• ŚWIĄTECZNA MAGIA W STOLICY AUSTRII
     • ŚWIĄTECZNA MAGIA W STOLICY AUSTRII

     • Przed każdym Bożym Narodzeniem miasta i miasteczka zmieniają się w krainy przepięknych światełek, stoisk z bombkami ,wokół których unosi się cudowny korzenny zapach. Dzieci bawią się na lodowiskach, a dorośli szukają prezentów pod choinkę . Tak też spędziliśmy czas  w Wiedniu- na jednym z najpiękniejszych jarmarków-przy Rathausplatz. Wiedeń przywitał nas śniegiem, za którym już tak bardzo tęskniliśmy.... Na trasie naszego zwiedzania znalazły się, miedzy innymi -ogrody pałacu Schonbrunn, rezydencja Eugeniusza Sabaudzkiego, kościół Karola Boromeusza, Opera Miejska, rezydencja Habsburgów. Ważnym punktem była wizyta w Muzeum Historii Sztuki, w którym mogliśmy obejrzeć kluczowe dzieła epoki wczesnego baroku rzymskiego. Podziwialiśmy rzeźby Berniniego i obrazy Caravaggia. Sporo czasu spędziliśmy również na magicznym jarmarku bożonarodzeniowym. Dzięki niemu - udzieliła się nam  świąteczna atmosfera, poczuliśmy prawdziwą magię świąt i czekamy na nie z niecierpliwością.

       Martyna Kustoń, Joanna Tysiak.

    • ZOSTAŃ WOLONTARIUSZEM
     • ZOSTAŃ WOLONTARIUSZEM

     • Każdego roku na całym świecie - 5 grudnia to Międzynarodowy Dzień Wolontariatu i Wolontariusza. Wolontariat to bezpłatna i dobrowolna praca na rzecz innych osób. Zgodnie z ustawą o wolontariacie - wolontariuszem nazywamy osobę, która dobrowolnie i świadomie oraz bez wynagrodzenia  angażuję się w pracę  na rzecz osób, organizacji pozarządowych oraz różnych instytucji działających w różnych obszarach społecznych. Motywacje wolontariuszy są bardzo różne - np. chęć bycia potrzebnym, zrobienia czegoś pożytecznego Wolontariusz nie otrzymuje wynagrodzenia ale uzyskuje liczne korzyści niematerialne: satysfakcję, uznanie ze strony innych ludzi, a także zdobywa nowych przyjaciół, znajomych, doświadczenie i nowe umiejętności a w związku z tym i lepszą pozycję na rynku pracy. W Polsce wolontariat rozwija się od 1990r. w licznie powstających organizacjach pozarządowych. Do najbardziej znanych zaliczamy Polską Akcję Humanitarną ,Caritas oraz Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. W naszej szkole działa Szkolny Klub Wolontariatu „PROMYK”. Współpracujemy między innymi z działającym na terenie Szamotuł Stowarzyszeniem na Rzecz Dzieci i Młodzieży Specjalnej Troski. Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w akcjach szkolnego klubu.

                                                                                                 Arleta Danielewicz

    • PRZYJACIOŁOM ZE SCHRONISKA
     • PRZYJACIOŁOM ZE SCHRONISKA

     • Wszyscy wiemy, że nasi czworonożni przyjaciele potrzebują pomocy zwłaszcza zimą gdy temperatura spada. Dlatego we wtorek 10 grudnia w ramach akcji charytatywnej "Pomagamy schronisku" po raz kolejny otworzyła swoje podwoje nasza szkolna kawiarenka. W jej menu można było znaleźć ciasto marchewkowe, kruche ciasteczka, babkę gotowaną oraz kruche babeczki. Szczególne podziękowania należą się uczniom klasy I TG, którzy pod kierunkiem pani Joanny Zawieji  wykonali pyszne kruche ciasteczka. Cieszymy się, że akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony uczniów i grona pedagogicznego. Zebraną kwotę - 250 zł przeznaczymy na zakup karmy dla schroniska w Przyborówku.

                                                           A. Danielewicz, M. Kustoń, J. Tysiak , G. Hadyniak

    • UROCZYSTA GALA WRĘCZENIA STYPENDIÓW PREZESA RADY MINISTRÓW
     • UROCZYSTA GALA WRĘCZENIA STYPENDIÓW PREZESA RADY MINISTRÓW

     • W dniu 13 grudnia 2019 r. w Sali Sesyjnej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu odbyło się  uroczyste wręczenie dyplomów Stypendystom Prezesa Rady Ministrów na rok szkolny 2019/2020.  Stypendium z rąk Wielkopolskiego Kuratora Oświaty – pani Elżbiety Leszczyńskiej odebrali uczniowie ze szkół ponadgimnazjalnych, przyznawane jest za uzyskanie najwyższej średniej ocen w szkole kończącej się egzaminem maturalnym.    

      W gronie wyróżnionych są  dwie  uczennice  naszej szkoły: Patrycja Dekiert  z liceum ogólnokształcącego (klasa 3L) oraz Julia Czekała z technikum (klasa 3G).

      Serdecznie gratulujemy  wybitnych wyników i życzymy dalszych sukcesów w nauce.

                                                                                                                                              Anna Dolińska

    • PAMIĘCI STANISŁAWA MACZKA
     • PAMIĘCI STANISŁAWA MACZKA

     • W środę, 11 grudnia młodzież z naszej szkoły wzięła udział w uroczystościach z okazji 25 rocznicy śmierci gen. broni Stanisława Maczka. Ten legendarny dowódca zajmuje szczególne miejsce w historii nie tylko Polski, ale też całej Europy. Szamotulskie władze gminne doceniły generała, odsłaniając w ubiegłym roku pomnik u zbiegu ulic noszących nazwy francuskiego miasta Brignoles i belgijskiego Tielt, wyzwolonego 75 lat temu przez dowodzoną przez gen. Maczka 1 Polską Dywizję Pancerną.

      W związku z tym w całej Polsce zainicjowano akcję upamiętnienia generała w rocznicę jego śmierci dokładnie w południe. Takie uroczystości odbyły się również w Szamotułach, w których obecny był nasz poczet sztandarowy a nasi uczniowie w mundurach z epoki pełnili wartę honorową koło pomnika. Następnie wszyscy uczestnicy udali się do hali Wacław, gdzie mieli okazję wysłuchać prelekcji p. Moniki Romanowskiej – Pietrzak, śpiewu chóru szkolnego Szkoły Podstawowej nr 1 oraz obejrzeć film p.t. „Walczymy za innych, umieramy za Polskę”.

    • RAJD MIKOŁAJKOWY
     • RAJD MIKOŁAJKOWY

     •        7 grudnia drużyna szkolnego koła turystycznego naszej szkoły, wybrała się na pieszy rajd  do Ostroroga. Mimo deszczu, wszystkim udało się dotrzeć na miejsce mety z uśmiechem. Trudy wędrówki znikły bardzo szybko gdyż uczniowie podjęli próby rywalizacji sportowych, w których uzyskali 1 miejsce za hokej, 2 i 3 miejsce za skakanie na skakance. Dziękuję wszystkim za zaangażowanie oraz miłe i aktywne spędzenie wolnej soboty!

       

                                                                                                                                                          Magdalena Grążka

    • MIKOŁAJKI W INTERNACIE
     • MIKOŁAJKI W INTERNACIE

     • 6 grudnia 2019 roku z okazji ,,Mikołajek" grzeczni mieszkańcy naszego internatu otrzymali słodki upominek. Była to bardzo miła niespodzianka dla nich.

      Wychowawcy internatu.

    • PORCJA ZDROWIA NA MIKOŁAJKOWE KLASOWE ŚNIADANIE
     • PORCJA ZDROWIA NA MIKOŁAJKOWE KLASOWE ŚNIADANIE

     • Badania dowodzą, że codziennie co piąty Polak (w tym - co czwarty nastolatek) wychodzi z domu bez śniadania. Niektórym zdarza się zjeść coś (niekoniecznie zdrowego) nieco później, zwykle w biegu, większość jednak w ogóle rezygnuje z porannego posiłku. Tymczasem, zdaniem ekspertów żywieniowych, to najważniejszy z posiłków zjadanych  w ciągu całego dnia. Pełnowartościowe śniadanie dostarcza nam 25-30% naszej energii, pobudzając mózg do pracy, wspomagając pamięć i koncentrację, poprawiając naszą odporność oraz samopoczucie.

      Właśnie dlatego uczennice i uczniowie klasy pierwszej, kształcący się w zawodach  technik żywienia i usług gastronomicznych oraz technik technologii żywności, w mikołajki 6 grudnia, pod okiem pani Beaty Budzińskiej, przygotowali śniadaniową bombę witaminową. W porannym menu znalazły się: dwuwarstwowy koktajl owocowo-warzywny „Wspomnienie letnich tropików”, świeżo wyciskane soki cytrusowe oraz wytrawna pasta twarogowa z suszonymi pomidorami, która stanowi wyśmienity składnik zarówno, codziennych kanapek, jak i przekąsek bankietowych w postaci tartinek czy krakersów. Wszystko wyglądało równie apetycznie, jak pysznie smakowało.

      Pomysł zdrowego mikołajkowego śniadania narodził się w ramach projektu edukacyjnego „Świat się zmienia – a my z nim!”, realizowanego w tym roku szkolnym wspólnie z poznańskim stowarzyszeniem „Jeden Świat”, zajmującym się szeroko rozumianą edukacją globalną. Uzupełnieniem inicjatywy były warsztaty żywieniowe, które we wspomnianej klasie, w poniedziałek 9 grudnia,  przeprowadziła edukatorka ze stowarzyszenia. Młodzież miała okazję porozmawiać o globalnym systemie produkcji, dystrybucji i konsumpcji żywności oraz niebezpieczeństwach, które ów system z sobą niesie. Przyszli  technicy żywienia i usług gastronomicznych oraz technicy technologii żywności byli zgodni co do potrzeby krytycznego myślenia o etyce w produkcji i marketingu, o warunkach pracy, płynących z nich zagrożeniach dla zdrowia ludzkiego oraz o smaku żywności produkowanej przemysłowo.

      Beata Budzińska

      Anna Kustoń

      Klaudia Tomaszak-Ślipka

      Joanna Vowie

    • SYMULACJA PROCESU KARNEGO
     • SYMULACJA PROCESU KARNEGO

     • Od wielu lat w naszej szkole podejmowane są różnego rodzaju działania mające prowadzić do zwiększenia świadomości prawnej młodzieży (wizyty z panem Piotrem Gotowym w Sądzie Rejonowym w Szamotułach czy edukacyjne spotkania z sędziami). Tym razem w gościnnych murach Sali Koncertowej Muzeum Zamek Górków odbyła się symulacja rozprawy sądowej przeprowadzona przez sędziego Arkadiusza Krupę z Sądu Rejonowego w Łobzie. Poszczególne role odegrali uczniowie klas licealnych: prokurator - Patrycja Dekiert (3 LO), poszkodowana - Martyna Dera (3 LO), ławnicy - Jakub Dekiert (1 LO) i Piotr Wilk (2 LO), radca prawny - Dominik Dodolski (1 LO), protokolantka - Katarzyna Okraska (3 LO). Ponadto w role świadków  wcielili się: Julia Paczuszka (3 LO), Wiktoria Przygocka (3 LO), Maksymilian Leszczyński (3 LO) oraz Bruno Starosta ( 2 LO).

               Głównym wątkiem rozprawy był stalking. Publiczność, którą stanowili licealiści naszej szkoły, dowiedziała się, jak wygląda rozprawa sądowa, jaka jest różnica między składaniem wyjaśnień a składaniem zeznań i jak wygląda procedura  przesłuchania  świadka z przyrzeczeniem.

               Zastosowana metoda aktywizująca zwiększyła siłę przekazu. Mimo że te innowacyjnie przeprowadzone zajęcia trwały ponad 1,5 godziny, ani na chwilę nie wkradła się nuda. Dzięki ciekawym anegdotom i komentarzom  przywoływanym przez sędziego Arkadiusza Krupę, wszyscy (zarówno aktorzy, jak i widownia) z uwagą śledzili przebieg rozprawy. Taka forma edukacji prawnej zwiększa świadomość poruszanych zagadnień, jest też skutecznym działaniem profilaktycznym, kształtuje poczucie świadomości obywatelskiej i ukierunkowuje wybory młodych ludzi, aby były one zgodne z prawem.

      Na pamiątkę swojego pobytu w Zespole Szkół nr 2 w Szamotułach nasz uzdolniony plastycznie gość zostawił niestandardowy - rysunkowy -  wpis w księdze gości. Dziękujemy.

       

    • MŁODZIEŻ Z UKRAINY W NIEMCZECH
     • MŁODZIEŻ Z UKRAINY W NIEMCZECH

     • W ramach międzynarodowej współpracy uczniowie z Ukrainy mieli okazję spędzić jeden dzień w stolicy Niemiec i odwiedzić bajkowy Jarmark Bożonarodzeniowy. Następnie główną ulicą Berlina” Unter den Linden” uczniowie przeszli pod Bramę Brandenburską a następnie do budynku Reichstagu.

      Ewa Kobylińska, Martyna Kustoń

    • STOLICZKU, NAKRYJ SIĘ!
     • STOLICZKU, NAKRYJ SIĘ!

     • Święta coraz bliżej w związku z tym w dniach 29 - 30 listopada w szamotulskich marketach odbyła się organizowana przez Wielkopolski Bank Żywności świąteczna zbiórka produktów żywnościowych. Jak co roku brali w niej  udział uczniowie naszej szkoły. Ich zadanie polegało na zachęcaniu klientów Lidla do podzielenia się zakupionymi produktami z potrzebującymi pomocy i wsparcia. Wystawione kosze szybko wypełniły się produktami. Myślę, że duża w tym zasługa naszych wolontariuszy, których uśmiech i słowa zachęty zmobilizowały nas do niesienia pomocy. Serdeczne podziękowania dla wszystkich wolontariuszy za poświęcony czas.

      Arleta Danielewicz                                                                                                                                                     

    • WYLOSUJ ANIOŁA
     • WYLOSUJ ANIOŁA

     • Wraz z młodzieżą włączyliśmy się w akcję pod nazwą ,,Wylosuj Anioła". Polega ona na wypisaniu i wysłaniu kartek dla dzieci z oddziału onkologicznego. Takowe kartki powstały również u nas. Ujęliśmy w nich kilka ciepłych słów wsparcia i otuchy oraz moc życzeń świątecznych. Mamy nadzieje, iż wywołają one chociaż drobny uśmiech na twarzach tych chorych dzieci, które każdego dnia toczą walkę o swoje zdrowie.

      Anna Jagiełka

    • ST. ANDREW'S DAY, CZYLI ANDRZEJKI PO SZKOCKU
     • ST. ANDREW'S DAY, CZYLI ANDRZEJKI PO SZKOCKU

     • St. Andrew ’s Day  to narodowe święto Szkotów. Obchody Dnia św. Andrzeja w Szkocji znacznie różnią  się od naszych polskich Andrzejek. Nie ma tam lania i wróżenia z wosku. Szkoci celebrują swoje święto tańcząc, słuchając szkockiej muzyki i zajadając się tradycyjną potrawą - zupą Cullen Skink (na wędzonej rybie), pieczenią Rosemary z baraniny i deserem Spiced Winter Fruit z ryżowym puddingiem. Uczennice i uczniowie naszej szkoły nie skosztowali dań serwowanych w dniu patrona Szkocji, za to mogli spróbować tzw shortbread (maślanych ciasteczek) oraz Fudge ( szkockie krówki).

      Uczennice i uczniowie – podczas zajęć języka angielskiego mieli okazję poczuć szkockie klimaty, po słodkim poczęstunku przyjrzeli się sławnym Szkotom. Każdy kto dobrze połączył nazwisko znanej osoby z jej osiągnięciami, zasługami - otrzymywał w zamian kod QR, który ujawnił poszczególne litery hasła. Okazało się ,że uczniowie doskonale wiedzą kim są/ byli, m.in. Alexander Fleming, William Wallace, Robert Louis Stevenson, David Livingstone, czy J.K.Rowling. Niełatwym zadaniem było- po odszyfrowaniu kodu QR i obejrzeniu krótkiego filmu- odpowiedzieć na pytania dotyczące Szkocji, prawidłowe odpowiedzi pozwoliły otrzymać hasło. Na koniec - zagadki dla uczniów lubiących szyfry. Prawidłowe rozwiązanie wyjawiło całą serię słownictwa związanego ze Szkocj , m.in.- bagpipes, kilt, Highland Games, czy Nessie. 

      Martyna Kustoń, Joanna Tysiak.

    • ANDRZEJKI W INTERNACIE
     • ANDRZEJKI W INTERNACIE

     • W ramach ,, andrzejek" udaliśmy się z młodzieżą do kawiarni ,, Napoleon" w Szamotułach. Każda osoba mogła zamówić sobie coś pysznego dla siebie. Czas upłynął nam w miłej atmosferze. Był czas na pogawędki i ogólną integrację grupy. 

      Anna Jagiełka

    • CHRZEST KOTA W INTERNACIE
     • CHRZEST KOTA W INTERNACIE

     • Pod koniec listopada nastąpiło oficjalne przyjęcie nowych mieszkańców Internatu, czyli taki zwany ,,Chrzest Kota". Przygotowane zostały różnego rodzaju zadania sportowe, manualne, zręcznościowe. Dopiero po ich wykonaniu osoba zostaje oficjalnie przyjęta do społeczności internackiej. Był to bardzo miły i radosny dzień.

      Anna Jagiełka