• Świąteczna zbiórka żywności
     • PODZIEL SIĘ DOBREM - ŚWIĄTECZNA ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI

     • Tradycją  Zespołu  Szkół nr 2  stały się świąteczne zbiórki żywności. W piątek 17 grudnia uczniowie klasy II G zważyli  zebraną przez poszczególne klasy żywność. W sumie zebraliśmy 205,13 kg.

      Pierwsze  miejsce  uzyskała klas III Technikum Architektury Krajobrazu ( 70,6 kg). Miejsce drugie i  trzecie zajęły klasy : 4 G/T i  3HBp. Klasa III TAK zdecydowanie  stała się faworytem  w tegorocznej zbiórce - obiecana  słodka nagroda zostanie przekazana po naszym powrocie do szkoły.

      W tym roku zebrane produkty postanowiliśmy podarować głównie rodzinom  uczniów naszej szkoły. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie w akcję, okazane serce.

                                                                                                 

       A. Danielewicz, M. Kustoń

    • 103 rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Fot: Magda Prętka (szamotuly.naszemiasto.pl)
     • 103. ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO

     • 27 grudnia przy pomniku Powstańców Wielkopolskich uczczono pamięć bohaterów – uczestników zrywu powstańczego z lat 1918-19. W tym roku rocznica wybuchu powstania jest obchodzona jako święto państwowe. Z powodu sytuacji pandemicznej uroczystości miały skromny charakter ale stanowiły ważny wyraz pamięci o bohaterach zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

      W szamotulskich uroczystościach wziął udział wojewoda wielkopolski Michał Zieliński, wojewoda kujawsko – pomorski Mikołaj Bogdanowicz, poseł Jakub Rutnicki, przedstawiciele władz samorządowych, Starosta Szamotulski – Beata Hanyżak, burmistrz Szamotuł Włodzimierz Kaczmarek, wielu radnych gminnych i powiatowych. Hołd powstańcom oddali również przedstawiciele służb mundurowych, organizacji pozarządowych i harcerze.

      Delegacje złożyły pod pomnikiem wiązanki kwiatów, zapalono również znicze. Odśpiewany został również hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego”. Z ust wojewody padły słowa odbudowy pomnika Powstańców Wielkopolskich sprzed wybuchu II wojny światowej. Miejscowe organizacje kultywujące historię już podjęły w tym kierunku działania. W imieniu naszej szkoły kwiaty i znicze złożyli prezes WSPAK - Dominik Dodolski oraz opiekun stowarzyszenia - p. Piotr Gotowy.

      Piotr Gotowy – opiekun szamotulskiego koła WSPAK

      Fot: Piotr Gotowy, zdjęcie delegacji WSPAK składającej kwiaty jest autorstwa p. Magdy Prętkiej z portalu szamotuly.naszemiasto.pl

      Więcej na ten temat: https://szamotuly.naszemiasto.pl/szamotuly.../ar/c1-8609529

    • Rolnik w świątecznej odsłonie
     • ROLNIK W ŚWIĄTECZNEJ ODSŁONIE

     • Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Ten wyjątkowy czas przygotowań i niecierpliwego oczekiwania wymaga równie wyjątkowej oprawy, której nie mogło zabraknąć w murach naszej szkoły.

      Świętowanie w Rolniku rozpoczęliśmy już 6 grudnia. Tego dnia, wszyscy uczniowie naszej szkoły, którzy przybyli na lekcje w czerwonych strojach, lub czapkach Mikołaja, obdarowani zostali prezentem pod postacią zwolnienia z pisania kartkówek, sprawdzianów i  z ustnych odpowiedzi.

      Kolejne dni mijały w atmosferze świątecznej gorączki przygotowań, związanej z ogłoszeniem szkolnego konkursu na najpiękniejszą dekoracje sali. Wszystkie klasy wzięły w nim udział.

      Jednocześnie za zewnętrzną oprawę murów szkoły oraz dekoracje szkolnych korytarzy zadbali uczniowie klas : 3 KTp i 3 K  wraz z nauczycielami: p. Anną Kaczmarek i p. Bartkiem Korpikiem.

      Wejście do szkoły przeobrażone zostało w świąteczny upominek otoczony igliwiem , bombkami i mieniącymi się lampkami. Zawisły również świąteczne życzenia. W holu głównym stanęła imponująca choinka, oświetlająca swoim blaskiem szkolny korytarz. Poręcze schodów przystrojono girlandami.  Efekt pracy uczniów Technikum Architektury Krajobrazu był imponujący.

      16 grudnia przedstawiciele Samorządu Szkolnego wraz z opiekunem Bartkiem Korpikiem oraz p. Małgorzatą Rosadą i p. Ewą Krysztofiak wytypowali swoich faworytów w konkursie na dekoracje sali. Nie było to wcale łatwe zadanie, gdyż nie po raz pierwszy młodzież naszej szkoły wykazała się wielką kreatywnością, wyobraźnią i talentem.

      Zdecydowano się wyróżnić dekorację :

      - Sali matematycznej -  klasa 1Hb –   miejsce 4

      - Sali historycznej –       klasa 2zkC – miejsce 3

      - Sali historycznej –       klasa 3GRp – miejsce 2

      I miejsce zdobyła zaś dekoracja Laboratorium Analizy Żywności wykonana przez klasę 3 GT.

      Czas oczekiwania na Święta umiliło nam również tworzenie wspólnych, klasowych listów do Świętego Mikołaja! 

      Uczniowie napisali w nich o swoich życzeniach, planach, marzeniach. O tym, co chcieliby zmienić w życiu, szkole, na świecie.  Jesteśmy przekonani , że Święty weźmie je wszystkie pod uwagę J

      W imieniu Samorządu Szkolnego chcielibyśmy pogratulować  Zwycięzcom i Wyróżnionym w Konkursie oraz bardzo podziękować wszystkim Uczniom i  Nauczycielom  za tak aktywne uczestnictwo we wszystkich grudniowych przedsięwzięciach.  Jesteśmy dumni widząc, jak niesamowite efekty daje współpraca całej społeczności szkolnej.

       

       

       

                                   Samorząd Szkolny

                                     Joanna Zawieja, Bartek Korpik

    • Nowy sprzęt dla szkoły
     • NOWY SPRZĘT DLA SZKOŁY

     • Niedawno nasza szkoła wzbogaciła się o sprzęt zakupiony ze środków przyznanych przez firmę ADM. To między innymi:

      - Szybkowar do przygotowywania dań pod zwiększonym ciśnieniem, czyli szybko, smacznie i zdrowo. Sprzęt ten może służyć także jako wolnowar czy jogurtownica.

      - Parowar do blanszowania owoców i warzyw oraz gotowania w parze.

      - Naleśnikarki do smażenia naleśników francuskich i grillowania.

      - Maselnice do przetwórstwa mleka w których powstają masła smakowe oraz maślanka.

      - Automat do wypieku chleba, bułeczek i słodkich ciast.

      - Kombiwar do smażenia, pieczenia duszenia i gotowania za pomocą promieniowania podczerwonego.

      Laboratorium analizy żywności wzbogaciło się o mikroskopy z wyświetlaczem LCD, biurety, pipety automatyczne, refraktometr cyfrowy, pH-metr cyfrowy, higrometr z termometrem. Wśród nowego sprzętu znajdują się roboty planetarne z wieloma przystawkami m.in. młynkiem do zbóż i kawy, miesiarką, wyciskarką do cytrusów, szatkownicą do warzyw po azjatycku. Nasi uczniowie będą mogli korzystać z takiego sprzętu jak wilki do mielenia mięsa i nadziewania kiełbas, wyciskarki wolnoobrotowe do produkcji soków owocowo warzywnych, także tych przecierowych, wagi elektroniczne, ciśnieniowy ekspres do produkcji ekstraktów kawy. Do tego wszystkiego w laboratorium będzie można skorzystać z urządzenia wielofunkcyjnego laserowego do skanowania, drukowania i kopiowania.

       

      Beata Budzińska

      Joanna Zawieja

      Małgorzata Rosada

    • Podsumowanie Współzawodnictwa Sportowo-Turystycznego Młodzieży LZS Szkół Ponadgimnazjalnych
     • PODSUMOWANIE WSPÓŁZAWODNICTWA LZS W 2021 ROKU

     • W poniedziałek, 13. grudnia, w Centrum Pozarządowych Organizacji Sportowych w Poznaniu odbyło się podsumowanie Współzawodnictwa Sportowo - Turystycznego Młodzieży LZS Szkół Ponadgimnazjalnych.

      W tym roku w związku z obostrzeniami pandemicznymi mogliśmy, jako szkoła, uczestniczyć tylko w trzech imprezach organizowanych przez Wielkopolskie Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe.

      Zajęliśmy miejsce „tuż za pudłem”, czyli czwarte. Pokazaliśmy jednak, że wciąż liczymy się w województwie wśród kilkudziesięciu startujących szkół.

      W nagrodę dyrektor szkoły, Pan Zygmunt Sługocki odebrał okazały puchar, a szkoła otrzymała nagrodę pieniężną, za którą zakupiono już sprzęt sportowy. Przyda się on podczas lekcji wychowania fizycznego oraz zajęć pozalekcyjnych.

      Podziękowania dla wszystkich, którzy przyczynili się do uzyskania przez naszą szkołę takiego wysokiego miejsca.

      W lutym zaplanowane jest rozpoczęcie kolejnej edycji Współzawodnictwa, w którym jako szkoła na pewno wystartujemy!

    • Uniwersytet Młodych Przyrodników - wykłady zdalne
     • TRZECIA MISJA UNIWERSYTETU PRZYRODNICZEGO W POZNANIU – ZAJĘCIA EDUKACYJNE W RAMACH UNIWERSYTETU MŁODYCH PRZYRODNIKÓW ROZPOCZĘTE

     • Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu  zaprosił młodzież z klasy I GO do udziału w projekcie „ Ekonomia dla młodych przyrodników- autostopem przez gospodarkę”. Zajęcia  odbywać będą się na terenie szkoły w formie wykładów zdalnych, oraz na uniwersytecie w formie warsztatów. Projekt opracowano w formie bloków tematycznych;
      Przystanek 1. Autostopem przez gospodarkę - łapiemy dobre okazje.
      Przystanek 2. Żywność to ważna rzecz.
      Przystanek 3. Finansowe abstrakcje.
      Przystanek 4. Młody umysł i jego potencjał.
      Przystanek 5. Ekonomiczny zawrót głowy.
      Przystanek 6. Labirynt gospodarczy.
      Przystanek 7. Ekonomia w plenerze.
      Przystanek 8. Autostopem przez gospodarkę – zajezdnia

       Inauguracja zajęć odbyła się 10 grudnia. Młodzież powitał dziekan wydziału  pan prof .dr. hab. Walenty Poczta, który zapoznał uczniów z uniwersytetem, wydziałem ekonomicznym i przypomniał poprzednie edycje. Młodzież  mogła wysłuchać wykładów „ Handlować?, nie handlować? oto jest pytanie…, Agrobiznes od pola do stołu, Akrobacje agroturystyczne”. Jak na prawdziwych studentów przystało wszyscy uczestnicy zajęć otrzymali segregatory, w których będą gromadzić konspekty z zajęć, wiedzę przekazywaną przez pracowników naukowych uczelni.

       

      Renata Bednarczyk

      Katarzyna Zielewicz

    • Spotkanie z adwokatem
     • SPOTKANIE Z ADWOKATEM

     • 6 grudnia, czyli w Mikołajki, gościliśmy adwokata Pana Sylwestra Budycha – absolwenta naszej szkoły. W spotkaniu z prawnikiem wzięli udział uczniowie z grup medialnych klasy 3 HBp i 3 HBg. W pierwszej części spotkania p. Budych przedstawił drogę jaką trzeba pokonać aby zostać adwokatem i trzeba przyznać, że do najłatwiejszych ona nie należy. Nasz gość przedstawił również w skrócie jakie warunki trzeba spełnić aby zostać prokuratorem lub sędzią. W drugiej części spotkania p. adwokat przeanalizował z młodzieżą wybrany kazus prawny. Była to analiza poprawności zastosowania tymczasowego aresztowania w postanowieniu o zastosowaniu środków zapobiegawczych. Spotkanie cieszyło się sporym zainteresowaniem naszych licealistów z których niektórzy biorą udział w Olimpiadzie Wiedzy o Prawie i Wymiarze Sprawiedliwości. Udało nam się umówić na kolejne spotkanie z panem adwokatem, które odbędzie się już w przyszłym roku kalendarzowym.

       

      Piotr Gotowy

    • Gramy i tańczymy dla Kuby
     • GRAMY I TAŃCZYMY DLA KUBY

     • W dniu 17 listopada 2021 roku nasza społeczność szkolna wzięła udział w akcji Gramy i tańczymy dla Kuby. Przez dwie godziny lekcyjne  sala gimnastyczna w głównym budynku szkoły stała się miejscem rozgrywek w streetbala, zaś salę gimnastyczną w internacie zajęli miłośnicy zumby. W tym samym czasie kwestą wśród naszej społeczności szkolnej zajęli się koleżanki i koledzy Kuby z klasy III Technikum Rolniczego. Puszki szybko zapełniały się monetami i banknotami. Udało się zebrać 2600, 50 zł i 0, 51 Euro! Zebrane fundusze zostaną przeznaczone na pokrycie kosztów leczenia Kuby, a może jeszcze wystarczy aby spełnić jakieś Jego marzenie. Ten wymiar finansowy jest ważny, ale bezcennym okazał się wymiar wspólnotowy, którego Kuba doświadczył będąc z nami tego dnia.

      Dziękujemy każdej osobie, która włączyła się w sprawne przeprowadzenie tej akcji a szczególnie
      p. Julicie Knutowicz, p. Bartoszowi Świstowi, p. Zdzisławowi Kostrzyńskiemu. Wielkie  podziękowania dla wszystkich, którzy nie szczędzili otwartości serca i ofiarności finansowej.

      Arleta Danielewicz, Aleksandra Sadek

    • Stypendium ADM
     • STYPENDIUM ADM

     • 24 listopada  odbyło się  spotkanie uczniów klas  Technikum Technologii Żywności z delegacją  firmy ADM Szamotuły Spółka z o.o. –  panią Pauliną Grzegorzewską - specjalistą do spraw zarządzania zasobami ludzkimi  oraz panem Andrzejem Łukanowskim - specjalistą do spraw szkoleń i zarządzania systemami produkcyjnymi.

      ADM Szamotuły w kwietniu 2017 roku podpisał z dyrekcją szkoły umowę patronacką i w ten sposób objął honorowy patronat nad klasami kształcącymi w zawodzie technik technologii żywności.

      Obecni goście wraz z panem dyrektorem Zygmuntem Sługockim wręczyli uczniom, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w nauce, dyplomy potwierdzające przyznanie stypendium ADM. Są to uczennice klasy trzeciej  – Zofia Jankowiak, Marta Kaczmarek, Gabriela Soloch, Natalia Gęzikiewicz, Maria Michalska, Justyna Szypica oraz uczennice klasy czwartej – Magdalena Sołtysiak, Magdalena Fojut oraz Dominika Staniszewska.

      Następnie pan dyrektor Sługocki  podziękował  przedstawicielom firmy ADM za wieloletnią współpracę i wręczył pamiątkowy Medal Stanisława Staszica za znamienite zasługi dla społeczności szkolnej.

      Ewa Peraj

    • Chełmno nad Nerem
     • WIZYTY UCZNIÓW W MIEJSCACH PAMIĘCI

     • Wizyty uczniów Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach w Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem stały się już stałym punktem w realizacji zagadnień dotyczących Zagłady i ludobójstwa w czasie II wojny światowej. Zajęcia w ośrodku masowej, natychmiastowej zagłady Żydów utworzonym przez Niemców na terenie Kraju Warty są okazją by uczniowie zapoznali się z historią Holokaustu. Na miejscu można zobaczyć ruiny pałacu (oryginalną posadzkę piwnic, układ pomieszczeń i mostek nad ruinami biegnący wzdłuż korytarza śmierci, który prowadził do samochodów – komór), wystawę stałą (historia dokonywanych przez Niemców zbrodni, przedmioty należące do ofiar). Kolejnym punktem zajęć jest wizyta w budynku Spichlerza (tu m.in. wstrząsające relacje ofiar oraz film ze świadectwem Szymona Srebrnika, któremu udało się przeżyć).

      Ważnym punktem wyjazdu są zajęcia muzealne, warsztaty przeprowadzane na podstawie filmów, zdjęć czy źródeł pisanych. Ostatni punkt to wizyta w oddalonym o 4 km lesie rzuchowskim. Znajdują się tam masowe mogiły, pozostałości po piecach krematoryjnych, pomniki i inne formy upamiętnienia ofiar.

      Ta ważna i potrzebna lekcja historii możliwa jest dzięki wparciu Starostwa Powiatowego w Szamotułach.

      Anna Kustoń

      Piotr Gotowy

    • WSPAK na Święcie Niepodległości
     • DELEGACJA SZKOŁY I KOŁA WSPAK NA UROCZYSTOŚCIACH Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

     • W czwartek 11 listopada delegacja szamotulskiego koła WSPAK wzięła udział we mszy świętej w intencji Ojczyzny w Bazylice Mniejszej. Poczet sztandarowy WSPAK reprezentowali: Dominik Dodolski (3HBp), Justyna Nazim (3 KTp) i Dawid Gąsiorowski (4 GT). Podczas uroczystości godnie reprezentowany był również sztandar Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach. Po nabożeństwie przedstawiciele władz samorządowych i organizacji złożyli kwiaty przy Głazie Pamięci. Wśród delegacji była reprezentująca lokalne koło WSPAK – w skład której weszli – opiekun WSPAK – Piotr Gotowy oraz absolwentki, byłe członkinie tegoż stowarzyszenia – Katarzyna Okraska i Maria Idziak.

       

      Piotr Gotowy

      Fot. Aleksander Rój, Piotr Gotowy.

    • Łamańce językowe
     • ŁAMAŃCE JĘZYKOWE

     • W drugą niedzielę listopada przypada Międzynarodowy Dzień Łamańców Językowych (ang. Tongue Twister Day). Są to nieproste do wymówienia frazy, które wymagają  dobrej wymowy i wprawy, ale czasami nawet to nie pomaga…          

      Język polski znajduje się w rankingach jednych z trudniejszych języków świata. Nie dziwi nas to bo – przeglądając chociażby łamańce językowe - możemy dojść do wniosku, że nawet rodowici Polacy mają trudności z ich wymówieniem. Przypominamy, że warto je ćwiczyć  w każdym języku – ponieważ niezależnie w jakim je wymawiamy - mają one zestawione niełatwe do wymówienia dźwięki i chociaż wydają się uciążliwe - mogą pomóc w nauce języka - wymowy, czy słownictwa.

      Naukowcy z MIT- sławnej amerykańskiej politechniki, stworzyli najtrudniejszy łamaniec w języku angielskim: Pad kid poured curd pulled cold - mimo, że z początku nie wydaje się trudny, to powtórzenie go 10 razy pod rząd sprawia ogromny problem. Jednak czym jest ta łamigłówka językowa w porównaniu do naszego łamańca: Z rozentuzjazmowanego tłumu wyindywidualizował się niezidentyfikowany prestidigitator, który wyimaginował sobie samounicestwienie…..

      Uczniowie i uczennice Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach musieli zmierzyć się z łamańcami  nie tylko z naszego ojczystego języka, ale również z języka angielskiego, niemieckiego i rosyjskiego.

      Piękne mówienie łamańców to supermoc!

      Absolutny poziom master uzyskali :

      J. niemiecki :

      I. Natalia Piechowiak, kl. 3 Log

      II. Klaudia Wachowiak, kl 2G,

      III. Kamil Jasiński, kl. 1LO

      J. polski:

      I. Dominik Juś, kl. 3Log

      II. Karolina Lehman, kl. 3K

      III. Jakub Kempiński, kl. 4GT

      J. angielski:

      I. Kacper Obara, kl. 1LO,

      II. Kacper Ferster, kl. 2K,

      III. Amelia Najderek, kl. 2G,

      J. rosyjski:

      Igor Kubiak, kl. 3 LOp

       

      Bardzo dziękujemy za wykonanie plakatu p. Damianowi Kłaczkiewiczowi.

                                                  Językowcy ZS nr 2 w Szamotułach

    • #SzkołaDoHymnu
     • #SzkołaDoHymnu

     • Kolejną częścią świętowania 103 rocznicy Odzyskania Niepodległości w naszej szkole była akcja „Szkoła do hymnu”. Jest to kontynuacja akcji z 2018 r. w której również uczestniczyliśmy. W środę 10 listopada o godz. 11:11 wspólnie odśpiewaliśmy Mazurka Dąbrowskiego. Akcja #SzkołaDoHymnu była połączona z akcją „Żywa flaga”.

       

      Piotr Gotowy

      Akcja #SzkołaDoHymnu w Zespole Szkół nr 2 w Szamotułach

    • Żywa flaga
     • "ŻYWA FLAGA"

     • Z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości uczniowie naszej szkoły przystąpili do akcji „Żywa flaga”. W przeddzień ważnego narodowego święta utworzyliśmy polską flagę, część osób była ubrana na biało, część na czerwono. Może znajdziecie się na zdjęciu?

       

      Anna Kustoń

      Piotr Gotowy

       

      Fot. Natalia Pietrzak, Bartosz Świst

    • Warte zapamiętania
     • WARTE ZAPAMIĘTANIA

     • Z okazji 11 listopada społeczność Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach im. Stanisława Staszica postanowiła przyłączyć się do akcji pt.: ”Warte Zapamiętania”.

      Inicjatywa  związana jest ze znanymi Polakami i Polkami. Uczennice i uczniowie, nauczycielki i nauczyciele stworzyli specjalnie na tę okazję zaprojektowane Karty cytatów (p. Mateusz Łysiak oraz grupa Superbelfrzy RP).

      Zadanie polegało na wpisanie myśli, które są uniwersalne dla naszej tożsamości, dla naszego życia, pracy, rozwoju, takie, które są WARTE ZAPAMIĘTANIA.

      Zarówno autorzy cytatów, jak i same biografie  osób, które je wypowiedziały mogą skłaniać do przemyśleń, zmiany postaw oraz do refleksji na temat życia, patriotyzmu, wartości.

      Z przygotowanych kartek powstała galeria zdjęć oraz wystawa na szkolnym korytarzu. Zachęcamy do zapoznania się z cytatami, poszukania informacji o autorze oraz do zadumy.

       

      Anna Kustoń

    • Święto Niepodległości
     • KONCERT PIEŚNI PATRIOTYCZNYCH

     • We wtorek 9 listopada uczniowie naszej szkoły mieli okazję wysłuchać koncertu pieśni patriotycznych. Wśród prezentowanych utworów znalazły się pieśni bardziej i mniej znane. Tak więc obok Warszawianki, Pieśni o Wodzu Miłym czy Pałacyku Michla można było wysłuchać nieco mniej znane utwory jak Pieśń Wojów, Szanta Oliwska, Zośka czy Sanitariuszka Małgorzatka. Parę informacji na temat każdej z pieśni przedstawił prowadzący koncert uczeń klasy 3 HBp Dominik Dodolski. Koncert pieśni patriotycznych był jedną z części obchodów 103 rocznicy Odzyskania Niepodległości w naszej szkole.

       

      Piotr Gotowy

    • Gardenia 2021
     • TARGI GARDENIA 2021

     • Na początku listopada tego roku w Poznaniu miejsce miała jubileuszowa, 15 edycja Gardenii - Targów Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Ta odbywająca się cyklicznie impreza, cieszy się niesłabnącym uznaniem wśród specjalistów w kraju, a także coraz większym za granicą.

      Tegoroczne targi mieli okazję odwiedzić uczniowie naszej szkoły Technikum Architektury Krajobrazu.

      Dla zwiedzających przygotowano bogaty program wydarzeń – liczne wykłady, prelekcje, warsztaty, pokazy. Arboryści podczas wykładów prezentowali cenne doświadczenia w pielęgnacji zabytkowych drzew, poparte bogatym materiałem zdjęciowym. Zarządcy zieleni miejskiej, jak i architekci krajobrazu swoimi projektami zachęcali do wprowadzania zieleni do centrów miast. Wśród prelegentów znaleźli się także światowej klasy architekci i projektanci ogrodów: m.in. Taina Suonio, Anca Panait, Marta Góra, Joanna Rayss. Wydział Rolnictwa, Ogrodnictwa i Bioinżynierii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu prowadził kilkudniowe warsztaty i poradnictwo ogrodowe.

      Podczas targów nie mogło zabraknąć wystawców, którzy prezentowali rozwiązania do zastosowania profesjonalnego oraz amatorskiego. W ofercie znalazły się: szkółki drzew i krzewów ozdobnych, byliny oraz rośliny cebulowe, nasiona, szeroka gama donic, podłoży ogrodniczych, nawozów, środków ochrony roślin, narzędzi czy maszyn. Oferta dotyczyła także mebli ogrodowych oraz wyposażenia placów zabaw dla dzieci.

      Organizatorzy zdecydowali się także na nową formułę bloku ogrodniczo-florystycznego czyli połączenie targów Gardenia ze Special Days. W jego ramach można było zobaczyć zgodne z najnowszymi trendami pokazy i warsztaty florystyczne.

      Każdego roku swoją różnorodnością i nowościami targi inspirują profesjonalistów do poszukiwania nowych rozwiązań. Miejmy nadzieję, że tegoroczne wzbogacą młodzież w wiedzę i zachęcą do realizowania swoich marzeń. Tekst i zdjęcia: Ewa Krysztofiak, archiwum.

      Na fotografiach uczniowie klasy II Technikum Architektury Krajobrazu oraz nauczyciel Pan Zdzisław Kostrzyński

  • Kontakty

   • Zespół Szkół nr 2 im. Stanisława Staszica w Szamotułach, ul. Szczuczyńska 3
   • zsnr2szamotuly@onet.pl
   • tel. (+48) 61-29-21-559
   • ul. Szczuczyńska 3 64-500 Szamotuły
   • Dyrektor: Zygmunt Sługocki
   • Wicedyrektorzy: Ewa Peraj, Arkadiusz Majer
   • Kierownik szkolenia praktycznego: Anna Kaczmarek
   • NIP: 787-10-30-195
   • REGON: 000100078
   • Kontakt z administratorem strony: piotr.gotowy@poczta.onet.pl
  • Logowanie