• fot. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Szamotuły    Tradycja, czy nowoczesność? Młodzież z szamotulskich szkół średnich pochyliła się nad tym pytaniem w ramach panelu dyskusyjnego, organizowanego przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Szamotuły. W debacie o książce - jej formach i przyszłości - wzięli udział uczniowie z "Rolnika"
   • Ogrom radości, ale i moc wzruszeń towarzyszyły uroczystości zakończenia roku szkolnego klas maturalnych. Wydarzenie, które odbyło się piątkowym popołudniem 26 kwietnia z pewnością na długo pozostanie w pamięci absolwentów, ich rodziców, wychowawców, nauczycieli oraz dyrekcji „Rolnika”. Wszak kolejny rozdział historii szkoły został zamknięty
   • Pięciu uczestników, ciekawe prace, sporo satysfakcji, radości jeszcze więcej! W ten sposób podsumować można konkurs graficzny organizowany przez bibliotekę szkolną, którego celem było stworzenie projektu tabliczki informującej o jednym z najważniejszych miejsc w "Rolniku"!
   • One Dublin 2024
   • W Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich chcielibyśmy Wam polecić książkę pt. Snowflake autorstwa Louise Nealson. Uczniowie naszej szkoły czytali ją w oryginale, dzięki współpracy z Ambasadą Irlandii w Polsce i udziałowi w projekcie organizowanym przez Dublin City Libraries i Dublin City of Literature „One Dublin One Book”.
   • W piątkowe przedpołudnie 12 kwietnia młodzież z klas III, IV i V spotkała się z przedstawicielami Okręgowej Inspekcji Pracy oraz Komendy Powiatowej Policji w Szamotułach
   • Od 9 – 14 marca uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wycieczce do Londynu.. Więcej informacji w aktualnościach.
    • Barbara Zielińska
     • WSPOMNIENIE O ŚP. BARBARZE ZIELIŃSKIEJ

      Z głębokim żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci naszej Koleżanki, Wicedyrektora śp. Barbary Zielińskiej.

      Pani Barbara urodziła się w Zbietce w 1940 r. Ukończyła matematykę na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w 1969 r. Pracę w zawodzie nauczyciela rozpoczęła w 1960 r. Pracowała początkowo w Szkole Podstawowej w Werkowie, w latach 1967-1970 w Państwowym Technikum Rolniczym w Gołańczy. Swoją drogę zawodową z Szamotułami związała w 1970 r. Początkowo w charakterze nauczycielki matematyki, a od 1 września 1986 r. jako Wicedyrektor Technikum Rolniczego. Na emeryturę przeszła w roku 2002.

    • 105. ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
     • 105. ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

      W sobotę 11 listopada nauczyciele i uczniowie naszej szkoły brali udział w uroczystościach z okazji Święta Niepodległości. Poczet sztandarowy szkoły reprezentowali: Michał Hancyk (chorąży) oraz Sandra Helpa i Magdalena Walaszczyk pod opieką p. Zdzisława Kostrzyńskiego. Oprócz tego w uroczystościach brał udział sztandar szamotulskiego koła Wielkopolskiego Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej – koło w Szamotułach reprezentowany przez Jakuba Szaratę (chorąży) oraz Małgorzatę Maćkowiak i Pawła Łakotę, również uczniów naszej szkoły. O godz. 10.30 rozpoczęła się msza święta w intencji Ojczyzny w której uczestniczyło wiele osób, delegacji oraz pocztów sztandarowych. Po nabożeństwie przedstawiciele władz samorządowych i organizacji złożyli kwiaty przy Głazie Pamięci. Wśród delegacji była reprezentująca naszą szkołę i lokalne koło WSPAK – w skład której weszli – opiekun WSPAK – Piotr Gotowy oraz

    • Akcja Żywa flaga i Szkoła do hymnu
     • AKCJA ŻYWA FLAGA I SZKOŁA DO HYMNU

      W tym roku po raz kolejny przystąpiliśmy do akcji „Żywa flaga” i „Szkoła do hymnu”. W przeddzień Święta Niepodległości uczniowie i nauczyciele naszej szkoły wzięli udział w obu akcjach. To już kolejny rok z rzędu w którym uczestniczymy w tych przedsięwzięciach mających upamiętnić tym razem 105 rocznicę Odzyskania Niepodległości.

    • KRUS
     • KRUS - DBA O BEZPIECZNĄ PRACĘ W ROLNICTWIE

      Upadki z wysokości, pochwycenie przez ruchome części maszyn, przygniecenia przez zwierzęta gospodarskie, to najczęstsze przyczyny wypadków w gospodarstwach rolnych. Nadal rolnictwo należy do tych gałęzi produkcji, w których występuje wysoki stopień zagrożenia wypadkami przy pracy.

      Bez wątpienia nieszczęśliwym zdarzeniom w gospodarstwach rolnych trzeba zapobiegać, promując bezpieczne zasady pracy, a tym samym wpływając na świadomość osób wykonujących prace rolnicze. Organizacją, która niezmiennie od lat prowadzi działania mające na celu ograniczenie wypadkowości w rolnictwie jest Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. W tym celu podejmowane są działania m.in. takie jak: tematyczne kampanie prewencyjne, konkursy czy szkolenia.

    • Lekcja terenowa w Baborówku
     • LEKCJA TERENOWA W BABORÓWKU

      W październiku młodzież z klas IV i V technikum rolniczego odwiedziła Rolniczy Zakład doświadczalny w Baborówku. Placówka prowadzi działalność produkcyjną oraz realizuje doświadczenia polowe i badania organizacyjno-ekonomiczne z uwzględnieniem technologii produkcji roślinnej. Ponadto realizowane są prace w ramach monitoringu suszy rolniczej i projektów badawczych oraz doświadczenia polowe z zakresu uprawy i nawożenia zlecanych przez IUNG-PIB w Puławach. Uczestnikom spotkania przedstawiono historię powstawania w Polsce doświadczalnych placówek naukowych. Głównym powodem wizyty w Baborówku było jednak poznanie sprzętu wykorzystywanego do pomiarów meteorologicznych. Młodzieży przedstawiono tradycyjne sposoby pomiaru temperatur, opadów atmosferycznych, wiatru. Obecnie wykorzystuje się technologie informatyczne, które pozwalają na dokładniejsze odczyty badanych parametrów, umożliwiają ta

    • Dzień Ogrodnika i Architekta Krajobrazu
     • DZIEŃ OGRODNIKA I ARCHITEKTA KRAJOBRAZU

      20 października uczniowie klas I-V technikum architektury krajobrazu wraz z opiekunami wzięli udział w Dniu Ogrodnika i Architekta Krajobrazu organizowanym przez Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.

      Młodzież wysłuchała wykładów, a następnie podzielona na grupy, uczestniczyła w następujących warsztatach tematycznych: „Sposoby rozmnażania roślin ozdobnych”, „Grzyby rodzaju Trichoderma – biostymulator dla roślin ozdobnych”, „Metody szczepienia i okulizacji” oraz „Dotknij, posmakuj, powąchaj - zabawy z roślinami zielarskimi”.

    • Groby Kobylnickie
     • PAMIĘTAMY O POMORDOWANYCH W LASACH KOBYLNICKICH PODCZAS II WOJNY ŚWIATOWEJ

      24 października delegacja członków Wielkopolskiego Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej - koło w Szamotułach zapaliła znicze na dwóch mogiłach upamiętniających ofiary II wojny światowej pochowanych w lasach między Kobylnikami a Jaryszewem.

      Na wstępie jedna z członkiń szamotulskiego koła WSPAK Laura Okurowska przypomniała tragiczną historię tego miejsca - "Przez wiele lat na tablicach upamiętniających ofiary niemieckiego ludobójstwa w naszym powiecie widniała informacja o śmierci ok. 1100 ofiar. Jednak do dnia dzisiejszego wiadomo o personaliach 113 osób, które tutaj zginęły. Byli to głównie przedstawiciele inteligencji aresztowani przez Niemców na początku wojny, których przetrzymywano w więzieniu w Szamotułach. Jednak najprawdopodobniej ginęły tutaj również inne osoby np. Polacy osadzeni w więzieniu we Wronkach, a być może były zwożone w to miejsce ciała osób pomordowanych w innych m

    • Pomoc dla Laury
     • POMOC DLA LAURY

      W piątek 6 października w naszej szkole odbył się festyn „ OBLICZA ROLNIKA”. W czasie jego trwania odbyła się akcja charytatywna. Zbieraliśmy fundusze na wsparcie leczenia ośmiomiesięcznej Laury z zespołem Costello. Laura jest 14 osobą w Polsce u której rozpoznano tą chorobę. Jest to bardzo rzadki zespół wad wrodzonych. Dziewczynka pozostaje pod opieką wielu specjalistów. Nasi wspaniali wolontariusze zachęcali uczestników festynu do wsparcia akcji. Zebraną sumę w kwocie 1000 zł wpłacona na konto Laurki w fundacji Siepomaga. Serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy zaangażowali się w pomoc dziewczynce i ją wsparli.

    • Oblicza Rolnika
     • OBLICZA ROLNIKA

      Tłumy odwiedzających, pyszne jedzenie, moc atrakcji i żywe zwierzęta – to festyn OBLICZA ROLNIKA w Zespole Szkół nr 2 im. S. Staszica w Szamotułach

      Piątek, 6 października, był dla Zespołu Szkół nr 2 im. S. Staszica w Szamotułach dniem szczególnym. Szkolny dziedziniec zamienił się na jeden dzień w miejsce wypełnione wieloma atrakcjami. Organizatorzy, czyli „Rolnik” wraz z Wielkopolską Izbą Rolniczą, zaprosili mieszkańców regionu szamotulskiego na festyn „OBLICZA ROLNIKA” połączony z projektem „Smacznie i zdrowo z polską wieprzowiną”, finansowanym przez Fundusz Promocji Mięsa Wieprzowego. Zakrojone na szeroką skalę wydarzenie było przestrzenią, gdzie promowano zarówno szkołę, jak i lokalnie działające firmy oraz rzemieślników, artystów, wytwórców i wszystkich tych, którzy mają do pokazania coś oryginalnego, niepowtarzalnego, co tworzy specyfikę krainy w dolinie Samy.

    • Nowe ZOO w Poznaniu
     • POZNAJEMY MIESZKAŃCÓW NOWEGO ZOO W POZNANIU

      W wtorek 19.09.23 uczniowie klasy IV Liceum Ogólnokształcącego wybrali się na wycieczkę do Nowego Zoo w Poznaniu. To drugi pod względem wielkości ogród zoologiczny w Polsce, założony w 1974 roku na tzw. Białej Górze w okolicy Malty. Ten rozległy obszar usytuowany jest na pagórkowatym terenie leśnym. Nowe Zoo słynie z kolekcji ptaków drapieżnych oraz sów. Na terenie ogrodu stworzono azyl dla słoni – Ninio Kingi i Kizi. Od kilku lat ogród to także miejsce życia brunatnych niedźwiedzi. Spacer po zoo zajmuje co najmniej dwie - trzy godziny. Jego mieszkańcami są między innymi ssaki parzysto i nieparzystokopytne, gryzonie, flamingi. Zachęcamy do wizyty w tym pięknym miejscu.

    • Agro Show Bednary
     • AGRO- SHOW BEDNARY

      W dniu 22.09.2023 r. uczniowie nasze szkoły z klas I, II, III, oraz IV Technikum Rolniczego wzięli udział w Międzynarodowej Wystawie Rolniczej Agro - Show w Bednarach. Jest to przedsięwzięcie organizowane przez Polską Izbę Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych. Młodzież miała okazję zapoznać się z prezentacją najnowszych i najnowocześniejszych maszyn rolniczych z działu produkcji roślinnej i zwierzęcej.

    • Polagra 2023
     • POLAGRA 2023

      W środę, 27 września 2023 r. 42 uczniów z klas o profilach: Technik Technologii Żywności i Technik Żywienia i Usług Gastronomicznych wzięło udział w Międzynarodowych Targach POLAGRA FoodTech i HoReCa w Poznaniu. Opiekunami wycieczki były:p. J.Zawieja, p.M. Rosada oraz p.M.Hoffmann-Nowak.

      Celem wyjazdu było uczestnictwo w największej w kraju imprezie poświęconej żywności: Polagra Food , FoodTech i HoReCa (hotelarstwo-restauracja-catering), na której znaleźć można było dosłownie wszystko dotyczące branży spożywczej - od maszyn do przetwórstwa i opakowań przez urządzenia wykorzystywane w gastronomii po najlepsze, regionalne jedzenie.

    • 84. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego
     • 84. ROCZNICA POWSTANIA POLSKIEGO PAŃSTWA PODZIEMNEGO

      Osiemdziesiąt cztery lata temu, 27 września 1939 roku została powołana Służba Zwycięstwu Polski. W listopadzie tego samego roku została przekształcona w Związek Walki Zbrojnej, a w lutym 1942 roku – w Armię Krajową. W środę, 27 września przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego w Poznaniu członkowie szamotulskiego koła Wielkopolskiego Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej brali udział w uroczystościach upamiętniających tę rocznicę. Organizatorami tegorocznych obchodów byli Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego oraz Zarząd Okręgu Wielkopolska Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

    • ANTYGONA SOFOKLESA
     • ANTYGONA SOFOKLESA

      W minioną środę, 20 września br., uczniowie klas 1B, 2O i 2KR mieli okazję obejrzeć realizację teatralną dramatu Sofoklesa „Antygona” w reżyserii Jarosława Szweca. Klasyczna wersja greckiej tragedii wystawiona została w Auli Artis Collegium da Vinci. Młodzież mogła podziwiać sceniczną grę aktorów z Krakowa (znanych również ze szklanego ekranu): Katarzyny Galicy, Anny Warchoł, Pawła Tyszkiewicza, Wojciecha Michno, Karola Zapały i Zbigniewa Samogranickiego. Spektakl uwypuklił ponadczasowość problematyki antycznego utworu: uniwersalne wartości, konflikty międzyludzkie oraz tragizm ludzkiego losu.

    • Raport Pileckiego
     • RAPORT PILECKIEGO

      W środę 20 września uczniowie klas 3 Br, 4HB, 4G, 4KR, 5 GRp i KTp wybrali się do kina "Halszka" na film p.t. "Raport Pileckiego". To prawie dwugodzinna historia wielkiego bohatera drugiej wojny światowej - rotmistrza Witolda Pileckiego, który po zakończeniu działań zbrojnych próbował przeciwstawiać się narzuconej Polsce sowieckiej dominacji.

    • Akcja menstruacja
     • AKCJA MENSTRUACJA

      Miło nam poinformować, iż nasza szkoła po raz kolejny zakwalifikowała się do ogólnopolskiego programu ,,Akcja menstruacja w Twojej szkole”.

      Inicjatorkami tego projektu są: Aleksandra Perz i Weronika Tomczak z klasy 5KTp

      Celem programu jest poprawienie komfortu życia dziewcząt, zmniejszenie skali ubóstwa menstruacyjnego wśród osób uczących się oraz przełamanie barier edukacyjnych związanych z menstruacją.

    • Wycieczka do Kołobrzegu
     • WYCIECZKA DO KOŁOBRZEGU

      W ramach powakacyjnej integracji klas o profilu gastronomicznym( 2GT,2G, 4G), 14 września odbyła się wycieczka do malowniczej, uzdrowiskowej miejscowości -Kołobrzegu. Uczniowie wybrali się na nią wraz z opiekunami: p. Joanną Zawieją, p. Małgorzatą Rosadą i p. Beatą Budzińską.

      Poranne, ciepłe promienie słońca zachęciły nas do dopołudniowego, leniwego plażowania i relaksu. Następnie korzystając z uroków pogody, przespacerowaliśmy się ulicą Ratuszową na kołobrzeską Starówkę, gdzie mogliśmy podziwiać zabytkowy XIX-wieczny ratusz , zaprojektowany na wzór neogotyckich budowli. Po przerwie obiadowej skierowaliśmy się na przyportowy deptak, gdzie można było zakupić słodki deser, lub drobną pamiątkę.

   • ZAPRASZAMY NA SZKOLNY KANAŁ YOUTUBE

   •  

  • Organ prowadzący - Powiat Szamotulski

   • Powiat Szamotulski
  • Partnerzy

   • Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
   • ADM Szamotuły
   • Zamek Górków w Szamotułach
   • Polsko - Niemiecka Współpraca Młodzieży
   • Agro Profil
   • AFS Polska
   • Martin-Buber-Schule Gross-Gerau
   • Szkoła Średnia nr 62 we Lwowie
   • Fundacja Edukacji Prawnej Propublika
   • Wielkopolskie Stowarzyszenie Pamięci Armii Krajowej - koło w Szamotułach
   • Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
   • Narodowy Instytut Dziedzictwa
   • Wielkopolska Izba Rolnicza
  • Wyróżnienia

   • Szkoła Odkrywców Talentów
   • Wiarygodna szkoła
   • Szkoła Dialogu
   • Kind Overseas School of the Year
  •     

  • Librus Synergia
  •  

  •  

  •             

  • Godziny dzwonków

   Wtorek 18.06.2024
  • Galeria zdjęć

    brak danych
  • 1% DLA ZUZI

    

  • Liczba wizyt

   liczba odwiedzin: 1227234
  • Logowanie

  • Kontakty

   • Zespół Szkół nr 2 im. Stanisława Staszica w Szamotułach, ul. Szczuczyńska 3
   • tel. (+48) 61-29-21-559
   • ul. Szczuczyńska 3
    64-500 Szamotuły
    Poland
   • Dyrektor: Arkadiusz Majer
   • Wicedyrektorzy: Ewa Peraj, Łukasz Janc
   • Kierownik szkolenia praktycznego: Anna Kaczmarek
   • NIP: 787-10-30-195
   • REGON: 000100078
   • Kontakt z administratorem strony: piotr.gotowy@poczta.onet.pl
    piotr.gotowy@zsnr2-szamotuly.pl
  • Logowanie