Po wielu miesiącach wytężonej pracy, przyszedł czas na zasłużony odpoczynek. Uczniowie odebrali świadectwa, rodziców wypełniła wielka duma, a gratulacjom składanym młodzieży przez dyrekcję szkoły i nauczycieli, towarzyszyły życzenia udanych, bezpiecznych wakacji. W istocie jednak uroczystość zakończenia roku szkolnego 2024/2025 w Zespole Szkół nr 2 w Szamotułach była wydarzeniem szczególnym, naznaczonym nie tylko radością, ale i niemałym wzruszeniem.
W piątek 27 czerwca „Rolnik” pożegnał kolejnych wychowanków. Uczniowie klasy III BR otrzymali z rąk dyrektora Arkadiusza Majera oraz swojej wychowawczyni – Małgorzaty Hoffmann-Nowak świadectwa ukończenia szkoły, oficjalnie stając się jej absolwentami. Gromkimi brawami nagrodzono przy tym Kacpra Woźniaka, który uzyskał tytuł najlepszego absolwenta szkoły branżowej i uhonorowany został stypendium starosty szamotulskiej. Obecny na uroczystości Andrzej Grzeszczyk – członek Zarządu Powiatu Szamotulskiego pogratulował mu serdecznie, przekazując życzenia wszelkiej pomyślności od starosty Beaty Hanyżak.
Wyróżnienia przyznane przez gospodynię powiatu, Andrzej Grzeszczyk wręczył również Antoninie Mikołajczak (klasa III LO B) oraz Mateuszowi Matuszakowi (klasa II GB) za ich osiągnięcia sportowe i artystyczne na arenie ogólnopolskiej (Antonina wywalczyła brązowy medal Mistrzostw Polski Juniorów w boksie; Mateusz wraz z partnerką zajął IV miejsce podczas XXIV Mistrzostw Polski w Tańcach Polskich)
Jak się okazało jednak - było to dopiero preludium do prawdziwego „koncertu” gratulacji, wypełnionego wiązanką życzeń, podziękowań i poczucia wielkiej dumy z sukcesów młodzieży. Przez ponad godzinę bowiem uczniowie - bohaterowie wydarzenia, wielokrotnie stawali na zaimprowizowanej scenie, odbierając nagrody za swoje dokonania naukowe, pracę społeczną oraz działalność na rzecz szkoły na przeróżnych niwach. W sposób szczególny jednak dziękowano uczniom, których ciężka praca w ciągu roku zaowocowała uzyskaniem świadectw z wyróżnieniem. Wręczając je, wychowawcy klas wraz z dyrektorem Majerem, życzyli młodzieży kolejnych, jeszcze większych sukcesów.
Z radością oklaskiwano uczestników olimpiad i konkursów tematycznych, członków Samorządu Uczniowskiego z dużym zaangażowaniem wykonującym swoje obowiązki (szczególne wyróżnienie otrzymała Martyna Antoniewicz z klasy II LO HB), osoby o wielkich sercach skupione w szkolnym kole wolontariatu, sportowców, młodzież realizującą swoje pasje artystyczne, uczestników projektu z haftem szamotulskim w roli głównej (w ramach programu Cyfrowa Szkoła). Nagrody czekały również na młodzież z pocztu sztandarowego, szkolne TikTokerki, które o życiu „Rolnika” od jesieni opowiadają w mediach społecznościowych, a także na uczniów z najwyższą frekwencją. Warto podkreślić, że wszystkie nagrody ufundowała Rada Rodziców.
Wzruszenie towarzyszyło i krótkiemu, acz pełnemu emocji przemówieniu Nicoli Lambryczak, która w imieniu absolwentów szkoły branżowej pożegnała „Rolnika”, dziękując za każdy dzień spędzony w szkole – tak swoim kolegom z klasy, jak i nauczycielom, dyrekcji szkoły, a przede wszystkim zaś wychowawczyni.
Zabierając głos, dyrektor Arkadiusz Majer podkreślał, że szkoła to nie tylko nauka – oceny, lekcje, niełatwa praca wychowawcza i pedagogiczna. Doceniając zaangażowanie młodzieży oraz nauczycieli w rozmaite działania wykraczające poza program nauczania, wyrażał dumę z chęci i ambicji kształtowania młodego człowieka na rożnych polach. Równocześnie dziękował gronu pedagogicznemu oraz wszystkim pracownikom szkoły za ich wytrwałą pracę. Zwracał uwagę na wartości płynące ze współdziałania z władzami samorządowymi oraz Radą Rodziców. W podobnym tonie wypowiadała się zresztą jej przewodnicząca – Żaklin Konieczna, która z wdzięcznością mówiła o dialogu i wzajemnym zrozumieniu między rodzicami, a dyrekcją szkoły i nauczycielami.
Uroczystość zakończył krótki program artystyczny, przygotowany pod okiem wychowawczyń klas I KG i IV GO – Zuzanny Czapiewskiej i Ewy Kobylińskiej. W jego trakcie publiczność wysłuchała pięknego popisu instrumentalnego w wykonaniu uczennic klasy III LO B: Antoniny Mikołajczak (skrzypce) i Joanny Nobik (pianino). Muzykę dopełnił krótki, humorystyczny filmik, w którym uczniowie i nauczyciele zdradzili dlaczego cieszą się na wakacje i za czym będą w ich trakcie tęsknić. Za realizacją filmu stanęły licealistki: Zuzanna Koszot i Maria Tomala z klasy III HB.
Magda Prętka