• Światowy Dzień pszczół
     • ŚWIATOWY DZIEŃ PSZCZÓŁ

     • Środowisko naturalne jest zwierciadłem zależności występujących na Ziemi. Na jego przykładzie można zauważyć, jak ważne są poszczególne, nawet najmniejsze elementy. Obchodzony dzisiaj Światowy  Dzień Pszczół to wspaniały momenty, aby przyjrzeć się roli jaką te niezwykle pożyteczne owady odgrywają w ekosystemie.

         Pszczoły nie tylko produkują miód, ale też zapylają około 80% roślin. Nie należą do największych zwierząt, owadów, ale z całą pewnością są jednymi z najważniejszych. Ich funkcja jest nieoceniona. Dzięki nim możemy nie tylko korzystać ze zdrowotnych i smakowych zalet różnego rodzaju miodów, ale także produkować żywność. Przenosząc pyłek, zwiększają jakość i ilość plonów. Bez pszczół i ich zapylania, rozwój i wzrost roślin nie byłby możliwy.

      Od wielu lat te pożyteczne owady mają poważne kłopoty. Ich ilość spada – problemem stają się pestycydy- ich nadużywanie w rolnictwie, zanieczyszczenie powietrza.

      Większa liczba pszczół to ogromna korzyść dla naszego środowiska. Dzięki nim nie tylko możliwe jest zapylanie wielu roślin, m.in. uprawnych, ale także sprawdzanie jakości produkowanych warzyw i owoców oraz stanu zanieczyszczenia powietrza. Pszczoły uznawane są za bioindykatory – gdyż pozwalają oceniać poziom degradacji środowiska naturalnego. Jeżeli zauważamy zwiększoną umieralność owadów to  przyczyną mogą być pestycydy. Natomiast w produktach pszczelich, po wykonaniu odpowiednich badań laboratoryjnych, możliwe jest stwierdzenie np. obecności szkodliwych dla człowieka metali ciężkich. Pszczoły są także narażone, podobnie jak ludzie, na różnego rodzaju choroby. Szczególnie niebezpieczne są dla nich roztocza wywołujące warrozę. Innym zagrożeniem  jest CCD, czyli zespół masowego ginięcia pszczół. Przyczyna jego występowania  nie została poznana. Choroba charakteryzuje się nagłym osłabieniem populacji owadów, pomimo sprzyjających warunków. Niestety, zdarza się też, że pszczoły bywają wytruwane przez ludzi.

       Co możemy zrobić dla zwiększenia ich ilości?

       1.Sadź kwiaty przyjazne pszczołom, wybieraj gatunki rodzime a unikaj gatunków inwazyjnych. Rośliny dające pszczołom pyłek i nektar kwitną od wczesnej wiosny aż do jesieni. Stwórz na swoim ogrodzie łąkę kwietną przyjazną dla zapylaczy,

      2.Nie wypalaj traw, łąk ani suchych części roślin ponieważ  ogień  niszczy  gniazda i lęgi pszczół oraz innych  gatunków zwierząt. Stanowi też  zagrożenie dla człowieka,

       

      3.Uschnięte łodygi możesz wykorzystać do stworzenia domków dla zapylaczy lub przeznaczyć je na kompost,

       

      4.Stosuj naturalne nawozy i środki ochrony roślin.

       

                                                                                               A. Danielewicz, K. Jakubowska

    • Warsztaty poetyckie
     • WARSZTATY POETYCKIE

     • „Dwu-wers’’ powstał z tęsknoty za spotkaniem, za poczuciem wspólnoty. Kilkanaście miesięcy izolacji społecznej, odwołanych festiwali i zamkniętych instytucji kultury uświadomiły nam wszystkim, że tworzenie to także proces społeczny – nie samotniczy, a kolektywny”- piszą organizatorzy niecodziennego projektu, Studenci Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM. Odpowiadając na ich zaproszenie grupa uczniów z klasy 2 LO, wsparta przez koleżanki z klasy 1 technikum gastronomicznego, wzięła udział w warsztatach poetyckich.

           Uczestnicy projektu wspólnie tworzyli tekst poetycki, dopisując swój dwu-wers, i pracowali nad jego interpretacją pod kierunkiem p. Joanny Roszak, poetki. Celem było nie tylko przyglądanie się procesowi twórczemu, i uczestniczeniu w nim, ale też dzielenie się emocjami i przemyśleniami wynikającymi z kilkumiesięcznej izolacji.

           Kolejny raz literatura i słowo zostały potraktowane jako sposób służący wyrażaniu tego, co często niewyrażalne.

           "Być może właśnie te warsztaty posłużą nam jako pewna płaszczyzna porozumienia, ponownego skomunikowania w rzeczywistości jeszcze pandemicznej, ale ukierunkowującej nas na myślenie o wspólnocie w nowej rzeczywistości po-pandemicznej. Skoro większość dóbr kultury nadal znajduje się poza naszym horyzontem, stwórzmy kulturę i literaturę na tym podstawowym poziomie, w duchu niezgody na długotrwały kryzys, gdzie wspólnie będziemy mogli uczestniczyć w wierszu"- piszą organizatorzy, wierząc w społeczną i kulturową rolę swego literackiego projektu.

       

       

      Renata Jędrzejczak

      Magdalena Mańka

    • Tydzień ulgi
     • UCZENNICE I UCZNIOWIE SĄ NAJWAŻNIEJSI

     • Nasza szkoła - w trosce o dobrostan psychiczny uczennic oraz uczniów - przyłącza się do kampanii, zainicjowanej przez Instytut Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Tydzień ulgi. Tydzień, w którym już cała nasza społeczność ponownie spotka się w przestrzeni szkoły, a więc od 31 maja br., będzie czasem bez odpytywania, sprawdzianów i zadań domowych. Wszyscy zasługujemy na tydzień wytchnienia.

      Dyrekcja i Grono Pedagogiczne Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach

    • Konkurs fotograficzny
     • KONKURS FOTOGRAFICZNY Z OKAZJI DNIA ZIEMI

     • W związku z obchodzonym w dniu 22 kwietnia Światowym Dniem Ziemi ogłoszony został konkurs na zdjęcia  pokazujące piękno naszego regionu. Ilość otrzymanych zdjęć bardzo mile nas zaskoczyła. Cieszy nas, że podglądacie przyrodę i potraficie dostrzec jej piękno.

      W konkursie wzięły także udział uczennice klas maturalnych. Ze względu na trudność w ustaleniu miejsca drugiego i trzeciego – postanowiłyśmy przyznać tylko miejsce pierwsze – kilku osobom oraz wiele wyróżnień. Nagrody i dyplomy wręczone zostaną na zakończeniu roku szkolnego.

      Miejsce  I otrzymują:

      Kowal Maria, Putyra Weronika, Runowska Joanna, Bojszczak Wiktoria, Baszuk Monika, Dukarska Amelia, Kramer Kinga, Nitschke Marlena.

      Osoby wyróżnione: Daria Łopata, Gendera Eliza, Hartnett Lilia, Wachowiak Michał, Cebulska Oliwia, Foltyn Patryk, Jóźwiak Wiktoria, Kubiak Julia.

      Jednocześnie zachęcamy was do wzięcia udziału w ogólnopolskim konkursie fotograficznym „ Przyroda Ojczysta”. Udział w nim jest bezpłatny a jego rozstrzygnięcie nastąpi 14 stycznia 2022 roku. Konkurs jest przeznaczony dla wszystkich osób zamieszkałych na terenie Polski, powyżej 16 roku życia. Zgłoszenie prac następuje poprzez wzięcie udziału w comiesięcznym głosowaniu na Zdjęcie Miesiąca. Począwszy od stycznia, co miesiąc można zgłaszać nowe zdjęcia do konkursu. Więcej szczegółów znajdziecie na stronie regulaminu  konkursu.

                                                 A. Danielewicz, K. Jakubowska

    • Drugie życie
     • CZY WIESZ CO TO JEST OŚWIADCZENIE WOLI ?

     • Odpowiedź na to pytanie możesz uzyskać dzięki uczniom działającym w ramach kampanii Drugie Życie. Oświadczenie woli to świadoma zgoda na pobranie naszych organów po śmierci. W naszym prawie funkcjonuje zasada zgody domniemanej - oznacza ona, że osoba, która nie wyraziła obiekcji w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów zgadza się na pośmiertne pobranie narządów do transplantacji. Centralny Rejestr Sprzeciwów (CRS) to baza danych zawierająca deklaracje osób, które nie wyraziły zgody na przeszczepienie narządów. Lekarz przed pobraniem narządów od zmarłego ma obowiązek sprawdzić, czy dana osoba nie złożyła za życia sprzeciwu. CRS prowadzi Centrum Organizacyjno - Koordynacyjne do Spraw Transplantacji „Poltransplant” – organizacja nadzorująca pobieranie i przeszczepianie narządów w naszym kraju.

      Obejrzyj filmik przygotowany przez uczestników kampanii- Weronikę , Bartka, Oliwię i Gabrysię.

    • Ronan Hession
     • SPOTKANIE Z IRLANDZKIM PISARZEM

     • Członkowie szkolnego klubu czytelniczego – Sit and Read mieli niebywałą okazję wysłuchać Irlandczyka - Ronana Hessiona - autora  „Leonard and Hungry Paul”. Książka, która nominowana jest w tym roku do wielu nagród, m.in. An Post Irish Book Awards: Best newcomer, Books Are My Bag Award for Fiction, Republic of Consciousness Prize , stała się lekturą tegorocznej edycji One Dublin One Book. „Leonard and Hungry Paul” znajduje się na 6. miejscu listy bestsellerów, a także na 8. miejscu w rankingach irlandzkich bibliotek.

      Uczennice i uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach mieli niezapomnianą możliwość spotkania z autorem, które zorganizowane było specjalnie dla polskich miłośników książek, biorących udział w irlandzkiej akcji czytelniczej. Wydarzenie  to było dla naszego klubu ogromnym wyróżnieniem oraz wspaniałą okazją do zadania pytań autorowi bestsellera. Spotkanie prowadzone było przez polską literaturoznawczynię, dr hab. nauk humanistycznych, profesor i kierownik Zakładu Literatury Angielskiej i Lingwistyki Literackiej Wydziału Anglistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – p. Lilianę Sikorską.

      Powitania uczestników zgromadzonych online dokonała ambasador Irlandii - p. Emer O’Connell; a Ronan Hession oczarował nas swoim podejściem do życia, uchylił rąbka tajemnicy na temat powstania powieści i zaprezentował swoją najnowszą książkę- „Panenka”. Pisarz chętnie opowiadał o swoich inspiracjach – zainteresowaniem literaturą japońską. Pojawił się również polski wątek, ponieważ dowiedzieliśmy się, że zna i  ceni twórczość polskiej noblistki - Olgi Tokarczuk.

      Tegoroczna akcja One Dublin One Book pozwoliła nie tylko na zgłębienie irlandzkiej literatury, ale także na spotkanie z wybitnym autorem i możliwość uzyskania odpowiedzi na interesujące nas kwestie.

       

      Martyna Kustoń.

    • Kokardy w barwach narodowych
     • WSPÓLNIE WOKÓŁ BARW NARODOWYCH

     • Z okazji święta Konstytucji 3 maja 1791 r. w Zespole Szkół nr 2 w Szamotułach odbywały się zajęcia zdalne, które przybliżały  ich genezę i znaczenie 2 i 3 maja.

      Uczennice  i uczniowie brali udział w zajęciach edukacyjnych on-line. Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe udostępniło wykład z cyklu Labirynty sztuki, gdzie dr Hubert Bilewicz rozszyfrowywał ukryte w dziele Jana Matejki treści i pokazywał jak sztuka przeplata się z polityką.

      W czasie lekcji z nauczycielami historii omówione zostało znaczenie pierwszej polskiej konstytucji (druga na świecie po amerykańskiej z 1787 r).

      Decyzją Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej  z 6 kwietnia 1990 roku przywrócono 3 maja jako święto państwowe ku czci Konstytucji 3 Maja uchwalonej przez Sejm Czteroletni zw. Wielkim.

                  Najmłodszym ze świąt majowych jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony 2 maja, a ustanowiony 20 lutego 2004 roku. Dla upamiętnienia tego dnia uczennice i uczniowie naszej szkoły własnoręcznie wykonali kokardy w barwach narodowych. Ich dzieła można podziwiać w galerii zdjęć.

      Nauczyciele historii:

      Anna Kustoń

      Piotr Gotowy

    • Zakończenie maturzystów
     • POŻEGNANIE MATURZYSTÓW

     • 30 kwietnia odbyło się w Zespole Szkół nr 2 w Szamotułach rozdanie świadectw absolwentom Liceum i Technikum oraz Liceum dla Dorosłych.

      W imieniu Starosty Szamotulskiego Pani Beaty Hanyżak nagrody finansowe dla najlepszych absolwentów: Piotra Wilka z liceum i Julii Czekały z technikum wręczył dyrektor Zygmunt Sługocki.

      Kochani  Absolwenci dziękujemy Wam za to, że dzieliliście się swoimi spostrzeżeniami, angażowaliście się w przedsięwzięcia podejmowane na rzecz dobra wspólnego i rozwoju Naszej Szkoły, za Waszą dojrzałość i wytrwałość w obecnym wyjątkowym dla nas wszystkich czasie.

      Waszym rodzicom składamy serdeczne podziękowania za życzliwość, współpracę i wsparcie.

      Życzymy Wam pomyślnie zdanych egzaminów maturalnych, trafnych wyborów, które pozwolą na spełnienie Waszych oczekiwań, marzeń i pragnień. Wiedzcie zawsze, że marzenia i pragnienia nawet najbardziej nieosiągalne czynią życie pięknym i że jak powiedział Oscar Wilde, człowiek naprawdę posiada tylko to, co jest w nim.

       Wychowawcy klas maturalnych

    • Łączy nas jedna książka
     • ŁĄCZY NAS JEDNA KSIĄŻKA

     • Dublin - jako miasto literatury UNESCO co roku organizuje akcję, w której cała stolica czyta jedną, wybraną przez Urząd Miasta Dublin, książkę. Tegoroczna, kwietniowa edycja - pod nazwą One Dublin One Book – promuje dzieło Rónána Hessiona „Leonard and Hungry Paul” – piękną opowieść o dwóch przyjaciołach, którzy postrzegają świat trochę inaczej niż wszyscy, próbują odnaleźć się w otaczającej ich rzeczywistości, a przede wszystkim - docenić to co wokół nich i dać przykład czytelnikowi jak wartościowe potrafi być życie.

      Nasza szkoła otrzymała od Ambasady Irlandii w Warszawie 3 egzemplarze książki oraz pytania autora do wspólnej dyskusji. Uczniowie i uczennice ZS nr 2 w Szamotułach - jeden z sześciu klubów w Polsce - przez cały kwiecień rozsmakowywali się w czytaniu, a przede wszystkim omawiali obowiązującą w tym roku irlandzką lekturę. Mieliśmy również niebywałą okazję uczestniczyć w wydarzeniu towarzyszącym  - “Celebrating Leonard & Hungry Paul”, podczas którego sam autor opowiadał  o swojej powieści,  mogliśmy  posłuchać też  fragmentów książki oraz folkowej muzyki, śpiewanej przez Brigid Mae Power. Książka znajduje się na 6. miejscu listy bestsellerów, a także na 8. miejscu w rankingach irlandzkich bibliotek; nie jest (jeszcze) przetłumaczona na język polski, ale wszystkich znających język angielsk i- ogromnie zachęcamy do zapoznania się z jej treścią.

       

      Martyna Kustoń.

    • Kampania Drugie Życie
     • KAMPANIA DRUGIE ŻYCIE

     • Kampania społeczna Drugie  Życie po raz czwarty zagościła w progach naszej szkoły.  Jest to akcja edukacyjna, wspierająca i promująca działania na rzecz transplantacji i świadomego dawstwa narządów po śmierci. Uczestnicy kampanii rozmawiają i wyjaśniają wszelkie wątpliwości dotyczące przeszczepiania narządów. Do  ich zadań należy także zachęcanie do podpisywania oświadczeń woli czyli zgody na pobranie narządów po naszej śmierci. Obecna kampania z powodu panującej pandemii ma zupełnie inny charakter. W semestrze drugim uczestnicy kampanii - Weronika Putyra i Bartosz Klimko (uczniowie klasy III K) spotkali się z uczniami naszej szkoły online. Ich celem było przekazanie podstawowych informacji na temat przeszczepów oraz sprowokowanie dyskusji na temat transplantacji i oświadczeń woli.

                              

                                  Drużyna  kampanii z opiekunem

    • Laboratoria medialne
     • LABORATORIA MEDIALNE FILMOTEKI NARODOWEJ W NASZEJ SZKOLE

     • W kwietniu uczniowie liceum ogólnokształcącego wzięli udział w laboratoriach medialnych Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego, czyli zdalnych warsztatach edukacyjnych  przybliżających sylwetki ludzi kultury, sztuki, nauki i polityki okresu dwudziestolecia międzywojennego, z wykorzystaniem unikalnych cyfrowych archiwów z tego okresu. Spotkanie prowadziła doświadczona edukatorka medialna - Paulina Jędrzejewska. Licealiści, w trakcie warsztatów zatytułowanych Kult ciała - festiwal piękna. Jak, wykorzystując narzędzia cyfrowe, można manipulować obrazem?, zgłębili historię kina dwudziestolecia międzywojennego. Z zainteresowaniem obejrzeli fragmenty filmu Leni Riefenstahl o olimpiadzie z 1936 roku, co zainicjowało dyskusję o dynamicznych ujęciach i sposobach pokazywania sportowców w sposób celowy, podkreślający piękno ich ciał. Finalnie uczniowie stworzyli niebanalne prace cyfrowe na bazie zdjęć sportowców ze zbiorów Fototeki Filmoteki Narodowej.

      Klaudia Tomaszak-Ślipka

    • Światowy Dzień Książki
     • ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI

     • Dziś, w Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich, swoje święto obchodzą  pisarze, poeci, tłumacze, wydawcy, ale też my - czytelnicy.

      Zgadzamy się ze słowami rosyjskiego pisarza i publicysty - Maksyma Gorki : „ Książka – to mistrz, co darmo nauki udziela, kto ją lubi- doradcę ma i przyjaciela, który z nim smutki dzieli, pomaga radości, chwilę nudów odpędza, osładza cierpkości”. Dlatego w ramach szkolnej akcji poprosiliśmy o wskazanie książek, które mogą stać się zarówno „doradcą, jaki i przyjacielem”

      Wśród społeczności naszej szkoły mamy wielu miłośników czytania. Swoje ulubione książki prezentują zarówno nauczycielki, nauczyciele, jak i uczennice i uczniowie. Możecie zauważyć, że chętnie sięgamy po kryminały, ale są też tacy, dla których ulubiona książka to podręcznik do języka angielskiego ;), częsty wybór pada też na dzieła autorstwa  naszej noblistki -  Olgi Tokarczuk.

      Zapraszamy do galerii - może ktoś z Was znajdzie tam nową pozycję dla siebie.

      Martyna Kustoń,

      Joanna Tysiak.

  • Kontakty

   • Zespół Szkół nr 2 im. Stanisława Staszica w Szamotułach, ul. Szczuczyńska 3
   • zsnr2szamotuly@onet.pl
   • tel. (+48) 61-29-21-559
   • ul. Szczuczyńska 3 64-500 Szamotuły
   • Dyrektor: Zygmunt Sługocki
   • Wicedyrektorzy: Ewa Peraj, Arkadiusz Majer
   • Kierownik szkolenia praktycznego: Anna Kaczmarek
   • NIP: 787-10-30-195
   • REGON: 000100078
   • Kontakt z administratorem strony: piotr.gotowy@poczta.onet.pl
  • Logowanie