• One Dublin 2024

     • One Dublin 2024

      W Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich chcielibyśmy Wam polecić książkę pt. Snowflake autorstwa Louise Nealson. Uczniowie naszej szkoły czytali ją w oryginale, dzięki współpracy z Ambasadą Irlandii w Polsce i udziałowi w projekcie organizowanym przez Dublin City Libraries i Dublin City of Literature „One Dublin One Book”.

      W ramach corocznego projektu, który przyciąga czytelników szkolnych i uniwersyteckich – mieliśmy okazję spotkać się on-line z irlandzką pisarką Louise Nealson. Spotkaniu przewodniczył prof. Barry Keane oraz studentki z Instytutu Anglistyki UW, obecni byli również Dr Sean Riain z Ambasady Irlandii, p. Justyna Mazurek- Schramm z Fundacji Kultury Irlandzkiej w Poznaniu, p. Anne Marie Kelly z Dublin UNESCO City of Literature; p.Joanna Warecka z Ambasady Irlandii w Warszawie.

      Co roku wybierana jest książka, której tłem jest Dublin. Cała stolica Irlandii czyta zatem w kwietniu jedno – wybrane dzieło literackie. Niezwykle cieszymy się, że uczennice i uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach mogą rozpowszechniać tę inicjatywę. Snowflake został już przełożony na kilka języków, m.in. włoski, chorwacki, hiszpański, niemiecki, a na język polski przez p. Radosława Madejskiego- można wiec wybrać język , dzięki któremu wygodniej będzie zanurzyć się w kartach książki. Debiutancka powieść młodej Irlandki to poruszająca historia o dorastaniu i opuszczaniu domu ,o tym jak radzić sobie z niełatwymi doświadczeniami. Opowiada o 18-letniej dziewczynie Debbie, która mieszka na farmie z matką i wujem, a po rozpoczęciu studiów musi odnaleźć się w zupełnie nowej rzeczywistości. Zachęcamy do czytania.

      Martyna Kustoń.

     • Akademicka wiosna w Ogrodach

     • W czwartek 21 marca uczniowie kształcący się w zawodzie Technik Architektury Krajobrazu klas: 2K, 2KR,3 KR, 4KR i 5KTp w ramach zajęć  praktycznych  wybrali się na „Akademicką wiosnę na Ogrodach”  organizowaną przez Wydział Rolnictwa, Ogrodnictwa i Biotechnologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

      Młodzież wysłuchała wykładów o tematyce: „Funkcja zieleni miejskiej- planowanie usług ekosystemowych” oraz „ Architektura i krajobraz – związek nie zawsze doskonały.” Następnie podzielona na grupy, uczestniczyła  m. in. w warsztatach  rysunkowych  wprowadzających  do bioniki czyli projektowania organicznego  oraz warsztatach projektowych pt. „ Rabaty w stylu Pieta Oudolfa”- holenderskiego projektanta, którego  styl inspirowany  jest naturą i rozpoznawalny na całym świecie. Wielopiętrowe, bylinowe rabaty to symbol jego naturalistycznej maniery.

      W kolejnych  warsztatach  uczniowie mogli wykazać się wiedzą praktyczną  jak również  umiejętnościami manualnymi poprzez montowanie małego systemu nawadniania, oraz   rozmnażania  drzew i krzewów przez szczepienie.  Natomiast  przedstawiciel Koła Naukowego Ogrodników przeniósł uczestników  w „ Fascynujący świat anturium”.

      Młodzież uzyskała dawkę praktycznej wiedzy zakresu projektowania, dowiedziała się, że połączenie delikatnych traw z barwnymi bylinami, czyni rabaty wyjątkowymi  i jednocześnie pozytywnie  wpływa na środowisko i ludzi.  Analiza form naturalnych – w rysunku odręcznym uświadomiła im jak lekkie konstrukcje w przyrodzie  stają  się inspiracją dla rozwiązań  technicznych.  A profesjonalnie zamontowany system automatycznego nawadniania w ogrodzie może wpływać na kondycję roślin i zmniejsza zużycie wody.   

      Organizatorom serdecznie dziękujemy za zaproszenie.

      Anna Kaczmarek

      Bartosz Korpik

      Marta Bekasiak

     • Rok Czesława Miłosza

     • W poniedziałek 15 kwietnia 2024 r. odbył się finał międzyszkolnego konkursu "Strofy piórem malowane. Malarskość poezji Czesława Miłosza", którego organizatorem był ZS nr 2 im. S. Konarskiego we Wronkach.

      Udział naszych uczniów zakończył się sukcesem. I miejsce w konkursie literackim zajęła Amelia Dukarska z klasy 4KR, wyróżnienie otrzymał Marcel Bąk, uczeń klasy 3GO. Uczniowie napisali swoje wiersze, które - wg regulaminu - inspirowane były utworami noblisty.

      W konkursie plastycznym II miejsce zajęła Zuzanna Wabich z klasy 2HB, która namalowała obraz inspirowany "Przypowieścią o maku".

      Laureatom serdecznie gratulujemy!

      Ewelina Ładzińska-Klaczkiewicz

      Ewelina Otulakowska

     • Akcja "Operacja Czysta Rzeka" - edycja 2024

     • Po raz trzeci, w Szamotułach przygotowano akcję "Operacja: Czysta Sama", która koncentruje się na sprzątaniu odcinków rzeki Samy oraz jej dopływów. Akcja odbyła dnia 13 kwietnia 2024 r., w ramach ogólnopolskiej inicjatywy "Czysta Rzeka", a udział w sprzątaniu wzięło ponad 400 osób. W akcji uczestniczyli nasi uczniowie: Gaja Szpądrowska 2HB, Dorota Mucha 2K, Amelia Rembacz 2K, Julia Cebernik 2K, Michał Kistowski 1TO, Wiktoria Wachowiak 2O, Liliana Misztal 2O, Maria Purgiel 2O, Aleksander Kasprzak 2O, Mateusz Cygan 2O, Arkadiusz Nowakowski 2O oraz Gabriela Połącarz 2O.

      Celem akcji "Operacja: Czysta Sama" jest oczyszczenie rzeki i jej otoczenia z różnych śmieci (butelki, puszki, papiery, opony), popularyzacja współpracy społecznej oraz troska o środowisko naturalne.

      W tym roku sprzątanie zostało zorganizowane m.in.: przez Fundację Varietae, Naturalnie Szamotuły, Fundację Eisenhowera, I Liceum Ogólnokształcące im. ks. Piotra Skargi, Zespół Szkół nr 2 im. Stanisława Staszica w Szamotułach, Obrzyckie Stowarzyszenie Miłośników Ptaków.

      Katarzyna Renn

     • Niecodzienna acz cenna lekcja prawa

     • W piątkowe przedpołudnie 12 kwietnia młodzież z klas III, IV i V spotkała się z przedstawicielami Okręgowej Inspekcji Pracy oraz Komendy Powiatowej Policji w Szamotułach

      Nie była to jednak typowa "pogadanka" na temat szeroko rozumianego bezpieczeństwa, lecz ważna acz nietypowa lekcja pełna cennych porad i wskazówek z zakresu prawa pracy oraz informacji dotyczących groźnego przestępstwa, jakim jest handel ludźmi. Jak się okazało - oba tematy wcale nie są tak odległe i niestety dotyczyć mogą osób młodych.

      Goście w bardzo jasny i przystępny sposób wyjaśnili uczniom na czym polegają różnice między umową o pracę a umową o dzieło, wskazując jakie konsekwencje może nieść za sobą nieznajomość ich zapisów, bądź brak umowy już w trakcie wykonywania obowiązków pracowniczych.

      W odniesieniu do pracy wakacyjnej (podejmowanej przecież przez młodzież z "Rolnika") przedstawicielka inspekcji pracy wyraźnie podkreślała, że należy zadbać o odpowiednią dokumentację i sprawdzić, w jaki sposób skonstruowana jest umowa. Co ciekawe - niezwykle ważna jest także sama analiza ogłoszeń.

      O handlu ludźmi mówiła z kolei funkcjonariuszka KPP Szamotuły zaznaczając, że z pozoru niewinne wyjście do klubu, czy na dyskotekę, może zakończyć się tragicznie np. kiedy do zakupionego napoju zostaną dosypane środki odurzające - oczywiście bez wiedzy osoby, która napój spożywa.

      Przedstawione przez nią fakty dotyczące porwań, sprzedaży organów, żebractwa, sex - biznesu i pedofilii wywarły na słuchaczach ogromne wrażenie. Tym bardziej, że - jak zaznaczała funkcjonariuszka - do niebezpiecznych wydarzeń, o których informują media, niestety może dojść również w środowisku lokalnym. Stąd tak istotnym jest, by młodzież zachowała rozsądek i ostrożność w każdej sytuacji.

      Spotkania tego typu są bardzo ważnym elementem profilaktyki. Garść cennej wiedzy przekazanej przez specjalistów z pewnością stanie się dla uczniów przestrogą.

     • Gość na czterech łapach w bibliotece

     • Skąd na świecie wziął się pies? Dlaczego określa się go mianem zwierzęcia pracującego? Czy leżenie na kanapie służy naszym czworonogom? Jak wiele czerpać mogą od nich osoby niepełnosprawne? Na te, jak i szereg innych pytań odpowiadał Paweł Pawlak - szamotulanin, który od ponad 20 lat zawodowo zajmuje się szkoleniem psów. W czwartek 11 kwietnia spotkał się w czytelni z młodzieżą z klasy I TR, by przedstawić rozmaite zagadnienia dotyczące zachowania czworonogów oraz błędów popełnianych przez ich właścicieli. Behawioryście towarzyszyli szczególni kompani


      Dwie z czwartkowych lekcji uczniów klasy pierwszej technikum rolniczego przybrały niecodzienny wymiar. Tym razem ich uwaga skupiła się nie na wychowawcy - Piotrze Sołtysiaku - lecz na czworonożnym, puchatym pupilu "Bubie", rasy Syberian Husky, reprezentującym hodowlę psów rasowych Jarosława Piosika "Husky z Grodu Halszki" oraz Klub Sportowy Wolf Team z Szamotuł.

      "Buba" zagościł w czytelni wraz z Pawłem Pawlakiem - pracownikiem wspomnianej hodowli i znanym w regionie behawioryście, a także z Mateuszem Prętkim - osobą niepełnosprawną intelektualnie, dla której kontakt z czworonogiem stanowi ważną formę terapii. Spotkanie odbyło się z inicjatywy biblioteki szkolnej, która prócz promocji czytelnictwa wśród młodzieży, pragnie rozbudzać w niej zainteresowanie rozmaitymi dziedzinami nauki oraz życia społecznego. Świetnie wpisuje się w to szeroko rozumiana kynologia (nauka o psie, jego hodowli i tresurze) - tym bardziej, że dla wielu naszych uczniów psy stały się już członkami rodziny.

       

       

      W trakcie blisko półtoragodzinnego spotkania młodzież z uwagą wsłuchiwała się w słowa behawiorysty, który poruszył wiele wątków dotyczących m.in. charakterologii psów rasy północnej (np. Syberian Husky) przeznaczonych do ciągnięcia zaprzęgów. Mówił również o psach ratowniczych i czworonogach pracujących w służbach, wyspecjalizowanych do szukania narkotyków i innych nielegalnych towarów, ładunków wybuchowych, a także osób w terenie. Wyjaśniał na czym polega ich szkolenie i w jaki sposób przygotowywane są do służby. Okazało się, że młodzieży temat nie do końca był obcy, gdyż niektóre z poruszanych zagadnień poznali już za pośrednictwem filmów dokumentalnych.

      Uczniowie nie mieli też większych problemów z odpowiedzią na pytanie dotyczące pochodzenia psa, którego historia nierozerwalnie związana jest z wilkiem, a podczas omawiania problemu nowych ras - sztucznie tworzonych, dostrzegli wady w ich budowie, skutkujące problemami zdrowotnymi.

      Kontakt z czworonogiem - jak przekonywał Paweł Pawlak - jest także jednym z oddziaływań terapeutycznych, które świetnie sprawdza się m.in. podczas pracy z osobami niepełnosprawnymi. Towarzyszący behawioryście Mateusz Prętki od kilku lat w formie zabawy spędza czas z psami z hodowli "Husky z Grodu Halszki", bierze udział w długich spacerach po lesie, kiedy to podpięty jest do psa specjalną linką i musi nawiązać z nim właściwą relację, a jesienią ubiegłego roku podczas Wyścigów Psich Zaprzęgów w Koźlu wziął udział w Pucharze Samoyeda. W trakcie biegu na krótkim dystansie wykazał się dobrą współpracą z psem (obecnym na spotkaniu "Bubą") i choć dla osoby niepełnosprawnej intelektualnie było to duże wyzwanie, równocześnie pozwoliło spełnić cel terapeutyczny. Możliwość rywalizacji ze zdrowymi zawodnikami poskutkowała zwiększeniem własnej wartości, zyskaniem pewności siebie i poczuciem bycia pełnoprawnym członkiem społeczności.

       

      Mateusz zaprezentował młodzieży "Bubę", a jedną z uczennic poinstruował w jaki sposób należy podawać smakołyki, by psiak przyjął pozycję siedzącą, a następnie spokojnie czekał na podanie przysmaków.

      Oczywiście nie obyło się bez ciekawostek kynologicznych, pytań i porad. Słuchacze dowiedzieli się co powoduje problemy związane z niepożądanym zachowaniem czworonogów (np. dlaczego wykazują się niechęcią wobec mężczyzn lub agresją wobec innych psów) i jak należy się zachować podczas spotkania z nieznanym, agresywnym psem (pozycja tzw. żółwika z pewnością nie jest bezpieczna). Paweł Pawlak w sposób szczególny podkreślał, że dużym błędem ludzi jest usilna chęć uczłowieczania psów i nadawanie im ludzkich cech, co niestety negatywnie odbija się na ich wspólnych relacjach.

      Spotkanie dostarczyło uczniom sporą porcję wiedzy, stając się ciekawą, choć dość nietypową lekcją. Zakończyły ją pamiątkowe zdjęcia z sympatycznym "Bubą", który z przyjemnością poddawał się czułym uściskom młodzieży i drapaniu za uchem.

      Dziękujemy klasie I TR oraz wychowawcy za przyjęcie zaproszenia biblioteki i odbycia fascynującej podróży do świata czterech łap, który wciąż kryje przed nami sporo tajemnic! Za obecność dziękujemy również przewodniczącej Rady Rodziców - Żaklin Koniecznej, która wspiera nasze działania.

       

       

       

     • KONCERT ROCKOWY W ROLNIKU?! DLACZEGO NIE! :)

     • Już w poniedziałek, 15 kwietnia w sali gimnastycznej Rolnika będziecie mogli usłyszeć na żywo najciekawszą nową kapelę rockową w Polsce!

      Sad Smiles

      To jest ich czas! W tym roku zagrali na głównej scenie OFF Festivalu Artura Rojka, na głównej scenie Jarocin Festiwalu (wygrali legendarny przegląd Jarocińskie Rytmy Młodych) oraz na Watermill Festivalu w Niemczech!

      - Ten zespół ma wszystko: pasję, charyzmatycznego wokalistę, urocze chórki i młodzieńczy, ale bardzo już dojrzały, bunt. "Gówniarze" - pomyślelibyście. A i tekstów, i grania mogą pozazdrościć niejedni, którzy występują od dekad.- pisze o naszym zespole Sad Smiles Oliwia Kopcik w portalu Muzyka Interia.pl

      Sad Smiles to zespół złożony z czterech nastolatków, którzy kochają muzykę. Średnia wieku w kapeli to… 16 lat, a już piszą dojrzałe teksty, komponują muzykę i tworzą własne piosenki.Mają na koncie wygraną w kilku przeglądach (z Jarocinem na czele), zagrali też wiele koncertów, między innymi przed Pawłem Domagałą, zespołem Raz Dwa Trzy czy grupą Happysad, supportowali też The Subways podczas ich polskiej trasy. Sad Smiles wystąpili przed rokiem na na CieszFanów Festivalu oraz na Takt Festivalu (Serbia – jako headliner), jesienią zagrali na Great September, największym showcasie w Polsce. Tuż po występie na żywo otrzymali… propozycję kontraktu! Nie ma się co dziwić, to sceniczne zwierzęta! Koncerty to ich największa siła!Ten rok też jest pełen dobrych wieści – Sad Smiles wystąpili m.in. na Jarocin Festivalu, OFF Festivalu oraz Watermill w Görlitz (Niemcy).Ich ostatnie trzy single „Miasto Marzeń”, „Nie mogę” i „Świat doskonały” emitowane były w kilkunastu stacjach radiowych z Czwórką, Radiem 357 (Piosenka Dnia) i Radiem Nowy Świat na czele. Obecnie na radoiwych antenach króluje kolejny - "Rutyna".Ciężko tym zdolnym nastolatkom przydzielić konkretne role w zespole, ponieważ każdy z nich gra na wielu instrumentach – pomiędzy piosenkami zamieniają się nimi lawirując z gracją między kablami i mikrofonami.Nie można też zamknąć ich w jednym gatunku muzycznym. To przede wszystkim alternatywny rock, ale nie tylko… Jedno jest pewno – jest tu pasja i energia. Dużo energii!

      Sprawdź: www.facebook.com/SadSmilesBand- jesteśmy też na YouTube i Instagramie

      Bilety w cenie 15 zł do nabycia u członków Samorządu Szkolnego od wtorku.

     • WIOSNĄ NA GILDZIE

     • Wiosna kojarzy się nam przede wszystkim z budzącą się do życia przyrodą i pięknymi wiosennymi kwiatami. Z ich udziałem floryści przygotowują kompozycje i dekoracje, zachwycające swoim wyglądem i pomysłowością. Miejscem w Wielkopolsce, które skupia największą ilość gatunków roślin ozdobnych jest Wielkopolska Gildia Rolno-Ogrodnicza S.A. w Poznaniu. To tutaj zaopatrują się w kwiaty i zieleń ciętą oraz dekoracyjne dodatki  kwiaciarki i dekoratorzy wnętrz z Wielkopolski i województw ościennych. Z funkcjonowaniem Gildii Rolno-Ogrodniczej oraz jej ofertą handlową miały okazję zapoznać się uczennice z 1 klasy Technikum Architektury Krajobrazu  „A” z ZSz nr 2 w Szamotułach. Dzięki uprzejmości pani Joanny Basarab-Moch zastępcy kierownika działu marketingu WGRO S.A. uczennice naszej szkoły wspólnie z wychowawczynią Martą Bekasiak zwiedziły Zintegrowane Centrum Florystyczne zajmujące 10 000 m2, w którym około 350 podmiotów oferuje m.in. kwiaty cięte, rośliny doniczkowe i rabatowe oraz gotowe dekoracje, np. Wielkanocne.

      Nieco mniejszą powierzchnię (ok. 7 tys. m2) zajmują pawilony handlowe z dodatkami florystycznymi, artykułami dekoracyjnymi i sztucznymi kwiatami. 

      - Podstawową formą sprzedaży na rynku jest handel tradycyjny. Niektórzy sprzedający oferują dowóz towaru, bądź łączą handel tradycyjny z nowoczesnym poprzez dodatkową sprzedaż e-commers – wyjaśniała Pani Joanna. Na poznańskim rynku hurtowym usługi e-commers czyli handel elektroniczny już od kilku lat stanowi styl prowadzenia biznesu i robienia zakupów.

      Wielkopolska Gildia Rolno-Ogrodnicza S.A. w Poznaniu, prowadzi wynajem powierzchni handlowych w branży florystycznej, ale także żywnościowej, gdzie sprzedawane są w hurtowych ilościach warzywa, owoce, przetwory owocowo-warzywne i wiele innych. WGRO oferuje swoim najemcom nowoczesną infrastrukturę, zintegrowane systemy bezpieczeństwa, szkolenia oraz promocję.

      Na pierwszoklasistkach największe wrażenie zrobił szeroki asortyment kwiatów ciętych, szczególnie niezliczone odmiany róż, tulipanów wyróżniające się wyjątkowymi barwami, ale także pokrojem kwiatów. Uwagę uczennic przyciągała również bogata oferta gotowych dekoracji Wielkanocnych wykonanych z kwiatów, jak i ceramiki, drewna oraz wielu innych materiałów.  Wyjazd na WGRO, to dla młodych osób sposób na poznawanie branży, to czas na rozbudzanie pasji, zainteresowań florystyką. To także czas wspólnie spędzony z rówieśnikami, który dla młodych osób jest bezcenny.

      Pozostając w wiosennym nastroju „Gildii”, napełnieni optymizmem i radością po udanej wycieczce, życzymy Wszystkim kolorowych i pełnych energii wiosennych dni.

      Ewa Krysztofiak

     • DZIEŃ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

     • 20 marca odbyła się 21 edycja Dnia Przedsiębiorczości. Projekt organizowany jest przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości pod patronatem Prezydenta RP i w naszej szkole ma już wieloletnią tradycję. W tym roku 55 osób miało okazję skorzystać z gościnności firm i instytucji regionu , uczniowie  odbywali jednodniową wizytę w wybranym miejscu pracy. Opiekunowie młodzieży z 41 podmiotów przekazywali jej swoją wiedzę i dzielili się doświadczeniami.  Obserwując czynności pracowników młodzi ludzie mogli zweryfikować swoje wyobrażenia o  danym  zawodzie,pozyskać informację o niezbędnym wykształceniu, umiejętnościach oraz predyspozycjach ,zapoznać się z organizacją i zarządzaniem firmą. Nawiązane kontakty często skutkowały w przeszłości możliwością zatrudnienia po skończeniu szkoły. Wielu osobom pozwoliły na zweryfikowanie swoich wyobrażeń i oczekiwań dotyczących danej pracy. Uczniowie zgodnie podkreślali , że projekt umożliwił im także poznanie ciekawych ludzi , którzy często z pasją  i dużym zaangażowaniem  podchodzili  do swoich codziennych obowiązków.

      Kolejny raz przekonaliśmy się o dużej życzliwości i sympatii dla naszego przedsięwzięcia, chęci pomocy i empatii.

      Wszystkim , którzy przyjęli u siebie młodzież i zechcieli poświęcić jej  swój cenny czas składamy serdeczne podziękowania.

      Adnalis Stylizacja Paznokci,

      Ampol-Merol sp.z.o.o,

      Firma Gastronomiczna Michał Furmaniak,

      Gabinet Podologiczny Daria Miga,

      Gabinet Weterynaryjny Likaon,

      Indywidualne Gospodarstwa Rolne;  Andrzeja  Adamskiego, Mateusza Budycha, Tomasza Jaroszyka, Andrzeja  Kwity, Daniela Synowca, Dariusza Łoja, Jacka Rybarczyka, Jarosława Jaskulskiego, Karola Cudaszewskiego, Mikołaja Warasia, Przemysława Kaczmarka, Sławomira Radomskiego, Rafała Cholewy, Ryszarda Łakoty, Urszuli Dymek, Gospodarstwo Rolno – Sadownicze Dominika Kulińskiego

      IP System Manufacturing Sp. z.o.o,

      JJ Catering Marta Kańska,

      Kulupa Jakub,

      Kwiaciarnia Iwona Szymańska,

      Leroy Merlin Polska Sp.z.o.o

      Mostal CNC Mateusz Hancyk,

      Ogrodnictwo Małgorzata Szukała

      Podkowa Dorota Mleczak,

      Przedszkole nr 1 w Szamotułach,

      Rem-Fach Jacek Sołtysiak,

      Restauracja i Pub Niagara,

      Salonik Włoski,

      Santander Bank Polska S.a,

      Słodka Sowa Pracownia Cukiernicza,

      Stajnia Lucky,

      Straż Miejska w Szamotułach,

      Studio Fryzur Emilia,

      Szkoła Podstawowa w Gaju Małym,

      Werimax,

      Zakład Gospodarki Komunalnej w Szamotułach  

       

      Renata Bednarczyk, Aleksandra Sadek, Katarzyna Zielewicz

     • WIZYTA W ZAGRODZIE SZCZĘŚLIWYCH ZWIERZĄT

     • 15 marca klasa 3KR spędziła dzień w „Zagrodzie szczęśliwych zwierząt” w Białęgach. Jest to ekologiczne, certyfikowane gospodarstwo rolne, promujące edukację wśród dzieci i dorosłych w zakresie zrównoważonego rozwoju, szacunku dla przyrody i zdrowego trybu życia. W trakcie wycieczki młodzież  dowiedziała się, że ponad dwustuhektarowe gospodarstwo uprawia metodami ekologicznymi warzywa, zboża, zioła, oraz drzewa i krzewy owocowe. Produkcja zwierzęca także przedstawia się imponująco. Na terenie zagrody hoduje się ptactwo domowe, świnie wełniste rasy mangalica, krowy mleczne, pszczoły. Nie tylko zwierzętom hodowlanym stwarza się komfortowe warunki życia. Spotkane na wybiegach owce, kozy, zebu, alpaki, bawoły wodne, konie, kuce także otoczone są troskliwą opieką. Jak podkreślała pani prezes gospodarowanie metodami biodynamicznymi stwarza wiele wyzwań, ale gwarantuje zwierzętom i roślinom najbardziej optymalne warunki życia. Podnosi biologiczną wartość gleby. Zagroda prowadzi także warsztaty dla dzieci i młodzieży, oraz działalność agroturystyczną. Sklep znajdujący na terenie gospodarstwa oferuje własne produkty ekologiczne, oraz sprawdzonych producentów ekologicznej żywności.

      Uczniowie mieli okazję odpocząć od szkolnych obowiazków wśród szczęśliwych zwierząt , którym wspaniałe warunki stworzyli pełni pasji i zaangażowania ludzie.

       

      Aleksandra Sadek, Renata Bednarczyk

     • ZBOŻOWE TEMATY

     • Kolejne z cyklu spotkań dla uczniów Technikum Rolniczego z przedstawicielem firmy Napena p. dyrektorem Sławomirem Grzeszkowiakiem dotyczyło technologii uprawy zbóż.
      W głównej części zaprezentowano bardzo bogatą ofertę odmianową dostosowaną do różnych wymagań glebowych i klimatycznych, oczekiwań producenta i odbiorcy. Nie obyło się od przypomnienia wiadomości dotyczących ilości wysiewu. Zwrócono uwagę na brak potrzeby zagęszczania łanu zbóż co przekłada się na opłacalność uprawy. Aby sprostać tym wymogom przygotowano ofertę handlową sprzedaży materiału rozmnożeniowego w jednostkach siewnych. Uczniowie poznali absolutnych liderów odmianowych, między innymi w zakresie potencjału plonowania, odporności na patogeny oraz warunki stresowe związane z niedoborem wody. Uczestnicy spotkania otrzymali materiały drukowane dotyczące odmian zbóż. Dziękujemy p. Sławomirowi Grzeszkowiakowi za przekazanie tak wielu cennych informacji, podzielenie się wiedzą i doświadczeniem.

      Aleksandra Sadek

     • FINAŁ AKCJI WIELKANOCNY KOSZYCZEK DLA SENIORA

     • Podobnie jak w roku ubiegłym Polski Czerwony Krzyż zainicjował akcję Wielkanocny Koszyczek dla Seniora. W ramach akcji zbieraliśmy żywność, słodkości dla osób starszych będących w trudnej sytuacji. Czas świąteczny  to okres  szczególny - nasze wsparcie  dla seniorów pokazuje im, że są wokół ludzie, którzy o nich myślą.

      Zebraliśmy 64,5 kg żywności. Najwięcej kilogramów zebrała klasa III KR pani Anny Kaczmarek - słodka  niespodzianka   dla  zwycięzców zostanie  dostarczona  jeszcze przed świętami. Żywność została dostarczona w dniu 17.03.24  do Rejonowego Oddziału  PCK przez uczniów klasy IKb.  Bardzo dziękuje za zaangażowanie.

      Arleta Danielewicz

     • WARSZTATY NA TEMAT TRANSPLANTACJI

     • W  środę  13 marca grupa uczniów z naszej szkoły wzięła udział w warsztatach  na temat transplantacji organizowanych przez Zespół Szkół nr 2 w  Wronkach  w ramach kampanii społecznej Drugie Życie. Celem kampanii jest propagowanie oświadczeń woli oraz przekazywanie informacji na temat transplantacji. Oświadczenie woli to mały i niepozorny dokument, który dzięki naszemu podpisowi zyskuje ogromną moc. Jest to bowiem świadoma zgoda na oddanie swoich narządów do przeszczepu. Taka decyzja może uratować  życie  i przywrócić zdrowie kilku osobom.  Skutkiem rozmów na ten temat może być zwiększenie liczby  przeszczepów w Polsce. Wiedza ta jest ważna  dla wszystkich - gdyż każdy z nas może być w sytuacji  zarówno biorcy jak i dawcy organu.

      Arleta Danielewicz

     • Stypendia dla rolników od absolwenta „Rolnika”. Firma Kalinowski wspiera młodych!

     • Młodzież z Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach została nagrodzona stypendiami ufundowanymi przez firmę Kalinowski Sp. z o.o. z Kaźmierza. Projekt powstały z inicjatywy absolwenta „Rolnika” – Wojciecha Kalinowskiego za cel stawia sobie wsparcie uczniów technikum, kształcących się w zawodzie rolnik

      Współpraca Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach z firmą Kalinowski, której założycielem oraz prezesem jest wychowanek „Rolnika”, coraz bardziej się zacieśnia i rozwija. Dowodem na to jest projekt stypendialny skierowany do uczniów technikum rolniczego w ramach, którego młodzież osiągająca najwyższe wyniki w nauce otrzymuje od firmy Kalinowski wsparcie finansowe w wysokości 250 zł miesięcznie.

      Stypendium obejmuje okres jednego semestru (5 miesięcy), a wyróżnionym nim mogą zostać uczniowie, którzy uzyskali średnią ocen minimum 4.0, przy czym pod uwagę szczególnie brane są oceny z przedmiotów zawodowych. Wsparcie przyznawane jest od drugiego semestru klasy II trójce najlepszych uczniów z poszczególnych klas technikum.

      W poniedziałek 25 marca prezes firmy Kalinowski - Wojciech Kalinowski wraz z dyrektorem Zespołu Szkół nr 2 - Arkadiuszem Majerem i starostą szamotulskim Beatą Hanyżak dokonali oficjalnego wręczenia stypendiów. W pierwszej edycji projektu nagrodzono nimi:
       

      • Zuzannę Nawrocką, Filipa Jaroszyka, Karola Cholewę (klasa II),
      • Sandrę Radomską, Magdalenę Walaszczyk, Michała Hancyka (klasa III), 
      • Mateusza Kalinowskiego, Michała Babiaka oraz Damiana Kinowskiego (klasa IV).
        

      Stypendyści otrzymali ponadto upominki od starosty Beaty Hanyżak i moc gratulacji.

      Podczas spotkania, w którym udział wzięła także młodzież z klas pierwszych, wielokrotnie podkreślano jak wiele korzyści może przynieść wytrwała nauka zawodu w szkole oraz doświadczenie zbierane w trakcie praktyk. Te odbywać się będą również w firmie Kalinowski, zatrudniającej zresztą sporo absolwentów „Rolnika”. Do poszerzania wiedzy oraz umiejętności zawodowych zachęcał sam prezes.

      - Życzę wam byście zarażali się tą pasją, jaką jest rolnictwo. Jestem wzruszony, że zawód, którego wyuczyłem się w tej szkole, mogę dalej kontynuować w naszej firmie. Jest to moja pasja i chciałbym was zachęcić do nauki, do tego, żebyście zawód ten wykonywali w przyszłości. Jest on bardzo ważny, gdyż żywi całą naszą planetę, niesie za sobą dużo innowacji i ciekawych rozwiązań, przez co na pewno nie jest nudny. Dlatego zachęcam was, byście uczyli się, a później być może spotkali się w naszej firmie i mogli to zawodowo przekładać na dalsze sukcesy – mówił do młodzieży Wojciech Kalinowski.

      Realizacja projektu stypendialnego nie byłaby możliwa, gdyby nie szerokie współdziałanie kaźmierskiej firmy ze szkołą. Zabierając głos dyrektor Arkadiusz Majer dziękował zarówno prezesowi Wojciechowi Kalinowskiemu oraz Justynie Rój-Zawal – dyrektor działu pasz w firmie Kalinowski, jak i swoim współpracownikom zaangażowanym w opracowanie projektu – wicedyrektor Ewie Peraj, wicedyrektorowi Łukaszowi Jancowi oraz Annie Kaczmarek – kierownik szkolenia zawodowego.

      Słowa wdzięczności skierował także w stronę Żaklin Koniecznej – przewodniczącej Rady Rodziców, która jako absolwentka „Rolnika” włączyła się w prace związane z przygotowaniem całego przedsięwzięcia. Serdeczne podziękowania odebrała też starosta Beata Hanyżak reprezentująca organ założycielski szkoły, na której pomoc i wsparcie „Rolnik” zawsze może liczyć.

      Warto zaznaczyć, że firma Kalinowski Sp. z o. o. powstała w 1999 roku w Kaźmierzu. Obecnie wspiera polskie rolnictwo w całym kraju, a jej działalność opiera się na czterech głównych działach. To pasze, fabryka nasienna z własnym, kwalifikowanym materiałem, nawozy i środki ochrony roślin. Firma prowadzi również własne gospodarstwo rolne i znana jest z innowacji – nie tylko w rozumieniu nowoczesnych technologii, ale i w samym podejściu do rolnictwa. Wszak to nieustannie się rozwija i zmienia.

      Stypendystom serdecznie gratulujemy! Mamy nadzieję, że staną się dobrym przykładem dla wszystkich uczniów technikum rolniczego. Wojciechowi Kalinowskiemu i całej firmie dziękujemy zaś za ważne wsparcie. To szalenie miłe, gdy absolwent wraca do szkoły, pragnąc pomagać i motywować młodzież.

       

    • Szkolna wycieczka do Londynu
     • SZKOLNA WYCIECZKA DO LONDYNU

     • Od 9 – 14 marca  uczniowie naszej szkoły  wzięli udział w wycieczce do  Londynu.

      Pierwszy nasz posiłek - słynne fish and chips -  oraz deszczowa pogoda  pozwoliły nam od samego początku doświadczyć prawdziwie angielskiego klimatu.

      Londyn to niewątpliwie raj dla miłośników historii i sztuki, dlatego  odwiedziliśmy, między innymi ,Muzeum Brytyjskie, Galerię Narodową, Muzeum Historii Naturalnej. Miasto to ma tak wiele do zaoferowania, że zobaczenie każdej atrakcji w zaledwie kilka dni jest niemożliwe, jednak podczas naszego pobytu udało nam się  sprawnie odhaczyć najważniejsze punkty na mapie stolicy Wielkiej Brytanii. Widzieliśmy parlament, opactwo Westminster i słynny zegar Big Ben. Panoramę Londynu podziwialiśmy ze słynnego London Eye, a w czasie rejsu po Tamizie dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek od angielskiego przewodnika.   Zwiedziliśmy China Town, Piccadilly Circus i Trafalgar Square – symboliczne miejsca angielskiej stolicy, Korzystaliśmy z metra  co pozwoliło nam poczuć się jak tubylcy w tym pięknym mieście. Niesamowite wrażenia pozwolił nam doświadczyć wieczorny spacer wzdłuż brzegu Tamizy. Wybraliśmy się również do malowniczego Brighton, przeszliśmy się po tamtejszym molo. Mieliśmy okazję zobaczyć słynne klify Seven Sisters - z oszałamiającym widokiem na kanał La Manche.                                                                                            

      Dzięki tym niezwykłym miejscom i niesamowitym ludziom, których codziennie spotykaliśmy- wyjazd ten zapamiętamy na długie lata.

    • Olimpiada Wiedzy o Mleku i Mleczarstwie
     • XLVI OLIMPIADA WIEDZY O MLEKU I MLECZARSTWIE

     • W dniach 13-15 marca , uczennice naszej szkoły: Zofia Jankowiak, Marta Kaczmarek, Gabriela Soloch i Weronika Tomczak (kształcące się w zawodzie Technik Technologii Żywności) wzięły udział w Centralnym Etapie XLVI Olimpiady Wiedzy o Mleku i Mleczarstwie odbywającym się w Kutnie. Miło mi poinformować, że w rywalizacji grupowej jako szkoła zajęliśmy IV miejsce w Polsce, w kwalifikacji indywidualnej tytuł Laureatki uzyskała Gabriela Soloch uzyskując tym samym indeks na Wydział Nauk o Żywności i Żywieniu. Wszystkie finalistki zaś uzyskały zwolnienie z egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, otrzymując automatycznie 100% zdawalności na zaświadczeniu zawodowym.Organizatorem Olimpiady jest KZSM Zw. Rew. W Warszawie. Patronat merytoryczny sprawuje Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie Wydział Nauki o Żywności UWM Olsztyn. Patronem Honorowym jest Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Ogromne gratulacje dla Finalistek i Laureatki.

      Joanna Zawieja

    • Szkoła wodorowa
     • SZKOŁA WODOROWA - EDYCJA 2024

     • Spotkanie drugie, w ramach inicjatywy SZKOŁA WODOROWA edycja 2024, odbyło się w dniu 1 marca 2024 r. w Poznaniu. Uczestnicy zobaczyli zajezdnię MPK przy ulicy Warszawskiej. Zapoznali się z jej funkcjonowaniem  oraz oglądali autobus, napędzany energią pochodzącą z wodoru, przetwarzaną na prąd w ogniwie paliwowym. Urządzenie funkcjonuje jak mała elektrownia na pokładzie pojazdu, czerpiąc paliwo ze zbiorników na wodór umieszczonych na dachu. Reakcja chemiczna zachodząca w ogniwie jest czysta, a jej produktami ubocznymi są woda i ciepło.
      W taborze MPK znajduje się 25 takich pojazdów, które wyróżniają się bardzo niskim poziomem hałasu i wibracji.

      Po południu odbyło się spotkanie w Urzędzie Marszałkowskim z Członkiem Zarządu Województwa Wielkopolskiego Panem Jackiem Bogusławskim. Rozstrzygnięto konkurs na najlepszą prezentację wizualną pt. „Z wodorem w przyszłość” ukazującą wykorzystanie wodoru w wymiarze lokalnym w następnych latach.

      Katarzyna Renn, Anna Kaczmarek

  • Kontakty

   • Zespół Szkół nr 2 im. Stanisława Staszica w Szamotułach, ul. Szczuczyńska 3
   • tel. (+48) 61-29-21-559
   • ul. Szczuczyńska 3
    64-500 Szamotuły
    Poland
   • Dyrektor: Arkadiusz Majer
   • Wicedyrektorzy: Ewa Peraj, Łukasz Janc
   • Kierownik szkolenia praktycznego: Anna Kaczmarek
   • NIP: 787-10-30-195
   • REGON: 000100078
   • Kontakt z administratorem strony: piotr.gotowy@poczta.onet.pl
    piotr.gotowy@zsnr2-szamotuly.pl
  • Logowanie