• 103 rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Fot: Magda Prętka (szamotuly.naszemiasto.pl)
     • 103. ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO

     • 27 grudnia przy pomniku Powstańców Wielkopolskich uczczono pamięć bohaterów – uczestników zrywu powstańczego z lat 1918-19. W tym roku rocznica wybuchu powstania jest obchodzona jako święto państwowe. Z powodu sytuacji pandemicznej uroczystości miały skromny charakter ale stanowiły ważny wyraz pamięci o bohaterach zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

      W szamotulskich uroczystościach wziął udział wojewoda wielkopolski Michał Zieliński, wojewoda kujawsko – pomorski Mikołaj Bogdanowicz, poseł Jakub Rutnicki, przedstawiciele władz samorządowych, Starosta Szamotulski – Beata Hanyżak, burmistrz Szamotuł Włodzimierz Kaczmarek, wielu radnych gminnych i powiatowych. Hołd powstańcom oddali również przedstawiciele służb mundurowych, organizacji pozarządowych i harcerze.

      Delegacje złożyły pod pomnikiem wiązanki kwiatów, zapalono również znicze. Odśpiewany został również hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego”. Z ust wojewody padły słowa odbudowy pomnika Powstańców Wielkopolskich sprzed wybuchu II wojny światowej. Miejscowe organizacje kultywujące historię już podjęły w tym kierunku działania. W imieniu naszej szkoły kwiaty i znicze złożyli prezes WSPAK - Dominik Dodolski oraz opiekun stowarzyszenia - p. Piotr Gotowy.

      Piotr Gotowy – opiekun szamotulskiego koła WSPAK

      Fot: Piotr Gotowy, zdjęcie delegacji WSPAK składającej kwiaty jest autorstwa p. Magdy Prętkiej z portalu szamotuly.naszemiasto.pl

      Więcej na ten temat: https://szamotuly.naszemiasto.pl/szamotuly.../ar/c1-8609529

    • Rolnik w świątecznej odsłonie
     • ROLNIK W ŚWIĄTECZNEJ ODSŁONIE

     • Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Ten wyjątkowy czas przygotowań i niecierpliwego oczekiwania wymaga równie wyjątkowej oprawy, której nie mogło zabraknąć w murach naszej szkoły.

      Świętowanie w Rolniku rozpoczęliśmy już 6 grudnia. Tego dnia, wszyscy uczniowie naszej szkoły, którzy przybyli na lekcje w czerwonych strojach, lub czapkach Mikołaja, obdarowani zostali prezentem pod postacią zwolnienia z pisania kartkówek, sprawdzianów i  z ustnych odpowiedzi.

      Kolejne dni mijały w atmosferze świątecznej gorączki przygotowań, związanej z ogłoszeniem szkolnego konkursu na najpiękniejszą dekoracje sali. Wszystkie klasy wzięły w nim udział.

      Jednocześnie za zewnętrzną oprawę murów szkoły oraz dekoracje szkolnych korytarzy zadbali uczniowie klas : 3 KTp i 3 K  wraz z nauczycielami: p. Anną Kaczmarek i p. Bartkiem Korpikiem.

      Wejście do szkoły przeobrażone zostało w świąteczny upominek otoczony igliwiem , bombkami i mieniącymi się lampkami. Zawisły również świąteczne życzenia. W holu głównym stanęła imponująca choinka, oświetlająca swoim blaskiem szkolny korytarz. Poręcze schodów przystrojono girlandami.  Efekt pracy uczniów Technikum Architektury Krajobrazu był imponujący.

      16 grudnia przedstawiciele Samorządu Szkolnego wraz z opiekunem Bartkiem Korpikiem oraz p. Małgorzatą Rosadą i p. Ewą Krysztofiak wytypowali swoich faworytów w konkursie na dekoracje sali. Nie było to wcale łatwe zadanie, gdyż nie po raz pierwszy młodzież naszej szkoły wykazała się wielką kreatywnością, wyobraźnią i talentem.

      Zdecydowano się wyróżnić dekorację :

      - Sali matematycznej -  klasa 1Hb –   miejsce 4

      - Sali historycznej –       klasa 2zkC – miejsce 3

      - Sali historycznej –       klasa 3GRp – miejsce 2

      I miejsce zdobyła zaś dekoracja Laboratorium Analizy Żywności wykonana przez klasę 3 GT.

      Czas oczekiwania na Święta umiliło nam również tworzenie wspólnych, klasowych listów do Świętego Mikołaja! 

      Uczniowie napisali w nich o swoich życzeniach, planach, marzeniach. O tym, co chcieliby zmienić w życiu, szkole, na świecie.  Jesteśmy przekonani , że Święty weźmie je wszystkie pod uwagę J

      W imieniu Samorządu Szkolnego chcielibyśmy pogratulować  Zwycięzcom i Wyróżnionym w Konkursie oraz bardzo podziękować wszystkim Uczniom i  Nauczycielom  za tak aktywne uczestnictwo we wszystkich grudniowych przedsięwzięciach.  Jesteśmy dumni widząc, jak niesamowite efekty daje współpraca całej społeczności szkolnej.

       

       

       

                                   Samorząd Szkolny

                                     Joanna Zawieja, Bartek Korpik

    • Nowy sprzęt dla szkoły
     • NOWY SPRZĘT DLA SZKOŁY

     • Niedawno nasza szkoła wzbogaciła się o sprzęt zakupiony ze środków przyznanych przez firmę ADM. To między innymi:

      - Szybkowar do przygotowywania dań pod zwiększonym ciśnieniem, czyli szybko, smacznie i zdrowo. Sprzęt ten może służyć także jako wolnowar czy jogurtownica.

      - Parowar do blanszowania owoców i warzyw oraz gotowania w parze.

      - Naleśnikarki do smażenia naleśników francuskich i grillowania.

      - Maselnice do przetwórstwa mleka w których powstają masła smakowe oraz maślanka.

      - Automat do wypieku chleba, bułeczek i słodkich ciast.

      - Kombiwar do smażenia, pieczenia duszenia i gotowania za pomocą promieniowania podczerwonego.

      Laboratorium analizy żywności wzbogaciło się o mikroskopy z wyświetlaczem LCD, biurety, pipety automatyczne, refraktometr cyfrowy, pH-metr cyfrowy, higrometr z termometrem. Wśród nowego sprzętu znajdują się roboty planetarne z wieloma przystawkami m.in. młynkiem do zbóż i kawy, miesiarką, wyciskarką do cytrusów, szatkownicą do warzyw po azjatycku. Nasi uczniowie będą mogli korzystać z takiego sprzętu jak wilki do mielenia mięsa i nadziewania kiełbas, wyciskarki wolnoobrotowe do produkcji soków owocowo warzywnych, także tych przecierowych, wagi elektroniczne, ciśnieniowy ekspres do produkcji ekstraktów kawy. Do tego wszystkiego w laboratorium będzie można skorzystać z urządzenia wielofunkcyjnego laserowego do skanowania, drukowania i kopiowania.

       

      Beata Budzińska

      Joanna Zawieja

      Małgorzata Rosada

    • Podsumowanie Współzawodnictwa Sportowo-Turystycznego Młodzieży LZS Szkół Ponadgimnazjalnych
     • PODSUMOWANIE WSPÓŁZAWODNICTWA LZS W 2021 ROKU

     • W poniedziałek, 13. grudnia, w Centrum Pozarządowych Organizacji Sportowych w Poznaniu odbyło się podsumowanie Współzawodnictwa Sportowo - Turystycznego Młodzieży LZS Szkół Ponadgimnazjalnych.

      W tym roku w związku z obostrzeniami pandemicznymi mogliśmy, jako szkoła, uczestniczyć tylko w trzech imprezach organizowanych przez Wielkopolskie Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe.

      Zajęliśmy miejsce „tuż za pudłem”, czyli czwarte. Pokazaliśmy jednak, że wciąż liczymy się w województwie wśród kilkudziesięciu startujących szkół.

      W nagrodę dyrektor szkoły, Pan Zygmunt Sługocki odebrał okazały puchar, a szkoła otrzymała nagrodę pieniężną, za którą zakupiono już sprzęt sportowy. Przyda się on podczas lekcji wychowania fizycznego oraz zajęć pozalekcyjnych.

      Podziękowania dla wszystkich, którzy przyczynili się do uzyskania przez naszą szkołę takiego wysokiego miejsca.

      W lutym zaplanowane jest rozpoczęcie kolejnej edycji Współzawodnictwa, w którym jako szkoła na pewno wystartujemy!

    • Uniwersytet Młodych Przyrodników - wykłady zdalne
     • TRZECIA MISJA UNIWERSYTETU PRZYRODNICZEGO W POZNANIU – ZAJĘCIA EDUKACYJNE W RAMACH UNIWERSYTETU MŁODYCH PRZYRODNIKÓW ROZPOCZĘTE

     • Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu  zaprosił młodzież z klasy I GO do udziału w projekcie „ Ekonomia dla młodych przyrodników- autostopem przez gospodarkę”. Zajęcia  odbywać będą się na terenie szkoły w formie wykładów zdalnych, oraz na uniwersytecie w formie warsztatów. Projekt opracowano w formie bloków tematycznych;
      Przystanek 1. Autostopem przez gospodarkę - łapiemy dobre okazje.
      Przystanek 2. Żywność to ważna rzecz.
      Przystanek 3. Finansowe abstrakcje.
      Przystanek 4. Młody umysł i jego potencjał.
      Przystanek 5. Ekonomiczny zawrót głowy.
      Przystanek 6. Labirynt gospodarczy.
      Przystanek 7. Ekonomia w plenerze.
      Przystanek 8. Autostopem przez gospodarkę – zajezdnia

       Inauguracja zajęć odbyła się 10 grudnia. Młodzież powitał dziekan wydziału  pan prof .dr. hab. Walenty Poczta, który zapoznał uczniów z uniwersytetem, wydziałem ekonomicznym i przypomniał poprzednie edycje. Młodzież  mogła wysłuchać wykładów „ Handlować?, nie handlować? oto jest pytanie…, Agrobiznes od pola do stołu, Akrobacje agroturystyczne”. Jak na prawdziwych studentów przystało wszyscy uczestnicy zajęć otrzymali segregatory, w których będą gromadzić konspekty z zajęć, wiedzę przekazywaną przez pracowników naukowych uczelni.

       

      Renata Bednarczyk

      Katarzyna Zielewicz

    • Spotkanie z adwokatem
     • SPOTKANIE Z ADWOKATEM

     • 6 grudnia, czyli w Mikołajki, gościliśmy adwokata Pana Sylwestra Budycha – absolwenta naszej szkoły. W spotkaniu z prawnikiem wzięli udział uczniowie z grup medialnych klasy 3 HBp i 3 HBg. W pierwszej części spotkania p. Budych przedstawił drogę jaką trzeba pokonać aby zostać adwokatem i trzeba przyznać, że do najłatwiejszych ona nie należy. Nasz gość przedstawił również w skrócie jakie warunki trzeba spełnić aby zostać prokuratorem lub sędzią. W drugiej części spotkania p. adwokat przeanalizował z młodzieżą wybrany kazus prawny. Była to analiza poprawności zastosowania tymczasowego aresztowania w postanowieniu o zastosowaniu środków zapobiegawczych. Spotkanie cieszyło się sporym zainteresowaniem naszych licealistów z których niektórzy biorą udział w Olimpiadzie Wiedzy o Prawie i Wymiarze Sprawiedliwości. Udało nam się umówić na kolejne spotkanie z panem adwokatem, które odbędzie się już w przyszłym roku kalendarzowym.

       

      Piotr Gotowy

   • Kontakty

    • Zespół Szkół nr 2 im. Stanisława Staszica w Szamotułach, ul. Szczuczyńska 3
    • tel. (+48) 61-29-21-559
    • ul. Szczuczyńska 3
     64-500 Szamotuły
     Poland
    • Dyrektor: Arkadiusz Majer
    • Wicedyrektorzy: Ewa Peraj, Łukasz Janc
    • Kierownik szkolenia praktycznego: Anna Kaczmarek
    • NIP: 787-10-30-195
    • REGON: 000100078
    • Kontakt z administratorem strony: piotr.gotowy@poczta.onet.pl
     piotr.gotowy@zsnr2-szamotuly.pl
   • Logowanie