• Pomagamy Ukrainie
     • POMAGAMY UKRAINIE

     • 29 marca przekazaliśmy naszym przyjaciołom z Ukrainy dary, które zostały zebrane przez społeczność naszej szkoły. W całym przedsięwzięciu brało udział Muzeum – Zamek Górków na czele z dyrektorem tej placówki Michałem Kruszoną. Cała akcja zakończyła się pozytywnie również dzięki wsparciu władz Powiatu Szamotulskiego i osobistemu zaangażowaniu Starosty Beaty Hanyżak.

      Korzystając z okazji pragniemy serdecznie podziękować wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach oraz osobom prywatnym, które wsparły tą akcję.

      Nasza szkoła od wielu lat współpracuje ze szkołą we Lwowie a nasi uczniowie i nauczyciele kilkukrotnie wyjeżdżali na Ukrainę. Natomiast uczniowie i nauczyciele lwowskiej szkoły składali nam rewizyty.

      Na zdjęciu: Orest Malic – dyrektor Muzeum Historii Religii we Lwowie, Zygmunt Sługocki – dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach, Andrij Bobak – lekarz z Rejonu Samborskiego, Michał Marcyniuk – dyrektor szkoły nr 62 we Lwowie oraz Michał Kruszona – dyrektor Muzeum – Zamek Górków w Szamotułach.

    • Dziś wszyscy czytamy Tolkiena!
     • DZIŚ WSZYSCY CZYTAMY TOLKIENA!

     • Idea czytania Tolkiena pojawiła się dzięki angielskiemu towarzystwu Tolkienowskiemu – „The Tolkien Society”. Miłośnicy twórczości autora doskonale wiedzą, że to właśnie 25 marca  przypada rocznica upadku Saurona i wyzwolenia Śródziemia od panowania ciemnych mocy.

      Brytyjski pisarz i profesor Uniwersytetu Oxfordzkiego sprawił, że książki fantasy stały się popularne na niespotykaną dotąd skalę. Ten wybitny literat w pojedynkę zmienił cały gatunek fantasy i przestawił go na nowe tory na całe dekady.  25 marca to doskonały dzień by przypomnieć sobie fabułę najsławniejszych jego książek, czyli „ Władcy Pierścieni”, „Hobbita”, czy „ Silmarilliona”. Społeczność naszej szkoły miała okazję przyłączyć się do Światowego Dnia Czytania Tolkiena i przeczytać czy posłuchać jego dzieła - zarówno po polsku jak i po angielsku.

      Miłośników fantasy zachęcamy do czytania. Dzisiejszy dzień wydaje się doskonałym momentem na start zwłaszcza dla tych, którzy jeszcze nie znają tolkienowskiej twórczości. W naszej szkolnej bibliotece – spośród bogatego zbioru książek wspomnianego autora - każdy znajdzie coś dla siebie. Naprawdę warto!

      #TolkienReadingDay

       

      Łukasz Janc,

      Renata Jędrzejczak,

      Martyna Kustoń,

      Joanna Vowie.

    • Pierwszy dzień wiosny
     • PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

     • 21 marca w naszej szkole był dniem z innej bajki… dosłownie.

      W poniedziałek Uczniowie i Nauczyciele przebrali się za postaci z bajek!

       Elfy, ogry, smerfy, krasnale, czarodzieje i inne bajkowe stwory wypełniły korytarze szkolne witając w ten nietypowy sposób WIOSNĘ!!! Czerwony Kapturek rozdawał łakocie i kwiaty, wiedźmin walczył z potworami a  czarownice czarowały w laboratorium szkolnym.

      W poniedziałek rozpoczęliśmy również akcje „Kalendarz Wiosenny”.

      Od dziś przez 19 dni, codziennie losowana będzie klasa, która w kolejnym dniu roboczym zwolniona będzie z odpowiedzi.

      Losowanie odbywać będzie się na instagramie Samorządu Szkolnego (samorzad_rolnik).

      Życzymy wszystkim słonecznej i kolorowej Wiosny.

      Samorząd Uczniowski wraz z Opiekunami :)

    • Szamotuły niebiesko - żółte
     • SZAMOTUŁY NIEBIESKO - ŻÓŁTE

     • W sobotę 19.03 odbył się festyn sportowo –rekreacyjny zorganizowany przez naszą szkołę dla dzieci z Ukrainy, które w ostatnich tygodniach przybyły do Szamotuł i okolic.

       W zabawach i konkurencjach udział chętnie brały dzieci, ale także ich rodzice. Pomysłodawcą i wspaniałym animatorem był p. Bartosz Świst. Wśród zabaw były - między innymi – sztafety, przerzucanie piłeczek, zebranie jak największej ilości baloników od uciekających osób.

       W festynie wzięło udział ok 70 osób. Tak spora impreza nie doszłaby do skutku – gdyby nie ogromne wsparcie i  zaangażowanie dyrektora szkoły- Zygmunta Sługockiego. Po dwóch godzinach zabaw na świeżym powietrzu pan dyrektor zaprosił wszystkich do  stołówki ZS nr 2 – na ciepły posiłek.

      Dla każdego uczestnika przewidziane były nagrody- upominki zasponsorowane przez Starostwo Powiatowe w Szamotułach, Urząd Miasta i Gminy Szamotuły, Bank Spółdzielczy Duszniki, a oprawą muzyczną zajął się DJ Radek Szewczyk.

      Były też wzruszające momenty- jak układanie niebiesko- żółtego serca, napisu Ukraina, czy zrobienie z balonów ukraińskiej flagi oraz spontaniczne odśpiewanie hymnu przez naszych gości.

      Tekst i fotografie: Martyna Kustoń, Anna Kustoń.

    • Dzień Św. Patryka
     • DZIEŃ ŚWIĘTEGO PATRYKA W KOLORZE NADZIEI

     • „Każdy chciałby choć jeden dzień w roku być Irlandczykiem”; a to właśnie staje się możliwe 17 marca- w dniu Święta Irlandii. Najważniejszą częścią tej uroczystości jest noszenie ubrań w kolorze zielonym. Kolor ten jest symbolem Irlandii- nawiązuje do trawiastego krajobrazu wyspy, ale też do trójlistnej koniczynki –przypisywanej świętemu Patrykowi.

      Ostatnio możemy wszędzie zauważyć flagi w kolorze niebieskim i żółtym, a jak dobrze wiemy- połączenie tych dwóch kolorów daje nam zielony, czyli kolor nadziei tak bardzo potrzebnej obecnie.  Życzymy więc by ten szczególnie obecny dziś w naszej szkole kolor  wniósł  odrodzenie, uspokojenie i nadzieję na lepsze jutro- zwłaszcza dla naszych sąsiadów, którym przesyłamy również irlandzkie błogosławieństwo :

      May the road rise to meet you.
      May the wind be always at your back.
      May the sun shine upon you
      And the rain fall gently on your fields.
      And until we meet again
      May God hold you in his hand.

    • Dzień bez plecaka
     • DZIEŃ BEZ PLECAKA

     • W piątek 11 marca, obchodziliśmy w naszej szkole „Dzień bez plecaka”.

      Z tej okazji Samorząd Uczniowski zorganizował Konkurs na najbardziej pomysłowy przedmiot, zastępujący tornister szkolny.

      Okazało się, że całkiem praktycznym odpowiednikiem plecaka może być m.in. transporter dla kota, taczka, koszyk zakupowy, walizka na kółkach czy…. pojemnik na śmieci.

      Korytarze szkolne wypełniły się nie tylko kreatywnymi nosidłami, ale również sporą dawką śmiechu, który jest tak bardzo potrzebny w dzisiejszych czasach.

      Dziękujemy wszystkim Uczniom za włączenie się do tej wesołej akcji. Jesteście niezastąpieni!

      Samorząd Uczniowski

      Dzień bez plecaka - film

    • Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych
     • EUROPEJSKI DZIEŃ PAMIĘCI O SPRAWIEDLIWYCH

     • Święto to obchodzone jest 6 marca (ustanowione 10 maja 2012 r. przez Parlament Europejski ) mające na celu uhonorowanie pamięci osób, które sprzeciwiły się reżimom totalitarnym i masowym zbrodniom w XX i XXI w.

                  Tytuł Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata przyznawany jest przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie od 1963 r. instytucjom i osobom bezinteresownie ratującym Żydów w okresie II wojny światowej.

      Udzielanie pomocy Żydom w Polsce było o wiele trudniejsze i bardziej niebezpieczne niż w wielu innych krajach europejskich.

      Na ziemiach polskich za jakąkolwiek pomoc Żydom, czy chodziło o udzielenie schronienia, czy podanie kromki chleba, groziła śmierć. Ratując Żydów, narażało się nie tylko siebie, ale całą swoją rodzinę.

      Najliczniejszą grupę wyróżnioną tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata (ponad 6 tys.) stanowią Polacy.

      Sprawiedliwi otrzymują medal z napisem: „ Kto ratuje jedno życie- ratuje cały świat”.

      Na szkolnym korytarzu stanęła wystawa przypominająca o święcie obchodzonym 6 marca.  Prace uczniów mają przypomnieć sylwetki niektórych Polaków, którym przyznano zaszczytny tytuł Sprawiedliwego.

       

      Anna Kustoń

    • Edukacja prawna młodzieży
     • EDUKACJA PRAWNA MŁODZIEŻY

     • W czwartek 3 marca br. uczennice i uczniowie naszej szkoły wzięli udział w spotkaniu z sędzią Sądu Rejonowego w Szamotułach - Kajetanem Kosterkiewiczem. Zajęcia  zrealizowane (w trybie zdalnym) w ramach programu Edukacji Prawnej Młodzieży,  dotyczyły  trollingu, hejtu oraz memów jako zagrożeń informacyjnych w cyberprzestrzeni. Podjęty temat jest dla nas niezwykle ważny, także w kontekście działań dezinformacyjnych i manipulacyjnych związanych z dramatycznymi wydarzeniami na Ukrainie.

       

      Anna Kustoń

      Klaudia Tomaszak-Ślipka

    • Dzień Żołnierzy Wyklętych
     • UPAMIĘTNILI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH W SZAMOTUŁACH

     • 1 marca odbyły się obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Podobnie jak w poprzednich latach, uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w Bazylice Mniejszej, podczas której słowo Boże wygłosił ksiądz Mateusz Szkudlarek. Po zakończonym nabożeństwie uczestnicy obchodów udali się pod Głaz Pamięci, przy którym, po odśpiewaniu hymnu państwowego, złożono wiązanki kwiatów dla uczczenia niezłomnych żołnierzy. Następnie uroczystości przeniosły się na pobliski cmentarz. Opiekun szamotulskiego koła WSPAK Piotr Gotowy oraz prezes tegoż koła Dominik Dodolski przedstawili krótki życiorys księdza prałata Albina Jakubczaka, proboszcza szamotulskiej parafii w latach 1967-1977, który za swoją niezłomną postawę w czasach stalinizmu został skazany przez komunistyczne władze na karę więzienia. Następnie miejscowa regionalistka p. Agnieszka Krygier – Łączkowska przedstawiła informacje na temat lokalnych organizacji i młodych ludzi, którzy sprzeciwiali się władzom komunistycznym.

      Władze samorządowe były reprezentowane przez Przewodniczącą Komisji Oświaty i Kultury Rady Powiatu Szamotulskiego Marię Przybylską. Jak co roku w uroczystościach wzięli udział druhowie z Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Szamotułach oraz członkowie lokalnych struktur Prawa i Sprawiedliwości. Większość uczestników stanowili młodzi członkowie i sympatycy Wielkopolskiego Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej – koło w Szamotułach, czyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 oraz Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach.

      Piotr Gotowy – opiekun szamotulskiego koła WSPAK

      Fot. Piotr Gotowy, Maria Idziak, Wojciech Kalinowski, Wojciech Chołdrych

   • Kontakty

    • Zespół Szkół nr 2 im. Stanisława Staszica w Szamotułach, ul. Szczuczyńska 3
    • tel. (+48) 61-29-21-559
    • ul. Szczuczyńska 3
     64-500 Szamotuły
     Poland
    • Dyrektor: Arkadiusz Majer
    • Wicedyrektorzy: Ewa Peraj, Łukasz Janc
    • Kierownik szkolenia praktycznego: Anna Kaczmarek
    • NIP: 787-10-30-195
    • REGON: 000100078
    • Kontakt z administratorem strony: piotr.gotowy@poczta.onet.pl
     piotr.gotowy@zsnr2-szamotuly.pl
   • Logowanie