• Edukacja prawna młodzieży
     • EDUKACJA PRAWNA MŁODZIEŻY

     • W minionym tygodniu zamknęliśmy kolejny rok edukacji prawnej młodzieży realizowanej w naszej szkole między innymi we współpracy z Sądem Rejonowym w Szamotułach. Drugiego czerwca br. uczennice i uczniowie klas licealnych spotkali się z sędzią Kajetanem Kosterkiewiczem (koordynatorem Programu Edukacji Prawnej Młodzieży), który przybliżył młodym ludziom zagadnienia prawa rodzinnego, poszerzając tym samym wiedzę i budując świadomość prawną naszej młodzieży.

      Klaudia Tomaszak- Ślipka

    • Olimpiada konsumencka
     • OLIMPIADA WIEDZY KONSUMENCKIEJ

     • W dniu 30.05.2022 r. obył się powiatowy konkurs XVI Olimpiady Wiedzy Konsumenckiej.

      Honorowymi patronami Olimpiady są Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Marszałek Województwa Wielkopolskiego oraz Starosta Szamotulski.

      Olimpiada Wiedzy Konsumenckiej obejmuje swoim zakresem zagadnienia dotyczące ochrony konkurencji i konsumentów, pozasądowe rozwiązywanie sporów konsumenckich, ustawy dotyczące inspekcji handlowej, prawa konsumenta oraz prawo bankowe.

      Jest ona doskonałym narzędziem do propagowania wiedzy konsumenckiej wśród młodzieży szkół ponadpodstawowych.

      Uczennice naszej szkoły z klasy III Technikum Technologii Żywności wzięły udział w powiatowym konkursie Olimpiady Wiedzy Konsumenckiej : Zofia Jankowiak, Marta Kaczmarek i Gabriela Soloch.

      Do etapu konkursu wojewódzkiego zakwalifikowała się zajmując II miejsce Zofia Jankowiak.

      Życzymy powodzenia i dużo sukcesów na dalszym etapie konkursu Wielkopolskiej Olimpiady Wiedzy Konsumenckiej, która odbędzie się w dniu 8.06.2022 r. w Poznaniu.

       

      Katarzyna Zielewicz

    • Dom opieki
     • LICZY SIĘ KAŻDA POMOC

     • Pomoc nawet ta niewielka, to cenny dar, dla osób będących w trudnej sytuacji życiowej, chorych, pokrzywdzonych przez los. Czasami trzeba tak niewiele, aby inni poczuli, że nie są sami.

      Pod koniec maja młodzież z Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach pomagała uporządkować ogród OSP Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych Integracja i Rehabilitacja w Szamotułach, z którego korzystają podopieczni centrum. Są nimi osoby niepełnosprawne, które zakończyły już edukację szkolną a ośrodek daje im szansę na podtrzymywanie nabytych i uzyskanie nowych umiejętności, dzięki prowadzonym tam zajęciom terapeutycznym i rehabilitacji. Piękny, zadbany ogród jest niewątpliwe miejscem do odpoczynku, ale odpowiednio zaprojektowany, przystosowany do osób niepełnosprawnych pełniłby też funkcję terapeutyczną, gdyż pozwoliłby przenieść uwagę z trudnych przeżyć na pełen uroku, przyjazny świat i oderwać się od codziennych trosk.

      Obecnie w ogrodzie znajdują się: krzewy, rabaty z kwitnącymi bylinami, ścieżka otoczona rustykalnymi bramkami oraz grządki warzywne. Ogród powstał dzięki zaangażowaniu pracowników centrum i ludzi dobrej woli, którzy przekazali rośliny – mówi terapeuta - koordynator

      Magdalena Stefaniak – jednakże nie jest on jeszcze w pełni gotowy, wymaga też systematycznie przeprowadzanych prac pielęgnacyjnych.

      Dlatego w działania zaangażowali się uczniowie I klasy naszego Technikum Rolniczego.

      Aby przywrócić urok temu miejscu i przeprowadzić niezbędne prace wiosenne, młodzież wykonała szereg zabiegów pielęgnacyjnych: przycinała krzewy, wyrywała chwasty, grabiła. Po kilku godzinach pracy ogród nabrał nowego wyglądu: rośliny na wypielonych rabatach zostały obsypane korą, ścieżka - wypielona z chwastów, a z krzewów - usunięto suche pędy. W prace zaangażowali się także pracownicy centrum, a nawet niektórzy podopieczni.

      Urządzanie ogrodu wciąż trwa, dlatego pracownicy zwracają się do ludzi dobrej woli o przekazywanie roślin do nowych nasadzeń.

      Pamiętajmy pomagając innym sprawiamy, że świat zmienia się na lepsze, a w pomoc angażują się inni. Oby było ich jak najwięcej.

       

      Tekst: Ewa Krysztofiak

       

      Zdjęcia: Katarzyna Zielewicz, Danuta Włodarczyk (2)

       

      Uczniowie kl I TR: Katarzyna Miga, Sandra Radomska, Paweł Synowiec, Marek Dymek, Jakub Witkowiak

    • Światowy dzień pszczół
     • ŚWIATOWY DZIEŃ PSZCZÓŁ

     • 20 maja obchodzony jest Światowy Dzień Pszczół, ustanowiony przez ONZ z inicjatywy Słowenii. Jego celem jest podkreślenie znaczenia pszczół dla pozyskiwania żywności a także zwrócenie uwagi na zagrożenia dla tych owadów.

      Szacuje się, że pszczoły zapylają aż 77 proc. gatunków roślin, z których są wytwarzane produkty spożywcze  pochodzenia roślinnego. Z Programu Środowiskowego ONZ (UNEP, United Nations Environment Programme) wynika, że 84 proc. z 264 gatunków roślin uprawianych w Europie jest  zapylana przez owady, głównie pszczoły. Co  więcej, te ostatnie zapylają 90 procent wszystkich  roślin nieuprawnych rosnących na Ziemi.

      W ramach obchodów tego Dnia podobnie jak w latach ubiegłych zaprosiliśmy do  szkoły naszego absolwenta- doktoranta w pracowni Pszczelnictwa w Katedrze Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu pana Mateusza Kęsego.

      Spotkanie odbyło się w piątek 20 maja. Uczestniczyły w nim dwie klasy liceum( I i II).

      Pan Mateusz w bardzo ciekawy i przystępny sposób przedstawił życie i biologię owadów zapylających. Mieliśmy również okazję przyjrzeć się produktom pszczelim. Niektórzy bardzo się zdziwili jak wiele różnych miodów produkują pszczoły. Dzięki tej lekcji wielu z nas uświadomiło sobie jak wielką rolę w przyrodzie odgrywają dzikie gatunki owadów zapylających.

      Po części warsztatowej przeprowadzonej w klasie wyszliśmy do parku aby przyjrzeć się roślinom zapylanym przez owady. Przy pomocy siatki entemologicznej łowiliśmy przedstawicieli gatunków żyjących w pobliżu szkoły.

      Bardzo dziękujemy panu Mateuszowi za to, że w natłoku swoich zajęć znalazł czas aby przybliżyć nam te ciekawe i bardzo ważne z punktu widzenia istnienia życia na Ziemi owady. Jednocześnie mamy nadzieję na następne takie spotkania.

      Arleta Danielewicz

      Katarzyna Jakubowska

    • Sheraton
     • WIZYTA W SHERATON POZNAŃ HOTEL

     • W ostatni piątek Uczniowie klasy 3 G wzięli udział w wycieczce szkoleniowej w Hotelu Sheraton Poznań.

      Sheraton Poznań Hotel to 5-gwiazdkowy hotel położony w sercu Poznania, 10 minut spacerem od Starego Rynku. Na terenie hotelu znajduje się także nowoczesne centrum konferencyjne oraz dwie znakomite restauracje - Rynek z kuchnią polską oraz SomePlace Else z kuchnia tex-mex.

      Podczas spotkania młodzieży towarzyszyła Pani Małgorzata Sienkiewicz  - specjalista ds. HR oraz Pani Mimoza Peevska - Account Manager Hotelu Sheraton .

       Uczniowie zostali oprowadzeni po wszystkich częściach budynku, począwszy od pokoi hotelowych , przez strefę basenowo - rekreacyjną, aż po restauracje i bary.

       Młodzież zapoznała się z systemem pracy w restauracji hotelowej, gdzie miała okazję spotkać szefa kuchni i zobaczyć jego stanowisko pracy oraz dowiedzieć się m.in.:

      - w jaki sposób dbać o zaopatrzenie bufetów śniadaniowych,

      - jak zapewnić najwyższy poziom przygotowania sali konferencyjnej do planowanego wydarzenia,

      - jak współpracować ze wszystkimi działami zaangażowanymi w obsługę gości,

      - spełniać oczekiwania klientów ,

      - dbać o jakość i najwyższe standardy obsługi gości hotelowych i restauracyjnych.

      Wycieczka wzbudziła entuzjazm uczniów i zachęciła do dalszego pogłębiania swojej wiedzy z zakresu obsługi gości.

       

                                                                                                                                            J. Zawieja A.Sadek

    • Wycieczka do Warszawy
     • POZNAJ POLSKĘ - NASI LICEALIŚCI W WARSZAWIE

     • „Poznaj Polskę” to program Ministerstwa Edukacji i Nauki, w ramach którego  uczniowie II klasy Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół nr 2 w Szamotułach uczestniczyli w dniach 16 – 18. 05 w wycieczce do Warszawy.

      Pierwszego dnia zapoznaliśmy się z historią największej nekropolii warszawskiej – Powązkami Wojskowymi, gdzie między innymi spoczywa Szamotulanin – żołnierz  wyklęty Marian Orlik. Nie pominęliśmy też Powązek Cywilnych z ich zabytkowymi katakumbami. Ważnym punktem w naszej podróży edukacyjnej była wizyta w multimedialnym Muzeum Żydów Polskich – Polin. Po zapoznaniu się a interesującą ekspozycją, popróbowaliśmy specjałów kuchni żydowskiej.

      Drugi dzień upłynął pod znakiem króla Stanisława Augusta. Zauroczyły nas feerią barw Łazienki Królewskie. Słoneczna pogoda sprzyjała przyjemnej wędrówce i podziwianiu architektury klasycystycznej, która stała się tłem wielu naszych zdjęć. Na Starówce czas poświęciliśmy na zapoznanie się z historią i współczesną funkcją Zamku Królewskiego. Nasza marszruta prowadziła dalej przez charakterystyczne punkty: Ogród Saski, Grób Nieznanego Żołnierza, Krakowskie Przedmieście, Uniwersytet, Plac Zamkowy, Starówkę. Nie tylko historia przyciąga turystów do stolicy, ale też jej nowoczesność. Przykładem jest Stadion Narodowy, który jako miejsce imprez sportowych i kulturalnych stał się ważnym punktem na naszej mapie podróży.

      Kameralnym miejscem historycznym okazał się autentyczny fragment muru Getta Warszawskiego, do którego dotarliśmy, klucząc uliczkami Śródmieścia. Wycieczkę zakończyliśmy w Wilanowie. Zachwyciło nas samo otoczenie obiektu – piękne, zadbane ogrody oraz komnaty królewskie. Naszego zaangażowania, jak się okazało, wymagała lekcja muzealna „Roztańczony dwór”. Poznaliśmy tajniki tańca dworskiego – kontredansa. Punktem kulminacyjnym były jednak warsztaty taneczne. Początkowo z dystansem, potem z ogromnym zaangażowaniem i przytupem oddaliśmy się tanecznym figurom.

      Zmęczeni i zadowoleni jednocześnie udaliśmy się w podróż do domu, snując plany następnej wycieczki.

      Marlena Grenda

    • Nasi uczniowie w sądzie
     • NASI UCZNIOWIE W SĄDZIE

     • W ramach Programu Edukacji Prawnej Młodzieży - realizowanego we współpracy z Sądem Rejonowym w Szamotułach - uczennice i uczniowie klasy 1KR wraz z wychowawczynią, panią Anną Kaczmarek, uczestniczyli dzisiaj w charakterze publiczności w toczących się przed tutejszym sądem rozprawach w sprawach cywilnych. Sędzia Kajetan Kosterkiewicz (będący koordynatorem wspomnianego Programu Edukacji Prawnej Młodzieży) zaznajomił młodych ludzi z salą rozpraw oraz przebiegiem postępowania sądowego. Odpowiedział również na pytania żywo zainteresowanych tematyką prawną uczniów, które pojawiły się w związku z wizytą w sądzie oraz obserwowanymi rozprawami. Bardzo dziękujemy.

      Klaudia Tomaszak-Ślipka

      Anna Kustoń

    • Thermomix
     • GOTOWANIE Z THERMOMIXEM

     • Mówi się, że podstawowym narzędziem każdego kucharza jest odpowiedni nóż – bez niego nie da się zrobić zupełnie nic. Jednak sprzętów równie ważnych i ułatwiających pracę w kuchni jest więcej. Jeden z nich to z pewnością robot kuchenny – z rozmaitymi funkcjami.

      Nauka gotowania to nie tylko poznawanie tradycyjnych metod przyrządzania potraw, ale również nowoczesnych technik kulinarnych i obsługi profesjonalnego sprzętu gastronomicznego.

      Thermomix to ekskluzywny, wszechstronny  robot, który łączy w sobie funkcję wielu niezbędnych w kuchni przyrządów i narzędzi. Gwarantuje profesjonalne gotowanie w każdym domu, coraz częściej wykorzystywany jest również w zakładach gastronomicznych. Urządzenie to zostało wyprodukowane przez firmę Vorwerk, a jego nazwa pochodzi od połączenia słów „ thermo” (ogrzewanie) i „mix” ( mieszanie).

      Jedną z ciekawszych metod przyrządzania potraw, którą można wykonać przy użyciu tego sprzętu jest technika sous-vide, polegająca na gotowaniu potraw w niskiej temperaturze , w warunkach próżniowych. Jest to również sposób na przechowywanie produktów. Dzięki tej metodzie wnętrze potrawy jest idealnie dogotowane, nie przesuszone zewnątrz – wszystkie płyny zatrzymane są w środku, co wywiera istotny wpływ na smak dania.

      W ostatnim tygodniu Uczniowie klas gastronomicznych , w czasie zajęć praktycznych, mieli okazję sporządzać potrawy i napoje  z wykorzystaniem robota Thermomix , podczas wspólnego gotowania z przedstawicielem tej firmy - panią Darią Diering-Kurdyk.

      Przedstawiła ona urządzenie, opowiedziała historię jego powstania, a następnie wspólnie z Uczniami przystąpiła do gotowania.  Młodzież z zapałem zabrała się do pracy , przygotowując m.in. naturalne przyprawy, zdrową kostkę rosołową, cukier waniliowy, sałatki, surówki, różnego rodzaju pieczywo, chałkę, pyzy, gulasz, soki i koktajle.

      Nie obyło się oczywiście bez  smakowitej degustacji wykonanych potraw i produktów.

       

      Joanna Zawieja

      Małgorzata Rosada

    • Warsztaty na UP
     • WARSZTATY NA UNIWERSYTECIE PRZYRODNICZYM

     • Drodzy studenci tak przez wykładowców Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu zostali przywitani uczniowie z klasy I GO.

      26 kwietnia podczas kolejnych warsztatów w ramach projektu Uniwersytet Młodych Przyrodników przewidziano dla  młodzieży   tematy; Stereotypy w życiu człowieka, Małżonkowie i majątek czyli…. uczucia w ramach paragrafu, Zielony szejk!. Zielona przedsiębiorczość.

      Zaproponowane przez prowadzących pierwsze warsztaty, panią dr Barbarę Kołodziej zadanie z rolami jakie pełnimy w społeczeństwie i jak poprzez to jesteśmy postrzegani przez otoczenie wzbudziło mnóstwo emocji. Losowo dobrane uczniom pozycje społeczne uświadomiły  ,że wszyscy jesteśmy postrzegani stereotypowo. Jedni mogą się z tego cieszyć i czerpać satysfakcję ponieważ są traktowani z szacunkiem i uznaniem inni muszą nieraz latami przekonywać do siebie uprzedzonych. Oceniamy lepiej swoich, wolimy ich towarzystwo, w kontakcie z obcymi jesteśmy ostrożni często nastawieni negatywnie. Wobec tego na postawione   pytanie czy stereotypy są pożyteczne , czy niepotrzebne nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

      Pani dr Izabela Hasińska zaintrygowała uczniów prawnymi aspektami małżeństwa. Szczególne zainteresowanie młodzieży wzbudził fakt, że w Polsce można zawrzeć związek małżeński przez pełnomocnika, ciekawy dla słuchaczy był także  przykład obliczania przez  sąd  alimentów  na dziecko i współmałżonka. Posługiwanie się faktami  z wokandy sądowej pokazało  jak nietypowe scenariusze pisze życie i jak sąd wielowymiarowo musi ocenić sytuację konkretnej rodziny.

      Ostatnie warsztaty poświęcono gospodarowaniu zasobami .Pan dr. Paweł Siemiński zadał bardzo aktualne pytanie ” Czy możemy sobie pozwolić na marnotrawstwo zasobów?”. Niestety z przedstawionych statystyk wynika jak małe jest wykorzystanie powierzchni biurowych, używanych samochodów czy jak znikoma ilość śmieci podlega  recyklingowi. Szczególna uwagę prowadzący zwrócił na odnawialne źródła energii i możliwości w tym zakresie naszego kraju. Uczniowie dowiedzieli się, że mamy dobre warunki słoneczne. Następnie przedstawił  założenia  „Europejskiego  zielonego ładu”. Przekonywał, że czas na zmiany postaw, że musimy preferować  model gospodarki o obiegu zamkniętym.

      Po ciekawym , ale męczącym dniu „studenci”  wrócili do szkoły zaopatrzeni w baterie solarne do ładowania np.  ulubionych telefonów komórkowych.

                       

      Katarzyna Zielewicz , Aleksandra Sadek, Renata Bednarczyk

    • Palmiarnia
     • Z WIZYTĄ W KRÓLESTWIE ROŚLIN

     •      Poznańska Palmiarnia to największa w Polsce placówka botaniczna na której powierzchni możemy podziwiać około 1100 gatunków roślin z różnych stref klimatycznych. Na wycieczkę po krainie pnączy, sukulentów, epifitów  i innych przedstawicieli królestwa roślin wybrały się klasy II Liceum Ogólnokształcącego  i  Technikum  Żywienia i Usług Gastronomicznych.

         Spacerując alejkami młodzież miała okazję nie tylko zobaczyć rośliny z bliska, ale także spróbować ich owoców, wytwarzanych z nich produktów, poczuć ich zapach. Wszystko to za sprawą cudownej pani przewodnik, której opowieści potrafią zainteresować słuchających. Od czasu do czasu z swojej torby pani Krysia wyjmowała skarby np. ziarna i owoce kakaowca, korę cynamonowca, wanilię. To wspaniałe miejsce warte jest odwiedzin – dlatego zachęcamy wszystkich do wizyty w Palmiarni.

       

      A. Danielewicz, A. Kustoń, M Kustoń

    • Pożegnanie maturzystów zaocznych
     • POŻEGNANIE MATURZYSTÓW ZAOCZNYCH

     • Nie tylko licealiści dzienni, ale również zaoczni 29 kwietnia odbierali upragnione świadectwa maturalne. O godz. 17.00 w Cafe Napoleon rozpoczęła się uroczystość zakończenia nauki w Liceum dla Dorosłych. Dyrektor Zygmunt Sługocki pogratulował wszystkim absolwentów ukończenia szkoły a tym, którzy przystępują do matury zdania egzaminu dojrzałości. Opiekunami semestrów maturalnych byli p. Aleksandra Adamczak i p. Daniel Kuzara.

    • Pożegnanie maturzystów
     • POŻEGNANIE MATURZYSTÓW

     • Wczesnym piątkowym popołudniem 29 kwietnia uczniowie ostatnich klas liceum i technikum z Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach odebrali świadectwa maturalne.

      Dyrektor Zygmunt Sługocki złożył na ręce absolwentów moc serdecznych życzeń i gratulacji. Podkreślał, że wszyscy trzymają kciuki za maturzystów, którzy za kilka dni przystępują do egzaminu dojrzałości.

      Najlepszymi absolwentkami zostały Roksana Grześ z Liceum Ogólnokształcącego oraz Magdalena Sołtysiak z Technikum, które zostały uhonorowane złotym medalem Stanisława Staszica – patrona szkoły. Następnie wręczono dyplomy i skromne upominki uczniom wyróżniającym się w rywalizacji sportowej, działalności społecznej i wolontariacie.

      W uroczystościach wzięli udział m.in. Starosta Szamotulski Beata Hanyżak, Dyrektor Wydziału Edukacji i Spraw Obywatelskich Powiatu Szamotulskiego Jan Stefaniak czy Prezes Stowarzyszenia Absolwentów „Rolnika” Ryszard Frąckowiak.

    • 231 flag na 231 rocznicę uchwalenia konstytucji
     • 231 FLAG NA 231 ROCZNICĘ UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

     • Wkrótce 2 maja – Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej a dzień później Święto Konstytucji 3 Maja 1791 roku. Z tej okazji, w piątek 29 kwietnia, władze Powiatu Szamotulskiego wraz z uczniami Zespołu Szkół nr 2 a zarazem członkami Wielkopolskiego Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej – koło w Szamotułach rozdawali mieszkańcom grodu Halszki flagietki. Ich liczba nie była przypadkowa 231 flag na 231 rocznicę uchwalenia pierwszej w naszej historii konstytucji. Życzymy udanego długiego weekendu majowego z biało – czerwonymi barwami.

      Piotr Gotowy

    • Podstawa to dobre żywienie
     • PODSTAWA TO DOBRE ŻYWIENIE

     • Piękna barwa piór oraz niezwykły pokrój ptactwa domowego potrafi zachwycić każdego. Młodzież z kl I i II TR z Zespołu Szkół Nr 2 w Szamotułach odwiedzając Uniwersytet Przyrodniczy w  Poznaniu Zakład Doświadczalny Żywienia Zwierząt w Gorzyniu, miała okazję podziwiać całą plejadę barwnego ptactwa domowego, nie tylko rodzimych ras polskich, ale także pochodzących z odległych rejonów świata. Gorzyńska hodowla liczy kilkadziesiąt ras drobiu, w wielu odmianach barwnych. Są wśród nich kaczki ruańskie, biegusy indyjskie, kaczka saksońska, karolinki, mandarynki, cayugi, gęsi bojowe, chołmogorskie, chińskie kury jedwabiste, zielononóżki kuropatwiane, sussex, białoczuby oraz czubatki, wayedotte, karzełki łapciate i wiele innych. Ptactwo to utrzymywane jest zarówno w kurniku z dostępem do wolnego wybiegu, jak i w wolierach zewnętrznych.

      - Drób utrzymywany jest nie tylko w celach dydaktycznych, ale także doświadczalnych – mówi Klaudia Ciołek, zootechnik z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu ZDŻZ w Gorzyniu – bowiem prowadzonych jest tutaj szereg badań naukowych, głównie związanych z żywieniem brojlerów oraz świń rosnących. W badaniach sprawdzane jest wykorzystanie pasz krajowych tj. nasion roślin strączkowych (bobiku, grochu, łubinu) czy rzepaku zamiast komponentów importowanych takich jak poekstrakcyjna śruta  sojowa. Prowadzone są również prace związane z polepszeniem wykorzystania pasz krajowych z użyciem wielu dodatków paszowych, ekstruzji oraz granulacji (co w efekcie ma na celu poprawiać strawność pasz).

      Większość pasz w gospodarstwie wykonywana jest w obrębie zakładu, dzięki takim urządzeniom jak rozdrabniacze, śrutowniki, mieszalniki, granulator ekstruder, który zgniata, podgrzewa nasiona roślin motylkowatych, zbóż i innych przy podwyższonym ciśnieniu.

      Praktyczne rozwiązania stosowane w zakładzie, zachęcały młodzież do zadawania pytań. Szczególnie związanych z utrzymaniem drobiu. Dzięki temu uczniowie dowiedzieli się, że temperatura, wilgotność i oświetlenie sterowane są elektronicznie.

      Przyszli rolnicy mogli też zobaczyć utrzymywane w systemie klatkowym kury nieśnej rasy Hy-Line, charakteryzującej się wysoką nieśnością, poznać zasady organizacji pracy, żywienia czy warunki utrzymania ptaków hodowlanych.

      W Gorzyńskim gospodarstwie utrzymywane są także lamy, kozy, osły, owce kameruńskie, które można hodować z powodzeniem w gospodarstwach agroturystycznych. Wzbudziły one u młodzieży dużo radości i sympatii szczególnie pięknie umaszczone kozie trojaczki, rasy anglonubijskiej. Hodowla zwierząt nie jest łatwa, ale daje ona wiele satysfakcji. Być może nasze odwiedziny w gorzyńskim gospodarstwie zachęcą młodych ludzi do hodowli oryginalnych ras zwierząt i ptaków oraz do pogłębiania wiedzy na temat żywienia zwierząt gospodarskich.

       

       

      Bardzo dziękujemy Pani Klaudii Ciołek z UP w Poznaniu ZDŻZ w Gorzyniu za umożliwienie zwiedzenia zakładu

      Nauczyciele: Katarzyna Zielewicz, Ewa Krysztofiak, Piotr Sołtysiak

      Uczniowie: kl I i II Technikum Rolniczego Zespołu Szkół nr 2 im. Stanisława Staszica w Szamotułach

  • Kontakty

   • Zespół Szkół nr 2 im. Stanisława Staszica w Szamotułach, ul. Szczuczyńska 3
   • tel. (+48) 61-29-21-559
   • ul. Szczuczyńska 3
    64-500 Szamotuły
    Poland
   • Dyrektor: Arkadiusz Majer
   • Wicedyrektorzy: Ewa Peraj, Łukasz Janc
   • Kierownik szkolenia praktycznego: Anna Kaczmarek
   • NIP: 787-10-30-195
   • REGON: 000100078
   • Kontakt z administratorem strony: piotr.gotowy@poczta.onet.pl
    piotr.gotowy@zsnr2-szamotuly.pl
  • Logowanie