• PAMIĘTAMY O POWSTAŃCACH WARSZAWSKICH
     • PAMIĘTAMY O POWSTAŃCACH WARSZAWSKICH

     • Coroczną tradycją w Szamotułach staje się upamiętnienie wybuchu Powstania Warszawskiego. W uroczystościach wzięli udział uczniowie i absolwenci naszej szkoły - tegoroczna maturzystka Katarzyna Okraska - prezes szamotulskiego koła WSPAK do końca sierpnia tego roku oraz Dominik Dodolski, który od nowego roku szkolnego będzie pełnił funkcję prezesa koła. W sobotę, 1 sierpnia, delegacje Wielkopolskiego Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej koło w Szamotułach oraz Szamotulskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „Orzeł” zebrały się na szamotulskiej nekropolii. Dokładnie o godz. W, czyli 17.00, kiedy to 76 lat temu wybuchło powstanie w Warszawie, uczcili minutą ciszy pamięć o powstańcach. Następnie zapalone zostały znicze na grobie Leona Michalskiego - Szamotulanina, który czynnie uczestniczył w walkach powstańczych w sierpniu i wrześniu 1944 r. W uroczystościach brali udział przedstawiciele rodziny powstańca – córka oraz zięć. Znicze zostały złożone również na grobach ppłk Maksymiliana Ciężkiego, żołnierzy Armii Krajowej pochowanych na szamotulskim cmentarzu oraz pod Głazem Pamięci przy Bazylice.

     • WAKACYJNE ŻYCZENIA

     • Wszystkim uczniom, rodzicom i pracownikom szkoły życzymy wspaniałych wakacji z niesamowitymi podróżami i inspirującymi spotkaniami. Słonecznego, miłego i bezpiecznego wypoczynku życzy

                                                                                   Dyrekcja Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach

    • NASZE UCZENNICE W FINALE KONKURSU WIEDZY O MARSZAŁKU PIŁSUDSKIM
     • NASZE UCZENNICE W FINALE KONKURSU WIEDZY O MARSZAŁKU PIŁSUDSKIM

     • Od kilku lat nasi uczniowie biorą udział w konkursie organizowanym przez Wielkopolski Związek Oficerów Rezerwy RP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. W tym roku odbyła się ósma edycja tych zmagań, które współorganizowała Szkoła Podstawowa nr 18 w Poznaniu oraz Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej. Patronat honorowy nad konkursem objął Wojewoda Wielkopolski. Konkurs składał się z dwóch etapów: szkolnego i finału wojewódzkiego. Podczas etapu szkolnego w którym wzięły udział 83 zespoły z całej Wielkopolski do zmagań z pytaniami dotyczącymi życiorysu Józefa Piłsudskiego i Bitwy Warszawskiej przystąpiły reprezentantki naszej szkoły: Natalia Peksa i Sandra Dębowska. 9 marca zmierzyły się z testem on-line zawierającym 20 pytań. Po ogłoszeniu wyników okazało się, że awansowały do finału wojewódzkiego, który miał się odbyć w Poznaniu 19 marca. Ze względu na zagrożenie epidemiczne finał ten został odwołany. Organizatorzy konkursu podjęli jednak decyzję o zorganizowaniu finału on-line, w którym najlepsze drużyny zmierzyły się z 25 bardzo wyszukanymi pytaniami związanymi z osobą Marszałka Piłsudskiego. 22 czerwca licealistki z naszej szkoły zajęły w finale konkursu 9 miejsce.

                                                                                                                                                       Piotr Gotowy

    • FORUM DIALOGU
     • FORUM DIALOGU

     • Otrzymaliśmy dzisiaj szczególną przesyłkę, zawierającą podziękowania za kontynuowanie działań podjętych przed kilkoma laty w ramach programu „Szkoła Dialogu”.  Program, realizowany przez organizację Forum Dialogu, ma na celu poszerzanie wiedzy młodzieży na temat wielowiekowej obecności Żydów w Polsce oraz ich wkładu w rozwój społeczny, kulturalny i gospodarczy naszego kraju. Wicemarszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Bogdan Borusewicz wystosował do dyrektora Zygmunta Sługockiego list gratulacyjny, w którym złożył wyrazy uznania dla całej społeczności szkolnej za zaangażowanie w budowanie dialogu polsko-żydowskiego.

     • #GASZYN CHALLENGE W ROLNIKU

     • Dziękujemy za nominację od Zespołu Szkół nr 1 w Szamotułach.

      Wyzwanie podjęli i pompowali dla Sandry: Dyrekcja, Nauczyciele i Uczniowie naszej szkoły.

      Do dalszej akcji nominujemy:

      - Zespół Szkół im. J. Brzechwy w Szamotułach,

      - Szkołę Podstawową im. A. Fiedlera w Przyborowie,

      - Szkołę Podstawową nr 3 im. A. Mickiewicza w Szamotułach.

      Wszystkich uczestników akcji i nie tylko zachęcamy do zasilenia skarbonki na zakup leku dla Sandry: https://www.siepomaga.pl/sandra

    • GASZYN CHALLENGE
     • GASZYN CHALLENGE

     • Zapraszamy wszystkich nauczycieli i uczniów, również tegorocznych maturzystów, do wzięcia udziału w akcji Gaszyn Challenge - Pompujemy dla Sandry. Każda nominowana instytucja może nagrać film na którym uczestnicy wykonują 10 pompek bądź przysiadów a następnie nominują trzy kolejne instytucje aby zrobiły to samo. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych 18 czerwca (czwartek) na godz. 14:30 na szkolne boisko w stroju umożliwiającym wykonanie zadania. Wszystkich uczestników gorąco zachęcamy do zasilenia skarbonki na zakup najdroższego leku świata dla Sandry: https://www.siepomaga.pl/sandra

    • NA PRZEKÓR PANDEMII - WCIĄŻ DZIAŁAMY!
     • NA PRZEKÓR PANDEMII - WCIĄŻ DZIAŁAMY!

     • Świadomi istnienia zjawisk i współzależności łączących ludzi i miejsca na całym świecie od lat stawiamy czoło wyzwaniom wynikającym z troski o ludzkość, takim jak wychowywanie dla pokoju, edukacja o prawach człowieka, antydyskryminacyjne kształcenie międzykulturowe czy działania proekologiczne. Staramy się mieć oczy i umysły otwarte na zmieniającą się rzeczywistość. Dostrzegamy więc potrzebę tworzenia świata, w którym będzie więcej ludzkiej życzliwości, więcej troski - o siebie nawzajem i o środowisko naturalne - więcej dobra - w każdej jego możliwej postaci. Dlatego, mimo trwającej pandemii, wciąż działamy.

      W maju przyjęliśmy zaproszenie do współrealizowania - wraz z zaprzyjaźnionym poznańskim stowarzyszeniem „Jeden Świat” - projektu edukacyjnego „Świat się zmienia tu i teraz!”. Obecnie nasze uczennice - wspólnie z młodzieżą z kilku innych wielkopolskich szkół - biorą udział w elektronicznym kursie edukacji globalnej o nazwie Szkoła Globalnej Odpowiedzialności. Pod okiem koordynatorek i koordynatorów ze wspomnianego stowarzyszenia uczą się globalnej odpowiedzialności w zakresie żywności: zgłębiają tajniki jej produkcji, analizują problem jej marnowania oraz głodu na świecie, dyskutują o etycznej konsumpcji i suwerenności żywieniowej. W ramach projektu młodzi ludzie tworzą (na ten moment) wirtualną przestrzeń do zdobywania wiedzy i wzajemnego motywowania się do działania, a także  inicjowania i konsultowania pomysłów. Jak tylko będzie to możliwe, projekt przybierze formę spotkań i działań bezpośrednich (planowane są między innymi całodzienne warsztaty w jednym z poznańskich ogrodów społecznych, wówczas to uczennice, biorące udział w projekcie, będą mogły wykorzystać zdobytą wcześniej wiedzę w praktyce). Ostatni etap naszych wspólnych aktywności ma dać młodzieży moc sprawczą do zmieniania świata tu i teraz. Jesienią, pod okiem szkolnych koordynatorek (Anny Kustoń, Klaudii Tomaszak-Ślipki oraz Joanny Vowie), uczennice poprowadzą warsztaty rówieśnicze oraz inne działania edukacyjne.

      Czerwiec to jednak w środowisku szkolnym głównie czas podsumowań. Za nami kolejny rok szkolny intensywnych działań, które w ostatnich miesiącach przeniosły się do świata wirtualnego. 10 czerwca br. odbyła się Ogólnopolska Prezentacja Projektów Młodzieżowych – wydarzenie organizowane przez Centrum Edukacji Obywatelskiej od dwudziestu lat, które w tym roku (kiedy spotkania na większą skalę są niemożliwe) przeniosło się do świata online. My również zostaliśmy zaproszeni do udziału w tym wirtualnym festiwalu, aby porozmawiać o tym, z jakim wyzwaniami mierzyliśmy się w tym roku szkolnym i co udało nam się zrealizować. Młodzież spotkała się w specjalnie zaprojektowanych wirtualnych pokojach (powstałych w jednej z elektronicznych aplikacji) i wymieniała się doświadczeniami.  O dokonaniach naszej szkolnej społeczności opowiadała koleżankom i kolegom z całej Polski Gabriela Konieczna, uczennica pierwszej klasy liceum ogólnokształcącego. W czasie festiwalu wszyscy mieliśmy ponadto możliwość wzięcia udziału w ciekawych webinarach, między innymi z dziennikarką i pisarką Justyną Suchecką oraz podróżniczką dookoła świata - Anną Książek. To był niezwykle inspirujący czas.

                                                                                        Anna Kustoń

                                                                                        Klaudia Tomaszak-Ślipka

                                                                                         Joann Vowie

      Autorką grafiki jest Ewelina Ładzińska - Kłaczkiewicz.

    • INTERCULTURAL LEARNING
     • INTERCULTURAL LEARNING

     • Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego po raz kolejny mieli okazję uczestniczyć w Warsztatach Międzykulturowych, tym razem prowadzonych w języku angielskim przez  Petra Móri, trenera European Pool of Trainers. Wolontariuszka pochodząca z Węgier, która  od ponad 7 lat jest zaangażowana w edukację międzykulturową ,opowiedziała nam o swoich licznych podróżach, wizycie w Polsce, a przede wszystkim razem z nami przeanalizowała różnice kulturowe i co z nich wynika. Doszliśmy do wspólnych wniosków, ze inaczej nie znaczy gorzej, a raczej świadczy, że jest ciekawiej. Warsztaty Intercultural Learning in everyday life uzmysłowiły nam, że warto zdobywać kluczowe umiejętności krytycznego myślenia oraz postawy by nie generalizować i nie oceniać ludzi na podstawie tylko  tego co o nich  usłyszymy.

    • UWAGA NAUCZYCIELE, MATURZYŚCI I UCZNIOWIE
     • UWAGA NAUCZYCIELE, MATURZYŚCI I UCZNIOWIE

     • W załączniku informacja dotycząca zasad bezpieczeństwa obowiązujących na tegorocznych egzaminach maturalnych i zawodowych.

    • KONSULTACJE PRZEDMATURALNE
     • KONSULTACJE PRZEDMATURALNE

     • Zapraszamy naszych tegorocznych absolwentów na konsultacje przedmaturalne. Konsultacje będą przeprowadzone przez nauczycieli wg harmonogramu znajdującego się w załączniku.

    • WARSZTATY EDUKACJI MIĘDZYKULTUROWEJ
     • WARSZTATY EDUKACJI MIĘDZYKULTUROWEJ

     • 18 maja uczniowie 1 klasy Liceum Ogólnokształcącego i 3 klasy Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych brali udział w warsztatach międzykulturowych zorganizowanych przez ASF Poland- pozarządowej organizacji, która opiera swoje działania na wolontariacie  by budować świat oparty na sprawiedliwości i pokoju.

      Cały czas poszerzamy nasze horyzonty, bierzemy udział w kształceniu obywateli tolerancyjnych i wolnych od uprzedzeń. Na warsztatach poruszone zostały zagadnienia takie jak – kultura, stereotypy, generalizacja.  Wiemy, że stereotypy modyfikują postrzeganie innych osób, są obecne w każdej kulturze i często kierują naszym zachowaniem, nawet jeśli nie zdajemy sobie z tego sprawy. Udział w warsztatach z pewnością pozwolił nam poszerzyć nasze postrzeganie nas samych, a także otaczającego nas świata. Skupialiśmy się na różnicach panujących między państwami, ale dzięki temu doceniliśmy, że świat zbudowany z różnic jest silniejszym i ciekawszym miejscem do życia. Doceniliśmy inne kultury i staliśmy się bardziej otwarci na otaczający nas świat i ludzi. Po  warsztatach wiemy, że  warto otworzyć się na innych, poznać ich ,zaakceptować różnice; cytując papieża Franciszka :  „….. gdy wychodzimy do ludzi, poznajemy inne kultury, inne sposoby myślenia, inne religie, zaczynamy tę wspaniałą przygodę, która nazywa się dialogiem”. Zachęcamy więc do rozpoczęcia dialogu z innymi, a zwłaszcza tymi różniącymi się od nas kolorem skóry, językiem, obyczajami, poglądami.

    • NOWE LAPTOPY DLA SZKOŁY
     • NOWE LAPTOPY DLA SZKOŁY

     • Dzięki inicjatywie władz Powiatu Szamotulskiego nasza szkoła zyskała sześć laptopów. Będą one wykorzystywane do nauki zdalnej i stacjonarnej. Zakup sprzętu komputerowego został sfinansowany ze środków Unii Europejskiej.

    • KOMUNIKAT DOTYCZĄCY REKRUTACJI
     • KOMUNIKAT DOTYCZĄCY REKRUTACJI

     • Uwaga! Terminy postępowania rekrutacyjnego na rok szkolny 2020/2021 będą wydłużone. O dokładnych terminach powiadomimy niezwłocznie po ustaleniu ich przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

      Więcej informacji o rekrutacji - 

  • Kontakty

   • Zespół Szkół nr 2 im. Stanisława Staszica w Szamotułach, ul. Szczuczyńska 3
   • zsnr2szamotuly@onet.pl
   • tel. (+48) 61-29-21-559
   • ul. Szczuczyńska 3 64-500 Szamotuły
   • Dyrektor: Zygmunt Sługocki
   • Wicedyrektorzy: Ewa Peraj, Arkadiusz Majer
   • Kierownik szkolenia praktycznego: Anna Kaczmarek
   • NIP: 787-10-30-195
   • REGON: 000100078
   • Kontakt z administratorem strony: piotr.gotowy@poczta.onet.pl
  • Logowanie