Kiedy zbliża się wiosna, a wraz z nią Wielkanoc, przychodzi również czas wielkich przygotowań, gdyż oprócz tradycyjnych porządków domowych i tworzenia dekoracji , trzeba również zastanowić się nad wielkanocnymi potrawami. Klasyczne dania takie, jak : gotowana babka, mazurek czy kolorowe pisanki stanowią podstawę niedzielnego śniadania. Warto jednak spróbować urozmaicić klasyczny stół o nowe smakołyki.
Uczniowie klasy 1GT i 1G postanowili wyjść z propozycją kilku prostych, wielkanocnych dań, przygotowanych w nieco inny sposób.
Poniżej znajdziecie przepisy, zachęcamy do ich wypróbowania i podzielenia się z nami zdjęciami Waszych stołów wielkanocnych.
Leśny mech w kieliszku
Zielone ciasto
450 g opakowanie mrożonego szpinaku (rozdrobnionego) lub 450 g świeżego
2/3 szklanki oleju
1 szklanka cukru (drobnego lub cukru pudru)
3 jajka
2 szklanki mąki pszennej
2 łyżeczki proszku do pieczenia
Krem mascarpone
250 g serka mascarpone (zimne)
200 ml śmietanki 36% lub 30% do ubijania (zimnej)
4 łyżki cukru pudru
1 łyżeczka wanilii
1 op. Śmietan-fix (opcjonalnie)
Dekoracja
Owoce granatu, maliny lub czerwone porzeczki (świeże lub mrożone), borówki lub jagody, liście mięty
ZIELONE CIASTO
Szpinak mrożony rozmrozić na sitku, następnie odcisnąć z nadmiaru wody, zmiksować blenderem na jednolity mus. Świeży szpinak po umyciu włożyć do garnka i mieszając podgrzewać ok. 1 - 2 minuty aż zwiędnie, następnie zblendować na mus.
Jajka ocieplić (lepiej się ubijają) - włożyć do miski, zalać bardzo ciepłą wodą z kranu i odstawić na kilkanaście minut, w razie potrzeby zmienić wodę na cieplejszą.
Piekarnik nagrzać do 180 stopni C. Jajka wbić do miski, dodać cukier i ubić na puszystą oraz jasną masę.
Następnie ciągle ubijając wlewać cieniutkim strumieniem olej.
Dodać mus ze szpinaku i zmiksować na małych obrotach miksera do połączenia się składników w jednolitą masę.
Oddzielnie przesiać mąkę i wymieszać z proszkiem do pieczenia. Przesypać do ubitych jajek i zmiksować na małych obrotach, tylko do połączenia się składników w jednolite ciasto.
Masę wylać do formy o średnicy 24 cm (dno wyłożone papierem) piec przez ok. 40 - 45 minut do suchego patyczka. Wyjąć i całkowicie ostudzić.
KREM MASCARPONE
Do misy miksera włożyć mocno schłodzony ser mascarpone oraz śmietankę, dodać cukier puder i wanilię.
Ubijać przez kilka minut aż masa zwiększy objętość i będzie puszysta.
Na koniec można zmiksować ze śmietan - fix (zawiera tylko skrobię i glukozę), który usztywni krem.
PRZEŁOŻENIE
Ciasto rozkruszyć rękoma. Dolną partię kieliszka wyłożyć kruchym ciastem. Przełożyć kremem mascarpone, następnie granatem i powtórzyć przełożenie.
Udekorować owocami , marmoladą i listkami mięty.
Jaja faszerowane żółtkiem i szczypiorkiem
- 4 jajka
- łyżka majonezu
- łyżeczka musztardy
- 3 łyżki drobno posiekanego koperku
- łyżeczka kurkumy
- sól i biały pieprz do smaku
Jajka ugotować na twardo. Po ostudzeniu obrać, przekroić na pół i delikatnie wyjąć żółtka tak by nie uszkodzić białka. Koperek drobno posiekać. Połowę koperku, majonez, musztardę i kurkumę włożyć razem z żółtkami do miseczki i utrzeć tak by nie było grudek żółtka ( można blenderem, mikserem). Spróbować i doprawić do smaku pieprzem i solą.
Lekko wilgotnymi dłońmi formować z masy kuleczki i wkładać je do wgłębień w jajkach po żółtku ( można użyć nakładki do ciast) Nafaszerowane połówki jajka obtaczać z zewnątrz w reszcie koperku. Układać na półmisku.
Wytrawne babeczki jajeczne
Składniki:
10 średnich jajek
garść świeżego szpinaku baby - 50 g
pół czerwonej papryki - 100 g
100 g sera feta
mały pęczek szczypiorku
po 1,5 płaskiej łyżeczki soli i pieprzu
łyżka oleju do posmarowania foremek
1. Liście umyj pod zimną, bieżącą wodą i osusz ręcznikiem papierowym. Wgłębienia na muffinki wysmaruj od środka delikatną oliwą lub olejem roślinnym. Jedna łyżka oleju wystarczy na posmarowanie wszystkich foremek. Szpinak posiekaj drobniej i umieść po równo w zagłębieniach foremek.
2. Pół czerwonej papryki posiekaj na drobną kostkę i umieść razem ze szpinakiem. 100 gramów sera feta pokrusz drobniej i rozłóż równo we wszystkich zagłębieniach foremek.
3. Do wysokiego naczynia wbij 15 średniej wielkości jajek. Dodaj do nich po 1,5 płaskiej łyżeczki soli i pieprzu. Jajka rozbełtaj dokładnie przy pomocy widelca lub nawet ręcznego blendera typu żyrafa. Zagłębienia foremek wypełnij płynnymi jajkami. Zostaw odrobinę wolnej przestrzeni przy rantach.
4. Na koniec posiekaj szczypiorek i posyp nim każdą muffinkę. Możesz też płynne jajko wymieszać z fetą, siekaną papryką i szpinakiem i wlać jako jedną masę do foremek wysmarowany olejem.
5. Formę z muffinami jajecznymi z fetą i szpinakiem umieść w piekarniku nagrzanym do 170 stopni. Opcja pieczenia: góra/dół. Wybierz o jeden stopnień niższą półkę niż środkowa i piecz muffiny około 15-20 minut.
Muffiny mogą bardzo urosnąć. Po wyjęciu z piekarnika lekko opadną. Przed podaniem polecam posypać je tartym serem typu parmezan oraz świeżą kolendrą.
Kotleciki z białej kiełbasy
KOTLECIKI
kiełbasa biała surowa – 1 kg
jajko – 1 szt.
płatki ostrej papryki – 1 łyżeczka
czosnek – 3 ząbki
pieprz biały
majeranek
sól
SOS CHRZANOWY
bulion – 200 ml
masło – 2 łyżki
mąka pszenna – 1,5 łyżki
chrzan – 2-3 łyżki
śmietana 12% – 2 łyżki
pieprz biały
sól
Kiełbasę wyciskamy z flaka. Dodajemy jajko, czosnek przeciśnięty przez praskę. Doprawiamy do smaku pieprzem, majerankiem, solą oraz płatkami ostrej papryki.
Składniki mieszamy do uzyskania jednolitej masy. Formujemy kotleciki. Smażymy na rozgrzanej patelni z odrobiną oleju.
W garnku roztapiamy masło, dodajemy mąkę i dokładnie mieszamy.
Do zasmażki wlewamy bulion i gotujemy chwilę, aby sos zgęstniał. Dodajemy śmietanę oraz chrzan. Sos doprawiamy solą i białym pieprzem do smaku.
Gotowe kotleciki podajemy z sosem.
Torcik kanapkowy z pastą jajeczną
9 kromek pieczywa tostowego
6 jajek
130 g majonezu
6 kawałków suszonych pomidorów
4 łyżki posiekanego szczypiorku
80 g salami lub szynki
do dekoracji np. 4 łyżki maku, rzodkiewki, ogórki, rzeżucha
Jajka ugotować na twardo (ok. 5 i 1/2 minuty licząc od czasu zagotowania się wody). Obrać ze skorupek i włożyć do większej miski. Rozgnieść praską do ziemniaków, aby otrzymać małe kawałeczki jajek - jak na tradycyjną pastę jajeczną (można też posiekać na desce lub rozdrobić w inny sposób).
Dodać majonez, sól i pieprz, wymieszać. Podzielić na 3 części, do jednej dodać drobno posiekane salami, do drugiej szczypiorek a do trzeciej posiekane suszone pomidory.
Obkroić pieczywo ze skórek. Ułożyć w rządku 3 kromki pieczywa (np. na podłużnym półmisku), wyłożyć na nie 1/3 pasty z dodatkiem salami. Przykryć kolejnymi 3 kromkami i wyłożyć na nie pastę ze szczypiorkiem.
Ułożyć ostatnią, trzecią warstwę tostów i cały tort (górę i boki) wysmarować pozostałą pastą z dodatkiem suszonych pomidorów, z tym, że najwięcej wyłożyć pasty na wierzch. Boki obsypać makiem, wierzch udekorować rzodkiewkami, ogórkami i rzeżuchą lub innymi dodatkami jakimi dysponujemy.
Chleb polski z piekarnika
Składniki
500 ml ciepłej wody (nie gorącej),
25 g świeżych drożdży lub 7 g suchych,
1 łyżka cukru,
700 g mąki pszennej,
3 płaskie łyżeczki soli,
1-2 łyżki oleju
Do miski wlej 500 ml ciepłej wody, dodaj drożdże – świeże lub suche, łyżkę cukru (drożdże lubią cukier) i wszystko dokładnie mieszaj do momentu, aż droższe się rozpuszczą. Następnie dodaj 700 g przesianej mąki i 3 łyżeczki soli. To wszystko wymieszaj drewnianą łyżką (nie zagniataj rękoma), dodając 1 do 2 łyżek oleju. Gdy wszystkie składniki dobrze się połączą, a zajmie to tylko chwilę, zasłoń miskę, np. folią spożywczą i wstaw do ciepłego miejsca na około 30 minut
Wyciągnij miskę z lodówki, ciasto ostrożnie zgnieć i wyciągnij na blat wysypany mąką. Delikatnie wyrabiaj ciasto na tyle, aby było całe obtoczone w mące i przestało się kleić do rąk. Ciasto jest bardzo lekkie i nie trzeba go jakoś specjalnie wyrabiać. Ponownie włóż je do miski, aby przez następne 15 minut nabrało temperatury otoczenia, ponieważ jest jeszcze zbyt zimne, aby je od razu wkładać do piernika.
Włącz piekarnik, włóż do środka naczynie, w którym zamierzasz piec chleb, aby rozgrzewało się razem z piekarnikiem. (naczynie żaroodporne). Nagrzej piekarnik do 200 stopni Celsjusza i zostaw włączony przez 10 minut.
Po upływie czasu wyciągnij z piekarnika gorące naczynie żaroodporne, włóż do niego ciasto, nie starając się nadać mu jakiś kształt. Przykryj i wstaw do piekarnika najpierw ustawiając czas na 30 minut. Po tym czasie zdejmij pokrywkę i piecz przez kolejne 20-25 minut, dopóki kolor skórki chleba będzie cię zadowalał. Jeśli nie masz pokrywki, po prostu piecz bez niej.
Gotowy chleb wyciągnij z piekarnika i zostaw do ostygnięcia. Ja wyciągam chleb na kratkę, aby jak najszybciej ostygł. Najtrudniejsze jest oczywiście czekanie aż ostygnie, ponieważ chleb pachnie obłędnie i masz wielką ochotę spróbować go natychmiast.
Życzymy smacznych Świąt Wielkanocnych !
Uczniowie Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych
J.Zawieja, M. Rosada