10 PAŹDZIERNIKA - DZIEŃ DRZEWA
Święto Drzewa ma na świecie stary rodowód. Jego początki sięgają roku 1872, kiedy to znawca i miłośnik przyrody, Julius Sterling Morton, a także sekretarz rolnictwa Stanów Zjednoczonych, zwrócił się do rodaków z prośbą , aby każdy kto może posadził drzewo .
W Polsce ideę tę realizują głównie stowarzyszenia ekologiczne, nadleśnictwa i szkoły. Niestety, drzewostany znikają w tempie szybszym niż są odtwarzane. Zajmują, co prawda, 30% powierzchni planety, ale na skutek rabunkowej gospodarki leśnej co minutę wycina się obszary o wielkości 36 boisk do piłki nożnej. Tymczasem korzyści z obecności drzew w ekosystemie czerpią wszyscy. Gnieżdżą się na nich ptaki, gryzonie, owady, porosty, grzyby, a nawet glony. Dla wielu gatunków drzewa są schronieniem, miejscem rozrodu, żerowania.. Pod korą drzewa lokują się ci mieszkańcy, którzy woleliby pozostać w ukryciu. Poza owadami znajdziemy tam s
UPAMIĘTNIENIE CMENTARZA ŻYDOWSKIEGO
Nowa galeria UPAMIĘTNIENIE CMENTARZA ŻYDOWSKIEGO została dodana do albumu fotograficznego
Zdjęcia: Muzeum - Zamek Górków w Szamotułach
187
UPAMIĘTNIENIE CMENTARZA ŻYDOWSKIEGO
We wtorek, 19 października w samo południe rozpoczęły się uroczystości upamiętniające cmentarz żydowski. Kamień Pamięci, który stanął przy ul. Zamkowej, nieopodal internatu naszej szkoły, będzie przypominać o znajdującej się tutaj niegdyś żydowskiej nekropolii, zniszczonej przez Niemców na początku II wojny światowej.
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ. MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ŻYWNOŚCI
W tym roku obchody Dnia Edukacji Narodowej w naszej szkole, połączone zostały ze świętowaniem Międzynarodowego Dnia Żywności.
Wydarzenie to celebrowane jest na świecie 16 października i jego głównym celem jest pogłębienie świadomości społeczeństwa na temat globalnych problemów żywnościowych, wzmocnienie poczucia solidarności w walce z głodem , ale również propagowanie zdrowych nawyków żywieniowych.
JESIENNY SPACER PO PIĘKNYCH OGRODACH HORTULUS W DOBRZYCY
8 października br. uczniowie technikum architektury krajobrazu wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do Dobrzycy.
W pierwszym kompleksie ogrodowym mogliśmy podziwiać blisko 30 ogrodów tematycznych o różnej tematyce i stylistyce. Z zapartym tchem zwiedzaliśmy ogrody inspirowane naturalnym krajobrazem, kulturą różnych narodów oraz oryginalne ogrody zmysłów w stylu angielskim. Przeżywaliśmy eksplozję kolorów i zapachów roślin. Jednak największą atrakcją okazał się labirynt grabowy znajdujący się w drugim kompleksie ogrodów „Hortulus Spectabilis”. Spacery po labiryncie stanowiły doskonałą zabawę, a widok z blisko 20 metrowej wieży znajdującej się w jego centrum dostarczył niesamowitych emocji.
ARCHITEKCI ZDOBYWAJĄ WIEDZĘ NIE TYLKO W SZKOLE!
21 września uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach, w ramach praktycznej nauki zawodu, odwiedzili wraz ze swoimi nauczycielami Ogród Botaniczny w Poznaniu. Mogli na żywo zobaczyć ogród, który został podzielony na dziewięć sekcji. Największą atrakcją wśród uczniów okazało się dojście do Alpinarium- w tej części ogrodu mogli poczuć się jak w prawdziwych górach.
SYMPATYCY I CZŁONKOWIE SZAMOTULSKIEGO KOŁA WSPAK W WARSZAWIE
W poniedziałek, 11 października, grupa uczniów z Zespołu Szkół nr 2 i Szkoły Podstawowej nr 1 w Szamotułach a zarazem członkowie i sympatycy lokalnego koła Wielkopolskiego Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej – koło w Szamotułach udali się do Warszawy. Wyjazd był całkowicie oddolną inicjatywą Zarządu szamotulskiego koła WSPAK. Na wstępie pobytu w stolicy odwiedziliśmy Cmentarz Wojskowy na Powązkach na którym członkowie zarządu koła wraz z opiekunem zapalili znicz pod tablicą upamiętniającą pochodzącego z Szamotuł oficera Wojska Polskiego płk Mariana Orlika. Następnie udaliśmy się do Muzeum Powstania Warszawskiego zamykając tym samym 77 rocznicę upamiętnienia tego wydarzenia w tym roku. Kolejnym punktem naszej wycieczki były warszawskie Łazienki. Jednym z najważniejszych momentów podczas pobytu w stolicy było złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy Grobie Nieznanego Żołnierza na Placu P
JESIENNE WARSZTATY PROFILAKTYCZNE
W Zespole Szkół nr 2 trwają "Jesienne warsztaty profilaktyczne" prowadzone przez wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Zajęcia opierają się na elementach terapii grupowej i indywidualnej. W ramach profilaktyki uzależnień od substancji psychoaktywnych wykorzystywane są rekomendowane programy, w szczególności program UNPLUGGED. W czasie zajęć uwaga zostaje też poświęcona integracji grupowej oraz wzmocnieniu zasobów indywidualnych uczestników., które w wyniku pandemii Covid-19 mogły zostać uszczuplone.
UCZCILI PAMIĘĆ POMORDOWANYCH W LASACH KOBYLNICKICH PODCZAS II WOJNY ŚWIATOWEJ
Ze względu na sytuację epidemiczną, podobnie jak w ubiegłym roku, nie mógł się odbyć tradycyjny Rajd do Grobów Pomordowanych w Lasach Kobylnickich. W poprzednich latach uczestniczyli w nim uczniowie w kilku szkół prowadzonych przez Gminę Szamotuły i Powiat Szamotulski oraz goście z poznańskich liceów. W tym roku delegacja członków Wielkopolskiego Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej - koło w Szamotułach zapaliła znicze na dwóch mogiłach upamiętniających ofiary II wojny światowej pochowane w lasach między Kobylnikami a Jaryszewem.
WYCIECZKA NA MIĘDZYNARODOWE TARGI SPOŻYWCZE POLAGRA 2021
W dniach 4 - 6 października Międzynarodowe Targi Poznańskie stały się bijącym sercem branży spożywczej i opakowaniowej. Przez trzy dni w wydarzeniu udział wzięło liczne grono producentów żywności, dystrybutorów produktów spożywczych, przedstawicieli sektora HoReCa oraz firm zainteresowanych nowymi rozwiązaniami w branży opakowaniowej.
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TŁUMACZA
Międzynarodowy Dzień Tłumacza to doskonała okazja by podkreślić rolę tłumacza w promowaniu różnorodnych kultur i literatury, oraz by przypomnieć o niezbędnej roli tego zawodu w stosunkach dyplomatycznych.
W Zespole Szkół nr 2 w Szamotułach święto to celebrujemy przez: tłumaczenie angielskich i niemieckich piosenek, wyszukiwanie odpowiedników idiomów w języku polskim i angielskim, tłumaczeniowe Bingo, a także zabawę „ To słowo brzmi znajomo”-, w której uczniowie otrzymali listę niemieckich i angielskich słów, które łudząco przypominają polsko brzmiące wyrazy i musieli znaleźć właściwe tłumaczenie w języku polskim. Na lekcjach języków obcych opanowywaliśmy również trudną technikę podwójnego tłumaczenia - tłumaczyliśmy więc teksty z języka obcego na język ojczysty i w drugą stronę.
82. ROCZNICA POWSTANIA POLSKIEGO PAŃSTWA PODZIEMNEGO
W poniedziałek, 27 września, w Poznaniu odbyły się uroczyste obchody upamiętniające 82 rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego. Tradycją jest, że od kilkunastu lat bierze w nich udział młodzież z Wielkopolskiego Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej – koło w Szamotułach.
Tegoroczne uroczystości zaczęły się o godz. 9.00 Mszą Świętą w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela przy ul. Fredry. Po niej uczestnicy obchodów przeszli w stronę zbiegu ul. Wieniawskiego i alei Niepodległości, przed pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. Mimo pandemii na miejscu zgromadziło się wiele osób na czele z zasłużonymi kombatantami z AK i innych organizacji walczących w podziemiu podczas II wojny światowej. Część oficjalna rozpoczęła się podniesieniem flagi i odegraniem hymnu. Następnie do zgromadzonych gości przemówił marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak. Głównym wątk
PIERWSZA WYCIECZKA KLASY 1 HBp
27 września klasa I HBp zawitała do poznańskiego Nowego ZOO.
Naszej wyprawie przyświecały dwa cele. Przede wszystkim był to pierwszy wspólny wyjazd - a więc wycieczka integracyjna.
Oprócz rekreacji w pięknych okolicznościach przyrody i przy sprzyjającej pogodzie mogliśmy realizować swoje pasje przyrodnicze. Byliśmy przecież w jednym z największych w Polsce ogrodów zoologicznych. Aby zmotywować nas do uważnego obserwowania mieszkańców zoo po przekroczeniu jego bram zostaliśmy zaopatrzeni w karty pracy. Każdy z nas wędrując po różnych zakamarkach ogrodu musiał znaleźć odpowiedzi na pytania w nich zawarte.
DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH
Nasza szkoła, jak co roku, przyłącza się do obchodów międzynarodowego święta języków- ustanowionego z inicjatywy Rady Europy i we współpracy z Komisją Europejską. Przede wszystkim - dzięki uprzejmości Ministerstwa Edukacji i Nauki - szkoła otrzymała pakiet materiałów promocyjnych – bransoletki, naklejki i ołówki.
Z WIZYTĄ U KANA I GOGHA
Po rocznej przerwie z dużą radością młodzież z klasy III technikum rolniczego odwiedziła mieszkańców poznańskiego ogrodu zoologicznego.
14 września uczniowie mieli okazję poznać drugi pod względem powierzchni ogród zoologiczny w Polsce. Obiekt zajmuje obszar ponad 120 ha i stanowi naturalne siedlisko fauny krajowej. Uczestnicy wycieczki mieli okazję się o tym przekonać , spotkali poszukującą śniadania rodzinkę dzików. Rozległy teren można zwiedzać pieszo lub podróżować wożącymi turystów składami kolejki parkowo-ogrodowej. Młodzież wykorzystała obie możliwości, aby jak najlepiej poznać żyjących na obszernych wybiegach mieszkańców. Nowe zoo słynie z bezprecedensowych działań na rzecz obrony zwierząt. Pomoc skrzywdzonym przez człowieka niedźwiedziom w azylu to już standard. Cały świat mógł się też przekonać jak pracownicy poznańskiego zwierzyńca ratowali znajdujące się w fatalnej
WYJŚCIE INTEGRACYJNE DO SZCZUCZYNA
We wtorek, 21 września klasy 3 G i 3 GRp razem z wychowawcami i opiekunami wybrali się do Szczuczyna na pierwszą w tym roku wycieczkę integracyjną. Jak przystało na klasy gastronomiczne jadłospis przy ognisku był zróżnicowany: kiełbaski tradycyjne i w wersji wegetariańskiej, tortilla czy pyszne pieczone ziemniaczki. Potem nastąpiła sportowa rywalizacja klas w takich konkurencjach jak przeciąganie liny (chłopców jak i dziewcząt), rzuty do kosza, rzuty do celu czy seria rzutów karnych. Chłopcy z obu klas rozegrali towarzyski mini mecz piłki nożnej zakończony sprawiedliwym remisem 2:2. Pogoda sprawiła, że z żalem zegnaliśmy się z beztroskimi chwilami w Szczuczynie aby wrócić do szkoły.
AKCJA MENSTRUACJA
Z inicjatywy maturzystki Natalii Peksy, Zespół Szkół nr 2 w Szamotułach zgłosił akces do 2 edycji ogólnopolskiej akcji „Akcja Menstruacja”. Inicjatywa ta realizowana jest pod patronatem sieci sklepów „Biedronka”, której zadaniem jest walka z ubóstwem menstruacyjnym oraz uświadamianiem, że miesiączka nie jest tematem tabu. Na ponad 500 zgłoszeń szamotulski „Rolnik” dostał się do grupy 200 zakwalifikowanych do programu. Natalia wraz ze swoją koleżanką z klasy już we wtorek, od razu po przyjeździe kuriera z przesyłką, wzięły się do pracy. Efekt można zobaczyć w damskich toaletach w których można znaleźć charakterystyczne białe pudełko ze środkami higienicznymi.
MISTRZOSTWA ZESPOŁU SZKÓŁ NR 2 W SZAMOTUŁACH DLA KLAS PIERWSZYCH W LEKKIEJ ATLETYCE
W dniu 9 września 2021 roku w naszej szkole rozegrane zostały Mistrzostwa Klas Pierwszych w lekkiej atletyce.
Są to cykliczne, coroczne zawody sportowe organizowane dla uczniów klas pierwszych. Ich celem jest popularyzacja lekkiej atletyki, zaoferowanie wyróżniającym się uczniom dodatkowego szkolenia sportowego oraz wyłonienie reprezentacji szkoły startującej w zawodach lekkoatletycznych.
PROJEKT ZAGRANICZNYCH STAŻY ZAWODOWYCH W NIEMCZECH
Godziny dzwonków
Sobota 26.04.2025Kalendarz
- maj
- 01
- Święto Pracy
- 01.05.
- Święto
- maj
- 02
- Święto Flagi
- 02.05.
- Święto
- maj
- 03
- Święto Konstytucji 3 Maja
- 03.05.
- Święto
- cze
- 08
- Koniec klasyfikacji szkół zaocznych za II semestr
- 08.06.
- Inne wydarzenie
- cze
- 11
- Koniec klasyfikacji szkół dziennych za II semestr
- 11.06.
- Inne wydarzenie
- cze
- 19
- Boże Ciało
- 19.06.
- Święto
- cze
- 20
- Dodatkowy dzień wolny od zajęć dydaktycznych
- 20.06.
- Inne wydarzenie
- cze
- 27
- Zakończenie roku szkolnego 2024/2025
- 27.06.
- Inne wydarzenie
Galeria zdjęć
brak danych1% DLA ZUZI
Liczba wizyt
liczba odwiedzin: 1493056Logowanie