• Pożegnanie maturzystów zaocznych
     • POŻEGNANIE MATURZYSTÓW ZAOCZNYCH

     • Nie tylko licealiści dzienni, ale również zaoczni 29 kwietnia odbierali upragnione świadectwa maturalne. O godz. 17.00 w Cafe Napoleon rozpoczęła się uroczystość zakończenia nauki w Liceum dla Dorosłych. Dyrektor Zygmunt Sługocki pogratulował wszystkim absolwentów ukończenia szkoły a tym, którzy przystępują do matury zdania egzaminu dojrzałości. Opiekunami semestrów maturalnych byli p. Aleksandra Adamczak i p. Daniel Kuzara.

    • Pożegnanie maturzystów
     • POŻEGNANIE MATURZYSTÓW

     • Wczesnym piątkowym popołudniem 29 kwietnia uczniowie ostatnich klas liceum i technikum z Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach odebrali świadectwa maturalne.

      Dyrektor Zygmunt Sługocki złożył na ręce absolwentów moc serdecznych życzeń i gratulacji. Podkreślał, że wszyscy trzymają kciuki za maturzystów, którzy za kilka dni przystępują do egzaminu dojrzałości.

      Najlepszymi absolwentkami zostały Roksana Grześ z Liceum Ogólnokształcącego oraz Magdalena Sołtysiak z Technikum, które zostały uhonorowane złotym medalem Stanisława Staszica – patrona szkoły. Następnie wręczono dyplomy i skromne upominki uczniom wyróżniającym się w rywalizacji sportowej, działalności społecznej i wolontariacie.

      W uroczystościach wzięli udział m.in. Starosta Szamotulski Beata Hanyżak, Dyrektor Wydziału Edukacji i Spraw Obywatelskich Powiatu Szamotulskiego Jan Stefaniak czy Prezes Stowarzyszenia Absolwentów „Rolnika” Ryszard Frąckowiak.

    • 231 flag na 231 rocznicę uchwalenia konstytucji
     • 231 FLAG NA 231 ROCZNICĘ UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

     • Wkrótce 2 maja – Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej a dzień później Święto Konstytucji 3 Maja 1791 roku. Z tej okazji, w piątek 29 kwietnia, władze Powiatu Szamotulskiego wraz z uczniami Zespołu Szkół nr 2 a zarazem członkami Wielkopolskiego Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej – koło w Szamotułach rozdawali mieszkańcom grodu Halszki flagietki. Ich liczba nie była przypadkowa 231 flag na 231 rocznicę uchwalenia pierwszej w naszej historii konstytucji. Życzymy udanego długiego weekendu majowego z biało – czerwonymi barwami.

      Piotr Gotowy

    • Podstawa to dobre żywienie
     • PODSTAWA TO DOBRE ŻYWIENIE

     • Piękna barwa piór oraz niezwykły pokrój ptactwa domowego potrafi zachwycić każdego. Młodzież z kl I i II TR z Zespołu Szkół Nr 2 w Szamotułach odwiedzając Uniwersytet Przyrodniczy w  Poznaniu Zakład Doświadczalny Żywienia Zwierząt w Gorzyniu, miała okazję podziwiać całą plejadę barwnego ptactwa domowego, nie tylko rodzimych ras polskich, ale także pochodzących z odległych rejonów świata. Gorzyńska hodowla liczy kilkadziesiąt ras drobiu, w wielu odmianach barwnych. Są wśród nich kaczki ruańskie, biegusy indyjskie, kaczka saksońska, karolinki, mandarynki, cayugi, gęsi bojowe, chołmogorskie, chińskie kury jedwabiste, zielononóżki kuropatwiane, sussex, białoczuby oraz czubatki, wayedotte, karzełki łapciate i wiele innych. Ptactwo to utrzymywane jest zarówno w kurniku z dostępem do wolnego wybiegu, jak i w wolierach zewnętrznych.

      - Drób utrzymywany jest nie tylko w celach dydaktycznych, ale także doświadczalnych – mówi Klaudia Ciołek, zootechnik z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu ZDŻZ w Gorzyniu – bowiem prowadzonych jest tutaj szereg badań naukowych, głównie związanych z żywieniem brojlerów oraz świń rosnących. W badaniach sprawdzane jest wykorzystanie pasz krajowych tj. nasion roślin strączkowych (bobiku, grochu, łubinu) czy rzepaku zamiast komponentów importowanych takich jak poekstrakcyjna śruta  sojowa. Prowadzone są również prace związane z polepszeniem wykorzystania pasz krajowych z użyciem wielu dodatków paszowych, ekstruzji oraz granulacji (co w efekcie ma na celu poprawiać strawność pasz).

      Większość pasz w gospodarstwie wykonywana jest w obrębie zakładu, dzięki takim urządzeniom jak rozdrabniacze, śrutowniki, mieszalniki, granulator ekstruder, który zgniata, podgrzewa nasiona roślin motylkowatych, zbóż i innych przy podwyższonym ciśnieniu.

      Praktyczne rozwiązania stosowane w zakładzie, zachęcały młodzież do zadawania pytań. Szczególnie związanych z utrzymaniem drobiu. Dzięki temu uczniowie dowiedzieli się, że temperatura, wilgotność i oświetlenie sterowane są elektronicznie.

      Przyszli rolnicy mogli też zobaczyć utrzymywane w systemie klatkowym kury nieśnej rasy Hy-Line, charakteryzującej się wysoką nieśnością, poznać zasady organizacji pracy, żywienia czy warunki utrzymania ptaków hodowlanych.

      W Gorzyńskim gospodarstwie utrzymywane są także lamy, kozy, osły, owce kameruńskie, które można hodować z powodzeniem w gospodarstwach agroturystycznych. Wzbudziły one u młodzieży dużo radości i sympatii szczególnie pięknie umaszczone kozie trojaczki, rasy anglonubijskiej. Hodowla zwierząt nie jest łatwa, ale daje ona wiele satysfakcji. Być może nasze odwiedziny w gorzyńskim gospodarstwie zachęcą młodych ludzi do hodowli oryginalnych ras zwierząt i ptaków oraz do pogłębiania wiedzy na temat żywienia zwierząt gospodarskich.

       

       

      Bardzo dziękujemy Pani Klaudii Ciołek z UP w Poznaniu ZDŻZ w Gorzyniu za umożliwienie zwiedzenia zakładu

      Nauczyciele: Katarzyna Zielewicz, Ewa Krysztofiak, Piotr Sołtysiak

      Uczniowie: kl I i II Technikum Rolniczego Zespołu Szkół nr 2 im. Stanisława Staszica w Szamotułach

    • Dzień przedsiębiorczości
     • DZIEŃ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI - KOLEJNA ODSŁONA

     • Dnia 20 i 21 kwietnia uczniowie naszej społeczności szkolnej udali się do różnych firm i instytucji aby na kilka godzin ,,zatrudnić” się w nich. Zajmowane stanowiska pracy były różnorodne.  W tegorocznej edycji Dnia przedsiębiorczości nasi uczniowie współpracowali z następującymi firmami: Kwiaciarnia Agata Jóźwiak, Kwiaciarnia Azalia, Santander Bank Polska S.A.,  Napoleon Cafe, Master Sushi Bar, Gospodarstwo Rolne Danuta Kwaśniewicz- Ratajczyk, MB Center, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu- Oddział w Szamotułach, Ma Go Anna Pająk, Lakdoktor, Credit Agricole Bank Polska S.A., AUTO NAPRAWA –  Szymon Mikołajczak, Kalinowski Sp. z o.o., Firma Usługowo –  Produkcyjna – Arkadiusz Płoski, WUL– GUM Usługi Wulkanizacyjno –  Transportowe, Galanteria Odzieżowa i Pasmanteria – Barbara Pyżalska, Zakład Wyposażenia Wnętrz- meble Oborniki Sp. z o.o., Magic- Salon Fryzjerski, Konian- M. Foltyn, Firma Usługowo- Handlowa Jacek Kaczmarek, Firma Usługowo- Transportowa Bąk Przemysław, Premio Opony Serwis Bojszczak s.c. Dziękujemy wolontariuszom za poświęcony czas, życzliwość okazaną naszym uczniom oraz bezcenne doświadczenie, które przekazali młodzieży.

      Katarzyna  Zielewicz, Renata Bednarczyk, Aleksandra Sadek

    • Lekcje pokazowe dla ósmoklasistów
     • LEKCJE POKAZOWE DLA ÓSMOKLASISTÓW

     • W dniach 25, 26 i 27 kwietnia w murach naszej szkoły gościliśmy Uczniów klas ósmych ze Szkoły Podstawowej nr 2 i Szkoły Podstawowej nr 3 w Szamotułach.

      Młodzież ta niebawem stanie przed ważnym wyborem szkoły średniej. Chcąc pomóc w podjęciu tej niełatwej decyzji, zaprosiliśmy ich na lekcje praktyczne do pracowni zawodowych, gdzie wraz z Uczniami i Nauczycielami naszej szkoły brali oni udział w zajęciach lekcyjnych.

      Nasi goście mieli okazję m.in.: wykonać desery i soki w Pracowni Żywienia , sprawdzić zawartość cukru w napojach, czy gęstość czekolady w Laboratorium Analizy Żywności, wykonać własne kompozycje florystyczne wraz z Uczniami Architektury Krajobrazu ,  oznaczyć odczyn i temperaturę gleby wraz z profilem Ochrony Środowiska.

      Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem, młodzież ze szkół podstawowych zadawała wiele pytań, na które odpowiedzi chętnie  udzielali zarówno Nauczyciele , jak i Uczniowie naszej szkoły.

      Goście mieli również możliwość zapoznania się z pełną ofertą edukacyjną szkoły. Mamy nadzieję, że ktoś z nich zawita do nas w przyszłości na dłużej.

      Zespół : Architektury Krajobrazu, Ochrony Środowiska, Technologii Żywności, Technologii Żywienia i Usług Gastronomicznych.

      Fot.  J.Zawieja, B.Korpik

    • Dzień patrona Anglii
     • DZIEŃ PATRONA ANGLII

     • 23 kwietnia przypada   ważne, narodowe święto w Wielkiej Brytanii- Dzień Św. Jerzego.  Wspomniany święty to dla Anglików symbol walki ze złem, odwagi i męstwa.  Ten pogromca smoka i średniowieczny wzór cnót został patronem Anglii, mimo, że sam Anglikiem nie był. Na Wyspach w  dzień Św. Jerzego, w trakcie parad i imprez kulturalnych - powiewają białe flagi z czerwonym krzyżem-które są znakiem świętego, a także oficjalną flagą  Anglii ( która też wpisuje się w Union Jack- flagę Zjednoczonego Królestwa). Anglicy noszą w tym dniu czerwone róże będące również symbolem Anglii. Na wsiach odbywa się uroczysty taniec ludowy Morris.  

      23 kwietnia to też idealny dzień dla tych, którzy chcą doskonalić swoje umiejętności językowe , bowiem  wtedy właśnie obchodzony jest Dzień Języka Angielskiego. Nie bez powodu wybrano taką datę- jest to termin narodzin i śmierci  Williama Szekspira, a ustanowiony został dla uczczenia historii i bogactwa  kultury lingwistycznej języka autora  Romea i Julii.

       

      Martyna Kustoń 

    • Kuratorzy
     • EDUKACJA PRAWNA MŁODZIEŻY

     • W miniony czwartek (21 kwietnia br.) uczennice i uczniowie naszej szkoły wzięli udział w serii spotkań z kuratorami pracującymi w Zespole Kuratorskiej Służby Sądowej w Sądzie Rejonowym
      w Szamotułach - Katarzyną Major i Łukaszem Kulskim. Goście opowiedzieli młodzieży o zakresie działań i zadaniach kuratora w polskim porządku prawa, sprawowanych przez niego nadzorach w rodzinach niewydolnych wychowawczo, nad nieletnimi zagrożonymi demoralizacją i popełniającymi czyny karalne. Spotkania, które dotyczyły także przejawów demoralizacji i odpowiedzialności karnej młodzieży, miały - prócz edukacyjnego - także wymiar profilaktyczny.

                                                                                                       

      Anna Kustoń

      Klaudia Tomaszak-Ślipka

    • Europejski dzień śniadania
     • EUROPEJSKI DZIEŃ ŚNIADANIA

     • Dziś  (24.04) , pod hasłem „ Znajdź czas na śniadanie” (ang. Make time for breakfast) celebrujemy najważniejszy posiłek dnia i świętujemy Europejski Dzień Śniadania.

      Według specjalistów- po kilku godzinach snu organizm potrzebuje zastrzyku energii w postaci porannego posiłku. Od tego, ile energii i składników odżywczych mu dostarczymy – zależy nasza wydajność w dalszej części dnia. Pamiętajmy, że ten pierwszy posiłek dnia- poprawia kreatywność, wzmaga koncentracje, poprawia również pamięć krótkoterminową. Co istotne- osoby regularnie jedzące śniadania mają mniejszą masę ciała, w porównaniu z tymi, które w ogóle nie jedzą lub jedzą nieregularnie.

      Zaszalejmy dziś ze śniadaniem.  Z pomysłem na złamanie tradycyjnego, polskiego śniadania, pospieszą uczniowie  3 klasy Technikum Żywienia i  Usług Gastronomicznych- spójrzcie na ich europejskie śniadania.

       

      Martyna Kustoń.

    • Przyłapani na czytaniu
     • PRZYŁAPANI NA CZYTANIU

     • Bohaterka dzisiejszego dnia  – książka -  to najlepszy przyjaciel człowieka. Ciągle najpopularniejsza jest jej wersja papierowa, ale doceniane są również e-booki i audiobooki. Corocznie 23 kwietnia obchodzony jest  Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Dzień ten  tradycyjnie  poświęcony jest promocji literatury i czytelnictwa. Zachęcamy wszystkich nauczycieli, uczniów i czytelników z całego świata do dzielenia się swoją pasją czytelniczą i polecania godnych przeczytania książek. Miłość do czytania można wyrazić za pośrednictwem np. #WorldBookDay. W galerii zdjęć możecie zobaczyć kilkoro uczniów naszej szkoły- przyłapanych na czytaniu. Dziś wszystkim życzymy cudownego czasu spędzonego z książką i  miłej lektury.

    • Palmiarnia
     • BOTANIKA W PALMIARNI I WIZYTA W PYRLANDZIE

     • 21 września klasa I HBp odwiedziła Palmiarnię Poznańską – największą w kraju i jedną z największych w Europie ekspozycję egzotycznych roślin i ryb.

      Na powierzchni 4600 m² (46 000 m³) w 12 pawilonach  prezentowanych jest około 1100 gatunków roślin, a w akwarium 170 gatunków ryb oraz około 50 gatunków roślin wodnych. 

      Podczas zwiedzania poznaliśmy roślinność od strefy subtropikalnej, tropikalnej,  poprzez sawannę do klimatu śródziemnomorskiego i sukulentów Ameryki.

      Po ciekawej lekcji botaniki przyszedł czas na ekstremalną wyprawę wspinaczkową do Parku Linowego Pyrland na Malcie.

      Wielu z nas świetnie poradziło sobie pokonując  mosty, zjazdy, skoki i złośliwe linki. Nie zabrakło adrenaliny, która wzmagała chęć zdobywania dalszych przeszkód.

      Klasa I HBp

      Anna Dolińska

      Katarzyna Jakubowska

    • Wizyta w Nowym Zoo
     • WIZYTA W NOWYM ZOO

     • 20 kwietnia uczennice i uczniowie klas 3 G i 3 GRp wybrały się na wycieczkę do Nowego Zoo w Poznaniu. Mimo nie do końca sprzyjającej aury udało nam się zwiedzić większość tego drugiego pod względem powierzchni ogrodu zoologicznego w Polsce. Największym zainteresowaniem cieszyły się Słoniarnia, wybieg dla żyraf, azyl dla niedźwiedzi oraz aktywne o tej porze roku tygrysy i lwy.

       

      Ewelina Otulakowska

      Piotr Gotowy

    • Zanim nasiona trafią na pole
     • ZANIM NASIONA TRAFIĄ NA POLE

     • Znaczenie olejów roślinnych dla człowieka jest nie do przecenienia, ze względu na wysokie wartości prozdrowotne (Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe), dlatego ich spożycie stale rośnie. To także ważne surowce dla przemysłu chemicznego oraz do produkcji biopaliw. Przekłada się to na popularność uprawy roślin oleistych wśród producentów rolnych.

      - Powierzchnia uprawy najważniejszej rośliny oleistej w Polsce – rzepaku ozimego wynosi obecnie prawie 1 mln ha - informuje dr hab Katarzyna Mikołajczyk kierownik Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin PIB w Poznaniu, wiodącego ośrodka badań nad roślinami oleistymi w Polsce i na świecie - poznański oddział IHAR jest inicjatorem prac nad ulepszaniem, na drodze genetycznej, oleju rzepakowego i poekstrakcyjnej śruty rzepakowej. Prace te, zapoczątkowane w 1961 roku, doprowadziły do wyhodowania i wdrożenia do uprawy odmian bezerukowych, a następnie odmian podwójnie ulepszonych.

      Uczniowie Technikum Rolniczego z Zespołu Szkół Nr 2 w Szamotułach dzięki uprzejmości Pani dr hab. Katarzynie Mikołajczyk mieli wyjątkową okazję zwiedzić Instytut oraz wysłuchać wykładów na temat prowadzonych badań, m.in. wytwarzania materiału wyjściowego do dalszej hodowli, wdrażania nowych odmian czy technologii uprawy głównie rzepaku ozimego, ale także rzepaku jarego, lnu, maku czy gorczycy białej.

      Naukowcy, pomagali młodzieży zrozumieć podstawy hodowli i genetyki prezentując doświadczenia i prace wykonywane na co dzień w laboratoriach.

      Uczniowie mogli zobaczyć podwojone haploidalne rośliny rzepaku, tzw. DH, które umożliwiają skrócenie procesu hodowlanego poszukującym nowych odmian. Dowiedzieć się, w jaki sposób izolować DNA z komórek roślinnych i że markery genetyczne umożliwiają szybkie wyselekcjonowanie roślin o najkorzystniejszych cechach hodowlanych.

      Poznańscy naukowcy zwracali także uwagę młodzieży m.in. na ciągłe poszukiwanie genów odporności rzepaku na groźne choroby takie jak: sucha zgnilizna kapustnych, czerń krzyżowych czy zgnilizna twardzikowa oraz potrzebie podwyższania parametrów jakościowych, np. różnicowania składu kwasów tłuszczowych, poprawie zimotrwałości.

      Dr hab. Stanisław Spasibionek podkreślał wysoką jakość oleju z gorczycy białej odmian Bamberka i Warta. Nalezy dodać, że gorczyca jest wartościową rośliną miododajną oraz ma bardzo dobre właściwości fitosanitarne. Wykładowca omawiał także szczególne właściwości oleju lnianego ze względu na wysoką zawartość kwasów omega-3 i omega-6. Rolnicy mają do wyboru trzy polskie odmiany lnu Jantarol, Oliwin, Szafir. - Obecnie prowadzone prace mają na celu wyhodowanie odmian, których olej będzie odporny na jełczenie – podkreślał prelegent.

      To była ogromna dawka wiedzy dla młodzieży szkolnej, mamy nadzieję że wrażenia pozostaną na długie lata.

      Tekst i zdjęcia: Ewa Krysztofiak (archiwum 1)

       

      Składamy szczególne podziękowania Pani kierownik, dr hab. Katarzynie Mikołajczyk za możliwość zwiedzenia IHAR oraz wszystkim naukowcom za ciekawe pokazy i prelekcje prezentowane w trakcie wizyty

      Udział w wycieczce wzięli: uczniowie kl II TR – opiekun Piotr Sołtysiak oraz

      uczniowie kl I TR – opiekunowie Katarzyna Zielewicz i Ewa Krysztofiak

    • Śniadanie Wielkanocne dla uczniów z Ukrainy
     • ŚNIADANIE WIELKANOCNE DLA UCZNIÓW Z UKRAINY

     • 13 kwietnia w Zespole Szkół nr 2 w Szamotułach odbyło się Śniadanie Wielkanocne dla uczniów przybyłych do nas z Ukrainy. Uroczystość zaszczyciła swą obecnością Starosta Powiatu Szamotulskiego - pani Beata Hanyżak, która wraz z Dyrektorem Zygmuntem Sługockim złożyła uczniom życzenia i przekazała upominki. Podczas spotkania uczniowie opowiadali o zwyczajach świątecznych panujących w Ukrainie oraz częstowali przygotowanymi własnoręcznie tradycyjnymi potrawami Wielkanocnymi.  Młodzież z Ukrainy podzieliła się również wrażeniami z ich pobytu w Polsce oraz w naszej szkole. Spotkanie przebiegło w niezwykle miłej, świątecznej atmosferze.

      Zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Szamotułach

    • Narodowy Dzień Ogrodnictwa w USA
     • NARODOWY DZIEŃ OGRODNICTWA W USA

     • Założyć ogród to uwierzyć w jutro. (Audrey Hepburn)

       Od 2008 roku 14 kwietnia obchodzony jest w USA Narodowy Dzień Ogrodnictwa.  Święto to zostało ustanowione specjalnie dla tych, których hobby to praca w ogrodzie oraz by zachęcić ogrodników do dzielenia się w tym dniu swoją wiedzą na temat uprawy roślin. 

      Każdy z 50 stanów w USA ma swój symbol kwiatowy, jednak spośród tylu ozdobnych roślin to właśnie w 1986 roku prezydent Reagan ustanowił różę  symbolem kwitowym USA.  Doceńmy dziś wszystkie roślinki, które pojawiły się już  w naszym ogrodzie. Pamiętajmy - Możemy narzekać, że różane krzewy mają ciernie lub cieszyć się, że cierniste krzewy zakwitają różami (Abraham Lincoln - szesnasty prezydent USA)

      W galerii zdjęć można podziwiać kwiaty wybrane na reprezentowanie poszczególnych stanów w USA, a  narysowane głównie przez uczniów Technikum Architektury Krajobrazu z naszej szkoły.

       14 kwietnia  to doskonała okazja aby wyjść i posadzić kwiatka, czy warzywo we własnym ogrodzie, a jeśli nie ma takiej możliwości- to warto chociaż postawić  nową doniczkę z roślinką na domowym parapecie.

       

      Bartosz Korpik,

      Martyna Kustoń.

    • Konkurs fotograficzny UP
     • LAUREACI KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO NA UNIWERSYTECIE PRZYRODNICZYM W POZNANIU

     • W dniu 6 kwietnia na Wydziale Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu odbyło się wręczenie nagród laureatom X edycji Konkursu Fotograficznego ,,Przyroda, człowiek, zrównoważony Rozwój”. Tym razem motywem przewodnim konkursu było hasło ,,Jestem ekopozytywny”. Rozstrzygnięcie konkursu miało miejsce pod koniec października 2021 roku ale ze względu na pandemię wręczenie nagród mogło się odbyć dopiero teraz. Było ono połączone z Wydziałowymi Drzwiami Otwartymi.

      Jak co roku tak i teraz wśród laureatów znaleźli się uczniowie naszej szkoły. 3 miejsce zajęła uczennica klasy 3 K Zuzanna Kobus a wyróżnienia zdobyli Andrzej Jakubowski z klasy 2 GR i Karolina Lehmann z 3 K.

      Cieszymy się bardzo, że znów mogliśmy znaleźć się w gościnnych progach Uniwersytetu.

      Dla Karoliny i Zuzanny nie była to pierwsza wizyta na Wydziale Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej. Jeszcze będąc w gimnazjum uczestniczyły one w zajęciach I edycji Uniwersytetu Młodych Przyrodników.

      Tym razem poza wręczeniem nagród uczestniczyliśmy w spotkaniach promujących różne kierunki studiów na Wydziale. Między innymi dowiedzieliśmy się, czy nawodnienie jest receptą na suszę, jak zostać wynalazcą, do czego można wykorzystać drony w ochronie środowiska, na czym polega erozja ekstremalna.

      Nasz pobyt na uczelni zakończył ,,konkurs z uśmiechem” przygotowany przez członków kół naukowych działających na Wydziale.

      Niebawem zostanie ogłoszona nowa -już XI edycja konkursu. Ciekawe, jaka będzie jego tematyka w tym roku? Już dzisiaj zachęcam wszystkich do wzięcia w nim udziału. Ubiegłoroczni laureaci twierdzą, że warto to zrobić.

      Katarzyna Jakubowska

    • Konkurs o Powstaniu Wielkopolskim
     • SUKCES NASZYCH UCZENNIC W KONKURSIE O POWSTANIU WIELKOPOLSKIM

     • 8 kwietnia odbyło się podsumowanie konkursu pod tytułem „Moja mała Ojczyzna – Powstanie Wielkopolskie, jako jedyne zwycięskie powstanie w historii Polski.

      Konkurs odbył się pod patronatem honorowym Wojewody Wielkopolskiego Michała Zielińskiego, Wielkopolskiego Kuratora Oświaty, Starosty Powiatu Szamotulskiego Beaty Hanyżak oraz patronatem firm Trol Intermedia, Samsung oraz Spomasz Wronki. Komisja powołana przez Dyrekcję Zespołu Szkół nr 1 we Wronkach wyłoniła zwycięzców konkursu, który cieszył się sporym zainteresowaniem.

      W kategorii filmik – szkoły ponadpodstawowe III miejsce zajęły uczennice naszej szkoły – Magdalena Walaszczyk i Wiktoria Wołyniec z klasy 1 KR.

      Serdecznie gratulujemy!

      Magda i Wiktoria wraz z 6 innymi uczniami tej klasy uczestniczą w tym roku w projekcie „Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@ 2020”. W ramach tego konkursu pracują nad tematem „Miejsca pamięci Powstania Wielkopolskiego w powiecie szamotulskim”. Podsumowanie tegorocznej edycji projektu nastąpi na początku czerwca.

      Piotr Gotowy

    • Dzień przedsiębiorczości
     • DZIEŃ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

     • W  bieżącym roku w miesiącu kwietniu  realizowana jest XIX edycja Ogólnopolskiego Dnia Przedsiębiorczości pod honorowym Patronatem Prezydenta RP pana Andrzeja Dudy. Dla naszej szkoły to już XVIII odsłona tego programu. Dzień przedsiębiorczości sprzyja podejmowaniu przez młodych ludzi trafnych decyzji w planowaniu dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej. Poprzez udział w programie uczniowie mają możliwość:

      • odbycia jednodniowej wizyty w wybranym miejscu pracy weryfikującej plany edukacyjne,
      • zweryfikowania swoich wyobrażeń o wymarzonym zawodzie,
      • pozyskania informacji o wykształceniu, umiejętnościach czy predyspozycjach niezbędnych do wykonywania danego zawodu,
      • doświadczenia związku pomiędzy wykształceniem a karierą zawodową,
      • zapoznania się z organizacją i zarządzaniem firmą.

      Ideą programu jest włączenie środowiska przedsiębiorców w edukację młodych ludzi oraz stworzenie nowatorskiej płaszczyzny przekazywania wiedzy o funkcjonowaniu na rynku pracy. Młodzi ludzie mają okazję zweryfikować informacje o pracy na wymarzonym stanowisku. Zdobędą również wiedzę o tym, jakich kompetencji i wiadomości oczekuje się od kandydatów na konkretne stanowisko pracy.
      Młodzież miała możliwość skorzystania z bazy firm współpracujących z naszą szkołą, bądź wybrać inną,  kierując się własnymi zainteresowaniami i preferencjami zawodowymi.  
      Dnia 6 kwietnia  grupa uczniów naszej szkoły zamieniła sale lekcyjne na pobyt w następujących firmach: Kwiaciarnia Azalia, Restauracja i Pub Niagara, Kwiaciarnia Agata Jóźwiak, Santander Bank Polska, I oddział Szamotuły, Master Sushi Bar.
      W najbliższym czasie kolejni uczniowie udadzą się do instytucji i firm aby rozpoznać a może i rozpocząć   swoją ścieżkę kariery zawodowej, o czym będziemy  informować.

      Katarzyna Zielewicz, Renata Bednarczyk, Aleksandra Sadek

    • Kiermasz świąteczny
     • KIERMASZ ŚWIĄTECZNY

     • Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego, w dniu 6 kwietnia odbył się w naszej szkole Kiermasz Wielkanocny. Celem tego przedsięwzięcia było zebranie pieniędzy dla Rodzin z Ukrainy, które zamieszkały w naszej gminie.

      Przygotowania do Kiermaszu rozpoczęły się wiele dni wcześniej. Uczniowie klas o profilu Architektura Krajobrazu pod przewodnictwem p. Bartka Korpika, tworzyli ozdoby wielkanocne, dekoracje, wiązanki oraz różnego rodzaju rękodzieło .

      Wielkim zaangażowaniem wykazali się również Uczniowie klas: 2zkc, 2G, 2 Grp i 3 GT, którzy podczas zajęć z p. Małgorzatą Rosadą przygotowali najrozmaitsze, przepyszne ciasta i łakocie.

      Inicjatywę szkolną wsparło również grono nauczycielskie, przygotowując własne wypieki i słodycze.

      Wszystko było do kupienia za symboliczną, kilkuzłotową kwotę. Zebrane zostało 854,98 groszy !!!

      Dziękujemy wszystkim Uczniom i Nauczycielom za udział w tym wydarzeniu.

      Samorząd Uczniowski wraz z Opiekunami

      Tekst i fot. J. Zawieja

  • Kontakty

   • Zespół Szkół nr 2 im. Stanisława Staszica w Szamotułach, ul. Szczuczyńska 3
   • tel. (+48) 61-29-21-559
   • ul. Szczuczyńska 3 64-500 Szamotuły Poland
   • Dyrektor: Arkadiusz Majer
   • Wicedyrektorzy: Ewa Peraj, Łukasz Janc
   • Kierownik szkolenia praktycznego: Anna Kaczmarek
   • NIP: 787-10-30-195
   • REGON: 000100078
   • Kontakt z administratorem strony: piotr.gotowy@poczta.onet.pl piotr.gotowy@zsnr2-szamotuly.pl
  • Logowanie