Świadomi istnienia zjawisk i współzależności łączących ludzi i miejsca na całym świecie od lat stawiamy czoło wyzwaniom wynikającym z troski o ludzkość, takim jak wychowywanie dla pokoju, edukacja o prawach człowieka, antydyskryminacyjne kształcenie międzykulturowe czy działania proekologiczne. Staramy się mieć oczy i umysły otwarte na zmieniającą się rzeczywistość. Dostrzegamy więc potrzebę tworzenia świata, w którym będzie więcej ludzkiej życzliwości, więcej troski - o siebie nawzajem i o środowisko naturalne - więcej dobra - w każdej jego możliwej postaci. Dlatego, mimo trwającej pandemii, wciąż działamy.
W maju przyjęliśmy zaproszenie do współrealizowania - wraz z zaprzyjaźnionym poznańskim stowarzyszeniem „Jeden Świat” - projektu edukacyjnego „Świat się zmienia tu i teraz!”. Obecnie nasze uczennice - wspólnie z młodzieżą z kilku innych wielkopolskich szkół - biorą udział w elektronicznym kursie edukacji globalnej o nazwie Szkoła Globalnej Odpowiedzialności. Pod okiem koordynatorek i koordynatorów ze wspomnianego stowarzyszenia uczą się globalnej odpowiedzialności w zakresie żywności: zgłębiają tajniki jej produkcji, analizują problem jej marnowania oraz głodu na świecie, dyskutują o etycznej konsumpcji i suwerenności żywieniowej. W ramach projektu młodzi ludzie tworzą (na ten moment) wirtualną przestrzeń do zdobywania wiedzy i wzajemnego motywowania się do działania, a także inicjowania i konsultowania pomysłów. Jak tylko będzie to możliwe, projekt przybierze formę spotkań i działań bezpośrednich (planowane są między innymi całodzienne warsztaty w jednym z poznańskich ogrodów społecznych, wówczas to uczennice, biorące udział w projekcie, będą mogły wykorzystać zdobytą wcześniej wiedzę w praktyce). Ostatni etap naszych wspólnych aktywności ma dać młodzieży moc sprawczą do zmieniania świata tu i teraz. Jesienią, pod okiem szkolnych koordynatorek (Anny Kustoń, Klaudii Tomaszak-Ślipki oraz Joanny Vowie), uczennice poprowadzą warsztaty rówieśnicze oraz inne działania edukacyjne.
Czerwiec to jednak w środowisku szkolnym głównie czas podsumowań. Za nami kolejny rok szkolny intensywnych działań, które w ostatnich miesiącach przeniosły się do świata wirtualnego. 10 czerwca br. odbyła się Ogólnopolska Prezentacja Projektów Młodzieżowych – wydarzenie organizowane przez Centrum Edukacji Obywatelskiej od dwudziestu lat, które w tym roku (kiedy spotkania na większą skalę są niemożliwe) przeniosło się do świata online. My również zostaliśmy zaproszeni do udziału w tym wirtualnym festiwalu, aby porozmawiać o tym, z jakim wyzwaniami mierzyliśmy się w tym roku szkolnym i co udało nam się zrealizować. Młodzież spotkała się w specjalnie zaprojektowanych wirtualnych pokojach (powstałych w jednej z elektronicznych aplikacji) i wymieniała się doświadczeniami. O dokonaniach naszej szkolnej społeczności opowiadała koleżankom i kolegom z całej Polski Gabriela Konieczna, uczennica pierwszej klasy liceum ogólnokształcącego. W czasie festiwalu wszyscy mieliśmy ponadto możliwość wzięcia udziału w ciekawych webinarach, między innymi z dziennikarką i pisarką Justyną Suchecką oraz podróżniczką dookoła świata - Anną Książek. To był niezwykle inspirujący czas.
Anna Kustoń
Klaudia Tomaszak-Ślipka
Joann Vowie
Autorką grafiki jest Ewelina Ładzińska - Kłaczkiewicz.