• #GASZYN CHALLENGE W ROLNIKU

     • Dziękujemy za nominację od Zespołu Szkół nr 1 w Szamotułach.

      Wyzwanie podjęli i pompowali dla Sandry: Dyrekcja, Nauczyciele i Uczniowie naszej szkoły.

      Do dalszej akcji nominujemy:

      - Zespół Szkół im. J. Brzechwy w Szamotułach,

      - Szkołę Podstawową im. A. Fiedlera w Przyborowie,

      - Szkołę Podstawową nr 3 im. A. Mickiewicza w Szamotułach.

      Wszystkich uczestników akcji i nie tylko zachęcamy do zasilenia skarbonki na zakup leku dla Sandry: https://www.siepomaga.pl/sandra

    • GASZYN CHALLENGE
     • GASZYN CHALLENGE

     • Zapraszamy wszystkich nauczycieli i uczniów, również tegorocznych maturzystów, do wzięcia udziału w akcji Gaszyn Challenge - Pompujemy dla Sandry. Każda nominowana instytucja może nagrać film na którym uczestnicy wykonują 10 pompek bądź przysiadów a następnie nominują trzy kolejne instytucje aby zrobiły to samo. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych 18 czerwca (czwartek) na godz. 14:30 na szkolne boisko w stroju umożliwiającym wykonanie zadania. Wszystkich uczestników gorąco zachęcamy do zasilenia skarbonki na zakup najdroższego leku świata dla Sandry: https://www.siepomaga.pl/sandra

    • NA PRZEKÓR PANDEMII - WCIĄŻ DZIAŁAMY!
     • NA PRZEKÓR PANDEMII - WCIĄŻ DZIAŁAMY!

     • Świadomi istnienia zjawisk i współzależności łączących ludzi i miejsca na całym świecie od lat stawiamy czoło wyzwaniom wynikającym z troski o ludzkość, takim jak wychowywanie dla pokoju, edukacja o prawach człowieka, antydyskryminacyjne kształcenie międzykulturowe czy działania proekologiczne. Staramy się mieć oczy i umysły otwarte na zmieniającą się rzeczywistość. Dostrzegamy więc potrzebę tworzenia świata, w którym będzie więcej ludzkiej życzliwości, więcej troski - o siebie nawzajem i o środowisko naturalne - więcej dobra - w każdej jego możliwej postaci. Dlatego, mimo trwającej pandemii, wciąż działamy.

      W maju przyjęliśmy zaproszenie do współrealizowania - wraz z zaprzyjaźnionym poznańskim stowarzyszeniem „Jeden Świat” - projektu edukacyjnego „Świat się zmienia tu i teraz!”. Obecnie nasze uczennice - wspólnie z młodzieżą z kilku innych wielkopolskich szkół - biorą udział w elektronicznym kursie edukacji globalnej o nazwie Szkoła Globalnej Odpowiedzialności. Pod okiem koordynatorek i koordynatorów ze wspomnianego stowarzyszenia uczą się globalnej odpowiedzialności w zakresie żywności: zgłębiają tajniki jej produkcji, analizują problem jej marnowania oraz głodu na świecie, dyskutują o etycznej konsumpcji i suwerenności żywieniowej. W ramach projektu młodzi ludzie tworzą (na ten moment) wirtualną przestrzeń do zdobywania wiedzy i wzajemnego motywowania się do działania, a także  inicjowania i konsultowania pomysłów. Jak tylko będzie to możliwe, projekt przybierze formę spotkań i działań bezpośrednich (planowane są między innymi całodzienne warsztaty w jednym z poznańskich ogrodów społecznych, wówczas to uczennice, biorące udział w projekcie, będą mogły wykorzystać zdobytą wcześniej wiedzę w praktyce). Ostatni etap naszych wspólnych aktywności ma dać młodzieży moc sprawczą do zmieniania świata tu i teraz. Jesienią, pod okiem szkolnych koordynatorek (Anny Kustoń, Klaudii Tomaszak-Ślipki oraz Joanny Vowie), uczennice poprowadzą warsztaty rówieśnicze oraz inne działania edukacyjne.

      Czerwiec to jednak w środowisku szkolnym głównie czas podsumowań. Za nami kolejny rok szkolny intensywnych działań, które w ostatnich miesiącach przeniosły się do świata wirtualnego. 10 czerwca br. odbyła się Ogólnopolska Prezentacja Projektów Młodzieżowych – wydarzenie organizowane przez Centrum Edukacji Obywatelskiej od dwudziestu lat, które w tym roku (kiedy spotkania na większą skalę są niemożliwe) przeniosło się do świata online. My również zostaliśmy zaproszeni do udziału w tym wirtualnym festiwalu, aby porozmawiać o tym, z jakim wyzwaniami mierzyliśmy się w tym roku szkolnym i co udało nam się zrealizować. Młodzież spotkała się w specjalnie zaprojektowanych wirtualnych pokojach (powstałych w jednej z elektronicznych aplikacji) i wymieniała się doświadczeniami.  O dokonaniach naszej szkolnej społeczności opowiadała koleżankom i kolegom z całej Polski Gabriela Konieczna, uczennica pierwszej klasy liceum ogólnokształcącego. W czasie festiwalu wszyscy mieliśmy ponadto możliwość wzięcia udziału w ciekawych webinarach, między innymi z dziennikarką i pisarką Justyną Suchecką oraz podróżniczką dookoła świata - Anną Książek. To był niezwykle inspirujący czas.

                                                                                        Anna Kustoń

                                                                                        Klaudia Tomaszak-Ślipka

                                                                                         Joann Vowie

      Autorką grafiki jest Ewelina Ładzińska - Kłaczkiewicz.

    • INTERCULTURAL LEARNING
     • INTERCULTURAL LEARNING

     • Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego po raz kolejny mieli okazję uczestniczyć w Warsztatach Międzykulturowych, tym razem prowadzonych w języku angielskim przez  Petra Móri, trenera European Pool of Trainers. Wolontariuszka pochodząca z Węgier, która  od ponad 7 lat jest zaangażowana w edukację międzykulturową ,opowiedziała nam o swoich licznych podróżach, wizycie w Polsce, a przede wszystkim razem z nami przeanalizowała różnice kulturowe i co z nich wynika. Doszliśmy do wspólnych wniosków, ze inaczej nie znaczy gorzej, a raczej świadczy, że jest ciekawiej. Warsztaty Intercultural Learning in everyday life uzmysłowiły nam, że warto zdobywać kluczowe umiejętności krytycznego myślenia oraz postawy by nie generalizować i nie oceniać ludzi na podstawie tylko  tego co o nich  usłyszymy.

    • WARSZTATY EDUKACJI MIĘDZYKULTUROWEJ
     • WARSZTATY EDUKACJI MIĘDZYKULTUROWEJ

     • 18 maja uczniowie 1 klasy Liceum Ogólnokształcącego i 3 klasy Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych brali udział w warsztatach międzykulturowych zorganizowanych przez ASF Poland- pozarządowej organizacji, która opiera swoje działania na wolontariacie  by budować świat oparty na sprawiedliwości i pokoju.

      Cały czas poszerzamy nasze horyzonty, bierzemy udział w kształceniu obywateli tolerancyjnych i wolnych od uprzedzeń. Na warsztatach poruszone zostały zagadnienia takie jak – kultura, stereotypy, generalizacja.  Wiemy, że stereotypy modyfikują postrzeganie innych osób, są obecne w każdej kulturze i często kierują naszym zachowaniem, nawet jeśli nie zdajemy sobie z tego sprawy. Udział w warsztatach z pewnością pozwolił nam poszerzyć nasze postrzeganie nas samych, a także otaczającego nas świata. Skupialiśmy się na różnicach panujących między państwami, ale dzięki temu doceniliśmy, że świat zbudowany z różnic jest silniejszym i ciekawszym miejscem do życia. Doceniliśmy inne kultury i staliśmy się bardziej otwarci na otaczający nas świat i ludzi. Po  warsztatach wiemy, że  warto otworzyć się na innych, poznać ich ,zaakceptować różnice; cytując papieża Franciszka :  „….. gdy wychodzimy do ludzi, poznajemy inne kultury, inne sposoby myślenia, inne religie, zaczynamy tę wspaniałą przygodę, która nazywa się dialogiem”. Zachęcamy więc do rozpoczęcia dialogu z innymi, a zwłaszcza tymi różniącymi się od nas kolorem skóry, językiem, obyczajami, poglądami.

    • NOWE LAPTOPY DLA SZKOŁY
     • NOWE LAPTOPY DLA SZKOŁY

     • Dzięki inicjatywie władz Powiatu Szamotulskiego nasza szkoła zyskała sześć laptopów. Będą one wykorzystywane do nauki zdalnej i stacjonarnej. Zakup sprzętu komputerowego został sfinansowany ze środków Unii Europejskiej.

    • ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2019/2020 - POŻEGNANIE MATURZYSTÓW
     • ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2019/2020 - POŻEGNANIE MATURZYSTÓW

     • „Żyj według scenariusza, który chciałbyś sobie napisać”(A. Kumor).

      Takie motto chcieliśmy wywiesić na sali gimnastycznej, gdzie jak co roku miało odbyć się uroczyste pożegnanie klas maturalnych, wręczenie listów pochwalnych i gratulacyjnych dla rodziców.

      Różnie jednak splatają się ludzkie losy, nikt nie spodziewał się, że w tym roku będziemy żegnać maturzystów  w ciszy szkolnego korytarza, w rękawiczkach i zasłonięci maseczkami. Dziwny to rok, niezwykły, nie tylko ze względu na  pandemię, ale również dlatego, że żegnamy wielu wspaniałych wyróżnionych absolwentów.

      28 i 29 kwietnia odbyło się w Zespole Szkół nr 2 w Szamotułach rozdanie świadectw 70 absolwentom liceum i technikum.

      W imieniu Starosty Szamotulskiego Pani Beaty Hanyżak nagrody finansowe dla najlepszych absolwentów :Patrycji Dekiert z liceum i Michała Łowigusa z technikum wręczył dyrektor Zygmunt Sługocki.
      W najbliższych dniach swoje świadectwa odbierze także 40 absolwentów Liceum dla Dorosłych.
      Kochani dziękujemy Wam za Wasze zaangażowanie, uśmiech i wspólnie spędzony czas. I chociaż to tak nietypowy czas  cieszcie się ze świadectw z biało-czerwonym paskiem.
      Drodzy Rodzice, żegnając się z Wami, pragniemy podziękować za życzliwość, każde dobre słowo i współpracę.

      „A po nocy przychodzi dzień, a po burzy spokój."
      Życzymy Wam wszystkim, żebyście żyli w dobrych i spokojnych czasach.

      Wychowawcy klas maturalnych

    • REKRUTACJA NA ROK SZKOLNY 2020/2021
     • REKRUTACJA NA ROK SZKOLNY 2020/2021

     • Zapraszamy do zapoznania się z ofertą edukacyjną naszej szkoły na przyszły rok szkolny. W zakładce "Uczniowie i rodzice - Rekrutacja" można zapoznać się z kierunkami kształcenia w naszym zespole, regulaminem rekrutacji oraz terminami postępowania rekrutacyjnego. Poza tym można pobrać wnioski do poszczególnych szkół dziennych i zaocznych. Dokumenty można składać od 11 maja w wersji elektronicznej wysyłając na adres mailowy szkoły: zsnr2szamotuly@onet.pl, korespondecyjnie wysyłając na adres Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach, ul. Szczuczyńska 3, 64-500 Szamotuły bądź osobiście w sekretariacie szkoły. 

      Uwaga terminy rekrutacji mogą ulec zmianie według ustaleń Ministerstwa Edukacji Narodowej.

       

    • DZIEŃ ANGIELSKI
     • DZIEŃ ANGIELSKI

     • Dziś Dzień Świętego Jerzego- patrona Anglii; od 2010 r. 23 kwietnia obchodzony jest również Dzień Języka Angielskiego; a zbiega się on z datami narodzin i śmierci Williama Szekspira (23.04.1564–23.04.1616) .

      W tym roku  nie będzie hucznych obchodów, ale z okazji narodowego święta Anglików , przypatrzymy się  jednemu z najsławniejszych symboli Anglii, znanemu na całym świecie- śniadaniu.

       

      Klasa 3  technikum żywienia i usług gastronomicznych , która pogłębia również wiedzę z   języka angielskiego zawodowego, postanowiła połączyć teorię z praktyką…. Z kolei, czas , który musimy spędzać w domu jest dobry na …. eksperymenty w kuchni. Może spróbujecie wykonać English breakfast ?

      Full English breakfast;  fry-up , czyli poranna brytyjska uczta  - znacznie różni się od naszego śnadania- składa się bowiem z wielu składników smażonych na głębokim tłuszczu- czyli jajek, bekonu, parówek, fasolki w sosie pomidorowym, grzybów, do tego tost z dżemem, herbata , kawa lub sok owocowy.  Historia tej wielokalorycznej, tłustej potrawy nie jest do końca znana. Trop prowadzi do klasy robotniczej… Pamiętamy, że tej grupy społecznej nie było stać na trzy gorące posiłki dziennie; od wczesnych godzin porannych ciężko wtedy pracowano  i należało zjeść coś , co dostarczy energii na cały dzień wysiłku fizycznego- stąd  kaloryczna bomba tłuszczowa.

      Śniadanie takie jest tłuste i zapewnia krzepę na cały dzień. Spróbujecie ?

       

      Martyna Kustoń.

  • Kontakty

   • Zespół Szkół nr 2 im. Stanisława Staszica w Szamotułach, ul. Szczuczyńska 3
   • zsnr2szamotuly@onet.pl
   • tel. (+48) 61-29-21-559
   • ul. Szczuczyńska 3 64-500 Szamotuły
   • Dyrektor: Zygmunt Sługocki
   • Wicedyrektorzy: Ewa Peraj, Arkadiusz Majer
   • Kierownik szkolenia praktycznego: Anna Kaczmarek
   • NIP: 787-10-30-195
   • REGON: 000100078
   • Kontakt z administratorem strony: piotr.gotowy@poczta.onet.pl
  • Logowanie