• Dzień przedsiębiorczości
     • DZIEŃ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI - KOLEJNA ODSŁONA

     • Dnia 20 i 21 kwietnia uczniowie naszej społeczności szkolnej udali się do różnych firm i instytucji aby na kilka godzin ,,zatrudnić” się w nich. Zajmowane stanowiska pracy były różnorodne.  W tegorocznej edycji Dnia przedsiębiorczości nasi uczniowie współpracowali z następującymi firmami: Kwiaciarnia Agata Jóźwiak, Kwiaciarnia Azalia, Santander Bank Polska S.A.,  Napoleon Cafe, Master Sushi Bar, Gospodarstwo Rolne Danuta Kwaśniewicz- Ratajczyk, MB Center, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu- Oddział w Szamotułach, Ma Go Anna Pająk, Lakdoktor, Credit Agricole Bank Polska S.A., AUTO NAPRAWA –  Szymon Mikołajczak, Kalinowski Sp. z o.o., Firma Usługowo –  Produkcyjna – Arkadiusz Płoski, WUL– GUM Usługi Wulkanizacyjno –  Transportowe, Galanteria Odzieżowa i Pasmanteria – Barbara Pyżalska, Zakład Wyposażenia Wnętrz- meble Oborniki Sp. z o.o., Magic- Salon Fryzjerski, Konian- M. Foltyn, Firma Usługowo- Handlowa Jacek Kaczmarek, Firma Usługowo- Transportowa Bąk Przemysław, Premio Opony Serwis Bojszczak s.c. Dziękujemy wolontariuszom za poświęcony czas, życzliwość okazaną naszym uczniom oraz bezcenne doświadczenie, które przekazali młodzieży.

      Katarzyna  Zielewicz, Renata Bednarczyk, Aleksandra Sadek

    • Lekcje pokazowe dla ósmoklasistów
     • LEKCJE POKAZOWE DLA ÓSMOKLASISTÓW

     • W dniach 25, 26 i 27 kwietnia w murach naszej szkoły gościliśmy Uczniów klas ósmych ze Szkoły Podstawowej nr 2 i Szkoły Podstawowej nr 3 w Szamotułach.

      Młodzież ta niebawem stanie przed ważnym wyborem szkoły średniej. Chcąc pomóc w podjęciu tej niełatwej decyzji, zaprosiliśmy ich na lekcje praktyczne do pracowni zawodowych, gdzie wraz z Uczniami i Nauczycielami naszej szkoły brali oni udział w zajęciach lekcyjnych.

      Nasi goście mieli okazję m.in.: wykonać desery i soki w Pracowni Żywienia , sprawdzić zawartość cukru w napojach, czy gęstość czekolady w Laboratorium Analizy Żywności, wykonać własne kompozycje florystyczne wraz z Uczniami Architektury Krajobrazu ,  oznaczyć odczyn i temperaturę gleby wraz z profilem Ochrony Środowiska.

      Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem, młodzież ze szkół podstawowych zadawała wiele pytań, na które odpowiedzi chętnie  udzielali zarówno Nauczyciele , jak i Uczniowie naszej szkoły.

      Goście mieli również możliwość zapoznania się z pełną ofertą edukacyjną szkoły. Mamy nadzieję, że ktoś z nich zawita do nas w przyszłości na dłużej.

      Zespół : Architektury Krajobrazu, Ochrony Środowiska, Technologii Żywności, Technologii Żywienia i Usług Gastronomicznych.

      Fot.  J.Zawieja, B.Korpik

    • Dzień patrona Anglii
     • DZIEŃ PATRONA ANGLII

     • 23 kwietnia przypada   ważne, narodowe święto w Wielkiej Brytanii- Dzień Św. Jerzego.  Wspomniany święty to dla Anglików symbol walki ze złem, odwagi i męstwa.  Ten pogromca smoka i średniowieczny wzór cnót został patronem Anglii, mimo, że sam Anglikiem nie był. Na Wyspach w  dzień Św. Jerzego, w trakcie parad i imprez kulturalnych - powiewają białe flagi z czerwonym krzyżem-które są znakiem świętego, a także oficjalną flagą  Anglii ( która też wpisuje się w Union Jack- flagę Zjednoczonego Królestwa). Anglicy noszą w tym dniu czerwone róże będące również symbolem Anglii. Na wsiach odbywa się uroczysty taniec ludowy Morris.  

      23 kwietnia to też idealny dzień dla tych, którzy chcą doskonalić swoje umiejętności językowe , bowiem  wtedy właśnie obchodzony jest Dzień Języka Angielskiego. Nie bez powodu wybrano taką datę- jest to termin narodzin i śmierci  Williama Szekspira, a ustanowiony został dla uczczenia historii i bogactwa  kultury lingwistycznej języka autora  Romea i Julii.

       

      Martyna Kustoń 

    • Kuratorzy
     • EDUKACJA PRAWNA MŁODZIEŻY

     • W miniony czwartek (21 kwietnia br.) uczennice i uczniowie naszej szkoły wzięli udział w serii spotkań z kuratorami pracującymi w Zespole Kuratorskiej Służby Sądowej w Sądzie Rejonowym
      w Szamotułach - Katarzyną Major i Łukaszem Kulskim. Goście opowiedzieli młodzieży o zakresie działań i zadaniach kuratora w polskim porządku prawa, sprawowanych przez niego nadzorach w rodzinach niewydolnych wychowawczo, nad nieletnimi zagrożonymi demoralizacją i popełniającymi czyny karalne. Spotkania, które dotyczyły także przejawów demoralizacji i odpowiedzialności karnej młodzieży, miały - prócz edukacyjnego - także wymiar profilaktyczny.

                                                                                                       

      Anna Kustoń

      Klaudia Tomaszak-Ślipka

    • Europejski dzień śniadania
     • EUROPEJSKI DZIEŃ ŚNIADANIA

     • Dziś  (24.04) , pod hasłem „ Znajdź czas na śniadanie” (ang. Make time for breakfast) celebrujemy najważniejszy posiłek dnia i świętujemy Europejski Dzień Śniadania.

      Według specjalistów- po kilku godzinach snu organizm potrzebuje zastrzyku energii w postaci porannego posiłku. Od tego, ile energii i składników odżywczych mu dostarczymy – zależy nasza wydajność w dalszej części dnia. Pamiętajmy, że ten pierwszy posiłek dnia- poprawia kreatywność, wzmaga koncentracje, poprawia również pamięć krótkoterminową. Co istotne- osoby regularnie jedzące śniadania mają mniejszą masę ciała, w porównaniu z tymi, które w ogóle nie jedzą lub jedzą nieregularnie.

      Zaszalejmy dziś ze śniadaniem.  Z pomysłem na złamanie tradycyjnego, polskiego śniadania, pospieszą uczniowie  3 klasy Technikum Żywienia i  Usług Gastronomicznych- spójrzcie na ich europejskie śniadania.

       

      Martyna Kustoń.

    • Przyłapani na czytaniu
     • PRZYŁAPANI NA CZYTANIU

     • Bohaterka dzisiejszego dnia  – książka -  to najlepszy przyjaciel człowieka. Ciągle najpopularniejsza jest jej wersja papierowa, ale doceniane są również e-booki i audiobooki. Corocznie 23 kwietnia obchodzony jest  Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Dzień ten  tradycyjnie  poświęcony jest promocji literatury i czytelnictwa. Zachęcamy wszystkich nauczycieli, uczniów i czytelników z całego świata do dzielenia się swoją pasją czytelniczą i polecania godnych przeczytania książek. Miłość do czytania można wyrazić za pośrednictwem np. #WorldBookDay. W galerii zdjęć możecie zobaczyć kilkoro uczniów naszej szkoły- przyłapanych na czytaniu. Dziś wszystkim życzymy cudownego czasu spędzonego z książką i  miłej lektury.

    • Palmiarnia
     • BOTANIKA W PALMIARNI I WIZYTA W PYRLANDZIE

     • 21 września klasa I HBp odwiedziła Palmiarnię Poznańską – największą w kraju i jedną z największych w Europie ekspozycję egzotycznych roślin i ryb.

      Na powierzchni 4600 m² (46 000 m³) w 12 pawilonach  prezentowanych jest około 1100 gatunków roślin, a w akwarium 170 gatunków ryb oraz około 50 gatunków roślin wodnych. 

      Podczas zwiedzania poznaliśmy roślinność od strefy subtropikalnej, tropikalnej,  poprzez sawannę do klimatu śródziemnomorskiego i sukulentów Ameryki.

      Po ciekawej lekcji botaniki przyszedł czas na ekstremalną wyprawę wspinaczkową do Parku Linowego Pyrland na Malcie.

      Wielu z nas świetnie poradziło sobie pokonując  mosty, zjazdy, skoki i złośliwe linki. Nie zabrakło adrenaliny, która wzmagała chęć zdobywania dalszych przeszkód.

      Klasa I HBp

      Anna Dolińska

      Katarzyna Jakubowska

    • Wizyta w Nowym Zoo
     • WIZYTA W NOWYM ZOO

     • 20 kwietnia uczennice i uczniowie klas 3 G i 3 GRp wybrały się na wycieczkę do Nowego Zoo w Poznaniu. Mimo nie do końca sprzyjającej aury udało nam się zwiedzić większość tego drugiego pod względem powierzchni ogrodu zoologicznego w Polsce. Największym zainteresowaniem cieszyły się Słoniarnia, wybieg dla żyraf, azyl dla niedźwiedzi oraz aktywne o tej porze roku tygrysy i lwy.

       

      Ewelina Otulakowska

      Piotr Gotowy

    • Zanim nasiona trafią na pole
     • ZANIM NASIONA TRAFIĄ NA POLE

     • Znaczenie olejów roślinnych dla człowieka jest nie do przecenienia, ze względu na wysokie wartości prozdrowotne (Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe), dlatego ich spożycie stale rośnie. To także ważne surowce dla przemysłu chemicznego oraz do produkcji biopaliw. Przekłada się to na popularność uprawy roślin oleistych wśród producentów rolnych.

      - Powierzchnia uprawy najważniejszej rośliny oleistej w Polsce – rzepaku ozimego wynosi obecnie prawie 1 mln ha - informuje dr hab Katarzyna Mikołajczyk kierownik Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin PIB w Poznaniu, wiodącego ośrodka badań nad roślinami oleistymi w Polsce i na świecie - poznański oddział IHAR jest inicjatorem prac nad ulepszaniem, na drodze genetycznej, oleju rzepakowego i poekstrakcyjnej śruty rzepakowej. Prace te, zapoczątkowane w 1961 roku, doprowadziły do wyhodowania i wdrożenia do uprawy odmian bezerukowych, a następnie odmian podwójnie ulepszonych.

      Uczniowie Technikum Rolniczego z Zespołu Szkół Nr 2 w Szamotułach dzięki uprzejmości Pani dr hab. Katarzynie Mikołajczyk mieli wyjątkową okazję zwiedzić Instytut oraz wysłuchać wykładów na temat prowadzonych badań, m.in. wytwarzania materiału wyjściowego do dalszej hodowli, wdrażania nowych odmian czy technologii uprawy głównie rzepaku ozimego, ale także rzepaku jarego, lnu, maku czy gorczycy białej.

      Naukowcy, pomagali młodzieży zrozumieć podstawy hodowli i genetyki prezentując doświadczenia i prace wykonywane na co dzień w laboratoriach.

      Uczniowie mogli zobaczyć podwojone haploidalne rośliny rzepaku, tzw. DH, które umożliwiają skrócenie procesu hodowlanego poszukującym nowych odmian. Dowiedzieć się, w jaki sposób izolować DNA z komórek roślinnych i że markery genetyczne umożliwiają szybkie wyselekcjonowanie roślin o najkorzystniejszych cechach hodowlanych.

      Poznańscy naukowcy zwracali także uwagę młodzieży m.in. na ciągłe poszukiwanie genów odporności rzepaku na groźne choroby takie jak: sucha zgnilizna kapustnych, czerń krzyżowych czy zgnilizna twardzikowa oraz potrzebie podwyższania parametrów jakościowych, np. różnicowania składu kwasów tłuszczowych, poprawie zimotrwałości.

      Dr hab. Stanisław Spasibionek podkreślał wysoką jakość oleju z gorczycy białej odmian Bamberka i Warta. Nalezy dodać, że gorczyca jest wartościową rośliną miododajną oraz ma bardzo dobre właściwości fitosanitarne. Wykładowca omawiał także szczególne właściwości oleju lnianego ze względu na wysoką zawartość kwasów omega-3 i omega-6. Rolnicy mają do wyboru trzy polskie odmiany lnu Jantarol, Oliwin, Szafir. - Obecnie prowadzone prace mają na celu wyhodowanie odmian, których olej będzie odporny na jełczenie – podkreślał prelegent.

      To była ogromna dawka wiedzy dla młodzieży szkolnej, mamy nadzieję że wrażenia pozostaną na długie lata.

      Tekst i zdjęcia: Ewa Krysztofiak (archiwum 1)

       

      Składamy szczególne podziękowania Pani kierownik, dr hab. Katarzynie Mikołajczyk za możliwość zwiedzenia IHAR oraz wszystkim naukowcom za ciekawe pokazy i prelekcje prezentowane w trakcie wizyty

      Udział w wycieczce wzięli: uczniowie kl II TR – opiekun Piotr Sołtysiak oraz

      uczniowie kl I TR – opiekunowie Katarzyna Zielewicz i Ewa Krysztofiak

    • Śniadanie Wielkanocne dla uczniów z Ukrainy
     • ŚNIADANIE WIELKANOCNE DLA UCZNIÓW Z UKRAINY

     • 13 kwietnia w Zespole Szkół nr 2 w Szamotułach odbyło się Śniadanie Wielkanocne dla uczniów przybyłych do nas z Ukrainy. Uroczystość zaszczyciła swą obecnością Starosta Powiatu Szamotulskiego - pani Beata Hanyżak, która wraz z Dyrektorem Zygmuntem Sługockim złożyła uczniom życzenia i przekazała upominki. Podczas spotkania uczniowie opowiadali o zwyczajach świątecznych panujących w Ukrainie oraz częstowali przygotowanymi własnoręcznie tradycyjnymi potrawami Wielkanocnymi.  Młodzież z Ukrainy podzieliła się również wrażeniami z ich pobytu w Polsce oraz w naszej szkole. Spotkanie przebiegło w niezwykle miłej, świątecznej atmosferze.

      Zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Szamotułach

    • Narodowy Dzień Ogrodnictwa w USA
     • NARODOWY DZIEŃ OGRODNICTWA W USA

     • Założyć ogród to uwierzyć w jutro. (Audrey Hepburn)

       Od 2008 roku 14 kwietnia obchodzony jest w USA Narodowy Dzień Ogrodnictwa.  Święto to zostało ustanowione specjalnie dla tych, których hobby to praca w ogrodzie oraz by zachęcić ogrodników do dzielenia się w tym dniu swoją wiedzą na temat uprawy roślin. 

      Każdy z 50 stanów w USA ma swój symbol kwiatowy, jednak spośród tylu ozdobnych roślin to właśnie w 1986 roku prezydent Reagan ustanowił różę  symbolem kwitowym USA.  Doceńmy dziś wszystkie roślinki, które pojawiły się już  w naszym ogrodzie. Pamiętajmy - Możemy narzekać, że różane krzewy mają ciernie lub cieszyć się, że cierniste krzewy zakwitają różami (Abraham Lincoln - szesnasty prezydent USA)

      W galerii zdjęć można podziwiać kwiaty wybrane na reprezentowanie poszczególnych stanów w USA, a  narysowane głównie przez uczniów Technikum Architektury Krajobrazu z naszej szkoły.

       14 kwietnia  to doskonała okazja aby wyjść i posadzić kwiatka, czy warzywo we własnym ogrodzie, a jeśli nie ma takiej możliwości- to warto chociaż postawić  nową doniczkę z roślinką na domowym parapecie.

       

      Bartosz Korpik,

      Martyna Kustoń.

    • Konkurs fotograficzny UP
     • LAUREACI KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO NA UNIWERSYTECIE PRZYRODNICZYM W POZNANIU

     • W dniu 6 kwietnia na Wydziale Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu odbyło się wręczenie nagród laureatom X edycji Konkursu Fotograficznego ,,Przyroda, człowiek, zrównoważony Rozwój”. Tym razem motywem przewodnim konkursu było hasło ,,Jestem ekopozytywny”. Rozstrzygnięcie konkursu miało miejsce pod koniec października 2021 roku ale ze względu na pandemię wręczenie nagród mogło się odbyć dopiero teraz. Było ono połączone z Wydziałowymi Drzwiami Otwartymi.

      Jak co roku tak i teraz wśród laureatów znaleźli się uczniowie naszej szkoły. 3 miejsce zajęła uczennica klasy 3 K Zuzanna Kobus a wyróżnienia zdobyli Andrzej Jakubowski z klasy 2 GR i Karolina Lehmann z 3 K.

      Cieszymy się bardzo, że znów mogliśmy znaleźć się w gościnnych progach Uniwersytetu.

      Dla Karoliny i Zuzanny nie była to pierwsza wizyta na Wydziale Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej. Jeszcze będąc w gimnazjum uczestniczyły one w zajęciach I edycji Uniwersytetu Młodych Przyrodników.

      Tym razem poza wręczeniem nagród uczestniczyliśmy w spotkaniach promujących różne kierunki studiów na Wydziale. Między innymi dowiedzieliśmy się, czy nawodnienie jest receptą na suszę, jak zostać wynalazcą, do czego można wykorzystać drony w ochronie środowiska, na czym polega erozja ekstremalna.

      Nasz pobyt na uczelni zakończył ,,konkurs z uśmiechem” przygotowany przez członków kół naukowych działających na Wydziale.

      Niebawem zostanie ogłoszona nowa -już XI edycja konkursu. Ciekawe, jaka będzie jego tematyka w tym roku? Już dzisiaj zachęcam wszystkich do wzięcia w nim udziału. Ubiegłoroczni laureaci twierdzą, że warto to zrobić.

      Katarzyna Jakubowska

    • Konkurs o Powstaniu Wielkopolskim
     • SUKCES NASZYCH UCZENNIC W KONKURSIE O POWSTANIU WIELKOPOLSKIM

     • 8 kwietnia odbyło się podsumowanie konkursu pod tytułem „Moja mała Ojczyzna – Powstanie Wielkopolskie, jako jedyne zwycięskie powstanie w historii Polski.

      Konkurs odbył się pod patronatem honorowym Wojewody Wielkopolskiego Michała Zielińskiego, Wielkopolskiego Kuratora Oświaty, Starosty Powiatu Szamotulskiego Beaty Hanyżak oraz patronatem firm Trol Intermedia, Samsung oraz Spomasz Wronki. Komisja powołana przez Dyrekcję Zespołu Szkół nr 1 we Wronkach wyłoniła zwycięzców konkursu, który cieszył się sporym zainteresowaniem.

      W kategorii filmik – szkoły ponadpodstawowe III miejsce zajęły uczennice naszej szkoły – Magdalena Walaszczyk i Wiktoria Wołyniec z klasy 1 KR.

      Serdecznie gratulujemy!

      Magda i Wiktoria wraz z 6 innymi uczniami tej klasy uczestniczą w tym roku w projekcie „Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@ 2020”. W ramach tego konkursu pracują nad tematem „Miejsca pamięci Powstania Wielkopolskiego w powiecie szamotulskim”. Podsumowanie tegorocznej edycji projektu nastąpi na początku czerwca.

      Piotr Gotowy

    • Dzień przedsiębiorczości
     • DZIEŃ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

     • W  bieżącym roku w miesiącu kwietniu  realizowana jest XIX edycja Ogólnopolskiego Dnia Przedsiębiorczości pod honorowym Patronatem Prezydenta RP pana Andrzeja Dudy. Dla naszej szkoły to już XVIII odsłona tego programu. Dzień przedsiębiorczości sprzyja podejmowaniu przez młodych ludzi trafnych decyzji w planowaniu dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej. Poprzez udział w programie uczniowie mają możliwość:

      • odbycia jednodniowej wizyty w wybranym miejscu pracy weryfikującej plany edukacyjne,
      • zweryfikowania swoich wyobrażeń o wymarzonym zawodzie,
      • pozyskania informacji o wykształceniu, umiejętnościach czy predyspozycjach niezbędnych do wykonywania danego zawodu,
      • doświadczenia związku pomiędzy wykształceniem a karierą zawodową,
      • zapoznania się z organizacją i zarządzaniem firmą.

      Ideą programu jest włączenie środowiska przedsiębiorców w edukację młodych ludzi oraz stworzenie nowatorskiej płaszczyzny przekazywania wiedzy o funkcjonowaniu na rynku pracy. Młodzi ludzie mają okazję zweryfikować informacje o pracy na wymarzonym stanowisku. Zdobędą również wiedzę o tym, jakich kompetencji i wiadomości oczekuje się od kandydatów na konkretne stanowisko pracy.
      Młodzież miała możliwość skorzystania z bazy firm współpracujących z naszą szkołą, bądź wybrać inną,  kierując się własnymi zainteresowaniami i preferencjami zawodowymi.  
      Dnia 6 kwietnia  grupa uczniów naszej szkoły zamieniła sale lekcyjne na pobyt w następujących firmach: Kwiaciarnia Azalia, Restauracja i Pub Niagara, Kwiaciarnia Agata Jóźwiak, Santander Bank Polska, I oddział Szamotuły, Master Sushi Bar.
      W najbliższym czasie kolejni uczniowie udadzą się do instytucji i firm aby rozpoznać a może i rozpocząć   swoją ścieżkę kariery zawodowej, o czym będziemy  informować.

      Katarzyna Zielewicz, Renata Bednarczyk, Aleksandra Sadek

    • Kiermasz świąteczny
     • KIERMASZ ŚWIĄTECZNY

     • Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego, w dniu 6 kwietnia odbył się w naszej szkole Kiermasz Wielkanocny. Celem tego przedsięwzięcia było zebranie pieniędzy dla Rodzin z Ukrainy, które zamieszkały w naszej gminie.

      Przygotowania do Kiermaszu rozpoczęły się wiele dni wcześniej. Uczniowie klas o profilu Architektura Krajobrazu pod przewodnictwem p. Bartka Korpika, tworzyli ozdoby wielkanocne, dekoracje, wiązanki oraz różnego rodzaju rękodzieło .

      Wielkim zaangażowaniem wykazali się również Uczniowie klas: 2zkc, 2G, 2 Grp i 3 GT, którzy podczas zajęć z p. Małgorzatą Rosadą przygotowali najrozmaitsze, przepyszne ciasta i łakocie.

      Inicjatywę szkolną wsparło również grono nauczycielskie, przygotowując własne wypieki i słodycze.

      Wszystko było do kupienia za symboliczną, kilkuzłotową kwotę. Zebrane zostało 854,98 groszy !!!

      Dziękujemy wszystkim Uczniom i Nauczycielom za udział w tym wydarzeniu.

      Samorząd Uczniowski wraz z Opiekunami

      Tekst i fot. J. Zawieja

    • Spotkanie branżowe dla młodych rolników
     • SPOTKANIE BRANŻOWE DLA MŁODYCH ROLNIKÓW

     • Specjaliści z branży rolniczej, chętnie dzielą się swoją widzą praktyczną, jak i teorią nie tylko z właścicielami gospodarstw, ale także z młodzieżą, która w przyszłości zamierza zajmować się produkcją rolną.

      Na początku kwietnia uczniowie Technikum Rolniczego z klasy I, II oraz części III z Zespołu Szkół Nr 2 w Szamotułach, w ramach zajęć praktycznych, mieli okazję wysłuchać prelekcji przedstawicieli wiodących na rynku organizacji związanych z rolnictwem.

      Wśród prelegentów wystąpiła  Pani Lucyna Lewicka przedstawicielka nawozowej firmy „K+S”, która  przybliżała uczniom skalę produkcji nawozów potasowych na świecie, także w odniesieniu do sytuacji na Ukrainie. Specjalistka omawiała również znaczenie makroelementów, w tym potasu, we wzroście i rozwoju rolniczych roślin uprawnych.

      Pan dr hab Tomasz Piechota z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu w szczegółowy sposób zaprezentował rodzaje orek i ich wpływ na strukturę gleby. A także wyjaśniał zasady wykonywania uprawy uproszczonej (bezorkowej), nawiązując do panującej na terenie Wielkopolski suszy.

      Natomiast Pan Michał Piśny z Agro Profil - wiodącego w Polsce czasopisma rolniczego (z zakresu uprawy roli i roślin oraz mechanizacji) prezentował szeroką gamę publikacji oferowaną przez wydawnictwo, w tym najnowsze wydanie specjalne „Słonecznik”.

      Nasze piątkowe spotkanie było związane nie tylko z solidną porcją wiedzy rolniczej, ale także niespodziankami, o które zadbał wydawca Agro Profil. Dużą dawkę emocji młodzieży dostarczyło losowanie nagród. Szczęśliwcami okazali się: Marek Dymek (kl I TR), Mateusz Kalinowski oraz Antoni Koput (kl II TR).

      Nagrody otrzymali również wytypowani przez nauczycieli najlepsi uczniowie, którzy w czasie zajęć praktycznych wyróżniają się  aktywnością, wiedzą praktyczną oraz bardzo dobrym zachowaniem. Wśród nagrodzonych znaleźli się Paweł Łakota, Jakub Witkowiak z kl I TR i Łukasz Bartkowiak z kl II TR.

      Redakcja czasopisma Agro Profil wspólnie z dr hab. Tomaszem Piechotą przygotowała dla uczniów konkurs wiedzy przekazywanej podczas wykładów: laureatami zostali: uczniowie kl I TR: Ksawery Matuszewski i Paweł Łakota oraz z II kl TR: Kaczanowski Maciej.

      - Choć przed uczniami jeszcze kilka lat edukacji w technikum, nic nie stoi na przeszkodzie, aby w przyszłości pogłębiali oni wiedzę  na uczelni wyższej – Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu - zachęcał dr hab. Tomasz Piechota.

      Tekst i zdjęcia: E. Krysztofiak

       

      Na zdjęciach: goście: dr hab. Tomasz Piechota z UP w Poznaniu; przedstawicielka „K+S”  Lucyna Lewicka  oraz Michał Piśny z Agro Profil.

      Nauczyciele praktycznej nauki zawodu: Piotr Sołtysiak, Katarzyna Zielewicz, Ewa Krysztofiak

      Uczniowie z ZSz nr 2 Technikum Rolniczego kl I i II

    • Mistrzostwa Polski LZS
     • MISTRZOSTWA POLSKI LZS MŁODZIEŻY SZKOLNEJ W GRACH ZESPOŁOWYCH

     • W poprzednich dwóch tygodniach uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach uczestniczyli                      w Turniejach Finałowych Mistrzostw Wielkopolski LZS Młodzieży Szkolnej w grach zespołowych organizowanych przez Wielkopolskie Zrzeszenie LZS w Poznaniu.

       

      Turniej Finałowy w piłce koszykowej kobiet – Środa Wlkp., 24.03.2022 r.

      Grająca w hali ZSR w Środzie Wielkopolskiej reprezentacja w składzie:

      Martyna Błaszyk, Marta Kaczmarek, Kinga Kramer, Zuzanna Lesicka, Anna Michalska, Maria Michalska, Wiktoria Nowicka, Izabela Szukała, Zuzanna Tecław, Klaudia Turek, Oliwia Włodarczak,

      mimo ambitnej sportowej postawy, zajęła 3. miejsce w swojej grupie i skończyła turniej na miejscu piątym.

       

      Turniej Finałowy w piłce koszykowej mężczyzn – Środa Wlkp., 25.03.2022 r.

      W piątek również w hali ZSR w Środzie Wielkopolskiej reprezentacja w składzie:

      Jakub Grzesiak, Wojciech Kalinowski, Patryk Kowalik, Maciej Noak, Karol Nowak, Jakub Rój, Kacper Subsar, Patryk Tecław, Adam Wojciechowski, Krzysztof Żybura,

      pomimo ogromnego zaangażowania i sportowej determinacji , zajęła 3. miejsce w swojej grupie i skończyła turniej także na miejscu piątym.

       

      Turniej Finałowy w piłce siatkowej mężczyzn – Nietążkowo, 28.03.2022 r.

      W poniedziałek pojechaliśmy do ZSP w Nietążkowie, gdzie reprezentacja w składzie:

      Wojciech Kalinowski, Patryk Kowalik, Maciej Noak, Karol Nowak, Bartosz Rosada, Jakub Rój, Paweł Synowiec,

      w meczu o 3. miejsce uległa nieznacznie zespołowi z Marzewa i ostatecznie uplasowała się na 4. pozycji.

       

      Turniej Finałowy w piłce siatkowej kobiet – Nietążkowo, 29.03.2022 r.

      We wtorek również graliśmy w hali ZSP w Nietążkowie, a reprezentacja w składzie:

      Karolina Lehmann, Jagoda Makosińska, Maria Michalska, Dominika Niećkowiak, Natalia Nowak, Julia Piechowiak, Dominika Sołtysiak,

      zajęła 3. miejsce, przegrywając w meczu o brązowy medal z reprezentacją LO w Środzie Wielkopolskiej.

       

      Turniej Finałowy w piłce ręcznej kobiet – Szamotuły, 30.03.2022 r.

      W  środę skorzystaliśmy z uprzejmości Dyrekcji i nauczycieli Zespołu Szkół nr 3 w Szamotułach i w ich hali „Nałęcz” nasza reprezentacja w składzie:

      Maria Baszczyńska, Oliwia Cudaszewska, Julia Gorączka, Weronika Grocholska, Patrycja Jankowiak, Jagoda Makosińska, Maria Michalska, Dominika Niećkowiak, Oliwia Nowak, Wiktoria Nowicka, Izabela Szukała, Patrycja Wiśniewska, Oliwia Włodarczak,

      sięgnęła w rywalizacji po 3. miejsce.  Był to pierwszy medal zdobyty w piłce ręcznej dla naszej szkoły.

      BRAWO!!!

       

      Turniej Finałowy w piłce ręcznej mężczyzn – Szamotuły, 01.04.2022 r.

      W  piątek, również dzięki uprzejmości Dyrekcji i nauczycieli Zespołu Szkół nr 3 w Szamotułach, w hali „Nałęcz” nasza reprezentacja w składzie:

      Jakub Białasik, Krzysztof Dziudziel, Jakub Grzesiak, Wojciech Kalinowski, Bartosz Kęsy, Tymoteusz Mleczarski, Bartosz Rosada, Jakub Rój, Patryk Tecław, Adam Wojciechowski, Jan Żybura, Krzysztof Żybura,

      po ogromnej walce i zaangażowaniu zdobyła brązowy medal. Było to także pierwsze podium w tej dyscyplinie dla naszej szkoły.

      BRAWO!!!

       

      Ogromne podziękowania należą się wszystkim uczestniczącym w rozgrywkach osobom – uczniom (wymienionym wyżej), nauczycielom (p. Julicie Knutowicz, p. Zdzisławowi Kostrzyńskiemu, p. Bartoszowi Świstowi) oraz wolontariuszkom, które pomagały przy organizacji turniejów piłki ręcznej w Szamotułach (Paulinie Bartos, Natalii Gęzikiewicz, Marii Michalskiej, Patrycji Rzeszowskiej oraz Wiktorii Pilarskiej).

      DZIĘKUJEMY!

       

       

      Kolejne turnieje w ramach rozgrywek WZ LZS w grach zespołowych już za rok. Będzie jeszcze lepiej!

    • Pomagamy Ukrainie
     • POMAGAMY UKRAINIE

     • 29 marca przekazaliśmy naszym przyjaciołom z Ukrainy dary, które zostały zebrane przez społeczność naszej szkoły. W całym przedsięwzięciu brało udział Muzeum – Zamek Górków na czele z dyrektorem tej placówki Michałem Kruszoną. Cała akcja zakończyła się pozytywnie również dzięki wsparciu władz Powiatu Szamotulskiego i osobistemu zaangażowaniu Starosty Beaty Hanyżak.

      Korzystając z okazji pragniemy serdecznie podziękować wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach oraz osobom prywatnym, które wsparły tą akcję.

      Nasza szkoła od wielu lat współpracuje ze szkołą we Lwowie a nasi uczniowie i nauczyciele kilkukrotnie wyjeżdżali na Ukrainę. Natomiast uczniowie i nauczyciele lwowskiej szkoły składali nam rewizyty.

      Na zdjęciu: Orest Malic – dyrektor Muzeum Historii Religii we Lwowie, Zygmunt Sługocki – dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach, Andrij Bobak – lekarz z Rejonu Samborskiego, Michał Marcyniuk – dyrektor szkoły nr 62 we Lwowie oraz Michał Kruszona – dyrektor Muzeum – Zamek Górków w Szamotułach.

    • Dziś wszyscy czytamy Tolkiena!
     • DZIŚ WSZYSCY CZYTAMY TOLKIENA!

     • Idea czytania Tolkiena pojawiła się dzięki angielskiemu towarzystwu Tolkienowskiemu – „The Tolkien Society”. Miłośnicy twórczości autora doskonale wiedzą, że to właśnie 25 marca  przypada rocznica upadku Saurona i wyzwolenia Śródziemia od panowania ciemnych mocy.

      Brytyjski pisarz i profesor Uniwersytetu Oxfordzkiego sprawił, że książki fantasy stały się popularne na niespotykaną dotąd skalę. Ten wybitny literat w pojedynkę zmienił cały gatunek fantasy i przestawił go na nowe tory na całe dekady.  25 marca to doskonały dzień by przypomnieć sobie fabułę najsławniejszych jego książek, czyli „ Władcy Pierścieni”, „Hobbita”, czy „ Silmarilliona”. Społeczność naszej szkoły miała okazję przyłączyć się do Światowego Dnia Czytania Tolkiena i przeczytać czy posłuchać jego dzieła - zarówno po polsku jak i po angielsku.

      Miłośników fantasy zachęcamy do czytania. Dzisiejszy dzień wydaje się doskonałym momentem na start zwłaszcza dla tych, którzy jeszcze nie znają tolkienowskiej twórczości. W naszej szkolnej bibliotece – spośród bogatego zbioru książek wspomnianego autora - każdy znajdzie coś dla siebie. Naprawdę warto!

      #TolkienReadingDay

       

      Łukasz Janc,

      Renata Jędrzejczak,

      Martyna Kustoń,

      Joanna Vowie.

  • Kontakty

   • Zespół Szkół nr 2 im. Stanisława Staszica w Szamotułach, ul. Szczuczyńska 3
   • tel. (+48) 61-29-21-559
   • ul. Szczuczyńska 3
    64-500 Szamotuły
    Poland
   • Dyrektor: Arkadiusz Majer
   • Wicedyrektorzy: Ewa Peraj, Łukasz Janc
   • Kierownik szkolenia praktycznego: Anna Kaczmarek
   • NIP: 787-10-30-195
   • REGON: 000100078
   • Kontakt z administratorem strony: piotr.gotowy@poczta.onet.pl
    piotr.gotowy@zsnr2-szamotuly.pl
  • Logowanie