12 czerwca młodzież z klas 1KR, 1O, 2 GO, 2KR, 4 KTp odwiedziła stolicę. Bogaty program jednodniowej wycieczki przewidywał zwiedzanie najbardziej charakterystycznych warszawskich obiektów. Pan przewodnik w ciekawy sposób przedstawił młodzieży nieznane fakty z historii metropolii.
Spacer po Powązkach skłonił wszystkich do zadumy i refleksji, oddania czci tym, którzy swoim życiem udowodnili często heroiczne oddanie dla ojczyzny. Znani i podziwiani aktorzy, poeci, pisarze, muzycy przypomnieli o sobie i o swoich losach.
Szczególną uwagę zwrócono na tzw. Łączkę gdzie spoczęli rozstrzelani przez komunistyczne organa bezpieczeństwa. Dzięki archeologom poznano po latach ich nazwiska i czyny. W wybudowanym dla nich mauzoleum uczniowie odszukali też szamotulanina podpułkownika Mariana Orlika, którego 22 stycznia 2016 roku Prezydent RP, mianował pośmiertnie generałem brygady, jako „ Żołnierza Wyklętego”. Upubliczniony w 1999 raport tzw. Komisji Mazura wymienia go z nazwiska jako bezzasadnie skazanego na śmierć. Jest tam też wiele pustych kwater czekających na anonimowych jeszcze bohaterów.
Kolejnym etapem wycieczki było odwiedzenie Muzeum Powstania Warszawskiego. Nowoczesna placówka pokazuje walkę i życie codzienne obrońców stolicy. Pokazane w oryginalny sposób eksponaty, filmy, prezentacje multimedialne cieszyły się dużym zainteresowaniem zwiedzających.
Piękna aura Łazienek Królewskich przeniosła uczestników wycieczki w czasy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, a zmiana wart przy Grobie Nieznanego Żołnierza przypomniała o poległych w walce o niepodległość ojczyzny. Posterunek wystawiony przez Batalion Reprezentacyjny Wojska Polskiego dba o godne i właściwe w tym miejscu zachowanie.
Zamek Królewski, kolumna Zygmunta, starówka odbudowane z gruzów pokazały piękno stworzone przez poprzednie pokolenia. Imponujące wieżowce i Stadion Narodowy w centrum świadczą o zmieniającym się obliczu miasta. Uczniowie mieli okazję zobaczyć nietypowe połączenie tradycji i nowoczesności, które razem stwarzają niezapomniane wrażenia.
Po ciekawej „lekcji” młodzież wróciła z przekonaniem, że jest jeszcze wiele miejsc w Warszawie, które warto poznać.
Katarzyna Zielewicz, Renata Bednarczyk, Magdalena Grążka, Aleksandra Sadek