• Zanim nasiona trafią na pole
     • ZANIM NASIONA TRAFIĄ NA POLE

     • Znaczenie olejów roślinnych dla człowieka jest nie do przecenienia, ze względu na wysokie wartości prozdrowotne (Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe), dlatego ich spożycie stale rośnie. To także ważne surowce dla przemysłu chemicznego oraz do produkcji biopaliw. Przekłada się to na popularność uprawy roślin oleistych wśród producentów rolnych.

      - Powierzchnia uprawy najważniejszej rośliny oleistej w Polsce – rzepaku ozimego wynosi obecnie prawie 1 mln ha - informuje dr hab Katarzyna Mikołajczyk kierownik Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin PIB w Poznaniu, wiodącego ośrodka badań nad roślinami oleistymi w Polsce i na świecie - poznański oddział IHAR jest inicjatorem prac nad ulepszaniem, na drodze genetycznej, oleju rzepakowego i poekstrakcyjnej śruty rzepakowej. Prace te, zapoczątkowane w 1961 roku, doprowadziły do wyhodowania i wdrożenia do uprawy odmian bezerukowych, a następnie odmian podwójnie ulepszonych.

      Uczniowie Technikum Rolniczego z Zespołu Szkół Nr 2 w Szamotułach dzięki uprzejmości Pani dr hab. Katarzynie Mikołajczyk mieli wyjątkową okazję zwiedzić Instytut oraz wysłuchać wykładów na temat prowadzonych badań, m.in. wytwarzania materiału wyjściowego do dalszej hodowli, wdrażania nowych odmian czy technologii uprawy głównie rzepaku ozimego, ale także rzepaku jarego, lnu, maku czy gorczycy białej.

      Naukowcy, pomagali młodzieży zrozumieć podstawy hodowli i genetyki prezentując doświadczenia i prace wykonywane na co dzień w laboratoriach.

      Uczniowie mogli zobaczyć podwojone haploidalne rośliny rzepaku, tzw. DH, które umożliwiają skrócenie procesu hodowlanego poszukującym nowych odmian. Dowiedzieć się, w jaki sposób izolować DNA z komórek roślinnych i że markery genetyczne umożliwiają szybkie wyselekcjonowanie roślin o najkorzystniejszych cechach hodowlanych.

      Poznańscy naukowcy zwracali także uwagę młodzieży m.in. na ciągłe poszukiwanie genów odporności rzepaku na groźne choroby takie jak: sucha zgnilizna kapustnych, czerń krzyżowych czy zgnilizna twardzikowa oraz potrzebie podwyższania parametrów jakościowych, np. różnicowania składu kwasów tłuszczowych, poprawie zimotrwałości.

      Dr hab. Stanisław Spasibionek podkreślał wysoką jakość oleju z gorczycy białej odmian Bamberka i Warta. Nalezy dodać, że gorczyca jest wartościową rośliną miododajną oraz ma bardzo dobre właściwości fitosanitarne. Wykładowca omawiał także szczególne właściwości oleju lnianego ze względu na wysoką zawartość kwasów omega-3 i omega-6. Rolnicy mają do wyboru trzy polskie odmiany lnu Jantarol, Oliwin, Szafir. - Obecnie prowadzone prace mają na celu wyhodowanie odmian, których olej będzie odporny na jełczenie – podkreślał prelegent.

      To była ogromna dawka wiedzy dla młodzieży szkolnej, mamy nadzieję że wrażenia pozostaną na długie lata.

      Tekst i zdjęcia: Ewa Krysztofiak (archiwum 1)

       

      Składamy szczególne podziękowania Pani kierownik, dr hab. Katarzynie Mikołajczyk za możliwość zwiedzenia IHAR oraz wszystkim naukowcom za ciekawe pokazy i prelekcje prezentowane w trakcie wizyty

      Udział w wycieczce wzięli: uczniowie kl II TR – opiekun Piotr Sołtysiak oraz

      uczniowie kl I TR – opiekunowie Katarzyna Zielewicz i Ewa Krysztofiak

    • Śniadanie Wielkanocne dla uczniów z Ukrainy
     • ŚNIADANIE WIELKANOCNE DLA UCZNIÓW Z UKRAINY

     • 13 kwietnia w Zespole Szkół nr 2 w Szamotułach odbyło się Śniadanie Wielkanocne dla uczniów przybyłych do nas z Ukrainy. Uroczystość zaszczyciła swą obecnością Starosta Powiatu Szamotulskiego - pani Beata Hanyżak, która wraz z Dyrektorem Zygmuntem Sługockim złożyła uczniom życzenia i przekazała upominki. Podczas spotkania uczniowie opowiadali o zwyczajach świątecznych panujących w Ukrainie oraz częstowali przygotowanymi własnoręcznie tradycyjnymi potrawami Wielkanocnymi.  Młodzież z Ukrainy podzieliła się również wrażeniami z ich pobytu w Polsce oraz w naszej szkole. Spotkanie przebiegło w niezwykle miłej, świątecznej atmosferze.

      Zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Szamotułach

    • Narodowy Dzień Ogrodnictwa w USA
     • NARODOWY DZIEŃ OGRODNICTWA W USA

     • Założyć ogród to uwierzyć w jutro. (Audrey Hepburn)

       Od 2008 roku 14 kwietnia obchodzony jest w USA Narodowy Dzień Ogrodnictwa.  Święto to zostało ustanowione specjalnie dla tych, których hobby to praca w ogrodzie oraz by zachęcić ogrodników do dzielenia się w tym dniu swoją wiedzą na temat uprawy roślin. 

      Każdy z 50 stanów w USA ma swój symbol kwiatowy, jednak spośród tylu ozdobnych roślin to właśnie w 1986 roku prezydent Reagan ustanowił różę  symbolem kwitowym USA.  Doceńmy dziś wszystkie roślinki, które pojawiły się już  w naszym ogrodzie. Pamiętajmy - Możemy narzekać, że różane krzewy mają ciernie lub cieszyć się, że cierniste krzewy zakwitają różami (Abraham Lincoln - szesnasty prezydent USA)

      W galerii zdjęć można podziwiać kwiaty wybrane na reprezentowanie poszczególnych stanów w USA, a  narysowane głównie przez uczniów Technikum Architektury Krajobrazu z naszej szkoły.

       14 kwietnia  to doskonała okazja aby wyjść i posadzić kwiatka, czy warzywo we własnym ogrodzie, a jeśli nie ma takiej możliwości- to warto chociaż postawić  nową doniczkę z roślinką na domowym parapecie.

       

      Bartosz Korpik,

      Martyna Kustoń.

    • Konkurs fotograficzny UP
     • LAUREACI KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO NA UNIWERSYTECIE PRZYRODNICZYM W POZNANIU

     • W dniu 6 kwietnia na Wydziale Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu odbyło się wręczenie nagród laureatom X edycji Konkursu Fotograficznego ,,Przyroda, człowiek, zrównoważony Rozwój”. Tym razem motywem przewodnim konkursu było hasło ,,Jestem ekopozytywny”. Rozstrzygnięcie konkursu miało miejsce pod koniec października 2021 roku ale ze względu na pandemię wręczenie nagród mogło się odbyć dopiero teraz. Było ono połączone z Wydziałowymi Drzwiami Otwartymi.

      Jak co roku tak i teraz wśród laureatów znaleźli się uczniowie naszej szkoły. 3 miejsce zajęła uczennica klasy 3 K Zuzanna Kobus a wyróżnienia zdobyli Andrzej Jakubowski z klasy 2 GR i Karolina Lehmann z 3 K.

      Cieszymy się bardzo, że znów mogliśmy znaleźć się w gościnnych progach Uniwersytetu.

      Dla Karoliny i Zuzanny nie była to pierwsza wizyta na Wydziale Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej. Jeszcze będąc w gimnazjum uczestniczyły one w zajęciach I edycji Uniwersytetu Młodych Przyrodników.

      Tym razem poza wręczeniem nagród uczestniczyliśmy w spotkaniach promujących różne kierunki studiów na Wydziale. Między innymi dowiedzieliśmy się, czy nawodnienie jest receptą na suszę, jak zostać wynalazcą, do czego można wykorzystać drony w ochronie środowiska, na czym polega erozja ekstremalna.

      Nasz pobyt na uczelni zakończył ,,konkurs z uśmiechem” przygotowany przez członków kół naukowych działających na Wydziale.

      Niebawem zostanie ogłoszona nowa -już XI edycja konkursu. Ciekawe, jaka będzie jego tematyka w tym roku? Już dzisiaj zachęcam wszystkich do wzięcia w nim udziału. Ubiegłoroczni laureaci twierdzą, że warto to zrobić.

      Katarzyna Jakubowska

    • Konkurs o Powstaniu Wielkopolskim
     • SUKCES NASZYCH UCZENNIC W KONKURSIE O POWSTANIU WIELKOPOLSKIM

     • 8 kwietnia odbyło się podsumowanie konkursu pod tytułem „Moja mała Ojczyzna – Powstanie Wielkopolskie, jako jedyne zwycięskie powstanie w historii Polski.

      Konkurs odbył się pod patronatem honorowym Wojewody Wielkopolskiego Michała Zielińskiego, Wielkopolskiego Kuratora Oświaty, Starosty Powiatu Szamotulskiego Beaty Hanyżak oraz patronatem firm Trol Intermedia, Samsung oraz Spomasz Wronki. Komisja powołana przez Dyrekcję Zespołu Szkół nr 1 we Wronkach wyłoniła zwycięzców konkursu, który cieszył się sporym zainteresowaniem.

      W kategorii filmik – szkoły ponadpodstawowe III miejsce zajęły uczennice naszej szkoły – Magdalena Walaszczyk i Wiktoria Wołyniec z klasy 1 KR.

      Serdecznie gratulujemy!

      Magda i Wiktoria wraz z 6 innymi uczniami tej klasy uczestniczą w tym roku w projekcie „Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@ 2020”. W ramach tego konkursu pracują nad tematem „Miejsca pamięci Powstania Wielkopolskiego w powiecie szamotulskim”. Podsumowanie tegorocznej edycji projektu nastąpi na początku czerwca.

      Piotr Gotowy

    • Dzień przedsiębiorczości
     • DZIEŃ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

     • W  bieżącym roku w miesiącu kwietniu  realizowana jest XIX edycja Ogólnopolskiego Dnia Przedsiębiorczości pod honorowym Patronatem Prezydenta RP pana Andrzeja Dudy. Dla naszej szkoły to już XVIII odsłona tego programu. Dzień przedsiębiorczości sprzyja podejmowaniu przez młodych ludzi trafnych decyzji w planowaniu dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej. Poprzez udział w programie uczniowie mają możliwość:

      • odbycia jednodniowej wizyty w wybranym miejscu pracy weryfikującej plany edukacyjne,
      • zweryfikowania swoich wyobrażeń o wymarzonym zawodzie,
      • pozyskania informacji o wykształceniu, umiejętnościach czy predyspozycjach niezbędnych do wykonywania danego zawodu,
      • doświadczenia związku pomiędzy wykształceniem a karierą zawodową,
      • zapoznania się z organizacją i zarządzaniem firmą.

      Ideą programu jest włączenie środowiska przedsiębiorców w edukację młodych ludzi oraz stworzenie nowatorskiej płaszczyzny przekazywania wiedzy o funkcjonowaniu na rynku pracy. Młodzi ludzie mają okazję zweryfikować informacje o pracy na wymarzonym stanowisku. Zdobędą również wiedzę o tym, jakich kompetencji i wiadomości oczekuje się od kandydatów na konkretne stanowisko pracy.
      Młodzież miała możliwość skorzystania z bazy firm współpracujących z naszą szkołą, bądź wybrać inną,  kierując się własnymi zainteresowaniami i preferencjami zawodowymi.  
      Dnia 6 kwietnia  grupa uczniów naszej szkoły zamieniła sale lekcyjne na pobyt w następujących firmach: Kwiaciarnia Azalia, Restauracja i Pub Niagara, Kwiaciarnia Agata Jóźwiak, Santander Bank Polska, I oddział Szamotuły, Master Sushi Bar.
      W najbliższym czasie kolejni uczniowie udadzą się do instytucji i firm aby rozpoznać a może i rozpocząć   swoją ścieżkę kariery zawodowej, o czym będziemy  informować.

      Katarzyna Zielewicz, Renata Bednarczyk, Aleksandra Sadek

    • Kiermasz świąteczny
     • KIERMASZ ŚWIĄTECZNY

     • Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego, w dniu 6 kwietnia odbył się w naszej szkole Kiermasz Wielkanocny. Celem tego przedsięwzięcia było zebranie pieniędzy dla Rodzin z Ukrainy, które zamieszkały w naszej gminie.

      Przygotowania do Kiermaszu rozpoczęły się wiele dni wcześniej. Uczniowie klas o profilu Architektura Krajobrazu pod przewodnictwem p. Bartka Korpika, tworzyli ozdoby wielkanocne, dekoracje, wiązanki oraz różnego rodzaju rękodzieło .

      Wielkim zaangażowaniem wykazali się również Uczniowie klas: 2zkc, 2G, 2 Grp i 3 GT, którzy podczas zajęć z p. Małgorzatą Rosadą przygotowali najrozmaitsze, przepyszne ciasta i łakocie.

      Inicjatywę szkolną wsparło również grono nauczycielskie, przygotowując własne wypieki i słodycze.

      Wszystko było do kupienia za symboliczną, kilkuzłotową kwotę. Zebrane zostało 854,98 groszy !!!

      Dziękujemy wszystkim Uczniom i Nauczycielom za udział w tym wydarzeniu.

      Samorząd Uczniowski wraz z Opiekunami

      Tekst i fot. J. Zawieja

    • Spotkanie branżowe dla młodych rolników
     • SPOTKANIE BRANŻOWE DLA MŁODYCH ROLNIKÓW

     • Specjaliści z branży rolniczej, chętnie dzielą się swoją widzą praktyczną, jak i teorią nie tylko z właścicielami gospodarstw, ale także z młodzieżą, która w przyszłości zamierza zajmować się produkcją rolną.

      Na początku kwietnia uczniowie Technikum Rolniczego z klasy I, II oraz części III z Zespołu Szkół Nr 2 w Szamotułach, w ramach zajęć praktycznych, mieli okazję wysłuchać prelekcji przedstawicieli wiodących na rynku organizacji związanych z rolnictwem.

      Wśród prelegentów wystąpiła  Pani Lucyna Lewicka przedstawicielka nawozowej firmy „K+S”, która  przybliżała uczniom skalę produkcji nawozów potasowych na świecie, także w odniesieniu do sytuacji na Ukrainie. Specjalistka omawiała również znaczenie makroelementów, w tym potasu, we wzroście i rozwoju rolniczych roślin uprawnych.

      Pan dr hab Tomasz Piechota z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu w szczegółowy sposób zaprezentował rodzaje orek i ich wpływ na strukturę gleby. A także wyjaśniał zasady wykonywania uprawy uproszczonej (bezorkowej), nawiązując do panującej na terenie Wielkopolski suszy.

      Natomiast Pan Michał Piśny z Agro Profil - wiodącego w Polsce czasopisma rolniczego (z zakresu uprawy roli i roślin oraz mechanizacji) prezentował szeroką gamę publikacji oferowaną przez wydawnictwo, w tym najnowsze wydanie specjalne „Słonecznik”.

      Nasze piątkowe spotkanie było związane nie tylko z solidną porcją wiedzy rolniczej, ale także niespodziankami, o które zadbał wydawca Agro Profil. Dużą dawkę emocji młodzieży dostarczyło losowanie nagród. Szczęśliwcami okazali się: Marek Dymek (kl I TR), Mateusz Kalinowski oraz Antoni Koput (kl II TR).

      Nagrody otrzymali również wytypowani przez nauczycieli najlepsi uczniowie, którzy w czasie zajęć praktycznych wyróżniają się  aktywnością, wiedzą praktyczną oraz bardzo dobrym zachowaniem. Wśród nagrodzonych znaleźli się Paweł Łakota, Jakub Witkowiak z kl I TR i Łukasz Bartkowiak z kl II TR.

      Redakcja czasopisma Agro Profil wspólnie z dr hab. Tomaszem Piechotą przygotowała dla uczniów konkurs wiedzy przekazywanej podczas wykładów: laureatami zostali: uczniowie kl I TR: Ksawery Matuszewski i Paweł Łakota oraz z II kl TR: Kaczanowski Maciej.

      - Choć przed uczniami jeszcze kilka lat edukacji w technikum, nic nie stoi na przeszkodzie, aby w przyszłości pogłębiali oni wiedzę  na uczelni wyższej – Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu - zachęcał dr hab. Tomasz Piechota.

      Tekst i zdjęcia: E. Krysztofiak

       

      Na zdjęciach: goście: dr hab. Tomasz Piechota z UP w Poznaniu; przedstawicielka „K+S”  Lucyna Lewicka  oraz Michał Piśny z Agro Profil.

      Nauczyciele praktycznej nauki zawodu: Piotr Sołtysiak, Katarzyna Zielewicz, Ewa Krysztofiak

      Uczniowie z ZSz nr 2 Technikum Rolniczego kl I i II

    • Mistrzostwa Polski LZS
     • MISTRZOSTWA POLSKI LZS MŁODZIEŻY SZKOLNEJ W GRACH ZESPOŁOWYCH

     • W poprzednich dwóch tygodniach uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach uczestniczyli                      w Turniejach Finałowych Mistrzostw Wielkopolski LZS Młodzieży Szkolnej w grach zespołowych organizowanych przez Wielkopolskie Zrzeszenie LZS w Poznaniu.

       

      Turniej Finałowy w piłce koszykowej kobiet – Środa Wlkp., 24.03.2022 r.

      Grająca w hali ZSR w Środzie Wielkopolskiej reprezentacja w składzie:

      Martyna Błaszyk, Marta Kaczmarek, Kinga Kramer, Zuzanna Lesicka, Anna Michalska, Maria Michalska, Wiktoria Nowicka, Izabela Szukała, Zuzanna Tecław, Klaudia Turek, Oliwia Włodarczak,

      mimo ambitnej sportowej postawy, zajęła 3. miejsce w swojej grupie i skończyła turniej na miejscu piątym.

       

      Turniej Finałowy w piłce koszykowej mężczyzn – Środa Wlkp., 25.03.2022 r.

      W piątek również w hali ZSR w Środzie Wielkopolskiej reprezentacja w składzie:

      Jakub Grzesiak, Wojciech Kalinowski, Patryk Kowalik, Maciej Noak, Karol Nowak, Jakub Rój, Kacper Subsar, Patryk Tecław, Adam Wojciechowski, Krzysztof Żybura,

      pomimo ogromnego zaangażowania i sportowej determinacji , zajęła 3. miejsce w swojej grupie i skończyła turniej także na miejscu piątym.

       

      Turniej Finałowy w piłce siatkowej mężczyzn – Nietążkowo, 28.03.2022 r.

      W poniedziałek pojechaliśmy do ZSP w Nietążkowie, gdzie reprezentacja w składzie:

      Wojciech Kalinowski, Patryk Kowalik, Maciej Noak, Karol Nowak, Bartosz Rosada, Jakub Rój, Paweł Synowiec,

      w meczu o 3. miejsce uległa nieznacznie zespołowi z Marzewa i ostatecznie uplasowała się na 4. pozycji.

       

      Turniej Finałowy w piłce siatkowej kobiet – Nietążkowo, 29.03.2022 r.

      We wtorek również graliśmy w hali ZSP w Nietążkowie, a reprezentacja w składzie:

      Karolina Lehmann, Jagoda Makosińska, Maria Michalska, Dominika Niećkowiak, Natalia Nowak, Julia Piechowiak, Dominika Sołtysiak,

      zajęła 3. miejsce, przegrywając w meczu o brązowy medal z reprezentacją LO w Środzie Wielkopolskiej.

       

      Turniej Finałowy w piłce ręcznej kobiet – Szamotuły, 30.03.2022 r.

      W  środę skorzystaliśmy z uprzejmości Dyrekcji i nauczycieli Zespołu Szkół nr 3 w Szamotułach i w ich hali „Nałęcz” nasza reprezentacja w składzie:

      Maria Baszczyńska, Oliwia Cudaszewska, Julia Gorączka, Weronika Grocholska, Patrycja Jankowiak, Jagoda Makosińska, Maria Michalska, Dominika Niećkowiak, Oliwia Nowak, Wiktoria Nowicka, Izabela Szukała, Patrycja Wiśniewska, Oliwia Włodarczak,

      sięgnęła w rywalizacji po 3. miejsce.  Był to pierwszy medal zdobyty w piłce ręcznej dla naszej szkoły.

      BRAWO!!!

       

      Turniej Finałowy w piłce ręcznej mężczyzn – Szamotuły, 01.04.2022 r.

      W  piątek, również dzięki uprzejmości Dyrekcji i nauczycieli Zespołu Szkół nr 3 w Szamotułach, w hali „Nałęcz” nasza reprezentacja w składzie:

      Jakub Białasik, Krzysztof Dziudziel, Jakub Grzesiak, Wojciech Kalinowski, Bartosz Kęsy, Tymoteusz Mleczarski, Bartosz Rosada, Jakub Rój, Patryk Tecław, Adam Wojciechowski, Jan Żybura, Krzysztof Żybura,

      po ogromnej walce i zaangażowaniu zdobyła brązowy medal. Było to także pierwsze podium w tej dyscyplinie dla naszej szkoły.

      BRAWO!!!

       

      Ogromne podziękowania należą się wszystkim uczestniczącym w rozgrywkach osobom – uczniom (wymienionym wyżej), nauczycielom (p. Julicie Knutowicz, p. Zdzisławowi Kostrzyńskiemu, p. Bartoszowi Świstowi) oraz wolontariuszkom, które pomagały przy organizacji turniejów piłki ręcznej w Szamotułach (Paulinie Bartos, Natalii Gęzikiewicz, Marii Michalskiej, Patrycji Rzeszowskiej oraz Wiktorii Pilarskiej).

      DZIĘKUJEMY!

       

       

      Kolejne turnieje w ramach rozgrywek WZ LZS w grach zespołowych już za rok. Będzie jeszcze lepiej!

    • Pomagamy Ukrainie
     • POMAGAMY UKRAINIE

     • 29 marca przekazaliśmy naszym przyjaciołom z Ukrainy dary, które zostały zebrane przez społeczność naszej szkoły. W całym przedsięwzięciu brało udział Muzeum – Zamek Górków na czele z dyrektorem tej placówki Michałem Kruszoną. Cała akcja zakończyła się pozytywnie również dzięki wsparciu władz Powiatu Szamotulskiego i osobistemu zaangażowaniu Starosty Beaty Hanyżak.

      Korzystając z okazji pragniemy serdecznie podziękować wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach oraz osobom prywatnym, które wsparły tą akcję.

      Nasza szkoła od wielu lat współpracuje ze szkołą we Lwowie a nasi uczniowie i nauczyciele kilkukrotnie wyjeżdżali na Ukrainę. Natomiast uczniowie i nauczyciele lwowskiej szkoły składali nam rewizyty.

      Na zdjęciu: Orest Malic – dyrektor Muzeum Historii Religii we Lwowie, Zygmunt Sługocki – dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach, Andrij Bobak – lekarz z Rejonu Samborskiego, Michał Marcyniuk – dyrektor szkoły nr 62 we Lwowie oraz Michał Kruszona – dyrektor Muzeum – Zamek Górków w Szamotułach.

    • Dziś wszyscy czytamy Tolkiena!
     • DZIŚ WSZYSCY CZYTAMY TOLKIENA!

     • Idea czytania Tolkiena pojawiła się dzięki angielskiemu towarzystwu Tolkienowskiemu – „The Tolkien Society”. Miłośnicy twórczości autora doskonale wiedzą, że to właśnie 25 marca  przypada rocznica upadku Saurona i wyzwolenia Śródziemia od panowania ciemnych mocy.

      Brytyjski pisarz i profesor Uniwersytetu Oxfordzkiego sprawił, że książki fantasy stały się popularne na niespotykaną dotąd skalę. Ten wybitny literat w pojedynkę zmienił cały gatunek fantasy i przestawił go na nowe tory na całe dekady.  25 marca to doskonały dzień by przypomnieć sobie fabułę najsławniejszych jego książek, czyli „ Władcy Pierścieni”, „Hobbita”, czy „ Silmarilliona”. Społeczność naszej szkoły miała okazję przyłączyć się do Światowego Dnia Czytania Tolkiena i przeczytać czy posłuchać jego dzieła - zarówno po polsku jak i po angielsku.

      Miłośników fantasy zachęcamy do czytania. Dzisiejszy dzień wydaje się doskonałym momentem na start zwłaszcza dla tych, którzy jeszcze nie znają tolkienowskiej twórczości. W naszej szkolnej bibliotece – spośród bogatego zbioru książek wspomnianego autora - każdy znajdzie coś dla siebie. Naprawdę warto!

      #TolkienReadingDay

       

      Łukasz Janc,

      Renata Jędrzejczak,

      Martyna Kustoń,

      Joanna Vowie.

    • Pierwszy dzień wiosny
     • PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

     • 21 marca w naszej szkole był dniem z innej bajki… dosłownie.

      W poniedziałek Uczniowie i Nauczyciele przebrali się za postaci z bajek!

       Elfy, ogry, smerfy, krasnale, czarodzieje i inne bajkowe stwory wypełniły korytarze szkolne witając w ten nietypowy sposób WIOSNĘ!!! Czerwony Kapturek rozdawał łakocie i kwiaty, wiedźmin walczył z potworami a  czarownice czarowały w laboratorium szkolnym.

      W poniedziałek rozpoczęliśmy również akcje „Kalendarz Wiosenny”.

      Od dziś przez 19 dni, codziennie losowana będzie klasa, która w kolejnym dniu roboczym zwolniona będzie z odpowiedzi.

      Losowanie odbywać będzie się na instagramie Samorządu Szkolnego (samorzad_rolnik).

      Życzymy wszystkim słonecznej i kolorowej Wiosny.

      Samorząd Uczniowski wraz z Opiekunami :)

    • Szamotuły niebiesko - żółte
     • SZAMOTUŁY NIEBIESKO - ŻÓŁTE

     • W sobotę 19.03 odbył się festyn sportowo –rekreacyjny zorganizowany przez naszą szkołę dla dzieci z Ukrainy, które w ostatnich tygodniach przybyły do Szamotuł i okolic.

       W zabawach i konkurencjach udział chętnie brały dzieci, ale także ich rodzice. Pomysłodawcą i wspaniałym animatorem był p. Bartosz Świst. Wśród zabaw były - między innymi – sztafety, przerzucanie piłeczek, zebranie jak największej ilości baloników od uciekających osób.

       W festynie wzięło udział ok 70 osób. Tak spora impreza nie doszłaby do skutku – gdyby nie ogromne wsparcie i  zaangażowanie dyrektora szkoły- Zygmunta Sługockiego. Po dwóch godzinach zabaw na świeżym powietrzu pan dyrektor zaprosił wszystkich do  stołówki ZS nr 2 – na ciepły posiłek.

      Dla każdego uczestnika przewidziane były nagrody- upominki zasponsorowane przez Starostwo Powiatowe w Szamotułach, Urząd Miasta i Gminy Szamotuły, Bank Spółdzielczy Duszniki, a oprawą muzyczną zajął się DJ Radek Szewczyk.

      Były też wzruszające momenty- jak układanie niebiesko- żółtego serca, napisu Ukraina, czy zrobienie z balonów ukraińskiej flagi oraz spontaniczne odśpiewanie hymnu przez naszych gości.

      Tekst i fotografie: Martyna Kustoń, Anna Kustoń.

    • Dzień Św. Patryka
     • DZIEŃ ŚWIĘTEGO PATRYKA W KOLORZE NADZIEI

     • „Każdy chciałby choć jeden dzień w roku być Irlandczykiem”; a to właśnie staje się możliwe 17 marca- w dniu Święta Irlandii. Najważniejszą częścią tej uroczystości jest noszenie ubrań w kolorze zielonym. Kolor ten jest symbolem Irlandii- nawiązuje do trawiastego krajobrazu wyspy, ale też do trójlistnej koniczynki –przypisywanej świętemu Patrykowi.

      Ostatnio możemy wszędzie zauważyć flagi w kolorze niebieskim i żółtym, a jak dobrze wiemy- połączenie tych dwóch kolorów daje nam zielony, czyli kolor nadziei tak bardzo potrzebnej obecnie.  Życzymy więc by ten szczególnie obecny dziś w naszej szkole kolor  wniósł  odrodzenie, uspokojenie i nadzieję na lepsze jutro- zwłaszcza dla naszych sąsiadów, którym przesyłamy również irlandzkie błogosławieństwo :

      May the road rise to meet you.
      May the wind be always at your back.
      May the sun shine upon you
      And the rain fall gently on your fields.
      And until we meet again
      May God hold you in his hand.

    • Dzień bez plecaka
     • DZIEŃ BEZ PLECAKA

     • W piątek 11 marca, obchodziliśmy w naszej szkole „Dzień bez plecaka”.

      Z tej okazji Samorząd Uczniowski zorganizował Konkurs na najbardziej pomysłowy przedmiot, zastępujący tornister szkolny.

      Okazało się, że całkiem praktycznym odpowiednikiem plecaka może być m.in. transporter dla kota, taczka, koszyk zakupowy, walizka na kółkach czy…. pojemnik na śmieci.

      Korytarze szkolne wypełniły się nie tylko kreatywnymi nosidłami, ale również sporą dawką śmiechu, który jest tak bardzo potrzebny w dzisiejszych czasach.

      Dziękujemy wszystkim Uczniom za włączenie się do tej wesołej akcji. Jesteście niezastąpieni!

      Samorząd Uczniowski

      Dzień bez plecaka - film

    • Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych
     • EUROPEJSKI DZIEŃ PAMIĘCI O SPRAWIEDLIWYCH

     • Święto to obchodzone jest 6 marca (ustanowione 10 maja 2012 r. przez Parlament Europejski ) mające na celu uhonorowanie pamięci osób, które sprzeciwiły się reżimom totalitarnym i masowym zbrodniom w XX i XXI w.

                  Tytuł Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata przyznawany jest przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie od 1963 r. instytucjom i osobom bezinteresownie ratującym Żydów w okresie II wojny światowej.

      Udzielanie pomocy Żydom w Polsce było o wiele trudniejsze i bardziej niebezpieczne niż w wielu innych krajach europejskich.

      Na ziemiach polskich za jakąkolwiek pomoc Żydom, czy chodziło o udzielenie schronienia, czy podanie kromki chleba, groziła śmierć. Ratując Żydów, narażało się nie tylko siebie, ale całą swoją rodzinę.

      Najliczniejszą grupę wyróżnioną tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata (ponad 6 tys.) stanowią Polacy.

      Sprawiedliwi otrzymują medal z napisem: „ Kto ratuje jedno życie- ratuje cały świat”.

      Na szkolnym korytarzu stanęła wystawa przypominająca o święcie obchodzonym 6 marca.  Prace uczniów mają przypomnieć sylwetki niektórych Polaków, którym przyznano zaszczytny tytuł Sprawiedliwego.

       

      Anna Kustoń

    • Edukacja prawna młodzieży
     • EDUKACJA PRAWNA MŁODZIEŻY

     • W czwartek 3 marca br. uczennice i uczniowie naszej szkoły wzięli udział w spotkaniu z sędzią Sądu Rejonowego w Szamotułach - Kajetanem Kosterkiewiczem. Zajęcia  zrealizowane (w trybie zdalnym) w ramach programu Edukacji Prawnej Młodzieży,  dotyczyły  trollingu, hejtu oraz memów jako zagrożeń informacyjnych w cyberprzestrzeni. Podjęty temat jest dla nas niezwykle ważny, także w kontekście działań dezinformacyjnych i manipulacyjnych związanych z dramatycznymi wydarzeniami na Ukrainie.

       

      Anna Kustoń

      Klaudia Tomaszak-Ślipka

  • Kontakty

   • Zespół Szkół nr 2 im. Stanisława Staszica w Szamotułach, ul. Szczuczyńska 3
   • sekretariat@zsnr2-szamotuly.pl
   • tel. (+48) 61-29-21-559
   • ul. Szczuczyńska 3 64-500 Szamotuły Poland
   • Dyrektor: Arkadiusz Majer
   • Wicedyrektorzy: Ewa Peraj, Łukasz Janc
   • Kierownik szkolenia praktycznego: Anna Kaczmarek
   • NIP: 787-10-30-195
   • REGON: 000100078
   • Kontakt z administratorem strony: piotr.gotowy@poczta.onet.pl piotr.gotowy@zsnr2-szamotuly.pl
  • Logowanie