• Góra grosza
          • PODSUMOWANIE AKCJI "GÓRA GROSZA"

          • Od kilku lat nasza szkoła włącza się w zbiórkę monet. To już XXIII edycja „Góry Grosza”, akcji zbierania monet w całej Polsce, organizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom.

            Uczniowie i pracownicy naszej szkoły zebrali w tym roku imponującą ilość niemal 70 kg monet (ponad 30 tysięcy sztuk, w kwocie niemal 820 zł). Niemałym wyzwaniem okazało się liczenie takiej ilości bilonu. Podjęli się go uczniowie klasy 4 KTp - technikum technologii żywności, którzy pracowali niestrudzenie przez 6 godzin  wraz z przedstawicielami Samorządu Uczniowskiego, za co należą im się serdeczne podziękowania.

            W tym roku najwyższą „ górę” usypała klasa 1B – serdecznie gratulujemy!

            Wszystkim, którzy dołożyli choćby grosik do szkolnej puli monet bardzo dziękujemy.

            Dziękujemy również Wychowawcom klas za współpracę i motywowanie uczniów do udziału    w akcji.

            Pamiętajmy, że „Połączenie sił to początek, pozostanie razem to postęp, wspólna praca to sukces”.

            Samorząd Uczniowski z Opiekunem

        • Dzień Patrona
          • DZIEŃ PATRONA

          • Dzień Patrona naszej Szkoły to uroczystość, która wpisała się na stałe do kalendarza szkolnych akademii - to święto naszej szkoły. Stanisław Staszic jest od wielu pokoleń autorytetem dla uczniów.  Co roku czcimy pamięć  i przywołujemy sylwetkę i  jego  ideały. Odwaga w myśleniu i działaniu, troska o dobro drugiego człowieka, wiara w postęp i potrzebę nauki – to ideały ważne dla młodych ludzi wczoraj i dziś.

                27 stycznia, w przededniu ferii zimowych, spotkaliśmy się by uhonorować dyplomami osiągnięcia naszych uczniów w pierwszym semestrze oraz przedstawić życiorys Stanisława Staszica, nowym uczniom z klas pierwszych.

            Nasz patron twierdził, że ”Talent jest jak kawałek metalu: szlachetnego ale surowego metalu: dopiero pilna  praca go obrobi i wartość wielką mu nada”.

                  Cieszymy się, że uczniowie naszej szkoły podtrzymują szkolne tradycje i realizują swoje pasje. W tym dniu wszyscy mogli podziwiać występy artystyczne z zakresu muzyki, rysunku, recytacji, pokazu florystyki, gwary szamotulskiej, akrobacji na rowerze, sztuki kulinarnej czy sukcesów w sporcie: atletyka i jazda konno.

            Wcześniej mogliśmy podziwiać  plastyczne prace uczniów na wystawie w holu głównym szkoły.

            Wszystkim nagrodzonym, za bardzo dobre wyniki w nauce i 100% frekwencję na zajęciach oraz uczestnikom pokazu talentów życzymy wielu sukcesów i wytrwałości w dążeniu do swoich, wymarzonych celów a wszystkim pozostałym uczniom, by mogli wzorować się z postawy i życia naszego patrona. 

             

            Organizatorzy:

            Renata Bednarczyk z klasą 1 O

            Magdalena Grążka z klasa 4 KTp

            Ewa Kobylińska z klasą 2 GO

        • Dzień Młodego Rolnika
          • DZIEŃ MŁODEGO ROLNIKA

          • 13 stycznia młodzież  technikum rolniczego z klas I KR, II KR i III GRp uczestniczyła w Wielkopolskim Dniu Młodego Rolnika.Organizatorami wydarzenia była Wielkopolska Izba Rolnicza oraz Mędzynarodowe Targi Poznańskie. Impreza odbyła się  w ramach wystawy jaką były Międzynarodowe Targi Rolnicze Polagra Premiery. Tegoroczna edycja to najważniejsze wydarzenie dla branży rolniczej, podczas której prezentowane były nowości produktowe, światowe agro premiery oraz innowacyjny sprzęt rolniczy na nadchodzący nowy sezon.  Dla zaproszonych uczniów ze szkół rolniczych przygotowano wykłady  profesora  Tomasza Piechoty z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu : Uprawa konserwująca na trudne czasy, Jerzego Koronczoka z  Agrocom Polska: Roboty w rolnictwie oraz Rafała Mładanowicza  z  Rady Młodych Rolników: Być rolnikiem teraz i za 100 lat. Prelegenci uzmysłowili młodym rolnikom jak trudne wyzwania dla gospodarstw stanowią postępujace zmiany klimatu i  ekstremalne zjawiska atmosferyczne.Wskazali na konieczność wykorzystania nowoczesnych osiągnięć technologicznych   przy wykonywaniu  zabiegów agrotechnicznych. Młodzież dowiedziała się, że planowując prace na polach  można stosować  rozwiązania autonomiczne np. system rozpoznawania roślin służący do identyfikacji chwastów. Rolnicy mogą także wykorzystywać europejskie satelity do obserwacji swoich upraw, a za pomocą skanerów elektomagnetycznych w sposób naziemny monitorować pola.Przedstawiając wady i zalety poszczególnych metod wykladowcy zachęcali młodzież do poszukiwania własnych rozwiązń opartych na osiągnięciach nauki i praktyki.

             

            Katarzyna Zielewicz, Renata Bednarczyk, Piotr Sołtysiak, Daniel Kuzara

        • Body Worlds
          • WIZYTA NA WYSTAWIE BODY WORLDS W POZNANIU

          • Body Worlds -  to oryginalna wystawa twórcy metody plastynacji dr  Gunthera von Hagensa. Autor –słynny lekarz i anatom wykorzystał ciała ludzi i zwierząt oraz ich fragmenty, poddane metodzie plastynacji jako eksponaty. Wystawa w Poznaniu ukazuje  złożoność  budowy ciała człowieka, narządy i układy objęte procesem chorobowym. Stanowi lekcję anatomii nie tylko dla studentów medycyny, pokazując także jak niewłaściwe zachowania każdego z nas mogą zakłócić funkcjonowanie naszego organizmu.

            Wystawy z cyklu „Body Worlds” są prezentowane na całym świecie, stając się najliczniej odwiedzaną wystawą wszech czasów z łączną liczbą ponad 50 mln widzów. W czwartek  5 stycznia uczniowie klasy III LO - dołączyli  do tej grupy i myślę, że udziału w tym niecodziennym zjawisku nie żałują.

             

            A. Danielewicz, M Hoffmann-Nowak

             

             

        • Schronisko
          • AKCJA ŚWIĄTECZNA POMOC ZWIERZAKOM ZE SCHRONISKA

          • Podczas grudniowych Świąt Bożego Narodzenia, nie tylko ofiarujemy sobie miłe słowa, prezenty czy dzielimy się z innymi ludźmi ale i także nie zapominamy o zwierzętach, które znajdują się w schroniskach.

            W tym roku klasy :  1 K i 4 KTp  wraz z wychowawcami Magdaleną Grążką i Bartoszem Korpikiem, zamiast prezentów klasowych zebrały pieniądze na karmę  - w kwocie 1380 zł do schroniska Azorek w Obornikach. Monika Baszuk, Karolina Tecław oraz Małgorzata Warguła  - inicjatorki akcji, nie tylko zawiozły zakupioną karmę ale i też pospacerowały z czworonogami.

                                                                                                                                                                      

            Magdalena Grążka

            Bartosz Korpik

        • Body Worlds
          • WYCIECZKA NA WYSTAWĘ ANATOMII CZŁOWIEKA BODY WORLDS

          • W dniu 21.12.2022r. uczniowie klas I i II Technikum Rolniczego i Architektury Krajobrazu wybrali się na wystawę „Body Worlds” twórcy metody plastynacji doktora Guntera von Hagensa odbywającą się na Międzynarodowych Targach Poznańskich.

            „The Cycle of Life” jest ekspozycją ukazującą tajniki ludzkiego ciała, przedstawia cykl życia człowieka od momentu poczęcia do śmierci. Twórca uchwycił upływający czas i zmieniające się ciało ludzkie pod wpływem różnych czynników, układy krążenia, ruchu, nerwowy, oddechowy oraz pokarmowy.  To lekcja anatomii, ale również pokory wobec natury.

            Po wystawie uczniowie udali się na „Jarmark Bożonarodzeniowy” gdzie mogli zapoznać się z wyrobami rękodzieła ludowego z regionów całej Polski.

            Renata Bednarczyk

            Anna Kaczmarek

            Katarzyna Zielewicz

            Daniel Kuzara

        • LZS
          • NASZA SZKOŁA DRUGA W WOJEWÓDZTWIE

          • W auli Centrum Pozarządowych Organizacji Sportowych w Poznaniu odbyło się uroczyste podsumowanie XXIV Edycji Współzawodnictwa Sportowego i Turystycznego Powiatów Województwa Wielkopolskiego o Puchar Marszałka Województwa Wielkopolskiego.

            Na uroczystość tę zaproszenie otrzymał dyrektor naszej Szkoły, Pan Arkadiusz Majer, który wraz z Panem Bartoszem Świstem (nauczycielem wychowania fizycznego) oraz Marią Michalską (uczennicą Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach) odebrali puchar za zajęcie II miejsca w XXIV Współzawodnictwie Sportowym Młodzieży LZS Szkół Ponadpodstawowych – edycja 2022.

            Jest to kolejny sukces naszej szkoły w tym współzawodnictwie. Na wynik składały się punkty zdobyte w Mistrzostwach Wielkopolski LZS w piłce siatkowej, w piłce ręcznej, w piłce koszykowej, w tenisie stołowym, w szachach, w biegach przełajowych oraz w lekkiej atletyce. Nasza Szkoła w każdych zawodach plasowała się wysoko w danej klasyfikacji, co dało nam miejsce na podium w tej rywalizacji.

            Jest to ogromny sukces naszej Szkoły, a w szczególności startujących uczniów; nauczycieli wychowania fizycznego, którzy przygotowali młodzież do zawodów oraz Dyrekcji Szkoły, dzięki której mogliśmy, jako Szkoła, w tym współzawodnictwie uczestniczyć.

            Dziękujemy i gratulujemy!

        • Escape Room
          • 4 GRp NA AVATARZE 2, 1 Br W ESCAPE ROOM-IE

          • 20 i 21 grudnia klasy 4 GRp i 1 Br odbyły wycieczki przedświąteczne do Poznania. Uczniowie starszej z klas wzięli udział w seansie filmu „Avatar 2: istota wody”. Natomiast nasi pierwszoklasiści ze szkoły branżowej mieli okazję rozwiązywać ciekawe zagadki w Escape Room.

             

            Małgorzata Hoffmann – Nowak

            Piotr Gotowy

        • Konwój Świętego Mikołaja
          • NASI UCZNIOWIE NA V KONWOJU ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA I JARMARKU BOŻONARODZENIOWYM W OBRZYCKU

          • Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Konwoju Św. Mikołaja w Obrzycku i zorganizowanym przy tej okazji Jarmarku Bożonarodzeniowym. Na stoisku naszej szkoły można było nabyć zrobione przez naszych uczniów ozdoby świąteczne – stroiki, doniczki, wianki i inne „cuda”. Za materiały promocyjne posłużyły wiązki wigilijnego sianka. Nauczyciel naszej szkoły p. Bartosz Korpik współpracował też z organizatorami – stowarzyszeniem Zgraja Świętego Mikołaja i zaprojektował oraz wykonał przepiękny i klimatyczny wystrój Gabinetu Gwiazdora.

             

            Łukasz Janc

            Fot. Magda Prętka - szamotuly.naszemiasto.pl, Łukasz Janc

             

        • Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu
          • JARMARK BOŻONARODZENIOWY WE WROCŁAWIU - BAJKOWY, MAGICZNY, PRZEPIĘKNY

          • Dnia 15 grudnia klasa II GO i IV TR  udała się do Wrocławia na jarmark bożonarodzeniowy. Świąteczne atrakcje poprzedziło zwiedzanie Muzeum Wody - Hydropolis, gdzie mogliśmy dowiedzieć o powstaniu wody na Ziemi. W Hydropolis mogliśmy przejść przez kilka stref związanych oczywiście z wodą: byliśmy między innymi w Strefie Głębiny, Strefie Ocean Życia, Strefie Relaksu, Strefie Człowieka a także Inżynierii Wodnej i Stanów Wody.

            Z wyjazdu wróciliśmy bardzo zadowoleni i już czekamy na kolejny jarmark w przyszłym roku.

             

            Ewa Kobylińska

        • SZLACHETNA PACZKA
          • SZLACHETNA PACZKA

          • Nasza szkoła od wielu lat uczestniczy w akcjach charytatywnych. Jeżeli jest taka potrzeba sama też inicjuje takie działania. W tym roku  po raz kolejny przystąpiliśmy do ogólnopolskiej  akcji  Szlachetna Paczka. Zebrane  w czasie świątecznego kiermaszu fundusze pozwoliły nam na zaspokojenie potrzeb i spełnienie świątecznych marzeń trzyosobowej rodziny, która znalazła się w bardzo trudnej sytuacji z powodu choroby jednego z jej członków. Uśmiech i łzy  szczęścia na twarzach obdarowanych to chyba najpiękniejsze podziękowanie dla całej społeczności szkolnej. Dziękujemy  raz jeszcze wszystkim, którzy swoim zaangażowaniem pokazali ,że zawsze warto pomagać.

            Ł. Janc , M. Rosada , A. Jagiełka , A. Danielewicz

        • Konkurs gwarowy
          • WIARUCHNA, GODEJCIE PO NASZYMU!

          • 24 listopada 2022 r. w kinie Halszka w Szamotułach odbył się coroczny, tym razem już XIV Amatorski Konkurs Gwarowy Godejma po naszymu, zorganizowany przez Szamotulski Ośrodek Kultury.
            Naszą szkołę reprezentowali duet dziewcząt z klasy 4GRp Weronika Kaczmarek i Zofia Starosta, które wystąpiły w skeczu Klejdry o chłopach oraz Jakub Kasprowiak z klasy 4R, który przedstawił monolog o pewnym Stachu, co lubiuł sie o byle co zakłodać i rychtyk wychodziuł za kożdym razym na swoje, za który zdobył II miejsce w kategorii uczniowie szkół średnich i studenci.
            Jakub swój monolog zaprezentował jeszcze raz, wieczorem, podczas koncertu galowego dla mieszkańców powiatu szamotulskiego.
            Dziękuję Jakubowi oraz Zosi i Weronice za chęci i zaangażowanie!

            E. Otulakowska

        • Choinka w internacie
          • UBIERANIE CHOINKI W INTERNACIE

          • Jedną z tradycji Świąt Bożego Narodzenia jest zwyczaj ubierania choinki. 7 grudnia chętni wychowankowie internatu, w czasie wolnym zabrali się za przyozdabianie drzewka. Ten czas umiliła nam Joasia, przygrywając na gitarze.

        • Olimpiada Wiedzy o Żywności
          • OGÓLNOPOLSKA OLIMPIADA WIEDZY O ŻYWNOŚCI

          • W tym roku podobnie jak w latach ubiegłych, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w  XXIV Olimpiadzie Wiedzy o Żywności.

            Olimpiada jest organizowana dla uczniów kształcących się w szkole średniej, których ciekawi przebieg i kontrola jakości procesów technologicznych wytwarzania produktów spożywczych, a także magazynowanie surowców, półproduktów i gotowych wyrobów, jak również ich spedycja. Udział w olimpiadzie jest sprawdzeniem wiedzy i umiejętności nabytych podczas pracy z nauczycielem oraz wynikających z rozwoju własnych pasji. 

            W etapie szkolnym wzięło udział 9 uczniów Technikum Technologii Żywności. Spośród nich ,aż 7 przedostało się do etapu okręgowego.

            Miło nam poinformować, iż Uczennica klasy IV KTp - Weronika Tomczak przedostała się do finałowego, centralnego etapu Olimpiady, który odbędzie się w marcu 2023 r.

            Gratulujemy i trzymamy kciuki za kolejne sukcesy!

             

            Joanna Zawieja

        • Galeria pod Halszką
          • NASI UCZNIOWIE NA OTWARCIU GALERII "POD HALSZKĄ" DAMIANA KŁACZKIEWICZA

          • We wtorek, 6 grudnia, uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w uroczystym otwarciu Galerii "Pod Halszką", której pomysłodawcą jest szamotulski artysta Damian Kłaczkiewicz. Zewnętrzna galeria plakatu, która stanęła na dziedzińcu szamotulskiego zamku, ma być miejscem zarówno dla uznanych artystów, jak i debiutujących twórców. Być może wkrótce zobaczymy tam pracę naszych uczniów?! 

        • Gardenia 2022
          • GARDENIA BUDZI CIEKAWOŚĆ

          • Gardenia niezmiennie od lat budzi ciekawość i zachwyt. To targi dla profesjonalistów związanych z architekturą krajobrazu, florystyką, wyposażeniem ogrodów itd., ale także miłośników roślin i działkowiczów. Dlatego impreza od lat cieszy się niegasnącym zainteresowaniem. Dowodem tego są tłumnie przybywający goście targowi. Poniżej swoimi wrażeniami z tegorocznej Gardenii dzielą się nauczyciele, którzy odwiedzili targi wspólnie z podopiecznymi - uczniami z kl. 1 K TAK, 1 KR TAK, 2 KR TAK, 4KTp, 4 K.

            „Gardenia w tym roku skupiła się, zwłaszcza floryści,  na naturalnych produktach. Niezwykłe zainteresowanie wśród odwiedzających wystawę wzbudziła gąbka firmy Oassis, która w ponad dziewięćdziesięciu procentach ulega degradacji, zaledwie po kilku latach. To dla florystów duży sukces.

            Osobiście byłem zaskoczony bogatą ofertą roślin, oferowaną przez szkółkarzy, nowymi odmianami bylin, nowymi rozwiązaniami technologicznymi. Bezdyskusyjnie tegoroczna Gardenia to ogrom wiedzy i nieocenione wrażenia. ”

            Bartosz Korpik

            „Ekologiczny ogród”, to hasło przewodnie tegorocznej edycji targów Gardenia. Przechodząc między ekspozycjami wystawców, mogliśmy usłyszeć, zobaczyć i przekonać się, jak ważny jest dla nas ludzi, zrównoważony sposób uprawy roślin, zarówno w naszych małych przydomowych przestrzeniach, jak i znacznie większych - zieleni miejskiej. Stwierdzenie, że w ekologicznej przestrzeni przyroda gra pierwsze skrzypce, nabiera tu szczególnego znaczenia.”

            Marta Bekasiak

            „Podczas wycieczki młodzież z zainteresowaniem śledziła ofertę wystawców branży ogrodniczej. Przyszli architekci szczególną uwagę zwracali na rośliny ozdobne modne trawy, krzewy, ale także narzędzia, urządzenia stosowane w ogrodach: nawadnianie czy elementy wyposażenia – kamienie, meble, kominki, oświetlenie itp.
            Była to też okazja, by kupić najnowsze odmiany roślin doniczkowych, ozdoby i gadżety świąteczne.”

            Magdalena Grążka
             

            „Podczas tegorocznej Gardenii widoczna była walka z miejską szarzyzną i betonozą, propagowanie różnorodności biologicznej zarówno w przydomowym ogródku, jak i w przestrzeni publicznej, wspieranie zdrowej aktywności na zewnątrz oraz nowoczesne rozwiązania dla ekonomicznej i ekologicznej pielęgnacji zieleni.

            Wydarzenie przygotowane było  w szczególności dla architektów krajobrazu i projektantów ogrodów,  sklepów ogrodniczych, zarządców zieleni miejskiej i zakładów komunalnych itp., ale także dla przeciętnego ogrodnika z pasją.

            Osobiście targi bardzo mi się podobały i z przyjemnością zagoszczę na nich w przyszłym roku.”  

            Julita Knutowicz

             

            „Tegoroczne Targi Gardenia, to nie tylko prezentacja najnowszej oferty firm handlowych, usługowych i produkcyjnych, ale także niezwykle bogaty program wydarzeń, szczególnie dotyczących florystyki. Oprócz  szkoleń, warsztatów zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych florystów odbyły się liczne pokazy, w których uczestniczyło około stu florystów z Polski i z zagranicy. Szczególne zainteresowanie wśród zwiedzających wzbudził pokaz pt. „Florystyczny Fascynator na Dworze Windsorów”  inspirowany dworską etykietą. Z kolei na pokazie firmy Oasis można było dowiedzieć się, jak tworzyć kompozycje i bukiety zgodnie z naturą.
            Wyjątkowo zachwyciły nas piękne i inspirujące dekoracje, nawiązujące do wyczekiwanych przez wszystkich Świąt Bożego Narodzenia, bowiem znaczna część pokazów florystycznych inspirowana była tymi wyjątkowymi, pełnymi radości świętami. ”

            Ewa Krysztofiak

             

            Pozostali nauczyciele opiekujący się uczniami podczas wycieczki: Piotr Sołtysiak, Daniel Kuzara

            Zdjęcia; Grążka, Krysztofiak, archiwum

        • Kiermasz świąteczny
          • Z WIZYTĄ NA ŚWIĄTECZNYM KIERMASZU

          • W piątek 2 grudnia w naszej szkole odbył się Świąteczny Kiermasz Charytatywny. Przygotowania do niego trwały już od dwóch tygodni. Zbliżające się  święta Bożego Narodzenia oraz przypadający w poniedziałek 5.12. Międzynarodowy Dzień  Wolontariusza stały się dobrą okazją do jego organizacji.

               Na parterze szkoły swoje prace przedstawiali uczniowie Technikum Architektury Krajobrazu – klasy 1K, 1 KR, 2 KR i 4 KTp. Wykonane przez nich świąteczne stroiki bardzo szybko znalazły nabywców. Nic dziwnego - widać było, że w ich wykonanie włożyli wiele serca. Efekt końcowy można podziwiać na zdjęciach i opisać jednym słowem - wow. Pietro pierwsze zostało opanowane przez wielbicieli słodkości. Na świątecznie udekorowanym stole pojawiło się między innymi: ciasto marchewkowe, babka, babeczki, pierniki. Ciasto upiekli uczniowie na zajęciach  praktycznych, ich rodzice oraz nauczyciele. Podziękowania należą się także dla pana Arkadiusza Płoskiego – właściciela  firmy „ Usługi cateringowe. Cukiernicze. Gastronomia”, który dostarczył na kiermasz ciasto czekoladowe. Większość z nas bardzo lubi słodycze – więc i tutaj kolorowe pierniczki, babeczki szybko się rozeszły. W przygotowaniu tej części imprezy wzięły udział klasy 1G/T, 1 G,3 G i 3 Gr. Zebrane fundusze zostaną przekazane na cel charytatywny - propozycje przekażemy w najbliższym tygodniu.

             Serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy zaangażowali się w przygotowanie kiermaszu.

             E. Krysztofiak, M. Bekasiak, A. Kaczmarek, K. Zielewicz, A. Danielewicz, M. Rosada

        • Andrzejki w internacie
          • ANDRZEJKOWE WRÓŻBY W INTERNACIE

          • W listopadowy wieczór , to jest 30 listopada- spotkaliśmy się w celu świętowania ,, Andrzejek". Andrzejkowy wieczór dostarczył nam świetnej zabawy i był okazją do spędzenia czasu w miłym towarzystwie.

            Anna Jagiełka

        • Otrzęsiny w internacie
          • OTRZĘSINY W INTERNACIE

          • Na początku listopada w naszym internacie odbyły się ,,Otrzęsiny" nowych wychowanków, którzy zostali oficjalnie przyjęci do grona pełnoprawnych mieszkańców w internacie. Uroczystość została przygotowana przez trójkę internacką. Nowi mieszkańcy, aby udowodnić, że udało im się zaaklimatyzować w internacie , musieli zmierzyć się z różnymi zadaniami.

            Anna Jagiełka

    • Kontakty

      • Zespół Szkół nr 2 im. Stanisława Staszica w Szamotułach, ul. Szczuczyńska 3
      • tel. (+48) 61-29-21-559
      • ul. Szczuczyńska 3 64-500 Szamotuły Poland
      • Dyrektor: Arkadiusz Majer
      • Wicedyrektorzy: Ewa Peraj, Łukasz Janc
      • Kierownik szkolenia praktycznego: Anna Kaczmarek
      • NIP: 787-10-30-195
      • REGON: 000100078
      • Kontakt z administratorem strony: piotr.gotowy@poczta.onet.pl piotr.gotowy@zsnr2-szamotuly.pl
    • Logowanie