• Orzeł Armii Krajowej
     • NASI UCZNIOWIE PODCZAS ROCZNICY POWSTANIA ARMII KRAJOWEJ

     • 79 lat temu, 14 lutego 1942 roku, Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych, gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową. W rocznicę tego wydarzenia przedstawiciele Szamotulskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „Orzeł” oraz szamotulskiego koła Wielkopolskiego Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej oddali hołd niezłomnym żołnierzom Polskiego Państwa Podziemnego. Ze względu na sytuację epidemiczną uroczystości odbyły się w reżimie sanitarnym.

       

      W sobotę, 13 lutego, dokładnie w południe przy Głazie Pamięci znajdującym się koło Bazyliki Mniejszej, Dominik Dodolski - prezes WSPAK – koło w Szamotułach a zarazem uczeń klasy 2 HBp - odczytał rozkaz gen. Sikorskiego oraz rotę przysięgi żołnierza wstępującego do AK. Następnie zabrzmiał hymn Armii Krajowej po którym uczestnicy uroczystości uczcili pamięć żołnierzy minutą ciszy. W uroczystościach brała udział wiceprezes WSPAK – koło w Szamotułach a zarazem uczennica klasy 2 HBg Natalia Peksa. Delegacje stowarzyszeń złożyły przy Głazie Pamięci wiązanki kwiatów oraz znicze. W drugiej części skromnych uroczystości dr Agnieszka Krygier – Łączkowska przedstawiła informacje na temat Armii Krajowej, w tym osób związanych z Szamotułami walczących podczas II wojny światowej w szeregach AK. Byli to Stanisław Lech Jankowski, Stanisław Zgaiński, Zygfryd i Alfons Linda, Andrzej Kosicki, Leon Michalski, ks. Henryk Szklarek – Trzcielski, ks. Albin Jakubczak, żyjący ks. Bogdan Kończak, Irena Krzywoszyńska i Włodzimierz Galus.

      Poniżej relacja filmowa z wydarzenia.

      Szamotulskie obchody 79 rocznicy powstania Armii Krajowej

       

       

      Piotr Gotowy

    • OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ TRANSPLANTACJI
     • OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ TRANSPLANTACJI

     • 26 stycznia obchodzimy Ogólnopolski Dzień Transplantacji. Tego dnia w roku 1966 po raz pierwszy w Polsce dokonano przeszczepu nerki u 18-letniej uczennicy szkoły pielęgniarskiej. Dzisiaj przeszczepy nerek, wątroby, serca czy  płuc  to codzienność. Transplantacja stałą się nowoczesną metodą leczenia pozwalającą na lepsze i nowe  życie. Wyróżniamy dwa rodzaje przeszczepów: ex vivo - to pobranie komórek, tkanek lub narządów od żywego dawcy na rzecz osoby nie będącej krewnym w linii prostej, rodzeństwem oraz ex mortuo- dotyczy przeszczepiania narządów  pobranych z zwłok ludzkich od osób, które za życia nie wyraziły na to sprzeciwu.

      Pobranie komórek, tkanek lub narządu od żywego dawcy na rzecz osoby nie będącej krewnym w linii prostej, rodzeństwem, osobą przysposobioną lub małżonkiem, wymaga jednak zgody sądu rejonowego po wysłuchaniu wnioskodawcy oraz po zapoznaniu się z opinią Komisji Etycznej Krajowej Rady Transplantacyjnej.

          W polskim prawie funkcjonuje zasada zgody domniemanej oznacza ona, że osoba ,która nie wyraziła obiekcji w Centralnym Rejestrze Sprzeciwu zgadza się na pobranie narządów do transplantacji. Centralny Rejestr Sprzeciwów to baza danych z deklaracjami osób, które nie wyraziły zgody na przeszczepienie narządów. Dlatego przed pobraniem narządów lekarz sprawdza czy dana osoba nie złożyła sprzeciwu.

         Sprzeciw wyraża się w formie wpisu w centralnym rejestrze sprzeciwu na obranie komórek, tkanek, oświadczenia pisemnego z własnoręcznym podpisem lub oświadczenia ustnego w obecności co najmniej dwóch świadków. Jeżeli zmarły nie wyraził sprzeciwu w CRS, lekarze nie mają obowiązku pytać rodziny zmarłego o zgodę. W praktyce jednak personel medyczny pyta rodzinę o zdanie. Każdy człowiek ma prawo nie wyrazić zgody na pobranie narządów do przeszczepu.

           W październiku ubiegłego roku nasza szkoła po raz czwarty przystąpiła do „ DRUGIE ŻYCIE”. Głównym jej celem jest inicjowanie dyskusji na temat przeszczepów oraz promowanie oświadczeń woli czy świadomej  zgody na pobranie narządów po naszej śmierci. Zgoda taka jest informacją dla personelu medycznego w przypadku śmierci pnia mózgu pacjenta. Każdy z nas może także po swojej śmierci dzielić się z innymi, dawać życie innym.

       

       

                                                               DRUŻYNA KAMPANII DRUGIE ŻYCIE

    • KOMUNIKAT
     • KOMUNIKAT

     • Dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach uprzejmie przypomina, że ferie dobiegają końca. Od poniedziałku 18 stycznia kontynuujemy zajęcia w formie zdalnej. Lekcje będą realizowane zgodnie z planem, który zostanie opublikowany w piątek 15 stycznia ok. godz. 15.00.

      Informujemy również, że od 25 stycznia zajęcia praktyczne będą realizowane na terenie szkoły. Szczegółowy harmonogram zostanie opublikowany w przyszłym tygodniu.

    • POŻEGNANIE
     • POŻEGNANIE

     • W piątek, 15 stycznia, na cmentarzu parafialnym w Szamotułach odbył się pogrzeb naszej Koleżanki śp. Stanisławy Meisnerowskiej. Pani Stasia, bo tak się do Niej zwracaliśmy, przez kilkanaście lat była nauczycielką ówczesnego Zespołu Szkół Rolniczych w Szamotułach. W naszej pamięci, nauczycieli i uczniów, zapisała się jako wspaniała, wyrozumiała, pełna humoru koleżanka, nauczycielka i wychowawczyni. Była Osobą wielce zaangażowaną w działalność na rzecz całej społeczności szkolnej pracując w Związku Nauczycielstwa Polskiego, czy Komisji Socjalnej. Przez wiele lat była organizatorką i instruktorką Związku Harcerstwa Polskiego w naszej szkole. Jej wielką pasją, której poświęciła wiele pracy był Zespół Folklorystyczny „Wiwat”.

      Pani Stanisława Meisnerowska urodziała się w 1930 roku w okolicach Żnina w dzisiejszym województwie Kujawsko – Pomorskim. Po ukończeniu w 1951 r. Liceum Ogrodniczego w Toruniu otrzymała nakaz pracy do Państwowych Gospodarstw Rolnych w Malborku i Tczewie. W latach 1955 – 1964 pracowała w Zarządzie Zieleni Miejskiej w Poznaniu i Pastwowym Kombinacie Ogrodniczym w Owińskach. W 1964 r. podjęła pracę w Zakładzie Gospodarki Komunalnej w Szamotułach jako kierownik Zakładu Ogrodniczego. Mając duże doświadczenie zawodowe w ogrodnictwie, w 1971 r. przeszła do pracy w Zasadniczej Szkole Rolniczej w charakterze nauczyciela przedmiotów zawodowych, a po zmianach organizacyjnych, do czasu przejścia na emeryturę w 1986 r. była nauczycielką Zespołu Szkół Rolniczych w Szamotułach.

    • FOOD FOR THOUGHT, CZYLI KULINARNO-KULTUROWA PODRÓŻ
     • FOOD FOR THOUGHT, CZYLI KULINARNO-KULTUROWA PODRÓŻ

     •  Poznawanie nowych smaków może być dobrym wstępem do zgłębiania innych kultur. Wolontariuszka AFS Polska , pani Anna Ciepielak, zabrała klasę 1 Technikum Usług Gastronomicznych i Gotowania z Elementami Dietetyki na wciągającą podróż przez kulturę i obyczaje kulinarne obowiązujące m.in na Islandii, we Włoszech, czy w Tajlandii. Pani Ania przekonała nas, że warto otworzyć się na nowe doznania smakowe. Zrozumieliśmy, że jedzenie to jeden z najlepszych sposobów na poznanie ludzi - dzięki temu możemy wgłębić się w  tradycje kulinarne pielęgnowane od wieków, przy jedzeniu możemy zaobserwować ile dana społeczność spędza czasu  na posiłek; co je; kto jakie miejsce zajmuje przy stole. Warto otworzyć kubki smakowe na to co jest nowe, jeszcze nam nieznane; a jedząc lokalnie- sięgamy nieco głębiej niż tylko do dna swojego  talerza- bo przecież poznajemy przy okazji historię miejscowych specjałów. Dzięki warsztatom dowiedzieliśmy się m.in. gdzie mięso i kiełbasa serwowane są na  słodko, a słodycze mają słono- słodki smak.

       

      Martyna Kustoń

    • WARSZTATY MIĘDZYKULTUROWE
     • WARSZTATY MIĘDZYKULTUROWE

     • Mając na uwadze ogromną rolę edukacji międzykulturowej, nasza szkoła  szuka sposobów by wykształcić uczniów i uczennice  na  wolnych od uprzedzeń, otwartych na inność, ciekawych otaczającej ich rzeczywistości obywateli świata.

      Dzięki uprzejmości AFS Polska ( organizacji skupiającej wolontariuszy z całego świata) uczniowie naszej szkoły mogli wziąć udział w bezpłatnych warsztatach  online z zakresu Edukacji Międzykulturowej. Tym razem klasy 2 Technikum Architektury Krajobrazu i 2 Technikum Technologii Żywności dowiedziały się o kulturze i tradycjach innych krajów. Dzięki zajęciom zrozumieli jak nieprawdziwe mogą okazać się rozpowszechnione stereotypy i jak im nie ulegać; poznali również pojęcia różnorodności kulturowej. Uczniowie i uczennice mogli dostrzec różnice w otaczającym nas świecie oraz zdać sobie sprawę, że właśnie dzięki nim świat jest ciekawy i piękny. 

      Dziękujemy za cenną lekcję !

      Martyna Kustoń

    • ARCHITEKCI Z ROLNIKA ZNÓW CZARUJĄ
     • ARCHITEKCI Z ROLNIKA ZNÓW CZARUJĄ

     • W pierwszych dniach grudnia, na przekór pandemii i deficytowi zimy, architekci krajobrazu z naszego zespołu szkół, ogarnięci magią zbliżających się świąt, stworzyli, by nie rzec wyczarowali w szkole urzekający wystrój. Uczennice i uczniowie technikum wspólnie ze swoimi nauczycielami zawodu udekorowali szkołę, czyniąc zadość wieloletniej tradycji. Młodzi adepci architektury krajobrazu, na zajęciach praktycznych prowadzonych w ramach edukacji zdalnej, tworzyli projekty wspomnianych dekoracji. Najciekawsze pomysły i rozwiązania zainspirowały ich mentorów: Annę Kaczmarek i Bartosza Korpika, którzy nadali uczniowskim wizjom - zgodnie z magiczną sztuką zawodu - rzeczywistą postać. A że nasi (cudo)twórczy architekci inspiracje znajdują dosłownie wszędzie, także w świecie mody, od kilku dni społeczność Rolnika w wyjątkowy klimat świąteczny wprowadza - stojąca przy wejściu do budynku szkoły - oryginalna choinka przypominająca kształtem suknię balową. Ta niezwykła „kreacja” stworzona została z gałązek drzew iglastych ozdobionych bombkami i klimatycznymi świątecznymi lampkami. W holu szkoły stanęła natomiast imponująca, tradycyjnie przybrana jodła. Kreatywnych pedagogów wsparli równie pomysłowi pracownicy obsługi. Po kilku dniach pracy, wymagającej od zaangażowanych tyleż samo twórczego zapału, ile technicznej wirtuozerii, naszą szkolną społeczność ogarnęła radość świętowania, w tym roku wyjątkowo połączona z nostalgią za…szkolnymi murami (sic!).

                                                                                    Anna Kaczmarek

                                                                                    Bartosz Korpik

                                                                                    Klaudia Tomaszak-Ślipka

    • UCZENNICE I UCZNIOWIE W ROLI SĘDZIÓW, CZYLI EDUKACJA PRAWNA MŁODZIEŻY
     • UCZENNICE I UCZNIOWIE W ROLI SĘDZIÓW, CZYLI EDUKACJA PRAWNA MŁODZIEŻY

     • W naszej szkole od lat prowadzone są działania edukacyjne mające na celu podniesienie poziomu świadomości prawnej młodzieży. Dążymy do wyposażenia młodych ludzi w praktyczną wiedzę z zakresu przysługujących im praw i obowiązków oraz organizacji i funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości. Edukacja prawna w tych obszarach skutkuje u młodych ludzi znacznie większą świadomością konsekwencji nieposzanowania prawa, wpisuje się zatem w profilaktykę zachowań ryzykownych młodzieży.W tym niełatwym dla szkół czasie zdalnej edukacji, wychodząc naprzeciw jej potrzebom - wspólnie ze Szkołą Podstawową nr 3 im. Adama Mickiewicza w Szamotułach - wzięliśmy udział w interaktywnym projekcie wrocławskiej Fundacji ProPublika Teraz Ty bądź Sędzią. Ten nowatorski projekt powstał dzięki dofinansowaniu z programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020. Jego autorzy stworzyli innowacyjne narzędzie edukacji prawnej i obywatelskiej w postaci wideo symulatora rozpraw sądowych. Uczennice i uczniowie wszystkich klas licealnych oraz najstarsza młodzież szkoły podstawowej (klas ósmych), w ramach lekcji wiedzy o społeczeństwie - prowadzonych przez panią Katarzynę Zychowicz oraz pana Piotra Gotowego - wcielili się w role uczestników (a precyzyjnie rzecz ujmując - sędziów) wirtualnych postępowań sądowych (przygotowanych na bazie autentycznych spraw z zakresu prawa karnego). Młodzież, interaktywnie uczestnicząc w dwóch rozprawach, oglądała fabularyzowane sceny filmowe zarejestrowane (przy udziale autentycznych sędziów, prawników i policjantów) w pomieszczeniach sądowych i wysłuchała poszczególnych uczestników postępowań (prokuratorów, oskarżonych, obrońców, poszkodowanych i świadków). Następnie, zapoznawszy się z najważniejszymi okolicznościami spraw,  samodzielnie podjęła decyzję, wybierając z pośród zaproponowanych - odpowiednią (według własnej oceny) - karę. Finalnie wybraną przez siebie wysokość kary uczennice i uczniowie konfrontowali z rzeczywistą sentencją w danej sprawie, poznając - co istotne - jej uzasadnienie. Najważniejsze etapy spraw i ich okoliczności zostały w symulatorze opatrzone komentarzami lektora, który zwraca uwagę jego użytkowników na elementy mogące mieć znaczenie przy wyrokowaniu.Dzięki interaktywnej lekcji przeprowadzonej przy użyciu innowacyjnego narzędzia edukacyjnego młodzi ludzie zyskali świadomość prawną, poznając tajniki pracy sędzióworaz ich orzecznictwa.  Uczennice i  uczniowie empirycznie odkryli złożoność procesu podejmowania decyzji co do wymiaru kary, dowiadując się również, jak wiele czynników i okoliczności na nie wpływa. Ciekawostką jest fakt, że młodzi ludzie, przekonani w większości o tym, że sądy polskie wydają zbyt łagodne wyroki (o to uczestnicy projektu zostali zapytani na początku symulacji wideo), finalnie wymierzali najczęściej karę niższą niż prawdziwy sąd.Spośród 8 różnych scenariuszy spraw karnych, które zawiera symulator, prowadzący lekcje zaproponowali młodzieży te dotyczące znęcania się nad zwierzętami, wandalizmu (z udziałem małoletniego sprawcy) oraz wypadku drogowego spowodowanego przez kierowcę znajdującego się w stanie nietrzeźwości. Poruszane na salach rozpraw tematy (wynikające z charakteru poszczególnych spraw) poszerzyły z pewnością wartość edukacyjną udziału w projekcie o walor wychowawczy, profilaktyczny.Młodzież biorąca udział w projekcie, kierowana ciekawością, jaką wzbudza funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, podeszła do zadania entuzjastycznie. Pracę domową z wideo symulatorem uczennice i uczniowie komentowali jako ciekawe doświadczenie. Nauczyciele wiedzy o społeczeństwie uznali działanie z symulatorem za doskonałe uzupełnienie teoretycznego przekazu, zwłaszcza w niełatwym czasie zdalnej edukacji. W przyszłości chcielibyśmy, aby podobne zajęcia z użyciem symulatora odbyły się w szkołach i poprowadzili je prawdziwi sędziowie, którzy - co już wiemy -  chętnie włączą się w realizację projektu.Duża część lekcji z symulatorem zrealizowana została w Tygodniu Edukacji Globalnej (przypadającym w tym roku na okres 16-20 listopada). Kształtowanie świadomości prawnej młodzieży doskonale wpisuje się bowiem w szeroko pojętą edukację globalną, u której podstaw leżą takie wartości jak: godność, sprawiedliwość, solidarność, równość, pokój i wolność. Koordynatorkami działań z zakresu edukacji globalnej w szkole (prowadzony od lat wspólnie ze Stowarzyszeniem Jeden Świat) są Anna Kustoń, Klaudia Tomaszak-Ślipka i Joanna Vowie.

  • Kontakty

   • Zespół Szkół nr 2 im. Stanisława Staszica w Szamotułach, ul. Szczuczyńska 3
   • zsnr2szamotuly@onet.pl
   • tel. (+48) 61-29-21-559
   • ul. Szczuczyńska 3 64-500 Szamotuły
   • Dyrektor: Zygmunt Sługocki
   • Wicedyrektorzy: Ewa Peraj, Arkadiusz Majer
   • Kierownik szkolenia praktycznego: Anna Kaczmarek
   • NIP: 787-10-30-195
   • REGON: 000100078
   • Kontakt z administratorem strony: piotr.gotowy@poczta.onet.pl
  • Logowanie