• Zakończenie szkoły policealnej
     • ZAKOŃCZENIE NAUKI W SZKOLE POLICEALNEJ

     • 24 czerwca zakończyli naukę słuchacze Szkoły Policealnej w zawodzie opiekunka środowiskowa. W piękne, piątkowe popołudnie świadectwo ukończenia szkoły otrzymało 23 słuchaczy, którzy przez dwa semestry z godną podziwu odpowiedzialnością łączyli szkolne obowiązki z życiem zawodowym i prywatnym.

      Duże zaangażowanie a także pracowitość absolwentów znalazły odzwierciedlenie w wysokich ocenach, które znalazły się na świadectwach wręczanych przez dyrektora Zygmunta Sługockiego oraz opiekuna semestru Ewę Peraj.

      Jesteśmy pewni, że również wyniki egzaminu zawodowego, który odbył się w dniach 13 -15 czerwca, będą satysfakcjonujące dla naszych słuchaczy, czego serdecznie życzymy.

      Ewa Peraj

    • Wakacje
     • WAKACYJNE ŻYCZENIA

     • Wszystkim uczniom, rodzicom i pracownikom szkoły życzymy wspaniałych wakacji z niesamowitymi podróżami i inspirującymi spotkaniami. Słonecznego, miłego i bezpiecznego wypoczynku życzy

                                                                                      Dyrekcja Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach

    • Zakończenie roku szkolnego
     • UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

     • 24 czerwca zakończyliśmy rok szkolny 2021/2022. Zaczęło się od udziału we Mszy Świętej, która odbyła się w Bazylice Mniejszej. Po nabożeństwie uczniowie i nauczyciele udali się na apel do szkolnej sali gimnastycznej, który rozpoczął się dokładnie o godz. 9:00. Po krótkiej części artystycznej zostały wręczone najlepszym uczniom świadectwa z wyróżnieniem oraz nagrody branżowe. Podczas uroczystości władze organu prowadzącego naszą szkołę reprezentował członek Zarządu Powiatu Szamotulskiego Andrzej Grzeszczyk. Złotym medalem Stanisława Staszica zostali również nauczyciele. Na zakończenie apelu Dyrektor Zygmunt Sługocki życzył wszystkim wspaniałych wakacji i bezpiecznego powrotu do szkoły na początku września. Następnie uczniowie udali się do sal na spotkania z wychowawcami klas podczas których zostały wręczone świadectwa.

    • Logo szkoły
     • UWAGA!!! ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

     • Program zakończenia roku szkolnego:

      8:00 - Msza Święta w Bazylice Mniejszej

      9:00 - Apel na sali gimnastycznej dla wszystkich klas

      Po apelu spotkanie z wychowawcami w salach lekcyjnych

    • Szkolenie u mistrzów sushi
     • SZKOLENIE U MISTRZÓW SUSHI

     • Kuchnia japońska odkrywa piękne barwy, wyszukane smaki oraz kulturę serwowania potraw.

      We wtorek 14 czerwca 2022 r. odbyło się szkolenie dla uczniów klasy III Technikum Technologii Żywności w Master Sushi Bar w Szamotułach.

      Właściciel restauracji Pan Karol Maciałek oraz Pan Bartosz Malinowski odkryli przed uczniami tajniki sztuki kulinarnej. Na początku uczestnicy szkolenia mieli możliwość przejrzenia menu różnych firm i restauracji specjalizujących się w podawaniu sushi.

      Mistrzowie z wielką pasją przekazali młodzieży informacje dotyczące historii, o sposobach konserwowania żywności oraz rodzajach składników wykorzystywanych w kuchni japońskiej.

      Uczestnicy szkolenia mieli możliwość praktycznego zapoznania się ze sposobem przygotowania hosomaków, futomaków oraz krewetek w tempurze.

      Cudownym zwieńczeniem profesjonalnego szkolenia była degustacja przygotowanych przez uczniów wspaniałych dań.

      Katarzyna Zielewicz

    • Ogród botaniczny
     • "ZAWSZE ZNAJDĄ SIĘ KWIATY DLA TYCH, KTÓRZY CHCĄ JE ZOBACZYĆ" - Henri Matisse (francuski malarz)

     • Wiosną ogrody wyglądają najpiękniej, rozkwitające kwiaty ciesząc oczy feerią barw na tle soczystej zieleni.

      Ogród Botaniczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu to jeden z najczęściej odwiedzanych parków zarówno przez jego mieszkańców, jak i grupy młodzieży szkolnej z całego województwa. Bowiem dostarcza on nie tylko wspaniałych wrażeń, ale pełni rolę edukacyjną. Dzięki udokumentowanym zbiorom roślinnym, na terenie ogrodu prowadzona jest dydaktyka uniwersytecka. Pod koniec czerwca uczniowie klasy I K/R oraz II TAK z Zespołu Szkół Nr 2  im Stanisława Staszica w Szamotułach zwiedzali to piękne, wyjątkowe miejsce. Swoją wędrówkę rozpoczynając od największej atrakcji alpinarium.

      Alpinarium zajmuje powierzchnię około 6000 m2. Roślinność alpinarium liczy około 1700 taksonów. Większość roślin pochodzi z naturalnych stanowisk, takich gór jak rodzime Karpaty, ale także odległe Alpy, Himalaje, góry Półkuli Południowej - Nowej Zelandii, Afryki i Ameryki.

      Kolejnym etapem naszej wędrówki po ogrodzie był dział roślin ozdobnych, usytuowanych na licznych rabatach z fontannami. Elementem tego działu jest także różanka, czyli rabata obsadzona prawie 3 tys. krzewów róż w 29 odmianach uprawnych. Powstała ona w latach 70. minionego wieku. Wśród róż znajdują się wielkokwiatowe - ‘Fryderyk Chopin’ i ‘Peace’, parkowe - ‘William Shakespeare’ i ‘Winchester Cathedral’, wielokwiatowe (rabatowe) - ‘Super Trouper’, ‘Kristall’ i ‘Marselisborg’ oraz okrywowe - ‘Gartnerfreude’, ‘SnowBallet’, czy ‘Scarlet Meidiland’. Elementem działu roślin ozdobnych jest także pokaźna kolekcja liliowców i piwonii.

      Warto też wspomnieć o dumie ogrodu należącego do działu dendrologii – narodowej  kolekcji irg. Skompletowane zostały tam okazy różnorodne pod względem wysokości, koloru owoców, wyglądu kwiatów i liści. Rozmaite gatunki krzewów, drzew iglastych, liściastych to także charakterystyczny i trwały element Ogrodu. Zgromadzone gatunki są starannie dobrane pod względem kształtu koron od  kulistych, piramidalnych po przewieszające się.

      Niewątpliwie na szczególną uwagę zasługuje ta część ogrodu, która jest ostoją dla wielu gatunków roślin rzadkich i zagrożonych wymarciem. Z polskich endemitów można tutaj zobaczyć, m.in. przytulię krakowską (Galium cracoviense), mniszka pienińskiego (Taraxacum pienninicum), a z roślin uznanych za wymarłe na terytorium naszego kraju - przetacznika stokrotkowego (Veronica bellidioides). Czy rośliny typowe dla środowisk wilgotnych i mokrych, jak wielosił błękitny (Polemonium caeruleum), wilczomlecz błotny (Euphorbia palustris).

      Na terenie ogrodu znajdują się również takie działy jak: „Ekologiczny”, „Geografii roślin”, „Roślin wodnych i bagiennych”, „Systematyki roślin”.

      Spacer po poznańskim ogrodzie botanicznym to ogromna dawka optymizmu, czaru i oczywiście wiedzy. Niech ta wycieczka będzie zachętą do częstszego odwiedzania tego wyjątkowego miejsca, poznawania roślinności. Ale także miejscem relaksu, szczególnie na ten wakacyjny czas. Tekst i zdjęcia: Ewa Krysztofiak

       

      W wycieczce uczestniczyła: klasa I Technikum Architektury Krajobrazu, klasa I Technikum Rolniczego, klasa II Technikum Architektury Krajobrazu

      Opiekunowie: Anna Kaczmarek, Zdzisław Kostrzyński, Ewa Krysztofiak

    • Bloomsday
     • DZIEŃ BLOOMA, CZYLI ŚWIĘTO BOHATERA POWIEŚCI JAMESA JOYCE'A

     • Dziś przypada Bloomsday- coroczne święto irlandzkiego pisarza -  Jamesa Joyce’a i jego najsłynniejszych powieści .Główne obchody odbywają się w Dublinie- miejscu, w którym  akcja najsławniejszej powieści Joyce’a – „Ulisses”- rozgrywała się 16 czerwca 1904 roku.  Tego dnia mają miejsce sympozja akademickie, czytanie Ulissesa oraz wędrówki po pubach. Uczestnicy ubierają się w kostiumy z początku XX wieku i przechadzają się ulicami Dublina, którymi chodził bohater powieści.

      Nazwa Bloomsday  pochodzi od nazwiska głównego bohatera powieści – Leopolda Blooma, a  16 czerwca był dniem, w którym Joyce po raz pierwszy umówił się na randkę ze swoją przyszłą żoną Norą .

      W tym roku Bloomsday ma wyjątkowy charakter, ponieważ to właśnie w 2022r mija sto lat od wydania modernistycznego dzieła „Ulisses”. 100- lecie wydania książki było również celebrowane w Polsce- 14 czerwca w Teatrze Polskim w Warszawie , gdzie odbyło się spotkanie poświęcone nowemu polskiemu tłumaczeniu Ulissesa autorstwa Macieja Świerkockiego.

       W ramach  współpracy z Ambasadą Irlandii w Polsce, nasza szkoła otrzymała egzemplarze powieści Joyce’a- „Ulisses” oraz „Dublińczycy”, które mogliśmy przeczytać i przeanalizować w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Dzięki zbiorowi piętnastu opowiadań opublikowanych po raz pierwszy w 1914r,  zapoznaliśmy się  z realistycznymi  scenkami z życia zwyczajnych ludzi, mieszkańców Dublina-  uczniów, panien sklepowych, drobnomieszczańskich matron, kancelistów, urzędników – z pozoru prowadzących zwykłe życie. A jednak poddane wnikliwej lekturze, odkrywali drugie dno, skrzętnie ukryte pod warstwą na pozór przeźroczystego języka.

       

      Martyna Kustoń.

    • Konkurs fotograficzny
     • WIOSNA Z MOJEGO OKNA - KONKURS FOTOGRAFICZNY

     • W związku obchodzonym w dniu 22 kwietnia Dniem  Ziemi ogłoszono konkurs  fotograficzny  pt. „Wiosna z mojego okna „.  Kwiecień i maj  to jedne z najpiękniejszych miesięcy w roku. Przyroda budzi się do życia-zieleń ma wtedy soczysty kolor, kwitną kasztany i jabłonie. Słońce i piękno budzącej się przyrody dodaje nam energii.

        W odpowiedzi na konkurs otrzymaliśmy wiele pięknych zdjęć. Miejsce pierwsze zajęła  Marlena Nitsche z klasy II Technikum Architektury Krajobrazu, II miejsce Natalia Wożniak z klasy I KR a trzecie  Marta Kaczmarek z klasy III KTp.

       

                                                                        Katarzyna Jakubowska, Arleta Danielewicz

    • Dzień dziecka w Szczuczynie
     • DZIEŃ DZIECKA W SZCZUCZYNIE

     • W  sobotę 11 czerwca uczniowie naszej szkoły wzięli udział w festynie pod hasłem Wszystkie dzieci nasze są - organizowanym przez Stowarzyszenie Społeczne na Rzecz Dzieci Młodzieży Specjalnej Troski w Szamotułach. Celem  przedsięwzięcia była integracja osób niepełnosprawnych i sprawnych. Wolontariusze – uczniowie klasy II Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych, Architektury Krajobrazu, Liceum Ogólnokształcącego  oraz klasy  I Technikum Rolniczego czuwali nad sprawnym przebiegiem gier i zabaw rekreacyjnych oraz zajmowali się obsługą kawiarenki. Nie był to jednak dla nich tylko czas pracy lecz także odpoczynku dzięki różnym atrakcjom, które pojawiły się na festynie. Myślę, że to było fajne, słoneczne popołudnie, które będą miło wspominać.

      Arleta  Danielewicz

    • UMP Poznań
     • UNIWERSYTET MŁODYCH PRZYRODNIKÓW

     • 10 czerwca uczniowie klasy 1 GO zawitali na kolejnej odsłonie Uniwersytetu Młodych Przyrodników. Zajęcia w formie warsztatowej odbywały się na terenie Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Młodzież z naszego technikum miała okazję wziąć udział w zajęciach dotyczących sztuki negocjacji, filozofii oraz celów zrównoważonego rozwoju. Po przerwie obiadowej uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach na temat: „Dlaczego warto być aktywnym?”, „Czekoladowe inspiracje” oraz „Co to jest produkt agroturystyczny? Produkty gospodarstw agroturystycznych na świecie”. Na Uniwersytecie Przyrodniczym spotkamy się w przyszłym roku szkolnym.

      Renata Bednarczyk

      Piotr Gotowy

    • Wycieczka do Trójmiasta
     • UCZNIOWIE TECHNIKUM W TRÓJMIEŚCIE

     • W ramach programu Ministerstwa Edukacji i Nauki ,,Poznaj Polskę” uczniowie klas I KR, II G i II K uczestniczyli w dniach 25-27.05 2022 w wycieczce do Trójmiasta.

      W pierwszym dniu naszego pobytu na Wybrzeżu zwiedziliśmy Gdańsk. Pani przewodnik oprowadziła nas po Głównym Mieście pokazując najważniejsze jego punkty. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od spaceru nabrzeżem Motławy. Po drodze mijaliśmy spichlerze, kamienice, statki. Zatrzymaliśmy się przy Żurawiu by wysłuchać jego historii. Jednak większą atrakcją dla chłopców była kładka obrotowa, która akurat w tym czasie uruchomiła się aby przepuścić płynący statek wycieczkowy.

      Następnie udaliśmy się na Długi Targ, aby podziwiać pięknie odnowione kamienice, odpocząć na schodach Dworu Artusa, zamoczyć ręce w wodzie Fontanny Neptuna. W Bazylice Mariackiej obejrzeliśmy słynny zegar astronomiczny, odwiedziliśmy miejsce pochówku Marszałka Sejmu Macieja Płażyńskiego i Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

      Na trasie naszej wędrówki nie mogło zabraknąć Bramy Zielonej i Złotej, a także ulicy Mariackiej.

      Po zapoznaniu się z najstarszą częścią miasta pojechaliśmy na Pole Bitwy na Westerplatte.

      Duże wrażenie zrobiła na nas opowieść o walkach jakie toczyły się w tym miejscu w pierwszych godzinach i dniach II Wojny Światowej.

      Drugi dzień rozpoczęliśmy od wizyty w zespole pocystersko-katedralnym w Gdańsku - Oliwie. Najpierw wysłuchaliśmy niesamowicie brzmiącego w tym miejscu koncertu organowego a następnie zwiedziliśmy kościół i przylegający do niego park. Okazy w nim rosnące a także samo założenie parkowe wzbudziło duże zainteresowanie uczniów klas technikum architektury krajobrazu.

      Przedsmak wakacji poczuliśmy na molo i plaży w Sopocie, a z najnowszą historią Polski spotkaliśmy się na terenie Stoczni Gdańskiej.  Mieliśmy okazję zapoznać się z  działalnością Europejskiego Centrum Solidarności oraz podziwiać panoramę stoczni i powstającego Nowego Miasta z tarasu widokowego. Skorzystaliśmy również z możliwości zwiedzenia stoczniowych hal produkcyjnych.

      Wycieczkę  zakończyliśmy w Gdyni. Podziwialiśmy charakterystyczny dla modernizmu układ urbanistyczny miasta, funkcjonalne domy i ulice. Odpoczywając na Skwerze Kościuszki obserwowaliśmy płynące jachty i statki. Sami nie odbyliśmy rejsu ale zwiedziliśmy pierwszy statek szkoleniowy przeznaczony dla uczniów szkół morskich ,,Dar Pomorza”.

      I tak czas wycieczki dobiegł końca. Wróciliśmy do domu z gotowym planem następnego wyjazdu.

      Anna Kaczmarek

      Małgorzata Hoffmann- Nowak

      Katarzyna Jakubowska

    • Wirtualny Teatr Historii
     • WIRTUALNY TEATR HISTORII „NIEPODLEGŁA”

     • 6 czerwca, nasza młodzież z klas I i II liceum, miała okazję zwiedzić wystawę multimedialną ukazującą historię pierwszych lat II Rzeczpospolitej. Podczas zwiedzania tej ekspozycji można było poznać artefakty ojców niepodległości i pamiątki po Legionach Polskich w formie hologramów. Zdecydowanie najwięcej emocji wzbudził film, który mogliśmy zobaczyć w wirtualnej rzeczywistości. Była to komedia muzyczna o Aleksandrze Żabczyńskim p.t. „Nie kochać w taką noc”. Całość wystawy zamknęła fotobudka, która uwieczniła wiele naszych zdjęć, które zostały wysłane na nasze adresy mailowe.

      Anna Kustoń

      Piotr Gotowy

    • Edukacja prawna młodzieży
     • EDUKACJA PRAWNA MŁODZIEŻY

     • W minionym tygodniu zamknęliśmy kolejny rok edukacji prawnej młodzieży realizowanej w naszej szkole między innymi we współpracy z Sądem Rejonowym w Szamotułach. Drugiego czerwca br. uczennice i uczniowie klas licealnych spotkali się z sędzią Kajetanem Kosterkiewiczem (koordynatorem Programu Edukacji Prawnej Młodzieży), który przybliżył młodym ludziom zagadnienia prawa rodzinnego, poszerzając tym samym wiedzę i budując świadomość prawną naszej młodzieży.

      Klaudia Tomaszak- Ślipka

    • Olimpiada konsumencka
     • OLIMPIADA WIEDZY KONSUMENCKIEJ

     • W dniu 30.05.2022 r. obył się powiatowy konkurs XVI Olimpiady Wiedzy Konsumenckiej.

      Honorowymi patronami Olimpiady są Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Marszałek Województwa Wielkopolskiego oraz Starosta Szamotulski.

      Olimpiada Wiedzy Konsumenckiej obejmuje swoim zakresem zagadnienia dotyczące ochrony konkurencji i konsumentów, pozasądowe rozwiązywanie sporów konsumenckich, ustawy dotyczące inspekcji handlowej, prawa konsumenta oraz prawo bankowe.

      Jest ona doskonałym narzędziem do propagowania wiedzy konsumenckiej wśród młodzieży szkół ponadpodstawowych.

      Uczennice naszej szkoły z klasy III Technikum Technologii Żywności wzięły udział w powiatowym konkursie Olimpiady Wiedzy Konsumenckiej : Zofia Jankowiak, Marta Kaczmarek i Gabriela Soloch.

      Do etapu konkursu wojewódzkiego zakwalifikowała się zajmując II miejsce Zofia Jankowiak.

      Życzymy powodzenia i dużo sukcesów na dalszym etapie konkursu Wielkopolskiej Olimpiady Wiedzy Konsumenckiej, która odbędzie się w dniu 8.06.2022 r. w Poznaniu.

       

      Katarzyna Zielewicz

    • Dom opieki
     • LICZY SIĘ KAŻDA POMOC

     • Pomoc nawet ta niewielka, to cenny dar, dla osób będących w trudnej sytuacji życiowej, chorych, pokrzywdzonych przez los. Czasami trzeba tak niewiele, aby inni poczuli, że nie są sami.

      Pod koniec maja młodzież z Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach pomagała uporządkować ogród OSP Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych Integracja i Rehabilitacja w Szamotułach, z którego korzystają podopieczni centrum. Są nimi osoby niepełnosprawne, które zakończyły już edukację szkolną a ośrodek daje im szansę na podtrzymywanie nabytych i uzyskanie nowych umiejętności, dzięki prowadzonym tam zajęciom terapeutycznym i rehabilitacji. Piękny, zadbany ogród jest niewątpliwe miejscem do odpoczynku, ale odpowiednio zaprojektowany, przystosowany do osób niepełnosprawnych pełniłby też funkcję terapeutyczną, gdyż pozwoliłby przenieść uwagę z trudnych przeżyć na pełen uroku, przyjazny świat i oderwać się od codziennych trosk.

      Obecnie w ogrodzie znajdują się: krzewy, rabaty z kwitnącymi bylinami, ścieżka otoczona rustykalnymi bramkami oraz grządki warzywne. Ogród powstał dzięki zaangażowaniu pracowników centrum i ludzi dobrej woli, którzy przekazali rośliny – mówi terapeuta - koordynator

      Magdalena Stefaniak – jednakże nie jest on jeszcze w pełni gotowy, wymaga też systematycznie przeprowadzanych prac pielęgnacyjnych.

      Dlatego w działania zaangażowali się uczniowie I klasy naszego Technikum Rolniczego.

      Aby przywrócić urok temu miejscu i przeprowadzić niezbędne prace wiosenne, młodzież wykonała szereg zabiegów pielęgnacyjnych: przycinała krzewy, wyrywała chwasty, grabiła. Po kilku godzinach pracy ogród nabrał nowego wyglądu: rośliny na wypielonych rabatach zostały obsypane korą, ścieżka - wypielona z chwastów, a z krzewów - usunięto suche pędy. W prace zaangażowali się także pracownicy centrum, a nawet niektórzy podopieczni.

      Urządzanie ogrodu wciąż trwa, dlatego pracownicy zwracają się do ludzi dobrej woli o przekazywanie roślin do nowych nasadzeń.

      Pamiętajmy pomagając innym sprawiamy, że świat zmienia się na lepsze, a w pomoc angażują się inni. Oby było ich jak najwięcej.

       

      Tekst: Ewa Krysztofiak

       

      Zdjęcia: Katarzyna Zielewicz, Danuta Włodarczyk (2)

       

      Uczniowie kl I TR: Katarzyna Miga, Sandra Radomska, Paweł Synowiec, Marek Dymek, Jakub Witkowiak

   • Kontakty

    • Zespół Szkół nr 2 im. Stanisława Staszica w Szamotułach, ul. Szczuczyńska 3
    • tel. (+48) 61-29-21-559
    • ul. Szczuczyńska 3
     64-500 Szamotuły
     Poland
    • Dyrektor: Arkadiusz Majer
    • Wicedyrektorzy: Ewa Peraj, Łukasz Janc
    • Kierownik szkolenia praktycznego: Anna Kaczmarek
    • NIP: 787-10-30-195
    • REGON: 000100078
    • Kontakt z administratorem strony: piotr.gotowy@poczta.onet.pl
     piotr.gotowy@zsnr2-szamotuly.pl
   • Logowanie