PIĘKNY POLONEZ W WYKONANIU MATURZYSTÓW NA STUDNIÓWCE
„CÓŻ TO BYŁA ZA STUDNIÓWKA…”
Takim sformułowaniem najczęściej uczestnicy podsumowywali tegoroczny bal studniówkowy. 26 stycznia w Domu Przyjęć Wichrowe Wzgórze w Grzebienisku uczniowie klas maturalnych naszej szkoły rozpoczęli odliczanie 100 dni do matury. Podczas części oficjalnej dyrektor Arkadiusz Majer życzył wszystkim wspaniałej zabawy do samego rana. Nie zabrakło przemówień Starosty Powiatu Szamotulskiego p. Beaty Hanyżak, przewodniczącej Rady Rodziców Zespołu Szkół nr 2 p. Żakliny Koniecznej oraz współpracującego z naszą szkołą p. Wojciecha Kalinowskiego z Kaźmierza. Były podziękowania i kwiaty dla dyrekcji, wychowawców i pozostałych nauczycieli, rodziców oraz zaproszonych gości. Następnie nasi maturzyści zatańczyli pięknego poloneza otwierającego bal. Chociaż przed większością uczniów klasy czwartej liceum i piątych techników jeszcze trzy miesiące ciężkiej pracy, ten wieczór był przeznaczony na beztroską zabawę w rytmach ulubionych utworów.
66
„DZIEŃ MŁODEGO ROLNIKA” NA TARGACH POZNAŃSKICH
W dniu 19 stycznia 2024 r. odbyła się „II Edycja Dnia Młodego Rolnika” organizowana przez Wielkopolską Izbę Rolniczą oraz Międzynarodowe Targi Poznańskie, na którą zostali zaproszeni nasi uczniowie z klas I, II, III i IV Technikum Rolniczego.
Młodzież została powitana przez przedstawicieli wyżej wymienionych instytucji Prezesa WIR Pana Mieczysława Łuczaka oraz Prezesa MTP Pana Tomasza Kobierskiego.
W panelu tematycznym przedstawiono zagadnienia takie jak „Megatrendy w rolnictwie: wyzwania środowiskowe, rolnictwo węglowe, polityka rolna, big data oraz „ Musthave dla młodych w branży agro”.
Następne nowinki w sferze rolniczej , które zostały poruszone przez rozmówców to „Smartfarming, czyli jak przemysł i współczesna technika reagują na światowe wyzwania i trendy”. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się panel użytkowników i praktyków „ Pierwsze Polskie Forum Pojazdów Autonomicznych”.
Po prelekcji został rozstrzygnięty konkurs dla uczestników spotkania pod tytułem „Ja i moje smart gospodarstwo”.
Laureatem III miejsca został uczeń naszej szkoły Ksawery Matuszewski z klasy III Technikum Rolniczego. Składamy gratulacje i życzymy dalszych sukcesów w zakresie tworzenia filmów o tematyce rolniczej.
W trakcie zwiedzania hal wystawowych, na których można było zobaczyć maszyny i urządzenia stosowane w produkcji roślinnej i zwierzęcej młodzież miała możliwość zdobycia informacji dotyczących najnowszych innowacji i rozwiązań technicznych, oraz możliwości pozyskania środków finansowych na zakup sprzętu rolniczego.
Katarzyna Zielewicz
Aleksandra Sadek
Arleta Danielewicz
Zdzisław Kostrzyński
Piotr Sołtysiak
17
KREW - DAR ŻYCIA
W dniach 13 i 15 grudnia uczniowie klasy IV TŻ i UG oraz V TŻ i UG / TR odwiedzili w ramach lekcji biologii Stację Krwiodawstwa w szamotulskim szpitalu. Krew to tkanka, której nie można wyprodukować - jedynym sposobem na jej pozyskanie – to zdrowy dawca. Wartość krwi doceniamy najczęściej dopiero w obliczu tragedii naszych bliskich lub gdy sami jej potrzebujemy. Oddanie krwi jest więc największym dowodem ludzkiej solidarności i miłości.
Czy możesz zostać krwiodawcą?
- TAK - jeżeli ukończyłeś 18 r. życia, a nie przekroczyłeś 65 r. życia.
- TAK - jeżeli jesteś zdrowy, bo tylko wtedy oddana krew nie spowoduje uszczerbku na twoim zdrowiu i biorcy.
- TAK - jeżeli taka jest twoja decyzja.
Kiedy nie możesz zostać dawcą krwi?
Bezwzględne przeciwwskazania do oddania krwi:
- ciężkie choroby układu: krążenia, pokarmowego, nerwowego, oddechowego, moczowego
- zakażenie chorobami zakaźnymi (np. HIV, żółtaczka, kiła)
- zachowania seksualne o podwyższonym ryzyku zarażenia chorobami zakaźnymi
- używanie środków psychoaktywnych
- choroby krwi, łuszczyca, cukrzyca ,nowotwory złośliwe
Czasowa niezdolność do oddania krwi:
- zabiegi operacyjne, endoskopia, tatuaż, makijaż permanentny, przekłucie uszu i innej części ciała - uniemożliwiają oddawanie krwi na okres 6 miesięcy od momentu ich wykonania
- pobyt w zakładzie karnym oraz 6 miesięcy po jego opuszczeniu
- menstruacja i 3 dni po zakończeniu
- przebyte infekcje, gorączka powyżej 38 st.C , przyjmowanie antybiotyków - dwa tygodnie od dnia ustąpienia objawów/zakończenia leczenia
- okres ciąży i 6 miesięcy po porodzie lub zakończeniu ciąży
- pobyt w krajach o szczególnej sytuacji epidemiologicznej
Więcej informacji znajdziesz na stronie internetowej Regionalnego Centrum Krwiodawstwa w Poznaniu
Arleta Danielewicz, Katarzyna Jakubowska
KONKURS O MARII SKŁODOWSKIEJ - CURIE
W ostatnim miesiącu roku kalendarzowego uczniowie Zespołu Szkół nr 2 wzięli udział w szkolnym konkursie ,,Życie i praca Maria Curie-Skłodowskiej”. Celem konkursu było upamiętnienie rocznicy urodzin polskiej uczonej, przybliżenie jej postaci i osiągnięć, zachęcenie uczniów do samodzielnego pogłębiania wiedzy, rozbudzanie ich zainteresowań naukami ścisłymi i promowanie wartości patriotycznych.
W celu przygotowania się do konkursu uczniowie klas pierwszych obejrzeli film biograficzny pt. „ Maria Skłodowska-Curie” w reżyserii Marie Noelle oraz przygotowali prace plastyczne (wraz z p. Eweliną Ładzińską- Kłaczkiewicz ) przedstawiające portret chemiczki wg współczesnej wizji młodzieży.
Pozostałe klasy zaprezentowały plakaty przedstawiające główne osiągnięcia i wydarzenia z życia Skłodowskiej. Przygotowano również cytaty noblistki , które rozwieszono w szkole.
Konkurs adresowany był do wszystkich uczniów naszej placówki. Wzięło w nim udział aż 60 uczestników. Pytania związane były z życiem prywatnym, pracą i osiągnięciami naukowymi noblistki.Wyniki konkursu:
Pierwsze miejsce - Kamila Derak z klasy 2G
Drugie miejsce – Patryk Siekierski z klasy 2KR
Trzecie miejsce – Mateusz Cygan z klasy 2O
Gratulujemy Zwycięzcom i dziękujemy wszystkim uczestnikom.
J.Zawieja
6
UROCZYSTOŚĆ 90-LECIA PTK-PTTK W SZAMOTUŁACH
W czwartek 14 grudnia uczniowie naszej szkoły mieli przyjemność współtworzyć uroczystość jubileuszu istnienia PTK-PTTK w Szamotułach. Ceremonia odbywała się w Zamku Górków w Szamotułach i przybyło na nią niemalże stu gości.
Przygotowanie cateringu, zastawy stołowej i obsługa gości była dla uczniów nie lada wyzwaniem, które podjęli z wielkim zaangażowaniem, spisując się na medal.
Za przygotowanie okolicznościowych kanapek odpowiedzialni byli uczniowie klasy 2GT pod przewodnictwem p. Beaty Budzińskiej. Wyśmienite dania garmażeryjne przygotowała pani Karolina Gromadzińska. Za zastawę i oprawę stołów w Sali Rycerskiej odpowiadała również klasa 2GT wraz z paniami M.Rosadą i J.Przygocką. Przepiękne dekoracje roślinne przygotował p. Bartosz Korpik.
Za obsługę gości podczas trwania uroczystości odpowiadali uczniowie klasy 3GO oraz 1Ga wraz z opiekunami p. J.Przygocką i p. J.Zawieją.
Nad całością organizacji czuwała p. Anna Kaczmarek.
Impreza jubileuszowa przebiegła w niezwykle miłej atmosferze. Cieszymy się, że mogliśmy ją współtworzyć.
J. Zawieja
4
SZKOŁA WODOROWA EDYCJA 2024
Zespół Szkół nr 2 im. Stanisława Staszica w Szamotułach został uczestnikiem drugiej edycji „Szkoły Wodorowej”, jest to inicjatywa Departamentu Gospodarki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. W ramach projektu realizowane będą m.in.: konferencje, warsztaty, konkursy, szkolenia, wyjazdy studyjne a uczestnicy otrzymają materiały edukacyjne o tematyce dotyczącej gospodarki wodorowej. Inauguracja tego projektu odbyła się, dnia 19.12.2024 r., w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu. O znaczeniu i rozpowszechnianiu technologii wodorowej mówił Jacek Bogusławski Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego Przewodniczący Wielkopolskiej Platformy Wodorowej. Na zakończenie spotkania Pan Marszałek Jacek Bogusławski, wręczał certyfikaty uczestnictwa w projekcie „ Szkoła Wodorowa”.
Celem przedsięwzięcia jest udoskonalenie jakości nauczania w zakresie energii odnawialnej ze szczególnym uwzględnieniem odnawialnego wodoru. Dobrze wykształcone młode pokolenie będzie miało w przyszłości możliwość angażowania się w zmiany, które niewątpliwie będą zachodzić w Wielkopolsce i na świecie.
W ramach inicjatywy „Szkoła Wodorowa edycja 2024” odbyły się już dwa wykłady on-line dotyczące gospodarki wodorowej. Warsztat przeprowadzili: prof. UAM dr hab. Robert Przekop oraz dr inż. Łukasz Lindner.
Katarzyna Renn, Anna Kaczmarek
KONKURS NA NAJDŁUŻSZY ŁAŃCUCH ŚWIĄTECZNY
Nowa galeria KONKURS NA NAJDŁUŻSZY ŁAŃCUCH ŚWIĄTECZNY została dodana do albumu fotograficznego
109
WARSZTATY INTEGRACYJNE
Dnia 7.12.2023 r. uczniowie klasy 1HB z ogromną chęcią skorzystali z zaproszenia pracowników Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych Integracja i Rehabilitacja w Szamotułach i razem z podopiecznymi ośrodka w przemiłej atmosferze wykrawali, wypiekali i dekorowali pierniki. Młodzież została ugoszczony słodkim poczęstunkiem. Wspólnie obejrzeli nagranie spektaklu, przygotowanego przez podopiecznych centrum z okazji mikołajek. Licealiści otrzymali upominki - magnesy w kształcie piernikowego ludka oraz zapakowane pierniki z integracyjnego wypieku. Cześć z nich młodzież pozostawiła w jadłodzielni dla osób potrzebujących.
Składamy serdeczne podziękowania pracownikom i podopiecznym Centrum za twórczo spędzony czas w sympatycznej atmosferze.
Uczniowie klasy 1HB z wychowawczynią
12
WYJAZD DO TEATRU
Dnia 24 listopada 2023 r. klasa 1HB wybrała się wraz z opiekunkami do Teatru Nowego w Poznaniu na spektakl "Tak sobie w kosmosie pływam", który ukazuje portret współczesnych młodych ludzi. W wymowny sposób prezentuje ich problemy, trudne relacje z dorosłymi. Sztuka powstała na podstawie prawdziwych historii trojga bohaterów oraz anonimowej ankiety przeprowadzonej wśród siedmiuset nastolatków.
Bezpośrednio po spektaklu odbyło się spotkanie z ekspertami i aktorami. Uczniowie dowiedzieli się m.in. o "Kryzysowniku", czy zbiorze wskazówek, jak w trafny sposób rozpoznać pierwsze sygnały kryzysu psychicznego i gdzie szukać pomocy.
Kolejnym punktem wycieczki był pobyt na jarmarku bożonarodzeniowym na MTP.
M.Grążka
E.Otulakowska
ZAPRASZAMY NA JARMARK ŚWIĄTECZNY W ROLNIKU
SUKCES NASZEJ SZKOŁY WE WSPÓŁZAWODNICTWIE LZS
11 grudnia w Poznaniu odbyło się podsumowanie XXV Współzawodnictwa Sportowego Powiatów Województwa Wielkopolskiego. Nasza szkoła zajęła zaszczytne drugie miejsce w kategorii „Współzawodnictwo LZS szkół ponadpodstawowych”. Powiat Szamotulski reprezentował Wicestarosta Szamotulski Rafał Zimny a naszą szkołę nieoceniony nauczyciel wychowania fizycznego Bartosz Świst. Cała szkoła gratuluje naszym profesorom od zajęć w-f oraz reprezentujących nas uczniów w rywalizacji sportowej.
Piotr Gotowy
Zdjęcia: Powiat Szamotulski, Wicestarosta Szamotulski Rafał Zimny.
NOWE PERSPEKTYWY DLA ZESPOŁU SZKÓŁ NR 2 W SZAMOTUŁACH
Przed uczniami Zespołu Szkół nr 2 im. S. Staszica w Szamotułach otwierają się nowe możliwości, a wszystko za sprawą umowy, jaka dyrekcja szkoły zawarła z firmą Kalinowski Sp. z o.o. z Kaźmierza, która objęła swoim patronatem kierunki rolnicze. We wtorek, 28 listopada, dyrektor Arkadiusz Majer podpisał umowę patronacką z prezesem firmy Wojciechem Kalinowskim, absolwentem i przyjacielem szkoły. Na mocy porozumienia uczniowie zyskają możliwość uczestniczenia w zajęciach praktycznych na terenie firmy, szkoleniach, wycieczkach zawodowych i konferencjach. Dla uczniów kierunków rolniczych z najwyższymi wynikami patron ufundował specjalne stypendia oraz możliwość odbycia praktyk zawodowych. Czy zakończą się one stałym angażem, zobaczymy w przyszłości. Kalinowski Sp. z o.o. to obecnie jedna z wiodących w kraju firm na rynku nawozów i handlu w branży rolniczej. Dysponuje najnowocześniejszym parkiem maszynowym oraz specjalistyczną technologią logistyczną, niezbędną w nowoczesnym rolnictwie. Możliwość zdobycia wiedzy i doświadczenia jest dla młodych adeptów rolnictwa nieoceniona.
OBSŁUGA KELNERSKA NA MIĘDZYNARODOWYCH TARGACH POZNAŃSKICH
We wtorek 28.11.2023 r. uczniowie 3 klasy Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych mieli okazję doskonalić swoje praktyczne umiejętności podczas obsługi kelnerskie ponad 1000 uczestników Forum Rolniczego i Agrobiznesu na Międzynarodowych Targach Poznańskich.
Forum Rolnicze rozpoczęto od śniadania wielkopolskiego. Młodzież serwowała tradycyjny żurek z jajkiem i kiełbasą zorganizowany przez Wielkopolską Izbę Rolniczą. Natomiast obiad wydawany był w formie bufetu szwedzkiego dla 200 wystawców i ponad 800 gości.
Dziękujemy organizatorom Wielkopolskiej Izbie Rolniczej i Top Agrar Polska za wyróżnienie naszej szkoły i kierunku. Wszystkim kelnerkom i kelnerom dziękujemy za zaangażowanie i prace, a doświadczenie na długo pozostanie w pamięci.
Joanna Przygocka
EDUKACJA PRAWNA MŁODZIEŻY – SPOTKANIE Z KOMORNIKIEM SĄDOWYM
30 listopada w Andrzejki zawitał do naszej szkoły komornik sądowy p. Lech Siuda. Spotkanie odbyło się w ramach programu „Edukacja prawna młodzieży” realizowanego przez Sąd Rejonowy w Szamotułach. W zajęciach miała okazję wziąć udział nasza młodzież z klas technikalnych: 2 G i 3 KR. Podczas tych spotkań była okazja do zapoznania się z codzienną pracą komornika, zagrożeń dla osób młodych wynikających z nierozważnego zadłużania się czy drogą do wykonywania zawodu prawniczego. W kolejnych tygodniach odbędą się kolejne spotkania z sędziami i adwokatami.
Anna Kustoń
Klaudia Tomaszak – Ślipka
Piotr Gotowy
ŚWIĄTECZNA ZBIORKA ŻYWNOŚCI
Jak co roku w okresie świątecznym w naszej szkole zorganizowana została zbiórka żywności dla podopiecznych PCK. Przedmiotem zbiórki były produkty żywnościowe: kasza, makaron, mąka, cukier, słodycze itp. W środę 29.11.23 żywność została zważona - zebraliśmy 130 kg.
W ogłoszonym konkursie na zebranie najwięcej kilogramów żywności wygrała klasa I HB Liceum Ogólnokształcącego – wynikiem 29,4 kg. Miejsce drugie zajęła klasa 3 KR z 22,6 kilogramami. W piątek - 1.12.23 uczniowie klasy 1 Technikum Rolniczego dostarczyli żywność do Rejonowego Oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża.
Serdeczne podziękowania za udział w zbiórce . Po raz kolejny pokazaliśmy ,że społeczność Zespołu Szkół nr 2 to ludzie o wielkim sercach, otwarci na pomoc drugiemu człowiekowi.
Opiekun wolontariatu
Arleta Danielewicz
Archiwum Aktualności