• Zakończenie roku szkolnego jest szczególnym i – zdaje się – najbardziej oczekiwanym wydarzeniem wśród społeczności Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach. Nic zatem dziwnego, że w piątkowe przedpołudnie 21 czerwca w „Rolniku” zapanowała nie tylko uroczysta, ale i niezwykle radosna, pełna dobrych emocji atmosfera.
   • Uczniowie Technikum otrzymali zaproszenie do wzięcia udziału w trzymiesięcznym zagranicznym stażu zawodowym w rolnictwie. Program jest realizowany ze środków programu Erasmus+.

    Staż zawodowy odbywa się w nowoczesnych gospodarstwach rolnych na terenie landu Dolna Saksonia. Instytucjami niemieckimi, które współpracują z Towarzystwem Umiejętności Rolniczych w Poznaniu są: Niemiecki Ośrodek Szkoleniowy dla Techniki Rolniczej – Deula w Nienburgu oraz
   • fot. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Szamotuły    Tradycja, czy nowoczesność? Młodzież z szamotulskich szkół średnich pochyliła się nad tym pytaniem w ramach panelu dyskusyjnego, organizowanego przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Szamotuły. W debacie o książce - jej formach i przyszłości - wzięli udział uczniowie z "Rolnika"
   • Ogrom radości, ale i moc wzruszeń towarzyszyły uroczystości zakończenia roku szkolnego klas maturalnych. Wydarzenie, które odbyło się piątkowym popołudniem 26 kwietnia z pewnością na długo pozostanie w pamięci absolwentów, ich rodziców, wychowawców, nauczycieli oraz dyrekcji „Rolnika”. Wszak kolejny rozdział historii szkoły został zamknięty
   • Pięciu uczestników, ciekawe prace, sporo satysfakcji, radości jeszcze więcej! W ten sposób podsumować można konkurs graficzny organizowany przez bibliotekę szkolną, którego celem było stworzenie projektu tabliczki informującej o jednym z najważniejszych miejsc w "Rolniku"!
    • Mój dzień w powiecie szamotulskim
     • MÓJ DZIEŃ W POWIECIE SZAMOTULSKIM

      Czwartek, 3 listopada 2022 r. okazał się ich dniem! Mowa o laureatkach konkursu literackiego dla uczniów szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez Powiat Szamotulski na reportaż pt. Mój dzień w powiecie szamotulskim. Organizatorem konkursu był Powiat Szamotulski oraz Muzeum - Zamek Górków w Szamotułach.
      Ogłoszenie wyników konkursu odbyło się w siedzibie Starostwa Powiatowego.

      Aż dwie nasze uczennice znalazły się w gronie najlepszych:
      2 miejsce zdobyła Karolina Lehmann z klasy 4 Technikum Architektury Krajobrazu
      3 miejsce zajęła Julia Hermańska z klasy 2HB Liceum Ogólnokształcącego.

      Zwyciężczyniom, serdecznie gratulujemy sukcesu!
      R. Jędrzejczak, E.Otulakowska

    • Wizyta w Starym ZOO
     • WIZYTA W STARYM ZOO

      W piątek 21 października uczniowie klasy III Liceum Ogólnokształcącego uczestniczyli w lekcji na terenie starego Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu. Tematem spotkania były płazy – kręgowce, których liczebność w przyrodzie na skutek działalności człowieka drastycznie się zmniejsza. Tempo wymierania płazów jest większe niż jakiejkolwiek innej dużej grupy zwierząt. Przyczyną tego zjawiska jest utrata siedlisk w których bytują płazy, zanieczyszczone środowisko, ocieplanie się klimatu oraz nadmierna eksploatacja tej populacji przez człowieka. Wycinanie lasów, przekształcanie terenów podmokłych na pola uprawne, regulacja i przekształcanie cieków oraz urbanizacja powodują, że płazy tracą miejsca, w których mogłyby żyć i rozmnażać się.

    • Półmaraton Samsunga 2022
     • PÓŁMARATON SAMSUNGA - NAGRODA DLA SZKOŁY!

      9 października jedna z najstarszych i największych biegowych imprez powiatu szamotulskiego „Samsung Półmaraton” świętowała swoje 10 urodziny!

      Podczas tego wydarzenia oprócz uczestników na trasie biegowej można było spotkać również zagorzałych fanów, którzy swym dopingiem wspomagali sportowców. Do tej grupy należała również grupa kibiców z Zespołu Szkół Nr 2 w Szamotułach, na czele której stanęła pani Julita Knutowicz.

    • Edukacja Prawna Młodzieży
     • SPOTKANIE Z SĘDZIĄ MIKOŁAJEM KORBASEM

      W piątek, 4 listopada nasi licealiści z klasy II i III mieli okazję wziąć udział w spotkaniu z sędzią Mikołajem Korbasem specjalizującym się w prawie spadkowym. Była to kolejna odsłona Programu Edukacji Prawnej Młodzieży realizowanego przez naszą szkołe z Sądem Rejonowym w Szamotułach. Nasi licealiści mogli zapoznać się z podstawami prawa spadkowego takimi jak sposoby dziedziczenia po zmarłym, formy sporządzania testamentów czy przyjmowania i odrzucania spadków. Po spotkaniu zainteresowani uczniowie mieli okazję zadać pytania sędziemu, który pracował w Wydziale Cywilnym szamotulskiego sądu.

    • Przybroda 2022
     • GOSPODARSTWO Z BIOGAZOWNIĄ

      Wycieczka przedmiotowa to znakomity sposób na pogłębianie wiedzy a także zdobywanie nowej, to także sposób na gromadzenie doświadczeń tak cennych w przyszłości do wykonywania zawodu.

      Uczniowie I, II, III klasy Technikum Rolniczego z Zespołu Szkół numer 2 w Szamotułach tym razem z opiekunami mieli okazję poznać funkcjonowanie Rolniczo – Sadowniczego Gospodarstwa Doświadczalnego Przybroda w Wielkopolsce, które jest jednym z dziesięciu Rolniczych Zakładów Doświadczalnych Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, położonym zaledwie kilkanaście kilometrów od Szamotuł.

    • Wycieczka do Bydgoszczy
     • WYCIECZKA DO BYDGOSZCZY

      26 października, do malowniczej Bydgoszczy wybrali się uczniowie klas 4 KTp, 3 K, 1 K i 2 HB. Podczas spaceru z przewodnikiem, mieli okazję poznać wiele ciekawostek o mieście. Z pokładu stateczku „Flisak Czakiego” podziwiali nadrzeczną zabudowę, zabytkowe Spichrze, wyspę Młyńską i wyspę Barbary. Ciekawym doświadczeniem były warsztaty w muzeum Mydła.

    • Mix - media to mix pomysłów
     • MIX-MEDIA, TO MIX POMYSŁÓW

      Szamotulski Dom Kultury kieruje swoją ofertę do osób niemal w każdym wieku zarówno do młodzieży szkolnej, seniorów, jak i osób pracujących. Proponuje szkolenia, warsztaty, udział w klubach, zespołach, zaprasza na koncerty o rozmaitej tematyce i charakterze. Nowością jest koło hafciarskie ‘Haftujemy po szamotulsku’, w ramach którego można poznać i nauczyć się tradycyjnego haftu szamotulskiego. Warsztat rękodzielniczy ‘TworzymyMy – Makrama i Szydełko’, który daje możliwość zgłębiania zapomnianych technik szydełkowania i wyplatania makram.

    • Wycieczka do Gdańska
     • POZNAJ POLSKĘ - NASI LICEALIŚCI W TRÓJMIEŚCIE

      „Poznaj Polskę” to program Ministerstwa Edukacji i Nauki, w ramach którego uczniowie II klasy Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół nr 2 w Szamotułach uczestniczyli w dniach 24-26.10. 2022 w wycieczce do Trójmiasta.

      W pierwszym dniu naszego pobytu na Wybrzeżu odwiedziliśmy Gdańsk.

      Zwiedzanie rozpoczęliśmy od spaceru na Pole Bitwy na Westerplatte. Po drodze mijaliśmy różne pozostałości koszar i wartownie z okresu II Wojny Światowej. Duże wrażenie zrobiła na nas opowieść o walkach jakie toczyły się w tym miejscu w pierwszych godzinach i dniach II Wojny Światowej.

    • Poleko 2022
     • MIĘDZYNARODOWE TARGI OCHRONY ŚRODOWISKA - POLEKO 2022

      Uczniowie II klasy Technikum Ochrony Środowiska 21 października zwiedzali ekspozycję targową. Hasło przewodnie tegorocznych targów to SPOTKANIA W DOBRYM KLIMACIE. Celem naszej wyprawy było zapoznanie się z najnowszymi osiągnięciami w dziedzinie ochrony środowiska ale także zdobycie materiałów przydatnych na lekcjach przedmiotów zawodowych. Najliczniej reprezentowane były stoiska poświęcone zagadnieniom gospodarki odpadami i recyklingu. Przyszli specjaliści po raz pierwszy zetknęli się z maszynami i urządzeniami wykorzystywanymi do zbiórki, segregacji i przetwarzania odpadów. Wśród wystawców, poza firmami produkcyjnymi, obecne były instytucje działające na rzecz ochrony środowiska. Młodzież zapoznała się z profilem ich działalności. Targom POLEKO towarzyszą liczne konferencje tematyczne. My uczestniczyliśmy w spotkaniu na temat odzysku metali nieżelaznych. Bezpośredni kontakt z firmam

    • Lekcja w ZOO
     • NA POMOC GINĄCYM GATUNKOM - LEKCJA TERENOWA W NOWYM OGRODZIE ZOOLOGICZNYM W POZNANIU

      20 października klasa III GR miała okazję odbycia zajęć terenowych w ogrodzie zoologicznym. Na początku lekcji wyjaśniono, że oprócz roli edukacyjnej i poznawczej placówka stanowi miejsce ochrony zwierząt zagrożonych wyginięciem oraz wymarłych na wolności w ramach ochrony ex situ. Poznańska jednostka uczestniczy w programach hodowlanych, polegających na celowym rozmnażaniu gatunków, dzięki czemu możliwa jest ich reintrodukcja. Prowadzący zajęcia podał przykład rysia europejskiego i żubra europejskiego, które dzięki determinacji zoologów nadal mogą funkcjonować w naszych ekosystemach. Przy okazji wspomniał, że jest taka tradycja przy nadawaniu imion młodym żubrom, że pierwsze litery wskazują kraj urodzenia. Poznański zwierzyniec ze swoim ponad 120 hektarowym obszarem stanowi również miejsce życia przedstawicieli rodzimych ssaków, ptaków gadów i płazów. Zwięrzeta znalazły na terenie o

    • Delegacja WSPAK na Grobach Kobylnickich
     • UCZCILI PAMIĘĆ POMORDOWANYCH W LASACH KOBYLNICKICH PODCZAS II WOJNY ŚWIATOWEJ

      Jak co roku w październiku delegacja członków Wielkopolskiego Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej - koło w Szamotułach zapaliła znicze na dwóch mogiłach upamiętniających ofiary II wojny światowej pochowane w lasach między Kobylnikami a Jaryszewem.

      Na wstępie prezes szamotulskiego koła WSPAK Dominik Dodolski przypomniał tragiczną historię tego miejsca - "Przez wiele lat na tablicach upamiętniających ofiary niemieckiego ludobójstwa w naszym powiecie widniała informacja o śmierci ok. 1100 ofiar. Jednak do dnia dzisiejszego wiadomo o personaliach 113 osób, które tutaj zginęły. Byli to głównie przedstawiciele inteligencji aresztowani przez Niemców na początku wojny, których przetrzymywano w więzieniu w Szamotułach. Jednak najprawdopodobniej ginęły tutaj również inne osoby np. Polacy osadzeni w więzieniu we Wronkach, a być może były zwożone w to miejsce ciała osób pomord

    • Dzień Krajobrazu 2022
     • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KRAJOBRAZU

      Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Krajobrazu- święto, które otrzymało międzynarodową rangę w 2017, a ustanowione zostało z inicjatywy polskiej instytucji- Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Jego ideą jest budowanie świadomości społecznej w zakresie jakości otaczającej nas przestrzeni. To okazja do przypomnienia, że z krajobrazu można czerpać korzyści estetyczne i materialne, ale jest to także dobro publiczne - wspólna własność, o którą powinno się dbać i którą należy chronić. Ważne jest aby szczególnie dzisiaj rozejrzeć się wokół siebie i docenić otaczającą nas przestrzeń- po to warto wybrać się na spacer. My zachęcamy do zwiedzenia wystawy - pokazu jesiennej mody - przygotowanego przez uczennice 4 klasy Architektury Krajobrazu.

    • Wyjazd integracyjny do Jansowa
     • ŚWIETNA ZABAWA I PIĘKNE JESIENNE PLENERY

      17 września klasy I KR i I O postanowiły spędzić w gospodarstwie agroturystycznym Jansowo w Kuślinie.Młodym miłośnikom przygody oddano do dyspozycji obekt z ciekawą infrastrukturą do aktywnego wypoczynku- wieżę , wiszące mosty, strzelnicę, ścieżki spacerowe i wiele interesujących elementów małej architektury. Budynki w stylu dawnego folwarku wielkopolskiego tworzyły niepowtarzalny klimat. Dla młodzieży z naszej szkoły przygotowano atrakcje kryjące się pod zagadkowym kryptonimem "Indiana Jones".Animatorzy zaproponowali konkurencje , wymagające od uczestników zabawy dużej sprawności i kreatywności.Dreszczyk emocji powodował u odważnych zjazd tyrolski , a strzelanie z łuku wyzwoliło ducha ambitnej rywalizacji.Miłośnicy muzyki mogli pokazać swoje umiejętności taneczne z dużym zapałam prezentując układ " Belgijki". Po wyczerpujących zmaganiach z nieskrywanym apetytem wszyscy zjedli pysz

    • KRUS
     • MŁODZI ROLNICY NA SZKOLENIU KRUS

      O wypadek w gospodarstwie rolnym nie trudno, brak czasu, pośpiech, zmęczenie, awaria maszyny… Rolnicy to grupa zawodowa, która jest szczególnie narażona na utratę zdrowia a nawet życia. W ub.r w rolnictwie miało miejsce 12 tys. wypadków, to około 10% więcej niż w 2019 r. Najczęstsze to upadek z wysokości, pochwycenie przez ruchome części maszyn oraz uderzenia, przygniecenia przez zwierzęta. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego od wielu lat prowadzi działalność prewencyjną na rzecz zapobiegania wypadkom w rolnictwie oraz chorobom zawodowym.

    • Przyroda jesienią
     • PRZYRODA JESIENIĄ

      Jesienne jeszcze ciepłe, słoneczne dni zachęcają do wycieczek i pikników, podczas których możemy przyglądać się z bliska przygotowującej się do zimy przyrodzie.

      Taką możliwość mieli uczniowie kl II Technikum Rolniczego oraz kl II i III Technikum Architektury Krajobrazu z ZSz nr 2 w Szamotułach, którzy w październiku odwiedzili wraz z opiekunkami m.in. Wrocławskie ZOO. Zwierzęta wyczuwając nadchodzącą zimę poszukiwały na swoich wybiegach ostatnich promieni słońca, co zachęcało młodzież do zwiedzania ogrodu.

   • ZAPRASZAMY NA SZKOLNY KANAŁ YOUTUBE

   •  

  • Organ prowadzący - Powiat Szamotulski

   • Powiat Szamotulski
  • Partnerzy

   • Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
   • ADM Szamotuły
   • Zamek Górków w Szamotułach
   • Polsko - Niemiecka Współpraca Młodzieży
   • Agro Profil
   • AFS Polska
   • Martin-Buber-Schule Gross-Gerau
   • Szkoła Średnia nr 62 we Lwowie
   • Fundacja Edukacji Prawnej Propublika
   • Wielkopolskie Stowarzyszenie Pamięci Armii Krajowej - koło w Szamotułach
   • Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
   • Narodowy Instytut Dziedzictwa
   • Wielkopolska Izba Rolnicza
  • Wyróżnienia

   • Szkoła Odkrywców Talentów
   • Wiarygodna szkoła
   • Szkoła Dialogu
   • Kind Overseas School of the Year
  •  

    

    
    
  •     

  • Librus Synergia
  •  

  •  

  •             

  • Godziny dzwonków

   Czwartek 25.07.2024
  • Kalendarz

    brak danych
  • Galeria zdjęć

    brak danych
  • 1% DLA ZUZI

    

  • Liczba wizyt

   liczba odwiedzin: 1262322
  • Logowanie

  • Kontakty

   • Zespół Szkół nr 2 im. Stanisława Staszica w Szamotułach, ul. Szczuczyńska 3
   • tel. (+48) 61-29-21-559
   • ul. Szczuczyńska 3
    64-500 Szamotuły
    Poland
   • Dyrektor: Arkadiusz Majer
   • Wicedyrektorzy: Ewa Peraj, Łukasz Janc
   • Kierownik szkolenia praktycznego: Anna Kaczmarek
   • NIP: 787-10-30-195
   • REGON: 000100078
   • Kontakt z administratorem strony: piotr.gotowy@poczta.onet.pl
    piotr.gotowy@zsnr2-szamotuly.pl
  • Logowanie