Zapraszamy wszystkich nauczycieli i uczniów, również tegorocznych maturzystów, do wzięcia udziału w akcji Gaszyn Challenge - Pompujemy dla Sandry. Każda nominowana instytucja może nagrać film na którym uczestnicy wykonują 10 pompek bądź przysiadów a następnie nominują trzy kolejne instytucje aby zrobiły to samo. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych 18 czerwca (czwartek) na godz. 14:30 na szkolne boisko w stroju umożliwiającym wykonanie zadania. Wszystkich uczestników gorąco zachęcamy do zasilenia skarbonki na zakup najdroższego leku świata dla Sandry: https://www.siepomaga.pl/sandra
GASZYN CHALLENGE
NA PRZEKÓR PANDEMII - WCIĄŻ DZIAŁAMY!
Świadomi istnienia zjawisk i współzależności łączących ludzi i miejsca na całym świecie od lat stawiamy czoło wyzwaniom wynikającym z troski o ludzkość, takim jak wychowywanie dla pokoju, edukacja o prawach człowieka, antydyskryminacyjne kształcenie międzykulturowe czy działania proekologiczne. Staramy się mieć oczy i umysły otwarte na zmieniającą się rzeczywistość. Dostrzegamy więc potrzebę tworzenia świata, w którym będzie więcej ludzkiej życzliwości, więcej troski - o siebie nawzajem i o środowisko naturalne - więcej dobra - w każdej jego możliwej postaci. Dlatego, mimo trwającej pandemii, wciąż działamy.
W maju przyjęliśmy zaproszenie do współrealizowania - wraz z zaprzyjaźnionym poznańskim stowarzyszeniem „Jeden Świat” - projektu edukacyjnego „Świat się zmienia tu i teraz!”. Obecnie nasze uczennice - wspólnie z młodzieżą z kilku innych wielkopolskich szkół - biorą udział w elektronicznym kursie edukacji globalnej o nazwie Szkoła Globalnej Odpowiedzialności. Pod okiem koordynatorek i koordynatorów ze wspomnianego stowarzyszenia uczą się globalnej odpowiedzialności w zakresie żywności: zgłębiają tajniki jej produkcji, analizują problem jej marnowania oraz głodu na świecie, dyskutują o etycznej konsumpcji i suwerenności żywieniowej. W ramach projektu młodzi ludzie tworzą (na ten moment) wirtualną przestrzeń do zdobywania wiedzy i wzajemnego motywowania się do działania, a także inicjowania i konsultowania pomysłów. Jak tylko będzie to możliwe, projekt przybierze formę spotkań i działań bezpośrednich (planowane są między innymi całodzienne warsztaty w jednym z poznańskich ogrodów społecznych, wówczas to uczennice, biorące udział w projekcie, będą mogły wykorzystać zdobytą wcześniej wiedzę w praktyce). Ostatni etap naszych wspólnych aktywności ma dać młodzieży moc sprawczą do zmieniania świata tu i teraz. Jesienią, pod okiem szkolnych koordynatorek (Anny Kustoń, Klaudii Tomaszak-Ślipki oraz Joanny Vowie), uczennice poprowadzą warsztaty rówieśnicze oraz inne działania edukacyjne.
Czerwiec to jednak w środowisku szkolnym głównie czas podsumowań. Za nami kolejny rok szkolny intensywnych działań, które w ostatnich miesiącach przeniosły się do świata wirtualnego. 10 czerwca br. odbyła się Ogólnopolska Prezentacja Projektów Młodzieżowych – wydarzenie organizowane przez Centrum Edukacji Obywatelskiej od dwudziestu lat, które w tym roku (kiedy spotkania na większą skalę są niemożliwe) przeniosło się do świata online. My również zostaliśmy zaproszeni do udziału w tym wirtualnym festiwalu, aby porozmawiać o tym, z jakim wyzwaniami mierzyliśmy się w tym roku szkolnym i co udało nam się zrealizować. Młodzież spotkała się w specjalnie zaprojektowanych wirtualnych pokojach (powstałych w jednej z elektronicznych aplikacji) i wymieniała się doświadczeniami. O dokonaniach naszej szkolnej społeczności opowiadała koleżankom i kolegom z całej Polski Gabriela Konieczna, uczennica pierwszej klasy liceum ogólnokształcącego. W czasie festiwalu wszyscy mieliśmy ponadto możliwość wzięcia udziału w ciekawych webinarach, między innymi z dziennikarką i pisarką Justyną Suchecką oraz podróżniczką dookoła świata - Anną Książek. To był niezwykle inspirujący czas.
Anna Kustoń
Klaudia Tomaszak-Ślipka
Joann Vowie
Autorką grafiki jest Ewelina Ładzińska - Kłaczkiewicz.
NOWE TERMINY REKRUTACYJNE DO LICEUM DLA DOROSŁYCH I SZKOŁY POLICEALNEJ
INTERCULTURAL LEARNING
Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego po raz kolejny mieli okazję uczestniczyć w Warsztatach Międzykulturowych, tym razem prowadzonych w języku angielskim przez Petra Móri, trenera European Pool of Trainers. Wolontariuszka pochodząca z Węgier, która od ponad 7 lat jest zaangażowana w edukację międzykulturową ,opowiedziała nam o swoich licznych podróżach, wizycie w Polsce, a przede wszystkim razem z nami przeanalizowała różnice kulturowe i co z nich wynika. Doszliśmy do wspólnych wniosków, ze inaczej nie znaczy gorzej, a raczej świadczy, że jest ciekawiej. Warsztaty Intercultural Learning in everyday life uzmysłowiły nam, że warto zdobywać kluczowe umiejętności krytycznego myślenia oraz postawy by nie generalizować i nie oceniać ludzi na podstawie tylko tego co o nich usłyszymy.
TERMIN I MIEJSCE ZDAWANIA EGZAMINU MATURALNEGO W 2020 R.
UWAGA NAUCZYCIELE, MATURZYŚCI I UCZNIOWIE
W załączniku informacja dotycząca zasad bezpieczeństwa obowiązujących na tegorocznych egzaminach maturalnych i zawodowych.
NOWE TERMINY REKRUTACYJNE DO LICEUM I TECHNIKUM W ROKU SZKOLNYM 2020/2021
ZARZĄDZENIE DYREKTORA W SPRAWIE ZMIAN W KALENDARZU ORGANIZACJI ROKU SZKOLNEGO
KONSULTACJE PRZEDMATURALNE
Zapraszamy naszych tegorocznych absolwentów na konsultacje przedmaturalne. Konsultacje będą przeprowadzone przez nauczycieli wg harmonogramu znajdującego się w załączniku.
WARSZTATY EDUKACJI MIĘDZYKULTUROWEJ
18 maja uczniowie 1 klasy Liceum Ogólnokształcącego i 3 klasy Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych brali udział w warsztatach międzykulturowych zorganizowanych przez ASF Poland- pozarządowej organizacji, która opiera swoje działania na wolontariacie by budować świat oparty na sprawiedliwości i pokoju.
Cały czas poszerzamy nasze horyzonty, bierzemy udział w kształceniu obywateli tolerancyjnych i wolnych od uprzedzeń. Na warsztatach poruszone zostały zagadnienia takie jak – kultura, stereotypy, generalizacja. Wiemy, że stereotypy modyfikują postrzeganie innych osób, są obecne w każdej kulturze i często kierują naszym zachowaniem, nawet jeśli nie zdajemy sobie z tego sprawy. Udział w warsztatach z pewnością pozwolił nam poszerzyć nasze postrzeganie nas samych, a także otaczającego nas świata. Skupialiśmy się na różnicach panujących między państwami, ale dzięki temu doceniliśmy, że świat zbudowany z różnic jest silniejszym i ciekawszym miejscem do życia. Doceniliśmy inne kultury i staliśmy się bardziej otwarci na otaczający nas świat i ludzi. Po warsztatach wiemy, że warto otworzyć się na innych, poznać ich ,zaakceptować różnice; cytując papieża Franciszka : „….. gdy wychodzimy do ludzi, poznajemy inne kultury, inne sposoby myślenia, inne religie, zaczynamy tę wspaniałą przygodę, która nazywa się dialogiem”. Zachęcamy więc do rozpoczęcia dialogu z innymi, a zwłaszcza tymi różniącymi się od nas kolorem skóry, językiem, obyczajami, poglądami.
HARMONOGRAM EGZAMINU POTWIERDZAJĄCEGO KWALIFIKACJE W ZAWODZIE - TECHNIKUM
HARMONOGRAM EGZAMINU ZAWODOWEGO - SZKOŁA POLICEALNA
NOWE LAPTOPY DLA SZKOŁY
Dzięki inicjatywie władz Powiatu Szamotulskiego nasza szkoła zyskała sześć laptopów. Będą one wykorzystywane do nauki zdalnej i stacjonarnej. Zakup sprzętu komputerowego został sfinansowany ze środków Unii Europejskiej.
KOMUNIKAT DOTYCZĄCY REKRUTACJI
Uwaga! Terminy postępowania rekrutacyjnego na rok szkolny 2020/2021 będą wydłużone. O dokładnych terminach powiadomimy niezwłocznie po ustaleniu ich przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Więcej informacji o rekrutacji -
HARMONOGRAM EGZAMINÓW MATURALNYCH
ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2019/2020 - POŻEGNANIE MATURZYSTÓW
„Żyj według scenariusza, który chciałbyś sobie napisać”(A. Kumor).
Takie motto chcieliśmy wywiesić na sali gimnastycznej, gdzie jak co roku miało odbyć się uroczyste pożegnanie klas maturalnych, wręczenie listów pochwalnych i gratulacyjnych dla rodziców.
Różnie jednak splatają się ludzkie losy, nikt nie spodziewał się, że w tym roku będziemy żegnać maturzystów w ciszy szkolnego korytarza, w rękawiczkach i zasłonięci maseczkami. Dziwny to rok, niezwykły, nie tylko ze względu na pandemię, ale również dlatego, że żegnamy wielu wspaniałych wyróżnionych absolwentów.
28 i 29 kwietnia odbyło się w Zespole Szkół nr 2 w Szamotułach rozdanie świadectw 70 absolwentom liceum i technikum.
W imieniu Starosty Szamotulskiego Pani Beaty Hanyżak nagrody finansowe dla najlepszych absolwentów :Patrycji Dekiert z liceum i Michała Łowigusa z technikum wręczył dyrektor Zygmunt Sługocki.
W najbliższych dniach swoje świadectwa odbierze także 40 absolwentów Liceum dla Dorosłych.
Kochani dziękujemy Wam za Wasze zaangażowanie, uśmiech i wspólnie spędzony czas. I chociaż to tak nietypowy czas cieszcie się ze świadectw z biało-czerwonym paskiem.
Drodzy Rodzice, żegnając się z Wami, pragniemy podziękować za życzliwość, każde dobre słowo i współpracę.„A po nocy przychodzi dzień, a po burzy spokój."
Życzymy Wam wszystkim, żebyście żyli w dobrych i spokojnych czasach.Wychowawcy klas maturalnych
REKRUTACJA NA ROK SZKOLNY 2020/2021
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą edukacyjną naszej szkoły na przyszły rok szkolny. W zakładce "Uczniowie i rodzice - Rekrutacja" można zapoznać się z kierunkami kształcenia w naszym zespole, regulaminem rekrutacji oraz terminami postępowania rekrutacyjnego. Poza tym można pobrać wnioski do poszczególnych szkół dziennych i zaocznych. Dokumenty można składać od 11 maja w wersji elektronicznej wysyłając na adres mailowy szkoły: zsnr2szamotuly@onet.pl, korespondecyjnie wysyłając na adres Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach, ul. Szczuczyńska 3, 64-500 Szamotuły bądź osobiście w sekretariacie szkoły.
Uwaga terminy rekrutacji mogą ulec zmianie według ustaleń Ministerstwa Edukacji Narodowej.
KOMUNIKAT - HARMONOGRAM WYDAWANIA ŚWIADECTW MATURALNYCH
DZIEŃ ANGIELSKI
Dziś Dzień Świętego Jerzego- patrona Anglii; od 2010 r. 23 kwietnia obchodzony jest również Dzień Języka Angielskiego; a zbiega się on z datami narodzin i śmierci Williama Szekspira (23.04.1564–23.04.1616) .
W tym roku nie będzie hucznych obchodów, ale z okazji narodowego święta Anglików , przypatrzymy się jednemu z najsławniejszych symboli Anglii, znanemu na całym świecie- śniadaniu.
Klasa 3 technikum żywienia i usług gastronomicznych , która pogłębia również wiedzę z języka angielskiego zawodowego, postanowiła połączyć teorię z praktyką…. Z kolei, czas , który musimy spędzać w domu jest dobry na …. eksperymenty w kuchni. Może spróbujecie wykonać English breakfast ?
Full English breakfast; fry-up , czyli poranna brytyjska uczta - znacznie różni się od naszego śnadania- składa się bowiem z wielu składników smażonych na głębokim tłuszczu- czyli jajek, bekonu, parówek, fasolki w sosie pomidorowym, grzybów, do tego tost z dżemem, herbata , kawa lub sok owocowy. Historia tej wielokalorycznej, tłustej potrawy nie jest do końca znana. Trop prowadzi do klasy robotniczej… Pamiętamy, że tej grupy społecznej nie było stać na trzy gorące posiłki dziennie; od wczesnych godzin porannych ciężko wtedy pracowano i należało zjeść coś , co dostarczy energii na cały dzień wysiłku fizycznego- stąd kaloryczna bomba tłuszczowa.
Śniadanie takie jest tłuste i zapewnia krzepę na cały dzień. Spróbujecie ?
Martyna Kustoń.
KIND OVERSEAS SCHOOL OF THE YEAR
Pierwsza polska placówka edukacyjna z tytułem szkoły życzliwości – czyli brytyjskie wyróżnienie dla szamotulskiego Rolnika.
Mamy ogromny zaszczyt poinformować, że nasz Zespół Szkół nr 2 w Szamotułach, jako jedyna szkoła w Polsce, otrzymał zaszczytny tytuł „Kind Overseas School of the Year”. Aby uzyskać taki tytuł, należy udokumentować, prowadzoną przez placówkę na wielu płaszczyznach, szeroką działalność dobroczynną (m.in. troskę o ludzi, zwierzęta, środowisko), uczyć szacunku do innych, kreować dobre postawy, promować działania prospołeczne i wolontariat.
Nasza szkolna społeczność została doceniona za ogrom działań na rzecz potrzebujących - zarówno ludzi, jaki i zwierząt - oraz całej planety. Na wyróżnienie zasłużyły m.in. coroczne zbiórki darów i środków finansowych dla potrzebujących we Lwowie, akcja kartek świątecznych dla dzieci, które spędzają Boże Narodzenie w szpitalach, zbiórka zabawek dla chorego Szymonka, szeroka działalność naszego szkolnego koła wolontariatu „Promyk” (w tym współpraca przy organizacji balu dla osób niepełnosprawnych), warsztaty hortiterapeutyczne, akcja Okulary dla Afryki, coroczne zbiórki krwi, akcja „Adopt, don’t shop”. Także obchody Dnia Białej Wstążki, czyli kampania społeczna „Stop Przemocy Wobec Kobiet” oraz Kindness Day i wszelkie akcje związane z tym dniem (lekcje wychowawcze dotyczące życzliwości, wysyłanie pełnych życzliwości wiadomości do najbliższych, wystawy sławnych ludzi z Polski i zagranicy, którzy zasłynęli z czynienia dobra, powiewające na szkolnych korytarzach girlandy z cytatami mówiącymi o czynieniu dobra, kartki z motywacyjnymi sentencjami podarowane uczniom na zajęciach, kiermasz słodkości, z którego pieniądze zostały przeznaczone na Serce dla Lwowa) wzbudziły duże zainteresowanie.
Komisja przyznająca zaszczytny tytuł była również pod wrażeniem działań Zespołu Szkół nr 2 na rzecz środowiska. Na uwagę zasłużyły inicjatywy: Rabata dla Klimatu, sadzenie żywopłotu, a także Drzew Pokoju i Radości. Wrześniowy Bieg dla Pokoju oraz warsztaty w banku żywności także spotkały się z wielkim uznaniem.
Jury zwróciło ponadto uwagę na przeprowadzony we wrześniu maraton czytania, przy okazji którego książka Kindness Challenge stała się inspiracją do dyskusji o potrzebie czynienia dobra.
Wspomniany wyżej prestiżowy tytuł przyznaje jury, którego przewodniczącym jest David Jamilly - Brytyjczyk, filantrop, bardzo aktywnie szerzący pomoc humanitarną. Założył on w Wielkiej Brytanii- Pod Children’s Charity - organizację charytatywną, która co roku organizuje 2500 przedstawień dla dzieci w szpitalach oraz hospicjach i w ten sposób umila im trudny czas spędzany na oddziałach. Jamilly jest również patronem Zoe’s Place - instytucji roztaczającej opiekę nad nieuleczalnie chorymi dziećmi. W 2005 r. założył The Good Deeds Organisation, czyli Organizację Dobrych Uczynków. W 2011 natomiast stał się współzałożycielem Kindness UK, promującej wszelkie działania dobroczynne. Organizacja ta przyznaje tytuły szkołom, które mają szczególne dokonania na płaszczyźnie dobroczynności właśnie. Szczęśliwie i my dołączyliśmy do tego zacnego grona szkół. Warto podkreślić, że jesteśmy pierwszą szkołą w Polsce, która może się tym poszczycić. Opis naszych działań - jako przykład dla innych - został już opublikowany na stronie Kindness Uk: http://kindnessuk.com/news.php
First Polish school to achieve Kindness UK 'Overseas School of The Year' accreditation
Powyższy tytuł odnosi się do każdej nauczycielki, każdego nauczyciela, każdej uczennicy, każdego ucznia naszej szkoły, a także wszystkich innych jej pracowników, którzy także włączają się w działania na rzecz życzliwości. Jesteśmy wspaniałymi ludźmi, którzy szerzą dobro na każdym kroku, czy to adoptując psa, czy piekąc placki sprzedawane w celach charytatywnych; kupując cegiełki , z których dochód przeznaczony jest na cele charytatywne, oddając krew, sadząc drzewa. Nie pozostajemy obojętni na potrzeby innych, jesteśmy zaangażowani w działania na rzecz środowiska naturalnego. Wiemy, że pomaganie innym jest ważne, a dobro powraca, czyniąc nas szczęśliwymi.
Warto być dobrym!
Be kind. Always.
Martyna Kustoń
Joanna Tysiak,
Arleta Danielewicz,
Grażyna Hadyniak.
Archiwum Aktualności