Ależ to była impreza! Druga edycja festynu "Oblicza Rolnika" na długo zapadnie w pamięci Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach oraz Wielkopolskiej Izby Rolniczej (organizatorzy) jako wydarzenie absolutnie wyjątkowe! Takie, które połączyło kilka pokoleń mieszkańców - od maluchów po seniorów - ale i takie, które - dzięki zaangażowaniu mnóstwa osób - po raz kolejny dowiodło, jak wielka siła i jak wiele korzyści kryje w sobie współdziałanie. A było tak...
W sobotnie popołudnie 21 września teren przy szamotulskim "Rolniku" zamienił się w ogromne pole piknikowe. Zawitało tu sporo mieszkańców Szamotuł, jak i miejscowości ościennych, a także przedstawiciele władz samorządowych. Obecna była starosta szamotulska Beata Hanyżak wraz z radnym powiatowym Tomaszem Runowskim, burmistrz Szamotuł Piotr Michalak oraz szamotulski radny Bartosz Węglewski. Nie zabrakło również przedstawicieli Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i - rzecz jasna - głównego partnera imprezy - Wielkopolskiej Izby Rolniczej.
Dzięki realizacji projektu "Smacznie i zdrowo z polską wieprzowiną" (finansowanego ze środków Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego) na gości czekały darmowe specjały kulinarne, przygotowane przez uczniów. Zajadano się m.in. pyszną kaszanką, pieczoną kiełbaską i karkówką, pożywnym spaghetti, aromatyczną zupą gulaszową oraz tradycyjną grochóweczką. Młodzież częstowała ponadto słodkimi wypiekami, kawą, herbatą, a także zdrowymi sokami, wyciskanymi na bieżąco z warzyw i owoców. Były lody dla ochłody z food truck'a, cukrowa wata oraz napoje dostępne na stoisku sklepiku szkolnego.
Niemałe emocje (ale i moc uśmiechu) towarzyszyły przebojowym gospodyniom, biorącym udział w konkursie kulinarnym. Do walki o zacny tytuł tych najlepszych z najlepszych stanęły:
- uczennice Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach,
- mamy reprezentujące Radę Rodziców,
- członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Lulinku,
- członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Otorowie,
- członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Wilkowie.
Każda z drużyn przygotowała prawdziwe smakołyki z wieprzowiną w roli głównej, a komisja konkursowa stanęła przed niezwykle trudnym zadaniem. Wybór zwycięskiego dania okazał się bowiem... niemożliwy, gdyż wszystkie specjały dosłownie skradły serca, a raczej żołądki jury! Zacny tytuł wygranych przypadł zatem wszystkim zespołom, do których - prócz pamiątkowych dyplomów - powędrowały pojemne termosy na żywność.
Kulinarną magię czuć było w "Rolniku" aż do wczesnego wieczora. Duża w tym zasługa Michaliny Powolnej - uczennicy Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach i uczestniczki programu telewizyjnego MasterChef Junior, która specjalnie z okazji festynu pokusiła się o wyjątkowy pokaz! Przyrządzonych przez nią dań można było oczywiście skosztować, a chętnych - jak nietrudno się domyślić - nie brakowało. Sycąca zupa oraz popisowe mini burgerki z szarpaną wieprzowiną zniknęły w mgnieniu oka! Podobnie zresztą, jak pozostałe mistrzowskie pyszności szefowej Michaliny!
Domowe przetwory czekały na przepięknie przystrojonym stoisku Rady Rodziców. Sympatyczne mamy zachwalały m.in. kompot z dyni, powidła śliwkowe i jedyny w swoim rodzaju smalec, serwowany obowiązkowo na świeżo wypieczonym chlebie.
Samorząd Uczniowski po raz kolejny przeszedł sam siebie! Przygotowana przez młodzież loteria fantowa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem i niezwykle pozytywnym odbiorem ze strony gości. Trudno zresztą przecenić zaangażowanie uczniów oraz ich opiekunki - pani Joanny Zawiei - w organizację i przeprowadzenie festynu.
Park przy internacie wypełniły stoiska zaprzyjaźnionych z "Rolnikiem" firm, instytucji, uczelni wyższych. Prócz fachowych porad, goście mogli wziąć udział w konkursach, zabawach, a nawet doświadczeniach przygotowanych przez partnerów imprezy. Młodzież z kolei opowiadała o kierunkach, w jakich kształci się w Zespole Szkół nr 2, zacieśniając przy tym koleżeńskie więzi.
Wzorem pierwszej edycji festynu "Oblicza Rolnika" przy internacie powstała zagroda zwierząt z sympatycznymi kózkami i owieczkami z Rancza Kacperkowo. Okazało się, że spotkanie z nimi dostarczyło sporo radości nie tylko dzieciom.
Atrakcji dla najmłodszych też nie brakowało. Przebojowy wuefista Bartosz Świst wraz z młodzieżą zaprosił do udziału w zabawach i konkurencjach sprawnościowych. Maluchy bawiły się na dmuchańcach, a za sprawą magicznych farb Julii Rzepeckiej dziecięce twarze (i nie tylko) zamieniały się w pełne uroku zwierzaki. Wielkopolska Izba Rolnicza odkrywała talenty artystyczne wśród dzieci, zaś nieco starsi mogli odbyć podróż do przeszłości wsiadając na kultowe rowery Wigry.
Dzielni strażacy z OSP Obrzycko prowadzili instruktaż udzielania pierwszej pomocy, z którego - co ciekawe - skorzystało sporo maluchów. Nieopodal odbywała się niecodzienna lekcja ornitologii z sokolnikiem, który pasjonująco opowiadał o swoich ptasich towarzyszach, a czworonożne pupile można było spotkać w samym sercu parku! Psy rasy Syberian Husky pani Eweliny Ładzińskiej-Kłaczkiewicz wywołały niejeden uśmiech, szczerze zachwyciły, a do tego skradły serca gości!
W strefie wystawców pojawili się także lokalni rękodzielnicy i producenci, promujący własne wyroby naturalne, produkty regionalne i nie tylko. Wśród nich znalazły się m.in. zdrowe miody, pyszne słodkości, piękna ceramika, oryginalna odzież, a nawet przedmioty z tzw. drugiej ręki, szukające nowego domu.
Ogrodnictwo Szymańscy - Tryszczyńscy z Ordzina zachęcało do zakupu roślin ozdobnych, a Lawendowy Sen serwował ożywczy napój na bazie lawendy właśnie. Nie sposób wymienić wszystkich osób, które w sobotę czarowały swoimi produktami i wyrobami. Wszystkim jednak serdecznie dziękujemy!
Szczególnym punktem programu stało się wręczenie stypendiów firmy Kalinowski Sp. z o.o. z Kaźmierza dla uczniów technikum, którzy w roku ubiegłym osiągnęli najwyższe wyniki w nauce. Reprezentująca firmę pani Justyna Rój-Zawal wraz z dyrekcją szkoły: Arkadiuszem Majerem, Łukaszem Jancem i Anną Kaczmarek serdecznie pogratulowała młodzieży, życząc jej kolejnych, wspaniałych sukcesów (szerzej na ten temat wkrótce).
Czas spędzany w "Rolniku" umilała cudowna muzyka. Fantastycznym wokalem i zjawiskową grą na skrzypcach czarowała Magdalena Janicka. Bartek Kiona zadedykował zaś publiczności wiązankę niezwykle subtelnych, pełnych uroku i refleksji utworów.
"Oblicza Rolnika" to jednak nie tylko świetna zabawa, ale i impreza nacechowana ważnym przesłaniem społecznym. Organizatorzy postanowili wykorzystać ją do dzielenia się dobrem i niesienia pomocy osobom w potrzebie. Stąd też w trakcie festynu prowadzona była zbiórka na rzecz niepełnosprawnego Marcina, który na finał wydarzenia wraz z mamą pojawił się na scenie, a już w trakcie imprezy zaskarbił sobie tak dużą sympatię jednego z gości, że ten postanowił przeprowadzić licytację na rzecz chłopca.
To jednak nie wszystko. Zjawiskowe bukiety kwiatów, które uczniowie przygotowali pod okiem swojego nauczyciela - florysty Bartosza Korpika, również trafiły pod młotek, by wesprzeć ogólnopolską akcję pomocy powodzianom.
W organizację i przeprowadzenie imprezy włączyło się mnóstwo osób. Dziękujemy dyrekcji (warto zaznaczyć, że wicedyrektor Janc po raz kolejny wcielił się w rolę konferansjera ), gronu pedagogicznemu, pracownikom obsługi szkoły, wystawcom, rodzicom oraz wszystkim partnerom. Bez Was nie zrobilibyśmy nic! Serdecznie dziękujemy też gościom - za wysoką frekwencję i moc dobrych słów. Bądźcie z nami zawsze!