Fotorelacja z Dnia Sportu w "Rolniku"
- 5
"W poszukiwaniu tajemniczego ogrodu..."
- 41
W piątek 7.06.2024r. klasy I Ka, I Ga, II KR oraz II O wzięły udział w wycieczce do „Ogrodów Tematycznych – Hortulus” oraz „Ogrodów Hortulus Spectabilis” w Dobrzycy.
Młodzież miała okazje zwiedzić starannie przygotowane kompozycje roślinne w wyszukanych i odpowiednio kolorystyczne dobranych barwach, gdzie znajdowały się elementy architektury i sztuki ogrodowej. Tutaj można zachwycić się cudownym klimatem ogrodów japońskich, angielskich , francuskich oraz znaleźć miejsce do zabawy, medytacji oraz wypoczynku.
Jest to unikatowy teren z największym w świecie labiryntem grabowym , który powstał z osiemnastu tysięcy sztuk sadzonek tego drzewa. Labirynt zajmuję powierzchnię 1 ha, natomiast ściany mierzą 2 m wysokości, łączna długość jego korytarzy wynosi 3,2 km.
Po środku labiryntu znajduje się 20 metrowa wieża widokowa, której oryginalna konstrukcja przypomina wzór podwójnej nici DNA. Dookoła tego miejsca widać otaczające ogrody Magii, Energii, Czasu i Przestrzeni”.
Po wspaniale spędzonym czasie młodzież naszej szkoły udała się do nadmorskiej miejscowości Ustronie Morskie. Urokliwe zakątki oraz szum lazurowego morza wprowadziły nastolatków w klimat wakacji i wyczekiwanego odpoczynku.
Katarzyna Zielewicz
Renata Bednarczyk
Marta Bekasiak
Joanna Przygocka
Joanna Tysiak
Zespół Szkół nr 2 w Szamotułach - oferta na rok szkolny 2024/2025
Polsko – niemiecka wymiana uczniowska z Martin – Buber – Schule z Gross Gerau
- 111
W dniach 20-25 maj 2024 uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w polsko – niemieckiej wymianie uczniowskiej z Martin – Buber – Schule z Gross Gerau współfinansowanej przez organizację Polsko – Niemiecka Współpraca Młodzieży.
Było to spotkanie młodzieżowe w dwóch miastach Drezno i Wrocław.
W stolicy Saksonii zwiedziliśmy starą i nową część miasta, realizowaliśmy projekt i braliśmy udział w zajęciach integracyjnych. Płyneliśmy najstarszym parowcem rzeką Łabą. Byliśmy również w najpiękniejszej mleczarni na świecie Dresdner Molkerei, wyłożonej fantazyjnymi kafelkami firmy Dresdner VIlleroy Und Bosch. W nowej części miasta spacerowaliśmy urokliwymi uliczkami Kunstpassage. Natomiast we Wrocław zwiedzanie zaczęliśmy od Starówki, która budzi zachwyt malowniczymi kamienicami. Byliśmy również w Afrykarium, Zoo i Hydropolis.
W trakcie spotkania z młodzieżą z Martin Buber Schule uczniowie realizowali projekt edukacyjny pt. „ Wrocław – Drezno – podobieństwa i różnice”. W czasie pobytu uczniowie integrowali się z grupą niemiecką i doskonalili znajomość języka niemieckiego a jednocześnie próbowali naszym kolegom i koleżankom z Niemiec pokazać piękno naszego języka ojczystego. Wykonując zadania projektowe, pracując w grupach uczniowie mogli sprawdzić swoje kompetencje językowe wychodząc poza rzeczywistość klasową, co z pewnością zaprocentuje w przyszłości.
W czasie wyjazdu nawiązane zostały nowe znajomości i przyjaźnie, które przetrwają na długi czas.
Ewa Kobylińska
Magdalena Wilska
eduresized_Logo_PNWM_PION_RGB_(do_internetu)_(z_dopiskiem).jpg
KOMUNIKAT
Informujemy, że dyplomy zawodowe dla absolwentów Technikum można odebrać od 27 maja 2024 r. w sekretariacie szkoły od godz. 8:00 do 14:30.
"Zielone patrykowe przekąski imprezowe"
Niezmiernie miło jest nam poinformować, że uczennica Joanna Walaszczyk z klasy 2GT wygrała konkurs z okazji Dnia św. Patryka, organizowany przez Fundację Kultury Irlandzkiej i Kerrygold- Smak Irlandii. Jej pomysł na "Zielone patrykowe przekąski imprezowe" spotkały się z uznaniem jury konkursu.
Martyna Kustoń
III edycja KONWENTU FANTASTYKI "HALSZKON"
- 1
W sobotę 27 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 2 w Szamotułach zagościł Halszkon. W salach lekcyjnych odbywały się warsztaty rękodzielniczo- graficzne , osoby chętne mogły zaprojektować swojego robota, wysłuchać prelekcji na temat driftu w realu i popkulturze oraz zastanowić się nad tezą ” Sauron.... geniusz czy szaleniec?”. Na korytarzach można było spotkać Star Warsów oraz Warhammera. W organizację imprezy zaangażowali się uczniowie klasy II liceum oraz II i III technikum. Były to działania w ramach szkolnego wolontariatu. Serdeczne podziękowania dla naszych wolontariuszy - za poświęcony czas wolny , uśmiech.
Arleta Danielewicz
Targ Szamotulskiej Baby i Zielony Targ - impreza w barwach natury
Kilkaset osób wzięło udział w Targu Szamotulskiej Baby oraz towarzyszącym mu Zielonym Targu - wydarzeniu cyklicznie organizowanym przez Fundację Varietae, w tym roku we współpracy ze stowarzyszeniem Kopernika 4 oraz Zespołem Szkół nr 2 w Szamotułach
To właśnie szamotulski "Rolnik" stał się gospodarzem imprezy, która za cel - prócz dobrej zabawy - stawiała sobie propagowanie idei proekologicznych, w tym troskę o środowisko naturalne wśród społeczności lokalnej.
W sobotnie popołudnie 18 maja teren przy szkole niemal po brzegi wypełnili mieszkańcy Szamotuł i ościennych miejscowości. Do "Rolnika" zawitały dzieci, młodzież, ich rodzice a nawet dziadkowie! Bogaty program imprezy i przepiękna pogoda, wiele osób skłoniły do spędzenia słonecznego popołudnia w plenerze. Działo się faktycznie sporo!
W budynku szkoły lokalni producenci zachwalali swoje wyroby. Można było zaopatrzyć się w pyszne, zdrowe miody, zioła i naturalne przyprawy, chleby własnego wypieku oraz produkty spożywcze (i nie tylko) powstałe na bazie lawendy Na miłośników sztuki czekały z kolei stoiska z rękodziełem - przygotowane przez twórców z regionu oraz młodzież.
W szkolnym holu działała słodka kawiarenka z mnóstwem pysznych wypieków, ufundowanych przez Arkadiusza Płoskiego (za co serdecznie dziękujemy!). Młodzież częstowała orzeźwiającą lemoniadą, a z myślą o głodomorach przyszli szefowie kuchni przyrządzili aromatyczną zupę gulaszową.
Na terenie między gmachem szkoły a internatem zorganizowano tzw. wyprzedaż garażową - główne założenie Targu Szamotulskiej Baby. Tu każda zainteresowana osoba mogła za niewielkie pieniądze zaopatrzyć się w przedmioty z drugiej ręki, oferowane przez wystawców. Swoje stoisko przygotował również Zespół Szkół nr 2 w Szamotułach.
Akademia Twórczego Rozwoju zaprosiła najmłodszych do udziału w kreatywnych grach i zabawach plenerowych. Tańców też nie brakowało! Natomiast za sprawą magicznych farb dzieci - jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki - zamieniały się w ulubione zwierzaki, superbohaterów i postaci z bajek.
Profesor Bartosz Korpik po raz kolejny dał się poznać, jako utalentowany florysta Prowadzone przez niego warsztaty tworzenia bukietów z wykorzystaniem kwiatów i roślin polnych okazały się pasjonującą lekcją z mnóstwem cennych wskazówek. Nieprzypadkowo zatem cieszyły się sporym zainteresowaniem!
Tłoczno było też przed gmachem "Rolnika", gdzie odbywał się Zielony Targ. Mieszkańcy dzielili się nadwyżką roślin z domowych zbiorów, dzięki czemu - zamiast do kosza - mogły one trafić do osób poszukujących sadzonek ziół, warzyw, owoców, czy kwiatów. Nieopodal działała mini "strefa poradnictwa", z której garściami czerpano wiedzę praktyczną dotyczącą m.in. projektowania ogrodów.
Przed szkołą pojawiły się również stoiska lokalnych producentów i hodowców, oferujących rośliny w promocyjnych cenach. Byli z nami:
- Ogrodnictwo Szymańscy - Tryszczyńscy Ordzin
- Szkółka Roślin Ozdobnych Podrzewie
- Szkółka Traw Sycyn
Z trudem można byłoby wymienić wszystkie atrakcje towarzyszące imprezie. Faktycznie - było ich sporo! Warto jednak wspomnieć jeszcze o warsztatach z jogi, prezentacji olejków eterycznych oraz o cudownych drewnianych domkach, szafeczkach i latarenkach, które można było zakupić jako ciekawą dekorację wnętrza.
Niemałym zainteresowaniem cieszyła się też strefa relaksu, gdzie na ogromnych poduszkach i leżakach, w cieniu kojących drzew, można było nie tylko wypocząć, ale i uciąć sobie krótką drzemkę!
Jednym słowem - było naprawdę wspaniale! Dziękujemy Fundacji Varietae oraz stowarzyszeniu Kopernika 4 za zaproszenie do współpracy przy cudnej zielonej inicjatywie!
Podziękowania należą się wszystkim uczestnikom, wystawcom, osobom prowadzącym warsztaty, jak również nauczycielom i młodzieży z "Rolnika", a także pracownikom obsługi szkoły. Niskie ukłony i słowa wdzięczności za wsparcie kierujemy także w stronę:
- Szkolnego Koła Wolontariatu i pani profesor Arlety Danielewicz,
- Samorządu Uczniowskiego "Rolnika" i pani profesor Joanny Zawiei,
- dyrekcji szkoły, w tym wicedyrektora Łukasza Janca.
Wydarzeniu towarzyszyła szczytna akcja pomocy. Środki, które trafiły do puszek znajdujących się na stoiskach gastronomicznych oraz na stoisku Zespołu Szkół nr 2 zostaną przeznaczone na rzecz pogorzelców z Koźla oraz schroniska dla zwierząt w Przyborówku. Bo... warto pomagać!
47
Zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym
Książka papierowa, czy elektroniczna? Oto jest pytanie... Młodzież dyskutowała!
Tradycja, czy nowoczesność? Młodzież z szamotulskich szkół średnich pochyliła się nad tym pytaniem w ramach panelu dyskusyjnego, organizowanego przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Szamotuły. W debacie o książce - jej formach i przyszłości - wzięli udział uczniowie z "Rolnika"
Czy pamiętacie kiedy i - być może również - dlaczego, książka pojawiła się w waszym życiu? To pytanie rozpoczęło dyskusję poświęconą szeroko rozumianemu czytelnictwu, która w poniedziałek 13 maja odbyła się w auli biblioteki miejskiej. Wydarzenie zorganizowane zostało w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek, w partnerstwie z Zespołem Szkół nr 2 w Szamotułach.
Do udziału w panelu dyskusyjnym organizatorzy zaprosili młodych autorów związanych z regionem - Karolinę Zielińską i Roberta Batorego, a także młodzież z szamotulskich szkół średnich. "Rolnika" reprezentowała Julia Badurska - uczennica klasy III HB oraz młodzież z klasy II HB, która wraz z opiekunkami - p. prof. Anną Dolińską i p. prof. Joanną Vowie zasiadła na widowni. W rolę prowadzącej debatę wcieliła się zaś Magda Prętka (bibliotekarka z ZS nr 2).
Wydarzenie przybrało formę rozmowy podczas, której uczestnicy próbowali rozstrzygnąć budzącą niemałe emocje wśród czytelników kwestię: Książka papierowa, czy elektroniczna? Było ciekawie i inspirująco, gdyż prezentowane racje i przemyślenia skłaniały do podejmowania nowych tematów.
Osoby uczestniczące w panelu zastanawiały się nad tym, czy książka w tradycyjnej formie pewnego dnia przestanie istnieć. Dyskutowano o wadach i zaletach ebooków oraz audiobooków, porównując je z książką drukowaną. Nie zabrakło też odniesień do problemu czytelnictwa wśród młodzieży, która - jak mówiła Julia Badurska - coraz częściej myśli "obrazem" docierającym do niej w formie krótkich filmików oraz zdjęć, a przez to nie potrafi skupić się na dłuższej formie pisanej. Autorzy podkreślali z kolei inspirujący charakter literatury, gdyż to właśnie zamiłowanie do książek skłoniło ich do rozpoczęcia swojej własnej przygody z pisaniem.
Z trudem można byłoby przywołać wszystkie wątki, tematy i kwestie poruszone podczas panelu. Ten trwał aż godzinę. W trakcie podsumowania wydarzenia okazało się jednak, że pomimo rozwoju technologicznego i wzrastającego tempa życia, to wcale nie książka elektroniczna wygrała dyskusję.
Choć zdania były podzielone - zarówno wśród osób uczestniczących w debacie, jak i wśród publiczności, przeważały jednak głosy "za" książką papierową. Bo niepowtarzalny zapach farby drukarskiej, wspomnienia związane z przerzucaniem kolejnych stron, czy widok ulubionych tytułów na półce, zawsze górować będą nad bezrefleksyjnym formatem PDF i plikiem audio nawet z najlepszym lektorem. Mimo to młodzież oraz autorzy potrafili dostrzec zalety nowoczesnego wymiaru książki.
Spotkanie w bibliotece zakończyły brawa i serdeczne podziękowania dla uczestników. Robert Batory opowiedział również o swoim debiucie literackim.
Panel dyskusyjny okazał się niezwykle ciekawą i inspirującą inicjatywą - nie tylko do rozważań nad szeroko rozumianym czytelnictwem i przyszłością książki, ale i inspirującą do tego, by po literaturę - w jakiejkolwiek formie - wciąż sięgać. To było fantastyczne doświadczenie!
fot. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Szamotuły
Akcja "Góra Grosza"
No Backpack Day
- 9
23 kwietnia już po raz trzeci w naszej szkole obchodziliśmy „No BackPack Day”, czyli Dzień bez plecaka. Zabawa polega na tym, aby tego dnia przyjść do szkoły bez plecaków, jednocześnie przynosząc wszystkie potrzebne podręczniki i przybory szkolne.
Skąd w ogóle wziął się ten nietypowy pomysł?
Dzień bez plecaka to już święto, które pochodzi z USA. Zostało ono wymyślone w celu zwiększania świadomości trudnych warunków bytowych oraz problemów z dostępem do edukacji milionów dzieci i młodzieży na całym świecie.
Dzień bez plecaka wymyśliła Amerykanka Mongai Fankam, aktywistka i założycielka fundacji „Fankam”, która jako dziecko jeździła do Kamerunu, gdzie poznała, z jak wielkimi trudnościami z dostępem do przyborów i artykułów szkolnych borykają się tamtejsze dzieci.
Zaczęła więc działać we własnej szkole, zachęcając swoich uczniów, aby zamiast w pełni wyposażonego plecaka, swoje pomoce naukowe i książki przynieśli w foliowych torebkach. Wraz z czasem ta nietypowa akcja rozrosła się do ogromnych rozmiarów, docierając również do Polski.
W naszym kraju ten dzień traktowany jest w formie zabawy, w której wybrany przez samorząd uczniowski dzień, na przełomie kwietnia i maja, wszyscy chętni uczniowie i nauczyciele przychodzą do szkoły bez plecaków i toreb, ale za to z potrzebnymi przyborami i książkami.
W minionym tygodniu po raz kolejny zorganizowano to wydarzenie w murach naszej szkoły i ponownie uczniowie zaskoczyli nas swoją kreatywnością. Szczególną wyobraźnią wykazała się młodzież z klasy 1HB która udowodniła, że nawet stolik do kawy może zastąpić plecak:)
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w zabawie.
Samorząd Uczniowski
Joanna Zawieja
Specjaliści z CDR informują, doradzają, wspierają...
- 10
Choć coraz częściej producenci rolni wybierają źródła informacji z sieci, to kontakt z dobrym specjalistą jest wciąż niezastąpiony. W kwietniu podczas zajęć praktycznych kl 1 Technikum Rolniczego z ZSz nr 2, której wychowawcą jest Pan Piotr Sołtysiak, gościła specjalistę Iwonę Świechowską z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie oddział w Poznaniu. Pani Iwona opowiadała młodzieży, przede wszystkim o wielostronnej działalności organizacji.
- Głównym celem Centrum jest doskonalenie wiedzy i umiejętności doradców rolnych, ale też przedstawicieli instytucji i organizacji rolniczych, samorządów terytorialnych, Lokalnych Grup Działania i rolników. Podnoszenie kompetencji, poszerzanie wiedzy i nabywanie umiejętności zawodowych, jest niezwykle ważne szczególnie w kontekście dynamicznych i nieprzewidywalnych zmian zachodzących w rolnictwie.
Specjalistka szczególnie zwracała uwagę młodzieży na działania wspierające ochronę bioróżnorodności oraz rozwój rolnictwa ekologicznego. Do działań tych można zaliczyć innowacje ekologiczne, dobre praktyki oraz różnego typu projekty, np. wspieranie inicjatyw na obszarach chronionych Natura 2000, Rolniczy Handel Detaliczny.
Młodzież z zainteresowaniem śledziła ofertę szkoleń dotyczących: prowadzenia sadów tradycyjnych, hodowli ras rodzimych zwierząt, uprawy roślin miododajnych, agroleśnictwa czy poszerzania listy gatunków roślin uprawnych i starych odmian.
Bardzo ważnym elementem działalności Centrum jest także doradztwo w zakresie płatności bezpośrednich, finansowania działań w ramach WPR, obecnie - na lata 2023-2027. A także wdrażanie oraz upowszechnianie innowacji na obszarach wiejskich (cyfryzacja i nowe technologie), dzięki stworzonej sieci gospodarstw świadczących usługi demonstracyjne.
Centrum Doradztwa Rolniczego ma swoją siedzibę w Brwinowie oraz Oddziały w Poznaniu, Krakowie, Radomiu i Warszawie, współpracuje, m.in. z ośrodkami doradztwa rolniczego, instytucjami administracji rządowej i samorządowej, placówkami naukowo-badawczymi.
Podczas jednodniowego spotkania trudno było omówić wszystkie działania CDR czy odpowiedzieć na pytania, które nurtują młodych rolników. Dlatego mamy nadzieję, na kolejne takie spotkania. Bardzo dziękujemy Pani Iwonie za ogromną dawkę wiedzy i porad!
Ewa Krysztofiak
III Środkowoeuropejskim Forum Technologii Wodorowych H2 Poland
- 1
W dniu 24 kwietnia 2024 r., uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach, brali udział w III Środkowoeuropejskim Forum Technologii Wodorowych H2 Poland, które odbyło się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Wydarzenie to absorbuje najważniejsze podmioty odpowiedzialne za dekarbonizację i gospodarkę wodorową w Europie. Zaproponowane zostały nowoczesne technologie związane z wykorzystaniem wodoru. Przedstawiono liczne prezentacje dotyczące gospodarki wodorowej oraz warsztaty edukacyjne dla nauczycieli, Open Space. Nasi uczniowie brali udział w konkursie dotyczącym technologii wodorowych zdobywając drobne upominki.
Katarzyna Renn, Renata Bednarczyk, Aleksandra Adamczak
Konkursowe dziewczyny! Przyszłe szefowe kuchni z "Rolnika"
Zespół Szkół w Objezierzu już po raz siedemnasty stanął za organizacją Międzyszkolnego Konkursu Gastronomicznego, sprawdzającego wiedzę praktyczną oraz umiejętności przyszłych szefów kuchni. Do pasjonującej „rywalizacji na smaki” w tym roku przystąpiła młodzież z 6 wielkopolskich szkół. W piątek 19 kwietnia w Objezierzu spotkali się uczniowie z Sierakowa, Poznania, Trzcianki oraz Wągrowca. Nie zabrakło przedstawicieli gospodarzy oraz bardzo dobrze zapowiadających się młodych kucharek z Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach – Michaliny Powolnej (uczennica klasy III GO) i Oliwii Kowalak (uczennica klasy III BR).
Konkurs przeprowadzony został w dwóch kategoriach tematycznych. Zadaniem uczestników pierwszej z nich było przygotowanie polędwiczki wieprzowej w daniu zasadniczym. Młodzież biorąca udział w zmaganiach drugiej kategorii musiała zaś stworzyć deser z wykorzystaniem śmietany kremowej.
Oba zadania do łatwych wcale nie należały – tym bardziej, że maksymalny czas na ich wykonanie wynosił 3 godziny w ciągu, których uczestnicy musieli przygotować nie jedną, lecz pięć porcji poszczególnych dań. Testowali je kolejno: dyrektor, menadżer oraz główny szef kuchni poznańskiego Hotelu Mercure. Poprzeczka zawieszona została naprawdę wysoko.
Uczennice „Rolnika” spisały się wyśmienicie! Michalina Powolna, która do konkursu przygotowywała się pod okiem pani Joanny Przygockiej, wykonała oryginalny deser „Sweet Suprise”, składający się z kremu śmietanowego na bazie jaj ze śmietaną, musu z pomidorami doprawionego cynamonem i lionką oraz biszkoptów nasączonych naparem z kawy i Amaretto. Z kolei Oliwię Kowalak do konkursowych zmagań przygotowywał pan Arkadiusz Płoski. „Popieprzone polędwiczki” – bo tak trzecioklasistka zatytułowała swoje popisowe danie – w istocie były aromatyczną potrawą mięsną, którego smak dopełniły m.in. warzywa sezonowe – marchew oraz zielone szparagi.
Dziewczęta wykazały się kulinarną inwencją twórczą. Udział w konkursie stał się dla nich ciekawym doświadczeniem, pozwalającym sprawdzić nabytą dotychczas wiedzę. Z drugiej strony był doskonałą formą zabawy – wszak, gdy robi się to, co wynika z czystej pasji, rywalizacja okazuje się być przyjemnością!
Co prawda uczennicom nie udało się zająć czołowych miejsc, ale nie bez znaczenia pozostaje wyróżnienie przyznane Michalinie Powolnej przez publiczność! Serdecznie gratulujemy!
Dziewczętom dziękujemy za godne reprezentowanie „Rolnika” na szczeblu międzyszkolnym. Jesteśmy przekonani o tym, że Oliwia i Michalina światem kulinariów jeszcze zawojują!
18
Zakończenie nauki w Liceum Ogólnokształcącym dla Dorosłych
- 13
26 kwietnia o godz. 16.00 zakończyli naukę słuchacze Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych. W piękne, piątkowe popołudnie świadectwo ukończenia szkoły otrzymało 21 słuchaczy, którzy przez sześć semestrów z godną podziwu odpowiedzialnością łączyli szkolne obowiązki z życiem zawodowym i prywatnym. W uroczystości wzięli udział dyrektorzy szkoły: Arkadiusz Majer i Łukasz Janc, opiekunka grupy Anna Kaczmarek oraz nauczyciele uczący w tym semestrze.
Ósmoklasiści w „Rolniku”. Zespół Szkół nr 2 zaprosił do siebie!
„Dzień promocji” szkoły był wydarzeniem szczególnym, obfitującym w wiele wrażeń i ciekawych rozmów z ósmoklasistami. „Rolnik” zaprezentował swoją ofertę edukacyjną przekonując, że to dobry wybór w odniesieniu do kolejnego szczebla edukacji
W środę 17 kwietnia drzwi do szamotulskiego „Rolnika” otworzyły się na oścież, a dyrekcja, nauczyciele
i uczniowie serdecznie powitali w nich młodzież ze szkół podstawowych.Wydarzenie w istocie było szczególne – wszak „dzień promocji”, podczas którego Zespół Szkół nr 2 w Szamotułach prezentuje swoją ofertę edukacyjną, to świetna okazja do pochwalenia się osiągnięciami uczniów, bazą oraz wyposażeniem pracowni i sal lekcyjnych. Goście mogą wówczas spotkać się i porozmawiać z dyrekcją oraz członkami grona pedagogicznego, a przede wszystkim zaś bliżej poznać zawody i kierunki, w których kształci „Rolnik”.
Tegoroczna promocja szkoły była bardzo udana. Wydarzenie odbyło się w dwóch odsłonach. Od rana aż do wczesnego popołudnia „Rolnika” odwiedziło wielu ósmoklasistów wraz ze swoimi szkolnymi opiekunami. Byli to zarówno uczniowie szamotulskich podstawówek, jak i szkół działających w ościennych miejscowościach.
Młodzież z dużym zainteresowaniem przyglądała się stoiskom zorganizowanym w sali gimnastycznej, na których uczniowie Zespołu Szkół nr 2 przy wsparciu nauczycieli poszczególnych przedmiotów, zaprezentowali kierunki oraz zawody, których tajniki zgłębiają. Goście mogli zatem dowiedzieć się, jak przebiega nauka w technikum, szkole branżowej oraz w liceum ogólnokształcącym, a przy tym poznać szereg ciekawostek związanych z edukacją w „Rolniku”. Na stoiskach promocyjnych znalazł się sprzęt wykorzystywany podczas zajęć, zorganizowano również degustację małej gastronomii. Czytelnia z kolei zaadaptowana została na kawiarenkę, w której częstowano słodkimi wypiekami i owocami.
Późnym popołudniem natomiast szkołę wizytowali rodzice ósmoklasistów, którzy spotkali się z dyrektorem Arkadiuszem Majerem. Gospodarz „Rolnika” opowiedział o ofercie edukacyjnej, budynkach i pracowniach, w których odbywają się zajęcia dydaktyczne, a także o zapleczu noclegowym w internacie, z którego skorzystać może młodzież spoza Szamotuł. Wyjaśnił też zasady w oparciu, o które realizowane są zajęcia praktyczne u pracodawców. Mówiąc z kolei o zajęciach dodatkowych, nie krył dumy z osiągnięć młodzieży odnoszonych na zawodach sportowych, olimpiadach i konkursach tematycznych.
Informacje na temat poszczególnych typów szkół działających w ramach „Rolnika” rodzice uzupełniali rozmawiając z nauczycielami oraz uczniami na stoiskach promocyjnych. Zaglądali również do wybranych sal lekcyjnych, gdzie dodatkowo mogli poszerzyć swoją wiedzę np. z zakresu nauki w liceum ogólnokształcącym.
„Dzień promocji” przyniósł wiele wrażeń i refleksji. W jego przygotowanie zaangażowana była niemal cała społeczność szkoły (także uczniowie) pod przewodnictwem pani wicedyrektor Ewy Peraj. Mamy nadzieję, że z ósmoklasistami, którzy odwiedzili „Rolnika” 17 kwietnia ponownie spotkamy się we wrześniu. Wszak to bardzo dobry wybór w odniesieniu do kolejnego szczebla edukacji.
6
Dzień języka angielskiego
- 1
23 kwietnia to święto Anglii i jednocześnie dzień urodzin i śmierci Williama Szekspira. Z tej okazji w Zespole Szkół nr 2 w Szamotułach obchodziliśmy Dzień Języka Angielskiego. Uczennice i uczniowie mieli okazję zakosztować angielskiej herbatki (z mlekiem), która była przygotowana właśnie w ramach rocznicy urodzin i śmierci Szekspira.
Cała społeczność szkoły mogła zmierzyć się z quizem wiedzy o krajach anglojęzycznych, a mistrzem tej wiedzy został Kacper Obara z kl 3 LO.
Uczniowie naszej szkoły wzięli też udział w konkursie na najsprawniej wypowiedziany łamaniec językowy, tzw. tongue twister. Tutaj zwycięzcą został Dawid Spychała, również z 3 kl LO.
Klasy przygotowały też plakaty dotyczące Anglii, dzięki którym powstała The Wall of Posters.
Martyna Kustoń,
Joanna Tysiak.
Europejski dzień śniadania
- 5
24 kwietnia obchodzimy Europejski Dzień Śniadania, który ma przypominać o tym, jak ważną rolę dla zdrowia człowieka odgrywa ten pierwszy posiłek w ciągu dnia.
„Znajdź czas na śniadanie” – to hasło przewodnie Europejskiego Dnia Śniadania.
Według zasad zdrowego żywienia w ciągu dnia powinniśmy spożywać 4-5 posiłków co 3-4 godziny. Taki rozkład posiłków ułatwia utrzymanie prawidłowego poziomu cukru we krwi i właściwej masy ciała. Śniadanie powinno stanowić 25-30 proc. dziennego zapotrzebowania na energię, dlatego nie powinniśmy go pomijać.
Właściwie skomponowane śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia.
Z tej okazji nasi uczniowie z klasy 2G (Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych)
podczas zajęć praktycznych przygotowali śniadania, które królują na europejskich stołach.
Uczniowie wykazali się kreatywnością i spójrzcie na ich wyśmienicie przygotowane europejskie śniadania.
Malgorzata Rosada
Zdjęcia: W. Pilarska 4G
Powiatowy Projekt Wizyt w Miejscach Pamięci - Żabikowo
- 14
W dniach 17-18 kwietnia uczniowie klas maturalnych 4 HB, 5 GRp i 5 KTp odwiedziło Muzeum Martyrologiczne w Żabikowie. Wyjazdy były związane z realizacją Powiatowego Projektu Wizyt w Miejscach Pamięci, w którym nasza szkoła uczestniczy od wielu lat. Dla uczniów odwiedzających to miejsce jest to zawsze żywa lekcja historii poparta zwiedzaniem miejsca, w którym znajdował się Obóz Karno – Śledczy podczas II wojny światowej. Uczniowie liceum i technikum mieli okazję zwiedzić muzealną ekspozycję połączoną z prelekcją pracownika muzeum. Następnie nasi maturzyści rozwiązywali zadania przygotowane na specjalnych kartach pracy. Na zakończenie wizyty w Żabikowie zapaliliśmy znicz przy pomniku „Nigdy wojny”. Należy wspomnieć, że cały projekt realizowany jest przez wszystkie szkoły prowadzone przez Powiat Szamotulski i wywiera duży wpływ na młodzież, skłaniając do refleksji oraz rodząc chęć poznania historii XX wieku. W poprzednich latach młodzież z wielu klas naszej szkoły odwiedzała miejsce na którym znajdował się niemiecki Obóz Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem.
Anna Kustoń, Martyna Kustoń, Piotr Gotowy, Daniel Kuzara
Archiwum Aktualności