• PANCAKE DAY
     • PANCAKE DAY

     • Dziś Pancake Day, czyli angielskie ostatki. Dzień w którym wszyscy w Wielkiej Brytanii nie tylko objadają się naleśnikami, ale także organizują różnorodne konkursy z naleśnikiem w roli głównej. Przypominamy zeszłoroczne wyczyny obecnej klasy 4 Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych.

      Martyna Kustoń

    • STRAŻNICY ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU
     • STRAŻNICY ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU

     • 21 lutego, jak zawsze o godz. 10.30, rozpoczęły się zajęcia w ramach Uniwersytetu Młodych Przyrodników realizowane przez Wydział Ekonomiczno – Społeczny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. W piątej odsłonie tego projektu zatytułowanym „Ekonomiczny zawrót głowy” wzięli udział uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach.

      Wykład wprowadzający „Od gospodarstwa domowego do gospodarki regionalnej” wygłosił dr hab. Jakub Hadyński. W bardzo przystępny sposób historię Unii Europejskiej przedstawił dr hab. Arkadiusz Sadowski. Część wykładowa zakończyła się ciekawym wykładem wygłoszonym przez dr hab. Barbarę Hadryjańską.

      Po przerwie obiadowej rozpoczęły się zajęcia warsztatowe. Dr Paweł Siemiński zapoznał młodzież ze środowiskowym zarządzaniem przedsiębiorstwem. Dr Anna Wielicka – Regulska przedstawiła informacje na temat przyszłości rynku pracy w Polsce i na świecie. Największe wrażenie zrobiły zajęcia ostatnie prowadzone przez kilku pracowników naukowych pod kierunkiem dr Magdaleny Jaworskiej „Strażnicy zrównoważonego rozwoju”. Na zakończenie każdy z uczestników otrzymał naklejkę potwierdzającą, że będzie stał na straży realizacji 17 celów zrównoważonego rozwoju na świecie, które mają być realizowane do 2030 roku.

      Kolejne zajęcia już w połowie marca.

      Piotr Gotowy

    • NASI UCZNIOWIE NA BALU INTEGRACYJNO-KARNAWAŁOWYM
     • NASI UCZNIOWIE NA BALU INTEGRACYJNO-KARNAWAŁOWYM

     • Parę dni temu pisaliśmy o udziale naszych uczniów w balu integracyjno - karnawałowym dla osób niepełnosprawnych organizowanym przez Społeczne Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży Specjalnej Troski. Dziś kolejna porcja zdjęć z tego wydarzenia.

      Zdjęcia: Natalia Pietrzak

     • KOLEJNA WIZYTA NA UNIWERSYTECIE MŁODYCH PRZYRODNIKÓW

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii KOLEJNA WIZYTA NA UNIWERSYTECIE MŁODYCH PRZYRODNIKÓW.

      We wtorek 18 lutego grupa 45 uczniów klas pierwszych po raz czwarty wzięła udział w zajęciach Uniwersytetu Młodego Przyrodnika na Wydziale Inżynierii Środowiska i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

      Tym razem młodzi naukowcy przeprowadzali eksperymenty związane z wodą i powietrzem. Dzięki nim dowiedzieli się dlaczego statki nie toną oraz na czym polega tajemnica Trójkąta Bermudzkiego. Oprócz tego szukali sposobów takiego zagospodarowania działki aby maksymalnie zatrzymać na niej wody opadowe przy niewielkich nakładach finansowych.

       W trakcie zajęć z umiejętności społecznych młodzież uczyła się  współpracy i komunikacji w grupie.

      Kolejny zjazd również zapowiada się ciekawie. Odbędzie się on już 11 marca.

      Ewa Kobylińska, Joanna Zawieja, Renata Bednarczyk, Katarzyna Jakubowska

    • SPOTKANIE WIELKOPOLSKIEGO STOWARZYSZENIA PAMIĘCI ARMII KRAJOWEJ
     • SPOTKANIE WIELKOPOLSKIEGO STOWARZYSZENIA PAMIĘCI ARMII KRAJOWEJ

     • 18 lutego w sali koncertowej Muzeum – Zamek Górków odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie dla członków i sympatyków szamotulskiego koła WSPAK. Na wstępie opiekun koła p. Piotr Gotowy zaznaczył, że rok 2019 i 2020 to bardzo ważne daty roczne dla stowarzyszenia. W ubiegłym roku minęła 15 rocznica powstania organizacji jako Towarzystwo Przyjaciół Armii Krajowej. 22 czerwca 2010 r. TPAK stało się kołem Wielkopolskiego Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej z siedzibą w Poznaniu. Spotkanie było dobrym momentem aby podziękować inicjatorce powstania pierwszej tego typu organizacji w Wielkopolsce, a drugiej w Polsce, wieloletniej kustosz szamotulskiego muzeum p. Elżbiecie Ratajczak. Słowa uznania zostały skierowane również w stronę wieloletniej opiekunki młodzieży podczas wielu wyjazdów i uroczystości, emerytowanej nauczycielce historii z Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach p. Hannie Rys. Następnie prezes szamotulskiego koła WSPAK, licealistka Katarzyna Okraska, oraz wiceprezes koła, uczeń technikum Mikołaj Janas przedstawili sprawozdanie z działalności  stowarzyszenia za rok 2019. Co roku do największych przedsięwzięć szamotulskiego koła WSPAK należy organizacja uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Szamotułach, wyjazdów na Dni Ułana do Poznania czy zorganizowanie Rajdu do Grobów Pomordowanych w Lasach Kobylnickich. Nie byłoby tych inicjatyw gdyby nie wsparcie finansowe i patronackie ze strony władz gminnych i powiatowych. Młodzi członkowie WSPAK organizują, współorganizują i biorą udział w wielu innych uroczystościach upamiętniających żołnierzy Armii Krajowej i nie tylko. W drugiej części spotkania uczniowie z kilku szamotulskich szkół mieli okazję wysłuchać wspomnień z czasów okupacji p. Aleksandry Pruszkowskiej, która mimo sędziwego wieku przez ponad godzinę opowiadała o losach swojej rodziny podczas II wojny światowej.

      WSPAK – koło Szamotuły

    • POZNAJMY SIĘ
     • POZNAJMY SIĘ

     • Rok minął bardzo szybko – w piątek 24 stycznia już po raz trzeci uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w balu integracyjno - karnawałowym dla osób niepełnosprawnych organizowanym przez Społeczne Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży Specjalnej Troski. Jak tradycja nakazuje rozpoczęto go staropolskim polonezem w wykonaniu wszystkich uczestników i zaproszonych gości. Kolejne minuty balu to wspólna zabawa, taniec oraz degustacja między innymi  pysznego tortu. Jako współorganizatorzy balu  mieliśmy do wykonania kilka zadań. Obsługą kelnerską i przygotowaniem kanapek zajęli się uczniowie klasy III Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych pod czujnym okiem nauczycieli przedmiotów zawodowych. Członkowie Szkolnego Klubu Wolontariatu PROMYK- pomagali uczestnikom balu, rozmawiali z nimi starając się poznać ich świat. To był dobry czas – dlatego na pewno spotkamy się za rok.

       

                                                  A. Danielewicz, K. Zielewicz , J. Zawieja, B. Budzińska, A. Dolińska                            

                          

    • CZAR STUDNIÓWKOWEJ NOCY
     • CZAR STUDNIÓWKOWEJ NOCY

     • Studniówka to wydarzenie wyjątkowe i szczególnie ważne dla każdego ucznia szkoły średniej. 24.01.20 roku w restauracji Wu-Zet-Ka  w studniówkowym balu naszej szkoły  uczestniczyli uczniowie klas trzecich Liceum i  czwartych Technikum, grono pedagogiczne, zaproszeni goście oraz przedstawiciele rodziców.

      Wieczór rozpoczął się od części oficjalnej, podczas której młodzież wspominała  moment rozpoczęcia nauki w  naszej  szkole, podziękowali   nauczycielom za pomoc w pokonywaniu wyboistej drogi do osiągnięcia pełni wiedzy. Szczególnie serdeczne podziękowania za trud włożony w opiekę nad nimi przez cały okres nauki złożyli na ręce wychowawców: pani Marleny Grendy, pani Katarzyny Jakubowskiej, pani Elżbiety Czarneckiej i pana Daniela Kuzary.

      Następnie  młodzież prosiła  o zabranie głosu pana dyrektora Zygmunta Sługockiego. W swoim wystąpieniu pan Dyrektor powitał wszystkich uczestników balu, zaproszonych gości i rodziców, życzył maturzystom satysfakcjonujących wyników egzaminów maturalnych, realizacji planów zawodowych, a przede wszystkim udanej szampańskiej  zabawy.

      Przedstawicielka  Rady  Rodziców pani Żaklin Konieczna wyraziła swoją wdzięczność za troskę i zaangażowanie nauczycieli w proces wewnętrznego doskonalenia młodych ludzi w ciągu minionych  lat spędzonych przez nich w szkole. Wspomniała o  trudzie przygotowania się uczniów Technikum   do egzaminów zawodowych  i   w  imieniu rodziców  życzyła uczniom powodzenia w dalszych  zmaganiach ze wszystkimi wyzwaniami, jakie postawi przed nimi w przyszłości życie – egzaminami maturalnymi, studiami, pracą zawodową.

       Młodzież prowadząca   studniówkowy wieczór wyraziła  podziękowania dyrekcji, nauczycielom, rodzicom i pracownikom szkoły za poświęcony czas, trud, opiekę i troskę. Jako dowód wdzięczności wręczyli     dyrekcji i   przedstawicielce Rady Rodziców bukiety kwiatów.
      Bal rozpoczął się tradycyjnie –  staropolskim polonezem. Wspaniałą choreografię przygotowała: pani Julita Knutowicz .  Przejęci i skupieni uczniowie zaprezentowali  bardzo efektowny, trudny  układ taneczny, w którym były liczne przejścia, tunele i skomplikowane figury   w takt  pięknej muzyki. Za trud żmudnych przygotowań do tak  cudownego poloneza młodzież i wychowawcy  podziękowali   opiekunce bukietem kwiatów.

       

      Rozpoczęła się wspaniała zabawa taneczna.  W przerwie  tanecznych  ewolucji młodzież zaprezentowała przygotowane niespodzianki dla wychowawców -  piękne prezentacje wspomnieniowe z wydarzeń klasowych ( technikum)  i  poetyckie spojrzenie na pracę wychowawcy  ( liceum). 

      A potem….. był czas na wspólne pamiątkowe fotografie, tort i  taneczne szaleństwo  studniówkowej nocy.

      Foto: Magda Prętka.