• Gramy i tańczymy dla Kuby
     • GRAMY I TAŃCZYMY DLA KUBY

     • W dniu 17 listopada 2021 roku nasza społeczność szkolna wzięła udział w akcji Gramy i tańczymy dla Kuby. Przez dwie godziny lekcyjne  sala gimnastyczna w głównym budynku szkoły stała się miejscem rozgrywek w streetbala, zaś salę gimnastyczną w internacie zajęli miłośnicy zumby. W tym samym czasie kwestą wśród naszej społeczności szkolnej zajęli się koleżanki i koledzy Kuby z klasy III Technikum Rolniczego. Puszki szybko zapełniały się monetami i banknotami. Udało się zebrać 2600, 50 zł i 0, 51 Euro! Zebrane fundusze zostaną przeznaczone na pokrycie kosztów leczenia Kuby, a może jeszcze wystarczy aby spełnić jakieś Jego marzenie. Ten wymiar finansowy jest ważny, ale bezcennym okazał się wymiar wspólnotowy, którego Kuba doświadczył będąc z nami tego dnia.

      Dziękujemy każdej osobie, która włączyła się w sprawne przeprowadzenie tej akcji a szczególnie
      p. Julicie Knutowicz, p. Bartoszowi Świstowi, p. Zdzisławowi Kostrzyńskiemu. Wielkie  podziękowania dla wszystkich, którzy nie szczędzili otwartości serca i ofiarności finansowej.

      Arleta Danielewicz, Aleksandra Sadek

    • Stypendium ADM
     • STYPENDIUM ADM

     • 24 listopada  odbyło się  spotkanie uczniów klas  Technikum Technologii Żywności z delegacją  firmy ADM Szamotuły Spółka z o.o. –  panią Pauliną Grzegorzewską - specjalistą do spraw zarządzania zasobami ludzkimi  oraz panem Andrzejem Łukanowskim - specjalistą do spraw szkoleń i zarządzania systemami produkcyjnymi.

      ADM Szamotuły w kwietniu 2017 roku podpisał z dyrekcją szkoły umowę patronacką i w ten sposób objął honorowy patronat nad klasami kształcącymi w zawodzie technik technologii żywności.

      Obecni goście wraz z panem dyrektorem Zygmuntem Sługockim wręczyli uczniom, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w nauce, dyplomy potwierdzające przyznanie stypendium ADM. Są to uczennice klasy trzeciej  – Zofia Jankowiak, Marta Kaczmarek, Gabriela Soloch, Natalia Gęzikiewicz, Maria Michalska, Justyna Szypica oraz uczennice klasy czwartej – Magdalena Sołtysiak, Magdalena Fojut oraz Dominika Staniszewska.

      Następnie pan dyrektor Sługocki  podziękował  przedstawicielom firmy ADM za wieloletnią współpracę i wręczył pamiątkowy Medal Stanisława Staszica za znamienite zasługi dla społeczności szkolnej.

      Ewa Peraj

    • Chełmno nad Nerem
     • WIZYTY UCZNIÓW W MIEJSCACH PAMIĘCI

     • Wizyty uczniów Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach w Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem stały się już stałym punktem w realizacji zagadnień dotyczących Zagłady i ludobójstwa w czasie II wojny światowej. Zajęcia w ośrodku masowej, natychmiastowej zagłady Żydów utworzonym przez Niemców na terenie Kraju Warty są okazją by uczniowie zapoznali się z historią Holokaustu. Na miejscu można zobaczyć ruiny pałacu (oryginalną posadzkę piwnic, układ pomieszczeń i mostek nad ruinami biegnący wzdłuż korytarza śmierci, który prowadził do samochodów – komór), wystawę stałą (historia dokonywanych przez Niemców zbrodni, przedmioty należące do ofiar). Kolejnym punktem zajęć jest wizyta w budynku Spichlerza (tu m.in. wstrząsające relacje ofiar oraz film ze świadectwem Szymona Srebrnika, któremu udało się przeżyć).

      Ważnym punktem wyjazdu są zajęcia muzealne, warsztaty przeprowadzane na podstawie filmów, zdjęć czy źródeł pisanych. Ostatni punkt to wizyta w oddalonym o 4 km lesie rzuchowskim. Znajdują się tam masowe mogiły, pozostałości po piecach krematoryjnych, pomniki i inne formy upamiętnienia ofiar.

      Ta ważna i potrzebna lekcja historii możliwa jest dzięki wparciu Starostwa Powiatowego w Szamotułach.

      Anna Kustoń

      Piotr Gotowy

    • WSPAK na Święcie Niepodległości
     • DELEGACJA SZKOŁY I KOŁA WSPAK NA UROCZYSTOŚCIACH Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

     • W czwartek 11 listopada delegacja szamotulskiego koła WSPAK wzięła udział we mszy świętej w intencji Ojczyzny w Bazylice Mniejszej. Poczet sztandarowy WSPAK reprezentowali: Dominik Dodolski (3HBp), Justyna Nazim (3 KTp) i Dawid Gąsiorowski (4 GT). Podczas uroczystości godnie reprezentowany był również sztandar Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach. Po nabożeństwie przedstawiciele władz samorządowych i organizacji złożyli kwiaty przy Głazie Pamięci. Wśród delegacji była reprezentująca lokalne koło WSPAK – w skład której weszli – opiekun WSPAK – Piotr Gotowy oraz absolwentki, byłe członkinie tegoż stowarzyszenia – Katarzyna Okraska i Maria Idziak.

       

      Piotr Gotowy

      Fot. Aleksander Rój, Piotr Gotowy.

    • Łamańce językowe
     • ŁAMAŃCE JĘZYKOWE

     • W drugą niedzielę listopada przypada Międzynarodowy Dzień Łamańców Językowych (ang. Tongue Twister Day). Są to nieproste do wymówienia frazy, które wymagają  dobrej wymowy i wprawy, ale czasami nawet to nie pomaga…          

      Język polski znajduje się w rankingach jednych z trudniejszych języków świata. Nie dziwi nas to bo – przeglądając chociażby łamańce językowe - możemy dojść do wniosku, że nawet rodowici Polacy mają trudności z ich wymówieniem. Przypominamy, że warto je ćwiczyć  w każdym języku – ponieważ niezależnie w jakim je wymawiamy - mają one zestawione niełatwe do wymówienia dźwięki i chociaż wydają się uciążliwe - mogą pomóc w nauce języka - wymowy, czy słownictwa.

      Naukowcy z MIT- sławnej amerykańskiej politechniki, stworzyli najtrudniejszy łamaniec w języku angielskim: Pad kid poured curd pulled cold - mimo, że z początku nie wydaje się trudny, to powtórzenie go 10 razy pod rząd sprawia ogromny problem. Jednak czym jest ta łamigłówka językowa w porównaniu do naszego łamańca: Z rozentuzjazmowanego tłumu wyindywidualizował się niezidentyfikowany prestidigitator, który wyimaginował sobie samounicestwienie…..

      Uczniowie i uczennice Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach musieli zmierzyć się z łamańcami  nie tylko z naszego ojczystego języka, ale również z języka angielskiego, niemieckiego i rosyjskiego.

      Piękne mówienie łamańców to supermoc!

      Absolutny poziom master uzyskali :

      J. niemiecki :

      I. Natalia Piechowiak, kl. 3 Log

      II. Klaudia Wachowiak, kl 2G,

      III. Kamil Jasiński, kl. 1LO

      J. polski:

      I. Dominik Juś, kl. 3Log

      II. Karolina Lehman, kl. 3K

      III. Jakub Kempiński, kl. 4GT

      J. angielski:

      I. Kacper Obara, kl. 1LO,

      II. Kacper Ferster, kl. 2K,

      III. Amelia Najderek, kl. 2G,

      J. rosyjski:

      Igor Kubiak, kl. 3 LOp

       

      Bardzo dziękujemy za wykonanie plakatu p. Damianowi Kłaczkiewiczowi.

                                                  Językowcy ZS nr 2 w Szamotułach

    • #SzkołaDoHymnu
     • #SzkołaDoHymnu

     • Kolejną częścią świętowania 103 rocznicy Odzyskania Niepodległości w naszej szkole była akcja „Szkoła do hymnu”. Jest to kontynuacja akcji z 2018 r. w której również uczestniczyliśmy. W środę 10 listopada o godz. 11:11 wspólnie odśpiewaliśmy Mazurka Dąbrowskiego. Akcja #SzkołaDoHymnu była połączona z akcją „Żywa flaga”.

       

      Piotr Gotowy

      Akcja #SzkołaDoHymnu w Zespole Szkół nr 2 w Szamotułach

    • Żywa flaga
     • "ŻYWA FLAGA"

     • Z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości uczniowie naszej szkoły przystąpili do akcji „Żywa flaga”. W przeddzień ważnego narodowego święta utworzyliśmy polską flagę, część osób była ubrana na biało, część na czerwono. Może znajdziecie się na zdjęciu?

       

      Anna Kustoń

      Piotr Gotowy

       

      Fot. Natalia Pietrzak, Bartosz Świst

    • Warte zapamiętania
     • WARTE ZAPAMIĘTANIA

     • Z okazji 11 listopada społeczność Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach im. Stanisława Staszica postanowiła przyłączyć się do akcji pt.: ”Warte Zapamiętania”.

      Inicjatywa  związana jest ze znanymi Polakami i Polkami. Uczennice i uczniowie, nauczycielki i nauczyciele stworzyli specjalnie na tę okazję zaprojektowane Karty cytatów (p. Mateusz Łysiak oraz grupa Superbelfrzy RP).

      Zadanie polegało na wpisanie myśli, które są uniwersalne dla naszej tożsamości, dla naszego życia, pracy, rozwoju, takie, które są WARTE ZAPAMIĘTANIA.

      Zarówno autorzy cytatów, jak i same biografie  osób, które je wypowiedziały mogą skłaniać do przemyśleń, zmiany postaw oraz do refleksji na temat życia, patriotyzmu, wartości.

      Z przygotowanych kartek powstała galeria zdjęć oraz wystawa na szkolnym korytarzu. Zachęcamy do zapoznania się z cytatami, poszukania informacji o autorze oraz do zadumy.

       

      Anna Kustoń

    • Święto Niepodległości
     • KONCERT PIEŚNI PATRIOTYCZNYCH

     • We wtorek 9 listopada uczniowie naszej szkoły mieli okazję wysłuchać koncertu pieśni patriotycznych. Wśród prezentowanych utworów znalazły się pieśni bardziej i mniej znane. Tak więc obok Warszawianki, Pieśni o Wodzu Miłym czy Pałacyku Michla można było wysłuchać nieco mniej znane utwory jak Pieśń Wojów, Szanta Oliwska, Zośka czy Sanitariuszka Małgorzatka. Parę informacji na temat każdej z pieśni przedstawił prowadzący koncert uczeń klasy 3 HBp Dominik Dodolski. Koncert pieśni patriotycznych był jedną z części obchodów 103 rocznicy Odzyskania Niepodległości w naszej szkole.

       

      Piotr Gotowy

    • Gardenia 2021
     • TARGI GARDENIA 2021

     • Na początku listopada tego roku w Poznaniu miejsce miała jubileuszowa, 15 edycja Gardenii - Targów Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Ta odbywająca się cyklicznie impreza, cieszy się niesłabnącym uznaniem wśród specjalistów w kraju, a także coraz większym za granicą.

      Tegoroczne targi mieli okazję odwiedzić uczniowie naszej szkoły Technikum Architektury Krajobrazu.

      Dla zwiedzających przygotowano bogaty program wydarzeń – liczne wykłady, prelekcje, warsztaty, pokazy. Arboryści podczas wykładów prezentowali cenne doświadczenia w pielęgnacji zabytkowych drzew, poparte bogatym materiałem zdjęciowym. Zarządcy zieleni miejskiej, jak i architekci krajobrazu swoimi projektami zachęcali do wprowadzania zieleni do centrów miast. Wśród prelegentów znaleźli się także światowej klasy architekci i projektanci ogrodów: m.in. Taina Suonio, Anca Panait, Marta Góra, Joanna Rayss. Wydział Rolnictwa, Ogrodnictwa i Bioinżynierii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu prowadził kilkudniowe warsztaty i poradnictwo ogrodowe.

      Podczas targów nie mogło zabraknąć wystawców, którzy prezentowali rozwiązania do zastosowania profesjonalnego oraz amatorskiego. W ofercie znalazły się: szkółki drzew i krzewów ozdobnych, byliny oraz rośliny cebulowe, nasiona, szeroka gama donic, podłoży ogrodniczych, nawozów, środków ochrony roślin, narzędzi czy maszyn. Oferta dotyczyła także mebli ogrodowych oraz wyposażenia placów zabaw dla dzieci.

      Organizatorzy zdecydowali się także na nową formułę bloku ogrodniczo-florystycznego czyli połączenie targów Gardenia ze Special Days. W jego ramach można było zobaczyć zgodne z najnowszymi trendami pokazy i warsztaty florystyczne.

      Każdego roku swoją różnorodnością i nowościami targi inspirują profesjonalistów do poszukiwania nowych rozwiązań. Miejmy nadzieję, że tegoroczne wzbogacą młodzież w wiedzę i zachęcą do realizowania swoich marzeń. Tekst i zdjęcia: Ewa Krysztofiak, archiwum.

      Na fotografiach uczniowie klasy II Technikum Architektury Krajobrazu oraz nauczyciel Pan Zdzisław Kostrzyński

    • Enigma
     • PROJEKT ENIGMA

     • Nasza szkoła uczestniczy w realizacji projektu pt. "ENIGMA - Wsparcie nauczania matematyki i informatyki w szkołach podstawowych  i ponadpodstawowych Metropolii Poznań" współfinansowanego z Funduszy Europejskich ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

       

      Odnośnik do podstrony projektowej

       

      Celem projektu jest zwiększenie efektywności kształcenia uczniów poprzez zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze i zajęcia rozwojowe z matematyki i informatyki, szkolenia dla nauczycieli oraz doposażenie sal LO III, LO VII, LO VIII, LO św. Marii Magdaleny w Poznaniu oraz ZS nr 2 i I Liceum Ogólnokształcące w Szamotułach, a także SP nr 1 i SP nr 3 w Szamotułach.

       

      Przedsięwzięcie ma charakter partnerski i uczestniczy w nim Stowarzyszenie Metropolia Poznań (Lider), Miasto Poznań, Powiat Szamotulski oraz Miasto i Gmina Szamotuły.

       

      Główne założenia projektu:

      • Zakup sprzętu i wyposażenia stanowiących doposażenie szkół m.in. zestawy do nauki kodowania, zestawy komputerowe, wyposażenie sal informatycznych i matematycznych.
      • Wsparcie nauczycieli w zakresie podwyższenia kompetencji zawodowych.
      • Cykl zajęć dodatkowych dla uczniów z nauki kodowania z serii CYBERAKADEMIA 1.0 (robotyka EV3) oraz CYBERAKADEMIA 2.0 (zestawy C/C++).
      • Cykl zajęć dodatkowych dla uczniów w szkołach zwiększających kompetencje matematyczne i informatyczne (z dokładną listą zajęć w każdej ze szkół można zapoznać się w regulaminie).
      • Portal edukacyjny ENIGMA
      • Wydarzenia edukacyjne dla młodzieży: Metropolitalny "Festiwal Nauki ENIGMA FEST" oraz "PRZYSZŁOŚĆ TO NIE ENIGMA - Praca dla młodych w XXI wieku”.
      • Konkursy dla młodzieży z atrakcyjnymi nagrodami: CYBERLIGA 1.0 i CYBERLIGA 2.0 oraz METROPOLITALNA LIGA ENIGMY

       

      Podczas zajęć w ramach CYBERAKADEMII 1.0 i 2.0 uczniowie będą mieli możliwość poznania podstaw kodowania, elektroniki, robotyki i programowania poprzez serię projektów i prostych eksperymentów. Uczestnicy zajęć następnie będą mogli wziąć udział w międzyszkolnych konkursach z serii CYBERLIGA 1.0 i 2.0 w ramach których przewidziano atrakcyjne nagrody.

       

      W projekcie przewidziano także organizację wydarzeń edukacyjnych promujących wśród młodzieży kompetencje matematyczne i informatyczne a także uruchomienie portalu edukacyjnego ENIGMA.

       

      Projekt realizowany jest w terminie od 1.07.2020 do 30.06.2023 roku.

       

      Zapraszamy także na stronę projektu: www.enigma.metropoliapoznan.pl

   • Kontakty

    • Zespół Szkół nr 2 im. Stanisława Staszica w Szamotułach, ul. Szczuczyńska 3
    • tel. (+48) 61-29-21-559
    • ul. Szczuczyńska 3 64-500 Szamotuły Poland
    • Dyrektor: Arkadiusz Majer
    • Wicedyrektorzy: Ewa Peraj, Łukasz Janc
    • Kierownik szkolenia praktycznego: Anna Kaczmarek
    • NIP: 787-10-30-195
    • REGON: 000100078
    • Kontakt z administratorem strony: piotr.gotowy@poczta.onet.pl piotr.gotowy@zsnr2-szamotuly.pl
   • Logowanie