• ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2019/2020 - POŻEGNANIE MATURZYSTÓW
     • ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2019/2020 - POŻEGNANIE MATURZYSTÓW

     • „Żyj według scenariusza, który chciałbyś sobie napisać”(A. Kumor).

      Takie motto chcieliśmy wywiesić na sali gimnastycznej, gdzie jak co roku miało odbyć się uroczyste pożegnanie klas maturalnych, wręczenie listów pochwalnych i gratulacyjnych dla rodziców.

      Różnie jednak splatają się ludzkie losy, nikt nie spodziewał się, że w tym roku będziemy żegnać maturzystów  w ciszy szkolnego korytarza, w rękawiczkach i zasłonięci maseczkami. Dziwny to rok, niezwykły, nie tylko ze względu na  pandemię, ale również dlatego, że żegnamy wielu wspaniałych wyróżnionych absolwentów.

      28 i 29 kwietnia odbyło się w Zespole Szkół nr 2 w Szamotułach rozdanie świadectw 70 absolwentom liceum i technikum.

      W imieniu Starosty Szamotulskiego Pani Beaty Hanyżak nagrody finansowe dla najlepszych absolwentów :Patrycji Dekiert z liceum i Michała Łowigusa z technikum wręczył dyrektor Zygmunt Sługocki.
      W najbliższych dniach swoje świadectwa odbierze także 40 absolwentów Liceum dla Dorosłych.
      Kochani dziękujemy Wam za Wasze zaangażowanie, uśmiech i wspólnie spędzony czas. I chociaż to tak nietypowy czas  cieszcie się ze świadectw z biało-czerwonym paskiem.
      Drodzy Rodzice, żegnając się z Wami, pragniemy podziękować za życzliwość, każde dobre słowo i współpracę.

      „A po nocy przychodzi dzień, a po burzy spokój."
      Życzymy Wam wszystkim, żebyście żyli w dobrych i spokojnych czasach.

      Wychowawcy klas maturalnych

    • REKRUTACJA NA ROK SZKOLNY 2020/2021
     • REKRUTACJA NA ROK SZKOLNY 2020/2021

     • Zapraszamy do zapoznania się z ofertą edukacyjną naszej szkoły na przyszły rok szkolny. W zakładce "Uczniowie i rodzice - Rekrutacja" można zapoznać się z kierunkami kształcenia w naszym zespole, regulaminem rekrutacji oraz terminami postępowania rekrutacyjnego. Poza tym można pobrać wnioski do poszczególnych szkół dziennych i zaocznych. Dokumenty można składać od 11 maja w wersji elektronicznej wysyłając na adres mailowy szkoły: zsnr2szamotuly@onet.pl, korespondecyjnie wysyłając na adres Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach, ul. Szczuczyńska 3, 64-500 Szamotuły bądź osobiście w sekretariacie szkoły. 

      Uwaga terminy rekrutacji mogą ulec zmianie według ustaleń Ministerstwa Edukacji Narodowej.

       

    • DZIEŃ ANGIELSKI
     • DZIEŃ ANGIELSKI

     • Dziś Dzień Świętego Jerzego- patrona Anglii; od 2010 r. 23 kwietnia obchodzony jest również Dzień Języka Angielskiego; a zbiega się on z datami narodzin i śmierci Williama Szekspira (23.04.1564–23.04.1616) .

      W tym roku  nie będzie hucznych obchodów, ale z okazji narodowego święta Anglików , przypatrzymy się  jednemu z najsławniejszych symboli Anglii, znanemu na całym świecie- śniadaniu.

       

      Klasa 3  technikum żywienia i usług gastronomicznych , która pogłębia również wiedzę z   języka angielskiego zawodowego, postanowiła połączyć teorię z praktyką…. Z kolei, czas , który musimy spędzać w domu jest dobry na …. eksperymenty w kuchni. Może spróbujecie wykonać English breakfast ?

      Full English breakfast;  fry-up , czyli poranna brytyjska uczta  - znacznie różni się od naszego śnadania- składa się bowiem z wielu składników smażonych na głębokim tłuszczu- czyli jajek, bekonu, parówek, fasolki w sosie pomidorowym, grzybów, do tego tost z dżemem, herbata , kawa lub sok owocowy.  Historia tej wielokalorycznej, tłustej potrawy nie jest do końca znana. Trop prowadzi do klasy robotniczej… Pamiętamy, że tej grupy społecznej nie było stać na trzy gorące posiłki dziennie; od wczesnych godzin porannych ciężko wtedy pracowano  i należało zjeść coś , co dostarczy energii na cały dzień wysiłku fizycznego- stąd  kaloryczna bomba tłuszczowa.

      Śniadanie takie jest tłuste i zapewnia krzepę na cały dzień. Spróbujecie ?

       

      Martyna Kustoń.

    • KIND OVERSEAS SCHOOL OF THE YEAR
     • KIND OVERSEAS SCHOOL OF THE YEAR

     • Pierwsza polska placówka edukacyjna z tytułem szkoły  życzliwości – czyli brytyjskie wyróżnienie dla szamotulskiego Rolnika.

      Mamy ogromny zaszczyt poinformować, że nasz Zespół Szkół nr 2 w Szamotułach, jako jedyna szkoła w Polsce, otrzymał zaszczytny tytuł „Kind Overseas School of the Year”. Aby uzyskać taki tytuł, należy udokumentować, prowadzoną przez placówkę na wielu płaszczyznach, szeroką działalność dobroczynną (m.in. troskę o ludzi,  zwierzęta,  środowisko), uczyć szacunku do innych, kreować dobre postawy, promować działania prospołeczne i wolontariat.

      Nasza szkolna społeczność została doceniona za ogrom działań na rzecz potrzebujących - zarówno ludzi, jaki i zwierząt - oraz całej planety. Na wyróżnienie zasłużyły m.in. coroczne zbiórki darów i środków finansowych dla potrzebujących we Lwowie, akcja kartek świątecznych dla dzieci, które spędzają Boże Narodzenie w szpitalach, zbiórka zabawek dla chorego Szymonka, szeroka działalność naszego szkolnego koła wolontariatu „Promyk” (w tym współpraca przy organizacji balu dla osób niepełnosprawnych), warsztaty  hortiterapeutyczne, akcja Okulary dla Afryki, coroczne zbiórki krwi, akcja „Adopt, don’t shop”. Także obchody Dnia Białej Wstążki, czyli kampania  społeczna „Stop Przemocy Wobec Kobiet” oraz  Kindness Day i wszelkie akcje związane z tym dniem (lekcje wychowawcze dotyczące życzliwości, wysyłanie  pełnych życzliwości wiadomości do najbliższych, wystawy sławnych ludzi z Polski i zagranicy, którzy zasłynęli z czynienia dobra, powiewające na szkolnych korytarzach girlandy z cytatami mówiącymi o czynieniu dobra, kartki z motywacyjnymi sentencjami podarowane uczniom na zajęciach, kiermasz  słodkości, z którego pieniądze zostały przeznaczone na Serce dla Lwowa) wzbudziły duże zainteresowanie.

      Komisja przyznająca zaszczytny tytuł była również pod wrażeniem działań Zespołu Szkół nr 2 na rzecz środowiska. Na uwagę zasłużyły inicjatywy: Rabata dla Klimatu, sadzenie żywopłotu, a także Drzew Pokoju i Radości. Wrześniowy Bieg dla Pokoju oraz warsztaty w banku żywności także spotkały się z wielkim uznaniem.

      Jury zwróciło ponadto uwagę na przeprowadzony we wrześniu maraton czytania, przy okazji którego książka Kindness Challenge stała się inspiracją do dyskusji o potrzebie czynienia dobra.

      Wspomniany wyżej prestiżowy tytuł przyznaje jury, którego przewodniczącym jest David Jamilly - Brytyjczyk, filantrop, bardzo aktywnie szerzący pomoc  humanitarną. Założył on w Wielkiej Brytanii- Pod Children’s Charity -  organizację charytatywną, która co roku organizuje 2500 przedstawień dla dzieci w szpitalach oraz hospicjach i w ten sposób umila im trudny czas spędzany na oddziałach. Jamilly jest również patronem Zoe’s Place - instytucji roztaczającej opiekę nad nieuleczalnie chorymi dziećmi. W 2005 r. założył The Good Deeds Organisation, czyli Organizację Dobrych Uczynków. W 2011 natomiast stał się współzałożycielem Kindness UK, promującej  wszelkie działania dobroczynne. Organizacja ta przyznaje tytuły szkołom, które mają szczególne dokonania na płaszczyźnie dobroczynności właśnie. Szczęśliwie i my dołączyliśmy do tego zacnego grona szkół. Warto podkreślić, że jesteśmy pierwszą szkołą w Polsce, która może się tym poszczycić. Opis naszych działań - jako przykład dla innych -  został już opublikowany na stronie Kindness Uk:  http://kindnessuk.com/news.php

      First Polish school to achieve Kindness UK 'Overseas School of The Year' accreditation

      Powyższy tytuł odnosi się do każdej nauczycielki, każdego nauczyciela, każdej uczennicy, każdego ucznia naszej szkoły, a także wszystkich innych jej pracowników, którzy także włączają się w działania na rzecz życzliwości. Jesteśmy wspaniałymi ludźmi, którzy szerzą dobro na każdym kroku, czy to adoptując psa, czy piekąc placki sprzedawane w celach charytatywnych; kupując cegiełki , z których dochód przeznaczony jest na cele charytatywne, oddając krew, sadząc drzewa.  Nie pozostajemy obojętni  na potrzeby innych, jesteśmy zaangażowani w działania na rzecz środowiska naturalnego. Wiemy, że pomaganie innym jest ważne, a dobro powraca, czyniąc nas szczęśliwymi.

       

       Warto być dobrym!

       Be kind. Always.

       

      Martyna Kustoń

      Joanna Tysiak,

      Arleta Danielewicz,

      Grażyna Hadyniak.

    • JEDNO MIASTO, JEDNA KSIĄŻKA
     • JEDNO MIASTO, JEDNA KSIĄŻKA

     • Kwiecień jest miesiącem , w którym  cały Dublin czyta tę samą książkę; co roku biblioteki w stolicy Irlandii realizują projekt „ One city, one book”, czyli                            „ Jedno miasto, jedna książka”. Dublin jest miastem literatury UNESCO, bardzo skrupulatnie też dobiera książki do kolejnych edycji projektu. Społeczność Zespołu Szkół nr 2 postanowiła przyłączyć się do tej wspaniałej inicjatywy, a dzięki uprzejmości Ambasady Irlandii w Polsce, w ramach „ Klubu Książki Dublin”- otrzymaliśmy kilka egzemplarzy lektury wybranej na kwiecień 2020r. Czytamy więc „Pleciugę”, czy „ Tatty” po polsku i po angielsku. Nasz szkolny klub , którego członkami są zarówno nauczyciele, jak i uczniowie, nosi - wymyśloną przez Jakuba Dekierta z klasy 1 LO- nazwę Sit and read. Bezprecedensowa sytuacja, jakiej jesteśmy świadkami, spowodowała, że nie możemy dalej udostępniać książek, ale obiecujemy, że wypożyczymy je tym, którzy będą  zainteresowani przyłączeniem się do naszego klubu.  Nie możemy też spotykać się i przedyskutować tegorocznej lektury. Jednak znaleźliśmy na to sposób- mamy swój Klub Dyskusyjny online.

      Szczęśliwcy, którzy mają książkę przy sobie, mogą urozmaicić czas pozostawania w domu  miłą lekturą . Przyłączamy się więc do akcji „ Zostań w domu i czytaj książki”. Cytując słowa Henryka Sienkiewicza : „Gdy ktoś się zaczyta, zawsze się czegoś nauczy,  albo zapomni o tym co mu dolega, (…) – w każdym razie wygra”. W kwietniu zachęcamy do czytania „Tatty” autorstwa Christine Dwyer-Hickey- dwukrotnie uhonorowanej za najlepsze opowiadania w konkursie Listowel Writers’ Week , a jeśli ktoś woli po polsku, to „ Pleciuga” w przekładzie Hanny Pawlikowskiej.  Książka ta, wybrana przez Dublin City Libraries na 2020 rok,  jak każda z projektu „One city, one book”, związana jest ze stolicą Irlandii i stanowi bardzo poruszającą , momentami zabawną, opowieść o 10 latach z życia irlandzkiej dziewczyny. Tytułowa Tatty, czy Pleciuga  musi poradzić sobie z trudną sytuacją domową.  Gwarantujemy, że portret dorastającego w niełatwych warunkach, opisanego czasem w humorystyczny sposób dziecka,  wywrze trwałe wrażenie i długo pozostanie w waszej pamięci. Polecamy, warto sięgnąć po tę książkę!

       

      Martyna Kustoń, Joanna Tysiak.

     • ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE

     • Z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych składamy najserdeczniejsze życzenia: dużo zdrowia i radości, odpoczynku przy rodzinnym stole i mnóstwa optymizmu. Życzy Dyrekcja i Nauczyciele Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach.