• Ogród Botaniczny
     • ARCHITEKCI ZDOBYWAJĄ WIEDZĘ NIE TYLKO W SZKOLE!

     • 21 września uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach, w ramach praktycznej nauki zawodu, odwiedzili wraz ze swoimi nauczycielami Ogród Botaniczny w Poznaniu.   Mogli na żywo zobaczyć ogród, który został podzielony na dziewięć sekcji. Największą atrakcją wśród uczniów okazało się dojście do Alpinarium- w tej części ogrodu mogli poczuć się jak w prawdziwych górach.

      Dwugodzinny spacer dostarczył uczestnikom dużej dawki wiedzy- mogli  bowiem podziwiać piękne owoce winnika, niebezpieczne ciernie glediczii trójcierniowej oraz zachwycać się zapachem róż w ogrodzie baletnicy.

      Tydzień później klasa 3 Technikum Architektury Krajobrazu miała przyjemność odwiedzić Szkółkę Traw Moniki i Filipa Henschke w Sycynie. Jesień to najlepszy czas na podziwianie pięknych kilkunastoletnich już okazów, między innymi Miskantów chińskich . Pani dr Monika Henschke wprowadziła uczniów w świat traw ozdobnych, a pogoda sprzyjała spacerom między wysokimi trawami. Prowadząca mówiła o dużej roli traw ozdobnych w ogrodach prywatnych oraz zieleni miejskiej. Przekazała uczniom wiele ciekawych wskazówek jak dobierać trawy do warunków klimatycznych Polski oraz jak je pielęgnować. Na zakończenie wycieczki gospodarze zaprosili nas na spacer w labiryncie wysokich miskantów. Było to dla nas ciekawe doświadczenie, uczniowie mogli się poczuć jak małe dzieci buszujące w trawach. Pani Monika zwróciła również dużą uwagę na element hortiterapeutyczny w jej ogrodach.

      Po intensywnym dniu uczniowie mogli rzucić się w wir zakupów. Wyszli ze szkółki szczęśliwi,przepełnieni wiedzą oraz z wizją, że w kolejnym tygodniu zwieńczeniem maratonu edukacyjnych wycieczek będzie wyjazd do Ogrodów Hortulus w  Dobrzycy.

      A o tej wycieczce niebawem….

    • Grób Nieznanego Żołnierza
     • SYMPATYCY I CZŁONKOWIE SZAMOTULSKIEGO KOŁA WSPAK W WARSZAWIE

     • W poniedziałek, 11 października, grupa uczniów z Zespołu Szkół nr 2 i Szkoły Podstawowej nr 1 w Szamotułach a zarazem członkowie i sympatycy lokalnego koła Wielkopolskiego Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej – koło w Szamotułach udali się do Warszawy. Wyjazd był całkowicie oddolną inicjatywą Zarządu szamotulskiego koła WSPAK. Na wstępie pobytu w stolicy odwiedziliśmy Cmentarz Wojskowy na Powązkach na którym członkowie zarządu koła wraz z opiekunem zapalili znicz pod tablicą upamiętniającą pochodzącego z Szamotuł oficera Wojska Polskiego płk Mariana Orlika. Następnie udaliśmy się do Muzeum Powstania Warszawskiego zamykając tym samym 77 rocznicę upamiętnienia tego wydarzenia w tym roku. Kolejnym punktem naszej wycieczki były warszawskie Łazienki. Jednym z najważniejszych momentów podczas pobytu w stolicy było złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy Grobie Nieznanego Żołnierza na Placu Piłsudskiego w Warszawie. Następnie udaliśmy się na starówkę na której szczególny podziw budził Zamek Królewski i Kolumna Zygmunta. Korzystając z okazji oddaliśmy hołd pod Pomnikiem Małego Powstańca. Warszawa to oczywiście nie tylko historia ale i nowoczesność. Duże wrażenie zrobił Varso Tower – najwyższy budynek w Polsce i Unii Europejskiej, którego wysokość wynosi 310 metrów. W znakomitych humorach opuściliśmy stolicę i udaliśmy się w drogę powrotną do Szamotuł.

       

      Piotr Gotowy

      Fot. Natalia Pietrzak, Maria Idziak, Piotr Gotowy

    • warsztaty
     • JESIENNE WARSZTATY PROFILAKTYCZNE

     • W Zespole Szkół nr 2 trwają "Jesienne warsztaty profilaktyczne" prowadzone przez wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Zajęcia opierają się na elementach terapii grupowej i indywidualnej. W ramach profilaktyki uzależnień od substancji psychoaktywnych wykorzystywane są rekomendowane programy, w szczególności program UNPLUGGED. W czasie zajęć uwaga zostaje też poświęcona integracji grupowej oraz wzmocnieniu zasobów indywidualnych uczestników., które w wyniku pandemii Covid-19 mogły zostać uszczuplone.

      Grażyna Hadyniak

    • Lasy Kobylnickie
     • UCZCILI PAMIĘĆ POMORDOWANYCH W LASACH KOBYLNICKICH PODCZAS II WOJNY ŚWIATOWEJ

     •           Ze względu na sytuację epidemiczną, podobnie jak w ubiegłym roku, nie mógł się odbyć tradycyjny Rajd do Grobów Pomordowanych w Lasach Kobylnickich. W poprzednich latach uczestniczyli w nim uczniowie w kilku szkół prowadzonych przez Gminę Szamotuły i Powiat Szamotulski oraz goście z poznańskich liceów. W tym roku delegacja członków Wielkopolskiego Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej - koło w Szamotułach zapaliła znicze na dwóch mogiłach upamiętniających ofiary II wojny światowej pochowane w lasach między Kobylnikami a Jaryszewem.

                Prezes szamotulskiego koła WSPAK Dominik Dodolski przypomniał tragiczną historię tego miejsca - "Przez wiele lat na tablicach upamiętniających ofiary niemieckiego ludobójstwa w naszym powiecie widniała informacja o śmierci ok. 1100 ofiar. Jednak do dnia dzisiejszego wiadomo o personaliach 113 osób, które tutaj zginęły. Byli to głównie przedstawiciele inteligencji aresztowani przez Niemców na początku wojny, których przetrzymywano w więzieniu w Szamotułach. Jednak najprawdopodobniej ginęły tutaj również inne osoby np. Polacy osadzeni w więzieniu we Wronkach, a być może były zwożone w to miejsce ciała osób pomordowanych w innych miejscach np. z poznańskiego Fortu VII. Niestety nie zachowały się na ten temat źródła. Bardzo trudne będzie ustalenie imion i nazwisk osób pomordowanych i pochowanych w tym miejscu ze względu na zatarte ślady tej zbrodni przez Niemców. W styczniu 1944 r. specjalny niemiecki oddział wydobył ciała zamordowanych i spalił je w specjalnie przywiezionych w to miejsce piecach."

                Po wojnie liczbę ofiar oszacowano jedynie na podstawie wagi zakopanych w lesie ludzkich prochów. Zeznania świadków (mieszkańców Szamotuł i leśników) oraz lista sporządzona przez Mariana Maniewskiego, powojennego naczelnika gminy wiejskiej w Szamotułach, odnoszą się jedynie do losów i personaliów wspomnianych 113 osób z szamotulskiego więzienia. Do egzekucji doszło w listopadzie i na początku grudnia 1939 r. Polaków przewożono ciężarówkami do lasu w pobliżu Jaryszewa, prawdopodobnie sami musieli wykopać doły, do których potem wrzucono ich ciała. Zabito ich strzałem w tył głowy.

       

      Cześć ich pamięci!

      Piotr Gotowy

    • POLAGRA
     • WYCIECZKA NA MIĘDZYNARODOWE TARGI SPOŻYWCZE POLAGRA 2021

     • W dniach 4 - 6 października Międzynarodowe Targi Poznańskie stały się bijącym sercem branży spożywczej i opakowaniowej. Przez trzy dni w wydarzeniu udział wzięło liczne grono producentów żywności, dystrybutorów produktów spożywczych, przedstawicieli sektora HoReCa oraz firm zainteresowanych nowymi rozwiązaniami w branży opakowaniowej.

      W wydarzeniu tym wzięli udział również uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach.

      Młodzież klas  Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych, Technikum Technologii Żywności oraz Szkoły Branżowej uczestniczyła w pokazach i konkursach kulinarnych, poznała najnowsze rozwiązania w zakresie urządzeń technologicznych w branży spożywczej i gastronomicznej oraz brała udział w rozmowach z ekspertami nowoczesnych technologii, wyróżnionych Złotym Medalem MTP.

      Młodzież zagościła również w Targach „Smaki Regionów”. Jest to najsmaczniejsze wydarzenie skupiające się na promowaniu tradycyjnej, ekologicznej żywności.

      W tej części ekspozycji można było zapoznać wystawców z niemal wszystkich zakątków Polski, którzy zachęcali nas do skosztowania tradycyjnych przysmaków, charakterystycznych dla ich regionu. Była to świetna okazja by poznać nowe potrawy, dopytać o ciekawe przepisy i zakupić produkty, których nie znajdziemy w supermarkecie.

      Nie zabrakło również pokazów gotowania, a także konkursu o Medal Targów Smaki Regionu, gdzie wyłoniono najlepsze z najlepszych produktów tradycyjnych.

      Z wycieczki uczniowie wrócili bogatsi o nowe doświadczenia, ale przede wszystkim o nowe smaki.

      Zawieja Joanna

    • Międzynarodowy Dzień Tłumacza
     • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TŁUMACZA

     • Międzynarodowy Dzień Tłumacza to doskonała okazja by podkreślić rolę tłumacza w promowaniu różnorodnych kultur i literatury, oraz by przypomnieć o niezbędnej roli tego zawodu w stosunkach dyplomatycznych.

      W Zespole Szkół nr 2 w Szamotułach święto to celebrujemy przez: tłumaczenie angielskich i niemieckich piosenek, wyszukiwanie odpowiedników idiomów w języku polskim i angielskim, tłumaczeniowe Bingo, a także zabawę „ To słowo brzmi znajomo”-, w której uczniowie otrzymali listę niemieckich i angielskich słów, które łudząco przypominają polsko brzmiące wyrazy i musieli znaleźć właściwe tłumaczenie w języku polskim. Na lekcjach języków obcych opanowywaliśmy również trudną technikę podwójnego tłumaczenia - tłumaczyliśmy więc teksty z języka obcego na język ojczysty i w drugą stronę.

      Międzynarodowy Dzień Tłumacza, obchodzony zawsze 30 września, w dniu świętego Hieronima - autora łacińskiego przekładu Biblii, posłużył lepszemu poznaniu branży i pozwolił nam dostrzec rolę tłumaczy w odbiorze obcojęzycznej literatury oraz uzmysłowił uczniom jak tłumacze - swoją pracą translatorską - współtworzą literaturę światową.

       

      Marlena Grenda,

      Martyna Kustoń,

      Joanna Tysiak.

       

    • WSPAK - koło w Szamotułach
     • 82. ROCZNICA POWSTANIA POLSKIEGO PAŃSTWA PODZIEMNEGO

     • W poniedziałek, 27 września, w Poznaniu odbyły się uroczyste obchody upamiętniające 82 rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego. Tradycją jest, że od kilkunastu lat bierze w nich udział młodzież z Wielkopolskiego Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej – koło w Szamotułach.

      Tegoroczne uroczystości zaczęły się o godz. 9.00 Mszą Świętą w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela przy ul. Fredry. Po niej uczestnicy obchodów przeszli w stronę zbiegu ul. Wieniawskiego i alei Niepodległości, przed pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. Mimo pandemii na miejscu zgromadziło się wiele osób na czele z zasłużonymi kombatantami z AK i innych organizacji walczących w podziemiu podczas II wojny światowej. Część oficjalna rozpoczęła się podniesieniem flagi i odegraniem hymnu. Następnie do zgromadzonych gości przemówił marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak. Głównym wątkiem uroczystości było wspomnienie kpt. Czesława Mocka, ps. “Spirytus”. Był on Wielkopolaninem, który pomimo młodego wieku wykazał się olbrzymią dojrzałością oraz patriotyczną postawą zasługującą na pamięć i uznanie. W 1945 roku, mając 28 lat dowodził oddziałem ochotników w walkach o poznańską Cytadelę, a także brał udział w potyczkach z rozbitymi formacjami Wehrmachtu. W sierpniu tego samego roku został zastrzelony przez funkcjonariuszy UB. Po modlitwie za poległych i pomordowanych w obozach koncentracyjnych, odczytany został Apel Pamięci. Salwą honorową został oddany hołd wszystkim bohaterom Polskiego Państwa Podziemnego. Na zakończenie uroczystości pod pomnikiem przedstawiciele polskiego parlamentu, władz regionalnych i lokalnych, politycy oraz delegacje różnych środowisk i stowarzyszeń złożyli wieńce i kwiaty. Wśród nich byli również przedstawiciele szamotulskiego koła WSPAK na czele z opiekunem – Piotrem Gotowym, prezesem – Dominikiem Dodolskim, wiceprezes – Natalią Peksą oraz członkiem koła – Zacharym Kozłowiczem.

      Polskie Państwo Podziemne powstaje 27 września 1939 r. Głównym celem Polskiego Państwa Podziemnego była walka o odzyskanie niepodległości i dawnego kształtu terytorialnego. Trwały więc przygotowania do otwartej walki zbrojnej z okupantem. Zanim jednak do niej doszło, prowadzono walkę bieżącą o charakterze przede wszystkim działań wojskowych (wywiad, sabotaż, dywersja) oraz tzw. walkę cywilną – opór w różnych sferach życia codziennego. Oprócz walki z okupantem, Państwo Podziemne opiekowało się swoimi obywatelami, wspierało tajną oświatę, prowadziło działalność informacyjną, kulturalną, dokumentacyjną itp. Prowadzono także szeroko zakrojone prace programowo-polityczne, dotyczące zarówno przyszłego kształtu ustrojowego państwa polskiego, stosunków społecznych i gospodarczych, jak i miejsca Polski w powojennej Europie.

       

      Prezentacja - Dzień Języków Obcych

    • 1 HBp w poznańskim ZOO
     • PIERWSZA WYCIECZKA KLASY 1 HBp

     • 27 września klasa I HBp zawitała do poznańskiego Nowego ZOO. 

      Naszej wyprawie przyświecały dwa cele. Przede wszystkim był to pierwszy wspólny wyjazd - a więc wycieczka integracyjna.

      Oprócz rekreacji w pięknych okolicznościach przyrody i przy sprzyjającej  pogodzie mogliśmy realizować swoje pasje przyrodnicze. Byliśmy przecież w jednym z największych w Polsce ogrodów zoologicznych. Aby zmotywować nas do uważnego obserwowania mieszkańców zoo po przekroczeniu jego bram zostaliśmy zaopatrzeni w karty pracy. Każdy z nas wędrując po różnych zakamarkach ogrodu musiał znaleźć odpowiedzi na pytania w nich zawarte.

      Cieszymy się bardzo, że zwierzęta mają do swojej dyspozycji tak duży teren, który może być namiastką ich życia na wolności.

      Szczególne wrażenie zrobiły na nas nowe inwestycje służące zwierzętom uratowanym z bardzo trudnych warunków, w których były przetrzymywane. 

      W ciągu kilku godzin nikt nie jest w stanie dokładnie poznać wszystkich mieszkańców ogrodu zoologicznego. Wyjeżdżaliśmy stamtąd z poczuciem niedosytu i mocnym postanowieniem, że musimy tutaj wrócić.

      Klasa I HBp ,

      Anna Dolińska, Katarzyna Jakubowska

       

    • Dzień Języków Obcych
     • DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

     • Nasza szkoła, jak co roku, przyłącza się do obchodów międzynarodowego  święta języków- ustanowionego z inicjatywy Rady Europy i we współpracy z Komisją Europejską. Przede wszystkim - dzięki uprzejmości Ministerstwa Edukacji i Nauki - szkoła otrzymała pakiet materiałów promocyjnych – bransoletki, naklejki i ołówki.

      Obchody  Europejskiego Dnia Języków mają na celu uświadomienie uczniom bogactwa i różnorodności językowej Europy, a także poszerzenie słownictwa i rozwijanie umiejętności komunikacyjnych. Wydarzenie to ma też podkreślić znaczenie wszystkich języków jakimi porozumiewamy się w Europie (a jest ich ponad 200), a także propagowanie zalet różnorodności językowej. Tak też się stało w Zespole Szkół nr 2 w Szamotułach.

      W trakcie dwudniowych obchodów przewidzieliśmy :

      - zadania  do rozwiązanie z kodami QR,

      - „Talk to me”- zadaniem uczestników było odnalezienie porozwieszanych po szkole 24 kart ze zwrotami w różnych językach, przepisanie ich i odgadnięcie w jakim języku dany zwrot został napisany;

      - „Pies szczeka inaczej w każdym zakątku świata!”- Lingwiści już od dawna zastanawiają się dlaczego wyrazy dźwiękonaśladowcze brzmią tak odmiennie w różnych językach świata. Uczniowie mieli szansę odnaleźć i dowiedzieć się jak różne są odgłosy zwierząt w różnych językach; stworzyli zatem plakaty porównując onomatopeje występujące w obcych krajach,

      - „Uczymy innych, czyli uczeń – nauczycielem” - Metoda ta pozwala rozwinąć  umiejętności komunikacji, prezentacji i przekazywania wiedzy w prosty i zrozumiały sposób. Uczy też odpowiedzialności za to co i w jaki sposób przekazać innym. W rolę nauczyciela wcielił się Jakub Dekiert z klasy 3 Liceum Ogólnokształcącego , który to, na prowadzonych przez siebie zajęciach języka angielskiego, przekazał swoim młodszym kolegom i koleżankom z pierwszej klasy szkoły branżowej- wiedzę na temat liczby mnogiej rzeczowników. Wzajemne nauczanie pozwoliło wykorzystać fakt, że uczniowie byli dla siebie bardziej wiarygodni i posługiwali  się podobnym językiem.

      Wielojęzyczność, różnorodność językowa i nauka języków obcych to najważniejsze przesłanie w Europie- każdego 26 września! Warto jest uczyć się języków! A najważniejszy jest zapał i świadomość czekających korzyści.

       

       

      Marlena Grenda,

      Martyna Kustoń,

      Joanna Tysiak.

    • Poznańskie ZOO - 3 TR
     • Z WIZYTĄ U KANA I GOGHA

     • Po rocznej przerwie z dużą radością młodzież z klasy III technikum rolniczego odwiedziła mieszkańców poznańskiego ogrodu zoologicznego.

      14 września uczniowie mieli okazję poznać drugi pod względem powierzchni ogród zoologiczny w Polsce. Obiekt zajmuje obszar ponad 120 ha  i stanowi naturalne siedlisko fauny krajowej. Uczestnicy wycieczki mieli okazję się o tym przekonać , spotkali poszukującą  śniadania  rodzinkę dzików.  Rozległy teren można zwiedzać  pieszo lub podróżować wożącymi turystów składami kolejki parkowo-ogrodowej. Młodzież wykorzystała obie możliwości, aby jak najlepiej poznać żyjących na obszernych wybiegach mieszkańców.  Nowe zoo słynie z bezprecedensowych działań na rzecz  obrony zwierząt. Pomoc skrzywdzonym przez człowieka  niedźwiedziom w azylu to już standard. Cały świat mógł się też  przekonać jak pracownicy poznańskiego zwierzyńca ratowali znajdujące się w fatalnej kondycji przemycane przez granicę tygrysy. Obecnie Kan i Gogh przeprowadziły się do nowego domu. Do dyspozycji mają 5 tys. m kw. wybiegu. Dumne i majestatyczne koty wywarły duże wrażenie na uczestnikach wycieczki.

       

                                                                                                                                       Aleksandra Sadek

                                                                                                                                       Renata Bednarczyk

    • Szczuczyn
     • WYJŚCIE INTEGRACYJNE DO SZCZUCZYNA

     • We wtorek, 21 września klasy 3 G i 3 GRp razem z wychowawcami i opiekunami wybrali się do Szczuczyna na pierwszą w tym roku wycieczkę integracyjną. Jak przystało na klasy gastronomiczne jadłospis przy ognisku był zróżnicowany: kiełbaski tradycyjne i w wersji wegetariańskiej, tortilla czy pyszne pieczone ziemniaczki. Potem nastąpiła sportowa rywalizacja klas w takich konkurencjach jak przeciąganie liny (chłopców jak i dziewcząt), rzuty do kosza, rzuty do celu czy seria rzutów karnych. Chłopcy z obu klas rozegrali towarzyski mini mecz piłki nożnej zakończony sprawiedliwym remisem 2:2. Pogoda sprawiła, że z żalem zegnaliśmy się z beztroskimi chwilami w Szczuczynie aby wrócić do szkoły.

      Małgorzata Hoffmann – Nowak

      Ewelina Otulakowska

      Piotr Gotowy

    • Akcja Menstruacja
     • AKCJA MENSTRUACJA

     • Z inicjatywy maturzystki Natalii Peksy, Zespół Szkół nr 2 w Szamotułach zgłosił akces do 2 edycji ogólnopolskiej akcji „Akcja Menstruacja”. Inicjatywa ta realizowana jest pod patronatem sieci sklepów „Biedronka”, której zadaniem jest walka z ubóstwem menstruacyjnym oraz uświadamianiem, że miesiączka nie jest tematem tabu. Na ponad 500 zgłoszeń szamotulski „Rolnik” dostał się do grupy 200 zakwalifikowanych do programu. Natalia wraz ze swoją koleżanką z klasy już we wtorek, od razu po przyjeździe kuriera z przesyłką, wzięły się do pracy. Efekt można zobaczyć w damskich toaletach w których można znaleźć charakterystyczne białe pudełko ze środkami higienicznymi.

      Według Światowej Organizacji Zdrowia, aż 500 mln osób na całym świecie nie ma stałego dostępu do środków higienicznych. Ubóstwo menstruacyjne przez znaczną część polskiego społeczeństwa postrzegane jest jako wymysł feministek i rzecz niemożliwą na skalę XXI wieku. Najnowsze badania pokazują, że w Polsce aż 39% kobiet musiało zrezygnować z zakupu produktów menstruacyjnych na rzecz innych domowych wydatków. Według badań przeprowadzonych przez firmę P&G, 1 na 6 uczennic opuszcza zajęcia w szkole z powodu braku dostępu do środków higienicznych. W Polsce żyje około 38 mln osób - według Głównego Urzędu Statystycznego, w 2019 roku aż 1,5 mln z nich było dotkniętych szeroko rozumianym ubóstwem. Raport sporządzony przez „Kulczyk Fundation” pokazuje, że w Polsce problem samego ubóstwa menstruacyjnego dotyka około 500 tysięcy osób.

    • zawody sportowe
     • MISTRZOSTWA ZESPOŁU SZKÓŁ NR 2 W SZAMOTUŁACH DLA KLAS PIERWSZYCH W LEKKIEJ ATLETYCE

     • W dniu 9 września 2021 roku w naszej szkole rozegrane zostały Mistrzostwa Klas Pierwszych w lekkiej atletyce.

      Są to cykliczne, coroczne zawody sportowe organizowane dla uczniów klas pierwszych. Ich celem jest popularyzacja lekkiej atletyki, zaoferowanie wyróżniającym się uczniom dodatkowego szkolenia sportowego oraz wyłonienie reprezentacji szkoły startującej w zawodach lekkoatletycznych.

      Tegoroczne Mistrzostwa Klas Pierwszych w lekkiej atletyce odbywały się przy pięknej pogodzie. Dopisała młodzież, która licznie stawiła się w naszym parku, aby rywalizować w pięciu konkurencjach lekkoatletycznych: 60m , skok w dal, pchnięcie kulą, 800m (dziewczęta) oraz 1000m (chłopcy).

      Po kilkugodzinnych „zmaganiach” wyłoniono trzech najlepszych w danych konkurencjach.

      Tutaj znajdziecie wyniki: Wyniki Mistrzostw Zespołu Szkół nr 2w Szamotułach dla klas pierwszych w lekkiej atletyce - Plik Word (27 KB)

      Wszystkim startującym, a w szczególności medalistom, serdecznie gratulujemy i dziękujemy za aktywną postawę i zaangażowanie podczas zawodów!

      Podziękowania dla osób, które zorganizowały Mistrzostwa, a także dla tych, które pomagały w sprawnym ich przeprowadzeniu.


      Poniżej znajduje się zestawienie uczniów ze wszystkich klas pierwszych oraz indywidualne wyniki w poszczególnych konkurencjach.

      Szczególne podziękowania dla osób wyróżnionych kolorem żółtym za udział we wszystkich konkurencjach. SZACUN!

      Organizatorzy:

      Julita Knutowicz

      Zdzisław Kostrzyński

      Bartosz Świst

    • Bańczyk
     • POŻEGNANIE

     • „Odszedłeś cicho, bez słów pożegnania.

      Tak, jakbyś nie chciał, swym odejściem smucić…

      Tak, jakbyś wierzył w godzinę rozstania,

      że masz niebawem z dobrą wieścią wrócić.”

      Ks. Jan Twardowski

       

      Z głębokim smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci naszego Kolegi śp Teodora Bańczyka.

      Pan Teodor, szamotulak od zawsze, urodził się w 1938r. w naszym mieście. Tu spędził trudny czas okupacji, tu się kształcił. Zaraz po wojnie, w 1945 roku, rozpoczął naukę w Szkole Podstawowej, którą kontynuował w miejscowym Liceum Ogólnokształcącym.

      Po ukończeniu Studium Nauczycielskiego w Poznaniu rozpoczął pracę jako pedagog. Trwała ona, nie licząc krótkiego epizodu zawodowego w Powiatowym Związku Kółek Rolniczych, niemalże 41 lat.

      W 1969 r. ukończył studia na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, uzyskując tytuł magistra inżyniera chemii, a w 1975r. stał się nauczycielem dyplomowanym – profesorem szkoły średniej.

      Mając już doświadczenie pedagogiczne podjął w 1972 roku pracę w naszej szkole na stanowisku nauczyciela chemii i kontynuował ją nieprzerwanie do roku 2002. Nieustannie doskonalił swój warsztat pracy, podnosił kwalifikacje, czego efektem były doskonałe wyniki Jego wychowanków. Dowodem zaangażowania Pana Teodora były także liczne nagrody i wyróżnienia.

      Dobry kolega, świetny wychowawca, doskonały nauczyciel – taki, niestety, już BYŁ. Szanował i cenił innych – wydobywał z nich to, co najlepsze. W piękny i szlachetny sposób zawsze pozostawał sobą. W pracy pedagogicznej łączył ciepło i wyrozumiałość z dyscypliną i wysokimi wymaganiami, a wszystko to, bez cienia nachalnego dydaktyzmu. Nic więc dziwnego, że zapamiętamy Go jako człowieka mądrego, życzliwego i pełnego zapału. Zawsze uśmiechnięty pozostanie w sercach tych, którzy mieli okazję Go spotkać CZŁOWIEKIEM szlachetnym, pełnym empatii i otwartości na potrzeby innych. Pan Teodor po prostu kochał ludzi i wierzył zawsze, że „są raczej dobrzy niż źli” (A.Camus).

       

    • Moralność Pani Dulskiej
     • NARODOWE CZYTANIE "MORALNOŚCI PANI DULSKIEJ"

     • W sobotę, 4 września 2021 r. odbyła się dziesiąta już edycja Narodowego Czytania. Nasi uczniowie czytali z podziałem na role dramat Gabrieli Zapolskiej „Moralność Pani Dulskiej”. Na zakończenie uczestnicy otrzymali od organizatorów książki opatrzone okolicznościową pieczątką.

      Ewelina Otulakowska

  • Kontakty

   • Zespół Szkół nr 2 im. Stanisława Staszica w Szamotułach, ul. Szczuczyńska 3
   • sekretariat@zsnr2-szamotuly.pl
   • tel. (+48) 61-29-21-559
   • ul. Szczuczyńska 3 64-500 Szamotuły Poland
   • Dyrektor: Arkadiusz Majer
   • Wicedyrektorzy: Ewa Peraj, Łukasz Janc
   • Kierownik szkolenia praktycznego: Anna Kaczmarek
   • NIP: 787-10-30-195
   • REGON: 000100078
   • Kontakt z administratorem strony: piotr.gotowy@poczta.onet.pl piotr.gotowy@zsnr2-szamotuly.pl
  • Logowanie