Święto Drzewa ma na świecie stary rodowód. Jego początki sięgają roku 1872, kiedy to znawca i miłośnik przyrody, Julius Sterling Morton, a także sekretarz rolnictwa Stanów Zjednoczonych, zwrócił się do rodaków z prośbą , aby każdy kto może posadził drzewo .
W Polsce ideę tę realizują głównie stowarzyszenia ekologiczne, nadleśnictwa i szkoły. Niestety, drzewostany znikają w tempie szybszym niż są odtwarzane. Zajmują, co prawda, 30% powierzchni planety, ale na skutek rabunkowej gospodarki leśnej co minutę wycina się obszary o wielkości 36 boisk do piłki nożnej. Tymczasem korzyści z obecności drzew w ekosystemie czerpią wszyscy. Gnieżdżą się na nich ptaki, gryzonie, owady, porosty, grzyby, a nawet glony. Dla wielu gatunków drzewa są schronieniem, miejscem rozrodu, żerowania.. Pod korą drzewa lokują się ci mieszkańcy, którzy woleliby pozostać w ukryciu. Poza owadami znajdziemy tam skoczogonki, pająki, roztocza czy nicienie. Niektóre z nich mieszkają pod korą od początku, inne z kolei ściągają na drzewo na okres snu zimowego.
Drzewa pełnią funkcję regulacyjną. Pobierając dwutlenek węgla w procesie fotosyntezy, produkują w zamian tlen. Te o rozłożystych konarach w ciągu 10 lat oddają go tyle, że wystarczy jednej dorosłej osobie na oddychanie przez kolejne 20 lat. Zapobiegają także erozji gleby, a rozbudowane systemy korzeniowe wzmacniają zbocza gór i brzegi nurtów wodnych. Drzewa dają cień i obniżają temperaturę, co w zmniejsza zjawisko antropogenicznego „podgrzewania” miast. Warto, aby jak najdłużej żyły duże drzewa o rozłożystych konarach gdyż usuwają 70 razy więcej zanieczyszczeń, trujących gazów i kurzu niż ich kilkuletni przedstawiciele. Drzewa regulują także okoliczną gospodarkę wodną, co ma znaczenie zwłaszcza dla zabudowanych terenów, narażonych na podtopienia. Podczas ulewy, pełne liści rozłożyste korony zmniejszają gwałtowny spływ wody na powierzchnię, a korzenie odparowują jej nadmiar, osuszając glebę, wskutek czego potrzebujemy mniej odprowadzającej infrastruktury podziemnej.
Dzięki transpiracji drzewa nawilżają powietrze – jeden solidny okaz działa jak 5 klimatyzatorów w upalne dni. W zimie z kolei spowalniają wiatry i ograniczają wychłodzenie budynków, co znacznie zmniejsza rachunki.
O dobroczynnym wpływie drzew można by wiele pisać – dlatego warto je poznać i dbać o nie gdyż bez nich życie na naszej planecie jest niemożliwe. Zapamiętaj tych kilka rad pozwalających na ich ochronę:
1. Jeśli możesz posadź sadzonkę drzewa i zachęć do tego innych.
2. Wybierz się na spacer do parku, lasu – spróbuj rozpoznać żyjące tam gatunki drzew oraz dowiedzieć czegoś więcej o ich znaczeniu.
3.Zbieraj zużyte kartki, oddawaj do przetworzenia.
4.Ograniczaj ilość pobieranych ulotek.
5.Zrezygnuj z papierowych torebek gdyż ich wyprodukowanie pociąga za sobą wycinkę drzew. Najlepiej mieć własną torbę płócienną.