Ważna informacja dla florystów! Na pierwsze dwa weekendy lutego zaplanowano kolejne zjazdy słuchaczy Szkoły Policealnej w zawodzie florysta. W poniższym linku znajduje się szczegółowy plan zajęć. Słuchacze proszeni są o zapoznanie się z harmonogramem.
Plan zajęć dla słuchaczy Szkoły Policealnej w zawodzie florysta
Ależ to był bal! Fantastyczna studniówka 2025!
Cudowna, wspaniała, pełna dobrych emocji i… wielu niespodzianek! Taka właśnie była tegoroczna studniówka Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach. Wydarzenie odbyło się w piątek 17 stycznia w pięknym, niezwykle klimatycznym Spichlerzu w Dębinie, gdzie duch historii mieszał się z wieczorowym szykiem i młodzieńczą energią. Odliczanie symbolicznych 100 dni do matury rozpoczęli wówczas uczniowie klas: IV HB (wychowawczyni: Anna Dolińska), V G (wychowawczyni: Arleta Danielewicz) i V KR (wychowawczyni: Katarzyna Jakubowska).
Zgodnie z tradycją studniówkowy bal rozpoczął dostojny polonez. Goście z zachwytem przyglądali się prezentacji, zachwalając wykonanie staropolskiego tańca. Młodzież od wielu tygodni cierpliwie ćwiczyła skomplikowany układ pod okiem pani Julity Knutowicz. Zaangażowanie i praca na próbach przyniosły zamierzony efekt – widzowie nie kryli wzruszenia, długo oklaskując zjawiskową prezentację.
Wzruszeń nie brakowało również w trakcie podziękowań, jakie maturzyści skierowali w stronę dyrekcji szkoły, nauczycieli, a przede wszystkim zaś wychowawców (w tym i w stronę pana Daniela Kuzary, który wcześniej pełnił rolę wychowawcy) oraz rodziców. Symbolicznym wyrazem ich wdzięczności wobec trudu pracy dydaktyczno-wychowawczej stały się piękne bukiety kwiatów i serdeczne życzenia.
Padły one także z ust dyrektora „Rolnika” Arkadiusza Majera, który gratulując świetnej organizacji imprezy życzył uczniom nie tylko udanej zabawy oraz bardzo dobrych wyników na maturze, ale i mądrych decyzji, jakie podejmować będą już w dorosłym życiu. Jak sam mówił, w istocie to właśnie ono stanie się tym prawdziwym egzaminem dojrzałości.
Przywołując słowa Wisławy Szymborskiej „Nic dwa razy się nie zdarza…” przewodnicząca Rady Rodziców Żaklin Konieczna przekonywała natomiast, by młodzież na zawsze zapamiętała studniówkowy bal, czerpiąc ze wspólnie spędzonych chwil z przyjaciółmi wszystko to, co najlepsze. Bo wspomnienie beztroskiej zabawy, jak podkreślała, może stać się tym najpiękniejszym, tak miło przywoływanym i pielęgnowanym z niezwykłą czułością w przyszłości. Tego zresztą szczerze życzyła maturzystom.
Po zakończeniu części oficjalnej przyszedł czas na poczęstunek, a później – nieskrępowaną zabawę na parkiecie! Młodzieży nie trzeba było specjalnie zachęcać do tańca – największe przeboje muzyki rozrywkowej, serwowane przez Dj-a Mayera wywołały ogromny entuzjazm wśród wszystkich uczestników balu. Mistrzów parkietu było naprawdę wielu, a wśród nich również dyrekcja szkoły, nauczyciele oraz rodzice! Nie zabrakło ukochanej „belgijki” i tanecznego „węża” wychodzącego poza główny parkiet. Spalone w tańcu kalorie młodzież uzupełniała przekąskami i słodkościami, w tym przepysznym tortem.
Atmosfera była wyborna! Klimat tworzyły też przepiękne, iście karnawałowe stroje maturzystów oraz towarzyszącym ich osób. Jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki dziewczęta zamieniły się w eleganckie damy, a chłopcy w szykownych dżentelmenów.
Wieczór faktycznie był magiczny i pełen uroku. Jego wyjątkowy charakter podkreśliły wybory króla i królowej balu, które to tytuły trafiły odpowiednio do Jakuba Wojciechowskiego z klasy V G i Hani Libery z klasy IV HB. Ich wspólny taniec z pewnością przejdzie do historii szkoły! Podobnie zresztą jak studniówka 2025! Cóż to był za bal!
Magda Prętka
78
Napisz blurb i poleć wybraną książkę
Biblioteka "Rolnika" zachęca do udziału w akcji czytelniczej. Zasady są bardzo proste. Na wszystkich uczestników czekają upominki
Kiedy polecamy uczniom jakiś tytuł w bibliotece (a oni odmawiają), oprócz usprawiedliwień typu: "nie mam czasu", często słyszymy stwierdzenie: "wolę czytać swoje książki w domu". Podobno młodzież ma ich naprawdę dużo, choć niestety rzadko chce na ten temat rozmawiać. A szkoda... Może jednak nie wszystko stracone?
Rozmyślając o czytelnictwie w "Rolniku", wpadłyśmy na pomysł akcji, która z jednej strony być może pozwoli nam bliżej poznać preferencje czytelnicze uczniów, z drugiej natomiast - stanie się dla nich pewnego rodzaju zabawą.
Zasady są bardzo proste. Chodzi o napisanie blurba, czyli bardzo krótkiej recenzji / rekomendacji / streszczenia dowolnie wybranej książki (wzorem notatki umieszczanej z tyłu książki lub na tzw. skrzydełkach). Może to być ta ostatnio przeczytana lub po prostu ulubiona książka, do której czytelnik wraca. Tekst powinien obejmować kilka zdań (króciutka forma), zawierać tytuł książki oraz jej autora. Istota akcji natomiast ma się zawierać w haśle "uczniowie polecają książki uczniom" (lub nauczycielom). Tekst powinien zatem zachęcić drugą osobę do przeczytania danej książki.
Blurb można przesłać na adres bibliotekarolnika@gmail.com lub przynieść napisany odręcznie tekst do biblioteki (grunt, by był czytelny). Wszystkie "mini recenzje" opublikujemy na stronie biblioteki, a te odręcznie napisane dodatkowo wywiesimy na bibliotecznej tablicy. Wszyscy autorzy (uczestnicy akcji) zostaną nagrodzeni drobnymi upominkami. Blurby nadsyłać można już w czasie ferii. Finał akcji nastąpi w połowie czerwca.
ZASADY AKCJI
-
napisz blurb, czyli króciutką recenzję / rekomendację / streszczenie wybranej książki (może być to ostatnio lub niedawno przeczytana książka, ale też ta ulubiona, do której często wracasz),
-
blurb musi zawierać tytuł książki oraz autora i być tekstem autorskim - napisanym samodzielnie!
-
prześlij tekst na adres bibliotekarolnika@gmail.com lub przynieś go do biblioteki szkolnej; tekst może być napisany odręcznie - grunt, by był czytelny,
-
blurby zostaną opublikowane na stronie internetowej biblioteki oraz wywieszone na bibliotecznej tablicy,
-
wszyscy autorzy zostaną nagrodzeni drobnymi upominkami,
-
akcja potrwa do połowy czerwca; teksty nadsyłać można już w trakcie ferii, a napisane odręcznie przynosić do biblioteki po feriach (od 3 lutego) aż do finału akcji.
-
Pękamy z dumy! "Rolnik" z Brązową Tarczą w rankingu Perspektywy!
Świetne wiadomości tuż przed feriami napłynęły z Warszawy. W dwudziestej siódmej edycji rankingu Perspektywy, Zespół Szkół nr 2 w Szamotułach zajął 36. miejsce wśród najlepszych techników w Wielkopolsce! Tym samym wyróżniony został Brązową Tarczą!
Zestawienie, przygotowywane corocznie przez portal edukacyjny Perspektywy, obejmuje aż 122 wielkopolskie technika. Opracowując je, twórcy rankingu pod uwagę brali:
- sukcesy szkoły w olimpiadach,
- wyniki matur z przedmiotów obowiązkowych,
- wyniki matur z przedmiotów dodatkowych,
- a także wyniki egzaminu zawodowego.
O przypadku nie ma zatem mowy – w tym zestawieniu fakty mówią same za siebie. 50,77 punktów, jakie przyznano szamotulskiemu „Rolnikowi” pozwoliło szkole nie tylko zająć wysoką pozycję w województwie (36 miejsce na 122 technika objęte rankingiem), ale i zdobyć prestiżowe wyróżnienie w postaci Brązowej Tarczy.
To ogromny sukces całej społeczności szkolnej – dyrekcji, nauczycieli, uczniów oraz absolwentów, potwierdzający zarówno wysokie kompetencje, zaangażowanie i doświadczenie kadry nauczycielskiej, jak i potencjał młodzieży oraz gotowość do podejmowania przez nią nowych wyzwań. Wszak Zespół Szkół nr 2 w Szamotułach pochwalić się może znacznymi osiągnięciami uczniów, i to na wielu niwach – od tych naukowych począwszy (wyniki w nauce, udział w konkursach tematycznych i olimpiadach), przez sportowe i kulturalno-artystyczne (wynikające również z osobistych pasji uczniów) na owocnej, w istocie pięknej działalności społecznej kończąc.
Dla dyrekcji oraz nauczycieli wysokie miejsce w rankingu Perspektywy oraz Brązowa Tarcza stanowią niezwykle ważne wyróżnienie. To wyraz docenienia pracy dydaktyczno-wychowawczej, zaangażowania uczniów oraz absolwentów.
"Filmowe" książki - nie tylko z Netflixa. Zabierz je na ferie!
Na zimową pauzę od nauki proponujemy zabawę literacko - filmową. Jeśli jesteś fanem Netflixa, spędzasz sporo czasu w kinie lub po prostu uwielbiasz oglądać filmy i seriale, ta gra z pewnością Ci się spodoba!
Książki od lat inspirują filmowców. Trudno zresztą o lepszą kanwę scenariusza, aniżeli porcja dobrej literatury właśnie. W bibliotece szkolnej "Rolnika" znaleźć można całkiem sporo "filmowych" książek - od romansów począwszy, przez thrillery i kryminały, na literaturze obyczajowej i typowych młodzieżówkach kończąc. Wiele tytułów czytelnicy zapewne kojarzą z Netflixa lub innych platform VOD, niektóre być może pamiętają z ekranizacji i seansów kinowych.
Z oryginałami, czy może raczej - pierwowzorami, niestety bywa różnie, stąd też wszystkim czytelnikom proponujemy na ferie małe wyzwanie. W zasadzie jest to gra/zabawa, której - w zależności od sytuacji i nastawienia - towarzyszyć może jedno z haseł/jedna z opcji:
- "przeczytaj zanim zobaczysz",
- "widziałeś? teraz sięgnij po książkę".
W każdym przypadku chodzi o to, by czytelnik - prędzej czy później - zajrzał do książki na podstawie, której nakręcono film lub serial, a następnie porównał obie historie. Te mogą znacznie różnić się od siebie, zaskakując zupełnie innymi finałami, wyborem czarnego charakteru, bądź kreacją danego bohatera. Warto sprawdzić i nieco pobudzić przy tym wyobraźnię!
Książki czekają w bibliotece! Wpadnijcie, zapytajcie i zgarnijcie "filmowy tytuł" na ferie! Poniżej kilka z nich.
31
Magia świąt w Toruniu
- 18
Chcąc poczuć bożonarodzeniowy nastrój 54 uczniów z klas II Gb,II HB ,III K, III KR, IIIO,IV KR postanowiło poszukać świątecznych akcentów w Toruniu.
Miasto słynne w całej Polsce z piernikowych tradycji oferuje zwiedzającym warsztaty w Żywym Muzeum Piernika. To pierwsza tego typu interaktywna placówka w Europie. Istnieje od 2006 roku i kontynuuje ponad 600 -letnią tradycję wypieku toruńskich pierników. Uczniowie mieli okazję w magiczny sposób przenieść się do średniowiecza by pod okiem Mistrza piernikarskiego i uczonej Wiedźmy Korzennej poznać rytuały związane z wypiekiem piernika. Własnoręcznie przygotować ciasto i przy użyciu drewnianych form uformować z niego toruńskie specjały. Każdy mógł według własnego uznania stworzyć piernikowe serduszka, ale także wykazać się kreatywnością w tworzeniu innych ciekawych form tych ciasteczek. W muzeum młodzież miała także okazję poznać manufakturę z początku XX wieku i zobaczyć w niej m.in. Oryginalne niemieckie maszyny służące do wypieku piernika, zabytkowy piec, kolekcję woskowych form.
Nie można będąc w Toruniu pominąć miejsc związanych z najwybitniejszym obywatelem tego miasta Mikołajem Kopernikiem. Uczniowie zobaczyli Jego dom rodzinny, oraz stojący na rynku pomnik. Przypomnieli sobie parę faktów z życia wybitnego astronoma. Po takiej retrospekcji wszyscy udali się na stary rynek. Tam mieli okazję na Jarmarku Bożonarodzeniowym nabyć świąteczne smakołyki i wspaniałe wyroby rękodzieła, podziwiać świąteczne instalacje.
Wieczorem wszyscy zobaczyli magicznie oświetlone miasto, które zachwyciło jeszcze bardziej swoją wspaniałą architekturą i wprowadziło w świąteczny nastrój.
Katarzyna Zielewicz,Ewelina Otulakowska, Renata Bednarczyk, Arleta Danielewicz
Zabawa karnawałowa szamotulskiego "Rolnika"
W imieniu Rady Rodziców serdecznie zapraszamy do udziału w zabawie karnawałowej.To świetna propozycja nie tylko dla mistrzów parkietu, ale i dla wszystkich osób:
- pragnących spędzić wolny wieczór w cudownej atmosferze,
- ceniących sobie dobrą kuchnię,
- tęskniących za taneczną zabawą w rytmie największych przebojów muzyki rozrywkowej,
- lubiących konkursy z niespodziankami,
- pragnących wesprzeć Radę Rodziców szamotulskiego "Rolnika".
Na zabawę karnawałową serdecznie zapraszamy rodziców uczniów, nauczycieli oraz pracowników szkoły, absolwentów i przyjaciół "Rolnika", a także wszystkie osoby, dla których karnawał bez zabawy tanecznej, to nie karnawał! Wiedzcie, że "Rolnik" lubi się bawić i - z całą pewnością - wie jak to robić!
Impreza odbędzie się 25 stycznia 2025 roku w Hotelu Maraton w Szamotułach. Start o godzinie 19.00. Koszt uczestnictwa to 380 zł od pary. Bilety można już zakupić w sekretariacie szkoły lub pod nr tel. 664 984 369.
Archiwum Aktualności