• ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2019/2020 - POŻEGNANIE MATURZYSTÓW
     • ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2019/2020 - POŻEGNANIE MATURZYSTÓW

     • „Żyj według scenariusza, który chciałbyś sobie napisać”(A. Kumor).

      Takie motto chcieliśmy wywiesić na sali gimnastycznej, gdzie jak co roku miało odbyć się uroczyste pożegnanie klas maturalnych, wręczenie listów pochwalnych i gratulacyjnych dla rodziców.

      Różnie jednak splatają się ludzkie losy, nikt nie spodziewał się, że w tym roku będziemy żegnać maturzystów  w ciszy szkolnego korytarza, w rękawiczkach i zasłonięci maseczkami. Dziwny to rok, niezwykły, nie tylko ze względu na  pandemię, ale również dlatego, że żegnamy wielu wspaniałych wyróżnionych absolwentów.

      28 i 29 kwietnia odbyło się w Zespole Szkół nr 2 w Szamotułach rozdanie świadectw 70 absolwentom liceum i technikum.

      W imieniu Starosty Szamotulskiego Pani Beaty Hanyżak nagrody finansowe dla najlepszych absolwentów :Patrycji Dekiert z liceum i Michała Łowigusa z technikum wręczył dyrektor Zygmunt Sługocki.
      W najbliższych dniach swoje świadectwa odbierze także 40 absolwentów Liceum dla Dorosłych.
      Kochani dziękujemy Wam za Wasze zaangażowanie, uśmiech i wspólnie spędzony czas. I chociaż to tak nietypowy czas  cieszcie się ze świadectw z biało-czerwonym paskiem.
      Drodzy Rodzice, żegnając się z Wami, pragniemy podziękować za życzliwość, każde dobre słowo i współpracę.

      „A po nocy przychodzi dzień, a po burzy spokój."
      Życzymy Wam wszystkim, żebyście żyli w dobrych i spokojnych czasach.

      Wychowawcy klas maturalnych

    • REKRUTACJA NA ROK SZKOLNY 2020/2021
     • REKRUTACJA NA ROK SZKOLNY 2020/2021

     • Zapraszamy do zapoznania się z ofertą edukacyjną naszej szkoły na przyszły rok szkolny. W zakładce "Uczniowie i rodzice - Rekrutacja" można zapoznać się z kierunkami kształcenia w naszym zespole, regulaminem rekrutacji oraz terminami postępowania rekrutacyjnego. Poza tym można pobrać wnioski do poszczególnych szkół dziennych i zaocznych. Dokumenty można składać od 11 maja w wersji elektronicznej wysyłając na adres mailowy szkoły: zsnr2szamotuly@onet.pl, korespondecyjnie wysyłając na adres Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach, ul. Szczuczyńska 3, 64-500 Szamotuły bądź osobiście w sekretariacie szkoły. 

      Uwaga terminy rekrutacji mogą ulec zmianie według ustaleń Ministerstwa Edukacji Narodowej.

       

    • DZIEŃ ANGIELSKI
     • DZIEŃ ANGIELSKI

     • Dziś Dzień Świętego Jerzego- patrona Anglii; od 2010 r. 23 kwietnia obchodzony jest również Dzień Języka Angielskiego; a zbiega się on z datami narodzin i śmierci Williama Szekspira (23.04.1564–23.04.1616) .

      W tym roku  nie będzie hucznych obchodów, ale z okazji narodowego święta Anglików , przypatrzymy się  jednemu z najsławniejszych symboli Anglii, znanemu na całym świecie- śniadaniu.

       

      Klasa 3  technikum żywienia i usług gastronomicznych , która pogłębia również wiedzę z   języka angielskiego zawodowego, postanowiła połączyć teorię z praktyką…. Z kolei, czas , który musimy spędzać w domu jest dobry na …. eksperymenty w kuchni. Może spróbujecie wykonać English breakfast ?

      Full English breakfast;  fry-up , czyli poranna brytyjska uczta  - znacznie różni się od naszego śnadania- składa się bowiem z wielu składników smażonych na głębokim tłuszczu- czyli jajek, bekonu, parówek, fasolki w sosie pomidorowym, grzybów, do tego tost z dżemem, herbata , kawa lub sok owocowy.  Historia tej wielokalorycznej, tłustej potrawy nie jest do końca znana. Trop prowadzi do klasy robotniczej… Pamiętamy, że tej grupy społecznej nie było stać na trzy gorące posiłki dziennie; od wczesnych godzin porannych ciężko wtedy pracowano  i należało zjeść coś , co dostarczy energii na cały dzień wysiłku fizycznego- stąd  kaloryczna bomba tłuszczowa.

      Śniadanie takie jest tłuste i zapewnia krzepę na cały dzień. Spróbujecie ?

       

      Martyna Kustoń.

    • KIND OVERSEAS SCHOOL OF THE YEAR
     • KIND OVERSEAS SCHOOL OF THE YEAR

     • Pierwsza polska placówka edukacyjna z tytułem szkoły  życzliwości – czyli brytyjskie wyróżnienie dla szamotulskiego Rolnika.

      Mamy ogromny zaszczyt poinformować, że nasz Zespół Szkół nr 2 w Szamotułach, jako jedyna szkoła w Polsce, otrzymał zaszczytny tytuł „Kind Overseas School of the Year”. Aby uzyskać taki tytuł, należy udokumentować, prowadzoną przez placówkę na wielu płaszczyznach, szeroką działalność dobroczynną (m.in. troskę o ludzi,  zwierzęta,  środowisko), uczyć szacunku do innych, kreować dobre postawy, promować działania prospołeczne i wolontariat.

      Nasza szkolna społeczność została doceniona za ogrom działań na rzecz potrzebujących - zarówno ludzi, jaki i zwierząt - oraz całej planety. Na wyróżnienie zasłużyły m.in. coroczne zbiórki darów i środków finansowych dla potrzebujących we Lwowie, akcja kartek świątecznych dla dzieci, które spędzają Boże Narodzenie w szpitalach, zbiórka zabawek dla chorego Szymonka, szeroka działalność naszego szkolnego koła wolontariatu „Promyk” (w tym współpraca przy organizacji balu dla osób niepełnosprawnych), warsztaty  hortiterapeutyczne, akcja Okulary dla Afryki, coroczne zbiórki krwi, akcja „Adopt, don’t shop”. Także obchody Dnia Białej Wstążki, czyli kampania  społeczna „Stop Przemocy Wobec Kobiet” oraz  Kindness Day i wszelkie akcje związane z tym dniem (lekcje wychowawcze dotyczące życzliwości, wysyłanie  pełnych życzliwości wiadomości do najbliższych, wystawy sławnych ludzi z Polski i zagranicy, którzy zasłynęli z czynienia dobra, powiewające na szkolnych korytarzach girlandy z cytatami mówiącymi o czynieniu dobra, kartki z motywacyjnymi sentencjami podarowane uczniom na zajęciach, kiermasz  słodkości, z którego pieniądze zostały przeznaczone na Serce dla Lwowa) wzbudziły duże zainteresowanie.

      Komisja przyznająca zaszczytny tytuł była również pod wrażeniem działań Zespołu Szkół nr 2 na rzecz środowiska. Na uwagę zasłużyły inicjatywy: Rabata dla Klimatu, sadzenie żywopłotu, a także Drzew Pokoju i Radości. Wrześniowy Bieg dla Pokoju oraz warsztaty w banku żywności także spotkały się z wielkim uznaniem.

      Jury zwróciło ponadto uwagę na przeprowadzony we wrześniu maraton czytania, przy okazji którego książka Kindness Challenge stała się inspiracją do dyskusji o potrzebie czynienia dobra.

      Wspomniany wyżej prestiżowy tytuł przyznaje jury, którego przewodniczącym jest David Jamilly - Brytyjczyk, filantrop, bardzo aktywnie szerzący pomoc  humanitarną. Założył on w Wielkiej Brytanii- Pod Children’s Charity -  organizację charytatywną, która co roku organizuje 2500 przedstawień dla dzieci w szpitalach oraz hospicjach i w ten sposób umila im trudny czas spędzany na oddziałach. Jamilly jest również patronem Zoe’s Place - instytucji roztaczającej opiekę nad nieuleczalnie chorymi dziećmi. W 2005 r. założył The Good Deeds Organisation, czyli Organizację Dobrych Uczynków. W 2011 natomiast stał się współzałożycielem Kindness UK, promującej  wszelkie działania dobroczynne. Organizacja ta przyznaje tytuły szkołom, które mają szczególne dokonania na płaszczyźnie dobroczynności właśnie. Szczęśliwie i my dołączyliśmy do tego zacnego grona szkół. Warto podkreślić, że jesteśmy pierwszą szkołą w Polsce, która może się tym poszczycić. Opis naszych działań - jako przykład dla innych -  został już opublikowany na stronie Kindness Uk:  http://kindnessuk.com/news.php

      First Polish school to achieve Kindness UK 'Overseas School of The Year' accreditation

      Powyższy tytuł odnosi się do każdej nauczycielki, każdego nauczyciela, każdej uczennicy, każdego ucznia naszej szkoły, a także wszystkich innych jej pracowników, którzy także włączają się w działania na rzecz życzliwości. Jesteśmy wspaniałymi ludźmi, którzy szerzą dobro na każdym kroku, czy to adoptując psa, czy piekąc placki sprzedawane w celach charytatywnych; kupując cegiełki , z których dochód przeznaczony jest na cele charytatywne, oddając krew, sadząc drzewa.  Nie pozostajemy obojętni  na potrzeby innych, jesteśmy zaangażowani w działania na rzecz środowiska naturalnego. Wiemy, że pomaganie innym jest ważne, a dobro powraca, czyniąc nas szczęśliwymi.

       

       Warto być dobrym!

       Be kind. Always.

       

      Martyna Kustoń

      Joanna Tysiak,

      Arleta Danielewicz,

      Grażyna Hadyniak.

    • JEDNO MIASTO, JEDNA KSIĄŻKA
     • JEDNO MIASTO, JEDNA KSIĄŻKA

     • Kwiecień jest miesiącem , w którym  cały Dublin czyta tę samą książkę; co roku biblioteki w stolicy Irlandii realizują projekt „ One city, one book”, czyli                            „ Jedno miasto, jedna książka”. Dublin jest miastem literatury UNESCO, bardzo skrupulatnie też dobiera książki do kolejnych edycji projektu. Społeczność Zespołu Szkół nr 2 postanowiła przyłączyć się do tej wspaniałej inicjatywy, a dzięki uprzejmości Ambasady Irlandii w Polsce, w ramach „ Klubu Książki Dublin”- otrzymaliśmy kilka egzemplarzy lektury wybranej na kwiecień 2020r. Czytamy więc „Pleciugę”, czy „ Tatty” po polsku i po angielsku. Nasz szkolny klub , którego członkami są zarówno nauczyciele, jak i uczniowie, nosi - wymyśloną przez Jakuba Dekierta z klasy 1 LO- nazwę Sit and read. Bezprecedensowa sytuacja, jakiej jesteśmy świadkami, spowodowała, że nie możemy dalej udostępniać książek, ale obiecujemy, że wypożyczymy je tym, którzy będą  zainteresowani przyłączeniem się do naszego klubu.  Nie możemy też spotykać się i przedyskutować tegorocznej lektury. Jednak znaleźliśmy na to sposób- mamy swój Klub Dyskusyjny online.

      Szczęśliwcy, którzy mają książkę przy sobie, mogą urozmaicić czas pozostawania w domu  miłą lekturą . Przyłączamy się więc do akcji „ Zostań w domu i czytaj książki”. Cytując słowa Henryka Sienkiewicza : „Gdy ktoś się zaczyta, zawsze się czegoś nauczy,  albo zapomni o tym co mu dolega, (…) – w każdym razie wygra”. W kwietniu zachęcamy do czytania „Tatty” autorstwa Christine Dwyer-Hickey- dwukrotnie uhonorowanej za najlepsze opowiadania w konkursie Listowel Writers’ Week , a jeśli ktoś woli po polsku, to „ Pleciuga” w przekładzie Hanny Pawlikowskiej.  Książka ta, wybrana przez Dublin City Libraries na 2020 rok,  jak każda z projektu „One city, one book”, związana jest ze stolicą Irlandii i stanowi bardzo poruszającą , momentami zabawną, opowieść o 10 latach z życia irlandzkiej dziewczyny. Tytułowa Tatty, czy Pleciuga  musi poradzić sobie z trudną sytuacją domową.  Gwarantujemy, że portret dorastającego w niełatwych warunkach, opisanego czasem w humorystyczny sposób dziecka,  wywrze trwałe wrażenie i długo pozostanie w waszej pamięci. Polecamy, warto sięgnąć po tę książkę!

       

      Martyna Kustoń, Joanna Tysiak.

     • ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE

     • Z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych składamy najserdeczniejsze życzenia: dużo zdrowia i radości, odpoczynku przy rodzinnym stole i mnóstwa optymizmu. Życzy Dyrekcja i Nauczyciele Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach.

     • INFORMACJA DYREKTORA CENTRALNEJ KOMISJI EGZAMINACYJNEJ

     • Informacja dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z 26 marca 2020 r. dotycząca próbnego egzaminu maturalnego.

      Uprzejmie informuję, że Centralna Komisja Egzaminacyjna oraz okręgowe komisje egzaminacyjne udostępnią materiały do przeprowadzenia próbnego egzaminu maturalnego w Formule 2015.

      Zainteresowane szkoły będą mogły przeprowadzić próbę od 2 do 8 kwietnia br. Materiały obejmą zarówno arkusze w wersji standardowej, jak i te dostosowane do potrzeb uczniów z niepełnosprawnościami. Wszystkie materiały, w tym nagrania w formacie mp3 do zadań na rozumienie ze słuchu w arkuszach z języków obcych nowożytnych, pliki z danymi do zadań z informatyki oraz zapisy nutowe i fragmenty nagrań do zadań z historii muzyki, zostaną zamieszczone na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (www.cke.gov.pl) oraz na stronach internetowych okręgowych komisji egzaminacyjnych w poniższych terminach (w załączniku).

     • OGŁOSZENIE

     • Zajęcia w szkołach zaocznych w dniach 14 marca oraz 21 i 22 marca zostają odwołane.

      W związku z decyzją Ministra Edukacji Narodowej o zamknięciu szkół do 25 marca odwołane zostają Drzwi Otwarte dla rodziców klas VIII szkół podstawowych zaplanowane na 19 marca oraz Drzwi Otwarte dla rodziców uczniów z Zespołu Szkół nr 2 zaplanowane na 25 marca.

    • TARGI EDUKACYJNE
     • TARGI EDUKACYJNE

     • W dniu 6 marca  klasa III Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych  uczestniczyła  w  XXIV edycji Targów Edukacyjnych  w Poznaniu, w  tym roku wydarzeniu przyświecało  hasło #KreaTYwni.

      Nasza młodzież miała okazję zapoznać  się z szeroką  ofertą  placówek edukacyjnych – publicznych i niepublicznych szkół policealnych, wyższych, instytucji oświatowych i samorządowych, a także organizacji pozwalających rozwijać pasje młodych ludzi oraz aktywnie spędzać czas wolny.

      Podczas Targów Edukacyjnych na stoisku Samorządu Województwa Wielkopolskiego uczniowie mogli skorzystać z fachowej pomocy doradców zawodowych Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego.

       

                                                                                                                             Anna Dolińska, Aleksandra Sadek

       

    • UPAMIĘTNILI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH W SZAMOTUŁACH
     • UPAMIĘTNILI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH W SZAMOTUŁACH

     • Tegoroczne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczęły się w piątek, 28 lutego turniejem tenisa stołowego dla uczniów szkół średnich, które odbyły się w Zespole Szkół nr 1 w Szamotułach. 2 miejsce w zmaganiach pingpongistów zdobył Igor Kubiak z klasy 1 HBp.

      Główne uroczystości przypadły na niedzielę 1 marca. Inicjatorami i organizatorami byli: Wielkopolskiego Stowarzyszenie Pamięci Armii Krajowej – koły w Szamotułach oraz Szamotulskie Gniazdo Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Uroczystości zostały objęte patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Szamotuły Włodzimierza Kaczmarka oraz Starosty Powiatu Szamotulskiego Beaty Hanyżak.

      Od roku 2011 dzień 1 marca jest okazją do upamiętnienia żołnierzy zbrojnego podziemia niepodległościowego walczących z aparatem reżimu komunistycznego o suwerenną i niepodległą Polskę. Należy wspomnieć, że tego typu uroczystości odbyły się w Szamotułach już po raz dziesiąty. Tegoroczne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zostały połączone z poświęceniem sztandaru Szamotulskiego Gniazda Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”.

      O godz. 13.15 w Bazylice Mniejszej została odprawiona msza święta w rycie trydenckim w intencji Żołnierzy Wyklętych, zmarłych druhów TG „Sokół” w Szamotułach oraz pomordowanych przez reżim komunistyczny. Podczas uroczystości poświęcony został sztandar „Sokoła”. Następnie oficjalne delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod Głazem Pamięci znajdującym się przy świątyni.

      O godz. 15.00 w Muzeum – Zamek Górków odbyła się dalsza część uroczystości patriotycznych. Historię Żołnierzy Wyklętych przedstawiła prezes szamotulskiego koła WSPAK, zarazem uczennica klasy 3 HBg, Katarzyna Okraska. W imieniu władz samorządowych głos zabrała Maria Przybylska zwracając szczególną wagę na wartości, którymi kierowali się Żołnierze Niezłomni. Następnie prezes Szamotulskiego Gniazda TG „Sokół” w Szamotułach Sławomir Hazak przedstawił historię sokolich sztandarów oraz najważniejsze idee wyznawane przez członków stowarzyszenia. Bardzo ważnym momentem uroczystości było wręczenie statuetki „Sokoła” ks. kanonikowi kapitanowi Bogdanowi Kończakowi w dowód uznania za krzewienie wiary katolickiej, wartości patriotycznych oraz upowszechnianie wzorców pracy organicznej. Zasłużony żołnierz Armii Krajowej, Powstaniec Warszawski ze wzruszeniem opowiadał o swoich wojennych wspomnieniach. Następnie o charakterze sokolich stowarzyszeń mówił prezes Towarzystw Gimnastycznych w Polsce Damian Małecki. Uczestnicy uroczystości mieli okazję obejrzeć film dokumentalny o Żołnierzu Wyklętym, generale w stanie spoczynku Janie Podhorskim oraz wysłuchać koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Izabeli i Radosława Klauze.

      Piotr Gotowy

    • KONFRONTACJE TEATRALNE
     • KONFRONTACJE TEATRALNE

     • W czwartek 20 lutego na terenie auli Szkoły Muzycznej w Szamotułach odbyły się VI Konfrontacje Małych Form Teatralnych” TERAZ MY” organizowane przez Zespół Szkół Specjalnych im. Jana  Brzechwy z Szamotuł. W organizację i sprawny  przebieg tego wydarzenia zaangażowała się młodzież z Szkolnego Klubu wolontariatu „ PROMYK”.  Jak zawsze wykonali wszystkie powierzone im zadania na szóstkę, za co im serdecznie dziękuję i zachęcam do udziału w kolejnych przedsięwzięciach.     

                                                                                                                Arleta Danielewicz

    • PANCAKE DAY
     • PANCAKE DAY

     • Dziś Pancake Day, czyli angielskie ostatki. Dzień w którym wszyscy w Wielkiej Brytanii nie tylko objadają się naleśnikami, ale także organizują różnorodne konkursy z naleśnikiem w roli głównej. Przypominamy zeszłoroczne wyczyny obecnej klasy 4 Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych.

      Martyna Kustoń

    • STRAŻNICY ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU
     • STRAŻNICY ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU

     • 21 lutego, jak zawsze o godz. 10.30, rozpoczęły się zajęcia w ramach Uniwersytetu Młodych Przyrodników realizowane przez Wydział Ekonomiczno – Społeczny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. W piątej odsłonie tego projektu zatytułowanym „Ekonomiczny zawrót głowy” wzięli udział uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach.

      Wykład wprowadzający „Od gospodarstwa domowego do gospodarki regionalnej” wygłosił dr hab. Jakub Hadyński. W bardzo przystępny sposób historię Unii Europejskiej przedstawił dr hab. Arkadiusz Sadowski. Część wykładowa zakończyła się ciekawym wykładem wygłoszonym przez dr hab. Barbarę Hadryjańską.

      Po przerwie obiadowej rozpoczęły się zajęcia warsztatowe. Dr Paweł Siemiński zapoznał młodzież ze środowiskowym zarządzaniem przedsiębiorstwem. Dr Anna Wielicka – Regulska przedstawiła informacje na temat przyszłości rynku pracy w Polsce i na świecie. Największe wrażenie zrobiły zajęcia ostatnie prowadzone przez kilku pracowników naukowych pod kierunkiem dr Magdaleny Jaworskiej „Strażnicy zrównoważonego rozwoju”. Na zakończenie każdy z uczestników otrzymał naklejkę potwierdzającą, że będzie stał na straży realizacji 17 celów zrównoważonego rozwoju na świecie, które mają być realizowane do 2030 roku.

      Kolejne zajęcia już w połowie marca.

      Piotr Gotowy

  • Kontakty

   • Zespół Szkół nr 2 im. Stanisława Staszica w Szamotułach, ul. Szczuczyńska 3
   • zsnr2szamotuly@onet.pl
   • tel. (+48) 61-29-21-559
   • ul. Szczuczyńska 3 64-500 Szamotuły
   • Dyrektor: Zygmunt Sługocki
   • Wicedyrektorzy: Ewa Peraj, Arkadiusz Majer
   • Kierownik szkolenia praktycznego: Anna Kaczmarek
   • NIP: 787-10-30-195
   • REGON: 000100078
   • Kontakt z administratorem strony: piotr.gotowy@poczta.onet.pl
  • Logowanie