• Konkurs "Marszałek Józef Piłsudski"
     • ZNAWCY ŻYCIORYSU MARSZAŁKA PIŁSUDSKIEGO

     • Jest nam miło poinformować, że uczennice z klasy 2 LO Sandra Dębowska i Natalia Peksa zajęły VII miejsce w finale Wojewódzkiego Konkursu Historycznego „Marszałek Józef Piłsudski”. Była to IX edycja zmagań zorganizowanych przez Wielkopolski Związek Oficerów Rezerwy RP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Szkołę Podstawową nr 18 w Poznaniu. Patronat honorowy nad konkursem objął Minister Obrony Narodowej, Wojewoda Wielkopolski oraz Wielkopolski Kurator Oświaty. Nasze licealistki musiały zmierzyć się w finale on-line odpowiadając samodzielnie w I etapie na 20 pytań dotyczących życiorysu Marszałka. W etapie II wspólnie odpowiadały na 6 pytań opisowych na które miały zaledwie 12 minut. Nasi uczniowie biorą udział w tym konkursie od 2017 r., kilkukrotnie awansując do finału, który zazwyczaj odbywał się w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. W tym roku ze względu na sytuację epidemiczną został rozegrany on-line. Jeszcze raz gratulujemy!!!

    • Selfie z plakatem
     • SELFIE Z PLAKATEM

     • Miło nam poinformować, że Natalia Peksa z klasy 2 Liceum Ogólnokształcącego wygrała konkurs pt. "Zrób selfie z plakatem - zdobądź nagrody i pomóż innym", którego organizatorem jest Fundacja Kultury Irlandzkiej w Poznaniu. Natalia specjalnie wybrała się do Poznania by na przystankach komunikacji miejskiej zrobić selfie z plakatami będącymi tegoroczną wystawą z okazji Dnia Św. Patryka.

      Serdecznie gratulujemy.

                                                                                                                                    Martyna Kustoń.

    • Kolorowe skarpetki
     • ŚWIATOWY DZIEŃ ZESPOŁU DOWNA

     • Uczniowie i uczennice Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach kolejny już raz włączyli się w obchody Światowego Dnia Zespołu Downa.

      Data (21.03) nie jest przypadkowa ponieważ ma nawiązywać do dodatkowego 21 chromosomu, który posiadają  ludzie z zespołem Downa. Zamiast 2 posiadają 3 (stąd też nazwa trisomia 21).

      Kampania społeczna ma na celu zwiększenie świadomości na temat Zespołu Downa. Niestety, ludzie z dodatkowym trzecim chromosomem w 21 parze spotykają się z brakiem akceptacji oraz wieloma trudnościami w życiu codziennym.

      Akcja zakładania kolorowych skarpetek (chromosom kształtem przypomina skarpety) ma na celu budowanie pozytywnego wizerunku ludzi z Zespołem Downa oraz zwiększanie szacunku dla inności i różnorodności.

      Przyłączając  się do przedsięwzięcia, chcemy zwrócić uwagę na potrzebę integracji społecznej oraz konieczność pozbywania się barier i uprzedzeń.

      Społeczność szkolna Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach po raz kolejny solidaryzuje się z osobami z Zespołem Downa. W tym roku do symbolicznego aktu tolerancji, który polegał na założeniu kolorowych skarpetek, często nie do pary i zapozowaniu do zdjęcia, spontanicznie wciągnęli swoich bliskich. Na przesłanych fotografiach możemy podziwiać stopy w kolorowych skarpetkach uczniów i uczennic, ale również ich rodzeństwa, rodziców, babć, a nawet czworonożnego przyjaciela.

      Zapraszamy do zapoznania się z kolorową i wesołą galerią.

       

      #WorldDownSyndromeDay

      #skarpetkowewyzwanie

      Koordynatorzy akcji:

      Anna Kustoń

      Martyna Kustoń

      Bartosz Korpik

       

    • Dni Św. Patryka
     • NAGRODY FUNDACJI KULTURY IRLANDZKIEJ ZA KONKURS NA "PATRYKOWE ŚNIADANIE"

     • Niezmiernie miło jest nam obwieścić, że aż 4 uczennice otrzymają nagrody od Fundacji Kultury Irlandzkiej w Poznaniu za "PATRYKOWE ŚNIADANIE" .Konkurencja była spora, a  spośród ponad 100 dań szczególną uwagę zwróciło śniadanie Eweliny Reformat z klasy drugiej  Technikum  Żywienia i Usług Gastronomicznych, która zdobyła nagrodę w kategorii  " Moje irlandzkie śniadanie", natomiast Maria Ćwiertnia,  Weronika Proch z czwartej klasy Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych oraz Agata Bździel z drugiej klasy Liceum Ogólnokształcącego wygrały w kategorii "Zielono, patrykowo, wesoło, zdrowo"

      Bardzo się cieszymy i GRATULUJEMY !

       

      Martyna Kustoń

       

      Link do strony fundacji , na której opublikowane są śniadania naszych uczennic:

      https://www.facebook.com/FundacjaKulturyIrlandzkiej

    • Patrykowe śniadanie
     • PATRYKOWE ŚNIADANIE

     • Obchody Dnia Św. Patryka znowu przyszło nam świętować w domach…                                                         Jednak jest to najlepszy moment by udoskonalać swoje umiejętności, tym razem kulinarne. Uczniowie i uczennice naszej szkoły wzięli udział w  konkursie organizowanym przez Fundację Kultury Irlandzkiej i Kerrygold –Smak Irlandii. Podjęli oni wyzwanie i przygotowali „patrykowe śniadania”. Ich – pysznie wyglądające - dzieła możecie podziwiać w naszej galerii. W przygotowanych posiłkach dominuje zielony kolor nawiązujący do Szmaragdowej Wyspy, ale możemy też dostrzec kolory flagi Irlandii.

      Przypominamy, że irlandzkie śniadanie, czyli Bricfeasta Éireannach, czy Full Irish Breakfast, różni się od naszego - polskiego, bowiem składa się z wielu smażonych potraw: kiełbaski wieprzowej, bekonu, jajka sadzonego, pieczonego pomidora, hash brown (przypomina polski placek ziemniaczany), fasolki w sosie pomidorowym, smażonych pieczarek. W wariancie śniadania z Irlandii Północnej - Ulster Fry - popularne są placki sodowe pieczone z mąki pszennej z dodatkiem wody sodowej i maślanki.

      Happy St. Patrick’s Day!

      W Dniu Świętego Patryka  przesyłamy Wam tradycyjne irlandzkie błogosławieństwo :

      „May the road rise up to meet you.

      May the wind be always at your back.

      May the sun shine warm upon your face „

       

                                                                                                                                      Martyna Kustoń

    • Projekt "Konsument cyberbezpieczny"
     • PROJEKT EDUKACYJNY "KONSUMENT CYBERBEZPIECZNY"

     • W naszej szkole od lat prowadzone są działania edukacyjne mające na celu podniesienie poziomu świadomości prawnej młodzieży i wyposażenie jej w praktyczną wiedzę z zakresu przysługujących młodym ludziom praw i obowiązków.

      15 marca br., w  Światowym Dniu Konsumenta, który przypomina nam o prawach nas wszystkich jako nabywców produktów i usług, wzięliśmy udział w działaniu Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Fundacji ProPublika o nazwie „Konsument cyberbezpieczny – aktywna edukacja”. Autorzy innowacyjnego projektu stworzyli interaktywne narzędzie edukacyjne dla uczniów, służące rozpowszechnianiu wiedzy o prawach konsumenta w Internecie oraz ich ochronie.

      Jako pierwsi w kraju uczniowie klas licealnych Zespołu Szkół nr 2 im. Stanisława Staszica oraz najstarszych klas Szkoły Podstawowej nr 3 im. Adama Mickiewicza w Szamotułach wzięli udział w zajęciach warsztatowych, w czasie których, korzystając ze - stworzonej specjalnie na potrzeby projektu - strony internetowej symulującej portal społecznościowy, zetknęli się z zagrożeniem w postaci próby oszustwa zakupowego, z jakim codziennie w Internecie stykają się konsumenci. Wspomniany portal projektowy o nazwie Społeczność prócz oszustwa zakupowego symuluje jeszcze wiele innych czyhających na konsumenta w sieci niebezpieczeństw, np. wyłudzenie kodu BLIK, kradzież tożsamości, fałszywą zbiórkę charytatywną i piramidę finansową. Każde z wirtualnych zagrożeń zostało przez twórców strony maksymalnie urealnione. Wygląd strony internetowej, jej zawartość, mechanizmy i stosowane interakcje są identyczne jak te, z którymi konsument faktycznie spotyka się w sieci. Zadaniem uczennic oraz uczniów biorących udział w warsztatach było dokonanie zakupu wskazanego produktu. W tym celu młodzi konsumenci weszli w interakcję z chatbotem imitującym zachowanie sprzedawcy – sieciowego oszusta. 

      Pilotażowe zajęcia projektowe dotyczące konsumenckiego cyberbezpieczeństwa miały szczególny charakter, odbyły się bowiem z udziałem gości specjalnych: Prezesa Urzędu Konkurencji  i Konsumentów – pana Tomasza Chróstnego – oraz Powiatowego Rzecznika Konsumenta – pani Anny Sobol. Prezes UOKiK-u opowiedział młodzieży o urzędzie będącym centralnym organem administracji państwowej i swoich kompetencjach, do których należy kształtowanie polityki antymonopolowej i polityki ochrony konsumentów oraz opiniowanie projektów pomocy publicznej. Na koniec życzył też młodym konsumentom udanych, ponieważ bezpiecznych zakupów w Internecie. Pani Rzecznik, wpisując się w temat zajęć, rozmawiała z uczennicami oraz uczniami o aspektach prawnych umów zawieranych na odległość oraz o zapewnianych przez jej urząd: bezpłatnym poradnictwie konsumenckim i informacji prawnej w zakresie ochrony interesów konsumentów.

      Młodzież - w teorii, ale i w wirtualnej praktyce - poznała konsekwencje ewentualnych lekkomyślnych decyzji konsumenckich. Przekonała się, że mogą one oznaczać wymierne straty finansowe. Dowiedziała się ponadto, na co zwrócić uwagę, aby nie paść ofiarą oszustwa zakupowego. Jednocześnie dostała wskazówki, co zrobić i gdzie się zwrócić, jeśli już do niego dojdzie. Zdobytą na zajęciach wiedzę podsumował i wyegzekwował finalny test wiedzy, który uczennice i uczniowie zdali celująco. Można mieć zatem pewność, że nasza młodzież w roli konsumentów w sieci będzie bezpieczna.

      Koordynatorzy działań projektowych:                                                                                                                                                       
                                                                                                                                                 Klaudia Tomaszak-Ślipka

      Anna Kustoń

                                                                                  Piotr Gotowy

      Zdjęcia: Zespół Szkół nr 2 w Szamotułach,

      Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów,

      Magda Prętka (szamotuly.naszemiasto.pl)

      Jakub Dekiert (2HBp)

      Informacja z fanpage'a Światowego Dnia Konsumenta

      https://www.uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=17296

    • Józef Piłsudski
     • NASZE UCZENNICE W FINALE KONKURSU WIEDZY O MARSZAŁKU PIŁSUDSKIM

     • Podobnie jak w ubiegłym roku szkolnym nasze licealistki Sandra Dębowska i Natalia Peksa wzięły udział w Wojewódzkim Konkursie Historycznym „Marszałek Józef Piłsudski”. Konkurs został zorganizowany przez Wielkopolski Związek Oficerów Rezerwy RP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Szkołę Podstawową nr 18 w Poznaniu. Patronat honorowy nad konkursem objął Minister Obrony Narodowej, Wojewoda Wielkopolski oraz Wielkopolski Kurator Oświaty. W tym roku odbywa się dziewiąta edycja zmagań z pytaniami dotyczącymi życiorysu Marszałka. W etapie wojewódzkim konkursu wzięło udział 56 dwuosobowych zespołów z 51 wielkopolskich szkół podstawowych i średnich. 11 marca nasze uczennice zmierzyły się z testem on-line zawierającym 20 pytań. Po ogłoszeniu wyników okazało się, że awansowały do finału konkursu wiedzy o Marszałku Piłsudskim. Ze względu na sytuację epidemiczną finał również odbędzie się on-line 23 marca. Trzymamy kciuki!

                                                                                                                                                        Piotr Gotowy

    • Ireland in Poland
     • NAUKA NOWEGO JĘZYKA MOŻE BYĆ FASCYNUJĄCA...

     •  Z niecierpliwością wyczekujemy Dnia Św. Patryka…..Nie tylko my. Każdego roku, w marcu, odbywa się Tydzień Irlandzki, który   przygotowuje  do wypatrywanego dnia patrona Irlandii.

      W ramach Seachtain na Gaeilge, czyli corocznego, międzynarodowego festiwalu promującego język i kulturę irlandzką na całym świecie, skorzystaliśmy z zaproszenia Ambasady Irlandii w Warszawie i wzięliśmy udział w pokazowej lekcji języka irlandzkiego dla początkujących. Pani Marlena Gawlik z Uniwersytetu Szczecińskiego pokazała nam jak inna, nie tylko ze względu na brzmienie, jest mowa  ze Szmaragdowej Wyspy. Poznaliśmy kilka  podstawowych zwrotów tego fascynującego, sięgającego 2500 lat języka- umiemy się przywitać, pożegnać i opowiedzieć jak się czujemy. Ciekawie było być oprowadzanym po zawiłościach tego języka. Udział w zajęciach dostarczył nam dużo dobrej zabawy (czyli craic).

                                                                                                                                                   Martyna Kustoń

       Poniżej link do tweeta Ambasady Irlandii w Warszawie

      Ireland in Poland

    • Jadwiga Krygiel
     • POŻEGNANIE

     • Dotarła do nas smutna wiadomość o śmierci naszj Koleżanki śp. Jadwigi Krygiel. Pani Jadwiga Krygiel przez prawie trzydzieści lat była nauczycielką Zespołu Szkół Rolniczych w Szamotułach. W pamięci nauczycieli i uczniów zapisała się jako wspaniała, wyrozumiała, pełna humoru Koleżanka, Nauczycielka, Wychowawczyni, wielce zaanggażowana w działalność na rzecz całej społeczności szkolnej. Była organizatorką i opiekunką uczniów na zagranicznych praktykach młodzieży, m.in. w Czechosłowacji, w Niemczech i na Węgrzech. Przez wiele lat organizowała i prowadziła Ochotnicze Hufce Pracy, dzięki którym ponad sto osób mogło ukończyć szkołę. Była Osobą wielu pasji, inicjatyw i zainteresowań, ale zawsze najważniejszą sprawą był uczeń i szkoła.

      Pani Jadwiga urodziłą się w 1942 r. w Tomaszówce w dawnym województwie wołyńskim. Po wojnie wraz z rodzicami zamieszkała w okolicach Wrześni. W 1962 r. ukończyła Technikum Rolnicze w Witkowie koło Gniezna, a w 1964 r. Studium Nauczycielskie w Kaliszu. W tym samym roku rozpoczęła pracę zawodową w Państwowym Technikum Rolniczym w Starym Tomyślu. W latach 1966-72 była nauczycielką Zasadniczej Szkoły Rolniczej w Chełmnie koło Pniew. Mając już spore doświadczenie w pracy pedagogiczno - wychowawczej w 1972 r. objęła stanowisko nauczycielki produkcji zwierzęcej w Technikum Rolniczym - Zespole Szkół Rolniczych im. Stanisława Staszica w Szamotułach. W czasie pracy zawodowej doskonaliła swój warsztat pracy zdobywając nowe kwalifikacje na wielu kursach i studiach podyplomowych. W 1983 r. ukończyła z wynikiem bardzo dobrym studia na Akademii Rolniczej w Poznaniu jako magister inżynier rolnictwa.

      Pozostanie na zawsze w naszej pamięci.

    • Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
     • UPAMIĘTNILI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH W SZAMOTUŁACH

     • 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji odbyły się w Szamotułach uroczystości upamiętniające żołnierzy zbrojnego podziemia niepodległościowego. Ze względu na sytuację epidemiczną tegoroczne obchody miały skromny charakter. W uroczystościach uczestniczyli członkowie Wielkopolskiego Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej – koło w Szamotułach a zarazem uczniowie naszego liceum i technikum. W upamiętnieniu Żołnierzy Wyklętych przy Kamieniu Pamięci koło Bazyliki Mniejszej wzięli udział przedstawiciele lokalnych władz oraz stowarzyszeń. Po odśpiewaniu hymnu prezes Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” Sławomir Hazak przedstawił zebranym sylwetkę płk Łukasza Cieplińskiego – Żołnierza Wyklętego rodem z Ziemi Międzychodzkiej. Po złożeniu wiązanek kwiatów uczestnicy obchodów mieli okazję zwiedzić ekspozycję Muzeum – Zamek Górków zatytułowaną „Chwała Pacykowianom”.

      Piotr Gotowy – opiekun szamotulskiego koła WSPAK

      Foto: Elżbieta Ratajczak, Zuzanna Jankowiak (4 KRT), Sandra Lis (4 KRT)

   • Kontakty

    • Zespół Szkół nr 2 im. Stanisława Staszica w Szamotułach, ul. Szczuczyńska 3
    • tel. (+48) 61-29-21-559
    • ul. Szczuczyńska 3 64-500 Szamotuły Poland
    • Dyrektor: Arkadiusz Majer
    • Wicedyrektorzy: Ewa Peraj, Łukasz Janc
    • Kierownik szkolenia praktycznego: Anna Kaczmarek
    • NIP: 787-10-30-195
    • REGON: 000100078
    • Kontakt z administratorem strony: piotr.gotowy@poczta.onet.pl piotr.gotowy@zsnr2-szamotuly.pl
   • Logowanie