Upadki z wysokości, pochwycenie przez ruchome części maszyn, przygniecenia przez zwierzęta gospodarskie, to najczęstsze przyczyny wypadków w gospodarstwach rolnych. Nadal rolnictwo należy do tych gałęzi produkcji, w których występuje wysoki stopień zagrożenia wypadkami przy pracy.
Bez wątpienia nieszczęśliwym zdarzeniom w gospodarstwach rolnych trzeba zapobiegać, promując bezpieczne zasady pracy, a tym samym wpływając na świadomość osób wykonujących prace rolnicze. Organizacją, która niezmiennie od lat prowadzi działania mające na celu ograniczenie wypadkowości w rolnictwie jest Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. W tym celu podejmowane są działania m.in. takie jak: tematyczne kampanie prewencyjne, konkursy czy szkolenia.
Jedno z takich szkoleń miało miejsce pod koniec października w placówce terenowej KRUS w Szamotułach. Inicjatorką i organizatorką szkolenia była specjalista Małgorzata Hojan-Tryszczyńska. Pani Małgorzata zaprosiła na szkolenie razem z nauczycielami przedmiotu przyszłych rolników - uczniów drugiej klasy Technikum Rolniczego z ZSz Nr 2 im. Stanisława Staszica w Szamotułach.
Szkolenie miało na celu nie tylko przybliżyć wiedzę o zagrożeniach wypadkami, np. wynikających z powierzania niebezpiecznych prac w gospodarstwie rolnym dzieciom do lat 16, ale także naukę prawidłowych zachowań podczas rutynowych prac rolniczych np. stosowania ś.o.r., prac z ruchomymi elementami maszyn itp.
Na zakończenie spotkania uczniowie wzięli udział w konkursie weryfikującym wiedzę „Bezpiecznie z niebezpiecznymi substancjami”. Laureatką pierwszego miejsca została Zuzanna Nawrocka, drugie miejsce zajął Mateusz Kurzawski, trzecie - przypadło Karolowi Cholewie.
Spotkanie z młodzieżą, to znakomita okazja do promowania innych konkursów organizowanych przez KRUS, których tematyką jest bezpieczeństwo pracy w rolnictwie. Jednym z nich jest „Ogólnopolski konkurs testowy z zakresu bezpiecznej pracy w gospodarstwie rolnym” oraz organizowany od lat, doroczny konkurs „Bezpieczne gospodarstwo rolne”.
Spotkanie w placówce terenowej KRUS dostarczyło młodzieży wielu emocji, ale to przede wszystkim zadanie do zrealizowania w przyszłości, polegające na wdrożeniu w życie zasad bezpiecznej pracy, która pozwoli zachować zdrowie a nawet życie.
Dziękujemy Pani Małgorzacie Hojan-Tryszczyńskiej oraz wszystkim innym osobom zaangażowanym w zorganizowanie spotkania
Ewa Krysztofiak