• Chełmno nad Nerem
     • WIZYTY UCZNIÓW W MIEJSCACH PAMIĘCI

     • Wizyty uczniów Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach w Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem stały się już stałym punktem w realizacji zagadnień dotyczących Zagłady i ludobójstwa w czasie II wojny światowej. Zajęcia w ośrodku masowej, natychmiastowej zagłady Żydów utworzonym przez Niemców na terenie Kraju Warty są okazją by uczniowie zapoznali się z historią Holokaustu. Na miejscu można zobaczyć ruiny pałacu (oryginalną posadzkę piwnic, układ pomieszczeń i mostek nad ruinami biegnący wzdłuż korytarza śmierci, który prowadził do samochodów – komór), wystawę stałą (historia dokonywanych przez Niemców zbrodni, przedmioty należące do ofiar). Kolejnym punktem zajęć jest wizyta w budynku Spichlerza (tu m.in. wstrząsające relacje ofiar oraz film ze świadectwem Szymona Srebrnika, któremu udało się przeżyć).

      Ważnym punktem wyjazdu są zajęcia muzealne, warsztaty przeprowadzane na podstawie filmów, zdjęć czy źródeł pisanych. Ostatni punkt to wizyta w oddalonym o 4 km lesie rzuchowskim. Znajdują się tam masowe mogiły, pozostałości po piecach krematoryjnych, pomniki i inne formy upamiętnienia ofiar.

      Ta ważna i potrzebna lekcja historii możliwa jest dzięki wparciu Starostwa Powiatowego w Szamotułach.

      Anna Kustoń

      Piotr Gotowy

    • WSPAK na Święcie Niepodległości
     • DELEGACJA SZKOŁY I KOŁA WSPAK NA UROCZYSTOŚCIACH Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

     • W czwartek 11 listopada delegacja szamotulskiego koła WSPAK wzięła udział we mszy świętej w intencji Ojczyzny w Bazylice Mniejszej. Poczet sztandarowy WSPAK reprezentowali: Dominik Dodolski (3HBp), Justyna Nazim (3 KTp) i Dawid Gąsiorowski (4 GT). Podczas uroczystości godnie reprezentowany był również sztandar Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach. Po nabożeństwie przedstawiciele władz samorządowych i organizacji złożyli kwiaty przy Głazie Pamięci. Wśród delegacji była reprezentująca lokalne koło WSPAK – w skład której weszli – opiekun WSPAK – Piotr Gotowy oraz absolwentki, byłe członkinie tegoż stowarzyszenia – Katarzyna Okraska i Maria Idziak.

       

      Piotr Gotowy

      Fot. Aleksander Rój, Piotr Gotowy.

    • Łamańce językowe
     • ŁAMAŃCE JĘZYKOWE

     • W drugą niedzielę listopada przypada Międzynarodowy Dzień Łamańców Językowych (ang. Tongue Twister Day). Są to nieproste do wymówienia frazy, które wymagają  dobrej wymowy i wprawy, ale czasami nawet to nie pomaga…          

      Język polski znajduje się w rankingach jednych z trudniejszych języków świata. Nie dziwi nas to bo – przeglądając chociażby łamańce językowe - możemy dojść do wniosku, że nawet rodowici Polacy mają trudności z ich wymówieniem. Przypominamy, że warto je ćwiczyć  w każdym języku – ponieważ niezależnie w jakim je wymawiamy - mają one zestawione niełatwe do wymówienia dźwięki i chociaż wydają się uciążliwe - mogą pomóc w nauce języka - wymowy, czy słownictwa.

      Naukowcy z MIT- sławnej amerykańskiej politechniki, stworzyli najtrudniejszy łamaniec w języku angielskim: Pad kid poured curd pulled cold - mimo, że z początku nie wydaje się trudny, to powtórzenie go 10 razy pod rząd sprawia ogromny problem. Jednak czym jest ta łamigłówka językowa w porównaniu do naszego łamańca: Z rozentuzjazmowanego tłumu wyindywidualizował się niezidentyfikowany prestidigitator, który wyimaginował sobie samounicestwienie…..

      Uczniowie i uczennice Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach musieli zmierzyć się z łamańcami  nie tylko z naszego ojczystego języka, ale również z języka angielskiego, niemieckiego i rosyjskiego.

      Piękne mówienie łamańców to supermoc!

      Absolutny poziom master uzyskali :

      J. niemiecki :

      I. Natalia Piechowiak, kl. 3 Log

      II. Klaudia Wachowiak, kl 2G,

      III. Kamil Jasiński, kl. 1LO

      J. polski:

      I. Dominik Juś, kl. 3Log

      II. Karolina Lehman, kl. 3K

      III. Jakub Kempiński, kl. 4GT

      J. angielski:

      I. Kacper Obara, kl. 1LO,

      II. Kacper Ferster, kl. 2K,

      III. Amelia Najderek, kl. 2G,

      J. rosyjski:

      Igor Kubiak, kl. 3 LOp

       

      Bardzo dziękujemy za wykonanie plakatu p. Damianowi Kłaczkiewiczowi.

                                                  Językowcy ZS nr 2 w Szamotułach

    • #SzkołaDoHymnu
     • #SzkołaDoHymnu

     • Kolejną częścią świętowania 103 rocznicy Odzyskania Niepodległości w naszej szkole była akcja „Szkoła do hymnu”. Jest to kontynuacja akcji z 2018 r. w której również uczestniczyliśmy. W środę 10 listopada o godz. 11:11 wspólnie odśpiewaliśmy Mazurka Dąbrowskiego. Akcja #SzkołaDoHymnu była połączona z akcją „Żywa flaga”.

       

      Piotr Gotowy

      Akcja #SzkołaDoHymnu w Zespole Szkół nr 2 w Szamotułach

    • Żywa flaga
     • "ŻYWA FLAGA"

     • Z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości uczniowie naszej szkoły przystąpili do akcji „Żywa flaga”. W przeddzień ważnego narodowego święta utworzyliśmy polską flagę, część osób była ubrana na biało, część na czerwono. Może znajdziecie się na zdjęciu?

       

      Anna Kustoń

      Piotr Gotowy

       

      Fot. Natalia Pietrzak, Bartosz Świst

    • Warte zapamiętania
     • WARTE ZAPAMIĘTANIA

     • Z okazji 11 listopada społeczność Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach im. Stanisława Staszica postanowiła przyłączyć się do akcji pt.: ”Warte Zapamiętania”.

      Inicjatywa  związana jest ze znanymi Polakami i Polkami. Uczennice i uczniowie, nauczycielki i nauczyciele stworzyli specjalnie na tę okazję zaprojektowane Karty cytatów (p. Mateusz Łysiak oraz grupa Superbelfrzy RP).

      Zadanie polegało na wpisanie myśli, które są uniwersalne dla naszej tożsamości, dla naszego życia, pracy, rozwoju, takie, które są WARTE ZAPAMIĘTANIA.

      Zarówno autorzy cytatów, jak i same biografie  osób, które je wypowiedziały mogą skłaniać do przemyśleń, zmiany postaw oraz do refleksji na temat życia, patriotyzmu, wartości.

      Z przygotowanych kartek powstała galeria zdjęć oraz wystawa na szkolnym korytarzu. Zachęcamy do zapoznania się z cytatami, poszukania informacji o autorze oraz do zadumy.

       

      Anna Kustoń

    • Święto Niepodległości
     • KONCERT PIEŚNI PATRIOTYCZNYCH

     • We wtorek 9 listopada uczniowie naszej szkoły mieli okazję wysłuchać koncertu pieśni patriotycznych. Wśród prezentowanych utworów znalazły się pieśni bardziej i mniej znane. Tak więc obok Warszawianki, Pieśni o Wodzu Miłym czy Pałacyku Michla można było wysłuchać nieco mniej znane utwory jak Pieśń Wojów, Szanta Oliwska, Zośka czy Sanitariuszka Małgorzatka. Parę informacji na temat każdej z pieśni przedstawił prowadzący koncert uczeń klasy 3 HBp Dominik Dodolski. Koncert pieśni patriotycznych był jedną z części obchodów 103 rocznicy Odzyskania Niepodległości w naszej szkole.

       

      Piotr Gotowy

    • Gardenia 2021
     • TARGI GARDENIA 2021

     • Na początku listopada tego roku w Poznaniu miejsce miała jubileuszowa, 15 edycja Gardenii - Targów Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Ta odbywająca się cyklicznie impreza, cieszy się niesłabnącym uznaniem wśród specjalistów w kraju, a także coraz większym za granicą.

      Tegoroczne targi mieli okazję odwiedzić uczniowie naszej szkoły Technikum Architektury Krajobrazu.

      Dla zwiedzających przygotowano bogaty program wydarzeń – liczne wykłady, prelekcje, warsztaty, pokazy. Arboryści podczas wykładów prezentowali cenne doświadczenia w pielęgnacji zabytkowych drzew, poparte bogatym materiałem zdjęciowym. Zarządcy zieleni miejskiej, jak i architekci krajobrazu swoimi projektami zachęcali do wprowadzania zieleni do centrów miast. Wśród prelegentów znaleźli się także światowej klasy architekci i projektanci ogrodów: m.in. Taina Suonio, Anca Panait, Marta Góra, Joanna Rayss. Wydział Rolnictwa, Ogrodnictwa i Bioinżynierii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu prowadził kilkudniowe warsztaty i poradnictwo ogrodowe.

      Podczas targów nie mogło zabraknąć wystawców, którzy prezentowali rozwiązania do zastosowania profesjonalnego oraz amatorskiego. W ofercie znalazły się: szkółki drzew i krzewów ozdobnych, byliny oraz rośliny cebulowe, nasiona, szeroka gama donic, podłoży ogrodniczych, nawozów, środków ochrony roślin, narzędzi czy maszyn. Oferta dotyczyła także mebli ogrodowych oraz wyposażenia placów zabaw dla dzieci.

      Organizatorzy zdecydowali się także na nową formułę bloku ogrodniczo-florystycznego czyli połączenie targów Gardenia ze Special Days. W jego ramach można było zobaczyć zgodne z najnowszymi trendami pokazy i warsztaty florystyczne.

      Każdego roku swoją różnorodnością i nowościami targi inspirują profesjonalistów do poszukiwania nowych rozwiązań. Miejmy nadzieję, że tegoroczne wzbogacą młodzież w wiedzę i zachęcą do realizowania swoich marzeń. Tekst i zdjęcia: Ewa Krysztofiak, archiwum.

      Na fotografiach uczniowie klasy II Technikum Architektury Krajobrazu oraz nauczyciel Pan Zdzisław Kostrzyński

    • Enigma
     • PROJEKT ENIGMA

     • Nasza szkoła uczestniczy w realizacji projektu pt. "ENIGMA - Wsparcie nauczania matematyki i informatyki w szkołach podstawowych  i ponadpodstawowych Metropolii Poznań" współfinansowanego z Funduszy Europejskich ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

       

      Odnośnik do podstrony projektowej

       

      Celem projektu jest zwiększenie efektywności kształcenia uczniów poprzez zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze i zajęcia rozwojowe z matematyki i informatyki, szkolenia dla nauczycieli oraz doposażenie sal LO III, LO VII, LO VIII, LO św. Marii Magdaleny w Poznaniu oraz ZS nr 2 i I Liceum Ogólnokształcące w Szamotułach, a także SP nr 1 i SP nr 3 w Szamotułach.

       

      Przedsięwzięcie ma charakter partnerski i uczestniczy w nim Stowarzyszenie Metropolia Poznań (Lider), Miasto Poznań, Powiat Szamotulski oraz Miasto i Gmina Szamotuły.

       

      Główne założenia projektu:

      • Zakup sprzętu i wyposażenia stanowiących doposażenie szkół m.in. zestawy do nauki kodowania, zestawy komputerowe, wyposażenie sal informatycznych i matematycznych.
      • Wsparcie nauczycieli w zakresie podwyższenia kompetencji zawodowych.
      • Cykl zajęć dodatkowych dla uczniów z nauki kodowania z serii CYBERAKADEMIA 1.0 (robotyka EV3) oraz CYBERAKADEMIA 2.0 (zestawy C/C++).
      • Cykl zajęć dodatkowych dla uczniów w szkołach zwiększających kompetencje matematyczne i informatyczne (z dokładną listą zajęć w każdej ze szkół można zapoznać się w regulaminie).
      • Portal edukacyjny ENIGMA
      • Wydarzenia edukacyjne dla młodzieży: Metropolitalny "Festiwal Nauki ENIGMA FEST" oraz "PRZYSZŁOŚĆ TO NIE ENIGMA - Praca dla młodych w XXI wieku”.
      • Konkursy dla młodzieży z atrakcyjnymi nagrodami: CYBERLIGA 1.0 i CYBERLIGA 2.0 oraz METROPOLITALNA LIGA ENIGMY

       

      Podczas zajęć w ramach CYBERAKADEMII 1.0 i 2.0 uczniowie będą mieli możliwość poznania podstaw kodowania, elektroniki, robotyki i programowania poprzez serię projektów i prostych eksperymentów. Uczestnicy zajęć następnie będą mogli wziąć udział w międzyszkolnych konkursach z serii CYBERLIGA 1.0 i 2.0 w ramach których przewidziano atrakcyjne nagrody.

       

      W projekcie przewidziano także organizację wydarzeń edukacyjnych promujących wśród młodzieży kompetencje matematyczne i informatyczne a także uruchomienie portalu edukacyjnego ENIGMA.

       

      Projekt realizowany jest w terminie od 1.07.2020 do 30.06.2023 roku.

       

      Zapraszamy także na stronę projektu: www.enigma.metropoliapoznan.pl

    • #SzkołaPamięta
     • AKCJA "#SzkołaPamięta"

     • 29 października uczniowie klasy 3 GRp wzięli udział w akcji „Szkoła pamięta”. Jej głównym celem jest zwrócenie uwagi młodym ludziom na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego regionu, lokalnej społeczności. Około południa nasi uczniowie zapalili znicze w ośmiu miejscach w Szamotułach. Jednocześnie zapoznali się z krótką historią tych miejsc, osób upamiętnionych na tablicach oraz wydarzeń z tym związanych. Pierwszy znicz zapłonął przy kamieniu pamięci upamiętniającym cmentarz żydowski odsłonięty 19 października br. Następnie młodzież wspomniała gen. bryg. Mariana Orlika, któremu w 2016 r. został poświęcona tablica znajdująca się przy ul. Zamkowej. Trzecim miejscem przy którym zapalony został znicz była tablica upamiętniająca dawny cmentarz ewangelicki znajdująca się przy Pl. Sienkiewicza, która została odsłonięta w 2018 r. Następnie uczniowie technikum udali się na cmentarz na kwaterę powstańców wielkopolskich. Tam znicz zapaliliśmy przy grobie ppłk Maksymiliana Ciężkiego. Kolejnym miejscem naszej wędrówki był Rynek. Tam w rewitalizowanej części rynku zapłonął znicz pod tablicą upamiętniającą pięciu mieszkańców Otorowa, którzy zostali rozstrzelani w tym miejscu 13 października 1939 r. Następnie udaliśmy się pod pomnik upamiętniający Maksymiliana Ciężkiego, którego prochy sprowadzono do Szamotuł w 2008 r. a pomnik odsłonięty został w 2017 r. Przedostatnim punktem naszej wędrówki był Pomnik Powstańców Wielkopolskich, który ma formę głazu narzutowego z tablicą upamiętniającą 60-tą rocznicę zrywu powstańczego z lat 1918-19. Ostatnim miejscem przy którym zapalony został znicz była tablica upamiętniająca pomordowanych z 13 grudnia 1939 r. znajdująca się koło kościoła Św. Krzyża.

       

      Piotr Gotowy

    • II TAK
     • WINDĄ DO NIEBA

     • 26 października klasa II TAK miała okazję uczestniczyć w zajęciach organizowanych w ramach kampanii edukacyjno - informacyjnej o zrównoważonym gospodarowaniu zasobami naturalnymi.

      Zajęcia te odbywały się w Ośrodku Edukacji Leśnej ,,Łysy Młyn” w nadleśnictwie Łopuchówko. Prowadził je profesor UPP dr hab. Mieczysław Turski z Wydziału Leśnego i Technologii Drewna.

      Najpierw obejrzeliśmy ciekawą prezentację  zawierającą informacje o funkcjach i strukturze lasów w Polsce oraz o ,,drzewach naj”(najwyższych, najgrubszych, najstarszych i o największej miąższości).

      Po przerwie śniadaniowej ruszyliśmy w teren aby przy pomocy różnych urządzeń mierzyć wysokość, średnicę i obwód  drzew. Dowiedzieliśmy się również w jaki sposób można określić wiek rosnącego drzewa.

      Niezawodna Pani Karolina Prange - gospodyni obiektu przygotowała konkurs polegający na rozpoznawaniu gatunków drzew i krzewów rosnących na terenie ośrodka.

      Bardzo dziękujemy za to, że mogliśmy uczestniczyć w tym projekcie. Wiedza zdobyta w czasie zajęć na pewno zostanie wykorzystana na lekcjach, może przydać się na egzaminie zawodowym i oczywiście  w pracy w zawodzie architekta krajobrazu.

       Klasa II TAK, Anna Kustoń, Katarzyna Jakubowska

    • WSPAK
     • CZŁONKOWIE WSPAK UPAMIĘTNILI IDZIEGO ŚWITAŁĘ

     • W sobotę, 23 października upamiętniono pioniera skautingu i twórcę pierwszej drużyny harcerskiej w Wielkopolsce Idziego Świtałę. W uroczystościach wzięli udział członkowie i sympatycy szamotulskiego koła WSPAK, zarazem uczniowie naszej szkoły. O godz. 12:00 rozpoczęła się msza święta koncelebrowana przez ks. kanonika Mariusza Marciniaka. Po nabożeństwie w Bazylice Mniejszej zgromadzeni udali się na ulicę Kościelną 2 przy której mieszkał Idzi Świtała. W odsłonięciu tablicy pamiątkowej uczestniczyli, obok rodziny twórcy pierwszej drużyny harcerskiej w Szamotułach, Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński, Starosta Szamotulski Beata Hanyżak, Burmistrz Miasta i Gminy Włodzimierz Kaczmarek oraz przedstawiciele szamotulskich organizacji harcerskich i pozarządowych.

       

      Piotr Gotowy

      Fot. SSRH "Orzeł", Aleksander Rój, Piotr Gotowy

    • Konkurs gwarowy
     • SUKCES UCZENNIC TECHNIKUM

     • W czwartek 21 października 2021 r. odbył się XIII Amatorski Konkurs Gwarowy "Godejma po naszymu" zorganizowany przez Szamotulski Ośrodek Kultury.  Wzięły w nim udział uczennice klasy 1GO Julia Jeziorna, Izabela Środecka i Michalina Powolna oraz dziewczyny z klasy 3GRp Zofia Starosta i Weronika Kaczmarek.

      Jury przyznało I miejsce Zosi i Weronice, które zaprezentowały się w dialogu z własnym tekstem "Klejdry do pyry".

      Wyróżnienie zaś zdobyła Michalina za prezentację wiersza "Lebioda" Marka Szymańskiego.

      Nagrodzone uczennice miały okazję wystąpić jesze raz na scenie kina Halszka, tym razem przed szerszą publicznością, podczas wieczornego  koncertu galowego, któremu towarzyszyła muzyka i śpiew Kapeli "Zza winkla".

       

      Dziewczyny, serdecznie Wam gratulujemy!

      Ewelina Otulakowska

    • Święto drzewa
     • 10 PAŹDZIERNIKA - DZIEŃ DRZEWA

     • Święto Drzewa ma na świecie stary rodowód. Jego początki  sięgają roku 1872, kiedy to znawca i miłośnik przyrody, Julius Sterling Morton, a także  sekretarz rolnictwa Stanów Zjednoczonych, zwrócił się do rodaków z prośbą , aby  każdy  kto może posadził drzewo .

      W Polsce ideę tę realizują głównie stowarzyszenia ekologiczne, nadleśnictwa i szkoły. Niestety, drzewostany znikają w  tempie szybszym niż są  odtwarzane. Zajmują, co prawda, 30% powierzchni planety, ale  na skutek rabunkowej gospodarki leśnej co minutę wycina się obszary o wielkości 36 boisk do piłki nożnej. Tymczasem korzyści z obecności drzew w ekosystemie  czerpią wszyscy. Gnieżdżą się na nich ptaki, gryzonie, owady, porosty, grzyby, a nawet glony. Dla wielu gatunków drzewa są schronieniem, miejscem rozrodu, żerowania.. Pod korą drzewa lokują się ci mieszkańcy, którzy woleliby pozostać w ukryciu. Poza owadami znajdziemy tam skoczogonki, pająki, roztocza czy nicienie. Niektóre z nich mieszkają pod korą od początku, inne z kolei ściągają na drzewo na okres  snu zimowego.

      Drzewa pełnią  funkcję regulacyjną. Pobierając  dwutlenek węgla w procesie fotosyntezy, produkują w zamian tlen. Te o rozłożystych konarach w ciągu 10 lat oddają go tyle, że wystarczy jednej dorosłej osobie na oddychanie przez kolejne 20 lat. Zapobiegają także  erozji gleby, a rozbudowane systemy korzeniowe wzmacniają zbocza gór i brzegi nurtów wodnych. Drzewa dają cień i obniżają temperaturę, co w zmniejsza zjawisko antropogenicznego „podgrzewania” miast. Warto, aby jak najdłużej żyły  duże drzewa o rozłożystych konarach  gdyż usuwają 70 razy więcej zanieczyszczeń, trujących gazów i kurzu niż ich kilkuletni przedstawiciele. Drzewa regulują także okoliczną gospodarkę wodną, co ma znaczenie zwłaszcza dla zabudowanych terenów, narażonych na podtopienia. Podczas ulewy, pełne liści rozłożyste korony zmniejszają gwałtowny spływ wody na powierzchnię, a korzenie odparowują jej nadmiar, osuszając glebę, wskutek czego potrzebujemy mniej odprowadzającej infrastruktury podziemnej.

      Dzięki transpiracji  drzewa nawilżają powietrze – jeden solidny okaz działa jak 5 klimatyzatorów w upalne dni. W zimie z kolei spowalniają wiatry i ograniczają wychłodzenie budynków, co znacznie zmniejsza rachunki.

      O dobroczynnym wpływie drzew można by wiele pisać – dlatego warto je poznać i dbać o nie gdyż bez nich życie na naszej planecie jest niemożliwe. Zapamiętaj tych kilka rad pozwalających na ich ochronę:

      1. Jeśli możesz posadź sadzonkę  drzewa i zachęć do tego innych.

      2. Wybierz się na spacer do parku, lasu – spróbuj rozpoznać żyjące tam gatunki drzew oraz dowiedzieć czegoś więcej o ich znaczeniu.

      3.Zbieraj zużyte kartki, oddawaj do przetworzenia.

      4.Ograniczaj ilość pobieranych ulotek.

      5.Zrezygnuj z papierowych torebek gdyż ich wyprodukowanie pociąga za sobą wycinkę drzew. Najlepiej mieć własną torbę płócienną.

    • Dzień Żywności
     • DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ. MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ŻYWNOŚCI

     •        W tym roku obchody Dnia Edukacji Narodowej w naszej szkole, połączone zostały ze świętowaniem Międzynarodowego Dnia Żywności.

            Wydarzenie  to celebrowane jest na świecie 16 października i jego głównym celem jest pogłębienie świadomości społeczeństwa na temat globalnych problemów żywnościowych, wzmocnienie poczucia solidarności w walce z głodem , ale również propagowanie zdrowych nawyków żywieniowych.

          Uczniowie Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych oraz Technikum Technologii Żywności wraz z nauczycielami przedmiotów zawodowych postanowili włączyć się do obchodów tego wydarzenia  i zaprosić do wspólnego  świętowania całą społeczność szkolną.

         Jako, iż nie ma produkcji żywności i przygotowywania pełnowartościowych posiłków bez ciężkiej  pracy rolników, Międzynarodowy Dzień Żywności w naszej szkole otwarła wystawa „Darów Natury” przygotowana przez uczniów klas o profilu rolniczym.

         Na piętrze budynku głównego , młodzież i przybyli goście mogli podziwiać niesamowitą, artystyczną  aranżację, stworzoną  z tytułowych „ Darów Natury”, począwszy od ziaren na przetworach kończąc.

        Uczniowie Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych zaprezentowali swoje artystyczne zdolności, przygotowując okolicznościowe nakrycia stołów, w wersji jesiennej i romantycznej.

      Podziwiać można było również przygotowany przez nich pokaz drinków bezalkoholowych oraz wziąć udział w warsztatach z dekoracyjnego składania serwetek.

        Sala gimnastyczna w internacie zamieniona została w laboratorium i centrum zdrowego odżywiania.

      Młodzież z klas Technikum Technologii Żywności przygotowała doświadczenia laboratoryjne. Można było dokonać samodzielnej analizy sensorycznej ziół, przypraw i aromatów spożywczych, zbadać gęstość roztworów, dowiedzieć się, ile cukru spożywamy na co dzień w popularnych napojach oraz samodzielnie zbudować piramidę żywieniową.

      Na pytania i wątpliwości związane z odżywianiem odpowiadała pani Barbara Stelmaszyk – dyplomowany dietetyk i kosmetolog.

        Jednak czym byłyby obchody Światowego Dnia Żywności bez możliwości spróbowania czegoś smacznego?

        Uczennice i uczniowie klas gastronomicznych przygotowywali dla wszystkich słodki poczęstunek: chrupiące gofry, dietetyczną watę cukrową oraz popcorn, witaminową lemoniadę i owoce w ciemnej czekoladzie. Pod okiem pani Agnieszki Nowakowskiej młodzież stworzyła artystyczny tort, tematycznie nawiązujący do Dnia Żywności.

         Całość wydarzenia oprawiona została w niesamowite, florystyczne dekoracje przygotowane przez uczniów Technikum Architektury Krajobrazu. Oprócz kompozycji artystycznych, młodzież zaprezentowała swoje uzdolnienia manualne poprzez wystawę prac rękodzielniczych.

      Dzień Edukacji Narodowej to święto całej społeczności szkolnej. Tym bardziej miło było obserwować, iż w konkursach , warsztatach, szkoleniach, pokazach i degustacjach brali aktywny udział nie tylko uczniowie, ale również nauczyciele i pracownicy naszej szkoły. Było smacznie, zdrowo i wesoło.

       

      Wszystkim bardzo dziękujemy za udział w wydarzeniu i składamy najlepsze życzenia z okazji

      Dnia Edukacji Narodowej.

       

       

      Zespół Technikum Technologii Żywności ,Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych ,Zespół Produkcji Rolnej i Architektury Krajobrazu

      Fot. Joanna Zawieja, Natalia Pietrzak

    • Dobrzyca
     • JESIENNY SPACER PO PIĘKNYCH OGRODACH HORTULUS W DOBRZYCY

     • 8 października br. uczniowie technikum architektury krajobrazu wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do Dobrzycy.

      W pierwszym kompleksie ogrodowym mogliśmy podziwiać blisko 30 ogrodów tematycznych o różnej tematyce i stylistyce. Z zapartym tchem zwiedzaliśmy ogrody inspirowane naturalnym krajobrazem,  kulturą różnych narodów oraz oryginalne ogrody zmysłów w stylu angielskim. Przeżywaliśmy eksplozję kolorów i zapachów roślin. Jednak największą atrakcją okazał się labirynt grabowy znajdujący się w drugim kompleksie ogrodów „Hortulus Spectabilis”. Spacery po labiryncie stanowiły doskonałą zabawę, a widok z blisko 20 metrowej wieży znajdującej się w jego centrum dostarczył niesamowitych emocji.

      Uwieńczeniem wycieczki była chwila wytchnienia na plaży w Ustroniu Morskim.

       

      Anna Kaczmarek, Marta Bekasiak i Bartosz Korpik.

  • Kontakty

   • Zespół Szkół nr 2 im. Stanisława Staszica w Szamotułach, ul. Szczuczyńska 3
   • sekretariat@zsnr2-szamotuly.pl
   • tel. (+48) 61-29-21-559
   • ul. Szczuczyńska 3 64-500 Szamotuły Poland
   • Dyrektor: Arkadiusz Majer
   • Wicedyrektorzy: Ewa Peraj, Łukasz Janc
   • Kierownik szkolenia praktycznego: Anna Kaczmarek
   • NIP: 787-10-30-195
   • REGON: 000100078
   • Kontakt z administratorem strony: piotr.gotowy@poczta.onet.pl piotr.gotowy@zsnr2-szamotuly.pl
  • Logowanie