• Dzień dziecka w Szczuczynie
          • DZIEŃ DZIECKA W SZCZUCZYNIE

          • W  sobotę 11 czerwca uczniowie naszej szkoły wzięli udział w festynie pod hasłem Wszystkie dzieci nasze są - organizowanym przez Stowarzyszenie Społeczne na Rzecz Dzieci Młodzieży Specjalnej Troski w Szamotułach. Celem  przedsięwzięcia była integracja osób niepełnosprawnych i sprawnych. Wolontariusze – uczniowie klasy II Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych, Architektury Krajobrazu, Liceum Ogólnokształcącego  oraz klasy  I Technikum Rolniczego czuwali nad sprawnym przebiegiem gier i zabaw rekreacyjnych oraz zajmowali się obsługą kawiarenki. Nie był to jednak dla nich tylko czas pracy lecz także odpoczynku dzięki różnym atrakcjom, które pojawiły się na festynie. Myślę, że to było fajne, słoneczne popołudnie, które będą miło wspominać.

            Arleta  Danielewicz

        • UMP Poznań
          • UNIWERSYTET MŁODYCH PRZYRODNIKÓW

          • 10 czerwca uczniowie klasy 1 GO zawitali na kolejnej odsłonie Uniwersytetu Młodych Przyrodników. Zajęcia w formie warsztatowej odbywały się na terenie Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Młodzież z naszego technikum miała okazję wziąć udział w zajęciach dotyczących sztuki negocjacji, filozofii oraz celów zrównoważonego rozwoju. Po przerwie obiadowej uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach na temat: „Dlaczego warto być aktywnym?”, „Czekoladowe inspiracje” oraz „Co to jest produkt agroturystyczny? Produkty gospodarstw agroturystycznych na świecie”. Na Uniwersytecie Przyrodniczym spotkamy się w przyszłym roku szkolnym.

            Renata Bednarczyk

            Piotr Gotowy

        • Wycieczka do Trójmiasta
          • UCZNIOWIE TECHNIKUM W TRÓJMIEŚCIE

          • W ramach programu Ministerstwa Edukacji i Nauki ,,Poznaj Polskę” uczniowie klas I KR, II G i II K uczestniczyli w dniach 25-27.05 2022 w wycieczce do Trójmiasta.

            W pierwszym dniu naszego pobytu na Wybrzeżu zwiedziliśmy Gdańsk. Pani przewodnik oprowadziła nas po Głównym Mieście pokazując najważniejsze jego punkty. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od spaceru nabrzeżem Motławy. Po drodze mijaliśmy spichlerze, kamienice, statki. Zatrzymaliśmy się przy Żurawiu by wysłuchać jego historii. Jednak większą atrakcją dla chłopców była kładka obrotowa, która akurat w tym czasie uruchomiła się aby przepuścić płynący statek wycieczkowy.

            Następnie udaliśmy się na Długi Targ, aby podziwiać pięknie odnowione kamienice, odpocząć na schodach Dworu Artusa, zamoczyć ręce w wodzie Fontanny Neptuna. W Bazylice Mariackiej obejrzeliśmy słynny zegar astronomiczny, odwiedziliśmy miejsce pochówku Marszałka Sejmu Macieja Płażyńskiego i Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

            Na trasie naszej wędrówki nie mogło zabraknąć Bramy Zielonej i Złotej, a także ulicy Mariackiej.

            Po zapoznaniu się z najstarszą częścią miasta pojechaliśmy na Pole Bitwy na Westerplatte.

            Duże wrażenie zrobiła na nas opowieść o walkach jakie toczyły się w tym miejscu w pierwszych godzinach i dniach II Wojny Światowej.

            Drugi dzień rozpoczęliśmy od wizyty w zespole pocystersko-katedralnym w Gdańsku - Oliwie. Najpierw wysłuchaliśmy niesamowicie brzmiącego w tym miejscu koncertu organowego a następnie zwiedziliśmy kościół i przylegający do niego park. Okazy w nim rosnące a także samo założenie parkowe wzbudziło duże zainteresowanie uczniów klas technikum architektury krajobrazu.

            Przedsmak wakacji poczuliśmy na molo i plaży w Sopocie, a z najnowszą historią Polski spotkaliśmy się na terenie Stoczni Gdańskiej.  Mieliśmy okazję zapoznać się z  działalnością Europejskiego Centrum Solidarności oraz podziwiać panoramę stoczni i powstającego Nowego Miasta z tarasu widokowego. Skorzystaliśmy również z możliwości zwiedzenia stoczniowych hal produkcyjnych.

            Wycieczkę  zakończyliśmy w Gdyni. Podziwialiśmy charakterystyczny dla modernizmu układ urbanistyczny miasta, funkcjonalne domy i ulice. Odpoczywając na Skwerze Kościuszki obserwowaliśmy płynące jachty i statki. Sami nie odbyliśmy rejsu ale zwiedziliśmy pierwszy statek szkoleniowy przeznaczony dla uczniów szkół morskich ,,Dar Pomorza”.

            I tak czas wycieczki dobiegł końca. Wróciliśmy do domu z gotowym planem następnego wyjazdu.

            Anna Kaczmarek

            Małgorzata Hoffmann- Nowak

            Katarzyna Jakubowska

        • Wirtualny Teatr Historii
          • WIRTUALNY TEATR HISTORII „NIEPODLEGŁA”

          • 6 czerwca, nasza młodzież z klas I i II liceum, miała okazję zwiedzić wystawę multimedialną ukazującą historię pierwszych lat II Rzeczpospolitej. Podczas zwiedzania tej ekspozycji można było poznać artefakty ojców niepodległości i pamiątki po Legionach Polskich w formie hologramów. Zdecydowanie najwięcej emocji wzbudził film, który mogliśmy zobaczyć w wirtualnej rzeczywistości. Była to komedia muzyczna o Aleksandrze Żabczyńskim p.t. „Nie kochać w taką noc”. Całość wystawy zamknęła fotobudka, która uwieczniła wiele naszych zdjęć, które zostały wysłane na nasze adresy mailowe.

            Anna Kustoń

            Piotr Gotowy

        • Edukacja prawna młodzieży
          • EDUKACJA PRAWNA MŁODZIEŻY

          • W minionym tygodniu zamknęliśmy kolejny rok edukacji prawnej młodzieży realizowanej w naszej szkole między innymi we współpracy z Sądem Rejonowym w Szamotułach. Drugiego czerwca br. uczennice i uczniowie klas licealnych spotkali się z sędzią Kajetanem Kosterkiewiczem (koordynatorem Programu Edukacji Prawnej Młodzieży), który przybliżył młodym ludziom zagadnienia prawa rodzinnego, poszerzając tym samym wiedzę i budując świadomość prawną naszej młodzieży.

            Klaudia Tomaszak- Ślipka

        • Olimpiada konsumencka
          • OLIMPIADA WIEDZY KONSUMENCKIEJ

          • W dniu 30.05.2022 r. obył się powiatowy konkurs XVI Olimpiady Wiedzy Konsumenckiej.

            Honorowymi patronami Olimpiady są Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Marszałek Województwa Wielkopolskiego oraz Starosta Szamotulski.

            Olimpiada Wiedzy Konsumenckiej obejmuje swoim zakresem zagadnienia dotyczące ochrony konkurencji i konsumentów, pozasądowe rozwiązywanie sporów konsumenckich, ustawy dotyczące inspekcji handlowej, prawa konsumenta oraz prawo bankowe.

            Jest ona doskonałym narzędziem do propagowania wiedzy konsumenckiej wśród młodzieży szkół ponadpodstawowych.

            Uczennice naszej szkoły z klasy III Technikum Technologii Żywności wzięły udział w powiatowym konkursie Olimpiady Wiedzy Konsumenckiej : Zofia Jankowiak, Marta Kaczmarek i Gabriela Soloch.

            Do etapu konkursu wojewódzkiego zakwalifikowała się zajmując II miejsce Zofia Jankowiak.

            Życzymy powodzenia i dużo sukcesów na dalszym etapie konkursu Wielkopolskiej Olimpiady Wiedzy Konsumenckiej, która odbędzie się w dniu 8.06.2022 r. w Poznaniu.

             

            Katarzyna Zielewicz

        • Dom opieki
          • LICZY SIĘ KAŻDA POMOC

          • Pomoc nawet ta niewielka, to cenny dar, dla osób będących w trudnej sytuacji życiowej, chorych, pokrzywdzonych przez los. Czasami trzeba tak niewiele, aby inni poczuli, że nie są sami.

            Pod koniec maja młodzież z Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach pomagała uporządkować ogród OSP Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych Integracja i Rehabilitacja w Szamotułach, z którego korzystają podopieczni centrum. Są nimi osoby niepełnosprawne, które zakończyły już edukację szkolną a ośrodek daje im szansę na podtrzymywanie nabytych i uzyskanie nowych umiejętności, dzięki prowadzonym tam zajęciom terapeutycznym i rehabilitacji. Piękny, zadbany ogród jest niewątpliwe miejscem do odpoczynku, ale odpowiednio zaprojektowany, przystosowany do osób niepełnosprawnych pełniłby też funkcję terapeutyczną, gdyż pozwoliłby przenieść uwagę z trudnych przeżyć na pełen uroku, przyjazny świat i oderwać się od codziennych trosk.

            Obecnie w ogrodzie znajdują się: krzewy, rabaty z kwitnącymi bylinami, ścieżka otoczona rustykalnymi bramkami oraz grządki warzywne. Ogród powstał dzięki zaangażowaniu pracowników centrum i ludzi dobrej woli, którzy przekazali rośliny – mówi terapeuta - koordynator

            Magdalena Stefaniak – jednakże nie jest on jeszcze w pełni gotowy, wymaga też systematycznie przeprowadzanych prac pielęgnacyjnych.

            Dlatego w działania zaangażowali się uczniowie I klasy naszego Technikum Rolniczego.

            Aby przywrócić urok temu miejscu i przeprowadzić niezbędne prace wiosenne, młodzież wykonała szereg zabiegów pielęgnacyjnych: przycinała krzewy, wyrywała chwasty, grabiła. Po kilku godzinach pracy ogród nabrał nowego wyglądu: rośliny na wypielonych rabatach zostały obsypane korą, ścieżka - wypielona z chwastów, a z krzewów - usunięto suche pędy. W prace zaangażowali się także pracownicy centrum, a nawet niektórzy podopieczni.

            Urządzanie ogrodu wciąż trwa, dlatego pracownicy zwracają się do ludzi dobrej woli o przekazywanie roślin do nowych nasadzeń.

            Pamiętajmy pomagając innym sprawiamy, że świat zmienia się na lepsze, a w pomoc angażują się inni. Oby było ich jak najwięcej.

             

            Tekst: Ewa Krysztofiak

             

            Zdjęcia: Katarzyna Zielewicz, Danuta Włodarczyk (2)

             

            Uczniowie kl I TR: Katarzyna Miga, Sandra Radomska, Paweł Synowiec, Marek Dymek, Jakub Witkowiak

        • Światowy dzień pszczół
          • ŚWIATOWY DZIEŃ PSZCZÓŁ

          • 20 maja obchodzony jest Światowy Dzień Pszczół, ustanowiony przez ONZ z inicjatywy Słowenii. Jego celem jest podkreślenie znaczenia pszczół dla pozyskiwania żywności a także zwrócenie uwagi na zagrożenia dla tych owadów.

            Szacuje się, że pszczoły zapylają aż 77 proc. gatunków roślin, z których są wytwarzane produkty spożywcze  pochodzenia roślinnego. Z Programu Środowiskowego ONZ (UNEP, United Nations Environment Programme) wynika, że 84 proc. z 264 gatunków roślin uprawianych w Europie jest  zapylana przez owady, głównie pszczoły. Co  więcej, te ostatnie zapylają 90 procent wszystkich  roślin nieuprawnych rosnących na Ziemi.

            W ramach obchodów tego Dnia podobnie jak w latach ubiegłych zaprosiliśmy do  szkoły naszego absolwenta- doktoranta w pracowni Pszczelnictwa w Katedrze Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu pana Mateusza Kęsego.

            Spotkanie odbyło się w piątek 20 maja. Uczestniczyły w nim dwie klasy liceum( I i II).

            Pan Mateusz w bardzo ciekawy i przystępny sposób przedstawił życie i biologię owadów zapylających. Mieliśmy również okazję przyjrzeć się produktom pszczelim. Niektórzy bardzo się zdziwili jak wiele różnych miodów produkują pszczoły. Dzięki tej lekcji wielu z nas uświadomiło sobie jak wielką rolę w przyrodzie odgrywają dzikie gatunki owadów zapylających.

            Po części warsztatowej przeprowadzonej w klasie wyszliśmy do parku aby przyjrzeć się roślinom zapylanym przez owady. Przy pomocy siatki entemologicznej łowiliśmy przedstawicieli gatunków żyjących w pobliżu szkoły.

            Bardzo dziękujemy panu Mateuszowi za to, że w natłoku swoich zajęć znalazł czas aby przybliżyć nam te ciekawe i bardzo ważne z punktu widzenia istnienia życia na Ziemi owady. Jednocześnie mamy nadzieję na następne takie spotkania.

            Arleta Danielewicz

            Katarzyna Jakubowska

        • Sheraton
          • WIZYTA W SHERATON POZNAŃ HOTEL

          • W ostatni piątek Uczniowie klasy 3 G wzięli udział w wycieczce szkoleniowej w Hotelu Sheraton Poznań.

            Sheraton Poznań Hotel to 5-gwiazdkowy hotel położony w sercu Poznania, 10 minut spacerem od Starego Rynku. Na terenie hotelu znajduje się także nowoczesne centrum konferencyjne oraz dwie znakomite restauracje - Rynek z kuchnią polską oraz SomePlace Else z kuchnia tex-mex.

            Podczas spotkania młodzieży towarzyszyła Pani Małgorzata Sienkiewicz  - specjalista ds. HR oraz Pani Mimoza Peevska - Account Manager Hotelu Sheraton .

             Uczniowie zostali oprowadzeni po wszystkich częściach budynku, począwszy od pokoi hotelowych , przez strefę basenowo - rekreacyjną, aż po restauracje i bary.

             Młodzież zapoznała się z systemem pracy w restauracji hotelowej, gdzie miała okazję spotkać szefa kuchni i zobaczyć jego stanowisko pracy oraz dowiedzieć się m.in.:

            - w jaki sposób dbać o zaopatrzenie bufetów śniadaniowych,

            - jak zapewnić najwyższy poziom przygotowania sali konferencyjnej do planowanego wydarzenia,

            - jak współpracować ze wszystkimi działami zaangażowanymi w obsługę gości,

            - spełniać oczekiwania klientów ,

            - dbać o jakość i najwyższe standardy obsługi gości hotelowych i restauracyjnych.

            Wycieczka wzbudziła entuzjazm uczniów i zachęciła do dalszego pogłębiania swojej wiedzy z zakresu obsługi gości.

             

                                                                                                                                                  J. Zawieja A.Sadek

        • Wycieczka do Warszawy
          • POZNAJ POLSKĘ - NASI LICEALIŚCI W WARSZAWIE

          • „Poznaj Polskę” to program Ministerstwa Edukacji i Nauki, w ramach którego  uczniowie II klasy Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół nr 2 w Szamotułach uczestniczyli w dniach 16 – 18. 05 w wycieczce do Warszawy.

            Pierwszego dnia zapoznaliśmy się z historią największej nekropolii warszawskiej – Powązkami Wojskowymi, gdzie między innymi spoczywa Szamotulanin – żołnierz  wyklęty Marian Orlik. Nie pominęliśmy też Powązek Cywilnych z ich zabytkowymi katakumbami. Ważnym punktem w naszej podróży edukacyjnej była wizyta w multimedialnym Muzeum Żydów Polskich – Polin. Po zapoznaniu się a interesującą ekspozycją, popróbowaliśmy specjałów kuchni żydowskiej.

            Drugi dzień upłynął pod znakiem króla Stanisława Augusta. Zauroczyły nas feerią barw Łazienki Królewskie. Słoneczna pogoda sprzyjała przyjemnej wędrówce i podziwianiu architektury klasycystycznej, która stała się tłem wielu naszych zdjęć. Na Starówce czas poświęciliśmy na zapoznanie się z historią i współczesną funkcją Zamku Królewskiego. Nasza marszruta prowadziła dalej przez charakterystyczne punkty: Ogród Saski, Grób Nieznanego Żołnierza, Krakowskie Przedmieście, Uniwersytet, Plac Zamkowy, Starówkę. Nie tylko historia przyciąga turystów do stolicy, ale też jej nowoczesność. Przykładem jest Stadion Narodowy, który jako miejsce imprez sportowych i kulturalnych stał się ważnym punktem na naszej mapie podróży.

            Kameralnym miejscem historycznym okazał się autentyczny fragment muru Getta Warszawskiego, do którego dotarliśmy, klucząc uliczkami Śródmieścia. Wycieczkę zakończyliśmy w Wilanowie. Zachwyciło nas samo otoczenie obiektu – piękne, zadbane ogrody oraz komnaty królewskie. Naszego zaangażowania, jak się okazało, wymagała lekcja muzealna „Roztańczony dwór”. Poznaliśmy tajniki tańca dworskiego – kontredansa. Punktem kulminacyjnym były jednak warsztaty taneczne. Początkowo z dystansem, potem z ogromnym zaangażowaniem i przytupem oddaliśmy się tanecznym figurom.

            Zmęczeni i zadowoleni jednocześnie udaliśmy się w podróż do domu, snując plany następnej wycieczki.

            Marlena Grenda

        • Nasi uczniowie w sądzie
          • NASI UCZNIOWIE W SĄDZIE

          • W ramach Programu Edukacji Prawnej Młodzieży - realizowanego we współpracy z Sądem Rejonowym w Szamotułach - uczennice i uczniowie klasy 1KR wraz z wychowawczynią, panią Anną Kaczmarek, uczestniczyli dzisiaj w charakterze publiczności w toczących się przed tutejszym sądem rozprawach w sprawach cywilnych. Sędzia Kajetan Kosterkiewicz (będący koordynatorem wspomnianego Programu Edukacji Prawnej Młodzieży) zaznajomił młodych ludzi z salą rozpraw oraz przebiegiem postępowania sądowego. Odpowiedział również na pytania żywo zainteresowanych tematyką prawną uczniów, które pojawiły się w związku z wizytą w sądzie oraz obserwowanymi rozprawami. Bardzo dziękujemy.

            Klaudia Tomaszak-Ślipka

            Anna Kustoń

        • Thermomix
          • GOTOWANIE Z THERMOMIXEM

          • Mówi się, że podstawowym narzędziem każdego kucharza jest odpowiedni nóż – bez niego nie da się zrobić zupełnie nic. Jednak sprzętów równie ważnych i ułatwiających pracę w kuchni jest więcej. Jeden z nich to z pewnością robot kuchenny – z rozmaitymi funkcjami.

            Nauka gotowania to nie tylko poznawanie tradycyjnych metod przyrządzania potraw, ale również nowoczesnych technik kulinarnych i obsługi profesjonalnego sprzętu gastronomicznego.

            Thermomix to ekskluzywny, wszechstronny  robot, który łączy w sobie funkcję wielu niezbędnych w kuchni przyrządów i narzędzi. Gwarantuje profesjonalne gotowanie w każdym domu, coraz częściej wykorzystywany jest również w zakładach gastronomicznych. Urządzenie to zostało wyprodukowane przez firmę Vorwerk, a jego nazwa pochodzi od połączenia słów „ thermo” (ogrzewanie) i „mix” ( mieszanie).

            Jedną z ciekawszych metod przyrządzania potraw, którą można wykonać przy użyciu tego sprzętu jest technika sous-vide, polegająca na gotowaniu potraw w niskiej temperaturze , w warunkach próżniowych. Jest to również sposób na przechowywanie produktów. Dzięki tej metodzie wnętrze potrawy jest idealnie dogotowane, nie przesuszone zewnątrz – wszystkie płyny zatrzymane są w środku, co wywiera istotny wpływ na smak dania.

            W ostatnim tygodniu Uczniowie klas gastronomicznych , w czasie zajęć praktycznych, mieli okazję sporządzać potrawy i napoje  z wykorzystaniem robota Thermomix , podczas wspólnego gotowania z przedstawicielem tej firmy - panią Darią Diering-Kurdyk.

            Przedstawiła ona urządzenie, opowiedziała historię jego powstania, a następnie wspólnie z Uczniami przystąpiła do gotowania.  Młodzież z zapałem zabrała się do pracy , przygotowując m.in. naturalne przyprawy, zdrową kostkę rosołową, cukier waniliowy, sałatki, surówki, różnego rodzaju pieczywo, chałkę, pyzy, gulasz, soki i koktajle.

            Nie obyło się oczywiście bez  smakowitej degustacji wykonanych potraw i produktów.

             

            Joanna Zawieja

            Małgorzata Rosada

        • Warsztaty na UP
          • WARSZTATY NA UNIWERSYTECIE PRZYRODNICZYM

          • Drodzy studenci tak przez wykładowców Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu zostali przywitani uczniowie z klasy I GO.

            26 kwietnia podczas kolejnych warsztatów w ramach projektu Uniwersytet Młodych Przyrodników przewidziano dla  młodzieży   tematy; Stereotypy w życiu człowieka, Małżonkowie i majątek czyli…. uczucia w ramach paragrafu, Zielony szejk!. Zielona przedsiębiorczość.

            Zaproponowane przez prowadzących pierwsze warsztaty, panią dr Barbarę Kołodziej zadanie z rolami jakie pełnimy w społeczeństwie i jak poprzez to jesteśmy postrzegani przez otoczenie wzbudziło mnóstwo emocji. Losowo dobrane uczniom pozycje społeczne uświadomiły  ,że wszyscy jesteśmy postrzegani stereotypowo. Jedni mogą się z tego cieszyć i czerpać satysfakcję ponieważ są traktowani z szacunkiem i uznaniem inni muszą nieraz latami przekonywać do siebie uprzedzonych. Oceniamy lepiej swoich, wolimy ich towarzystwo, w kontakcie z obcymi jesteśmy ostrożni często nastawieni negatywnie. Wobec tego na postawione   pytanie czy stereotypy są pożyteczne , czy niepotrzebne nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

            Pani dr Izabela Hasińska zaintrygowała uczniów prawnymi aspektami małżeństwa. Szczególne zainteresowanie młodzieży wzbudził fakt, że w Polsce można zawrzeć związek małżeński przez pełnomocnika, ciekawy dla słuchaczy był także  przykład obliczania przez  sąd  alimentów  na dziecko i współmałżonka. Posługiwanie się faktami  z wokandy sądowej pokazało  jak nietypowe scenariusze pisze życie i jak sąd wielowymiarowo musi ocenić sytuację konkretnej rodziny.

            Ostatnie warsztaty poświęcono gospodarowaniu zasobami .Pan dr. Paweł Siemiński zadał bardzo aktualne pytanie ” Czy możemy sobie pozwolić na marnotrawstwo zasobów?”. Niestety z przedstawionych statystyk wynika jak małe jest wykorzystanie powierzchni biurowych, używanych samochodów czy jak znikoma ilość śmieci podlega  recyklingowi. Szczególna uwagę prowadzący zwrócił na odnawialne źródła energii i możliwości w tym zakresie naszego kraju. Uczniowie dowiedzieli się, że mamy dobre warunki słoneczne. Następnie przedstawił  założenia  „Europejskiego  zielonego ładu”. Przekonywał, że czas na zmiany postaw, że musimy preferować  model gospodarki o obiegu zamkniętym.

            Po ciekawym , ale męczącym dniu „studenci”  wrócili do szkoły zaopatrzeni w baterie solarne do ładowania np.  ulubionych telefonów komórkowych.

                             

            Katarzyna Zielewicz , Aleksandra Sadek, Renata Bednarczyk

    • Kontakty

      • Zespół Szkół nr 2 im. Stanisława Staszica w Szamotułach, ul. Szczuczyńska 3
      • tel. (+48) 61-29-21-559
      • ul. Szczuczyńska 3 64-500 Szamotuły Poland
      • Dyrektor: Arkadiusz Majer
      • Wicedyrektorzy: Ewa Peraj, Łukasz Janc
      • Kierownik szkolenia praktycznego: Anna Kaczmarek
      • NIP: 787-10-30-195
      • REGON: 000100078
      • Kontakt z administratorem strony: piotr.gotowy@poczta.onet.pl piotr.gotowy@zsnr2-szamotuly.pl
    • Logowanie