• NASI UCZNIOWIE NA BALU INTEGRACYJNO-KARNAWAŁOWYM
     • NASI UCZNIOWIE NA BALU INTEGRACYJNO-KARNAWAŁOWYM

     • Parę dni temu pisaliśmy o udziale naszych uczniów w balu integracyjno - karnawałowym dla osób niepełnosprawnych organizowanym przez Społeczne Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży Specjalnej Troski. Dziś kolejna porcja zdjęć z tego wydarzenia.

      Zdjęcia: Natalia Pietrzak

     • KOLEJNA WIZYTA NA UNIWERSYTECIE MŁODYCH PRZYRODNIKÓW

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii KOLEJNA WIZYTA NA UNIWERSYTECIE MŁODYCH PRZYRODNIKÓW.

      We wtorek 18 lutego grupa 45 uczniów klas pierwszych po raz czwarty wzięła udział w zajęciach Uniwersytetu Młodego Przyrodnika na Wydziale Inżynierii Środowiska i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

      Tym razem młodzi naukowcy przeprowadzali eksperymenty związane z wodą i powietrzem. Dzięki nim dowiedzieli się dlaczego statki nie toną oraz na czym polega tajemnica Trójkąta Bermudzkiego. Oprócz tego szukali sposobów takiego zagospodarowania działki aby maksymalnie zatrzymać na niej wody opadowe przy niewielkich nakładach finansowych.

       W trakcie zajęć z umiejętności społecznych młodzież uczyła się  współpracy i komunikacji w grupie.

      Kolejny zjazd również zapowiada się ciekawie. Odbędzie się on już 11 marca.

      Ewa Kobylińska, Joanna Zawieja, Renata Bednarczyk, Katarzyna Jakubowska

    • SPOTKANIE WIELKOPOLSKIEGO STOWARZYSZENIA PAMIĘCI ARMII KRAJOWEJ
     • SPOTKANIE WIELKOPOLSKIEGO STOWARZYSZENIA PAMIĘCI ARMII KRAJOWEJ

     • 18 lutego w sali koncertowej Muzeum – Zamek Górków odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie dla członków i sympatyków szamotulskiego koła WSPAK. Na wstępie opiekun koła p. Piotr Gotowy zaznaczył, że rok 2019 i 2020 to bardzo ważne daty roczne dla stowarzyszenia. W ubiegłym roku minęła 15 rocznica powstania organizacji jako Towarzystwo Przyjaciół Armii Krajowej. 22 czerwca 2010 r. TPAK stało się kołem Wielkopolskiego Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej z siedzibą w Poznaniu. Spotkanie było dobrym momentem aby podziękować inicjatorce powstania pierwszej tego typu organizacji w Wielkopolsce, a drugiej w Polsce, wieloletniej kustosz szamotulskiego muzeum p. Elżbiecie Ratajczak. Słowa uznania zostały skierowane również w stronę wieloletniej opiekunki młodzieży podczas wielu wyjazdów i uroczystości, emerytowanej nauczycielce historii z Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach p. Hannie Rys. Następnie prezes szamotulskiego koła WSPAK, licealistka Katarzyna Okraska, oraz wiceprezes koła, uczeń technikum Mikołaj Janas przedstawili sprawozdanie z działalności  stowarzyszenia za rok 2019. Co roku do największych przedsięwzięć szamotulskiego koła WSPAK należy organizacja uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Szamotułach, wyjazdów na Dni Ułana do Poznania czy zorganizowanie Rajdu do Grobów Pomordowanych w Lasach Kobylnickich. Nie byłoby tych inicjatyw gdyby nie wsparcie finansowe i patronackie ze strony władz gminnych i powiatowych. Młodzi członkowie WSPAK organizują, współorganizują i biorą udział w wielu innych uroczystościach upamiętniających żołnierzy Armii Krajowej i nie tylko. W drugiej części spotkania uczniowie z kilku szamotulskich szkół mieli okazję wysłuchać wspomnień z czasów okupacji p. Aleksandry Pruszkowskiej, która mimo sędziwego wieku przez ponad godzinę opowiadała o losach swojej rodziny podczas II wojny światowej.

      WSPAK – koło Szamotuły

    • POZNAJMY SIĘ
     • POZNAJMY SIĘ

     • Rok minął bardzo szybko – w piątek 24 stycznia już po raz trzeci uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w balu integracyjno - karnawałowym dla osób niepełnosprawnych organizowanym przez Społeczne Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży Specjalnej Troski. Jak tradycja nakazuje rozpoczęto go staropolskim polonezem w wykonaniu wszystkich uczestników i zaproszonych gości. Kolejne minuty balu to wspólna zabawa, taniec oraz degustacja między innymi  pysznego tortu. Jako współorganizatorzy balu  mieliśmy do wykonania kilka zadań. Obsługą kelnerską i przygotowaniem kanapek zajęli się uczniowie klasy III Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych pod czujnym okiem nauczycieli przedmiotów zawodowych. Członkowie Szkolnego Klubu Wolontariatu PROMYK- pomagali uczestnikom balu, rozmawiali z nimi starając się poznać ich świat. To był dobry czas – dlatego na pewno spotkamy się za rok.

       

                                                  A. Danielewicz, K. Zielewicz , J. Zawieja, B. Budzińska, A. Dolińska                            

                          

    • CZAR STUDNIÓWKOWEJ NOCY
     • CZAR STUDNIÓWKOWEJ NOCY

     • Studniówka to wydarzenie wyjątkowe i szczególnie ważne dla każdego ucznia szkoły średniej. 24.01.20 roku w restauracji Wu-Zet-Ka  w studniówkowym balu naszej szkoły  uczestniczyli uczniowie klas trzecich Liceum i  czwartych Technikum, grono pedagogiczne, zaproszeni goście oraz przedstawiciele rodziców.

      Wieczór rozpoczął się od części oficjalnej, podczas której młodzież wspominała  moment rozpoczęcia nauki w  naszej  szkole, podziękowali   nauczycielom za pomoc w pokonywaniu wyboistej drogi do osiągnięcia pełni wiedzy. Szczególnie serdeczne podziękowania za trud włożony w opiekę nad nimi przez cały okres nauki złożyli na ręce wychowawców: pani Marleny Grendy, pani Katarzyny Jakubowskiej, pani Elżbiety Czarneckiej i pana Daniela Kuzary.

      Następnie  młodzież prosiła  o zabranie głosu pana dyrektora Zygmunta Sługockiego. W swoim wystąpieniu pan Dyrektor powitał wszystkich uczestników balu, zaproszonych gości i rodziców, życzył maturzystom satysfakcjonujących wyników egzaminów maturalnych, realizacji planów zawodowych, a przede wszystkim udanej szampańskiej  zabawy.

      Przedstawicielka  Rady  Rodziców pani Żaklin Konieczna wyraziła swoją wdzięczność za troskę i zaangażowanie nauczycieli w proces wewnętrznego doskonalenia młodych ludzi w ciągu minionych  lat spędzonych przez nich w szkole. Wspomniała o  trudzie przygotowania się uczniów Technikum   do egzaminów zawodowych  i   w  imieniu rodziców  życzyła uczniom powodzenia w dalszych  zmaganiach ze wszystkimi wyzwaniami, jakie postawi przed nimi w przyszłości życie – egzaminami maturalnymi, studiami, pracą zawodową.

       Młodzież prowadząca   studniówkowy wieczór wyraziła  podziękowania dyrekcji, nauczycielom, rodzicom i pracownikom szkoły za poświęcony czas, trud, opiekę i troskę. Jako dowód wdzięczności wręczyli     dyrekcji i   przedstawicielce Rady Rodziców bukiety kwiatów.
      Bal rozpoczął się tradycyjnie –  staropolskim polonezem. Wspaniałą choreografię przygotowała: pani Julita Knutowicz .  Przejęci i skupieni uczniowie zaprezentowali  bardzo efektowny, trudny  układ taneczny, w którym były liczne przejścia, tunele i skomplikowane figury   w takt  pięknej muzyki. Za trud żmudnych przygotowań do tak  cudownego poloneza młodzież i wychowawcy  podziękowali   opiekunce bukietem kwiatów.

       

      Rozpoczęła się wspaniała zabawa taneczna.  W przerwie  tanecznych  ewolucji młodzież zaprezentowała przygotowane niespodzianki dla wychowawców -  piękne prezentacje wspomnieniowe z wydarzeń klasowych ( technikum)  i  poetyckie spojrzenie na pracę wychowawcy  ( liceum). 

      A potem….. był czas na wspólne pamiątkowe fotografie, tort i  taneczne szaleństwo  studniówkowej nocy.

      Foto: Magda Prętka.

    • DZIEŃ PATRONA SZKOŁY
     • DZIEŃ PATRONA SZKOŁY

     • W piątek, 24 stycznia Zespół Szkół nr 2 w Szamotułach obchodził święto patrona. Część oficjalna rozpoczęła się od uroczystego apelu podczas którego uczniowie i zaproszeni goście mieli okazję zapoznać się z życiorysem Stanisława Staszica. Następnie dyrektor Zygmunt Sługocki wraz z członkiem Zarządu Powiatu Szamotulskiego Kazimierzem Michalakiem wręczyli dyplomy uczniom, którzy uzyskali bardzo wysokie wyniki w nauce za I semestr oraz stuprocentową frekwencję. Nagrodzone zostały także klasy, które zebrały najwięcej monet w akcji „Góra Grosza” przeprowadzonej przez szkolny samorząd. Uhonorowano również najbardziej utalentowanych rysowników, którzy różnymi technikami przedstawili wizerunek patrona szkoły. Dalsza część uroczystości przebiegła w myśl zasady „święto szkoły okazją do dobrej zabawy”. Głównym elementem tej części były prezentacje artystyczne przygotowane przez uczniów liceum i technikum. Gościnnie podczas obchodów dnia patrona wystąpiły przedszkolaki, których występ wzbudził szczególny aplauz publiczności. Następne każda klasa zaprezentowała pokaz strojów związanych z kierunkiem, zawodem w którym się kształci. Byli więc rolnicy, kucharze, kelnerzy, technolodzy żywności, lingwiści ale też… wolnomyśliciele. Bardzo dużo emocji wzbudził pokaz talentów. A były to talenty w wielu dziedzinach więc obok recytacji był śpiew, taniec a także prezentacja umiejętności plastycznych. Ciekawym przerywnikiem był konkurs przygotowany przez prowadzącego imprezę p. Bartosza Śwista, w którym uczniowie i nauczyciele odpowiadali na pytania dotyczące szkoły przy użyciu swoich telefonów komórkowych zalogowanych na odpowiedniej stronie. Na zakończenie najbardziej „wygadani i odważni” uczniowie mieli okazję wziąć udział w konkursie podczas którego mogli zaprezentować w humorystyczny sposób swoje umiejętności i wiedzę.

    • AKCJA GÓRA GROSZA
     • AKCJA GÓRA GROSZA

     • W akcji Góra Grosza, która trwała od 25 listopada 2019 roku do 10 stycznia 2020 roku zebraliśmy:

      24 677 sztuk monet, to jest 47,5 kg! A kwotowo rzecz ujmując 617 zł i 24 gr

      W rywalizacji między klasowej najwięcej monet uzbierały klasy:

      Miejsce VIII

      1 204 sztuk monet zebrała klasa pana Piotra Gotowego – 1GRp

      Miejsce VII

      1 553 sztuk monet zebrała klasa pani Ewy Kobylińskiej – 3 KRT

      Miejsce VI

      1 625 sztuk monet zebrała klasa pani Renaty Bednarczyk – 2 G/T

      Miejsce V

      2 388 sztuk monet zebrała klasa pani Magdaleny Grążki – 1 KTp

      Miejsce IV

      3 658 sztuk monet zebrała klasa pani  Marleny Grendy - 3 LO

      Miejsce III

      3 976 sztuk monet zebrała klasa pani Kasi Jakubowskiej – 4 K/O

      Miejsce II

      4 300 sztuk monet zebrała klasa pani Marleny Solarz - Nowak – 2 TAK

      Miejsce I

      4 685 sztuk monet zebrała klasa pani Joasi Tysiak – 1 KO

       

      Serdecznie gratulujemy i zapraszamy do kolejnej rywalizacji za rok!

    • UNIWERSYTET MŁODYCH PRZYRODNIKÓW PO RAZ CZWARTY
     • UNIWERSYTET MŁODYCH PRZYRODNIKÓW PO RAZ CZWARTY

     • Uczennice naszego liceum i technikum już po raz czwarty uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych „Ekonomia dla Młodych Przyrodników” realizowanych przez Wydział Ekonomiczno – Społeczny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Podczas zjazdu uczestniczki projektu miały okazję wziąć udział w trzech wykładach i trzech zajęciach o charakterze warsztatowym. Pierwszy wykład o ochronie własności intelektualnej i nie tylko wygłosił dr Damian Puślecki. W bardzo przystępny sposób ścieżki kariery młodego naukowca przedstawili młodzi doktoranci p. Bartłomiej Bajan i p. Krzysztof Pawłowski. Na koniec tematyki wykładowej dr hab. Wawrzyniec Czubak omówił wdrażanie pomysłów naukowych w życie.

      Niezwykle ciekawa okazała się część warsztatowa, która miała charakter wybitnie humanizujący. Warsztaty „Filozofia, jako ćwiczenia duchowe” w niezwykle ciekawy sposób przeprowadził dr Damian Michałowski. Podczas drugich zajęć uczniowie rozwijali swoje kompetencje społeczne – myślenie i podejmowanie decyzji pod kierunkiem dr Olgi Grabowskiej - Chenczke. Na ostatnich zajęciach o charakterze warsztatowym dr hab. Magdalena Kozera – Kowalska i mgr Alina Nowotarska przekonywały uczniów dlaczego warto być aktywnym. Kolejne zajęcia w przyszłym miesiącu.

      Piotr Gotowy

    • EDUKACJA PRAWNA MŁODZIEŻY
     • EDUKACJA PRAWNA MŁODZIEŻY

     • W środę 8 stycznia odbyły się zajęcia dla uczniów Liceum i Technikum w ramach projektu Edukacja Prawna Młodzieży. Sędzia Sądu Rejonowego w Szamotułach pan Mikołaj Korbas omówił zagadnienia prawa spadkowego, zasady  prawidłowego  sporządzenia  testamentu oraz wyjaśnił czy odpowiadamy  za długi rodziców i rodzeństwa.  

                                                                                                                                                        Ewa Peraj 

     • GŁOSUJEMY NA OSOBOWOŚCI ROKU 2019

     • W tym roku nominowane są trzy nasze wspaniałe nauczycielki: p. Klaudia Tomaszak - Ślipka, p. Anna Kustoń i p. Joanna Vowie. Nie pozostaje więc nic innego jak tylko oddać na nasze Panie głosy.

      https://gloswielkopolski.pl/p/kandydat/klaudia-tomaszak-slipka-anna-kuston-joanna-vowie%2C1130181/

    • ŚWIĄTECZNA MAGIA W STOLICY AUSTRII
     • ŚWIĄTECZNA MAGIA W STOLICY AUSTRII

     • Przed każdym Bożym Narodzeniem miasta i miasteczka zmieniają się w krainy przepięknych światełek, stoisk z bombkami ,wokół których unosi się cudowny korzenny zapach. Dzieci bawią się na lodowiskach, a dorośli szukają prezentów pod choinkę . Tak też spędziliśmy czas  w Wiedniu- na jednym z najpiękniejszych jarmarków-przy Rathausplatz. Wiedeń przywitał nas śniegiem, za którym już tak bardzo tęskniliśmy.... Na trasie naszego zwiedzania znalazły się, miedzy innymi -ogrody pałacu Schonbrunn, rezydencja Eugeniusza Sabaudzkiego, kościół Karola Boromeusza, Opera Miejska, rezydencja Habsburgów. Ważnym punktem była wizyta w Muzeum Historii Sztuki, w którym mogliśmy obejrzeć kluczowe dzieła epoki wczesnego baroku rzymskiego. Podziwialiśmy rzeźby Berniniego i obrazy Caravaggia. Sporo czasu spędziliśmy również na magicznym jarmarku bożonarodzeniowym. Dzięki niemu - udzieliła się nam  świąteczna atmosfera, poczuliśmy prawdziwą magię świąt i czekamy na nie z niecierpliwością.

       Martyna Kustoń, Joanna Tysiak.

    • ZOSTAŃ WOLONTARIUSZEM
     • ZOSTAŃ WOLONTARIUSZEM

     • Każdego roku na całym świecie - 5 grudnia to Międzynarodowy Dzień Wolontariatu i Wolontariusza. Wolontariat to bezpłatna i dobrowolna praca na rzecz innych osób. Zgodnie z ustawą o wolontariacie - wolontariuszem nazywamy osobę, która dobrowolnie i świadomie oraz bez wynagrodzenia  angażuję się w pracę  na rzecz osób, organizacji pozarządowych oraz różnych instytucji działających w różnych obszarach społecznych. Motywacje wolontariuszy są bardzo różne - np. chęć bycia potrzebnym, zrobienia czegoś pożytecznego Wolontariusz nie otrzymuje wynagrodzenia ale uzyskuje liczne korzyści niematerialne: satysfakcję, uznanie ze strony innych ludzi, a także zdobywa nowych przyjaciół, znajomych, doświadczenie i nowe umiejętności a w związku z tym i lepszą pozycję na rynku pracy. W Polsce wolontariat rozwija się od 1990r. w licznie powstających organizacjach pozarządowych. Do najbardziej znanych zaliczamy Polską Akcję Humanitarną ,Caritas oraz Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. W naszej szkole działa Szkolny Klub Wolontariatu „PROMYK”. Współpracujemy między innymi z działającym na terenie Szamotuł Stowarzyszeniem na Rzecz Dzieci i Młodzieży Specjalnej Troski. Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w akcjach szkolnego klubu.

                                                                                                 Arleta Danielewicz

    • PRZYJACIOŁOM ZE SCHRONISKA
     • PRZYJACIOŁOM ZE SCHRONISKA

     • Wszyscy wiemy, że nasi czworonożni przyjaciele potrzebują pomocy zwłaszcza zimą gdy temperatura spada. Dlatego we wtorek 10 grudnia w ramach akcji charytatywnej "Pomagamy schronisku" po raz kolejny otworzyła swoje podwoje nasza szkolna kawiarenka. W jej menu można było znaleźć ciasto marchewkowe, kruche ciasteczka, babkę gotowaną oraz kruche babeczki. Szczególne podziękowania należą się uczniom klasy I TG, którzy pod kierunkiem pani Joanny Zawieji  wykonali pyszne kruche ciasteczka. Cieszymy się, że akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony uczniów i grona pedagogicznego. Zebraną kwotę - 250 zł przeznaczymy na zakup karmy dla schroniska w Przyborówku.

                                                           A. Danielewicz, M. Kustoń, J. Tysiak , G. Hadyniak

    • UROCZYSTA GALA WRĘCZENIA STYPENDIÓW PREZESA RADY MINISTRÓW
     • UROCZYSTA GALA WRĘCZENIA STYPENDIÓW PREZESA RADY MINISTRÓW

     • W dniu 13 grudnia 2019 r. w Sali Sesyjnej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu odbyło się  uroczyste wręczenie dyplomów Stypendystom Prezesa Rady Ministrów na rok szkolny 2019/2020.  Stypendium z rąk Wielkopolskiego Kuratora Oświaty – pani Elżbiety Leszczyńskiej odebrali uczniowie ze szkół ponadgimnazjalnych, przyznawane jest za uzyskanie najwyższej średniej ocen w szkole kończącej się egzaminem maturalnym.    

      W gronie wyróżnionych są  dwie  uczennice  naszej szkoły: Patrycja Dekiert  z liceum ogólnokształcącego (klasa 3L) oraz Julia Czekała z technikum (klasa 3G).

      Serdecznie gratulujemy  wybitnych wyników i życzymy dalszych sukcesów w nauce.

                                                                                                                                              Anna Dolińska

    • PAMIĘCI STANISŁAWA MACZKA
     • PAMIĘCI STANISŁAWA MACZKA

     • W środę, 11 grudnia młodzież z naszej szkoły wzięła udział w uroczystościach z okazji 25 rocznicy śmierci gen. broni Stanisława Maczka. Ten legendarny dowódca zajmuje szczególne miejsce w historii nie tylko Polski, ale też całej Europy. Szamotulskie władze gminne doceniły generała, odsłaniając w ubiegłym roku pomnik u zbiegu ulic noszących nazwy francuskiego miasta Brignoles i belgijskiego Tielt, wyzwolonego 75 lat temu przez dowodzoną przez gen. Maczka 1 Polską Dywizję Pancerną.

      W związku z tym w całej Polsce zainicjowano akcję upamiętnienia generała w rocznicę jego śmierci dokładnie w południe. Takie uroczystości odbyły się również w Szamotułach, w których obecny był nasz poczet sztandarowy a nasi uczniowie w mundurach z epoki pełnili wartę honorową koło pomnika. Następnie wszyscy uczestnicy udali się do hali Wacław, gdzie mieli okazję wysłuchać prelekcji p. Moniki Romanowskiej – Pietrzak, śpiewu chóru szkolnego Szkoły Podstawowej nr 1 oraz obejrzeć film p.t. „Walczymy za innych, umieramy za Polskę”.

    • RAJD MIKOŁAJKOWY
     • RAJD MIKOŁAJKOWY

     •        7 grudnia drużyna szkolnego koła turystycznego naszej szkoły, wybrała się na pieszy rajd  do Ostroroga. Mimo deszczu, wszystkim udało się dotrzeć na miejsce mety z uśmiechem. Trudy wędrówki znikły bardzo szybko gdyż uczniowie podjęli próby rywalizacji sportowych, w których uzyskali 1 miejsce za hokej, 2 i 3 miejsce za skakanie na skakance. Dziękuję wszystkim za zaangażowanie oraz miłe i aktywne spędzenie wolnej soboty!

       

                                                                                                                                                          Magdalena Grążka

  • Kontakty

   • Zespół Szkół nr 2 im. Stanisława Staszica w Szamotułach, ul. Szczuczyńska 3
   • zsnr2szamotuly@onet.pl
   • tel. (+48) 61-29-21-559
   • ul. Szczuczyńska 3 64-500 Szamotuły
   • Dyrektor: Zygmunt Sługocki
   • Wicedyrektorzy: Ewa Peraj, Arkadiusz Majer
   • Kierownik szkolenia praktycznego: Anna Kaczmarek
   • NIP: 787-10-30-195
   • REGON: 000100078
   • Kontakt z administratorem strony: piotr.gotowy@poczta.onet.pl
  • Logowanie