• EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH
     • EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

     • Europejski Dzień Języków obchodzony jest  26 września. Święto języków  zostało zainicjowane w 2001 r. przez  Radę Europy we współpracy z Komisją Europejską. Głównym założeniem tego dnia jest promowanie wśród uczniów różnorodności kulturowej i językowej Europy, które należy ciągle udoskonalać, rozwijać i pielęgnować. 

      Wiemy, że języki obce pomagają  nam poznać od podszewki zupełnie nowy świat, kulturę oraz tradycje, dlatego  do  świętowania tego dnia nasza szkolna społeczność przygotowywała się już od drugiego tygodnia września.  Każdy mógł wziąć udział w wyzwaniu językowym  składającym się z 51 zadań, które to zachęcały do praktykowania języków obcych lub odkrywania faktów o nich – poza środowiskiem swojej klasy. Wśród 51 zadań znajdowały się te bardzo proste- np. liczenie od 1 do 10 w 3 różnych językach w ciągu jednej minuty, poprzez pisanie słów w  językach, które używają różnych alfabetów ( alfabet grecki, cyrylica, łacina); zapisywanie 3 ulubionych słów w różnych językach, czy w końcu - oglądanie filmów w obcym języku- bez napisów; zmienianie języka w telefonie;  składanie życzeń lub gratulacji;  tworzenie listy zakupów i wiele, wiele innych .. Agenci Językowi, którzy podjęli  się wyzwania – mogli wygenerować certyfikat potwierdzający ich uczestnictwo w zabawie.

       Dziękujemy za tak liczny udział w obchodach Europejskiego Dnia Języków !

      Natalia , Jakub, Sandra, Wiktoria i Martyna to wyróżnione osoby, które wykonały najwięcej zadań bądź ukończyły je na długo przed obchodami święta. Gratulujemy !

      Marlena Grenda

       Martyna Kustoń

       Joanna Tysiak.

    • DZIEŃ SZPILEK
     • DZIEŃ SZPILEK

     • Nasza szkolna społeczność przyłączyła się dziś do akcji powstałej z inicjatywy Kliniki Przylądek Nadziei. Dzień Szpilek to forma pomocy dla małych wojowników chorujących na raka. Za każde udostępnione zdjęcie Fundacja otrzyma 2 zł dla dzieci walczących z chorobą nowotworową. W dzisiejszej akcji wzięły udział nauczycielki, uczennice a także mamy naszych uczniów.


      O szczegółach akcji można przeczytać tutaj: https://onkologia-dziecieca.pl/chorzy/news/id/3430-zaloz-szpilki-i-pomoz-dzieciom-chorym-na-raka?fbclid=IwAR0b38n1k8larwXKKzK8FDheFplG0YsarOlGpMZWx8hH4hEhLLCoa4EvnGQ

      Pamiętajmy warto pomagać, a pomaganie nigdy nie było tak proste.

      #DzienSzpilek

    • UCZCILI PAMIĘĆ GENERAŁA STANISŁAWA MACZKA
     • UCZCILI PAMIĘĆ GENERAŁA STANISŁAWA MACZKA

     • Delegacja członków Wielkopolskiego Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej – koło w Szamotułach, w skład której weszli uczniowie naszej szkoły, upamiętnili 76 rocznicę wyzwolenia belgijskiego miasta Tielt przez Dywizję Pancerną gen. Stanisława Maczka. Ze względu na sytuację epidemiczną w skromnych uroczystościach wzięli udział Burmistrz Szamotuł Włodzimierz Kaczmarek, Starosta Powiatu Szamotulskiego Beata Hanyżak, poczet sztandarowy szamotulskiej Straży Miejskiej, przedstawiciele Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych oraz Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Orzeł”.

      Piotr Gotowy

    • 81. ROCZNICA WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ
     • 81. ROCZNICA WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ

     • 1 września minęła 81 rocznica wybuchu II wojny światowej. Jak co roku przedstawiciele władz samorządowych – Starosta Szamotulski Beata Hanyżak oraz Burmistrz Miasta i Gminy Szamotuły Włodzimierz Kaczmarek złożyli kwiaty pod pomnikami ofiar i tablicami pamięci bohaterów. W uroczystościach brali udział również przedstawiciele lokalnych środowisk kombatanckich i społecznych. Była wśród nich delegacja Wielkopolskiego Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej – koło w Szamotułach na czele z opiekunem p. Piotrem Gotowym i nowym prezesem koła, uczniem klasy drugiej liceum Dominikiem Dodolskim.

      Zdjęcia: Powiat Szamotulski, Piotr Gotowy

    • PIERWSZY DZWONEK W NOWYM ROKU SZKOLNYM
     • PIERWSZY DZWONEK W NOWYM ROKU SZKOLNYM

     • We wtorek, 1 września rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2020/2021. Z powodu pandemii uczniowie poszczególnych klas mogli się spotkać z dyrekcją i nauczycielami w czterech odsłonach. W pierwszej z nich uczestniczyli uczęszczający do klas II i III liceum, w następnej klas II technikum, później najstarsi z klas III i IV technikum. O godz. 11.00 oficjalnie rozpoczęli naukę w naszej szkole uczniowie klas pierwszych liceum, technikum i szkoły branżowej. Ze względu na pandemię koronawirusa nie było uroczystej akademii czy występów artystycznych. Dyrektor szkoły Zygmunt Sługocki wspomniał o zasadach reżimu sanitarnego, który będzie obowiązywał od nowego roku szkolnego. Jednocześnie życzył wszystkim, aby jak najszybciej szkoły wróciły do normalnego działania. Podczas pierwszych trzech odsłon spotkań dyr. Z. Sługocki w imieniu Starosty Powiatu Szamotulskiego Beaty Hanyżak wręczył stypendia dla najlepszych uczniów z liceum i technikum. Na zakończenie uczniowie ze wszystkich klas mieli okazję spotkać się z wychowawcami.

      Piotr Gotowy

      Fot. Bartosz Świst, Piotr Gotowy

    • ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2020/2021
     • ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2020/2021

     • We wtorek, 1 września, odbędzie się inauguracja nowego roku szkolnego. Spotkania odbędą się na boisku szkolnym, w razie niepogody na sali gimnastycznej. Bardzo prosimy wszystkich o zachowanie odpowiedniego reżimu sanitarnego t.j. założenie maseczek oraz dezynfekcję rąk przy wjeściu do szkoły. Plan przebiegu rozpoczęcia nowego roku szkolnego wygląda dla poszczególnych klas następująco.

      8:00 - klasy II i III Liceum

      9:00 - klasy II technikum

      10:00 - klasy III i IV technikum

      11:00 - wszystkie klasy pierwsze liceum, technikum i szkoły branżowej

      Rozpoczęcie nowego roku szkolnego dla szkół zaocznych odbędzie się w sobotę 5 września o godz. 8:00. Następnie słuchacze wszystkich semestrów udają się na zajęcia do wyznaczonych sal. Informujemy, że są jeszcze wolne miejsca w liceum ogólnokształcącym dla dorosłych.

      Wszelkie regulaminy i zasady pracy szkoły w czasie pandemii zostaną podane na początku roku szkolnego.

    • SETNA ROCZNICA BITWY WARSZAWSKIEJ
     • SETNA ROCZNICA BITWY WARSZAWSKIEJ

     •       W sobotę, 15 sierpnia, w Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Święto Wojska Polskiego przedstawiciele Wielkopolskiego Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej - koło w Szamotułach oraz Szamotulskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych "Orzeł" wzięli udział w uroczystościach w Cerekwicy (gm. Rokietnica).

              Członkami obu stowarzyszeń są uczniowie i absolwenci naszej szkoły. Na urocztościach były obecne dwie absolwentki liceum - Katarzyna Okraska i Zofia Kruszona. O godz. 11.00 w kościele parafialnym rozpoczęła się Msza Święta w intencji Ojczyzny z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej celebrowana przez ks. Andrzeja Magdziarza, który jest absolwentem szamotulskiego "Rolnika". Następnie uczestnicy nabożeństwa udali się na stary cmentarz w Cerekwicy na którym złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze na grobie żołnierza Armii gen. Józefa Hallera, uczestnika wojny polsko - bolszewickiej Stanisława Rogalskiego pochodzącego z miejscowej parafii. Należy wspomnieć, że w uroczystościach brał udział przedstawiciel bliskiej rodziny ks. Ignacego Skorupki, duchownego poległego podczas bitwy warszawskiej.

      Piotr Gotowy

      (Fot. Anna Okraska)

    • PAMIĘTAMY O POWSTAŃCACH WARSZAWSKICH
     • PAMIĘTAMY O POWSTAŃCACH WARSZAWSKICH

     •       Coroczną tradycją w Szamotułach staje się upamiętnienie wybuchu Powstania Warszawskiego. W uroczystościach wzięli udział uczniowie i absolwenci naszej szkoły - tegoroczna maturzystka Katarzyna Okraska - prezes szamotulskiego koła WSPAK do końca sierpnia tego roku oraz Dominik Dodolski, który od nowego roku szkolnego będzie pełnił funkcję prezesa koła.

            W sobotę, 1 sierpnia, delegacje Wielkopolskiego Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej koło w Szamotułach oraz Szamotulskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „Orzeł” zebrały się na szamotulskiej nekropolii. Dokładnie o godz. W, czyli 17.00, kiedy to 76 lat temu wybuchło powstanie w Warszawie, uczcili minutą ciszy pamięć o powstańcach. Następnie zapalone zostały znicze na grobie Leona Michalskiego - Szamotulanina, który czynnie uczestniczył w walkach powstańczych w sierpniu i wrześniu 1944 r. W uroczystościach brali udział przedstawiciele rodziny powstańca – córka oraz zięć. Znicze zostały złożone również na grobach ppłk Maksymiliana Ciężkiego, żołnierzy Armii Krajowej pochowanych na szamotulskim cmentarzu oraz pod Głazem Pamięci przy Bazylice.

     • WAKACYJNE ŻYCZENIA

     • Wszystkim uczniom, rodzicom i pracownikom szkoły życzymy wspaniałych wakacji z niesamowitymi podróżami i inspirującymi spotkaniami. Słonecznego, miłego i bezpiecznego wypoczynku życzy

                                                                                   Dyrekcja Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach

    • NASZE UCZENNICE W FINALE KONKURSU WIEDZY O MARSZAŁKU PIŁSUDSKIM
     • NASZE UCZENNICE W FINALE KONKURSU WIEDZY O MARSZAŁKU PIŁSUDSKIM

     •       Od kilku lat nasi uczniowie biorą udział w konkursie organizowanym przez Wielkopolski Związek Oficerów Rezerwy RP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. W tym roku odbyła się ósma edycja tych zmagań, które współorganizowała Szkoła Podstawowa nr 18 w Poznaniu oraz Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej.

            Patronat honorowy nad konkursem objął Wojewoda Wielkopolski. Konkurs składał się z dwóch etapów: szkolnego i finału wojewódzkiego. Podczas etapu szkolnego w którym wzięły udział 83 zespoły z całej Wielkopolski do zmagań z pytaniami dotyczącymi życiorysu Józefa Piłsudskiego i Bitwy Warszawskiej przystąpiły reprezentantki naszej szkoły: Natalia Peksa i Sandra Dębowska. 9 marca zmierzyły się z testem on-line zawierającym 20 pytań. Po ogłoszeniu wyników okazało się, że awansowały do finału wojewódzkiego, który miał się odbyć w Poznaniu 19 marca. Ze względu na zagrożenie epidemiczne finał ten został odwołany. Organizatorzy konkursu podjęli jednak decyzję o zorganizowaniu finału on-line, w którym najlepsze drużyny zmierzyły się z 25 bardzo wyszukanymi pytaniami związanymi z osobą Marszałka Piłsudskiego. 22 czerwca licealistki z naszej szkoły zajęły w finale konkursu 9 miejsce.

                                                                                                                                                       Piotr Gotowy

    • FORUM DIALOGU
     • FORUM DIALOGU

     • Otrzymaliśmy dzisiaj szczególną przesyłkę, zawierającą podziękowania za kontynuowanie działań podjętych przed kilkoma laty w ramach programu „Szkoła Dialogu”.  Program, realizowany przez organizację Forum Dialogu, ma na celu poszerzanie wiedzy młodzieży na temat wielowiekowej obecności Żydów w Polsce oraz ich wkładu w rozwój społeczny, kulturalny i gospodarczy naszego kraju. Wicemarszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Bogdan Borusewicz wystosował do dyrektora Zygmunta Sługockiego list gratulacyjny, w którym złożył wyrazy uznania dla całej społeczności szkolnej za zaangażowanie w budowanie dialogu polsko-żydowskiego.

  • Kontakty

   • Zespół Szkół nr 2 im. Stanisława Staszica w Szamotułach, ul. Szczuczyńska 3
   • zsnr2szamotuly@onet.pl
   • tel. (+48) 61-29-21-559
   • ul. Szczuczyńska 3 64-500 Szamotuły
   • Dyrektor: Zygmunt Sługocki
   • Wicedyrektorzy: Ewa Peraj, Arkadiusz Majer
   • Kierownik szkolenia praktycznego: Anna Kaczmarek
   • NIP: 787-10-30-195
   • REGON: 000100078
   • Kontakt z administratorem strony: piotr.gotowy@poczta.onet.pl
  • Logowanie