• Dobrzyca
     • JESIENNY SPACER PO PIĘKNYCH OGRODACH HORTULUS W DOBRZYCY

     • 8 października br. uczniowie technikum architektury krajobrazu wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do Dobrzycy.

      W pierwszym kompleksie ogrodowym mogliśmy podziwiać blisko 30 ogrodów tematycznych o różnej tematyce i stylistyce. Z zapartym tchem zwiedzaliśmy ogrody inspirowane naturalnym krajobrazem,  kulturą różnych narodów oraz oryginalne ogrody zmysłów w stylu angielskim. Przeżywaliśmy eksplozję kolorów i zapachów roślin. Jednak największą atrakcją okazał się labirynt grabowy znajdujący się w drugim kompleksie ogrodów „Hortulus Spectabilis”. Spacery po labiryncie stanowiły doskonałą zabawę, a widok z blisko 20 metrowej wieży znajdującej się w jego centrum dostarczył niesamowitych emocji.

      Uwieńczeniem wycieczki była chwila wytchnienia na plaży w Ustroniu Morskim.

       

      Anna Kaczmarek, Marta Bekasiak i Bartosz Korpik.

    • Ogród Botaniczny
     • ARCHITEKCI ZDOBYWAJĄ WIEDZĘ NIE TYLKO W SZKOLE!

     • 21 września uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach, w ramach praktycznej nauki zawodu, odwiedzili wraz ze swoimi nauczycielami Ogród Botaniczny w Poznaniu.   Mogli na żywo zobaczyć ogród, który został podzielony na dziewięć sekcji. Największą atrakcją wśród uczniów okazało się dojście do Alpinarium- w tej części ogrodu mogli poczuć się jak w prawdziwych górach.

      Dwugodzinny spacer dostarczył uczestnikom dużej dawki wiedzy- mogli  bowiem podziwiać piękne owoce winnika, niebezpieczne ciernie glediczii trójcierniowej oraz zachwycać się zapachem róż w ogrodzie baletnicy.

      Tydzień później klasa 3 Technikum Architektury Krajobrazu miała przyjemność odwiedzić Szkółkę Traw Moniki i Filipa Henschke w Sycynie. Jesień to najlepszy czas na podziwianie pięknych kilkunastoletnich już okazów, między innymi Miskantów chińskich . Pani dr Monika Henschke wprowadziła uczniów w świat traw ozdobnych, a pogoda sprzyjała spacerom między wysokimi trawami. Prowadząca mówiła o dużej roli traw ozdobnych w ogrodach prywatnych oraz zieleni miejskiej. Przekazała uczniom wiele ciekawych wskazówek jak dobierać trawy do warunków klimatycznych Polski oraz jak je pielęgnować. Na zakończenie wycieczki gospodarze zaprosili nas na spacer w labiryncie wysokich miskantów. Było to dla nas ciekawe doświadczenie, uczniowie mogli się poczuć jak małe dzieci buszujące w trawach. Pani Monika zwróciła również dużą uwagę na element hortiterapeutyczny w jej ogrodach.

      Po intensywnym dniu uczniowie mogli rzucić się w wir zakupów. Wyszli ze szkółki szczęśliwi,przepełnieni wiedzą oraz z wizją, że w kolejnym tygodniu zwieńczeniem maratonu edukacyjnych wycieczek będzie wyjazd do Ogrodów Hortulus w  Dobrzycy.

      A o tej wycieczce niebawem….

    • Grób Nieznanego Żołnierza
     • SYMPATYCY I CZŁONKOWIE SZAMOTULSKIEGO KOŁA WSPAK W WARSZAWIE

     • W poniedziałek, 11 października, grupa uczniów z Zespołu Szkół nr 2 i Szkoły Podstawowej nr 1 w Szamotułach a zarazem członkowie i sympatycy lokalnego koła Wielkopolskiego Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej – koło w Szamotułach udali się do Warszawy. Wyjazd był całkowicie oddolną inicjatywą Zarządu szamotulskiego koła WSPAK. Na wstępie pobytu w stolicy odwiedziliśmy Cmentarz Wojskowy na Powązkach na którym członkowie zarządu koła wraz z opiekunem zapalili znicz pod tablicą upamiętniającą pochodzącego z Szamotuł oficera Wojska Polskiego płk Mariana Orlika. Następnie udaliśmy się do Muzeum Powstania Warszawskiego zamykając tym samym 77 rocznicę upamiętnienia tego wydarzenia w tym roku. Kolejnym punktem naszej wycieczki były warszawskie Łazienki. Jednym z najważniejszych momentów podczas pobytu w stolicy było złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy Grobie Nieznanego Żołnierza na Placu Piłsudskiego w Warszawie. Następnie udaliśmy się na starówkę na której szczególny podziw budził Zamek Królewski i Kolumna Zygmunta. Korzystając z okazji oddaliśmy hołd pod Pomnikiem Małego Powstańca. Warszawa to oczywiście nie tylko historia ale i nowoczesność. Duże wrażenie zrobił Varso Tower – najwyższy budynek w Polsce i Unii Europejskiej, którego wysokość wynosi 310 metrów. W znakomitych humorach opuściliśmy stolicę i udaliśmy się w drogę powrotną do Szamotuł.

       

      Piotr Gotowy

      Fot. Natalia Pietrzak, Maria Idziak, Piotr Gotowy

    • warsztaty
     • JESIENNE WARSZTATY PROFILAKTYCZNE

     • W Zespole Szkół nr 2 trwają "Jesienne warsztaty profilaktyczne" prowadzone przez wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Zajęcia opierają się na elementach terapii grupowej i indywidualnej. W ramach profilaktyki uzależnień od substancji psychoaktywnych wykorzystywane są rekomendowane programy, w szczególności program UNPLUGGED. W czasie zajęć uwaga zostaje też poświęcona integracji grupowej oraz wzmocnieniu zasobów indywidualnych uczestników., które w wyniku pandemii Covid-19 mogły zostać uszczuplone.

      Grażyna Hadyniak

    • Lasy Kobylnickie
     • UCZCILI PAMIĘĆ POMORDOWANYCH W LASACH KOBYLNICKICH PODCZAS II WOJNY ŚWIATOWEJ

     •           Ze względu na sytuację epidemiczną, podobnie jak w ubiegłym roku, nie mógł się odbyć tradycyjny Rajd do Grobów Pomordowanych w Lasach Kobylnickich. W poprzednich latach uczestniczyli w nim uczniowie w kilku szkół prowadzonych przez Gminę Szamotuły i Powiat Szamotulski oraz goście z poznańskich liceów. W tym roku delegacja członków Wielkopolskiego Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej - koło w Szamotułach zapaliła znicze na dwóch mogiłach upamiętniających ofiary II wojny światowej pochowane w lasach między Kobylnikami a Jaryszewem.

                Prezes szamotulskiego koła WSPAK Dominik Dodolski przypomniał tragiczną historię tego miejsca - "Przez wiele lat na tablicach upamiętniających ofiary niemieckiego ludobójstwa w naszym powiecie widniała informacja o śmierci ok. 1100 ofiar. Jednak do dnia dzisiejszego wiadomo o personaliach 113 osób, które tutaj zginęły. Byli to głównie przedstawiciele inteligencji aresztowani przez Niemców na początku wojny, których przetrzymywano w więzieniu w Szamotułach. Jednak najprawdopodobniej ginęły tutaj również inne osoby np. Polacy osadzeni w więzieniu we Wronkach, a być może były zwożone w to miejsce ciała osób pomordowanych w innych miejscach np. z poznańskiego Fortu VII. Niestety nie zachowały się na ten temat źródła. Bardzo trudne będzie ustalenie imion i nazwisk osób pomordowanych i pochowanych w tym miejscu ze względu na zatarte ślady tej zbrodni przez Niemców. W styczniu 1944 r. specjalny niemiecki oddział wydobył ciała zamordowanych i spalił je w specjalnie przywiezionych w to miejsce piecach."

                Po wojnie liczbę ofiar oszacowano jedynie na podstawie wagi zakopanych w lesie ludzkich prochów. Zeznania świadków (mieszkańców Szamotuł i leśników) oraz lista sporządzona przez Mariana Maniewskiego, powojennego naczelnika gminy wiejskiej w Szamotułach, odnoszą się jedynie do losów i personaliów wspomnianych 113 osób z szamotulskiego więzienia. Do egzekucji doszło w listopadzie i na początku grudnia 1939 r. Polaków przewożono ciężarówkami do lasu w pobliżu Jaryszewa, prawdopodobnie sami musieli wykopać doły, do których potem wrzucono ich ciała. Zabito ich strzałem w tył głowy.

       

      Cześć ich pamięci!

      Piotr Gotowy

    • POLAGRA
     • WYCIECZKA NA MIĘDZYNARODOWE TARGI SPOŻYWCZE POLAGRA 2021

     • W dniach 4 - 6 października Międzynarodowe Targi Poznańskie stały się bijącym sercem branży spożywczej i opakowaniowej. Przez trzy dni w wydarzeniu udział wzięło liczne grono producentów żywności, dystrybutorów produktów spożywczych, przedstawicieli sektora HoReCa oraz firm zainteresowanych nowymi rozwiązaniami w branży opakowaniowej.

      W wydarzeniu tym wzięli udział również uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach.

      Młodzież klas  Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych, Technikum Technologii Żywności oraz Szkoły Branżowej uczestniczyła w pokazach i konkursach kulinarnych, poznała najnowsze rozwiązania w zakresie urządzeń technologicznych w branży spożywczej i gastronomicznej oraz brała udział w rozmowach z ekspertami nowoczesnych technologii, wyróżnionych Złotym Medalem MTP.

      Młodzież zagościła również w Targach „Smaki Regionów”. Jest to najsmaczniejsze wydarzenie skupiające się na promowaniu tradycyjnej, ekologicznej żywności.

      W tej części ekspozycji można było zapoznać wystawców z niemal wszystkich zakątków Polski, którzy zachęcali nas do skosztowania tradycyjnych przysmaków, charakterystycznych dla ich regionu. Była to świetna okazja by poznać nowe potrawy, dopytać o ciekawe przepisy i zakupić produkty, których nie znajdziemy w supermarkecie.

      Nie zabrakło również pokazów gotowania, a także konkursu o Medal Targów Smaki Regionu, gdzie wyłoniono najlepsze z najlepszych produktów tradycyjnych.

      Z wycieczki uczniowie wrócili bogatsi o nowe doświadczenia, ale przede wszystkim o nowe smaki.

      Zawieja Joanna

   • Kontakty

    • Zespół Szkół nr 2 im. Stanisława Staszica w Szamotułach, ul. Szczuczyńska 3
    • zsnr2szamotuly@onet.pl
    • tel. (+48) 61-29-21-559
    • ul. Szczuczyńska 3 64-500 Szamotuły
    • Dyrektor: Zygmunt Sługocki
    • Wicedyrektorzy: Ewa Peraj, Arkadiusz Majer
    • Kierownik szkolenia praktycznego: Anna Kaczmarek
    • NIP: 787-10-30-195
    • REGON: 000100078
    • Kontakt z administratorem strony: piotr.gotowy@poczta.onet.pl
   • Logowanie