• Młodzież dba o środowisko
     • MŁODZIEŻ DBA O ŚRODOWISKO

     • To natura dostarcza nam pożywienia i miejsca do życia, niezbędnego dla naszego zdrowia, dobrego samopoczucia, gwarantując tym samym przetrwanie przyszłych pokoleń. Świadomość ta oraz zmniejszające się zasoby naturalne już od lat stały się podstawą podejmowania szeregu globalnych, jak i lokalnych inicjatyw związanych z ochroną środowiska.  Szczególnie chętnie w tego typu akcje angażuje się pełna entuzjazmu i dobrej energii młodzież. Jedna z takich akcji miała miejsce w kwietniu w ramach Dnia Ziemi, w którą zaangażowani byli uczniowie ZSz Nr 2 im. Stanisława Staszica w Szamotułach, klasa II Technikum Rolniczego i Architektury Krajobrazu oraz klasa II Ochrony Środowiska. Inicjatorką akcji była Pani Beata Hanyżak starosta Powiatu Szamotulskiego, którą wspierał Pan Rafał Zimny wicestarosta. Uczniowie wspólnie z przedstawicielami władz samorządowych oraz opiekunami Panią Katarzyną Zielewicz i Panią Martą Bekasiak porządkowali ul. Zamkową w rejonie Samy i okolice lądowiska.

      Niestety mimo nieustającej edukacji proekologicznej, młodzież znajdowała dzikie wysypiska śmieci, a na nich groźne dla gleby i wód - stare opony, eternit, kanistry, puszki, butelki, maseczki, papier, odzież, a także rozbite szkło, ostry metal…. Najwięcej było groźnych dla środowiska plastykowych folii i butelek, które w zależności od rodzaju, rozkładają po 100 a nawet - 1000 latach.

      Praca przebiegały sprawnie dzięki pięknej słonecznej pogodzie, ale przede wszystkim zaangażowaniu osób porządkujących. Właśnie za to zaangażowanie i pracę na rzecz środowiska dziękował Pan Arkadiusz Majer dyrektor ZSz Nr 2 w Szamotułach.
      Pamiętajmy, nie przestawajmy dbać o miejsce naszego życia, pracy... Najwięcej zależy od nas samych, zmiana nawyków, ale także umiejętne gospodarowanie odpadami na pewno przyczyni się do poprawy kondycji środowiska teraz i w przyszłości.

      Ewa Krysztofiak

    • Akcja Żonkile
     • UPAMIĘTNIENIE POWSTANIA W GETCIE WARSZAWSKIM

     • W 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim (19.04.1943 r.) #ŁączyNasPamięć w Zespole Szkół nr 2 im. Stanisława Staszica w Szamotułach odbyły się zajęcia połączone z projekcją filmu "Zdążyć przed Panem Bogiem" (#polinmuseum). Na znak pamięci uczniowie przypinali własnoręcznie wykonane żonkile #AkcjaŻonkile.

      Całą akcję koordynowała p. Anna Kustoń

    • Wymiana roślin
     • WYMIANA ROŚLIN

     • W miniony piątek, w naszej szkole odbyła się akcja „ Wymień roślinkę na słodką muffinkę”.

      Była ona częścią szkolnego przedsięwzięcia pod nazwą „ Kwiecień - miesiącem ziemi”.

      Uczniowie klasy 1GT pod nadzorem pani Małgorzaty Rosady przygotowali pyszne ciasta i  słodkie muffinki o smaku bananowym, marchewkowym i czekoladowym. Każdy uczeń, który tego dnia przyniósł do szkoły roślinkę, mógł poczęstować się dowolną ilością sporządzonych łakoci.

      Zebrano kilkanaście różnorodnych gatunków, zarówno domowych jak i ogrodowych, które zazielenią korytarze i teren poza szkolnym budynkiem.

      Rośliny zbierać będziemy do ostatniego dnia kwietnia.

       

      J.Zawieja

      M.Rosada

    • Konwent fantastyczny
     • UCZNIOWIE ROLNIKA NA ZLOCIE MIŁOŚNIKÓW FANTASTYKI

     • W sobotę 15 kwietnia 2023 roku odbył się w naszym mieście II Konwent Fantastyczny HALSZKON. Grupa wolontariuszy z naszej szkoły postanowiła wesprzeć organizacyjnie przebieg tej wyjątkowej imprezy. Zawitało na niej wielu miłośników fantastyki. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się grupa prezentująca postacie  znane  z  filmu  Star Wars. Bardzo wiele osób w tym także nasi wolontariusze wykonali  sobie  pamiątkowe zdjęcia. W jednej z sal można było zobaczyć piękne, wykonane z niezwykłą  starannością kostiumy filmowe oraz porozmawiać z ich autorką i pasjonatką fantastyki panią Aldoną Talarczyk. Wszystkim wolontariuszom – których zaangażowanie, pomoc  i uśmiech przyczynił  się do  sprawnego przebiegu imprezy bardzo dziękuję.

      Opiekun wolontariatu

      Arleta Danielewicz

    • Wielkanocny koszyczek
     • WIELKANOCNY KOSZYCZEK DLA SENIORA

     • Czas świąteczny kojarzy nam się zawsze z  atmosferą pełną ciepła i miłości. To także szczególny moment, kiedy chcemy pomagać i dzielić się z innymi. Polski Czerwony Krzyż to organizacja znana wszystkim z wspierania osób, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. Z okazji świąt Wielkanocnych PCK zorganizował akcję  „Wielkanocny Koszyczek dla Seniora”. Cieszę się, że i tym razem nasza szkoła mogła uczestniczyć w tym przedsięwzięciu. Zebrane produkty żywnościowe przekazaliśmy dnia 3.04.23 do Rejonowego Oddziału PCK. Wszystkim klasom, które wzięły udział w akcji serdecznie dziękuję. Dla klasy zwycięskiej – I GT, która przygotowała największą paczkę – przewidziano nagrodę.

                                                                                    

      Arleta Danielewicz

    • Halszkon
     • ZAPROSZENIE NA SZAMOTULSKI KONWENT FANTASTYKI

     • We wtorek 4 kwietnia gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli Stowarzyszenia Fantastyki Halszkon - Kamila Malinowskiego i absolwentkę naszej szkoły Zofię Kruszonę. Spotkanie było związane ze zbliżającym się Szamotulskim Konwentem Fantastycznym Halszkon, który odbędzie się 15 kwietnia. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy.

    • Klasa II TOŚ na Uniwersytecie Przyrodniczym
     • KLASA II TOŚ NA UNIWERSYTECIE PRZYRODNICZYM

     • W czwartek 30 marca na Wydziale Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu odbywały się kolejne Drzwi Otwarte.

      Jak wiadomo tego typu wydarzeniom zawsze towarzyszą wykłady, warsztaty i ćwiczenia pokazujące specyfikę studiowania na poszczególnych  kierunkach.

      W tym roku również klasa II TOŚ skorzystała z zaproszenia i wzięła udział w tych zajęciach. Między innymi mieliśmy okazję zapoznać się z pracą laboratorium wodnego, geotechniki, ekologii oraz gleboznawczego. Przyglądaliśmy się z bliska roślinom torfotwórczym i obserwowaliśmy małże stosowane jako bioindykatory środowiska wodnego. Przygotowano dla nas pokaz zastosowania techniki GPS i TACHIMETRU do zdalnych badań terenowych. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia przedstawiające różne rodzaje dronów wykorzystywanych w badaniach środowiskowych.

      Podsumowaniem  pobytu na Wydziale był nasz udział w konkursach przygotowanych przez studentów pracujących w kołach naukowych.

      Nie był to nasz ostatni w tym roku pobyt w gościnnych progach uczelni. Planujemy kolejny udział w zajęciach przygotowanych specjalnie dla nas.

      Iwona Witkowska

      Katarzyna Jakubowska

    • Zygmuntówka
     • JABŁOŃ "ZYGMUNTÓWKA"

     • Istnieje wiele odmiany jabłoni , m.in.; Antonówka,  Grochówka, czy Papierówka.

      Zespół Szkół nr 2 w Szamotułach  bardzo chciał do tego zacnego grona dorzucić swoją „nową odmianę”-  Zygmuntówkę. Nie chcieliśmy tym samym uhonorować ostatniego Jagiellona na polskim tronie, lecz byłego Dyrektora Zespołu Szkół nr 2 .

      Zygmunt Sługocki całym sercem oddany był szkole. Pojawiał się w niej wczesnym rankiem i nierzadko opuszczał ją już po zmierzchu. Człowiek wielkiego serca , który zawsze starał się nauczać  młodzież tolerancji i  szacunku dla drugiego człowieka.

      W celu uhonorowania Jego osoby i podziękowania za wszystkie lata pracy na rzecz naszej szkoły postanowiliśmy zaprosić  Dyrektora do zasadzenia jabłonki nazwanej Jego imieniem.

      Wydarzenie to miało miejsce 5 kwietnia.

      „Jest mi bardzo miło! Myślę, że to drzewo będzie tutaj dobrze rosło. Mieszkam blisko, więc będę przychodził, doglądał i jak już owoce się pojawią, to się nimi poczęstuję”  - mówił z szerokim uśmiechem Dyrektor Sługocki tuż po symbolicznym zasadzeniu drzewka.

      Wierzymy, że jabłka „ Zygmuntówki” będą równie dobre , jak owoce wieloletniej pracy Dyrektora na rzecz naszej szkoły.

        

      J. Zawieja

      Fot. B. Świst

    • Czysta Sama
     • OPERACJA CZYSTA RZEKA

     • W minione sobotnie, deszczowy przedpołudnie młodzież Zespołu Szkół nr 2 uczestniczyła w tegorocznej edycji ogólnopolskiej edycji pn. Operacja Czysta Sama.

      Był to pierwszy udział naszej placówki w tej szlachetnej akcji na rzecz czystości środowiska i krzewienia postaw ekologicznych. Pod opieką pani Joanny Zawieji uczestniczyli w niej uczniowie klas: 1G (Dawid Mamet, Julia Nowak, Kamila Derak , Alicja Bździel), 1GT ( Oliwia Śrama, Aleksandra Rodak), 1O (Maria Purgiel , Gabriela Połącarz , Lilianna Misztal),1KR (Wiktoria Bilecka, Julia Andrzejewska, Zuzanna Nawrocka), 4Ktp ( Zofia Jankowska, Marta Kaczmarek) oraz uczeń Liceum dla dorosłych - Wiktor Najder.

      Po odprawie, podczas której rozdano wszystkim rękawiczki i worki na śmieci, wolontariusze zostali podzieleni na mniejsze grupy i otrzymali zadania uprzątnięcia konkretnego fragmentu terenu. Nasz sztab porządkował głównie okolice ul. Szczuczyńskiej nad rzeką Samą. Worki zapełniały się w mgnieniu oka butelkami, plastikiem, papierami i innymi odpadami.

      Uczniowie znajdowali o zgrozo również takie rzeczy, jak zużyte opony, dętki, kosiarki, lodówki, meble, zabawki, znaki drogowe i wiele innych niecodziennych odkryć. Przez zaledwie kilka godzin ponad 100 osób biorących udział w akcji uprzątnęło ponad 12 ton śmieci !

      Mimo starań nie udało się dokładnie uprzątnąć wszystkich miejsc. Placówka oczywiście zapowiada też, że za rok również dołączy do kolejnej edycji Operacji Czysta Rzeka. 

      Około południa wolontariusze spotkali się w Parku Zamkowym na imprezie finałowej.

      Można było poczęstować się gorącą zupą, kiełbaskami z ogniska i domowymi wypiekami przygotowanymi między innymi przez Zespół Szkół Nr 2.

      Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy nie zważając na niesprzyjające warunki pogodowe, poświęcili swój wolny czas, by wspomóc akcję. Ich postawa budzi wielki podziw i napawa dumą, że w dzisiejszych czasach młodzież ma ochotę zadbać o przyrodę. Biorąc udział w akcji, zrozumieliśmy, że każdy z nas ma wpływ na środowisko i obowiązkiem każdego z nas jest dbać o nie. Mamy wrażenie, że się udało!

      J.Zawieja

    • Konkurs wiedzy o prawie
     • DOMINIK DODOLSKI AWANSOWAŁ DO KOLEJNEGO ETAPU WIEDZY O PRAWIE

     • Dominik Dodolski uczeń klasy IV LO bierzę udział w zmaganiach z okazji VIII edycji Akademii Wiedzy o Prawie organizowanym przez Krajową Izbę Radców Prawnych. W etapie pierwszym zdobył 42 na 50 punktów i bezapelacyjnie awansował do etapu okręgowego.

    • Konkurs fotograficzny UP
     • LAUREATKI KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO NA UNIWERSYTECIE PRZYRODNICZYM W POZNANIU

     • W tym roku szkolnym już po raz XI na Wydziale Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu odbył się Konkurs Fotograficzny ,,Przyroda, człowiek, zrównoważony Rozwój”. Uczniowie naszej szkoły biorą udział w tym konkursie od 2017 i za każdym razem zdobywają nagrody. Nie inaczej było w tej edycji. Tym razem motywem przewodnim konkursu było hasło ,,Zrównoważone miasta, zrównoważone społeczeństwa”. Trzeba się było sporo nagłowić nad tym, żeby zdjęcia były zgodne z tematem. Tym bardziej cieszy fakt, że pierwsze miejsce zajęła uczennica klasy IV KTp Gabriela Soloch a wyróżnienie zdobyła Karolina Lehmann z klasy IV K.

       Gabrysi i Karolinie serdecznie gratuluję, a wszystkim, którzy nadesłali zdjęcia bardzo za to dziękuję.

      Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 22 marca w trakcie obchodów Światowego Dnia Wody.

      Dzięki temu my też wzięłyśmy udział w sesji naukowej poświęconej problematyce retencjonowania, pozyskiwania i właściwego wykorzystania wody.

      Niebawem zostanie ogłoszona nowa -już XII edycja konkursu. Ciekawe, jaka będzie jego tematyka w tym roku? Już dzisiaj zachęcam wszystkich do wzięcia w nim udziału. Ubiegłoroczne laureatki twierdzą, że warto to zrobić.

      Katarzyna Jakubowska

    • Terytorialsi
     • WOJSKA OBRONY TERYTORIALNEJ ZAPRASZAJĄ

     • We wtorek 28 marca uczniowie z klas maturalnych mieli okazję spotkać się z przedstawicielem Wojsk Obrony Terytorialnej. Może ktoś już niedługo zasili szeregi "terytorialsów".

    • Olimpiada wiedzy o żywności
     • OLIMPIADA WIEDZY O ŻYWNOŚCI

     • Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Żywności organizowana jest dla młodzieży zainteresowanej poszerzaniem i sprawdzeniem swojej wiedzy dotyczącej przebiegu i kontroli jakości procesów technologicznych wytwarzania różnorodnych wyrobów spożywczych, jak też ich spedycją.

      Olimpiada organizowana jest przez Katedrę Jakości i Bezpieczeństwa Żywności Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu i jest konkursem trójstopniowym, obejmującym:

      • zawody I stopnia –  zawody szkolne,
      • zawody II stopnia – zawody okręgowe,
      • zawody III stopnia – zawody centralne

      Jej uczestnicy mają za zadanie rozwiązanie stu pytań z zakresu bloku przetwórczego, analitycznego, ekonomicznego i  technicznego przemysłu spożywczego. Wraz z przedostaniem się do kolejnego etapu, rośnie również trudność pytań.

      W tegorocznej edycji wystartowało siedmioro uczniów naszej szkoły. Koordynatorem udziału młodzieży w Olimpiadzie była p. Joanna Zawieja – nauczyciel przedmiotów zawodowych i chemii.

      Miło nam poinformować, że uczennica klasy 4KTp – Weronika Tomczak, rywalizując z kilkuset innymi uczestnikami z całej Polski, przedostała się do najwyższego etapu Olimpiady osiągając w nim bardzo dobry wynik. Weronika nie poprzestaje jednak na laurach i zamierza w kolejnym roku ponownie wystartować licząc na tytuł finalistki, za co mocno trzymamy kciuki.

      Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

      J.Zawieja

    • Dzień Przedsiębiorczości
     • DZIEŃ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

     •   Dzień Przedsiębiorczości to najdłużej realizowany projekt w naszej szkole. Także w tym roku po okresie pandemicznych obostrzeń uczniowie 22 marca zawitali do firm i instytucji regionu. Wieloletnia współpraca i ranga projektu  sprawiły ,że  oprócz stałych pozyskaliśmy także nowych wolontariuszy, którzy chcą podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z młodymi ludźmi. Uczniowie  mają  bezcenną okazję zobaczyć funkcjonowanie przedsiębiorstw i instytucji z perspektywy  pracy na poszczególnych stanowiskach. Zadaniem dnia przedsiębiorczości jest możliwość weryfikowania  przez młodzież  swoich wyobrażeń i oczekiwań dotyczących wykonywanego zawodu, poszukiwanie  odpowiedzi jaką ścieżkę kariery wybrać w przyszłości. Uczestnicząc w zajęciach organizowanych na miejscu młodzi ludzie poznają  nie tylko specyfikę pracy z punktu widzenia wykonujących powierzone obowiązki pracowników  , ale mają także okazję spotkać się z kadrą zarządzającą  placówką. Wartość  dodana  projektu będzie możliwa do określenia  w przyszłości, ale z perspektywy czasu wiemy , że  wielu  naszych absolwentów  po ukończeniu szkoły trafiało do miejsc odwiedzonych podczas dnia przedsiębiorczości podejmując tam swoją pracę zawodową. Nawiązane kontakty  owocują także co nas bardzo cieszy , pozytywnymi opiniami  o uczniach  naszej szkoły jako osobach  otwartych  na inicjatywy i innowacje , podejmujących  ciekawe wyzwania. Często jesteśmy ponownie zapraszani do współpracy.

      W tym roku 57 uczniów  zaprosiły  następujące firmy  i instytucje;

       

      Ampol Merol”, ,,Kwiaciarnia " Agata Jóźwiak, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach, Kwiaciarnia Azalia, Pizzeria Trattoria Italia, Powiatowa Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna w Szamotułach, Restauracja i Pub Niagara, Santander Bank Polska S.A. 1 Oddział w Szamotułach ,Stajnia Lucky  w Piotrkówku, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Stanisława Staszica w Szamotułach ,WODR oddział w Poznaniu ,Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego Nr 2 z siedzibą w Sielinku, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa oddział w Szamotułach, Pizzeria  –  Trattoria Italia, gospodarstwa rolne w Jastrowiu, Mylinie, Pólku i Przecławiu.

       

      W imieniu Dyrekcji szkoły, młodzieży  i organizatorek projektu składamy serdeczne podziękowania przede wszystkim za okazaną nam życzliwość, poświęcony czas i możliwość zdobywania cennych doświadczeń zawodowych.

       

       

      Aleksandra Sadek, Katarzyna Zielewicz, Renata Bednarczyk

    • Kwiecień - miesiącem ziemi
     • KWIECIEŃ - MIESIĄCEM ZIEMI

     • „Kwiecień” – bo kwiaty, bo kwitnienie…

      Ten miesiąc nie od dziś nazywany jest „miesiącem Ziemi” i my również pod tym hasłem planujemy spędzić go w naszej szkole.

       

      Kwiecień rozpoczniemy zgodnie z jego pierwszym dniem kalendarzowym, przyłączając się do akcji :

      „Czysta Sama”. Do udziału w wydarzeniu , które odbywać będzie się w sobotę o 9.00 zgłosiła się duża grupa uczniów naszej szkoły ( i nie będzie to  prima aprilisowym żartem ).

       

        Tuż po świętach rozpoczynamy akcję „ Nie bądź jeleń – przynieś zieleń !”. 

      Będziemy zbierać rośliny doniczkowe: w dobrym stanie (bez szkodników, chorób), nietoksyczne, zielone i nie tylko:). Naszym celem jest zazielenienie korytarzy głównego budynku szkoły.

       

      Oficjalne rozpoczęcie tej akcji  to  13 kwietnia – w tym dniu  każdą przyniesioną przez Was roślinkę wymienimy na słodką muffinkę.   Akcja potrwa do 22 kwietnia. Przeglądajcie domowe parapety , lub sklepowe półkiJ  Liczymy na Was!

       

      Finałem akcji będzie wydarzenie niespodzianka , podczas którego podsumujemy również całość wydarzeń kwietniowych.

       

      Prosimy o śledzenie komunikatów na Librusie i portalach społecznościowych Szkoły i Samorządu Uczniowskiego.

       

       

      Joanna Zawieja, Bartosz Korpik, SU

    • Potrawy wielkanocne
     • POTRAWY WIELKANOCNE

     • Kiedy zbliża się wiosna, a wraz z nią Wielkanoc, przychodzi również czas wielkich przygotowań, gdyż oprócz tradycyjnych porządków domowych  i tworzenia dekoracji , trzeba również zastanowić się nad  wielkanocnymi potrawami. Klasyczne dania takie,  jak :  gotowana babka, mazurek czy kolorowe pisanki stanowią podstawę niedzielnego śniadania.  Warto jednak spróbować urozmaicić  klasyczny stół o nowe smakołyki.

      Uczniowie klasy 1GT i 1G postanowili wyjść z propozycją kilku prostych, wielkanocnych dań, przygotowanych w  nieco inny sposób.

      Poniżej znajdziecie przepisy, zachęcamy do ich wypróbowania i podzielenia się z nami  zdjęciami Waszych stołów wielkanocnych.

      Leśny mech w kieliszku

      Zielone ciasto

      450 g opakowanie mrożonego szpinaku (rozdrobnionego) lub 450 g świeżego

      2/3 szklanki oleju

      1 szklanka cukru (drobnego lub cukru pudru)

      3 jajka

      2 szklanki mąki pszennej

      2 łyżeczki proszku do pieczenia

      Krem mascarpone

      250 g serka mascarpone (zimne)

      200 ml śmietanki 36% lub 30% do ubijania (zimnej)

      4 łyżki cukru pudru

      1 łyżeczka wanilii

      1 op. Śmietan-fix (opcjonalnie)

      Dekoracja

      Owoce granatu, maliny lub czerwone porzeczki (świeże lub mrożone), borówki lub jagody, liście mięty

      ZIELONE CIASTO

      Szpinak mrożony rozmrozić na sitku, następnie odcisnąć z nadmiaru wody, zmiksować blenderem na jednolity mus. Świeży szpinak po umyciu włożyć do garnka i mieszając podgrzewać ok. 1 - 2 minuty aż zwiędnie, następnie zblendować na mus.

      Jajka ocieplić (lepiej się ubijają) - włożyć do miski, zalać bardzo ciepłą wodą z kranu i odstawić na kilkanaście minut, w razie potrzeby zmienić wodę na cieplejszą.

      Piekarnik nagrzać do 180 stopni C. Jajka wbić do miski, dodać cukier i ubić na puszystą oraz jasną masę.

      Następnie ciągle ubijając wlewać cieniutkim strumieniem olej.

      Dodać mus ze szpinaku i zmiksować na małych obrotach miksera do połączenia się składników w jednolitą masę.

      Oddzielnie przesiać mąkę i wymieszać z proszkiem do pieczenia. Przesypać do ubitych jajek i zmiksować na małych obrotach, tylko do połączenia się składników w jednolite ciasto.

      Masę wylać do formy o średnicy 24 cm (dno wyłożone papierem) piec przez ok. 40 - 45 minut do suchego patyczka. Wyjąć i całkowicie ostudzić.

       

      KREM MASC​ARPONE

      Do misy miksera włożyć mocno schłodzony ser mascarpone oraz śmietankę, dodać cukier puder i wanilię.

      Ubijać przez kilka minut aż masa zwiększy objętość i będzie puszysta.

      Na koniec można zmiksować ze śmietan - fix (zawiera tylko skrobię i glukozę), który usztywni krem.

      PRZEŁOŻENIE

      Ciasto rozkruszyć rękoma. Dolną partię kieliszka wyłożyć kruchym ciastem. Przełożyć kremem mascarpone, następnie granatem i powtórzyć przełożenie.

      Udekorować owocami , marmoladą i listkami mięty.

       

      Jaja faszerowane żółtkiem i szczypiorkiem

      • 4 jajka
      • łyżka majonezu
      • łyżeczka musztardy
      • 3 łyżki drobno posiekanego koperku
      • łyżeczka kurkumy
      • sól i biały pieprz do smaku

      Jajka ugotować na twardo. Po ostudzeniu obrać, przekroić na pół i delikatnie wyjąć żółtka tak by nie uszkodzić białka. Koperek drobno posiekać. Połowę koperku, majonez, musztardę i kurkumę włożyć razem z żółtkami do miseczki i utrzeć tak by nie było grudek żółtka ( można blenderem, mikserem). Spróbować i doprawić do smaku pieprzem i solą.

      Lekko wilgotnymi dłońmi formować z masy kuleczki i wkładać je do wgłębień w jajkach po żółtku ( można użyć nakładki do ciast)  Nafaszerowane połówki jajka obtaczać z zewnątrz w reszcie koperku. Układać na półmisku.

       

      Wytrawne babeczki  jajeczne

      Składniki:

      10 średnich jajek

      garść świeżego szpinaku baby - 50 g

      pół czerwonej papryki - 100 g

      100 g sera feta

      mały pęczek szczypiorku

      po 1,5 płaskiej łyżeczki soli i pieprzu

      łyżka oleju do posmarowania foremek

      1. Liście umyj pod zimną, bieżącą wodą i osusz ręcznikiem papierowym. Wgłębienia na muffinki wysmaruj od środka delikatną oliwą lub olejem roślinnym. Jedna łyżka oleju wystarczy na posmarowanie wszystkich foremek. Szpinak posiekaj drobniej i umieść po równo w zagłębieniach foremek.

      2. Pół czerwonej papryki posiekaj na drobną kostkę i umieść razem ze szpinakiem. 100 gramów sera feta pokrusz drobniej i rozłóż równo we wszystkich zagłębieniach foremek.

      3. Do wysokiego naczynia wbij 15 średniej wielkości jajek. Dodaj do nich po 1,5 płaskiej łyżeczki soli i pieprzu. Jajka rozbełtaj dokładnie przy pomocy widelca lub nawet ręcznego blendera typu żyrafa. Zagłębienia foremek wypełnij płynnymi jajkami. Zostaw odrobinę wolnej przestrzeni przy rantach.

      4. Na koniec posiekaj szczypiorek i posyp nim każdą muffinkę. Możesz też płynne jajko wymieszać z fetą, siekaną papryką i szpinakiem i wlać jako jedną masę do foremek wysmarowany olejem.

      5. Formę z muffinami jajecznymi z fetą i szpinakiem umieść w piekarniku nagrzanym do 170 stopni. Opcja pieczenia: góra/dół. Wybierz o jeden stopnień niższą półkę niż środkowa i piecz muffiny około 15-20 minut. 

      Muffiny mogą bardzo urosnąć. Po wyjęciu z piekarnika lekko opadną. Przed podaniem polecam posypać je tartym serem typu parmezan oraz świeżą kolendrą. 

       

      Kotleciki z białej kiełbasy

      KOTLECIKI

      kiełbasa biała surowa – 1 kg

      jajko – 1 szt.

      płatki ostrej papryki – 1 łyżeczka

      czosnek – 3 ząbki

      pieprz biały

      majeranek

      sól

      SOS CHRZANOWY

      bulion – 200 ml

      masło – 2 łyżki

      mąka pszenna – 1,5 łyżki

      chrzan – 2-3 łyżki

      śmietana 12% – 2 łyżki

      pieprz biały

      sól

      Kiełbasę wyciskamy z flaka. Dodajemy jajko, czosnek przeciśnięty przez praskę. Doprawiamy do smaku pieprzem, majerankiem, solą oraz płatkami ostrej papryki.

      Składniki mieszamy do uzyskania jednolitej masy. Formujemy kotleciki. Smażymy na rozgrzanej patelni z odrobiną oleju.

      W garnku roztapiamy masło, dodajemy mąkę i dokładnie mieszamy.

      Do zasmażki wlewamy bulion i gotujemy chwilę, aby sos zgęstniał. Dodajemy śmietanę oraz chrzan. Sos doprawiamy solą i białym pieprzem do smaku.

      Gotowe kotleciki podajemy z sosem.

      Torcik kanapkowy z pastą jajeczną

      9 kromek pieczywa tostowego

      6 jajek

      130 g majonezu

      6 kawałków suszonych pomidorów

      4 łyżki posiekanego szczypiorku

      80 g salami lub szynki

      do dekoracji np. 4 łyżki maku, rzodkiewki, ogórki, rzeżucha

       

      Jajka ugotować na twardo (ok. 5 i 1/2 minuty licząc od czasu zagotowania się wody). Obrać ze skorupek i włożyć do większej miski. Rozgnieść praską do ziemniaków, aby otrzymać małe kawałeczki jajek - jak na tradycyjną pastę jajeczną (można też posiekać na desce lub rozdrobić w inny sposób).

      Dodać majonez, sól i pieprz, wymieszać. Podzielić na 3 części, do jednej dodać drobno posiekane salami, do drugiej szczypiorek a do trzeciej posiekane suszone pomidory.

      Obkroić pieczywo ze skórek. Ułożyć w rządku 3 kromki pieczywa (np. na podłużnym półmisku), wyłożyć na nie 1/3 pasty z dodatkiem salami. Przykryć kolejnymi 3 kromkami i wyłożyć na nie pastę ze szczypiorkiem.

      Ułożyć ostatnią, trzecią warstwę tostów i cały tort (górę i boki) wysmarować pozostałą pastą z dodatkiem suszonych pomidorów, z tym, że najwięcej wyłożyć pasty na wierzch. Boki obsypać makiem, wierzch udekorować rzodkiewkami, ogórkami i rzeżuchą lub innymi dodatkami jakimi dysponujemy.

       

      Chleb polski z piekarnika

      Składniki

      500 ml ciepłej wody (nie gorącej),

      25 g świeżych drożdży lub 7 g suchych,

      1 łyżka cukru,

      700 g mąki pszennej,

      3 płaskie łyżeczki soli,

      1-2 łyżki oleju

      Do miski wlej 500 ml ciepłej wody, dodaj drożdże – świeże lub suche, łyżkę cukru (drożdże lubią cukier) i wszystko dokładnie mieszaj do momentu, aż droższe się rozpuszczą. Następnie dodaj 700 g przesianej mąki i 3 łyżeczki soli. To wszystko wymieszaj drewnianą łyżką (nie zagniataj rękoma), dodając 1 do 2 łyżek oleju. Gdy wszystkie składniki dobrze się połączą, a zajmie to tylko chwilę, zasłoń miskę, np. folią spożywczą i wstaw do ciepłego miejsca na około 30 minut

      Wyciągnij miskę z lodówki, ciasto ostrożnie zgnieć i wyciągnij na blat wysypany mąką. Delikatnie wyrabiaj ciasto na tyle, aby było całe obtoczone w mące i przestało się kleić do rąk. Ciasto jest bardzo lekkie i nie trzeba go jakoś specjalnie wyrabiać. Ponownie włóż je do miski, aby przez następne 15 minut nabrało temperatury otoczenia, ponieważ jest jeszcze zbyt zimne, aby je od razu wkładać do piernika.

      Włącz piekarnik, włóż do środka naczynie, w którym zamierzasz piec chleb, aby rozgrzewało się razem z piekarnikiem. (naczynie żaroodporne). Nagrzej piekarnik do 200 stopni Celsjusza i zostaw włączony przez 10 minut.

      Po upływie czasu wyciągnij z piekarnika gorące naczynie żaroodporne, włóż do niego ciasto, nie starając się nadać mu jakiś kształt. Przykryj i wstaw do piekarnika najpierw ustawiając czas na 30 minut. Po tym czasie zdejmij pokrywkę i piecz przez kolejne 20-25 minut, dopóki kolor skórki chleba będzie cię zadowalał. Jeśli nie masz pokrywki, po prostu piecz bez niej.

      Gotowy chleb wyciągnij z piekarnika i zostaw do ostygnięcia. Ja wyciągam chleb na kratkę, aby jak najszybciej ostygł. Najtrudniejsze jest oczywiście czekanie aż ostygnie, ponieważ chleb pachnie obłędnie i masz wielką ochotę spróbować go natychmiast.

      Życzymy smacznych Świąt Wielkanocnych !

       Uczniowie Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych

      J.Zawieja, M. Rosada

    • Powitanie wiosny w Rolniku
     • POWITANIE WIOSNY W ROLNIKU

     • Przebierane obchody pierwszego dnia wiosny wpisały się już na stałe w kalendarz imprez naszej szkoły.  Tegoroczna edycja związana była z  tematyką filmową.

      Młodzież jak zawsze stanęła na wysokości zadania. Tuż po pierwszym dzwonku szkolne korytarze wypełniły się postaciami  z największych filmowych hitów , jak m.in.: "Gwiezdne Wojny", "Harry Potter", "Robin Hood", "Drakula" ,” Wednesday” czy "Minionki”.

      Komisja konkursowa w składzie : Dyrektor Łukasz Janc oraz przedstawiciel SU Kamila Derak , postanowili wyróżnić szczególnie:

      • Weronikę Snopek i Mikołaja Kicińskiego z klasy 4G,
      • Natalię Nowicką z klasy 3HB,
      • Julię Borzych z klasy  4HBp.

      Doceniając inicjatywę , kreatywność i poświęcony czas na przygotowanie kostiumu  (zwłaszcza wśród uczniów klas maturalnych, którzy przecież niemało mają teraz na głowie ) Samorząd Uczniowski ufundował dla laureatów  nagrodę w postaci podwójnych biletów do kina na dowolny seans filmowy.

      Gratulujemy !

      21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny, ale też Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa.  

      Jako, że symbolem  Zespołu Downa są kolorowe skarpetki , uczniowie naszej szkoły nie zapomnieli dodać do swojego stroju  tego niewielkiego, ale bardzo znaczącego akcentu.

      Samorząd uczniowski składa wielkie podziękowania  wszystkim koleżankom i kolegom, którzy swoimi niecodziennymi  kostiumami, kolorowymi skarpetkami oraz  dużym poczuciem humoru sprawili,  że Wiosna w Rolniku zagościła już na stałe.

      Wielkie podziękowania składamy  panu Bartoszowi Świstowi za upamiętnienie wydarzenia na kadrach swoich fotografii.

      Joanna Zawieja

      Fot. B. Świst, J. Zawieja                                                                                                  

    • Dzień Edukacji Prawnej
     • DZIEŃ EDUKACJI PRAWNEJ

     • 15 marca br., czyli w Dniu Edukacji Prawnej, uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach mieli niecodzienną możliwość zwiedzenia budynku szamotulskiego sądu oraz spotkania się z osobami związanymi z wymiarem sprawiedliwości.

      Wśród udostępnionych zwiedzającym miejsc znalazły się pomieszczenia Archiwum Ksiąg Wieczystych (z jego ogromnymi zasobami) oraz miejsce przeznaczone do przesłuchań dzieci, zwane niebieskim pokojem. Na sali rozpraw uczniowie nie tylko poznali znaczenie kolorów tog (a mówiąc bardziej precyzyjnie – zdobiących je żabotów), mieli również okazję do przymierzenia oficjalnego stroju sędziego, adwokata, prokuratora i radcy prawnego. Mogli także sprawdzić głośność uderzenia sędziowskiego młotka. O swojej pracy opowiedział młodzieży sędzia Kajetan Kosterkiewicz, który tego dnia wygłosił również prelekcję na temat niezawisłości sądów. Dużym zainteresowaniem uczniów cieszył się areszt sądowy, z którego na rozprawy doprowadzani są osadzeni.

                     Po zwiedzeniu budynku sądu uczniowie przyglądali się symulacji mediacji przygotowanej przez r.pr. Monikę Rotnicką i r.pr. Magdalenę Adamczewską oraz grupę rówieśników. Przy okazji poznali również zadania mediatora. Jednym z zagadnień poruszanych w trakcie spotkania przez panią Agnieszkę Nowaczyk - Kierownika Zespołu Kuratorskiego w sprawach rodzinnych i nieletnich - był projekt stworzenia grupy do spraw mediacji rówieśniczej. Gościem specjalnym spotkania był pan Andrzej Stefański, który reprezentował Rzecznika Praw Obywatelskich. Opowiadał o działaniach podejmowanych przez RPO oraz swojej pracy - Głównego Koordynatora ds. Projektów Regionalnych. Zagrożenia płynące z sieci internetowej przedstawił słuchaczom administrator systemów IT – pan Mirosław Renn.

  • Kontakty

   • Zespół Szkół nr 2 im. Stanisława Staszica w Szamotułach, ul. Szczuczyńska 3
   • tel. (+48) 61-29-21-559
   • ul. Szczuczyńska 3
    64-500 Szamotuły
    Poland
   • Dyrektor: Arkadiusz Majer
   • Wicedyrektorzy: Ewa Peraj, Łukasz Janc
   • Kierownik szkolenia praktycznego: Anna Kaczmarek
   • NIP: 787-10-30-195
   • REGON: 000100078
   • Kontakt z administratorem strony: piotr.gotowy@poczta.onet.pl
    piotr.gotowy@zsnr2-szamotuly.pl
  • Logowanie