• FORUM ROLNICZE
          • FORUM ROLNICZE

          • We wtorek, 28 lutego 2023 r. , odbyło się na terenie naszej szkoły Forum Rolnicze Powiatu Szamotulskiego pod hasłem „Wielkopolskie Fora Rolnicze – Wspólnie Dla Wielkopolskiej Wsi”, które mieliśmy zaszczyt współtworzyć. Spotkanie zorganizowane przez Wielkopolską Izbę Rolniczą, ARiMR i WODR pod patronatem Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka oraz Wojewody Wielkopolskiego Michała Zielińskiego spotkało się z ogromnym zainteresowaniem wśród rolników naszego powiatu. Przy wypełnionej po brzegi sali gimnastycznej odbyły się prezentacje, których tematem były m.in. najważniejsze informacje, które pozwolą rolnikom przygotować wnioski o dopłaty obszarowe i maksymalnie wykorzystać nowy budżet unijny 2023-2027. Na stoiskach swoje oferty zaprezentowali też liczni partnerzy strategiczni akcji.

                           Była to doskonała okazja do zaprezentowania walorów naszej placówki na szerokim forum. Uczniowie wraz z nauczycielami przygotowali bogato zastawione stoiska gastronomiczne z perfekcyjną obsługą. Były stosy kolorowych kanapek, pachnące rogaliki i ciasta. Na uczestników czekał też pyszny obiad. Adepci sztuki architektury krajobrazu wraz ze swoim mentorem p. Bartoszem Korpikiem zjawiskowo udekorowali zarówno salę, w której odbywała się konferencja, jak i główny budynek szkoły z jego otoczeniem.

                           Forum odbiło się szerokim echem w lokalnych mediach, gdzie pod adresem naszej szkoły skierowano mnóstwo ciepłych słów i pozytywnych opinii.

             

            Zdjęcia: Ewa Krysztofiak

        • Edukacja prawna młodzieży
          • EDUKACJA PRAWNA MŁODZIEŻY

          •        W ramach Programu Edukacji Prawnej Młodzieży - realizowanego we współpracy z Sądem Rejonowym w Szamotułach - w miniony czwartek uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach dotyczących mediacji jako pozasądowego sposobu rozwiązywania sporów.  Spotkania poprowadziły  r.pr. Monika Rotnicka i r.pr. Magdalena Adamczewska - mediatorki z obszaru właściwości Sądu Rejonowego w Szamotułach, które opowiedziały młodzieży, na czym polega mediacja oraz jakie są podstawowe jej zasady. Bardzo dziękujemy.

            Klaudia Tomaszak - Ślipka

            Anna Kustoń

            Piotr Gotowy

        • Dzień św. Dawida
          • WARSZTATY Z OKAZJI DNIA ŚW. DAWIDA, PATRONA WALII

          • 1 marca  jest dniem patrona Walii -  Świętego Dawida; oryginalnie nazywanym  Dydd Gŵyl Dewi. Jest to święto narodowe, ale nie dzień wolny od pracy. W tym dniu w całej Walii odbywają się pochody, koncerty i różnego rodzaju festiwale. Tradycyjnymi potrawami spożywanymi w Dniu Świętego Dawida są zupa z porów oraz tzw. Szyld, czyli gulasz z mięsa i warzyw (głównie jagnięciny i porów). Piecze się także chleby z rodzynkami (ang. nakrapiany chleb lub wal.bara brith).

            Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ciekawych warsztatach prowadzonych przez Mark'a Willis'a - dotyczących Walii. Podczas spotkań omówiona została geografia państwa, a także jego kultura. Uczniowie mogli poznać największe miasta Walii oraz ciekawostki w nich ukryte, a także dowiedzieć się o najsławniejszych Walijczykach, czy świętach obchodzonych w tym kraju. 

            Martyna Kustoń

        • Tropical Island
          • SZKOLNA EKSPEDYCJA NA TROPIKALNĄ WYSPĘ

          • Kilkoro uczniów Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach w ostatni dzień lutego postanowiło zamienić zimową aurę na pobyt w gorącym klimacie i wyjechało na tropikalną wyspę. Podróż nie trwała zbyt długo, gdyż ten niezwykły, egzotyczny cel znajdował się niedaleko Berlina.

            Na uczestników wyprawy czekała ciepła laguna, grota z wodospadami, leżaki rozstawione na piasku pomiędzy palmami. Wśród dodatkowych atrakcji znalazły się: jacuzzi,  rwąca rzeka, czy strefa zewnętrzna z podgrzewanymi basenami.

            Tropical Island to idealne miejsce na aktywność i wypoczynek, ale także by zapoznać się z egzotyczną, tropikalną roślinnością, kolorowymi papugami, egzotycznymi rybami, żółwiami, niezwykłymi okazami motyli. Dużym zainteresowaniem wśród zwiedzających cieszyło się różowe stado flamingów.

            W tym niezwykłym kompleksie znajdują się też bary, restauracje budynki, rzeźby i posągi z różnych dalekich zakątków świata.

            W czasie kilkugodzinnego pobyty na Tropical Island uczniowie mieli zapewnione mnóstwo niezapomnianych przeżyć i atrakcji, więc wracali z ogromnym zadowoleniem.

            Anna Kustoń

        • Żołnierze Wyklęci
          • UPAMIĘTNILI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH W SZAMOTUŁACH

          • 1 marca o godz. 11.00 rozpoczęły się obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Szamotułach. Pamięć o Niezłomnych Bohaterach walk o niezależną Ojczyznę z lat 1944-63 została uczczona przy Głazie Pamięci koło Bazyliki Mniejszej przez przedstawicieli  szamotulskich władz gminnych i powiatowych oraz członków szamotulskiego koła Wielkopolskiego Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej.

            Po odśpiewaniu hymnu prezes lokalnego koła WSPAK Dominik Dodolski przedstawił zebranym historię żołnierzy zbrojnego podziemia antykomunistycznego. Następnie Przewodnicząca Komisji Oświaty Rady Powiatu Szamotulskiego Maria Przybylska podkreśliła wagę pamięci o bohaterach, których wspominamy co roku 1 marca. Na zakończenie uroczystości pod Głazem Pamięci zostały złożone kwiaty i zapalone znicze przez panią Marię Przybylską i Przewodniczącego Rady Miasta i Gminy w Szamotułach pana Mariana Płacheckiego oraz członków Zarządu szamotulskiego koła WSPAK. Młodzi członkowie organizacji upamiętniającej żołnierzy AK mieli jeszcze okazję zwiedzić ekspozycję w Baszcie Halszki przy Muzeum – Zamek Górków.

            Przy okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych warto przypomnieć ich historię. Żołnierze ci postanowili pozostać w czynnej służbie wojskowej po likwidacji Armii Krajowej i zakończeniu okupacji niemieckiej. Podjęli walkę z narzuconym przez Sowietów rządem komunistycznym. Żołnierze Niezłomni w latach 1945-47 trwali w podziemiu licząc na zmianę sytuacji międzynarodowej, czego przykładem miał być wybuch kolejnej wojny lub wygrana opozycji w powojennych wyborach. Działalność podziemia niepodległościowego polegała na: samoobronie, ochronie ludności cywilnej przed bezprawnymi działaniami aparatu represji i władzy komunistycznej, rozbrajaniu posterunków MO, UB oraz więzień w celu uwolnienia członków podziemia czy przeprowadzaniu akcji dyscyplinujących, polegających na zastraszaniu lub likwidacji szczególnie szkodliwych funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. W konspirację niepodległościową było zaangażowanych, według różnych danych, od 120 do 180 tysięcy osób (dane Instytutu Pamięci Narodowej). Zbrojne podziemie to regularne oddziały wojskowe: umundurowane, uzbrojone, obowiązywała w nich dyscyplina wojskowa i rozkazy, nadawano stopnie wojskowe. Antykomunistyczne podziemie tworzyły duże organizacje ogólnopolskie jak: Delegatura Sił Zbrojnych na Kraj, Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość, Narodowe Siły Zbrojne, Narodowe Zjednoczenie Wojskowe oraz duża liczba oddziałów lokalnych, niezwiązanych ze strukturami ogólnokrajowymi. Po zlikwidowaniu większości oddziałów konspiracji zbrojnej pozostało wiele zrzeszeń młodzieżowych. W latach 1945-56 zawiązało się około tysiąca tego typu organizacji, których liczebność szacuje się na 10-20 tysięcy osób. Zgodnie z ostatnim rozkazem komendanta AK Leopolda Okulickiego żołnierze niezłomni prowadzili walkę „w duchu pełnego odzyskania niepodległości i ochrony ludności przed zagładą”.

            A oto co ważnego powiedzieli Żołnierze Wyklęci:

            „Jeśli walczymy i ponosimy ofiary, to właśnie dlatego, że chcemy żyć, jako ludzie wolni, w wolnej ojczyźnie” (kapitan Zdzisław Broński pseud. Uskok)

            „Nic dla siebie, wszystko dla Ojczyzny” (podporucznik Anatol Radziwoniuk pseud. Olech)

            „Amnestia jest dla złodziei, myśmy są Wojsko Polskie” (major Hieronim Dekutowski pseud. Zapora)

            „Kochajcie swoją świętą wiarę i tradycję swojego Narodu. Wyrośnijcie na ludzi honoru” (rotmistrz Witold Pilecki)

            „Nie mogłem inaczej żyć!” (podpułkownik Łukasz Ciepliński pseud. Pług)

            „Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba” (Danuta Siedzikówna „Inka”)

            Komuniści walczyli z podziemiem niepodległościowym wykorzystując dwa narzędzia: propagandę i terror czego przykładem tego był pokazowy proces rotmistrza Witolda Pileckiego. Największa liczba żołnierzy walczyła w konspiracji w latach 1944-47. W styczniu 1947 r. komuniści sfałszowali wybory i oficjalnie przejęli władzę. Wiosną 1947 r. władza ogłosiła „amnestię”, która nie dawała jednak możliwości powrotu do cywilnego życia, ale była pułapką służącą do aresztowania tych, którzy się ujawnili. Po amnestii w podziemiu pozostało około 1200-1800 żołnierzy. Ostatni Niezłomny Józef Franczak pseud. Lalek trwał w konspiracji do 1963 r. Według danych IPN w latach 1944-56 wskutek terroru komunistycznego w Polsce śmierć poniosło blisko 50 tysięcy osób. Od 8 do 25 tysięcy żołnierzy podziemia poległo w walce. Około 5 tysięcy osób zostało skazanych na karę śmierci z przyczyn politycznych (wykonano ponad 3 tysiące wyroków). Tysiące osób zamordowano bez sądu w więzieniach UB, wielu zmarło w komunistycznych zakładach karnych. Zamordowanych w walce lub skazanych na śmierć w pokazowych procesach grzebano w bezimiennych grobach. Często nawet rodziny nie były informowane o pochówku swoich bliskich. Od 2012 r. Instytut Pamięci Narodowej prowadzi prace mające na celu ustalenie miejsc w których mogli zostać pochowani Żołnierze Wyklęci.

            Cześć ich pamięci!

             

            Piotr Gotowy – opiekun szamotulskiego koła WSPAK

             

            Fot. Piotr Gotowy, Zuzanna Ziołek.

        • Anglojęzyczne warsztaty
          • ANGLOJĘZYCZNE WARSZTATY

          • W piątkowy poranek nasi licealiści wzięli udział w warsztatach- UK Calendar of Events oraz  London: where the new meets the old,  organizowanych przez europejski program edukacyjny Nauka Bez Granic.

            Leslie Mazur-Park przeniósł nas do Londynu i opowiedział o głównych atrakcjach stolicy Anglii. Uczestnicy warsztatów mogli poznać  różne dialekty angielskie, przeczytać  irlandzkie imiona, posłuchać muzyki skomponowanej przez Anglików, czy wreszcie, zapoznać się z kalendarzem świąt obchodzonych na wyspie.

             

            Martyna Kustoń

            Ewelina Otulakowska.

        • adm
          • PODZIĘKOWANIE ZA WIELOLETNIĄ WSPÓŁPRACĘ

          • Dyrekcja szkoły złożyła panu Andrzejowi Łukanowskiemu podziękowanie za wieloletnią współpracę.

            Pan Andrzej, specjalista do spraw szkoleń i zarządzania systemami produkcyjnymi ADM  Szamotuły, przez wszystkie lata współpracy wniósł cenne umiejętności i doświadczenie.

            Dziękujemy za zaangażowanie, poświęcony czas, wsparcie  działań organizacyjnych podczas   promocji szkoły, pracy Komisji Stypendialnej przyznającej stypendium ADM uczniom klas Technikum Technologii Żywności.

            Mamy nadzieję, że czas emerytury umożliwi panu Andrzejowi realizację wielu życiowych zamierzeń. Równocześnie zapewniamy, że będzie w szkole zawsze mile widzianym gościem.

             

            Ewa Peraj

        • Góra grosza
          • PODSUMOWANIE AKCJI "GÓRA GROSZA"

          • Od kilku lat nasza szkoła włącza się w zbiórkę monet. To już XXIII edycja „Góry Grosza”, akcji zbierania monet w całej Polsce, organizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom.

            Uczniowie i pracownicy naszej szkoły zebrali w tym roku imponującą ilość niemal 70 kg monet (ponad 30 tysięcy sztuk, w kwocie niemal 820 zł). Niemałym wyzwaniem okazało się liczenie takiej ilości bilonu. Podjęli się go uczniowie klasy 4 KTp - technikum technologii żywności, którzy pracowali niestrudzenie przez 6 godzin  wraz z przedstawicielami Samorządu Uczniowskiego, za co należą im się serdeczne podziękowania.

            W tym roku najwyższą „ górę” usypała klasa 1B – serdecznie gratulujemy!

            Wszystkim, którzy dołożyli choćby grosik do szkolnej puli monet bardzo dziękujemy.

            Dziękujemy również Wychowawcom klas za współpracę i motywowanie uczniów do udziału    w akcji.

            Pamiętajmy, że „Połączenie sił to początek, pozostanie razem to postęp, wspólna praca to sukces”.

            Samorząd Uczniowski z Opiekunem

        • Dzień Patrona
          • DZIEŃ PATRONA

          • Dzień Patrona naszej Szkoły to uroczystość, która wpisała się na stałe do kalendarza szkolnych akademii - to święto naszej szkoły. Stanisław Staszic jest od wielu pokoleń autorytetem dla uczniów.  Co roku czcimy pamięć  i przywołujemy sylwetkę i  jego  ideały. Odwaga w myśleniu i działaniu, troska o dobro drugiego człowieka, wiara w postęp i potrzebę nauki – to ideały ważne dla młodych ludzi wczoraj i dziś.

                27 stycznia, w przededniu ferii zimowych, spotkaliśmy się by uhonorować dyplomami osiągnięcia naszych uczniów w pierwszym semestrze oraz przedstawić życiorys Stanisława Staszica, nowym uczniom z klas pierwszych.

            Nasz patron twierdził, że ”Talent jest jak kawałek metalu: szlachetnego ale surowego metalu: dopiero pilna  praca go obrobi i wartość wielką mu nada”.

                  Cieszymy się, że uczniowie naszej szkoły podtrzymują szkolne tradycje i realizują swoje pasje. W tym dniu wszyscy mogli podziwiać występy artystyczne z zakresu muzyki, rysunku, recytacji, pokazu florystyki, gwary szamotulskiej, akrobacji na rowerze, sztuki kulinarnej czy sukcesów w sporcie: atletyka i jazda konno.

            Wcześniej mogliśmy podziwiać  plastyczne prace uczniów na wystawie w holu głównym szkoły.

            Wszystkim nagrodzonym, za bardzo dobre wyniki w nauce i 100% frekwencję na zajęciach oraz uczestnikom pokazu talentów życzymy wielu sukcesów i wytrwałości w dążeniu do swoich, wymarzonych celów a wszystkim pozostałym uczniom, by mogli wzorować się z postawy i życia naszego patrona. 

             

            Organizatorzy:

            Renata Bednarczyk z klasą 1 O

            Magdalena Grążka z klasa 4 KTp

            Ewa Kobylińska z klasą 2 GO

        • Dzień Młodego Rolnika
          • DZIEŃ MŁODEGO ROLNIKA

          • 13 stycznia młodzież  technikum rolniczego z klas I KR, II KR i III GRp uczestniczyła w Wielkopolskim Dniu Młodego Rolnika.Organizatorami wydarzenia była Wielkopolska Izba Rolnicza oraz Mędzynarodowe Targi Poznańskie. Impreza odbyła się  w ramach wystawy jaką były Międzynarodowe Targi Rolnicze Polagra Premiery. Tegoroczna edycja to najważniejsze wydarzenie dla branży rolniczej, podczas której prezentowane były nowości produktowe, światowe agro premiery oraz innowacyjny sprzęt rolniczy na nadchodzący nowy sezon.  Dla zaproszonych uczniów ze szkół rolniczych przygotowano wykłady  profesora  Tomasza Piechoty z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu : Uprawa konserwująca na trudne czasy, Jerzego Koronczoka z  Agrocom Polska: Roboty w rolnictwie oraz Rafała Mładanowicza  z  Rady Młodych Rolników: Być rolnikiem teraz i za 100 lat. Prelegenci uzmysłowili młodym rolnikom jak trudne wyzwania dla gospodarstw stanowią postępujace zmiany klimatu i  ekstremalne zjawiska atmosferyczne.Wskazali na konieczność wykorzystania nowoczesnych osiągnięć technologicznych   przy wykonywaniu  zabiegów agrotechnicznych. Młodzież dowiedziała się, że planowując prace na polach  można stosować  rozwiązania autonomiczne np. system rozpoznawania roślin służący do identyfikacji chwastów. Rolnicy mogą także wykorzystywać europejskie satelity do obserwacji swoich upraw, a za pomocą skanerów elektomagnetycznych w sposób naziemny monitorować pola.Przedstawiając wady i zalety poszczególnych metod wykladowcy zachęcali młodzież do poszukiwania własnych rozwiązń opartych na osiągnięciach nauki i praktyki.

             

            Katarzyna Zielewicz, Renata Bednarczyk, Piotr Sołtysiak, Daniel Kuzara

        • Body Worlds
          • WIZYTA NA WYSTAWIE BODY WORLDS W POZNANIU

          • Body Worlds -  to oryginalna wystawa twórcy metody plastynacji dr  Gunthera von Hagensa. Autor –słynny lekarz i anatom wykorzystał ciała ludzi i zwierząt oraz ich fragmenty, poddane metodzie plastynacji jako eksponaty. Wystawa w Poznaniu ukazuje  złożoność  budowy ciała człowieka, narządy i układy objęte procesem chorobowym. Stanowi lekcję anatomii nie tylko dla studentów medycyny, pokazując także jak niewłaściwe zachowania każdego z nas mogą zakłócić funkcjonowanie naszego organizmu.

            Wystawy z cyklu „Body Worlds” są prezentowane na całym świecie, stając się najliczniej odwiedzaną wystawą wszech czasów z łączną liczbą ponad 50 mln widzów. W czwartek  5 stycznia uczniowie klasy III LO - dołączyli  do tej grupy i myślę, że udziału w tym niecodziennym zjawisku nie żałują.

             

            A. Danielewicz, M Hoffmann-Nowak

             

             

        • Schronisko
          • AKCJA ŚWIĄTECZNA POMOC ZWIERZAKOM ZE SCHRONISKA

          • Podczas grudniowych Świąt Bożego Narodzenia, nie tylko ofiarujemy sobie miłe słowa, prezenty czy dzielimy się z innymi ludźmi ale i także nie zapominamy o zwierzętach, które znajdują się w schroniskach.

            W tym roku klasy :  1 K i 4 KTp  wraz z wychowawcami Magdaleną Grążką i Bartoszem Korpikiem, zamiast prezentów klasowych zebrały pieniądze na karmę  - w kwocie 1380 zł do schroniska Azorek w Obornikach. Monika Baszuk, Karolina Tecław oraz Małgorzata Warguła  - inicjatorki akcji, nie tylko zawiozły zakupioną karmę ale i też pospacerowały z czworonogami.

                                                                                                                                                                      

            Magdalena Grążka

            Bartosz Korpik

        • Body Worlds
          • WYCIECZKA NA WYSTAWĘ ANATOMII CZŁOWIEKA BODY WORLDS

          • W dniu 21.12.2022r. uczniowie klas I i II Technikum Rolniczego i Architektury Krajobrazu wybrali się na wystawę „Body Worlds” twórcy metody plastynacji doktora Guntera von Hagensa odbywającą się na Międzynarodowych Targach Poznańskich.

            „The Cycle of Life” jest ekspozycją ukazującą tajniki ludzkiego ciała, przedstawia cykl życia człowieka od momentu poczęcia do śmierci. Twórca uchwycił upływający czas i zmieniające się ciało ludzkie pod wpływem różnych czynników, układy krążenia, ruchu, nerwowy, oddechowy oraz pokarmowy.  To lekcja anatomii, ale również pokory wobec natury.

            Po wystawie uczniowie udali się na „Jarmark Bożonarodzeniowy” gdzie mogli zapoznać się z wyrobami rękodzieła ludowego z regionów całej Polski.

            Renata Bednarczyk

            Anna Kaczmarek

            Katarzyna Zielewicz

            Daniel Kuzara

        • LZS
          • NASZA SZKOŁA DRUGA W WOJEWÓDZTWIE

          • W auli Centrum Pozarządowych Organizacji Sportowych w Poznaniu odbyło się uroczyste podsumowanie XXIV Edycji Współzawodnictwa Sportowego i Turystycznego Powiatów Województwa Wielkopolskiego o Puchar Marszałka Województwa Wielkopolskiego.

            Na uroczystość tę zaproszenie otrzymał dyrektor naszej Szkoły, Pan Arkadiusz Majer, który wraz z Panem Bartoszem Świstem (nauczycielem wychowania fizycznego) oraz Marią Michalską (uczennicą Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach) odebrali puchar za zajęcie II miejsca w XXIV Współzawodnictwie Sportowym Młodzieży LZS Szkół Ponadpodstawowych – edycja 2022.

            Jest to kolejny sukces naszej szkoły w tym współzawodnictwie. Na wynik składały się punkty zdobyte w Mistrzostwach Wielkopolski LZS w piłce siatkowej, w piłce ręcznej, w piłce koszykowej, w tenisie stołowym, w szachach, w biegach przełajowych oraz w lekkiej atletyce. Nasza Szkoła w każdych zawodach plasowała się wysoko w danej klasyfikacji, co dało nam miejsce na podium w tej rywalizacji.

            Jest to ogromny sukces naszej Szkoły, a w szczególności startujących uczniów; nauczycieli wychowania fizycznego, którzy przygotowali młodzież do zawodów oraz Dyrekcji Szkoły, dzięki której mogliśmy, jako Szkoła, w tym współzawodnictwie uczestniczyć.

            Dziękujemy i gratulujemy!

    • Kontakty

      • Zespół Szkół nr 2 im. Stanisława Staszica w Szamotułach, ul. Szczuczyńska 3
      • tel. (+48) 61-29-21-559
      • ul. Szczuczyńska 3 64-500 Szamotuły Poland
      • Dyrektor: Arkadiusz Majer
      • Wicedyrektorzy: Ewa Peraj, Łukasz Janc
      • Kierownik szkolenia praktycznego: Anna Kaczmarek
      • NIP: 787-10-30-195
      • REGON: 000100078
      • Kontakt z administratorem strony: piotr.gotowy@poczta.onet.pl piotr.gotowy@zsnr2-szamotuly.pl
    • Logowanie