• Łączy nas jedna książka
     • ŁĄCZY NAS JEDNA KSIĄŻKA

     • Dublin - jako miasto literatury UNESCO co roku organizuje akcję, w której cała stolica czyta jedną, wybraną przez Urząd Miasta Dublin, książkę. Tegoroczna, kwietniowa edycja - pod nazwą One Dublin One Book – promuje dzieło Rónána Hessiona „Leonard and Hungry Paul” – piękną opowieść o dwóch przyjaciołach, którzy postrzegają świat trochę inaczej niż wszyscy, próbują odnaleźć się w otaczającej ich rzeczywistości, a przede wszystkim - docenić to co wokół nich i dać przykład czytelnikowi jak wartościowe potrafi być życie.

      Nasza szkoła otrzymała od Ambasady Irlandii w Warszawie 3 egzemplarze książki oraz pytania autora do wspólnej dyskusji. Uczniowie i uczennice ZS nr 2 w Szamotułach - jeden z sześciu klubów w Polsce - przez cały kwiecień rozsmakowywali się w czytaniu, a przede wszystkim omawiali obowiązującą w tym roku irlandzką lekturę. Mieliśmy również niebywałą okazję uczestniczyć w wydarzeniu towarzyszącym  - “Celebrating Leonard & Hungry Paul”, podczas którego sam autor opowiadał  o swojej powieści,  mogliśmy  posłuchać też  fragmentów książki oraz folkowej muzyki, śpiewanej przez Brigid Mae Power. Książka znajduje się na 6. miejscu listy bestsellerów, a także na 8. miejscu w rankingach irlandzkich bibliotek; nie jest (jeszcze) przetłumaczona na język polski, ale wszystkich znających język angielsk i- ogromnie zachęcamy do zapoznania się z jej treścią.

       

      Martyna Kustoń.

    • Kampania Drugie Życie
     • KAMPANIA DRUGIE ŻYCIE

     • Kampania społeczna Drugie  Życie po raz czwarty zagościła w progach naszej szkoły.  Jest to akcja edukacyjna, wspierająca i promująca działania na rzecz transplantacji i świadomego dawstwa narządów po śmierci. Uczestnicy kampanii rozmawiają i wyjaśniają wszelkie wątpliwości dotyczące przeszczepiania narządów. Do  ich zadań należy także zachęcanie do podpisywania oświadczeń woli czyli zgody na pobranie narządów po naszej śmierci. Obecna kampania z powodu panującej pandemii ma zupełnie inny charakter. W semestrze drugim uczestnicy kampanii - Weronika Putyra i Bartosz Klimko (uczniowie klasy III K) spotkali się z uczniami naszej szkoły online. Ich celem było przekazanie podstawowych informacji na temat przeszczepów oraz sprowokowanie dyskusji na temat transplantacji i oświadczeń woli.

                              

                                  Drużyna  kampanii z opiekunem

    • Laboratoria medialne
     • LABORATORIA MEDIALNE FILMOTEKI NARODOWEJ W NASZEJ SZKOLE

     • W kwietniu uczniowie liceum ogólnokształcącego wzięli udział w laboratoriach medialnych Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego, czyli zdalnych warsztatach edukacyjnych  przybliżających sylwetki ludzi kultury, sztuki, nauki i polityki okresu dwudziestolecia międzywojennego, z wykorzystaniem unikalnych cyfrowych archiwów z tego okresu. Spotkanie prowadziła doświadczona edukatorka medialna - Paulina Jędrzejewska. Licealiści, w trakcie warsztatów zatytułowanych Kult ciała - festiwal piękna. Jak, wykorzystując narzędzia cyfrowe, można manipulować obrazem?, zgłębili historię kina dwudziestolecia międzywojennego. Z zainteresowaniem obejrzeli fragmenty filmu Leni Riefenstahl o olimpiadzie z 1936 roku, co zainicjowało dyskusję o dynamicznych ujęciach i sposobach pokazywania sportowców w sposób celowy, podkreślający piękno ich ciał. Finalnie uczniowie stworzyli niebanalne prace cyfrowe na bazie zdjęć sportowców ze zbiorów Fototeki Filmoteki Narodowej.

      Klaudia Tomaszak-Ślipka

    • Światowy Dzień Książki
     • ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI

     • Dziś, w Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich, swoje święto obchodzą  pisarze, poeci, tłumacze, wydawcy, ale też my - czytelnicy.

      Zgadzamy się ze słowami rosyjskiego pisarza i publicysty - Maksyma Gorki : „ Książka – to mistrz, co darmo nauki udziela, kto ją lubi- doradcę ma i przyjaciela, który z nim smutki dzieli, pomaga radości, chwilę nudów odpędza, osładza cierpkości”. Dlatego w ramach szkolnej akcji poprosiliśmy o wskazanie książek, które mogą stać się zarówno „doradcą, jaki i przyjacielem”

      Wśród społeczności naszej szkoły mamy wielu miłośników czytania. Swoje ulubione książki prezentują zarówno nauczycielki, nauczyciele, jak i uczennice i uczniowie. Możecie zauważyć, że chętnie sięgamy po kryminały, ale są też tacy, dla których ulubiona książka to podręcznik do języka angielskiego ;), częsty wybór pada też na dzieła autorstwa  naszej noblistki -  Olgi Tokarczuk.

      Zapraszamy do galerii - może ktoś z Was znajdzie tam nową pozycję dla siebie.

      Martyna Kustoń,

      Joanna Tysiak.

    • Dzień Książki
     • 10-MINUTOWE WYZWANIE CZYTELNICZE

     • Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, które przypada 23.04. 21 – uczniowie i uczennice naszej szkoły postanowili wziąć udział w 10 – minute reading challenge. Wyzwanie polegało na codziennym - przynajmniej 10 minutowym - czytaniu tekstów w  języku angielskim.

      Jak pokazują badania – codzienne czytanie w obcym języku ma zbawienny wpływ na rozwijanie wielu umiejętności : poznajemy nowe słowa i sformułowania, a to sprawia, że wzbogacamy nasz zasób słownictwa, obserwujemy jak działa gramatyka w kontekście;  czytanie  każdego dnia  doskonale też oddziałuje na umiejętność mówienia i słuchania w języku obcym. Oczywiście, niewątpliwym atutem takich powtarzanych czynności jest zyskanie chwili relaksu i wytchnienia od codzienności. A wybierając powieści w oryginale- obcujemy z autentycznym językiem – niezaburzonym przez tłumaczenie, jesteśmy bliżej autora - co też sprawia ogromną satysfakcję.

      Uczniowie i uczennice musieli dokumentować co i w jakim czasie przeczytali. Do wyboru mieli „The Davinci Code,”” Anne of Green Gables” ,” Green Planet”, „ Pompeii : Trio’s Story „, „Factfiles: Malala Yousafazai”, powieści Agatha Christie, artykuły dotyczące bieżących spraw, np. jaki wpływ na zdrowie ma palenie papierosów, wszystko o koronawirusie, czy też ciekawostki o Wielkiej Brytanii; mogli również skorzystać z lektur przez siebie wybranych.

      Mamy ogromną nadzieję, że ten trend czytelniczy zagości u nas na dłużej.

      Martyna Kustoń,

      Joanna Tysiak.

    • Dzień Ziemi
     • ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI

     • W czwartek 22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. Uznano je  świętem globalnym  w 1990 roku, kiedy to zmobilizował 200 milionów ludzi w 141 państwach i otworzył  drogę do Szczytu Ziemi ONZ w Rio de Janeiro. Do dnia dzisiejszego  jest doskonałą okazją do promowania ekologicznych postaw, ale też uświadamiania problemów jakie mogą się pojawić na skutek zmian klimatycznych. Tegorocznym motywem przewodnim jest hasło „Przywróć naszą Ziemię”.

      Coraz popularniejsza staje się idea Zero Waste, co dokładnie znaczyzero odpadów”, „zero marnowania”. Zakłada ona styl życia w którym człowiek stara się generować jak najmniej odpadów, a tym samym nie zanieczyszczać środowiska. W życiu według idei Zero Waste należy stosować się do zasad 5R. Zaproponowana  przez Unię Europejską strategia składa się z  pięciu części :

      Reduce – uważana za jedną z ważniejszych. Opiera się ona na redukcji i ograniczaniu produkcji odpadów. Aby ta zasada, jak i wszystkie następne zostały spełnione należy informować ludzkość o narastającym problemie nadmiernej produkcji rzeczy, które są nabywane przez nas w sposób nieprzemyślany. Jeśli chcesz przyczynić do wypełniania tej zasady, podczas każdego zakupu  zastanów się, czy dana rzecz  jest ci niezbędna oraz z jakiego tworzywa została wykonana.

      Reuse – ta zasada mówi że, należy ponownie wykorzystać produkty, które mam już w posiadaniu. Przykładem  takiego działania  jest wykorzystanie szklanej butelki jako wazonu lub oddanie nienoszonej odzieży osobom potrzebującym.

      Recycle czyli segregacja i poddawanie odpadów procesowi recyklingu. Mamy obowiązek segregowania odpadów dzieląc je na : papier, plastik czy szkło.

      Recover – ta zasada odnosi się do pozyskiwania energii z odpadów. Tu ważną rolę odgrywają nowoczesne spalarnie, do której trafiają produkty spalane i  nie nadające się do recyklingu z różnych powodów.

      Renew – ostatnia z zasad mówi o konieczności odnawiania zasobów. Bardzo ważny jest tutaj materiał, jaki producenci wykorzystują do produkcji towarów, dlatego też coraz częściej są namawiani nie tylko do stosowania materiałów odnawialnych, ale i ich tworzenia.

      Strategia 5R to ogromne korzyści dla środowiska naturalnego. Dzięki niej Ziemia będzie mniej zanieczyszczona, a większość produktów  może  zostać przetworzona czy wykorzystana ponownie. Pamiętajmy o niej - nie tylko z okazji Dnia Ziemi. Dbajmy o naszą planetę, aby przyszłe pokolenia także mogły podziwiać jej piękno. Na zdjęciach – przyroda naszego regionu .                 

                                                                                                                             A. Danielewicz, K. Jakubowska

   • Kontakty

    • Zespół Szkół nr 2 im. Stanisława Staszica w Szamotułach, ul. Szczuczyńska 3
    • sekretariat@zsnr2-szamotuly.pl
    • tel. (+48) 61-29-21-559
    • ul. Szczuczyńska 3 64-500 Szamotuły Poland
    • Dyrektor: Arkadiusz Majer
    • Wicedyrektorzy: Ewa Peraj, Łukasz Janc
    • Kierownik szkolenia praktycznego: Anna Kaczmarek
    • NIP: 787-10-30-195
    • REGON: 000100078
    • Kontakt z administratorem strony: piotr.gotowy@poczta.onet.pl piotr.gotowy@zsnr2-szamotuly.pl
   • Logowanie