Wycieczka przedmiotowa to znakomity sposób na pogłębianie wiedzy a także zdobywanie nowej, to także sposób na gromadzenie doświadczeń tak cennych w przyszłości do wykonywania zawodu.
Uczniowie I, II, III klasy Technikum Rolniczego z Zespołu Szkół numer 2 w Szamotułach tym razem z opiekunami mieli okazję poznać funkcjonowanie Rolniczo – Sadowniczego Gospodarstwa Doświadczalnego Przybroda w Wielkopolsce, które jest jednym z dziesięciu Rolniczych Zakładów Doświadczalnych Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, położonym zaledwie kilkanaście kilometrów od Szamotuł.
W liczącym 490 ha gospodarstwie uprawiane są zboża towarowe, rośliny przemysłowe.
- Istotnym elementem produkcji roślinnej jest także produkcja pasz dla własnego pogłowia, kukurydzy, lucerny i mieszanek zbożowych – informował uczniów zootechnik Piotr Gimzicki, bowiem w przybrodzkim gospodarstwie hodowanych jest ok 350 szt. bydła, w tym 130 szt. krów mlecznych rasy holsztyńsko-fryzyjskiej. Pan Gimzicki szczegółowo przybliżał młodzieży organizację produkcji mlecznej. Zwracając przy tym uwagę na dramatycznie rosnące koszty produkcji dodatków do pasz, nawozów, paliwa rolniczego.
Obecnie bydło mleczne utrzymywane jest w zmodernizowanych oborach wolnostanowiskowych z wybiegami, a udój prowadzony jest w dojarni w typie rybia ość. Średnia wydajność mleka od krowy wynosi 10 500 kg/rocznie. Dodatkową produkcją jest sprzedaż cielnych jałowic oraz osiemnastomiesięcznych opasów o wadze ok. 700 kg.
Ponieważ gospodarstwo ma charakter wielokierunkowy oprócz produkcji rolniczej i hodowlanej prowadzona jest tam produkcja sadownicza na 48 ha, oparta głównie na nasadzeniach jabłoni – 60 odmian. Gospodarstwo w swojej ofercie ma także wiele gatunków i odmian: wiśni, czereśni, śliwek, brzoskwiń, nektaryn, borówki amerykańskiej gruszek. Od kilku lat tłoczone są jabłka na soki. Produkty R-SGD Przybroda oznaczane są certyfikatem integrowanej produkcji, co wiąże się ze zminimalizowaniem ingerencji w środowisko naturalne, przede wszystkim redukcją środków ochrony roślin. Został tam również wdrożony system HACCP, polegający na ciągłej kontroli warunków w jakich znajduje się produkcja owoców. Owoce sprzedawane są przez cały rok we własnych punktach sprzedaży "Czerwone Jabłuszko".
Z ogromnym zainteresowaniem młodzież przysłuchiwała się objaśnieniom dotyczącym biogazowni, uruchomionej 2019 r. przez polską firmę „Dynamic Biogas”. Biogaz wytwarzany jest w wyniku beztlenowej fermentacji metanowej, gnojowicy z gospodarstwa oraz odpadów z zakładów produkcyjnych z woj. wielkopolskiego i ościennych. Jej podstawowe elementy to urządzenie rozdrabniające biomasę, zbiorniki na biomasę, w których wytwarzany jest biogaz oraz serce biogazowni - silnik generujący energię z biogazu o mocy 800 KM. Godzinna produkcja energii elektrycznej wynosi 500 kW. Biogazownia produkuje nie tylko prąd, ale także energię cieplną, którą ogrzewane są budynki R-SGD Przybroda oraz bloki mieszkalne. Niezwykle ważną funkcją biogazowni jest recykling, bowiem masa pofermentacyjna – wytworzona przy udziale mikroorganizmów - zawiera składniki odżywcze, które mogą być uzupełnieniem dla nawozów sztucznych, wykorzystywanych w rolnictwie.
- Biogazownie to urządzenia przyszłości, bowiem pozwalają na ograniczenie liczby składowanych odpadów poprzez ich bieżące wykorzystywanie jako surowców wtórnych – podkreślał pan Gimzicki.
Taki wyjazd to bardzo duża dawka wiedzy dla młodzieży, w obliczu szybko postępujących zmian w rolnictwie warto wzorować się i uczyć się od najlepszych.
Dziękujemy Panu Dyrektorowi mgr inż. Filipowi Mazurowi za możliwość zwiedzenia gospodarstwa
Ewa Krysztofiak