• DZIEŃ PATRONA SZKOŁY
     • DZIEŃ PATRONA SZKOŁY

     • W piątek, 24 stycznia Zespół Szkół nr 2 w Szamotułach obchodził święto patrona. Część oficjalna rozpoczęła się od uroczystego apelu podczas którego uczniowie i zaproszeni goście mieli okazję zapoznać się z życiorysem Stanisława Staszica. Następnie dyrektor Zygmunt Sługocki wraz z członkiem Zarządu Powiatu Szamotulskiego Kazimierzem Michalakiem wręczyli dyplomy uczniom, którzy uzyskali bardzo wysokie wyniki w nauce za I semestr oraz stuprocentową frekwencję. Nagrodzone zostały także klasy, które zebrały najwięcej monet w akcji „Góra Grosza” przeprowadzonej przez szkolny samorząd. Uhonorowano również najbardziej utalentowanych rysowników, którzy różnymi technikami przedstawili wizerunek patrona szkoły. Dalsza część uroczystości przebiegła w myśl zasady „święto szkoły okazją do dobrej zabawy”. Głównym elementem tej części były prezentacje artystyczne przygotowane przez uczniów liceum i technikum. Gościnnie podczas obchodów dnia patrona wystąpiły przedszkolaki, których występ wzbudził szczególny aplauz publiczności. Następne każda klasa zaprezentowała pokaz strojów związanych z kierunkiem, zawodem w którym się kształci. Byli więc rolnicy, kucharze, kelnerzy, technolodzy żywności, lingwiści ale też… wolnomyśliciele. Bardzo dużo emocji wzbudził pokaz talentów. A były to talenty w wielu dziedzinach więc obok recytacji był śpiew, taniec a także prezentacja umiejętności plastycznych. Ciekawym przerywnikiem był konkurs przygotowany przez prowadzącego imprezę p. Bartosza Śwista, w którym uczniowie i nauczyciele odpowiadali na pytania dotyczące szkoły przy użyciu swoich telefonów komórkowych zalogowanych na odpowiedniej stronie. Na zakończenie najbardziej „wygadani i odważni” uczniowie mieli okazję wziąć udział w konkursie podczas którego mogli zaprezentować w humorystyczny sposób swoje umiejętności i wiedzę.

    • AKCJA GÓRA GROSZA
     • AKCJA GÓRA GROSZA

     • W akcji Góra Grosza, która trwała od 25 listopada 2019 roku do 10 stycznia 2020 roku zebraliśmy:

      24 677 sztuk monet, to jest 47,5 kg! A kwotowo rzecz ujmując 617 zł i 24 gr

      W rywalizacji między klasowej najwięcej monet uzbierały klasy:

      Miejsce VIII

      1 204 sztuk monet zebrała klasa pana Piotra Gotowego – 1GRp

      Miejsce VII

      1 553 sztuk monet zebrała klasa pani Ewy Kobylińskiej – 3 KRT

      Miejsce VI

      1 625 sztuk monet zebrała klasa pani Renaty Bednarczyk – 2 G/T

      Miejsce V

      2 388 sztuk monet zebrała klasa pani Magdaleny Grążki – 1 KTp

      Miejsce IV

      3 658 sztuk monet zebrała klasa pani  Marleny Grendy - 3 LO

      Miejsce III

      3 976 sztuk monet zebrała klasa pani Kasi Jakubowskiej – 4 K/O

      Miejsce II

      4 300 sztuk monet zebrała klasa pani Marleny Solarz - Nowak – 2 TAK

      Miejsce I

      4 685 sztuk monet zebrała klasa pani Joasi Tysiak – 1 KO

       

      Serdecznie gratulujemy i zapraszamy do kolejnej rywalizacji za rok!

    • UNIWERSYTET MŁODYCH PRZYRODNIKÓW PO RAZ CZWARTY
     • UNIWERSYTET MŁODYCH PRZYRODNIKÓW PO RAZ CZWARTY

     • Uczennice naszego liceum i technikum już po raz czwarty uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych „Ekonomia dla Młodych Przyrodników” realizowanych przez Wydział Ekonomiczno – Społeczny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Podczas zjazdu uczestniczki projektu miały okazję wziąć udział w trzech wykładach i trzech zajęciach o charakterze warsztatowym. Pierwszy wykład o ochronie własności intelektualnej i nie tylko wygłosił dr Damian Puślecki. W bardzo przystępny sposób ścieżki kariery młodego naukowca przedstawili młodzi doktoranci p. Bartłomiej Bajan i p. Krzysztof Pawłowski. Na koniec tematyki wykładowej dr hab. Wawrzyniec Czubak omówił wdrażanie pomysłów naukowych w życie.

      Niezwykle ciekawa okazała się część warsztatowa, która miała charakter wybitnie humanizujący. Warsztaty „Filozofia, jako ćwiczenia duchowe” w niezwykle ciekawy sposób przeprowadził dr Damian Michałowski. Podczas drugich zajęć uczniowie rozwijali swoje kompetencje społeczne – myślenie i podejmowanie decyzji pod kierunkiem dr Olgi Grabowskiej - Chenczke. Na ostatnich zajęciach o charakterze warsztatowym dr hab. Magdalena Kozera – Kowalska i mgr Alina Nowotarska przekonywały uczniów dlaczego warto być aktywnym. Kolejne zajęcia w przyszłym miesiącu.

      Piotr Gotowy

    • EDUKACJA PRAWNA MŁODZIEŻY
     • EDUKACJA PRAWNA MŁODZIEŻY

     • W środę 8 stycznia odbyły się zajęcia dla uczniów Liceum i Technikum w ramach projektu Edukacja Prawna Młodzieży. Sędzia Sądu Rejonowego w Szamotułach pan Mikołaj Korbas omówił zagadnienia prawa spadkowego, zasady  prawidłowego  sporządzenia  testamentu oraz wyjaśnił czy odpowiadamy  za długi rodziców i rodzeństwa.  

                                                                                                                                                        Ewa Peraj 

     • GŁOSUJEMY NA OSOBOWOŚCI ROKU 2019

     • W tym roku nominowane są trzy nasze wspaniałe nauczycielki: p. Klaudia Tomaszak - Ślipka, p. Anna Kustoń i p. Joanna Vowie. Nie pozostaje więc nic innego jak tylko oddać na nasze Panie głosy.

      https://gloswielkopolski.pl/p/kandydat/klaudia-tomaszak-slipka-anna-kuston-joanna-vowie%2C1130181/

    • ŚWIĄTECZNA MAGIA W STOLICY AUSTRII
     • ŚWIĄTECZNA MAGIA W STOLICY AUSTRII

     • Przed każdym Bożym Narodzeniem miasta i miasteczka zmieniają się w krainy przepięknych światełek, stoisk z bombkami ,wokół których unosi się cudowny korzenny zapach. Dzieci bawią się na lodowiskach, a dorośli szukają prezentów pod choinkę . Tak też spędziliśmy czas  w Wiedniu- na jednym z najpiękniejszych jarmarków-przy Rathausplatz. Wiedeń przywitał nas śniegiem, za którym już tak bardzo tęskniliśmy.... Na trasie naszego zwiedzania znalazły się, miedzy innymi -ogrody pałacu Schonbrunn, rezydencja Eugeniusza Sabaudzkiego, kościół Karola Boromeusza, Opera Miejska, rezydencja Habsburgów. Ważnym punktem była wizyta w Muzeum Historii Sztuki, w którym mogliśmy obejrzeć kluczowe dzieła epoki wczesnego baroku rzymskiego. Podziwialiśmy rzeźby Berniniego i obrazy Caravaggia. Sporo czasu spędziliśmy również na magicznym jarmarku bożonarodzeniowym. Dzięki niemu - udzieliła się nam  świąteczna atmosfera, poczuliśmy prawdziwą magię świąt i czekamy na nie z niecierpliwością.

       Martyna Kustoń, Joanna Tysiak.

    • ZOSTAŃ WOLONTARIUSZEM
     • ZOSTAŃ WOLONTARIUSZEM

     • Każdego roku na całym świecie - 5 grudnia to Międzynarodowy Dzień Wolontariatu i Wolontariusza. Wolontariat to bezpłatna i dobrowolna praca na rzecz innych osób. Zgodnie z ustawą o wolontariacie - wolontariuszem nazywamy osobę, która dobrowolnie i świadomie oraz bez wynagrodzenia  angażuję się w pracę  na rzecz osób, organizacji pozarządowych oraz różnych instytucji działających w różnych obszarach społecznych. Motywacje wolontariuszy są bardzo różne - np. chęć bycia potrzebnym, zrobienia czegoś pożytecznego Wolontariusz nie otrzymuje wynagrodzenia ale uzyskuje liczne korzyści niematerialne: satysfakcję, uznanie ze strony innych ludzi, a także zdobywa nowych przyjaciół, znajomych, doświadczenie i nowe umiejętności a w związku z tym i lepszą pozycję na rynku pracy. W Polsce wolontariat rozwija się od 1990r. w licznie powstających organizacjach pozarządowych. Do najbardziej znanych zaliczamy Polską Akcję Humanitarną ,Caritas oraz Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. W naszej szkole działa Szkolny Klub Wolontariatu „PROMYK”. Współpracujemy między innymi z działającym na terenie Szamotuł Stowarzyszeniem na Rzecz Dzieci i Młodzieży Specjalnej Troski. Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w akcjach szkolnego klubu.

                                                                                                 Arleta Danielewicz

    • PRZYJACIOŁOM ZE SCHRONISKA
     • PRZYJACIOŁOM ZE SCHRONISKA

     • Wszyscy wiemy, że nasi czworonożni przyjaciele potrzebują pomocy zwłaszcza zimą gdy temperatura spada. Dlatego we wtorek 10 grudnia w ramach akcji charytatywnej "Pomagamy schronisku" po raz kolejny otworzyła swoje podwoje nasza szkolna kawiarenka. W jej menu można było znaleźć ciasto marchewkowe, kruche ciasteczka, babkę gotowaną oraz kruche babeczki. Szczególne podziękowania należą się uczniom klasy I TG, którzy pod kierunkiem pani Joanny Zawieji  wykonali pyszne kruche ciasteczka. Cieszymy się, że akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony uczniów i grona pedagogicznego. Zebraną kwotę - 250 zł przeznaczymy na zakup karmy dla schroniska w Przyborówku.

                                                           A. Danielewicz, M. Kustoń, J. Tysiak , G. Hadyniak

    • UROCZYSTA GALA WRĘCZENIA STYPENDIÓW PREZESA RADY MINISTRÓW
     • UROCZYSTA GALA WRĘCZENIA STYPENDIÓW PREZESA RADY MINISTRÓW

     • W dniu 13 grudnia 2019 r. w Sali Sesyjnej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu odbyło się  uroczyste wręczenie dyplomów Stypendystom Prezesa Rady Ministrów na rok szkolny 2019/2020.  Stypendium z rąk Wielkopolskiego Kuratora Oświaty – pani Elżbiety Leszczyńskiej odebrali uczniowie ze szkół ponadgimnazjalnych, przyznawane jest za uzyskanie najwyższej średniej ocen w szkole kończącej się egzaminem maturalnym.    

      W gronie wyróżnionych są  dwie  uczennice  naszej szkoły: Patrycja Dekiert  z liceum ogólnokształcącego (klasa 3L) oraz Julia Czekała z technikum (klasa 3G).

      Serdecznie gratulujemy  wybitnych wyników i życzymy dalszych sukcesów w nauce.

                                                                                                                                              Anna Dolińska

    • PAMIĘCI STANISŁAWA MACZKA
     • PAMIĘCI STANISŁAWA MACZKA

     • W środę, 11 grudnia młodzież z naszej szkoły wzięła udział w uroczystościach z okazji 25 rocznicy śmierci gen. broni Stanisława Maczka. Ten legendarny dowódca zajmuje szczególne miejsce w historii nie tylko Polski, ale też całej Europy. Szamotulskie władze gminne doceniły generała, odsłaniając w ubiegłym roku pomnik u zbiegu ulic noszących nazwy francuskiego miasta Brignoles i belgijskiego Tielt, wyzwolonego 75 lat temu przez dowodzoną przez gen. Maczka 1 Polską Dywizję Pancerną.

      W związku z tym w całej Polsce zainicjowano akcję upamiętnienia generała w rocznicę jego śmierci dokładnie w południe. Takie uroczystości odbyły się również w Szamotułach, w których obecny był nasz poczet sztandarowy a nasi uczniowie w mundurach z epoki pełnili wartę honorową koło pomnika. Następnie wszyscy uczestnicy udali się do hali Wacław, gdzie mieli okazję wysłuchać prelekcji p. Moniki Romanowskiej – Pietrzak, śpiewu chóru szkolnego Szkoły Podstawowej nr 1 oraz obejrzeć film p.t. „Walczymy za innych, umieramy za Polskę”.

    • RAJD MIKOŁAJKOWY
     • RAJD MIKOŁAJKOWY

     •        7 grudnia drużyna szkolnego koła turystycznego naszej szkoły, wybrała się na pieszy rajd  do Ostroroga. Mimo deszczu, wszystkim udało się dotrzeć na miejsce mety z uśmiechem. Trudy wędrówki znikły bardzo szybko gdyż uczniowie podjęli próby rywalizacji sportowych, w których uzyskali 1 miejsce za hokej, 2 i 3 miejsce za skakanie na skakance. Dziękuję wszystkim za zaangażowanie oraz miłe i aktywne spędzenie wolnej soboty!

       

                                                                                                                                                          Magdalena Grążka

    • MIKOŁAJKI W INTERNACIE
     • MIKOŁAJKI W INTERNACIE

     • 6 grudnia 2019 roku z okazji ,,Mikołajek" grzeczni mieszkańcy naszego internatu otrzymali słodki upominek. Była to bardzo miła niespodzianka dla nich.

      Wychowawcy internatu.

    • PORCJA ZDROWIA NA MIKOŁAJKOWE KLASOWE ŚNIADANIE
     • PORCJA ZDROWIA NA MIKOŁAJKOWE KLASOWE ŚNIADANIE

     • Badania dowodzą, że codziennie co piąty Polak (w tym - co czwarty nastolatek) wychodzi z domu bez śniadania. Niektórym zdarza się zjeść coś (niekoniecznie zdrowego) nieco później, zwykle w biegu, większość jednak w ogóle rezygnuje z porannego posiłku. Tymczasem, zdaniem ekspertów żywieniowych, to najważniejszy z posiłków zjadanych  w ciągu całego dnia. Pełnowartościowe śniadanie dostarcza nam 25-30% naszej energii, pobudzając mózg do pracy, wspomagając pamięć i koncentrację, poprawiając naszą odporność oraz samopoczucie.

      Właśnie dlatego uczennice i uczniowie klasy pierwszej, kształcący się w zawodach  technik żywienia i usług gastronomicznych oraz technik technologii żywności, w mikołajki 6 grudnia, pod okiem pani Beaty Budzińskiej, przygotowali śniadaniową bombę witaminową. W porannym menu znalazły się: dwuwarstwowy koktajl owocowo-warzywny „Wspomnienie letnich tropików”, świeżo wyciskane soki cytrusowe oraz wytrawna pasta twarogowa z suszonymi pomidorami, która stanowi wyśmienity składnik zarówno, codziennych kanapek, jak i przekąsek bankietowych w postaci tartinek czy krakersów. Wszystko wyglądało równie apetycznie, jak pysznie smakowało.

      Pomysł zdrowego mikołajkowego śniadania narodził się w ramach projektu edukacyjnego „Świat się zmienia – a my z nim!”, realizowanego w tym roku szkolnym wspólnie z poznańskim stowarzyszeniem „Jeden Świat”, zajmującym się szeroko rozumianą edukacją globalną. Uzupełnieniem inicjatywy były warsztaty żywieniowe, które we wspomnianej klasie, w poniedziałek 9 grudnia,  przeprowadziła edukatorka ze stowarzyszenia. Młodzież miała okazję porozmawiać o globalnym systemie produkcji, dystrybucji i konsumpcji żywności oraz niebezpieczeństwach, które ów system z sobą niesie. Przyszli  technicy żywienia i usług gastronomicznych oraz technicy technologii żywności byli zgodni co do potrzeby krytycznego myślenia o etyce w produkcji i marketingu, o warunkach pracy, płynących z nich zagrożeniach dla zdrowia ludzkiego oraz o smaku żywności produkowanej przemysłowo.

      Beata Budzińska

      Anna Kustoń

      Klaudia Tomaszak-Ślipka

      Joanna Vowie

    • SYMULACJA PROCESU KARNEGO
     • SYMULACJA PROCESU KARNEGO

     • Od wielu lat w naszej szkole podejmowane są różnego rodzaju działania mające prowadzić do zwiększenia świadomości prawnej młodzieży (wizyty z panem Piotrem Gotowym w Sądzie Rejonowym w Szamotułach czy edukacyjne spotkania z sędziami). Tym razem w gościnnych murach Sali Koncertowej Muzeum Zamek Górków odbyła się symulacja rozprawy sądowej przeprowadzona przez sędziego Arkadiusza Krupę z Sądu Rejonowego w Łobzie. Poszczególne role odegrali uczniowie klas licealnych: prokurator - Patrycja Dekiert (3 LO), poszkodowana - Martyna Dera (3 LO), ławnicy - Jakub Dekiert (1 LO) i Piotr Wilk (2 LO), radca prawny - Dominik Dodolski (1 LO), protokolantka - Katarzyna Okraska (3 LO). Ponadto w role świadków  wcielili się: Julia Paczuszka (3 LO), Wiktoria Przygocka (3 LO), Maksymilian Leszczyński (3 LO) oraz Bruno Starosta ( 2 LO).

               Głównym wątkiem rozprawy był stalking. Publiczność, którą stanowili licealiści naszej szkoły, dowiedziała się, jak wygląda rozprawa sądowa, jaka jest różnica między składaniem wyjaśnień a składaniem zeznań i jak wygląda procedura  przesłuchania  świadka z przyrzeczeniem.

               Zastosowana metoda aktywizująca zwiększyła siłę przekazu. Mimo że te innowacyjnie przeprowadzone zajęcia trwały ponad 1,5 godziny, ani na chwilę nie wkradła się nuda. Dzięki ciekawym anegdotom i komentarzom  przywoływanym przez sędziego Arkadiusza Krupę, wszyscy (zarówno aktorzy, jak i widownia) z uwagą śledzili przebieg rozprawy. Taka forma edukacji prawnej zwiększa świadomość poruszanych zagadnień, jest też skutecznym działaniem profilaktycznym, kształtuje poczucie świadomości obywatelskiej i ukierunkowuje wybory młodych ludzi, aby były one zgodne z prawem.

      Na pamiątkę swojego pobytu w Zespole Szkół nr 2 w Szamotułach nasz uzdolniony plastycznie gość zostawił niestandardowy - rysunkowy -  wpis w księdze gości. Dziękujemy.

       

    • MŁODZIEŻ Z UKRAINY W NIEMCZECH
     • MŁODZIEŻ Z UKRAINY W NIEMCZECH

     • W ramach międzynarodowej współpracy uczniowie z Ukrainy mieli okazję spędzić jeden dzień w stolicy Niemiec i odwiedzić bajkowy Jarmark Bożonarodzeniowy. Następnie główną ulicą Berlina” Unter den Linden” uczniowie przeszli pod Bramę Brandenburską a następnie do budynku Reichstagu.

      Ewa Kobylińska, Martyna Kustoń

    • STOLICZKU, NAKRYJ SIĘ!
     • STOLICZKU, NAKRYJ SIĘ!

     • Święta coraz bliżej w związku z tym w dniach 29 - 30 listopada w szamotulskich marketach odbyła się organizowana przez Wielkopolski Bank Żywności świąteczna zbiórka produktów żywnościowych. Jak co roku brali w niej  udział uczniowie naszej szkoły. Ich zadanie polegało na zachęcaniu klientów Lidla do podzielenia się zakupionymi produktami z potrzebującymi pomocy i wsparcia. Wystawione kosze szybko wypełniły się produktami. Myślę, że duża w tym zasługa naszych wolontariuszy, których uśmiech i słowa zachęty zmobilizowały nas do niesienia pomocy. Serdeczne podziękowania dla wszystkich wolontariuszy za poświęcony czas.

      Arleta Danielewicz                                                                                                                                                     

  • Kontakty

   • Zespół Szkół nr 2 im. Stanisława Staszica w Szamotułach, ul. Szczuczyńska 3
   • zsnr2szamotuly@onet.pl
   • tel. (+48) 61-29-21-559
   • ul. Szczuczyńska 3 64-500 Szamotuły
   • Dyrektor: Zygmunt Sługocki
   • Wicedyrektorzy: Ewa Peraj, Arkadiusz Majer
   • Kierownik szkolenia praktycznego: Anna Kaczmarek
   • NIP: 787-10-30-195
   • REGON: 000100078
   • Kontakt z administratorem strony: piotr.gotowy@poczta.onet.pl
  • Logowanie