• #SzkołaPamięta
     • AKCJA "#SzkołaPamięta"

     • 29 października uczniowie klasy 3 GRp wzięli udział w akcji „Szkoła pamięta”. Jej głównym celem jest zwrócenie uwagi młodym ludziom na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego regionu, lokalnej społeczności. Około południa nasi uczniowie zapalili znicze w ośmiu miejscach w Szamotułach. Jednocześnie zapoznali się z krótką historią tych miejsc, osób upamiętnionych na tablicach oraz wydarzeń z tym związanych. Pierwszy znicz zapłonął przy kamieniu pamięci upamiętniającym cmentarz żydowski odsłonięty 19 października br. Następnie młodzież wspomniała gen. bryg. Mariana Orlika, któremu w 2016 r. został poświęcona tablica znajdująca się przy ul. Zamkowej. Trzecim miejscem przy którym zapalony został znicz była tablica upamiętniająca dawny cmentarz ewangelicki znajdująca się przy Pl. Sienkiewicza, która została odsłonięta w 2018 r. Następnie uczniowie technikum udali się na cmentarz na kwaterę powstańców wielkopolskich. Tam znicz zapaliliśmy przy grobie ppłk Maksymiliana Ciężkiego. Kolejnym miejscem naszej wędrówki był Rynek. Tam w rewitalizowanej części rynku zapłonął znicz pod tablicą upamiętniającą pięciu mieszkańców Otorowa, którzy zostali rozstrzelani w tym miejscu 13 października 1939 r. Następnie udaliśmy się pod pomnik upamiętniający Maksymiliana Ciężkiego, którego prochy sprowadzono do Szamotuł w 2008 r. a pomnik odsłonięty został w 2017 r. Przedostatnim punktem naszej wędrówki był Pomnik Powstańców Wielkopolskich, który ma formę głazu narzutowego z tablicą upamiętniającą 60-tą rocznicę zrywu powstańczego z lat 1918-19. Ostatnim miejscem przy którym zapalony został znicz była tablica upamiętniająca pomordowanych z 13 grudnia 1939 r. znajdująca się koło kościoła Św. Krzyża.

       

      Piotr Gotowy

    • II TAK
     • WINDĄ DO NIEBA

     • 26 października klasa II TAK miała okazję uczestniczyć w zajęciach organizowanych w ramach kampanii edukacyjno - informacyjnej o zrównoważonym gospodarowaniu zasobami naturalnymi.

      Zajęcia te odbywały się w Ośrodku Edukacji Leśnej ,,Łysy Młyn” w nadleśnictwie Łopuchówko. Prowadził je profesor UPP dr hab. Mieczysław Turski z Wydziału Leśnego i Technologii Drewna.

      Najpierw obejrzeliśmy ciekawą prezentację  zawierającą informacje o funkcjach i strukturze lasów w Polsce oraz o ,,drzewach naj”(najwyższych, najgrubszych, najstarszych i o największej miąższości).

      Po przerwie śniadaniowej ruszyliśmy w teren aby przy pomocy różnych urządzeń mierzyć wysokość, średnicę i obwód  drzew. Dowiedzieliśmy się również w jaki sposób można określić wiek rosnącego drzewa.

      Niezawodna Pani Karolina Prange - gospodyni obiektu przygotowała konkurs polegający na rozpoznawaniu gatunków drzew i krzewów rosnących na terenie ośrodka.

      Bardzo dziękujemy za to, że mogliśmy uczestniczyć w tym projekcie. Wiedza zdobyta w czasie zajęć na pewno zostanie wykorzystana na lekcjach, może przydać się na egzaminie zawodowym i oczywiście  w pracy w zawodzie architekta krajobrazu.

       Klasa II TAK, Anna Kustoń, Katarzyna Jakubowska

    • WSPAK
     • CZŁONKOWIE WSPAK UPAMIĘTNILI IDZIEGO ŚWITAŁĘ

     • W sobotę, 23 października upamiętniono pioniera skautingu i twórcę pierwszej drużyny harcerskiej w Wielkopolsce Idziego Świtałę. W uroczystościach wzięli udział członkowie i sympatycy szamotulskiego koła WSPAK, zarazem uczniowie naszej szkoły. O godz. 12:00 rozpoczęła się msza święta koncelebrowana przez ks. kanonika Mariusza Marciniaka. Po nabożeństwie w Bazylice Mniejszej zgromadzeni udali się na ulicę Kościelną 2 przy której mieszkał Idzi Świtała. W odsłonięciu tablicy pamiątkowej uczestniczyli, obok rodziny twórcy pierwszej drużyny harcerskiej w Szamotułach, Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński, Starosta Szamotulski Beata Hanyżak, Burmistrz Miasta i Gminy Włodzimierz Kaczmarek oraz przedstawiciele szamotulskich organizacji harcerskich i pozarządowych.

       

      Piotr Gotowy

      Fot. SSRH "Orzeł", Aleksander Rój, Piotr Gotowy

    • Konkurs gwarowy
     • SUKCES UCZENNIC TECHNIKUM

     • W czwartek 21 października 2021 r. odbył się XIII Amatorski Konkurs Gwarowy "Godejma po naszymu" zorganizowany przez Szamotulski Ośrodek Kultury.  Wzięły w nim udział uczennice klasy 1GO Julia Jeziorna, Izabela Środecka i Michalina Powolna oraz dziewczyny z klasy 3GRp Zofia Starosta i Weronika Kaczmarek.

      Jury przyznało I miejsce Zosi i Weronice, które zaprezentowały się w dialogu z własnym tekstem "Klejdry do pyry".

      Wyróżnienie zaś zdobyła Michalina za prezentację wiersza "Lebioda" Marka Szymańskiego.

      Nagrodzone uczennice miały okazję wystąpić jesze raz na scenie kina Halszka, tym razem przed szerszą publicznością, podczas wieczornego  koncertu galowego, któremu towarzyszyła muzyka i śpiew Kapeli "Zza winkla".

       

      Dziewczyny, serdecznie Wam gratulujemy!

      Ewelina Otulakowska

    • Święto drzewa
     • 10 PAŹDZIERNIKA - DZIEŃ DRZEWA

     • Święto Drzewa ma na świecie stary rodowód. Jego początki  sięgają roku 1872, kiedy to znawca i miłośnik przyrody, Julius Sterling Morton, a także  sekretarz rolnictwa Stanów Zjednoczonych, zwrócił się do rodaków z prośbą , aby  każdy  kto może posadził drzewo .

      W Polsce ideę tę realizują głównie stowarzyszenia ekologiczne, nadleśnictwa i szkoły. Niestety, drzewostany znikają w  tempie szybszym niż są  odtwarzane. Zajmują, co prawda, 30% powierzchni planety, ale  na skutek rabunkowej gospodarki leśnej co minutę wycina się obszary o wielkości 36 boisk do piłki nożnej. Tymczasem korzyści z obecności drzew w ekosystemie  czerpią wszyscy. Gnieżdżą się na nich ptaki, gryzonie, owady, porosty, grzyby, a nawet glony. Dla wielu gatunków drzewa są schronieniem, miejscem rozrodu, żerowania.. Pod korą drzewa lokują się ci mieszkańcy, którzy woleliby pozostać w ukryciu. Poza owadami znajdziemy tam skoczogonki, pająki, roztocza czy nicienie. Niektóre z nich mieszkają pod korą od początku, inne z kolei ściągają na drzewo na okres  snu zimowego.

      Drzewa pełnią  funkcję regulacyjną. Pobierając  dwutlenek węgla w procesie fotosyntezy, produkują w zamian tlen. Te o rozłożystych konarach w ciągu 10 lat oddają go tyle, że wystarczy jednej dorosłej osobie na oddychanie przez kolejne 20 lat. Zapobiegają także  erozji gleby, a rozbudowane systemy korzeniowe wzmacniają zbocza gór i brzegi nurtów wodnych. Drzewa dają cień i obniżają temperaturę, co w zmniejsza zjawisko antropogenicznego „podgrzewania” miast. Warto, aby jak najdłużej żyły  duże drzewa o rozłożystych konarach  gdyż usuwają 70 razy więcej zanieczyszczeń, trujących gazów i kurzu niż ich kilkuletni przedstawiciele. Drzewa regulują także okoliczną gospodarkę wodną, co ma znaczenie zwłaszcza dla zabudowanych terenów, narażonych na podtopienia. Podczas ulewy, pełne liści rozłożyste korony zmniejszają gwałtowny spływ wody na powierzchnię, a korzenie odparowują jej nadmiar, osuszając glebę, wskutek czego potrzebujemy mniej odprowadzającej infrastruktury podziemnej.

      Dzięki transpiracji  drzewa nawilżają powietrze – jeden solidny okaz działa jak 5 klimatyzatorów w upalne dni. W zimie z kolei spowalniają wiatry i ograniczają wychłodzenie budynków, co znacznie zmniejsza rachunki.

      O dobroczynnym wpływie drzew można by wiele pisać – dlatego warto je poznać i dbać o nie gdyż bez nich życie na naszej planecie jest niemożliwe. Zapamiętaj tych kilka rad pozwalających na ich ochronę:

      1. Jeśli możesz posadź sadzonkę  drzewa i zachęć do tego innych.

      2. Wybierz się na spacer do parku, lasu – spróbuj rozpoznać żyjące tam gatunki drzew oraz dowiedzieć czegoś więcej o ich znaczeniu.

      3.Zbieraj zużyte kartki, oddawaj do przetworzenia.

      4.Ograniczaj ilość pobieranych ulotek.

      5.Zrezygnuj z papierowych torebek gdyż ich wyprodukowanie pociąga za sobą wycinkę drzew. Najlepiej mieć własną torbę płócienną.

    • Dzień Żywności
     • DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ. MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ŻYWNOŚCI

     •        W tym roku obchody Dnia Edukacji Narodowej w naszej szkole, połączone zostały ze świętowaniem Międzynarodowego Dnia Żywności.

            Wydarzenie  to celebrowane jest na świecie 16 października i jego głównym celem jest pogłębienie świadomości społeczeństwa na temat globalnych problemów żywnościowych, wzmocnienie poczucia solidarności w walce z głodem , ale również propagowanie zdrowych nawyków żywieniowych.

          Uczniowie Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych oraz Technikum Technologii Żywności wraz z nauczycielami przedmiotów zawodowych postanowili włączyć się do obchodów tego wydarzenia  i zaprosić do wspólnego  świętowania całą społeczność szkolną.

         Jako, iż nie ma produkcji żywności i przygotowywania pełnowartościowych posiłków bez ciężkiej  pracy rolników, Międzynarodowy Dzień Żywności w naszej szkole otwarła wystawa „Darów Natury” przygotowana przez uczniów klas o profilu rolniczym.

         Na piętrze budynku głównego , młodzież i przybyli goście mogli podziwiać niesamowitą, artystyczną  aranżację, stworzoną  z tytułowych „ Darów Natury”, począwszy od ziaren na przetworach kończąc.

        Uczniowie Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych zaprezentowali swoje artystyczne zdolności, przygotowując okolicznościowe nakrycia stołów, w wersji jesiennej i romantycznej.

      Podziwiać można było również przygotowany przez nich pokaz drinków bezalkoholowych oraz wziąć udział w warsztatach z dekoracyjnego składania serwetek.

        Sala gimnastyczna w internacie zamieniona została w laboratorium i centrum zdrowego odżywiania.

      Młodzież z klas Technikum Technologii Żywności przygotowała doświadczenia laboratoryjne. Można było dokonać samodzielnej analizy sensorycznej ziół, przypraw i aromatów spożywczych, zbadać gęstość roztworów, dowiedzieć się, ile cukru spożywamy na co dzień w popularnych napojach oraz samodzielnie zbudować piramidę żywieniową.

      Na pytania i wątpliwości związane z odżywianiem odpowiadała pani Barbara Stelmaszyk – dyplomowany dietetyk i kosmetolog.

        Jednak czym byłyby obchody Światowego Dnia Żywności bez możliwości spróbowania czegoś smacznego?

        Uczennice i uczniowie klas gastronomicznych przygotowywali dla wszystkich słodki poczęstunek: chrupiące gofry, dietetyczną watę cukrową oraz popcorn, witaminową lemoniadę i owoce w ciemnej czekoladzie. Pod okiem pani Agnieszki Nowakowskiej młodzież stworzyła artystyczny tort, tematycznie nawiązujący do Dnia Żywności.

         Całość wydarzenia oprawiona została w niesamowite, florystyczne dekoracje przygotowane przez uczniów Technikum Architektury Krajobrazu. Oprócz kompozycji artystycznych, młodzież zaprezentowała swoje uzdolnienia manualne poprzez wystawę prac rękodzielniczych.

      Dzień Edukacji Narodowej to święto całej społeczności szkolnej. Tym bardziej miło było obserwować, iż w konkursach , warsztatach, szkoleniach, pokazach i degustacjach brali aktywny udział nie tylko uczniowie, ale również nauczyciele i pracownicy naszej szkoły. Było smacznie, zdrowo i wesoło.

       

      Wszystkim bardzo dziękujemy za udział w wydarzeniu i składamy najlepsze życzenia z okazji

      Dnia Edukacji Narodowej.

       

       

      Zespół Technikum Technologii Żywności ,Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych ,Zespół Produkcji Rolnej i Architektury Krajobrazu

      Fot. Joanna Zawieja, Natalia Pietrzak

    • Dobrzyca
     • JESIENNY SPACER PO PIĘKNYCH OGRODACH HORTULUS W DOBRZYCY

     • 8 października br. uczniowie technikum architektury krajobrazu wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do Dobrzycy.

      W pierwszym kompleksie ogrodowym mogliśmy podziwiać blisko 30 ogrodów tematycznych o różnej tematyce i stylistyce. Z zapartym tchem zwiedzaliśmy ogrody inspirowane naturalnym krajobrazem,  kulturą różnych narodów oraz oryginalne ogrody zmysłów w stylu angielskim. Przeżywaliśmy eksplozję kolorów i zapachów roślin. Jednak największą atrakcją okazał się labirynt grabowy znajdujący się w drugim kompleksie ogrodów „Hortulus Spectabilis”. Spacery po labiryncie stanowiły doskonałą zabawę, a widok z blisko 20 metrowej wieży znajdującej się w jego centrum dostarczył niesamowitych emocji.

      Uwieńczeniem wycieczki była chwila wytchnienia na plaży w Ustroniu Morskim.

       

      Anna Kaczmarek, Marta Bekasiak i Bartosz Korpik.

    • Ogród Botaniczny
     • ARCHITEKCI ZDOBYWAJĄ WIEDZĘ NIE TYLKO W SZKOLE!

     • 21 września uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach, w ramach praktycznej nauki zawodu, odwiedzili wraz ze swoimi nauczycielami Ogród Botaniczny w Poznaniu.   Mogli na żywo zobaczyć ogród, który został podzielony na dziewięć sekcji. Największą atrakcją wśród uczniów okazało się dojście do Alpinarium- w tej części ogrodu mogli poczuć się jak w prawdziwych górach.

      Dwugodzinny spacer dostarczył uczestnikom dużej dawki wiedzy- mogli  bowiem podziwiać piękne owoce winnika, niebezpieczne ciernie glediczii trójcierniowej oraz zachwycać się zapachem róż w ogrodzie baletnicy.

      Tydzień później klasa 3 Technikum Architektury Krajobrazu miała przyjemność odwiedzić Szkółkę Traw Moniki i Filipa Henschke w Sycynie. Jesień to najlepszy czas na podziwianie pięknych kilkunastoletnich już okazów, między innymi Miskantów chińskich . Pani dr Monika Henschke wprowadziła uczniów w świat traw ozdobnych, a pogoda sprzyjała spacerom między wysokimi trawami. Prowadząca mówiła o dużej roli traw ozdobnych w ogrodach prywatnych oraz zieleni miejskiej. Przekazała uczniom wiele ciekawych wskazówek jak dobierać trawy do warunków klimatycznych Polski oraz jak je pielęgnować. Na zakończenie wycieczki gospodarze zaprosili nas na spacer w labiryncie wysokich miskantów. Było to dla nas ciekawe doświadczenie, uczniowie mogli się poczuć jak małe dzieci buszujące w trawach. Pani Monika zwróciła również dużą uwagę na element hortiterapeutyczny w jej ogrodach.

      Po intensywnym dniu uczniowie mogli rzucić się w wir zakupów. Wyszli ze szkółki szczęśliwi,przepełnieni wiedzą oraz z wizją, że w kolejnym tygodniu zwieńczeniem maratonu edukacyjnych wycieczek będzie wyjazd do Ogrodów Hortulus w  Dobrzycy.

      A o tej wycieczce niebawem….

    • Grób Nieznanego Żołnierza
     • SYMPATYCY I CZŁONKOWIE SZAMOTULSKIEGO KOŁA WSPAK W WARSZAWIE

     • W poniedziałek, 11 października, grupa uczniów z Zespołu Szkół nr 2 i Szkoły Podstawowej nr 1 w Szamotułach a zarazem członkowie i sympatycy lokalnego koła Wielkopolskiego Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej – koło w Szamotułach udali się do Warszawy. Wyjazd był całkowicie oddolną inicjatywą Zarządu szamotulskiego koła WSPAK. Na wstępie pobytu w stolicy odwiedziliśmy Cmentarz Wojskowy na Powązkach na którym członkowie zarządu koła wraz z opiekunem zapalili znicz pod tablicą upamiętniającą pochodzącego z Szamotuł oficera Wojska Polskiego płk Mariana Orlika. Następnie udaliśmy się do Muzeum Powstania Warszawskiego zamykając tym samym 77 rocznicę upamiętnienia tego wydarzenia w tym roku. Kolejnym punktem naszej wycieczki były warszawskie Łazienki. Jednym z najważniejszych momentów podczas pobytu w stolicy było złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy Grobie Nieznanego Żołnierza na Placu Piłsudskiego w Warszawie. Następnie udaliśmy się na starówkę na której szczególny podziw budził Zamek Królewski i Kolumna Zygmunta. Korzystając z okazji oddaliśmy hołd pod Pomnikiem Małego Powstańca. Warszawa to oczywiście nie tylko historia ale i nowoczesność. Duże wrażenie zrobił Varso Tower – najwyższy budynek w Polsce i Unii Europejskiej, którego wysokość wynosi 310 metrów. W znakomitych humorach opuściliśmy stolicę i udaliśmy się w drogę powrotną do Szamotuł.

       

      Piotr Gotowy

      Fot. Natalia Pietrzak, Maria Idziak, Piotr Gotowy

    • warsztaty
     • JESIENNE WARSZTATY PROFILAKTYCZNE

     • W Zespole Szkół nr 2 trwają "Jesienne warsztaty profilaktyczne" prowadzone przez wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Zajęcia opierają się na elementach terapii grupowej i indywidualnej. W ramach profilaktyki uzależnień od substancji psychoaktywnych wykorzystywane są rekomendowane programy, w szczególności program UNPLUGGED. W czasie zajęć uwaga zostaje też poświęcona integracji grupowej oraz wzmocnieniu zasobów indywidualnych uczestników., które w wyniku pandemii Covid-19 mogły zostać uszczuplone.

      Grażyna Hadyniak

    • Lasy Kobylnickie
     • UCZCILI PAMIĘĆ POMORDOWANYCH W LASACH KOBYLNICKICH PODCZAS II WOJNY ŚWIATOWEJ

     •           Ze względu na sytuację epidemiczną, podobnie jak w ubiegłym roku, nie mógł się odbyć tradycyjny Rajd do Grobów Pomordowanych w Lasach Kobylnickich. W poprzednich latach uczestniczyli w nim uczniowie w kilku szkół prowadzonych przez Gminę Szamotuły i Powiat Szamotulski oraz goście z poznańskich liceów. W tym roku delegacja członków Wielkopolskiego Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej - koło w Szamotułach zapaliła znicze na dwóch mogiłach upamiętniających ofiary II wojny światowej pochowane w lasach między Kobylnikami a Jaryszewem.

                Prezes szamotulskiego koła WSPAK Dominik Dodolski przypomniał tragiczną historię tego miejsca - "Przez wiele lat na tablicach upamiętniających ofiary niemieckiego ludobójstwa w naszym powiecie widniała informacja o śmierci ok. 1100 ofiar. Jednak do dnia dzisiejszego wiadomo o personaliach 113 osób, które tutaj zginęły. Byli to głównie przedstawiciele inteligencji aresztowani przez Niemców na początku wojny, których przetrzymywano w więzieniu w Szamotułach. Jednak najprawdopodobniej ginęły tutaj również inne osoby np. Polacy osadzeni w więzieniu we Wronkach, a być może były zwożone w to miejsce ciała osób pomordowanych w innych miejscach np. z poznańskiego Fortu VII. Niestety nie zachowały się na ten temat źródła. Bardzo trudne będzie ustalenie imion i nazwisk osób pomordowanych i pochowanych w tym miejscu ze względu na zatarte ślady tej zbrodni przez Niemców. W styczniu 1944 r. specjalny niemiecki oddział wydobył ciała zamordowanych i spalił je w specjalnie przywiezionych w to miejsce piecach."

                Po wojnie liczbę ofiar oszacowano jedynie na podstawie wagi zakopanych w lesie ludzkich prochów. Zeznania świadków (mieszkańców Szamotuł i leśników) oraz lista sporządzona przez Mariana Maniewskiego, powojennego naczelnika gminy wiejskiej w Szamotułach, odnoszą się jedynie do losów i personaliów wspomnianych 113 osób z szamotulskiego więzienia. Do egzekucji doszło w listopadzie i na początku grudnia 1939 r. Polaków przewożono ciężarówkami do lasu w pobliżu Jaryszewa, prawdopodobnie sami musieli wykopać doły, do których potem wrzucono ich ciała. Zabito ich strzałem w tył głowy.

       

      Cześć ich pamięci!

      Piotr Gotowy

    • POLAGRA
     • WYCIECZKA NA MIĘDZYNARODOWE TARGI SPOŻYWCZE POLAGRA 2021

     • W dniach 4 - 6 października Międzynarodowe Targi Poznańskie stały się bijącym sercem branży spożywczej i opakowaniowej. Przez trzy dni w wydarzeniu udział wzięło liczne grono producentów żywności, dystrybutorów produktów spożywczych, przedstawicieli sektora HoReCa oraz firm zainteresowanych nowymi rozwiązaniami w branży opakowaniowej.

      W wydarzeniu tym wzięli udział również uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach.

      Młodzież klas  Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych, Technikum Technologii Żywności oraz Szkoły Branżowej uczestniczyła w pokazach i konkursach kulinarnych, poznała najnowsze rozwiązania w zakresie urządzeń technologicznych w branży spożywczej i gastronomicznej oraz brała udział w rozmowach z ekspertami nowoczesnych technologii, wyróżnionych Złotym Medalem MTP.

      Młodzież zagościła również w Targach „Smaki Regionów”. Jest to najsmaczniejsze wydarzenie skupiające się na promowaniu tradycyjnej, ekologicznej żywności.

      W tej części ekspozycji można było zapoznać wystawców z niemal wszystkich zakątków Polski, którzy zachęcali nas do skosztowania tradycyjnych przysmaków, charakterystycznych dla ich regionu. Była to świetna okazja by poznać nowe potrawy, dopytać o ciekawe przepisy i zakupić produkty, których nie znajdziemy w supermarkecie.

      Nie zabrakło również pokazów gotowania, a także konkursu o Medal Targów Smaki Regionu, gdzie wyłoniono najlepsze z najlepszych produktów tradycyjnych.

      Z wycieczki uczniowie wrócili bogatsi o nowe doświadczenia, ale przede wszystkim o nowe smaki.

      Zawieja Joanna

   • Kontakty

    • Zespół Szkół nr 2 im. Stanisława Staszica w Szamotułach, ul. Szczuczyńska 3
    • tel. (+48) 61-29-21-559
    • ul. Szczuczyńska 3 64-500 Szamotuły Poland
    • Dyrektor: Arkadiusz Majer
    • Wicedyrektorzy: Ewa Peraj, Łukasz Janc
    • Kierownik szkolenia praktycznego: Anna Kaczmarek
    • NIP: 787-10-30-195
    • REGON: 000100078
    • Kontakt z administratorem strony: piotr.gotowy@poczta.onet.pl piotr.gotowy@zsnr2-szamotuly.pl
   • Logowanie