• Dzień Żołnierzy Wyklętych
     • UPAMIĘTNILI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH W SZAMOTUŁACH

     • 1 marca odbyły się obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Podobnie jak w poprzednich latach, uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w Bazylice Mniejszej, podczas której słowo Boże wygłosił ksiądz Mateusz Szkudlarek. Po zakończonym nabożeństwie uczestnicy obchodów udali się pod Głaz Pamięci, przy którym, po odśpiewaniu hymnu państwowego, złożono wiązanki kwiatów dla uczczenia niezłomnych żołnierzy. Następnie uroczystości przeniosły się na pobliski cmentarz. Opiekun szamotulskiego koła WSPAK Piotr Gotowy oraz prezes tegoż koła Dominik Dodolski przedstawili krótki życiorys księdza prałata Albina Jakubczaka, proboszcza szamotulskiej parafii w latach 1967-1977, który za swoją niezłomną postawę w czasach stalinizmu został skazany przez komunistyczne władze na karę więzienia. Następnie miejscowa regionalistka p. Agnieszka Krygier – Łączkowska przedstawiła informacje na temat lokalnych organizacji i młodych ludzi, którzy sprzeciwiali się władzom komunistycznym.

      Władze samorządowe były reprezentowane przez Przewodniczącą Komisji Oświaty i Kultury Rady Powiatu Szamotulskiego Marię Przybylską. Jak co roku w uroczystościach wzięli udział druhowie z Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Szamotułach oraz członkowie lokalnych struktur Prawa i Sprawiedliwości. Większość uczestników stanowili młodzi członkowie i sympatycy Wielkopolskiego Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej – koło w Szamotułach, czyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 oraz Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach.

      Piotr Gotowy – opiekun szamotulskiego koła WSPAK

      Fot. Piotr Gotowy, Maria Idziak, Wojciech Kalinowski, Wojciech Chołdrych

    • Żywa flaga dla Ukrainy
     • NIEBIESKO - ŻÓŁTA "ŻYWA FLAGA"

     • 28 lutego, w obliczu dramatycznych wydarzeń związanych z rosyjską agresją na Ukrainie, uczniowie naszej szkoły w geście solidarności z narodem ukraińskim założyli niebieskie i żółte stroje. Przed wejściem do budynku głównego szkoły utworzyliśmy żywą flagę, by nasz manifest poszedł w świat.

      Fot. Bartosz Świst, Piotr Gotowy

    • Dominik Dodolski
     • NASZ UCZEŃ PRZEDSTAWCIELEM MŁODZIEŻOWEJ RADY SPRAWIEDLIWOŚCI

     • Jeden z naszych licealistów, dzięki długotrwałym działaniom, został przedstawicielem Młodzieżowej Rady Sprawiedliwości. To Dominik Dodolski, uczeń profilu medialnego kl. III Liceum Ogólnokształcącego, działającego w Zespole Szkół nr 2 w Szamotułach.

      25 lutego w Warszawie z rąk podsekretarza w Ministerstwie Sprawiedliwości odebrał nominacje na przedstawiciela Młodzieżowej Rady Sprawiedliwości na województwo wielkopolskie. Dominik od dłuższego czasu bardzo interesuje się tematyką prawniczą czego przykładem start w Olimpiadzie Wiedzy o Prawie i Wymiarze Sprawiedliwości. Do tego Dominik jest społecznikiem czego jednym z wielu przykładów jest pełnienie funkcji prezesa Wielkopolskiego Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej – koło w Szamotułach.

    • Solidarni z Ukrainą
     • SOLIDARNI Z UKRAINĄ

     •  W ostatnim czasie z ogromnym niepokojem śledzimy doniesienia z Ukrainy.

      Sytuacja u naszych wschodnich sąsiadów wzbudza smutek , lęk i współczucie. Wspieramy  Ukraińców zmagających się z rosyjską inwazją.

      Zespół Szkół nr 2 w Szamotułach im. Stanisława Staszica od wielu lat przyjaźni się ze Szkołą Średnią nr 62 we Lwowie.  Nasi uczniowie  wielokrotnie jeździli na Ukrainę  i mieli okazję  poznać kraj, zabytki, ludzi, kuchnię, historię, która to przeplata się z naszą. Także uczniowie ze szkoły ukraińskiej przyjeżdżali do Szamotuł i zwiedzali Polskę.

      Społeczność szamotulskiego „Rolnika” tworzą także uczennice pochodzenia ukraińskiego. Rozumiemy Wasz niepokój, obawy, emocje, stres, smutek  oraz strach. Nie jesteście same. Solidaryzujemy się z Wami !!! 

      Zdjęcia w galerii mają przypomnieć piękne chwile spędzone na Ukrainie oraz dodać otuchy i okazać wsparcie dla naszych przyjaciół z Lwowskiej szkoły oraz dla całej Ukrainy.

      UKRAINO! JESTEŚMY Z WAMI CAŁYM SERCEM ! WSPIERAMY !!!!

    • Uniwersytet Młodych Przyrodników
     • JESZCZE UCZNIOWIE A JUŻ SŁUCHACZE ,,STUDENCI”

     • Dnia 22 lutego 2022 roku uczniowie klasy I Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych oraz Technikum Ochrony Środowiska wraz z opiekunami udali się do wyższej uczelni,  zamieniając  klasy i  ławki  szkolne  na aule uniwersyteckie. Zajęcia  odbywały się w ramach warsztatów ekonomicznych Uniwersytetu Młodych Przyrodników UP w Poznaniu. Dla  młodych ludzi to pierwsza wizyta na Uniwersytecie, gdyż do tej pory warsztaty odbywały się w formie zdalnej. Tego dnia tematyka spotkań z pracownikami naukowymi uczelni była bardzo rozbudowana i obejmowała szeroki wachlarz zagadnień z marketingu i ekonomii, łącząc teorię z praktyką. Zajęcia miały charakter aktywizujący, inspirowały do kreatywności oraz szybkości podejmowania decyzji. Uczniowie otrzymali materiały pomocnicze, przydatne gadżety, materiały opisowe oraz indeksy. Ciąg dalszy tychże ciekawych spotkań już został zaplanowany.

      Beata Budzińska,

      Katarzyna Zielewicz,

      Aleksandra Sadek.

    • Jubileusz królowej brytyjskiej
     • REKORDOWE SIEDEM DEKAD NA BRYTYJSKIM TRONIE

     • 2022 rok to w Wielkiej Brytanii przede wszystkim świętowanie najdłuższego panowania na brytyjskim tronie. Obecnie królowa Elżbieta II jest najstarszą i najdłużej panującą monarchinią na świecie; dzisiejszy dzień  spędzi w swojej rezydencji w Sandringham, we wschodniej Anglii,  natomiast  uroczystości z okazji 70-lecia królowania odbędą się dopiero w czerwcu.

      Królowa Elżbieta II miała tylko 25 lat kiedy objęła władzę na brytyjskim tronie jako następczyni swojego ojca Jerzego VI, a dziś , w wieku lat 95- stała się pierwszą brytyjską monarchinią, która obchodzi platynowy jubileusz. Jej rekordowe rządy jako głowy państwa rozpoczęły się w roku 1952, a tylko trzech innych władców może poszczycić się tą samą długością zasiadania na tronie-  są to: francuski Ludwik XIV, Jan II Książę Lichtensteinu, oraz Król Tajlandii Bhumibol Adulyadej.

      Panowanie królowej Elżbiety w liczbach: to, m.in.- 14 premierów, 100,000 otrzymanych listów, 1,500,000 ludzi, którzy uczestniczyli w królewskich „garden party”, 23 wersje figur woskowych z podobizną królowej znajdujących się w Muzeum Figur Woskowych w Londynie ( Madame Tussauds Museum).

      Zapraszamy do galerii zdjęć by obejrzeć nasze szkolne- koronowane głowy…

       

      Martyna Kustoń

    • Świąteczna zbiórka żywności
     • PODZIEL SIĘ DOBREM - ŚWIĄTECZNA ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI

     • Tradycją  Zespołu  Szkół nr 2  stały się świąteczne zbiórki żywności. W piątek 17 grudnia uczniowie klasy II G zważyli  zebraną przez poszczególne klasy żywność. W sumie zebraliśmy 205,13 kg.

      Pierwsze  miejsce  uzyskała klas III Technikum Architektury Krajobrazu ( 70,6 kg). Miejsce drugie i  trzecie zajęły klasy : 4 G/T i  3HBp. Klasa III TAK zdecydowanie  stała się faworytem  w tegorocznej zbiórce - obiecana  słodka nagroda zostanie przekazana po naszym powrocie do szkoły.

      W tym roku zebrane produkty postanowiliśmy podarować głównie rodzinom  uczniów naszej szkoły. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie w akcję, okazane serce.

                                                                                                 

       A. Danielewicz, M. Kustoń

    • 103 rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Fot: Magda Prętka (szamotuly.naszemiasto.pl)
     • 103. ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO

     • 27 grudnia przy pomniku Powstańców Wielkopolskich uczczono pamięć bohaterów – uczestników zrywu powstańczego z lat 1918-19. W tym roku rocznica wybuchu powstania jest obchodzona jako święto państwowe. Z powodu sytuacji pandemicznej uroczystości miały skromny charakter ale stanowiły ważny wyraz pamięci o bohaterach zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

      W szamotulskich uroczystościach wziął udział wojewoda wielkopolski Michał Zieliński, wojewoda kujawsko – pomorski Mikołaj Bogdanowicz, poseł Jakub Rutnicki, przedstawiciele władz samorządowych, Starosta Szamotulski – Beata Hanyżak, burmistrz Szamotuł Włodzimierz Kaczmarek, wielu radnych gminnych i powiatowych. Hołd powstańcom oddali również przedstawiciele służb mundurowych, organizacji pozarządowych i harcerze.

      Delegacje złożyły pod pomnikiem wiązanki kwiatów, zapalono również znicze. Odśpiewany został również hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego”. Z ust wojewody padły słowa odbudowy pomnika Powstańców Wielkopolskich sprzed wybuchu II wojny światowej. Miejscowe organizacje kultywujące historię już podjęły w tym kierunku działania. W imieniu naszej szkoły kwiaty i znicze złożyli prezes WSPAK - Dominik Dodolski oraz opiekun stowarzyszenia - p. Piotr Gotowy.

      Piotr Gotowy – opiekun szamotulskiego koła WSPAK

      Fot: Piotr Gotowy, zdjęcie delegacji WSPAK składającej kwiaty jest autorstwa p. Magdy Prętkiej z portalu szamotuly.naszemiasto.pl

      Więcej na ten temat: https://szamotuly.naszemiasto.pl/szamotuly.../ar/c1-8609529

    • Rolnik w świątecznej odsłonie
     • ROLNIK W ŚWIĄTECZNEJ ODSŁONIE

     • Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Ten wyjątkowy czas przygotowań i niecierpliwego oczekiwania wymaga równie wyjątkowej oprawy, której nie mogło zabraknąć w murach naszej szkoły.

      Świętowanie w Rolniku rozpoczęliśmy już 6 grudnia. Tego dnia, wszyscy uczniowie naszej szkoły, którzy przybyli na lekcje w czerwonych strojach, lub czapkach Mikołaja, obdarowani zostali prezentem pod postacią zwolnienia z pisania kartkówek, sprawdzianów i  z ustnych odpowiedzi.

      Kolejne dni mijały w atmosferze świątecznej gorączki przygotowań, związanej z ogłoszeniem szkolnego konkursu na najpiękniejszą dekoracje sali. Wszystkie klasy wzięły w nim udział.

      Jednocześnie za zewnętrzną oprawę murów szkoły oraz dekoracje szkolnych korytarzy zadbali uczniowie klas : 3 KTp i 3 K  wraz z nauczycielami: p. Anną Kaczmarek i p. Bartkiem Korpikiem.

      Wejście do szkoły przeobrażone zostało w świąteczny upominek otoczony igliwiem , bombkami i mieniącymi się lampkami. Zawisły również świąteczne życzenia. W holu głównym stanęła imponująca choinka, oświetlająca swoim blaskiem szkolny korytarz. Poręcze schodów przystrojono girlandami.  Efekt pracy uczniów Technikum Architektury Krajobrazu był imponujący.

      16 grudnia przedstawiciele Samorządu Szkolnego wraz z opiekunem Bartkiem Korpikiem oraz p. Małgorzatą Rosadą i p. Ewą Krysztofiak wytypowali swoich faworytów w konkursie na dekoracje sali. Nie było to wcale łatwe zadanie, gdyż nie po raz pierwszy młodzież naszej szkoły wykazała się wielką kreatywnością, wyobraźnią i talentem.

      Zdecydowano się wyróżnić dekorację :

      - Sali matematycznej -  klasa 1Hb –   miejsce 4

      - Sali historycznej –       klasa 2zkC – miejsce 3

      - Sali historycznej –       klasa 3GRp – miejsce 2

      I miejsce zdobyła zaś dekoracja Laboratorium Analizy Żywności wykonana przez klasę 3 GT.

      Czas oczekiwania na Święta umiliło nam również tworzenie wspólnych, klasowych listów do Świętego Mikołaja! 

      Uczniowie napisali w nich o swoich życzeniach, planach, marzeniach. O tym, co chcieliby zmienić w życiu, szkole, na świecie.  Jesteśmy przekonani , że Święty weźmie je wszystkie pod uwagę J

      W imieniu Samorządu Szkolnego chcielibyśmy pogratulować  Zwycięzcom i Wyróżnionym w Konkursie oraz bardzo podziękować wszystkim Uczniom i  Nauczycielom  za tak aktywne uczestnictwo we wszystkich grudniowych przedsięwzięciach.  Jesteśmy dumni widząc, jak niesamowite efekty daje współpraca całej społeczności szkolnej.

       

       

       

                                   Samorząd Szkolny

                                     Joanna Zawieja, Bartek Korpik

    • Nowy sprzęt dla szkoły
     • NOWY SPRZĘT DLA SZKOŁY

     • Niedawno nasza szkoła wzbogaciła się o sprzęt zakupiony ze środków przyznanych przez firmę ADM. To między innymi:

      - Szybkowar do przygotowywania dań pod zwiększonym ciśnieniem, czyli szybko, smacznie i zdrowo. Sprzęt ten może służyć także jako wolnowar czy jogurtownica.

      - Parowar do blanszowania owoców i warzyw oraz gotowania w parze.

      - Naleśnikarki do smażenia naleśników francuskich i grillowania.

      - Maselnice do przetwórstwa mleka w których powstają masła smakowe oraz maślanka.

      - Automat do wypieku chleba, bułeczek i słodkich ciast.

      - Kombiwar do smażenia, pieczenia duszenia i gotowania za pomocą promieniowania podczerwonego.

      Laboratorium analizy żywności wzbogaciło się o mikroskopy z wyświetlaczem LCD, biurety, pipety automatyczne, refraktometr cyfrowy, pH-metr cyfrowy, higrometr z termometrem. Wśród nowego sprzętu znajdują się roboty planetarne z wieloma przystawkami m.in. młynkiem do zbóż i kawy, miesiarką, wyciskarką do cytrusów, szatkownicą do warzyw po azjatycku. Nasi uczniowie będą mogli korzystać z takiego sprzętu jak wilki do mielenia mięsa i nadziewania kiełbas, wyciskarki wolnoobrotowe do produkcji soków owocowo warzywnych, także tych przecierowych, wagi elektroniczne, ciśnieniowy ekspres do produkcji ekstraktów kawy. Do tego wszystkiego w laboratorium będzie można skorzystać z urządzenia wielofunkcyjnego laserowego do skanowania, drukowania i kopiowania.

       

      Beata Budzińska

      Joanna Zawieja

      Małgorzata Rosada

    • Podsumowanie Współzawodnictwa Sportowo-Turystycznego Młodzieży LZS Szkół Ponadgimnazjalnych
     • PODSUMOWANIE WSPÓŁZAWODNICTWA LZS W 2021 ROKU

     • W poniedziałek, 13. grudnia, w Centrum Pozarządowych Organizacji Sportowych w Poznaniu odbyło się podsumowanie Współzawodnictwa Sportowo - Turystycznego Młodzieży LZS Szkół Ponadgimnazjalnych.

      W tym roku w związku z obostrzeniami pandemicznymi mogliśmy, jako szkoła, uczestniczyć tylko w trzech imprezach organizowanych przez Wielkopolskie Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe.

      Zajęliśmy miejsce „tuż za pudłem”, czyli czwarte. Pokazaliśmy jednak, że wciąż liczymy się w województwie wśród kilkudziesięciu startujących szkół.

      W nagrodę dyrektor szkoły, Pan Zygmunt Sługocki odebrał okazały puchar, a szkoła otrzymała nagrodę pieniężną, za którą zakupiono już sprzęt sportowy. Przyda się on podczas lekcji wychowania fizycznego oraz zajęć pozalekcyjnych.

      Podziękowania dla wszystkich, którzy przyczynili się do uzyskania przez naszą szkołę takiego wysokiego miejsca.

      W lutym zaplanowane jest rozpoczęcie kolejnej edycji Współzawodnictwa, w którym jako szkoła na pewno wystartujemy!

    • Uniwersytet Młodych Przyrodników - wykłady zdalne
     • TRZECIA MISJA UNIWERSYTETU PRZYRODNICZEGO W POZNANIU – ZAJĘCIA EDUKACYJNE W RAMACH UNIWERSYTETU MŁODYCH PRZYRODNIKÓW ROZPOCZĘTE

     • Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu  zaprosił młodzież z klasy I GO do udziału w projekcie „ Ekonomia dla młodych przyrodników- autostopem przez gospodarkę”. Zajęcia  odbywać będą się na terenie szkoły w formie wykładów zdalnych, oraz na uniwersytecie w formie warsztatów. Projekt opracowano w formie bloków tematycznych;
      Przystanek 1. Autostopem przez gospodarkę - łapiemy dobre okazje.
      Przystanek 2. Żywność to ważna rzecz.
      Przystanek 3. Finansowe abstrakcje.
      Przystanek 4. Młody umysł i jego potencjał.
      Przystanek 5. Ekonomiczny zawrót głowy.
      Przystanek 6. Labirynt gospodarczy.
      Przystanek 7. Ekonomia w plenerze.
      Przystanek 8. Autostopem przez gospodarkę – zajezdnia

       Inauguracja zajęć odbyła się 10 grudnia. Młodzież powitał dziekan wydziału  pan prof .dr. hab. Walenty Poczta, który zapoznał uczniów z uniwersytetem, wydziałem ekonomicznym i przypomniał poprzednie edycje. Młodzież  mogła wysłuchać wykładów „ Handlować?, nie handlować? oto jest pytanie…, Agrobiznes od pola do stołu, Akrobacje agroturystyczne”. Jak na prawdziwych studentów przystało wszyscy uczestnicy zajęć otrzymali segregatory, w których będą gromadzić konspekty z zajęć, wiedzę przekazywaną przez pracowników naukowych uczelni.

       

      Renata Bednarczyk

      Katarzyna Zielewicz

    • Spotkanie z adwokatem
     • SPOTKANIE Z ADWOKATEM

     • 6 grudnia, czyli w Mikołajki, gościliśmy adwokata Pana Sylwestra Budycha – absolwenta naszej szkoły. W spotkaniu z prawnikiem wzięli udział uczniowie z grup medialnych klasy 3 HBp i 3 HBg. W pierwszej części spotkania p. Budych przedstawił drogę jaką trzeba pokonać aby zostać adwokatem i trzeba przyznać, że do najłatwiejszych ona nie należy. Nasz gość przedstawił również w skrócie jakie warunki trzeba spełnić aby zostać prokuratorem lub sędzią. W drugiej części spotkania p. adwokat przeanalizował z młodzieżą wybrany kazus prawny. Była to analiza poprawności zastosowania tymczasowego aresztowania w postanowieniu o zastosowaniu środków zapobiegawczych. Spotkanie cieszyło się sporym zainteresowaniem naszych licealistów z których niektórzy biorą udział w Olimpiadzie Wiedzy o Prawie i Wymiarze Sprawiedliwości. Udało nam się umówić na kolejne spotkanie z panem adwokatem, które odbędzie się już w przyszłym roku kalendarzowym.

       

      Piotr Gotowy

    • Gramy i tańczymy dla Kuby
     • GRAMY I TAŃCZYMY DLA KUBY

     • W dniu 17 listopada 2021 roku nasza społeczność szkolna wzięła udział w akcji Gramy i tańczymy dla Kuby. Przez dwie godziny lekcyjne  sala gimnastyczna w głównym budynku szkoły stała się miejscem rozgrywek w streetbala, zaś salę gimnastyczną w internacie zajęli miłośnicy zumby. W tym samym czasie kwestą wśród naszej społeczności szkolnej zajęli się koleżanki i koledzy Kuby z klasy III Technikum Rolniczego. Puszki szybko zapełniały się monetami i banknotami. Udało się zebrać 2600, 50 zł i 0, 51 Euro! Zebrane fundusze zostaną przeznaczone na pokrycie kosztów leczenia Kuby, a może jeszcze wystarczy aby spełnić jakieś Jego marzenie. Ten wymiar finansowy jest ważny, ale bezcennym okazał się wymiar wspólnotowy, którego Kuba doświadczył będąc z nami tego dnia.

      Dziękujemy każdej osobie, która włączyła się w sprawne przeprowadzenie tej akcji a szczególnie
      p. Julicie Knutowicz, p. Bartoszowi Świstowi, p. Zdzisławowi Kostrzyńskiemu. Wielkie  podziękowania dla wszystkich, którzy nie szczędzili otwartości serca i ofiarności finansowej.

      Arleta Danielewicz, Aleksandra Sadek

    • Stypendium ADM
     • STYPENDIUM ADM

     • 24 listopada  odbyło się  spotkanie uczniów klas  Technikum Technologii Żywności z delegacją  firmy ADM Szamotuły Spółka z o.o. –  panią Pauliną Grzegorzewską - specjalistą do spraw zarządzania zasobami ludzkimi  oraz panem Andrzejem Łukanowskim - specjalistą do spraw szkoleń i zarządzania systemami produkcyjnymi.

      ADM Szamotuły w kwietniu 2017 roku podpisał z dyrekcją szkoły umowę patronacką i w ten sposób objął honorowy patronat nad klasami kształcącymi w zawodzie technik technologii żywności.

      Obecni goście wraz z panem dyrektorem Zygmuntem Sługockim wręczyli uczniom, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w nauce, dyplomy potwierdzające przyznanie stypendium ADM. Są to uczennice klasy trzeciej  – Zofia Jankowiak, Marta Kaczmarek, Gabriela Soloch, Natalia Gęzikiewicz, Maria Michalska, Justyna Szypica oraz uczennice klasy czwartej – Magdalena Sołtysiak, Magdalena Fojut oraz Dominika Staniszewska.

      Następnie pan dyrektor Sługocki  podziękował  przedstawicielom firmy ADM za wieloletnią współpracę i wręczył pamiątkowy Medal Stanisława Staszica za znamienite zasługi dla społeczności szkolnej.

      Ewa Peraj

  • Kontakty

   • Zespół Szkół nr 2 im. Stanisława Staszica w Szamotułach, ul. Szczuczyńska 3
   • sekretariat@zsnr2-szamotuly.pl
   • tel. (+48) 61-29-21-559
   • ul. Szczuczyńska 3 64-500 Szamotuły Poland
   • Dyrektor: Arkadiusz Majer
   • Wicedyrektorzy: Ewa Peraj, Łukasz Janc
   • Kierownik szkolenia praktycznego: Anna Kaczmarek
   • NIP: 787-10-30-195
   • REGON: 000100078
   • Kontakt z administratorem strony: piotr.gotowy@poczta.onet.pl piotr.gotowy@zsnr2-szamotuly.pl
  • Logowanie