• Oblicza Rolnika
     • OBLICZA ROLNIKA

     • Tłumy odwiedzających, pyszne jedzenie, moc atrakcji i żywe zwierzęta – to festyn OBLICZA ROLNIKA w Zespole Szkół nr 2 im. S. Staszica w Szamotułach

      Piątek, 6 października, był dla Zespołu Szkół nr 2 im. S. Staszica w Szamotułach dniem szczególnym. Szkolny dziedziniec zamienił się na jeden dzień w miejsce wypełnione wieloma atrakcjami. Organizatorzy, czyli „Rolnik” wraz z Wielkopolską Izbą Rolniczą, zaprosili mieszkańców regionu szamotulskiego na festyn „OBLICZA ROLNIKA” połączony z projektem „Smacznie i zdrowo z polską wieprzowiną”, finansowanym przez Fundusz Promocji Mięsa Wieprzowego. Zakrojone na szeroką skalę wydarzenie było przestrzenią, gdzie promowano zarówno szkołę, jak i lokalnie działające firmy oraz rzemieślników, artystów, wytwórców i wszystkich tych, którzy mają do pokazania coś oryginalnego, niepowtarzalnego, co tworzy specyfikę krainy w dolinie Samy.

      Na uczestników czekała moc atrakcji, o których przy powitaniu powiedzieli gospodarze, czyli dyrektor szkoły Arkadiusz Majer oraz Prezes WIR Piotr Walkowski.  W ramach realizacji projektu promującego polską wieprzowinę na stoiskach gastronomicznych, które przygotowali uczniowie szkoły oraz nauczyciele, skosztować można było całą gamę pyszności. Były zupy, spaghetti, grillowana karkówka, kaszanka i szaszłyki, czy kiełbasy pieczone na ognisku. Amatorów kulinarnych wrażeń przyciągnęły również stoiska, gdzie swoje potrawy prezentowali uczestnicy konkursu kulinarnego na potrawę z mięsa wieprzowego. Biorące w nim udział koła gospodyń wiejskich z całej Wielkopolski oraz ekipa gospodarzy imprezy - uczniowie technikum żywienia i usług gastronomicznych stanęły w szranki ze swoimi popisowymi daniami – polędwiczką z sosie kurkowym, schabem z owocami, żeberkami w miodzie, hamburgerami i gulaszem. Komisja konkursowa miała bardzo trudne zadanie, by wskazać tę jedną, najlepszą potrawę, dlatego laur zwycięzcy trafił ex aequo do wszystkich uczestników. Nagrody rzeczowe, ekskluzywne zestawy noży i gadżetów kuchennych, zadowoliły wszystkich nagrodzonych. Publiczność miała również okazję, by podejrzeć tajniki mistrzów kuchni podczas pokazu kulinarnego na żywo, przygotowanego przez Mirelę Bilecką i Krzysztofa Nowaczyka, właścicieli cateringu Pyrkowa z Gaju Małego. Mięsne kulki z miętą czy domowe wędliny przyciągnęły uwagę tych, dla których jakość w kuchni i zdrowie idą w parze. Na amatorów słodkości czekały bogato zastawione stoiska szkolnej cukierni, a aromatyczną kawę parzyli szamotulscy bariści z Zao Coffee.

      Oprócz kulinarnych doznań niebywałą atrakcją było Małe Zoo, przygotowane we współpracy z Ranczo Kacperkowo. Miłośnicy zwierząt mogli spotkać w zagrodzie kozy, owce, drób oraz krowę miniaturkę, która wdzięcznie pozowała do zdjęć. Na licznych stoiskach zaproszonych instytucji i firm można było zasięgnąć informacji i zdobyć nagrody w zabawnych konkursach. Można było spróbować swoich sił w hafcie szamotulskim pod czujnym okiem „Wyszywoczek” z SZOK. Uczniowie mieli również bezpośredni kontakt z wykładowcami Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, którzy prezentowali szeroki wachlarz kierunków studiów. Sporym zainteresowaniem cieszyły się stoiska szkolne, gdzie swoje kierunki prezentowali uczniowie technikum. Były pokazy florystyczne, konkursy i zabawy. Lokalni rękodzielnicy i rzemieślnicy zapraszali do swoich stoisk na jarmarku, gdzie można było nabyć niemal wszystko – od serów, przez lawendę i owoce, po koszyki, torebki i zabawki. Miłośnicy zieleni mogli zdobyć ciekawe okazy roślin na Zielonym Targu zorganizowanym we współpracy z Fundacją Varietae.

      Wiele działo się także na scenie, gdzie zaprezentowała się najpierw uczennica Rolnika – Sandra Radomska, a tuż po niej w lekko jazzującym repertuarze czarujący Sebastian Pertek – pierwsza z gwiazd festynu. Koncertem składającym się z autorskich wersji standardów polskiej i zagranicznej muzyki rozrywkowej w wykonaniu duetu Robert Wojciechowski – Marcin Kaczmarek zakończyliśmy pełen wrażeń wieczór.

    • Nowe ZOO w Poznaniu
     • POZNAJEMY MIESZKAŃCÓW NOWEGO ZOO W POZNANIU

     • W wtorek 19.09.23 uczniowie klasy IV Liceum Ogólnokształcącego  wybrali się na wycieczkę do Nowego Zoo w  Poznaniu. To drugi pod względem wielkości ogród zoologiczny w Polsce, założony w 1974 roku na tzw. Białej Górze w okolicy Malty. Ten rozległy obszar usytuowany  jest na pagórkowatym terenie leśnym. Nowe Zoo słynie z kolekcji  ptaków drapieżnych oraz sów. Na terenie ogrodu  stworzono azyl dla słoni – Ninio  Kingi i Kizi. Od kilku lat ogród to także miejsce życia brunatnych niedźwiedzi. Spacer po zoo zajmuje co najmniej dwie - trzy  godziny. Jego mieszkańcami są między innymi ssaki parzysto i nieparzystokopytne, gryzonie, flamingi. Zachęcamy do wizyty w tym pięknym miejscu.

      A. Danielewicz, R. Bednarczyk

    • Agro Show Bednary
     • AGRO- SHOW BEDNARY

     • W dniu 22.09.2023 r. uczniowie nasze szkoły z klas I, II, III, oraz IV Technikum Rolniczego wzięli udział w Międzynarodowej Wystawie Rolniczej Agro - Show w Bednarach. Jest to przedsięwzięcie organizowane przez Polską Izbę Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych. Młodzież miała okazję zapoznać się z prezentacją najnowszych i najnowocześniejszych maszyn rolniczych z działu produkcji roślinnej i zwierzęcej.

      Wśród wystawców swoją ofertę przedstawiali również producenci nawozów, środków ochrony roślin, nasion oraz firmy z sektora finansowego. Uczniowie mieli możliwość skonsultować się i wziąć udział w licznych prelekcjach prowadzonych przez specjalistów.

      Jest to wspaniała lekcja plenerowa , oznaczona jako największa wystawa rolnicza w Europie.

      Już w piątek na festynie w Zespole Szkół nr 2 będzie będą przedstawiciele Ranczo Kacperkowo

       

      Katarzyna Zielewicz

      Aleksandra Sadek

      Arleta Danielewicz

      Ewa Krysztofiak

      Piotr Sołtysiak

    • Polagra 2023
     • POLAGRA 2023

     • W środę, 27 września 2023 r.  42 uczniów z klas o profilach: Technik Technologii Żywności i  Technik Żywienia i Usług Gastronomicznych wzięło udział w Międzynarodowych Targach  POLAGRA FoodTech i HoReCa w Poznaniu. Opiekunami wycieczki były:p. J.Zawieja, p.M. Rosada oraz p.M.Hoffmann-Nowak.

      Celem wyjazdu było uczestnictwo w największej w kraju imprezie poświęconej żywności: Polagra Food , FoodTech i HoReCa (hotelarstwo-restauracja-catering), na której znaleźć można było dosłownie wszystko dotyczące branży spożywczej - od maszyn do przetwórstwa i opakowań przez urządzenia wykorzystywane w gastronomii po najlepsze, regionalne jedzenie.

      Jest to jedno z ważniejszych wydarzeń dla producentów żywności, właścicieli restauracji, hoteli, szefów kuchni, dystrybutorów sprzętu gastronomicznego i firm cateringowych. Jest to także wspaniała okazja dla uczniów techników tych branży do zapoznania się z nowinkami technicznymi dotyczącymi wyposażenia, opakowań i marketingu.

      Młodzież mogła również zapoznać się z ofertą producentów chlebów, ciast, serów, miodów, powideł i innych przetworów.

      Targom towarzyszył Festiwal kawy na którym  zaprezentowały się zarówno polskie, jak i zagraniczne palarnie ( w tym szamotulska palarnia Zao Coffee) oraz producenci kawy z segmentu speciality. Nie zabrakło też słodkości z lokalnych kawiarni, lodów, czekolady i dobrego designu.


      Podczas realizacji materiału teoretycznego na lekcjach będzie okazja wielokrotnie odwoływać się do poczynionych podczas targów obserwacji.

      J.Zawieja

      Fot. M.Rosada, J.Zawieja

    • 84. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego
     • 84. ROCZNICA POWSTANIA POLSKIEGO PAŃSTWA PODZIEMNEGO

     • Osiemdziesiąt cztery lata temu, 27 września 1939 roku została powołana Służba Zwycięstwu Polski. W listopadzie tego samego roku została przekształcona w Związek Walki Zbrojnej, a w lutym 1942 roku – w Armię Krajową. W środę, 27 września przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego w Poznaniu członkowie szamotulskiego koła Wielkopolskiego Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej brali udział w uroczystościach upamiętniających tę rocznicę. Organizatorami tegorocznych obchodów byli Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego oraz Zarząd Okręgu Wielkopolska Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

      Początkiem tegorocznych uroczystości upamiętniających Polskie Państwo Podziemne w czasie II wojny światowej była msza święta w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela przy ul. Fredry. Po niej poczty sztandarowe i delegacje przeszły w stronę zbiegu ul. Wieniawskiego i alei Niepodległości, przed pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. Na miejscu zgromadziło się wiele osób na czele z zasłużonymi kombatantami z AK i innych organizacji walczących w podziemiu podczas II wojny światowej. Niestety, wśród nich nie było już płk. lek. med. Jana Górskiego. Część oficjalna rozpoczęła się podniesieniem flagi i odegraniem hymnu. Następnie do zgromadzonych gości przemówił marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak oraz pełnomocnik wojewody do spraw współpracy ze środowiskami kombatanckim Teresa Masłowska. Po modlitwie za poległych i pomordowanych w obozach koncentracyjnych, odczytany został Apel Pamięci. Salwą honorową został oddany hołd wszystkim bohaterom polskiego podziemia. Na zakończenie uroczystości pod pomnikiem przedstawiciele polskiego parlamentu, władz regionalnych i lokalnych, politycy oraz delegacje różnych środowisk i stowarzyszeń złożyli wieńce i kwiaty. Muzeum – Zamek Górków i Szamotulskie koło WSPAK reprezentowali uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach, wiceprezesi koła – Justyna Nazim i Jakub Szarata oraz członek zarządu koła Michał Hancyk wraz z opiekunem koła – Piotrem Gotowym.

      W tym roku podczas uroczystości z okazji 84 rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego wspominaliśmy postać płk Jana Górskiego. W 2022 roku podczas tych samych uroczystości młodzież szamotulskiego koła WSPAK miała okazję się z nim spotkać. Niestety kilka dni później odszedł na wieczną wartę. Płk lek. med. Jan Górski pseud. „Rzędzian” urodził się 15 kwietnia 1922 r. w Jagninie w powiecie opatowskim. Wychowywał się w rodzinie o wartościach patriotycznych, którym był wierny od wczesnej młodości. Po zdaniu matury na tajnych kompletach i zaprzysiężeniu w 1942 r. do Związku Walki Zbrojnej był łącznikiem między szefem referatu II, a komendą Obwodu Opatów. Następnie został skierowany do Podobwodu Ćmielów, a później do oddziału Barwy Białe w Obwodzie Opatów. Etap partyzanckiej walki zakończył jako dowódca jednego z plutonów V Kompanii 2 Pułku Piechoty Legionów. Po wojnie przystąpił do Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Wielokrotnie był więziony przez Urząd Bezpieczeństwa. Dążenia Pułkownika Górskiego do ukończenia studiów medycznych i pracy w wymarzonym zawodzie przerwało w 1949 r. ponowne aresztowanie. Zarzutem była działalność w Armii Krajowej i współpraca z Niemcami, wyrokiem – kara śmierci, zamieniona później na dożywocie. W 1957 r. Pułkownik Górski odzyskuje wolność. Po wyjściu z więzienia dokończył studia medyczne i podjął pracę zawodową. Kontynuując patriotyczne zobowiązanie współtworzył struktury Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Przez 9 lat był Prezesem środowiska „Jodła”, a następnie wieloletnim Prezesem Zarządu Okręgu Wielkopolska. Zainicjował również budowę pomnika Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej w Poznaniu. Pułkownik Jan Górski był znany z niezmiennej pogody ducha, serdeczności i życzliwości oraz wiary w młode pokolenie. Był również jednym z bohaterów zrealizowanego na zlecenie Samorządu Województwa Wielkopolskiego filmu „Obowiązek pamiętania”. Tegoroczne uroczystości poświęcone obchodom rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego zostały w całości dedykowane pamięci Pułkownika Górskiego.

      Płk Jan Górski kilkukrotnie miał okazję spotykać się z młodzieżą szamotulskiego koła WSPAK. Był gościem uroczystości i konferencji, które odbywały się w Muzeum – Zamek Górków. W kolejnych latach młodzi ludzie mieli okazję spotykać się z pułkownikiem, czy to na spotkaniach opłatkowych w Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu, czy podczas obchodów upamiętniających powstanie Polskiego Państwa Podziemnego. 18 grudnia 2017 r. przedstawiciele środowiska Jodła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Wielkopolska uroczyście przekazali swój sztandar młodzieży szamotulskiego koła WSPAK. Wśród przekazujących był płk Jan Górski. Cześć Jego Pamięci!

       

      Piotr Gotowy – opiekun szamotulskiego koła WSPAK

    • ANTYGONA SOFOKLESA
     • ANTYGONA SOFOKLESA

     • W minioną środę, 20 września br., uczniowie klas  1B, 2O i 2KR mieli okazję obejrzeć realizację teatralną dramatu Sofoklesa „Antygona” w reżyserii Jarosława Szweca. Klasyczna wersja greckiej tragedii wystawiona została w Auli Artis Collegium da Vinci.  Młodzież mogła podziwiać sceniczną grę aktorów z Krakowa (znanych również ze szklanego ekranu):  Katarzyny Galicy, Anny Warchoł, Pawła Tyszkiewicza, Wojciecha Michno, Karola Zapały i Zbigniewa Samogranickiego. Spektakl uwypuklił ponadczasowość problematyki antycznego utworu: uniwersalne wartości,  konflikty międzyludzkie oraz tragizm ludzkiego losu.

      Klaudia Tomaszak-Ślipka

      Renata Bednarczyk

      Arleta Danielewicz

      Katarzyna Zielewicz

      Aleksandra Sadek

    • Raport Pileckiego
     • RAPORT PILECKIEGO

     • W środę 20 września uczniowie klas 3 Br, 4HB, 4G, 4KR, 5 GRp i KTp wybrali się do kina "Halszka" na film p.t. "Raport Pileckiego". To prawie dwugodzinna historia wielkiego bohatera drugiej wojny światowej - rotmistrza Witolda Pileckiego, który po zakończeniu działań zbrojnych próbował przeciwstawiać się narzuconej Polsce sowieckiej dominacji.

      Żołnierz AK, rotmistrz Witold Pilecki z narażeniem życia celowo daje się aresztować, by zostać osadzonym w obozie koncentracyjnym Auschwitz. Tam organizuje konspiracyjny ruch oporu Armii Krajowej, a po 947 dniach w obozowej niewoli i brawurowej ucieczce pisze raporty, w których podejmuje próbę informowania świata o Holokauście oraz innych zbrodniach. Następnie bierze udział w Powstaniu Warszawskim oraz walczy w II Korpusie Polskim generała Andersa we Włoszech. Po powrocie do Polski zostaje aresztowany przez władze komunistyczne, bestialsko przesłuchiwany i pod pretekstem szpiegostwa skazany na śmierć. Podczas ostatniego widzenia z żoną powiedział: „Ja już żyć nie mogę, mnie wykończono, Oświęcim to była igraszka”. Skazano go na karę śmierci. Prezydent Bolesław Bierut nie zgodził się na ułaskawienie. Wyrok na rotmistrzu Pileckim wykonano 25 maja 1948 roku w Warszawie.

      Anna Kustoń, Piotr Gotowy.

       

    • Akcja menstruacja
     • AKCJA MENSTRUACJA

     • Miło nam poinformować, iż nasza szkoła po raz kolejny zakwalifikowała się do ogólnopolskiego programu ,,Akcja menstruacja w Twojej szkole”.

      Inicjatorkami tego projektu są: Aleksandra Perz i Weronika Tomczak z klasy 5KTp

      Celem programu jest poprawienie komfortu życia dziewcząt, zmniejszenie skali ubóstwa menstruacyjnego wśród osób uczących się oraz przełamanie barier edukacyjnych związanych z menstruacją.

      Nasza placówka została zaopatrzona w środki higieniczne (różnego rodzaju podpaski), które znajdują się już w damskich toaletach i są oznakowane plakatem informacyjnym. Prosimy o rozsądne korzystanie z produktów.

      W czytelni znaleźć można również informatory i poradniki nawiązujące do tej tematyki.

      Żywimy nadzieję, że udział w programie poprawi komfort uczenia się w naszej szkole oraz wpłynie pozytywnie na samopoczucie naszych uczennic.

       

      J.Zawieja

    • Wycieczka do Kołobrzegu
     • WYCIECZKA DO KOŁOBRZEGU

     • W ramach powakacyjnej integracji klas o profilu gastronomicznym( 2GT,2G, 4G),  14 września odbyła się wycieczka do malowniczej, uzdrowiskowej miejscowości -Kołobrzegu. Uczniowie wybrali się na nią wraz z opiekunami: p. Joanną Zawieją, p. Małgorzatą Rosadą i p. Beatą Budzińską.

      Poranne, ciepłe promienie słońca zachęciły nas  do dopołudniowego, leniwego plażowania i relaksu. Następnie korzystając z uroków pogody, przespacerowaliśmy się ulicą Ratuszową na kołobrzeską Starówkę, gdzie mogliśmy podziwiać zabytkowy XIX-wieczny ratusz , zaprojektowany na wzór neogotyckich budowli. Po przerwie obiadowej skierowaliśmy się na przyportowy deptak, gdzie można było zakupić słodki deser, lub drobną pamiątkę.

      Pomimo zmęczenia intensywnie spędzonym dniem, wycieczka pozwoliła nam się lepiej poznać i  miło spędzić czas.

      J.Zawieja

    • BOHATERZY POWSTANIA STYCZNIOWEGO Z REGIONU SZAMOTULSKIEGO
     • BOHATERZY POWSTANIA STYCZNIOWEGO Z REGIONU SZAMOTULSKIEGO

     • 14 września członkowie i sympatycy szamotulskiego koła WSPAK wzięli udział w konferencji popularno – naukowej poświęconej powstańcom z lat 1863-64 z naszego regionu. Głównym organizatorem tego wydarzenia była Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Szamotuły.

      Po otwarciu konferencji przez dyrektora biblioteki dra Piotra Nowaka wszyscy zebrani mieli okazję wysłuchać kilku ciekawych prelekcji. Prof. UAM dr hab. Przemysław Matusik bardzo emocjonalnie przedstawił informację na temat powstania styczniowego, którego drugim hymnem była pieśń „W krwawym polu srebrne ptaszę…”. Następnie kustosz Muzeum – Zamek Górków Monika Romanowska – Pietrzak przybliżyła postać patrona szamotulskiej książnicy Edmunda Calliera – badacza i publicysty z wojskową przeszłością. Dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Oborniki Mateusz Klepka przedstawił zebranym informację na temat poległego w czasie walk powstańczych w bitwie pod Ignacewem Witolda Turno. I wreszcie przedstawicielka portalu kulturalno – historycznego Region szamotulski dr Agnieszka Krygier – Łączkowska przybliżyła sylwetki osób biorących udział w powstaniu styczniowym a związanych z ziemią szamotulską. Na zakończenie wszyscy zebrani mogli uczestniczyć w inauguracji wystawy plenerowej przed budynkiem biblioteki.

      Piotr Gotowy

    • dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe
     • KOMUNIKAT

     • Absolwenci szkoły policealnej, którzy przystąpili do egzaminu zawodowego w sesji letniej proszeni są w najbliższych dniach o odbiór w sekretariacie szkoły dyplomów potwierdzających kwalifikacje zawodowe oraz zaświadczeń. 

    • Rozpoczęcie roku szkolnego
     • UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE NOWEGO ROKU SZKOLNEGO

     • W poniedziałek, 4 września rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2023/2024. O godz. 9.00 w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej pojawili się uczniowie młodszych klas, o godz. 11.00 ich starsze koleżanki i koledzy. Na uroczystości obecna była Starosta Powiatu Szamotulskiego Beata Hanyżak oraz  Dyrektor Wydziału Edukacji, Spraw Obywatelskich, Kultury, Sportu i Turystyki Jan Stefaniak. Pani starosta wręczyła stypendia uczniom naszej szkoły, którzy w ubiegłym roku szkolnym uzyskali wysokie wyniki w nauce. Po części artystycznej przygotowanej przez klasy 2G i 3HB uczniowie udali się na krótkie spotkania z wychowawcami klas. W tym roku szkolnym w Zespole Szkół nr 2 w Szamotułach utworzono 9 pierwszych klas.

      Fot. Bartosz Świst, Piotr Gotowy

    • 84. rocznica wybuchu II wojny światowej
     • 84. ROCZNICA WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ

     • Jak co roku, 1 września, mija kolejna rocznica wybuchu II wojny światowej. Przedstawiciele władz samorządowych – Starosta Szamotulski p. Beata Hanyżak oraz Wiceburmistrz Miasta i Gminy Szamotuły p. Dariusz Wachowiak złożyli kwiaty pod tablicami i pomnikami ofiar oraz bohaterów znajdującymi się w stolicy naszego powiatu. W uroczystościach brali również udział przedstawiciele szamotulskich kół - Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych a także Wielkopolskiego Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej. Szamotulskie koło WSPAK reprezentowali: Justyna Nazim, Magdalena Kucharska i Michał Hancyk. Delegacje władz samorządowych i organizacji społecznych złożyły kwiaty i zapaliły znicze przy tablicach upamiętniających szamotulan i otorowian rozstrzelanych w 1939 r., pomnikiem Powstańców Wielkopolskich, podpułkownika Maksymiliana Ciężkiego oraz Inwalidów Wojennych. Wartę przy tablicach i pomnikach pełnili przedstawiciele Grupy Pasjonatów Rekonstrukcji Historycznych „Orzeł”.

      1 września 1939 r. wojska III Rzeszy Niemieckiej bez wypowiedzenia wojny przekroczyły granice II Rzeczpospolitej. Napaść ta była wynikiem tajnego porozumienia Niemiec Adolfa Hitlera i Związku Sowieckiego Józefa Stalina. O godz. 4:35 lotnictwo niemieckie zbombardowało Wieluń. 10 minut później pancernik „Schlezwig-Holstein” zaatakował polską strażnicę na Westerplatte. Niemiecki plan przewidywał wojnę błyskawiczną, czyli jak najszybsze pokonanie państwa polskiego. Polska była związana układami sojuszniczymi z Wielką Brytanią i Francją. Skończyło się na obietnicach sojuszników, ultimatum i wypowiedzenia wojny Niemcom. Dysproporcje między armią Hitlera i jego sojuszników a Wojskiem Polskim były dość znaczne. Niemcy podczas kampanii wrześniowej wystawili 1 mln 850 tys. żołnierzy, 11 tys. dział, prawie 3 tys. czołgów i 2 tys. samolotów. Polacy dysponowali armią wielkości 950 tys. żołnierzy, ok. 5 tys. dział, 700 czołgów i pięć razy mniejszą liczbą samolotów od agresora. Podczas kampanii wrześniowej miało miejsce wiele bitew a największą z nich była potyczka nad rzeką Bzurą toczona w dniach 9-18 września. Ogromnym zaskoczeniem dla wojsk polskich było uderzenie na nasz kraj 17 września żołnierzy Armii Czerwonej w sile 1,5 mln żołnierzy. W nocy z 17 na 18 września prezydent Ignacy Mościcki wraz z rządem zostali internowani w Rumunii. W końcówce września 1939 r. nowym polskim rządem emigracyjnym we Francji będzie kierował gen. Władysław Sikorski. Do 28 września broniła się Warszawa, aż do 2 października bohatersko walczyła z wojskami niemieckimi załoga Helu. Ostatnią bitwą kampanii wrześniowej była bitwa pod Kockiem w której walczyła Samodzielna Grupa Operacyjna „Polesie”. II wojna światowa trwała 6 lat i pochłonęła 60 mln ofiar, w tym zginęło ok. 6 mln obywateli polskich.

      Również szamotulanie i szamotulanki oraz mieszkańcy całego powiatu szamotulskiego bardzo mocno odczuli pierwsze tygodnie wojny. Odnosząc się do monografii dr Piotra Nowaka „Szamotuły – dzieje miasta” warto przypomnieć o trzech wydarzeniach. W pierwszej kolejności na represje w czasie II wojny światowej byli narażeni przywódcy polityczni, działacze społeczni czy przedstawiciele inteligencji. 12 września 1939 r. do Szamotuł przybył specjalny pododdział do przeprowadzenia działań w ramach Inteligenzaktion. Akcja Inteligencja była wymierzona w przedstawicieli polskich elit. Wyroki śmierci na Polakach były wydawane przez policyjny sąd doraźny. Miejscem odosobnienia ale i egzekucji w pierwszych miesiącach wojny było tutejsze więzienie. W listopadzie i grudniu 1939 r. więzionych Polaków wywożono do lasu koło Kobylnik, gdzie w kilku egzekucjach zostali zamordowani, a ciała zostały zakopane. Należy również pamiętać o dwóch masowych egzekucjach dokonanych przez Niemców w 1939 r. Pierwsza miała miejsce 13 października na szamotulskim Rynku, gdzie publicznie rozstrzelano 5 polskich obywateli z Otorowa. Dzień wcześniej przy kościele parafialnym w Otorowie rozstrzelano pięciu innych mieszkańców tej wsi. Powodem tych egzekucji było rzekome usunięcie flagi hitlerowskiej z urzędu gminnego w Otorowie. Jak się okazało później akcja została sfingowana przez Niemców. Druga publiczna egzekucja miała miejsce 13 grudnia 1939 r. na ul. Franciszkańskiej w Szamotułach. Za rzekome zabicie niemieckiego żołnierza rozstrzelano 10 Polaków. I tych przykładów śmierci mieszkańców Szamotuł i okolic tylko w pierwszych miesiącach tej wojny było więcej. Dlatego o wybuchu tego największego konfliktu w historii ludzkości należy pamiętać.

      Piotr Gotowy – opiekun szamotulskiego koła WSPAK

    • zs2 szamotuły
     • ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2023/2024

     • ZAPRASZAMY NA INAUGURACJĘ NOWEGO ROKU SZKOLNEGO DLA SZKÓŁ DZIENNYCH, KTÓRA ODBĘDZIE SIĘ W PONIEDZIAŁEK, 4 WRZEŚNIA WG NASTĘPUJĄCEGO HARMONOGRAMU:

      - godz. 9.00 - klasy I LO, Technikum i Szkoły Branżowej, kl. 2G, kl. 3HB, kl. II i III Szkoły Branżowej

      godz. 11.00 - pozostałe klasy LO, Technikum i Szkoły Branżowej oraz wszystkie osoby, które otrzymały Stypendium Starosty Szamotulskiego.

      INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO DLA SZKÓŁ ZAOCZNYCH ROZPOCZNIE SIĘ W SOBOTĘ, 9 WRZEŚNIA O GODZ. 8.00 SPOTKANIEM NA SALI GIMNASTYCZNEJ.

      Po spotkaniu słuchacze udają się do sal lekcyjnych  na zajęcia.

    • strona www
     • MILION ODSŁON NASZEJ STRONY INTERNETOWEJ

     • Chcielibyśmy poinformować, że kilka dni temu nasza szkolna strona internetowa została wyświetlona milionowy raz. Dziękujemy i zachęcamy do korzystania z naszej strony. Mamy nadzieję, że jest ona dobrym źródłem informacji o tym co się dzieje w naszym "Rolniku".

    • Żałoba
     • POŻEGNANIE

     • Dotarła no nas smutna wiadomość o śmierci naszej Koleżanki śp. Aleksandry Dobskiej - Biernackiej. Pani Aleksandra uczyła języka polskiego w naszej szkole w latach 1974-1981. Kierowała szkolnym oddziałem Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajoznawczego a także opiekowała się harcerzami.

      Pogrzeb odbędzie się w kościele p.w. Św. Stanisława w Tursku (woj. lubuskie) w czwartek 17 sierpnia o godz. 14:00.

  • Kontakty

   • Zespół Szkół nr 2 im. Stanisława Staszica w Szamotułach, ul. Szczuczyńska 3
   • tel. (+48) 61-29-21-559
   • ul. Szczuczyńska 3
    64-500 Szamotuły
    Poland
   • Dyrektor: Arkadiusz Majer
   • Wicedyrektorzy: Ewa Peraj, Łukasz Janc
   • Kierownik szkolenia praktycznego: Anna Kaczmarek
   • NIP: 787-10-30-195
   • REGON: 000100078
   • Kontakt z administratorem strony: piotr.gotowy@poczta.onet.pl
    piotr.gotowy@zsnr2-szamotuly.pl
  • Logowanie