• Mix - media to mix pomysłów
     • MIX-MEDIA, TO MIX POMYSŁÓW

     • Szamotulski Dom Kultury  kieruje swoją ofertę do osób niemal w każdym wieku zarówno do młodzieży szkolnej, seniorów, jak i osób pracujących. Proponuje szkolenia, warsztaty, udział w klubach, zespołach, zaprasza na koncerty o rozmaitej tematyce i charakterze. Nowością jest koło hafciarskie ‘Haftujemy po szamotulsku’, w ramach którego można poznać i nauczyć się tradycyjnego haftu szamotulskiego. Warsztat rękodzielniczy ‘TworzymyMy – Makrama i Szydełko’, który daje możliwość zgłębiania zapomnianych technik szydełkowania i wyplatania makram.

      Kolejną propozycją SzOK-u, są cieszące się ogromną popularnością warsztaty zdobienia przedmiotów techniką mix-media. To właśnie na warsztaty zdobnicze techniką mix-media, dzięki uprzejmości SzOK, zostały zaproszone uczennice II klasy Technikum Architektury Krajobrazu z ZSz Nr 2 w Szamotułach, które pod okiem instruktorki SzOK pani Mileny Kolat – Rzepeckiej zgłębiały tajniki tej ciekawej techniki zdobniczej. Jest ona połączeniem różnych technik artystycznych m.in. decoupage’u, scropbookingu, mogą być w niej wykorzystywane rozmaite przedmioty zdobnicze np. stara biżuteria, guziki, tektura, sznurki, wstążki, szablony, pasty strukturalne a nawet nasiona i ziarna roślin.

      - Elementy przyklejane są do pojemników w odpowiednio zaplanowany sposób,  pojemniki mogą być nowe lub stare - już nie przydatne w domu – wyjaśnia pani instruktor.  Następnie naczynia razem z dekoracjami malowane są farbą podkładową. W tym celu stosowane jest gesso – grunt malarski zwiększający przyczepność i trwałość dekoracji. Następnie gesso pokrywamy farbą akrylową.  Efekt jest zaskakujący, przedmioty zyskują zupełnie inny wygląd. Można je wykorzystywać do przechowywania materiałów biurowych, stosować jako osłonki doniczek, pojemniki na przedmioty codziennego użytku. W ostatnim czasie technika mix-media jest chętnie wykorzystywana do przygotowania dekoracji świątecznych, kartek okolicznościowych.

      - Możliwości dekoracyjne są ogromne – przekonuje pani Milena - wystarczy puścić wodze fantazji. Potwierdzeniem tego są oryginale, niepowtarzalne prace naszych uczennic. Zajęcia w domu kultury, to nie tylko nauka czegoś nowego, to także odkrywanie swoich pasji, sposób na relaks i alternatywa dla telewizji czy Internetu, dla osób w każdym wieku.

      Ewa Krysztofiak 

    • Wymiana osłon
     • AKCJA WYMIANY OSŁON WAŁKÓW ODBIORU MOCY WOM

     •                21 października br. na terenie naszej szkoły odbyła się wymiana osłon wałków odbioru mocy (WOM ) dla ciągników rolniczych. Projekt został zrealizowany we współpracy z Wielkopolską Izbą Rolniczą, Towarzystwem Ubezpieczeń Wzajemnych ”TUW” oraz  Państwową Inspekcją Pracy.                                                                                                                                       

                Akcja miała wymiar praktyczny i edukacyjny. Oprócz wymiany osłon, uczniowie  zapoznali się z bezpiecznymi zasadami pracy przy obsłudze wałów przegubowo – teleskopowych oraz zobaczyli,  jak poprawnie zakłada się osłony. Odpowiedni dobór wału i kompletne osłony gwarantują bezpieczne użytkowanie.

                   Cieszymy się, że w ramach zawartego porozumienia o współpracy z  Wielkopolską Izbą Rolniczą możemy realizować projekty odnoszące się do bezpiecznej pracy w rolnictwie. Liczymy na dalszą owocną współpracę.

       

      Anna Kaczmarek

    • Wycieczka do Gdańska
     • POZNAJ POLSKĘ - NASI LICEALIŚCI W TRÓJMIEŚCIE

     • „Poznaj Polskę” to program Ministerstwa Edukacji i Nauki, w ramach którego  uczniowie II klasy Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół nr 2 w Szamotułach  uczestniczyli w dniach 24-26.10. 2022 w wycieczce do Trójmiasta.

      W pierwszym dniu naszego pobytu na Wybrzeżu odwiedziliśmy Gdańsk.

      Zwiedzanie rozpoczęliśmy od spaceru na Pole Bitwy na Westerplatte. Po drodze mijaliśmy różne pozostałości koszar i wartownie z okresu II Wojny Światowej. Duże wrażenie zrobiła na nas opowieść o walkach jakie toczyły się w tym miejscu w pierwszych godzinach i dniach II Wojny Światowej.

       Następnie udaliśmy się na Główne Miasto w Gdańsku. Spacerując nabrzeżem Motławy mijaliśmy spichlerze, kamienice i statki. Zatrzymaliśmy się przy Żurawiu by wysłuchać jego historii. Poprzez Zieloną Bramę udaliśmy się na Długi Targ, aby podziwiać pięknie odnowione kamienice, Dwór Artusa, oraz Fontannię Neptuna. Następnie zwiedziliśmy wnętrza Ratusza Głównego. Urzekł nas wystrój Sali Czerwonej, której zdobnictwo przypomina Pałac Dożów w Wenecji. W Ratuszu mieści się również  sala poświęcona byłemu Prezydentowi Gdańska - Pawłowi Abramowiczowi. Zatrzymaliśmy się również we wnętrzu Domu Uphagena- jedynej w Polsce i jednej z niewielu w Europie  kamienicy mieszczańskiej z XVIII dostępnej do zwiedzania. Mijając Złotą Bramę i Wielką Zbrojownie ulicą Piwną doszliśmy do Bazyliki Mariackiej, w której obejrzeliśmy słynny zegar astronomiczny.

      Drugi dzień rozpoczęliśmy od wizyty w zespole pocystersko-katedralnym w Gdańsku - Oliwie. Przechadzając się po parku w pięknej jesiennej odsłonie podziwialiśmy zarówno ogród angielski jak i francuski z alejami formowanych lip, tzw. bindażami. W Katedrze Oliwskiej wysłuchaliśmy niesamowicie brzmiącego koncertu organowego z muzyką Bacha i Schuberta a następnie zwiedziliśmy kościół.

      Wspomnienie wakacji poczuliśmy na molo i plaży w Sopocie, oraz na Promenadzie Królowej Marysieńki w Gdyni, z której roztacza się widok na zatokę i Klif Orłowski- bez wątpienia jeden z najistotniejszych walorów przyrodniczych regionu.

      Następnie udaliśmy się do w Gdyni. Podziwialiśmy charakterystyczny dla modernizmu układ urbanistyczny miasta. Odpoczywając na Skwerze Kościuszki obserwowaliśmy płynące jachty i statki. Zwiedziliśmy pierwszy statek szkoleniowy przeznaczony dla uczniów szkół morskich ,,Dar Pomorza”.

      Ostatniego dnia wysłuchaliśmy  najnowszej historii Polski  na terenie Stoczni Gdańskiej.  Mieliśmy okazję zapoznać się z  działalnością Europejskiego Centrum Solidarności oraz podziwiać panoramę stoczni i powstającego Nowego Miasta z tarasu widokowego. Skorzystaliśmy również z możliwości zwiedzenia stoczniowych hal produkcyjnych.

      Zmęczeni i jednocześnie zadowoleni udaliśmy się do domu, snując plany następnej wycieczki.

      Anna Dolińska

    • Poleko 2022
     • MIĘDZYNARODOWE TARGI OCHRONY ŚRODOWISKA - POLEKO 2022

     • Uczniowie II klasy Technikum Ochrony Środowiska 21 października zwiedzali  ekspozycję targową. Hasło przewodnie tegorocznych targów to SPOTKANIA W DOBRYM KLIMACIE. Celem naszej wyprawy było zapoznanie się z  najnowszymi osiągnięciami w dziedzinie ochrony środowiska ale także zdobycie materiałów przydatnych na lekcjach przedmiotów zawodowych. Najliczniej reprezentowane były stoiska poświęcone zagadnieniom gospodarki odpadami i recyklingu.  Przyszli specjaliści po raz pierwszy zetknęli się z maszynami i urządzeniami wykorzystywanymi do zbiórki, segregacji i przetwarzania odpadów. Wśród wystawców, poza firmami produkcyjnymi, obecne były instytucje działające na rzecz ochrony środowiska. Młodzież zapoznała się z profilem ich działalności. Targom POLEKO towarzyszą liczne konferencje tematyczne. My uczestniczyliśmy w spotkaniu na temat  odzysku metali nieżelaznych. Bezpośredni kontakt z firmami działającymi w branży ochrony środowiska uświadomił nam jak ważny jest postęp w tej dziedzinie.

      Katarzyna Jakubowska

      Iwona Witkowska

    • Lekcja w ZOO
     • NA POMOC GINĄCYM GATUNKOM - LEKCJA TERENOWA W NOWYM OGRODZIE ZOOLOGICZNYM W POZNANIU

     • 20 października klasa III GR miała okazję odbycia zajęć terenowych w ogrodzie zoologicznym. Na początku lekcji wyjaśniono, że oprócz roli edukacyjnej i poznawczej placówka stanowi miejsce ochrony zwierząt zagrożonych wyginięciem oraz wymarłych na wolności w ramach ochrony ex situ. Poznańska jednostka uczestniczy w programach hodowlanych, polegających na celowym rozmnażaniu gatunków, dzięki czemu możliwa jest ich reintrodukcja. Prowadzący zajęcia podał przykład rysia europejskiego i żubra europejskiego,  które dzięki determinacji zoologów nadal mogą funkcjonować w  naszych  ekosystemach. Przy okazji wspomniał, że jest taka tradycja przy nadawaniu imion młodym żubrom, że pierwsze litery wskazują kraj urodzenia. Poznański zwierzyniec ze swoim ponad 120 hektarowym obszarem stanowi również miejsce życia przedstawicieli  rodzimych  ssaków, ptaków gadów i płazów. Zwięrzeta znalazły na terenie obiektu optymalne dla siebie  warunki i doskonale koegzystują z egzotycznymi kolegami. Zwiedzający mogli się o tym przekonać obserwując zapracowaną wiewiórkę rudą. Uczniowie dowiedzieli się, że ochrona jest  finansowana przez  ogrody zoologiczne  także z działalności komercyjnej i jak w przemyśle filmowym "gwiazdy" przyciągają zwiedzających. W Poznaniu są to np. lemury katta. Po solidnej dawce wiedzy młodzież  wróciła  do szkoły. Niestety pozostało smutne wspomnienie o takich zwierzętach jak milu chińskim, które mogą cieszyć już tylko w ogrodach zoologicznych.

       

       

      Renata Bednarczyk, Piotr Sołtysiak

    • Delegacja WSPAK na Grobach Kobylnickich
     • UCZCILI PAMIĘĆ POMORDOWANYCH W LASACH KOBYLNICKICH PODCZAS II WOJNY ŚWIATOWEJ

     •           Jak co roku w październiku delegacja członków Wielkopolskiego Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej - koło w Szamotułach zapaliła znicze na dwóch mogiłach upamiętniających ofiary II wojny światowej pochowane w lasach między Kobylnikami a Jaryszewem.

                Na wstępie prezes szamotulskiego koła WSPAK Dominik Dodolski przypomniał tragiczną historię tego miejsca - "Przez wiele lat na tablicach upamiętniających ofiary niemieckiego ludobójstwa w naszym powiecie widniała informacja o śmierci ok. 1100 ofiar. Jednak do dnia dzisiejszego wiadomo o personaliach 113 osób, które tutaj zginęły. Byli to głównie przedstawiciele inteligencji aresztowani przez Niemców na początku wojny, których przetrzymywano w więzieniu w Szamotułach. Jednak najprawdopodobniej ginęły tutaj również inne osoby np. Polacy osadzeni w więzieniu we Wronkach, a być może były zwożone w to miejsce ciała osób pomordowanych w innych miejscach np. z poznańskiego Fortu VII. Niestety nie zachowały się na ten temat źródła. Bardzo trudne będzie ustalenie imion i nazwisk osób pomordowanych i pochowanych w tym miejscu ze względu na zatarte ślady tej zbrodni przez Niemców. W styczniu 1944 r. specjalny niemiecki oddział wydobył ciała zamordowanych i spalił je w specjalnie przywiezionych w to miejsce piecach."

                Po wojnie liczbę ofiar oszacowano jedynie na podstawie wagi zakopanych w lesie ludzkich prochów. Zeznania świadków (mieszkańców Szamotuł i leśników) oraz lista sporządzona przez Mariana Maniewskiego, powojennego naczelnika gminy wiejskiej w Szamotułach, odnoszą się jedynie do losów i personaliów wspomnianych 113 osób z szamotulskiego więzienia. Do egzekucji doszło w listopadzie i na początku grudnia 1939 r. Polaków przewożono ciężarówkami do lasu w pobliżu Jaryszewa, prawdopodobnie sami musieli wykopać doły, do których potem wrzucono ich ciała. Zabito ich strzałem w tył głowy.

       

      Cześć ich pamięci!

      Piotr Gotowy – opiekun szamotulskiego koła WSPAK

    • Dzień Krajobrazu 2022
     • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KRAJOBRAZU

     • Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Krajobrazu- święto, które otrzymało międzynarodową rangę w 2017, a ustanowione zostało z inicjatywy polskiej instytucji- Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Jego ideą jest budowanie świadomości społecznej w zakresie jakości otaczającej nas przestrzeni. To okazja do przypomnienia, że z krajobrazu  można czerpać korzyści estetyczne i materialne, ale  jest to także dobro publiczne - wspólna własność, o którą powinno się dbać i którą należy chronić. Ważne jest aby szczególnie dzisiaj rozejrzeć się wokół siebie i docenić otaczającą nas przestrzeń- po to warto wybrać się na spacer. My zachęcamy do zwiedzenia wystawy - pokazu jesiennej mody - przygotowanego przez uczennice 4 klasy Architektury Krajobrazu. 

       

      Bartosz Korpik

      Martyna Kustoń

    • Wyjazd integracyjny do Jansowa
     • ŚWIETNA ZABAWA I PIĘKNE JESIENNE PLENERY

     • 17 września klasy I KR i I O postanowiły spędzić w  gospodarstwie agroturystycznym Jansowo w Kuślinie.Młodym miłośnikom przygody oddano do dyspozycji obekt z ciekawą infrastrukturą do aktywnego wypoczynku- wieżę , wiszące mosty, strzelnicę, ścieżki spacerowe i wiele interesujących elementów małej architektury. Budynki w stylu dawnego folwarku wielkopolskiego tworzyły niepowtarzalny klimat. Dla młodzieży z naszej szkoły przygotowano atrakcje kryjące się pod zagadkowym kryptonimem "Indiana Jones".Animatorzy zaproponowali konkurencje , wymagające  od uczestników zabawy  dużej sprawności i kreatywności.Dreszczyk emocji powodował u odważnych  zjazd tyrolski , a strzelanie z łuku wyzwoliło  ducha ambitnej rywalizacji.Miłośnicy muzyki  mogli pokazać swoje umiejętności taneczne z dużym zapałam prezentując układ " Belgijki". Po wyczerpujących zmaganiach z nieskrywanym apetytem wszyscy zjedli pyszne kiełbaski i świeżo upieczony placek drożdżowy.W wyśmienitych humorach uczniowie przyjechali do szkoły.Po takiej  dawce pozytywnej energii nie  żal  wracać do codziennych obowiązków!

       

      Katarzyna Zielewicz - wychowawca klasy I KR                                                                       

      Renata Bednarczyk - wychowawca klasy I O

       

      Aleksandra Sadek, Ewa Krysztofiak, Piotr Sołtysiak - opiekunowie, którzy zechcieli towarzyszyć młodzieży w jej pierwszym wyjeździe integracyjnym , za co składamy serdeczne podziękowania.

    • KRUS
     • MŁODZI ROLNICY NA SZKOLENIU KRUS

     • O wypadek w gospodarstwie rolnym nie trudno, brak czasu, pośpiech, zmęczenie, awaria maszyny…  Rolnicy to grupa zawodowa, która jest szczególnie narażona na utratę zdrowia a nawet życia. W ub.r w rolnictwie miało miejsce 12 tys. wypadków, to około 10% więcej niż w 2019 r. Najczęstsze to upadek z wysokości, pochwycenie przez ruchome części maszyn oraz uderzenia, przygniecenia przez zwierzęta. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego od wielu lat prowadzi działalność prewencyjną na rzecz zapobiegania wypadkom w rolnictwie oraz chorobom zawodowym.

      Uczniowie kl II Technikum Rolniczego z ZSz nr 2 w Szamotułach zostali zaproszeni razem z opiekunami na szkolenie „Bezpieczna praca w gospodarstwie rolnym”, zorganizowane przez placówkę terenową KRUS w Szamotułach. Szkolenie prowadziła Małgorzata Hojan-Tryszczyńska. Podczas spotkania Pani Małgorzata omawiała przede wszystkim działania prewencyjne KRUS na terenie całej Polski, które obejmują m.in. szkolenia, olimpiady wiedzy, udziały w imprezach rolniczych czy konkursy. Jednym z takich jest konkurs „Moja wizja zero” https://www.krus.gov.pl/konkursy/konkursy-i-patronaty/moja-wizja-zero/, kierowany do młodzieży uczącej się (w wieku 13 - 22 lat).

      Pani Hojan-Tryszczyńska wskazywała, że „W ubezpieczeniu społecznym rolników poza ubezpieczeniem wypadkowym, chorobowym i macierzyńskim wyodrębnia się ubezpieczenie emerytalno-rentowe, rolników, ale także ich małżonków i pracujących z nimi domowników”.  Informowała również uczniów o możliwości objęcia ubezpieczeniem NNW dzieci rolników do ukończenia 16. roku życia, które pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym z rodzicami lub opiekunami prawnymi.

      Na zakończenie szkolenia uczniowie otrzymali dyplomy oraz materiały promocyjne KRUS. Mamy nadzieję, że i tym razem działania prewencyjne KRUS odniosą zamierzony skutek a młodzi rolnicy w przyszłości będą dbać o bezpieczeństwo swojego miejsca pracy i najbliższych.

      Dziękujemy Panu kierownikowi Rafałowi Matuszakowi oraz Pani Małgorzacie Hojan-Tryszczyńskiej za zorganizowanie szkolenia.

      Ewa Krysztofiak

    • Przyroda jesienią
     • PRZYRODA JESIENIĄ

     • Jesienne jeszcze ciepłe, słoneczne dni zachęcają do wycieczek i pikników, podczas których możemy przyglądać się z bliska przygotowującej się do zimy przyrodzie.

      Taką możliwość mieli uczniowie kl II Technikum Rolniczego oraz kl II i III Technikum Architektury Krajobrazu z ZSz nr 2 w Szamotułach, którzy w październiku odwiedzili wraz z opiekunkami m.in. Wrocławskie ZOO. Zwierzęta wyczuwając nadchodzącą zimę poszukiwały na swoich wybiegach ostatnich promieni słońca, co zachęcało młodzież do zwiedzania ogrodu.

      Trudno wymienić wszystkie gatunki zwierząt zamieszkujące wrocławskie ZOO, żyją tam, m.in. imponujące kotowate: lwy, tygrysy, pantery, rysie a także niedźwiedzie, żyrafy, różne gatunki małp, lemurów, monumentalne nosorożce czy hipopotamy. Liczne gatunki znajdują się także w terrarium, owadziarni, ptaszarni.

      Wyjątkową atrakcją jest Afrykarium (nazwa powstała z połączenia słów Afryka i Akwarium), w którym żyją rozmaite ekosystemy związane ze środowiskiem wodnym Czarnego Kontynentu, np.  Jeziora Tanganika, Wybrzeża Szkieletów, Afryki Wschodniej. Niezwykłym przeżyciem jest przejście pod akrylowym tunelem imitującym Kanał Mozambicki. Przechodząc pod tą konstrukcją, możemy podziwiać egzotyczne gatunki stworzeń morskich: płaszczki, rekiny, graniki i strzępiele.

      W Afrykarium można też zobaczyć kotiki, pingwiny i jedyne w Polsce manaty. Manaty to wyjątkowe ssaki zamieszkujące wody i żywiące się wyłącznie roślinnością. Długość ich ciała dochodzi do 4 metrów, a masa - powyżej 1 tony.

      Kolejnym etapem wycieczki był ogród w stylu japońskim. - Cechą charakterystyczną ogrodów japońskich jest harmonia, prostota i elegancja – ma on być piękny z natury, twierdzą znawcy sztuki ogrodowej. Tutaj każdy element ogrodu ma swoje znaczenie i symbolikę. Najpopularniejszym elementem takiego ogrodu jest drzewo iglaste, sosna – symbol siły i długowieczności. Rosną tam również inne gatunki drzew, m.in. pięknie przebarwiające się jesienią, np. klony, grujeczniki, miłorzęby, różaneczniki, wiśnie czy drzewa płaczące.  Inne elementy, to woda w formie stawów, strumieni i wodospadów symbolizująca życie i ruch, kamienie – symbol niezmienności i trwałości. A nawet tak abstrakcyjny element jak wiatr, o obecności którego informują nas poruszające się, liście bambusa, klonu japońskiego i traw. Niezwykłego uroku ogrodom japońskim dodają elementy oświetlające, np. latarnie z kamienia czy latarenki z bambusa.

      Przepięknie zaprojektowany ogród japoński zapewnił wycieczkowiczom mnóstwo doznań estetycznych, ale był też solidną dawką wiedzy dla przyszłych architektów.

      Na zakończenie pobytu grupa miała okazję podziwiać pokaz Wrocławskiej Fontanny multimedialnej, z której tryska woda w formie gejzerów, mgiełki, piany itp. Tą miłą niespodzianką zakończyliśmy pobyt w sercu Dolnego Śląska.

      Przebywanie w pięknych miejscach relaksowało i dodało młodzieży dużo energii oraz radości.  Wyjazd w piękny październikowy dzień, na pewno pozostawi miłe wspomnienia na długie lata.

      Ewa Krysztofiak

    • Wybory do SU
     • WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

     •   W środę 12 października 2022 r. odbyły się demokratyczne wybory zarządu Samorządu Uczniowskiego Zespołu Szkół Nr 2 w Szamotułach. Dla całej społeczności szkolnej jest to bardzo ważne wydarzenie, w którym uczniowie świadomie dokonują wyboru swoich przedstawicieli. Wybory SU poprzedziła kampania. Kandydaci przygotowali plakaty wyborcze, w których umieścili swoje pomysły, propozycje, a także konkretne działania dotyczące samorządności i praworządności wśród uczniowskiej społeczności. Przed oddaniem głosu , Uczniowie szkoły mieli okazję wysłuchać wystąpień kandydatów oraz zadać im pytania.  Po wystąpieniach nastąpiło głosowanie.

       

      Miło nam przekazać , iż nowymi Reprezentantami naszej szkoły zostali:

       

                          PRZEWODNICZĄCY SU – JAKUB SZARATA,         KLASA 2KR

      ZASTĘPCA PRZEWODNICZĄCEGO SU – KAMILA DERAK,     KLASA 1G

                                                  SKARBNIK SU- JUSTYNA NAZIM,     KLASA 4KTP

       

      Nowo wybranym władzom SU gratulujemy oraz życzymy owocnej pracy na rzecz szkoły oraz jej społeczności.

          Jednocześnie serdecznie dziękujemy ustępującym ze stanowiska Monice Baszuk i Małgorzacie Wargule z klasy 4KTp  za  zaangażowanie w różne działalności szkolne, kreatywność i pracę na rzecz społeczności uczniowskiej w czasie swojej kadencji.

       

      Samorząd Uczniowski wraz z Opiekunami

    • Thermomix
     • THERMOMIX

     • W miniony czwartek , w naszej szkole już po raz trzeci odbyły się warsztaty z obsługi nowoczesnych, wielofunkcyjnych urządzeń gastronomicznych firmy Thermomix.

      Uczestnikami szkolenia byli Uczniowie klasy 1GT o profilu zawodowym Technik Żywienia i Usług Gastronomicznych. Zajęcia prowadziła blogerka kulinarna, przedstawicielka firmy oraz jednocześnie absolwentka naszej szkoły- pani Daria Diering-Kurdyk.

      Podczas zajęć Uczniowie z zapałem przygotowywali rozmaite soki, koktajle, rogaliki, chałki , gulasze i inne dania.

      Zwieńczeniem pracy Młodzieży była degustacja wykonanych potraw i napojów

      J.Zawieja

      Fot. M.Rosada

    • Dzień Edukacji Narodowej
     • GALA ROZDANIA OSKARÓW W ROLNIKU, CZYLI WSPÓLNE ŚWIĘTOWANIE DNIA EDUKACJI NARODOWEJ

     • Tegoroczne obchody Dnia Edukacji Narodowej z pewnością na długo pozostaną w pamięci całej społeczności szkolnej. 13 października w budynku naszej szkoły odbyła się Gala Rozdania Oscarów!

      Uczennice i uczniowie klasy 1GT i 1K do tematu podeszli niebanalnie, zapraszając swoich nauczycieli oraz nauczycielki na... czerwony dywan! Wzorem najważniejszego wydarzenia świata wielkiego filmu, postanowili przyznać swoje własne Oscary. Kapituła konkursu, w skład której weszła młodzież, stanęła jednak przed niełatwym zadaniem, któremu jednakże sprostała.

      Uczennice i uczniowie niczym gwiazdy dużego ekranu, budowali napięcie wyciągając z kopert kartki z nazwiskami zwycięzców poszczególnych nominacji.

      W kategorii "Skarbnica Wiedzy" zwyciężyła Katarzyna Jakubowska, która otrzymała również zaszczytny tytuł "Szkolnej Matki". Oscara dla "Mistrza Elegancji" odebrał Bartosz Korpik, a tytuł "Dowcipnisia Roku" przyznano Bartoszowi Świstowi. "Mistrzynią Prędkości Dyktowania" została Katarzyna Zielewicz, "Szkolnym Mafioso" - Marlena Grenda, zaś dyrektor Arkadiusz Majer odebrał Oscara dla "Najlepiej Uczesanego Nauczyciela". "Luzakiem Roku" okrzyknięto Piotra Sołtysiaka, Anna Kustoń otrzymała statuetkę w kategorii "Podróżniczka Roku", a oscarowym "Szkolnym Chodziarzem" został Zdzisław Kostrzyński.

      Wszystkim wyróżnionym osobom wręczono nie tylko pomysłowe statuetki, ale i dyplomy przygotowane przez SU potwierdzające zaszczytne tytuły. Zdobywcy oraz zdobywczynie Oscarów stanęli na czerwonym dywanie, pozowali do zdjęć na tle pięknie zaaranżowanej dekoracji i odbierali gratulacje od Uczniów.

       Podczas uroczystości Katedra Wychowania Fizycznego wyróżniła i pogratulowała Uczniom , którzy z ogromnym zaangażowaniem reprezentują naszą szkołę podczas zawodów i imprez sportowych, odnosząc przy tym niemałe sukcesy.

      Szczególne życzenia złożył również Pan Dyrektor Arkadiusz Majer oraz Przewodnicząca Rady Rodziców - pani Żaklin Konieczna.

    • Wycieczka do Krakowa
     • POZNAJ POLSKĘ – UCZNIOWIE TECHNIKUM W KRAKOWIE

     • W dniach 10-12 października 2022 r. uczniowie klas 4 GRp, 4G, 4R i 4 GT uczestniczyli w wycieczce do Krakowa. Wyjazd odbył się w ramach programu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”.

      W pierwszym dniu naszego pobytu w Małopolsce udaliśmy się do Ojcowskiego Parku Narodowego. Pogoda dopisywała podczas zwiedzania zamku na Pieskowej Skale oraz robienia zdjęć przy słynnej maczudze Herkulesa. Następnie przejechaliśmy przez malowniczą dolinę Prądnika do Ojcowa. Dodatkowym punktem programu było odwiedzenie opactwa benedyktynów w Tyńcu z którego rozpościerał się piękny widok na Wisłę. Następnie udaliśmy się do Wieliczki aby się zakwaterować.

      Drugi dzień był przeznaczony na zwiedzanie grodu Kraka. Rozpoczęliśmy od Kazimierza, czyli żydowskiej dzielnicy Krakowa. Następnie wraz z przewodnikiem udaliśmy się do kościoła na Skałce, czyli Bazyliki św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa. Stamtąd blisko było już na Wawel do którego przed wejściem przywitał na smok. Był więc czas na podziwianie Zamku Królewskiego oraz bazyliki archikatedralnej. Nieco później udaliśmy się do kościoła franciszkanów w którym urzekły nas bogato zdobione wnętrza. Następnie przechodząc obok słynnego okna papieskiego przy ul. Franciszkańskiej i budynków Uniwersytetu Jagiellońskiego doszliśmy do Rynku Starego Miasta. Tam podziwialiśmy Sukiennice, kościół Mariacki czy Bramę Floriańską. Jednym z punktów naszej wycieczki był Kopiec Kościuszki. Wieczorem udaliśmy się pociągiem do największej w Polsce Galerii Krakowskiej.

      Trzeci i ostatni dzień wycieczki upłynął pod znakiem zwiedzania kopalni soli w Wieliczce. Największe wrażenie zrobiła na nas podziemna kaplica św. Kingi. Po wyjechaniu na powierzchnię udaliśmy się do autokaru w drogę powrotną do Szamotuł. W bardzo dobrych humorach snuliśmy plany kolejnej eskapady w ciekawe miejsca naszego kraju.

       

      Aleksandra Sadek

      Ewelina Otulakowska

      Piotr Gotowy

    • WIR
     • POROZUMIENIE O WSPÓŁPRACY Z WIELKOPOLSKĄ Z WIELKOPOLSKĄ IZBĄ ROLNICZĄ

     • Dnia 6.10.2022 r. odbyło się spotkanie mające na celu aktywizacje porozumienia o współpracy zawartego pomiędzy Wielkopolską Izbą Rolniczą a Zespołem Szkół nr 2 im. Stanisława Staszica w Szamotułach.

       

      Z ramienia szkoły w spotkaniu udział wzięli Arkadiusz Majer Dyrektor, Łukasz Janc Wicedyrektor oraz Anna Kaczmarek Kierownik szkolenia praktycznego. Radę Powiatową WIR w Szamotułach reprezentował Maciej Frąckowiak, Delegat na WZ, który jest absolwentem naszej szkoły.

       

      Podczas spotkania omówione zostały zagadnienia dzięki którym WIR mogła by wesprzeć edukację i rozwój młodego pokolenia rolniczego oraz samej szkoły. Główne tematy jakie zostały poruszone dotyczyły:

      • uczestnictwa uczniów kierunków rolniczych w posiedzeniu Rady Powiatowej WIR w Szamotułach wraz ze zwiedzaniem biogazowi Rolniczo - Sadowniczego Gospodarstwa Doświadczalnego Przybroda.
      • organizacji szkolenia dla uczniów kierunków rolniczych w tematyce działań wdrażanych w ramach  Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 przyczyniających się do ochrony różnorodności biologicznej oraz korzyści z ich realizacji, zarówno dla rolników, jak i środowiska oraz korzyści ze stosowania prośrodowiskowych systemów produkcji rolnej.
      • zorganizowania akcji wymiany osłon WOM na terenie szkoły.
      • zorganizowania dla uczniów szkolenia podstawowego z zakresu stosowania środków ochrony roślin na preferencyjnych warunkach.
      • organizacji dnia prelekcyjnego dla uczniów z instytucjami działającymi w otoczeniu rolnictwa.
      • pomocy w organizacji spotkań w Gospodarstwach Demonstracyjnych Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

      Składamy serdeczne podziękowania dla Dyrekcji za entuzjastyczne przyjęcie wyżej wymienionych propozycji, dzięki czemu pełni energii ruszamy do realizacji nakreślonych celów dla dobra Szkoły i uczniów. Mamy nadzieję, że nawiązana współpraca pozwoli na rozszerzenie praktycznej i merytorycznej wiedzy na temat rolnictwa uczniów kształcących się na kierunkach rolniczych.

       

      Maciej Frąckowiak – przedstawiciel rady powiatowej WIR, absolwent Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach

    • X Samsung Półmaraton
     • NASI WOLONTARIUSZE PODCZAS X PÓŁMARATONU SAMSUNGA

     • 9 października 2022 r., po kilkuletniej przerwie odbył się Półmaraton Samsunga pod patronatem Starosty Powiatu Szamotulskiego. Jak zawsze podczas tej imprezy nasi uczniowie byli wolontariuszami na trasie biegu i podczas obsługi gastronomicznej dla zawodników.

    • Absolwenci UMP
     • ABSOLWENCI UNIWERSYTETU MŁODYCH PRZYRODNIKÓW

     • 28 września klasa II GO odebrała z rąk pani prof. UPP dr hab. Agnieszki Baer-Nawrockiej  prodziekan Wydziału Ekonomicznego dyplomy ukończenia Uniwersytetu Młodych Przyrodników.

      Przez cały poprzedni rok szkolny młodzież uczestniczyła w zajęciach zorganizowanych przez Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.Pandemia spowodowała, że wykorzystano zdalne formy przekazywania wiedzy w formie wykładów , a po powrocie do szkoły wznowiono warsztaty na uczelni.

      Młodzież miała okazję poznać uniwersytet i jego pracowników. Przekazana wiedza dotyczyła bardzo aktualnych problemów związanych z zagospodarowaniem zasobów, ochroną środowiska, ekologią, Podejmowane przez wykładowców zagadnienia ekonomiczne,prawne , filozoficzne i psychologiczne wzbudzały także duże zainteresowanie skłaniając do  ciekawych dyskusji i refleksji.

      Podczas miłej uroczystości zakończenia współpracy pani dr Magdalena Jaworska stwierdziła,że młodzież z "Rolnika" zaiponowała organizatorom projektu dużym zaangażowaniem  i twórczym podejściem do realizacji zadań, oraz wzbudziła wiele sympatii.

      Cieszymy się, że  uczniowie z naszej szkoły mieli  okazję do uczestniczenia w tak oryginalnym i inspirującym zadaniu jak Ekonomia dla Młodych Przyrodników.

       

       

      Renata Bednarczyk, Katarzyna Zielewicz

    • Podsumowanie projektu UMP
     • PODSUMOWANIE PROJEKTU „TRZECIA MISJA UNIWERSYTETU PRZYRODNICZEGO W POZNANIU”

     • W dniu 12.09.2022r. odbyły się warsztaty i wykłady stacjonarne „ Ekonomia dla Młodych Przyrodników”.

      Celem przesłania było rozwinięcie i przybliżenie młodzieży z klasy 2 GO tematyki z zakresu:

      „ Świat- głód i niedożywienie czy nadkonsumpcja?” wykład prowadzony był przez

       panią prof. UPP dr hab. Lucynę Przezbórską- Sikorską.

      „ Żywność ekologiczna” wykładowcą była pani dr Joanna Smoluk- Sikorska.

      „ Przyszłość rynku pracy” warsztaty zaplanowane przez panią Annę Wielicką- Regulską.

      „ Budżet gospodarstwa domowego” warsztaty organizowane przez panią Alinę Nowotarską.

       Cudownym zwieńczeniem spotkania na Uniwersytecie Przyrodniczym była gra „ Ekonomiczny fair play- podchody ekonomiczne” zaplanowane przez państwa dr M. Dolatę, dr M. Jaworską, dr M. Malinowskiego, dr A. Wasiutę oraz prof. UPP dr hab. B. Hadryjańską.

      Uczniowie mieli możliwość wykazać się wiedzą i umiejętnościami zdobytymi na wykładach i warsztatach oraz zwiedzić przepiękny kampus uniwersytecki.

       

      Katarzyna Zielewicz

      Renata Bednarczyk

      Aleksandra Sadek

  • Kontakty

   • Zespół Szkół nr 2 im. Stanisława Staszica w Szamotułach, ul. Szczuczyńska 3
   • tel. (+48) 61-29-21-559
   • ul. Szczuczyńska 3 64-500 Szamotuły Poland
   • Dyrektor: Arkadiusz Majer
   • Wicedyrektorzy: Ewa Peraj, Łukasz Janc
   • Kierownik szkolenia praktycznego: Anna Kaczmarek
   • NIP: 787-10-30-195
   • REGON: 000100078
   • Kontakt z administratorem strony: piotr.gotowy@poczta.onet.pl piotr.gotowy@zsnr2-szamotuly.pl
  • Logowanie