Wiosną ogrody wyglądają najpiękniej, rozkwitające kwiaty ciesząc oczy feerią barw na tle soczystej zieleni.
Ogród Botaniczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu to jeden z najczęściej odwiedzanych parków zarówno przez jego mieszkańców, jak i grupy młodzieży szkolnej z całego województwa. Bowiem dostarcza on nie tylko wspaniałych wrażeń, ale pełni rolę edukacyjną. Dzięki udokumentowanym zbiorom roślinnym, na terenie ogrodu prowadzona jest dydaktyka uniwersytecka. Pod koniec czerwca uczniowie klasy I K/R oraz II TAK z Zespołu Szkół Nr 2 im Stanisława Staszica w Szamotułach zwiedzali to piękne, wyjątkowe miejsce. Swoją wędrówkę rozpoczynając od największej atrakcji alpinarium.
Alpinarium zajmuje powierzchnię około 6000 m2. Roślinność alpinarium liczy około 1700 taksonów. Większość roślin pochodzi z naturalnych stanowisk, takich gór jak rodzime Karpaty, ale także odległe Alpy, Himalaje, góry Półkuli Południowej - Nowej Zelandii, Afryki i Ameryki.
Kolejnym etapem naszej wędrówki po ogrodzie był dział roślin ozdobnych, usytuowanych na licznych rabatach z fontannami. Elementem tego działu jest także różanka, czyli rabata obsadzona prawie 3 tys. krzewów róż w 29 odmianach uprawnych. Powstała ona w latach 70. minionego wieku. Wśród róż znajdują się wielkokwiatowe - ‘Fryderyk Chopin’ i ‘Peace’, parkowe - ‘William Shakespeare’ i ‘Winchester Cathedral’, wielokwiatowe (rabatowe) - ‘Super Trouper’, ‘Kristall’ i ‘Marselisborg’ oraz okrywowe - ‘Gartnerfreude’, ‘SnowBallet’, czy ‘Scarlet Meidiland’. Elementem działu roślin ozdobnych jest także pokaźna kolekcja liliowców i piwonii.
Warto też wspomnieć o dumie ogrodu należącego do działu dendrologii – narodowej kolekcji irg. Skompletowane zostały tam okazy różnorodne pod względem wysokości, koloru owoców, wyglądu kwiatów i liści. Rozmaite gatunki krzewów, drzew iglastych, liściastych to także charakterystyczny i trwały element Ogrodu. Zgromadzone gatunki są starannie dobrane pod względem kształtu koron od kulistych, piramidalnych po przewieszające się.
Niewątpliwie na szczególną uwagę zasługuje ta część ogrodu, która jest ostoją dla wielu gatunków roślin rzadkich i zagrożonych wymarciem. Z polskich endemitów można tutaj zobaczyć, m.in. przytulię krakowską (Galium cracoviense), mniszka pienińskiego (Taraxacum pienninicum), a z roślin uznanych za wymarłe na terytorium naszego kraju - przetacznika stokrotkowego (Veronica bellidioides). Czy rośliny typowe dla środowisk wilgotnych i mokrych, jak wielosił błękitny (Polemonium caeruleum), wilczomlecz błotny (Euphorbia palustris).
Na terenie ogrodu znajdują się również takie działy jak: „Ekologiczny”, „Geografii roślin”, „Roślin wodnych i bagiennych”, „Systematyki roślin”.
Spacer po poznańskim ogrodzie botanicznym to ogromna dawka optymizmu, czaru i oczywiście wiedzy. Niech ta wycieczka będzie zachętą do częstszego odwiedzania tego wyjątkowego miejsca, poznawania roślinności. Ale także miejscem relaksu, szczególnie na ten wakacyjny czas. Tekst i zdjęcia: Ewa Krysztofiak
W wycieczce uczestniczyła: klasa I Technikum Architektury Krajobrazu, klasa I Technikum Rolniczego, klasa II Technikum Architektury Krajobrazu
Opiekunowie: Anna Kaczmarek, Zdzisław Kostrzyński, Ewa Krysztofiak