• DZIEŃ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

     • 20 marca odbyła się 21 edycja Dnia Przedsiębiorczości. Projekt organizowany jest przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości pod patronatem Prezydenta RP i w naszej szkole ma już wieloletnią tradycję. W tym roku 55 osób miało okazję skorzystać z gościnności firm i instytucji regionu , uczniowie  odbywali jednodniową wizytę w wybranym miejscu pracy. Opiekunowie młodzieży z 41 podmiotów przekazywali jej swoją wiedzę i dzielili się doświadczeniami.  Obserwując czynności pracowników młodzi ludzie mogli zweryfikować swoje wyobrażenia o  danym  zawodzie,pozyskać informację o niezbędnym wykształceniu, umiejętnościach oraz predyspozycjach ,zapoznać się z organizacją i zarządzaniem firmą. Nawiązane kontakty często skutkowały w przeszłości możliwością zatrudnienia po skończeniu szkoły. Wielu osobom pozwoliły na zweryfikowanie swoich wyobrażeń i oczekiwań dotyczących danej pracy. Uczniowie zgodnie podkreślali , że projekt umożliwił im także poznanie ciekawych ludzi , którzy często z pasją  i dużym zaangażowaniem  podchodzili  do swoich codziennych obowiązków.

      Kolejny raz przekonaliśmy się o dużej życzliwości i sympatii dla naszego przedsięwzięcia, chęci pomocy i empatii.

      Wszystkim , którzy przyjęli u siebie młodzież i zechcieli poświęcić jej  swój cenny czas składamy serdeczne podziękowania.

      Adnalis Stylizacja Paznokci,

      Ampol-Merol sp.z.o.o,

      Firma Gastronomiczna Michał Furmaniak,

      Gabinet Podologiczny Daria Miga,

      Gabinet Weterynaryjny Likaon,

      Indywidualne Gospodarstwa Rolne;  Andrzeja  Adamskiego, Mateusza Budycha, Tomasza Jaroszyka, Andrzeja  Kwity, Daniela Synowca, Dariusza Łoja, Jacka Rybarczyka, Jarosława Jaskulskiego, Karola Cudaszewskiego, Mikołaja Warasia, Przemysława Kaczmarka, Sławomira Radomskiego, Rafała Cholewy, Ryszarda Łakoty, Urszuli Dymek, Gospodarstwo Rolno – Sadownicze Dominika Kulińskiego

      IP System Manufacturing Sp. z.o.o,

      JJ Catering Marta Kańska,

      Kulupa Jakub,

      Kwiaciarnia Iwona Szymańska,

      Leroy Merlin Polska Sp.z.o.o

      Mostal CNC Mateusz Hancyk,

      Ogrodnictwo Małgorzata Szukała

      Podkowa Dorota Mleczak,

      Przedszkole nr 1 w Szamotułach,

      Rem-Fach Jacek Sołtysiak,

      Restauracja i Pub Niagara,

      Salonik Włoski,

      Santander Bank Polska S.a,

      Słodka Sowa Pracownia Cukiernicza,

      Stajnia Lucky,

      Straż Miejska w Szamotułach,

      Studio Fryzur Emilia,

      Szkoła Podstawowa w Gaju Małym,

      Werimax,

      Zakład Gospodarki Komunalnej w Szamotułach  

       

      Renata Bednarczyk, Aleksandra Sadek, Katarzyna Zielewicz

     • WIZYTA W ZAGRODZIE SZCZĘŚLIWYCH ZWIERZĄT

     • 15 marca klasa 3KR spędziła dzień w „Zagrodzie szczęśliwych zwierząt” w Białęgach. Jest to ekologiczne, certyfikowane gospodarstwo rolne, promujące edukację wśród dzieci i dorosłych w zakresie zrównoważonego rozwoju, szacunku dla przyrody i zdrowego trybu życia. W trakcie wycieczki młodzież  dowiedziała się, że ponad dwustuhektarowe gospodarstwo uprawia metodami ekologicznymi warzywa, zboża, zioła, oraz drzewa i krzewy owocowe. Produkcja zwierzęca także przedstawia się imponująco. Na terenie zagrody hoduje się ptactwo domowe, świnie wełniste rasy mangalica, krowy mleczne, pszczoły. Nie tylko zwierzętom hodowlanym stwarza się komfortowe warunki życia. Spotkane na wybiegach owce, kozy, zebu, alpaki, bawoły wodne, konie, kuce także otoczone są troskliwą opieką. Jak podkreślała pani prezes gospodarowanie metodami biodynamicznymi stwarza wiele wyzwań, ale gwarantuje zwierzętom i roślinom najbardziej optymalne warunki życia. Podnosi biologiczną wartość gleby. Zagroda prowadzi także warsztaty dla dzieci i młodzieży, oraz działalność agroturystyczną. Sklep znajdujący na terenie gospodarstwa oferuje własne produkty ekologiczne, oraz sprawdzonych producentów ekologicznej żywności.

      Uczniowie mieli okazję odpocząć od szkolnych obowiazków wśród szczęśliwych zwierząt , którym wspaniałe warunki stworzyli pełni pasji i zaangażowania ludzie.

       

      Aleksandra Sadek, Renata Bednarczyk

     • ZBOŻOWE TEMATY

     • Kolejne z cyklu spotkań dla uczniów Technikum Rolniczego z przedstawicielem firmy Napena p. dyrektorem Sławomirem Grzeszkowiakiem dotyczyło technologii uprawy zbóż.
      W głównej części zaprezentowano bardzo bogatą ofertę odmianową dostosowaną do różnych wymagań glebowych i klimatycznych, oczekiwań producenta i odbiorcy. Nie obyło się od przypomnienia wiadomości dotyczących ilości wysiewu. Zwrócono uwagę na brak potrzeby zagęszczania łanu zbóż co przekłada się na opłacalność uprawy. Aby sprostać tym wymogom przygotowano ofertę handlową sprzedaży materiału rozmnożeniowego w jednostkach siewnych. Uczniowie poznali absolutnych liderów odmianowych, między innymi w zakresie potencjału plonowania, odporności na patogeny oraz warunki stresowe związane z niedoborem wody. Uczestnicy spotkania otrzymali materiały drukowane dotyczące odmian zbóż. Dziękujemy p. Sławomirowi Grzeszkowiakowi za przekazanie tak wielu cennych informacji, podzielenie się wiedzą i doświadczeniem.

      Aleksandra Sadek

     • FINAŁ AKCJI WIELKANOCNY KOSZYCZEK DLA SENIORA

     • Podobnie jak w roku ubiegłym Polski Czerwony Krzyż zainicjował akcję Wielkanocny Koszyczek dla Seniora. W ramach akcji zbieraliśmy żywność, słodkości dla osób starszych będących w trudnej sytuacji. Czas świąteczny  to okres  szczególny - nasze wsparcie  dla seniorów pokazuje im, że są wokół ludzie, którzy o nich myślą.

      Zebraliśmy 64,5 kg żywności. Najwięcej kilogramów zebrała klasa III KR pani Anny Kaczmarek - słodka  niespodzianka   dla  zwycięzców zostanie  dostarczona  jeszcze przed świętami. Żywność została dostarczona w dniu 17.03.24  do Rejonowego Oddziału  PCK przez uczniów klasy IKb.  Bardzo dziękuje za zaangażowanie.

      Arleta Danielewicz

     • WARSZTATY NA TEMAT TRANSPLANTACJI

     • W  środę  13 marca grupa uczniów z naszej szkoły wzięła udział w warsztatach  na temat transplantacji organizowanych przez Zespół Szkół nr 2 w  Wronkach  w ramach kampanii społecznej Drugie Życie. Celem kampanii jest propagowanie oświadczeń woli oraz przekazywanie informacji na temat transplantacji. Oświadczenie woli to mały i niepozorny dokument, który dzięki naszemu podpisowi zyskuje ogromną moc. Jest to bowiem świadoma zgoda na oddanie swoich narządów do przeszczepu. Taka decyzja może uratować  życie  i przywrócić zdrowie kilku osobom.  Skutkiem rozmów na ten temat może być zwiększenie liczby  przeszczepów w Polsce. Wiedza ta jest ważna  dla wszystkich - gdyż każdy z nas może być w sytuacji  zarówno biorcy jak i dawcy organu.

      Arleta Danielewicz

  • Kontakty

   • Zespół Szkół nr 2 im. Stanisława Staszica w Szamotułach, ul. Szczuczyńska 3
   • tel. (+48) 61-29-21-559
   • ul. Szczuczyńska 3
    64-500 Szamotuły
    Poland
   • Dyrektor: Arkadiusz Majer
   • Wicedyrektorzy: Ewa Peraj, Łukasz Janc
   • Kierownik szkolenia praktycznego: Anna Kaczmarek
   • NIP: 787-10-30-195
   • REGON: 000100078
   • Kontakt z administratorem strony: piotr.gotowy@poczta.onet.pl
    piotr.gotowy@zsnr2-szamotuly.pl
  • Logowanie