Korzystając z możliwości obcowania z teatrem w Auli Artis Collegium Da Vinci w Poznaniu, klasa I Technikum Ochrony Środowiska obejrzała spektakl Skąpiec.
W trakcie przedstawienia młodzież mogła poznać teatralne środki artystycznego wyrazu, a także porównać wizerunki bohaterów książkowych i odgrywających role aktorów.
Prozatorska komedia Moliera, wystawiona została na deskach teatru po raz pierwszy 9 września 1668 roku. Akcja utworu rozgrywa się we współczesnym autorowi Paryżu, w II połowie XVII wieku.
Skąpiec w prześmiewczy sposób pokazuje człowieka, którym rządzi myśl o zysku, obnaża skąpstwo i umiłowanie pieniądza .Zwraca uwagę, że zainteresowanie nim może przerodzić się w prawdziwą obsesję. Widać to na przykładzie Harpagona głównego bohatera utworu. Samo skąpstwo nie jest jednak jego jedyną namiętnością, jest nią jeszcze lichwa oraz obsesyjny lęk przed utratą zgromadzonego majątku.
Ciekawe przedstawia w jaki sposób na zachowanie głównego bohatera reaguje otoczenie. Przeciwwagą dla tytułowego skąpca jest Anzelm, który uosabia prawdziwą rodzicielską miłość i hojność.
Uczestnicząc w kolejnych aktach sztuki młodzież miała okazję przekonać się, że w rzeczywistości utwór ten nie jest typową komedią. Tak naprawdę jest to bardzo smutna opowieść o człowieku samotnym, zatraconym i nieszczęśliwym. „Skąpiec” to przestroga dla wszystkich, którzy bardziej niż miłości pragną pieniędzy i tylko one są w stanie dać im szczęście. Wielowymiarowy utwór skłonił wszystkich do refleksji nad sensem ludzkiej egzystencji.
Renata Bednarczyk, Ewelina Otulakowska