• Pierwszy dzień wiosny
     • PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

     • 21 marca w naszej szkole był dniem z innej bajki… dosłownie.

      W poniedziałek Uczniowie i Nauczyciele przebrali się za postaci z bajek!

       Elfy, ogry, smerfy, krasnale, czarodzieje i inne bajkowe stwory wypełniły korytarze szkolne witając w ten nietypowy sposób WIOSNĘ!!! Czerwony Kapturek rozdawał łakocie i kwiaty, wiedźmin walczył z potworami a  czarownice czarowały w laboratorium szkolnym.

      W poniedziałek rozpoczęliśmy również akcje „Kalendarz Wiosenny”.

      Od dziś przez 19 dni, codziennie losowana będzie klasa, która w kolejnym dniu roboczym zwolniona będzie z odpowiedzi.

      Losowanie odbywać będzie się na instagramie Samorządu Szkolnego (samorzad_rolnik).

      Życzymy wszystkim słonecznej i kolorowej Wiosny.

      Samorząd Uczniowski wraz z Opiekunami :)

    • Szamotuły niebiesko - żółte
     • SZAMOTUŁY NIEBIESKO - ŻÓŁTE

     • W sobotę 19.03 odbył się festyn sportowo –rekreacyjny zorganizowany przez naszą szkołę dla dzieci z Ukrainy, które w ostatnich tygodniach przybyły do Szamotuł i okolic.

       W zabawach i konkurencjach udział chętnie brały dzieci, ale także ich rodzice. Pomysłodawcą i wspaniałym animatorem był p. Bartosz Świst. Wśród zabaw były - między innymi – sztafety, przerzucanie piłeczek, zebranie jak największej ilości baloników od uciekających osób.

       W festynie wzięło udział ok 70 osób. Tak spora impreza nie doszłaby do skutku – gdyby nie ogromne wsparcie i  zaangażowanie dyrektora szkoły- Zygmunta Sługockiego. Po dwóch godzinach zabaw na świeżym powietrzu pan dyrektor zaprosił wszystkich do  stołówki ZS nr 2 – na ciepły posiłek.

      Dla każdego uczestnika przewidziane były nagrody- upominki zasponsorowane przez Starostwo Powiatowe w Szamotułach, Urząd Miasta i Gminy Szamotuły, Bank Spółdzielczy Duszniki, a oprawą muzyczną zajął się DJ Radek Szewczyk.

      Były też wzruszające momenty- jak układanie niebiesko- żółtego serca, napisu Ukraina, czy zrobienie z balonów ukraińskiej flagi oraz spontaniczne odśpiewanie hymnu przez naszych gości.

      Tekst i fotografie: Martyna Kustoń, Anna Kustoń.

    • Dzień Św. Patryka
     • DZIEŃ ŚWIĘTEGO PATRYKA W KOLORZE NADZIEI

     • „Każdy chciałby choć jeden dzień w roku być Irlandczykiem”; a to właśnie staje się możliwe 17 marca- w dniu Święta Irlandii. Najważniejszą częścią tej uroczystości jest noszenie ubrań w kolorze zielonym. Kolor ten jest symbolem Irlandii- nawiązuje do trawiastego krajobrazu wyspy, ale też do trójlistnej koniczynki –przypisywanej świętemu Patrykowi.

      Ostatnio możemy wszędzie zauważyć flagi w kolorze niebieskim i żółtym, a jak dobrze wiemy- połączenie tych dwóch kolorów daje nam zielony, czyli kolor nadziei tak bardzo potrzebnej obecnie.  Życzymy więc by ten szczególnie obecny dziś w naszej szkole kolor  wniósł  odrodzenie, uspokojenie i nadzieję na lepsze jutro- zwłaszcza dla naszych sąsiadów, którym przesyłamy również irlandzkie błogosławieństwo :

      May the road rise to meet you.
      May the wind be always at your back.
      May the sun shine upon you
      And the rain fall gently on your fields.
      And until we meet again
      May God hold you in his hand.

    • Dzień bez plecaka
     • DZIEŃ BEZ PLECAKA

     • W piątek 11 marca, obchodziliśmy w naszej szkole „Dzień bez plecaka”.

      Z tej okazji Samorząd Uczniowski zorganizował Konkurs na najbardziej pomysłowy przedmiot, zastępujący tornister szkolny.

      Okazało się, że całkiem praktycznym odpowiednikiem plecaka może być m.in. transporter dla kota, taczka, koszyk zakupowy, walizka na kółkach czy…. pojemnik na śmieci.

      Korytarze szkolne wypełniły się nie tylko kreatywnymi nosidłami, ale również sporą dawką śmiechu, który jest tak bardzo potrzebny w dzisiejszych czasach.

      Dziękujemy wszystkim Uczniom za włączenie się do tej wesołej akcji. Jesteście niezastąpieni!

      Samorząd Uczniowski

      Dzień bez plecaka - film

    • Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych
     • EUROPEJSKI DZIEŃ PAMIĘCI O SPRAWIEDLIWYCH

     • Święto to obchodzone jest 6 marca (ustanowione 10 maja 2012 r. przez Parlament Europejski ) mające na celu uhonorowanie pamięci osób, które sprzeciwiły się reżimom totalitarnym i masowym zbrodniom w XX i XXI w.

                  Tytuł Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata przyznawany jest przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie od 1963 r. instytucjom i osobom bezinteresownie ratującym Żydów w okresie II wojny światowej.

      Udzielanie pomocy Żydom w Polsce było o wiele trudniejsze i bardziej niebezpieczne niż w wielu innych krajach europejskich.

      Na ziemiach polskich za jakąkolwiek pomoc Żydom, czy chodziło o udzielenie schronienia, czy podanie kromki chleba, groziła śmierć. Ratując Żydów, narażało się nie tylko siebie, ale całą swoją rodzinę.

      Najliczniejszą grupę wyróżnioną tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata (ponad 6 tys.) stanowią Polacy.

      Sprawiedliwi otrzymują medal z napisem: „ Kto ratuje jedno życie- ratuje cały świat”.

      Na szkolnym korytarzu stanęła wystawa przypominająca o święcie obchodzonym 6 marca.  Prace uczniów mają przypomnieć sylwetki niektórych Polaków, którym przyznano zaszczytny tytuł Sprawiedliwego.

       

      Anna Kustoń

    • Edukacja prawna młodzieży
     • EDUKACJA PRAWNA MŁODZIEŻY

     • W czwartek 3 marca br. uczennice i uczniowie naszej szkoły wzięli udział w spotkaniu z sędzią Sądu Rejonowego w Szamotułach - Kajetanem Kosterkiewiczem. Zajęcia  zrealizowane (w trybie zdalnym) w ramach programu Edukacji Prawnej Młodzieży,  dotyczyły  trollingu, hejtu oraz memów jako zagrożeń informacyjnych w cyberprzestrzeni. Podjęty temat jest dla nas niezwykle ważny, także w kontekście działań dezinformacyjnych i manipulacyjnych związanych z dramatycznymi wydarzeniami na Ukrainie.

       

      Anna Kustoń

      Klaudia Tomaszak-Ślipka

    • Dzień Żołnierzy Wyklętych
     • UPAMIĘTNILI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH W SZAMOTUŁACH

     • 1 marca odbyły się obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Podobnie jak w poprzednich latach, uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w Bazylice Mniejszej, podczas której słowo Boże wygłosił ksiądz Mateusz Szkudlarek. Po zakończonym nabożeństwie uczestnicy obchodów udali się pod Głaz Pamięci, przy którym, po odśpiewaniu hymnu państwowego, złożono wiązanki kwiatów dla uczczenia niezłomnych żołnierzy. Następnie uroczystości przeniosły się na pobliski cmentarz. Opiekun szamotulskiego koła WSPAK Piotr Gotowy oraz prezes tegoż koła Dominik Dodolski przedstawili krótki życiorys księdza prałata Albina Jakubczaka, proboszcza szamotulskiej parafii w latach 1967-1977, który za swoją niezłomną postawę w czasach stalinizmu został skazany przez komunistyczne władze na karę więzienia. Następnie miejscowa regionalistka p. Agnieszka Krygier – Łączkowska przedstawiła informacje na temat lokalnych organizacji i młodych ludzi, którzy sprzeciwiali się władzom komunistycznym.

      Władze samorządowe były reprezentowane przez Przewodniczącą Komisji Oświaty i Kultury Rady Powiatu Szamotulskiego Marię Przybylską. Jak co roku w uroczystościach wzięli udział druhowie z Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Szamotułach oraz członkowie lokalnych struktur Prawa i Sprawiedliwości. Większość uczestników stanowili młodzi członkowie i sympatycy Wielkopolskiego Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej – koło w Szamotułach, czyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 oraz Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach.

      Piotr Gotowy – opiekun szamotulskiego koła WSPAK

      Fot. Piotr Gotowy, Maria Idziak, Wojciech Kalinowski, Wojciech Chołdrych

    • Żywa flaga dla Ukrainy
     • NIEBIESKO - ŻÓŁTA "ŻYWA FLAGA"

     • 28 lutego, w obliczu dramatycznych wydarzeń związanych z rosyjską agresją na Ukrainie, uczniowie naszej szkoły w geście solidarności z narodem ukraińskim założyli niebieskie i żółte stroje. Przed wejściem do budynku głównego szkoły utworzyliśmy żywą flagę, by nasz manifest poszedł w świat.

      Fot. Bartosz Świst, Piotr Gotowy

    • Dominik Dodolski
     • NASZ UCZEŃ PRZEDSTAWCIELEM MŁODZIEŻOWEJ RADY SPRAWIEDLIWOŚCI

     • Jeden z naszych licealistów, dzięki długotrwałym działaniom, został przedstawicielem Młodzieżowej Rady Sprawiedliwości. To Dominik Dodolski, uczeń profilu medialnego kl. III Liceum Ogólnokształcącego, działającego w Zespole Szkół nr 2 w Szamotułach.

      25 lutego w Warszawie z rąk podsekretarza w Ministerstwie Sprawiedliwości odebrał nominacje na przedstawiciela Młodzieżowej Rady Sprawiedliwości na województwo wielkopolskie. Dominik od dłuższego czasu bardzo interesuje się tematyką prawniczą czego przykładem start w Olimpiadzie Wiedzy o Prawie i Wymiarze Sprawiedliwości. Do tego Dominik jest społecznikiem czego jednym z wielu przykładów jest pełnienie funkcji prezesa Wielkopolskiego Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej – koło w Szamotułach.

    • Solidarni z Ukrainą
     • SOLIDARNI Z UKRAINĄ

     •  W ostatnim czasie z ogromnym niepokojem śledzimy doniesienia z Ukrainy.

      Sytuacja u naszych wschodnich sąsiadów wzbudza smutek , lęk i współczucie. Wspieramy  Ukraińców zmagających się z rosyjską inwazją.

      Zespół Szkół nr 2 w Szamotułach im. Stanisława Staszica od wielu lat przyjaźni się ze Szkołą Średnią nr 62 we Lwowie.  Nasi uczniowie  wielokrotnie jeździli na Ukrainę  i mieli okazję  poznać kraj, zabytki, ludzi, kuchnię, historię, która to przeplata się z naszą. Także uczniowie ze szkoły ukraińskiej przyjeżdżali do Szamotuł i zwiedzali Polskę.

      Społeczność szamotulskiego „Rolnika” tworzą także uczennice pochodzenia ukraińskiego. Rozumiemy Wasz niepokój, obawy, emocje, stres, smutek  oraz strach. Nie jesteście same. Solidaryzujemy się z Wami !!! 

      Zdjęcia w galerii mają przypomnieć piękne chwile spędzone na Ukrainie oraz dodać otuchy i okazać wsparcie dla naszych przyjaciół z Lwowskiej szkoły oraz dla całej Ukrainy.

      UKRAINO! JESTEŚMY Z WAMI CAŁYM SERCEM ! WSPIERAMY !!!!

    • Uniwersytet Młodych Przyrodników
     • JESZCZE UCZNIOWIE A JUŻ SŁUCHACZE ,,STUDENCI”

     • Dnia 22 lutego 2022 roku uczniowie klasy I Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych oraz Technikum Ochrony Środowiska wraz z opiekunami udali się do wyższej uczelni,  zamieniając  klasy i  ławki  szkolne  na aule uniwersyteckie. Zajęcia  odbywały się w ramach warsztatów ekonomicznych Uniwersytetu Młodych Przyrodników UP w Poznaniu. Dla  młodych ludzi to pierwsza wizyta na Uniwersytecie, gdyż do tej pory warsztaty odbywały się w formie zdalnej. Tego dnia tematyka spotkań z pracownikami naukowymi uczelni była bardzo rozbudowana i obejmowała szeroki wachlarz zagadnień z marketingu i ekonomii, łącząc teorię z praktyką. Zajęcia miały charakter aktywizujący, inspirowały do kreatywności oraz szybkości podejmowania decyzji. Uczniowie otrzymali materiały pomocnicze, przydatne gadżety, materiały opisowe oraz indeksy. Ciąg dalszy tychże ciekawych spotkań już został zaplanowany.

      Beata Budzińska,

      Katarzyna Zielewicz,

      Aleksandra Sadek.

    • Jubileusz królowej brytyjskiej
     • REKORDOWE SIEDEM DEKAD NA BRYTYJSKIM TRONIE

     • 2022 rok to w Wielkiej Brytanii przede wszystkim świętowanie najdłuższego panowania na brytyjskim tronie. Obecnie królowa Elżbieta II jest najstarszą i najdłużej panującą monarchinią na świecie; dzisiejszy dzień  spędzi w swojej rezydencji w Sandringham, we wschodniej Anglii,  natomiast  uroczystości z okazji 70-lecia królowania odbędą się dopiero w czerwcu.

      Królowa Elżbieta II miała tylko 25 lat kiedy objęła władzę na brytyjskim tronie jako następczyni swojego ojca Jerzego VI, a dziś , w wieku lat 95- stała się pierwszą brytyjską monarchinią, która obchodzi platynowy jubileusz. Jej rekordowe rządy jako głowy państwa rozpoczęły się w roku 1952, a tylko trzech innych władców może poszczycić się tą samą długością zasiadania na tronie-  są to: francuski Ludwik XIV, Jan II Książę Lichtensteinu, oraz Król Tajlandii Bhumibol Adulyadej.

      Panowanie królowej Elżbiety w liczbach: to, m.in.- 14 premierów, 100,000 otrzymanych listów, 1,500,000 ludzi, którzy uczestniczyli w królewskich „garden party”, 23 wersje figur woskowych z podobizną królowej znajdujących się w Muzeum Figur Woskowych w Londynie ( Madame Tussauds Museum).

      Zapraszamy do galerii zdjęć by obejrzeć nasze szkolne- koronowane głowy…

       

      Martyna Kustoń

    • Świąteczna zbiórka żywności
     • PODZIEL SIĘ DOBREM - ŚWIĄTECZNA ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI

     • Tradycją  Zespołu  Szkół nr 2  stały się świąteczne zbiórki żywności. W piątek 17 grudnia uczniowie klasy II G zważyli  zebraną przez poszczególne klasy żywność. W sumie zebraliśmy 205,13 kg.

      Pierwsze  miejsce  uzyskała klas III Technikum Architektury Krajobrazu ( 70,6 kg). Miejsce drugie i  trzecie zajęły klasy : 4 G/T i  3HBp. Klasa III TAK zdecydowanie  stała się faworytem  w tegorocznej zbiórce - obiecana  słodka nagroda zostanie przekazana po naszym powrocie do szkoły.

      W tym roku zebrane produkty postanowiliśmy podarować głównie rodzinom  uczniów naszej szkoły. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie w akcję, okazane serce.

                                                                                                 

       A. Danielewicz, M. Kustoń

    • 103 rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Fot: Magda Prętka (szamotuly.naszemiasto.pl)
     • 103. ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO

     • 27 grudnia przy pomniku Powstańców Wielkopolskich uczczono pamięć bohaterów – uczestników zrywu powstańczego z lat 1918-19. W tym roku rocznica wybuchu powstania jest obchodzona jako święto państwowe. Z powodu sytuacji pandemicznej uroczystości miały skromny charakter ale stanowiły ważny wyraz pamięci o bohaterach zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

      W szamotulskich uroczystościach wziął udział wojewoda wielkopolski Michał Zieliński, wojewoda kujawsko – pomorski Mikołaj Bogdanowicz, poseł Jakub Rutnicki, przedstawiciele władz samorządowych, Starosta Szamotulski – Beata Hanyżak, burmistrz Szamotuł Włodzimierz Kaczmarek, wielu radnych gminnych i powiatowych. Hołd powstańcom oddali również przedstawiciele służb mundurowych, organizacji pozarządowych i harcerze.

      Delegacje złożyły pod pomnikiem wiązanki kwiatów, zapalono również znicze. Odśpiewany został również hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego”. Z ust wojewody padły słowa odbudowy pomnika Powstańców Wielkopolskich sprzed wybuchu II wojny światowej. Miejscowe organizacje kultywujące historię już podjęły w tym kierunku działania. W imieniu naszej szkoły kwiaty i znicze złożyli prezes WSPAK - Dominik Dodolski oraz opiekun stowarzyszenia - p. Piotr Gotowy.

      Piotr Gotowy – opiekun szamotulskiego koła WSPAK

      Fot: Piotr Gotowy, zdjęcie delegacji WSPAK składającej kwiaty jest autorstwa p. Magdy Prętkiej z portalu szamotuly.naszemiasto.pl

      Więcej na ten temat: https://szamotuly.naszemiasto.pl/szamotuly.../ar/c1-8609529

  • Kontakty

   • Zespół Szkół nr 2 im. Stanisława Staszica w Szamotułach, ul. Szczuczyńska 3
   • tel. (+48) 61-29-21-559
   • ul. Szczuczyńska 3
    64-500 Szamotuły
    Poland
   • Dyrektor: Arkadiusz Majer
   • Wicedyrektorzy: Ewa Peraj, Łukasz Janc
   • Kierownik szkolenia praktycznego: Anna Kaczmarek
   • NIP: 787-10-30-195
   • REGON: 000100078
   • Kontakt z administratorem strony: piotr.gotowy@poczta.onet.pl
    piotr.gotowy@zsnr2-szamotuly.pl
  • Logowanie