• IX SAMSUNG PÓŁMARATON - OBSŁUGA KONSUMENCKA
     • IX SAMSUNG PÓŁMARATON - OBSŁUGA KONSUMENCKA

     • Jak co roku w październiku odbył się Półmaraton Samsung. Po raz dziewiąty uczniowie klas II, III i IV Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych współpracowali z pracownikami restauracji Alanya w zakresie wyżywienia uczestników biegu. Na trzech stoiskach nasza młodzież wydawała posiłek główny, deser, owoce oraz ciepłe napoje. Grupa uczniów z klasy III z zaangażowaniem dbała o czystość w strefie konsumpcji. Obsługa tak dużej imprezy sportowej pozostanie dla młodzieży ciekawym doświadczeniem zawodowym. Warto nadmienić, że w półmaratonie wzieli udział nauczyciele naszej szkoły: ks. Łukasz Wegner osiągnął wspaniały czas 1h 40m, który stanowi jego "życiówkę" na tym dystansie oraz p. Piotr Gotowy, który ósmy raz z rzędu zaliczył bieg półmaratoński w Szamotułach.

      Anna Dolińska, Elżbieta Czarnecka, Joanna Zawieja

    • POLAGRA FOOD- DOBRE BO POLSKIE.
     • POLAGRA FOOD- DOBRE BO POLSKIE.

     • Odpowiadając na zaproszenie Ogólnopolskiego Cechu Rzeźników i Wędliniarzy klasy pierwsze TTŻ oraz klasy II T/G, IIIG i III TTŻ w dniach 1-2 października uczestniczyły w Międzynarodowych Targach Wyrobów Spożywczych Polagra Food. Targi co roku odwiedza kilkadziesiąt tysięcy profesjonalistów z całego świata poszukujących nowości i inspiracji. Jest to wydarzenie także atrakcyjne ze względu na odbywające się tam konferencje , szkolenia , panele dyskusyjne. Głównym punktem pobytu młodzieży na targach był pokaz kulinarny, w którym skoncentrowano się na potrawach wykorzystujących mięso wieprzowe. Kucharze z restauracji „ Za murem” pokazali ,że można z ten surowiec łączyć niebanalnie, z melasą , sezamem, sokiem z antonówki proponując klientom oryginalne smaki. Sądząc po zadowolonych minach uczestników wycieczki degustowane potrawy przekonały , że warto je włączyć do swojego menu!

      Nauczyciele przedmiotów zawodowych i wychowawcy klas

    • ADOPT, DON’T SHOP.
     • ADOPT, DON’T SHOP.

     • 4 października obchodzimy Światowy Dzień Dobroci dla Zwierząt. Z tej okazji postanowiliśmy promować akcję adopcji zwierząt- Adopt, don’t shop!Zwierzęta są nieodłącznym towarzyszem człowieka. Wzbudzają w nas dobroć, wrażliwość, uczą miłości, odpowiedzialności i zrozumienia. Nie wszystkie mają to szczęście żeby trafić do ciepłego, kochającego domu. Część mieszka w schroniskach, tęsknie wypatrując swojego nowego właściciela. Zawiedzione w przeszłości, liczą na miłość i opiekę, są w stanie po raz kolejny zaufać; a w zamian oddają wierność, stając się też powiernikiem i przyjacielem. Adopcja zwierząt to odpowiedzialna decyzja, ale mamy wśród uczniów naszej szkoły takie osoby, które nie obawiały się podjąć tego wyzwania.Dziś przedstawiamy fotografie naszych szkolnych bohaterów -wraz z ich adoptowanymi lub przygarniętymi pupilami. Zwierzęta te pochodzą głównie ze schronisk, niektóre zostały wzięte pod opiekę z ulicy lub znalezione w lesie. Chcemy by uczniowie o wielkich sercach nie pozostali anonimowi. Poznajcie ich imiona oraz imiona pupili, którym odmienili los i przywrócili wiarę w człowieka.

    • DZIEŃ OGRODNIKA I ARCHITEKTA KRAJOBRAZU NA UNIWERSYTECIE PRZYRODNICZYM W POZNANIU
     • DZIEŃ OGRODNIKA I ARCHITEKTA KRAJOBRAZU NA UNIWERSYTECIE PRZYRODNICZYM W POZNANIU

     • 24 września br. uczniowie klas II i III Technikum Architektury Krajobrazu wraz z opiekunami uczestniczyli w 5. Dniu Ogrodnika i Architekta Krajobrazu na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu.Młodzież zapoznała się z bazą naukowo – dydaktyczną Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu , wysłuchała krótkiego wykładu na temat fascynującego świata warzyw, a następnie wzięła udział w warsztatach tematycznych. Uczniowie podzieleni na grupy uczestniczyli w zajęciach terenowych : „Spacer botaniczny wokół jeziora Rusałka” oraz „Opowieści botaniczne - spacer po Ogrodzie Botanicznym”, a także w warsztatach ”Kropidlaki, sierpaki i inne…”, „Ukryte piękno – owady pod mikroskopem”, „Kapusta i przyjaciele – czyli warzywa znane i mnie znane” oraz „Projektowanie terenów zieleni”. Wszystkie zajęcia prowadzone były przez pracowników naukowych Wydziału, którzy z pasją i zaangażowaniem dzielili się swoją wiedzą. W przerwach między zajęciami czekała na uczestników pyszna zupa dyniowa oraz inne przysmaki.

      Anna Kaczmarek, Bartosz Korpik, Zdzisław Kostrzyński

    • OKULARY DLA AFRYKI
     • OKULARY DLA AFRYKI

     • Zespół Szkół nr 2 w Szamotułach przyłączył się do kolejnej akcji charytatywnej - tym razem wspomogliśmy III ogólnopolską zbiórkę używanych okularów.W naszej szkole- jak zawsze- znalazło się wielu, których poruszył los mieszkańców Afryki- nie posiadających środków na dalekie wyprawy do specjalistów, a tym bardziej na okulary. Dzięki hojności nauczycieli, rodziców i uczniów- udało się nam zebrać aż 70 par okularów ( 22 korekcyjnych i 48 przeciwsłonecznych). Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy wspomogli naszą akcję ( a musimy dodać, że trwała ona tylko tydzień)- mobilizowali znajomych , rodziny, przyjaciół do zbiórki. Tym sposobem dołożyliśmy 70 par -do zebranych już w trakcie 2 poprzednich akcji- 35 tysięcy zebranych okularów. Zostały one przekazane do punktu zbiórki i czekają teraz na długą podróż do Afryki.

      Arleta Danielewicz, Anna Kustoń, Joanna Tysiak, Martyna Kustoń.

    • 80. ROCZNICA POWSTANIA POLSKIEGO PAŃSTWA PODZIEMNEGO
     • 80. ROCZNICA POWSTANIA POLSKIEGO PAŃSTWA PODZIEMNEGO

     • W piątek, 27 września, w Poznaniu odbyły się uroczyste obchody upamiętniające 80 rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego. Tradycją jest, że od kilkunastu lat bierze w nich udział młodzież z Wielkopolskiego Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej – Koło w Szamotułach. Tegoroczne uroczystości zaczęły się o godz. 10.00 Mszą Świętą w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela przy ul. Fredry, której przewodniczył Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański. Po niej uczestnicy jubileuszowych obchodów przeszli w stronę zbiegu ul. Wieniawskiego i alei Niepodległości, przed pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. Na miejscu zgromadziło się wiele osób na czele z zasłużonymi kombatantami z AK i innych organizacji walczących w podziemiu podczas II wojny światowej. Część oficjalna rozpoczęła się podniesieniem flagi i odegraniem hymnu. Następnie do zgromadzonych gości przemówił marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak. Po modlitwie za poległych i pomordowanych w obozach koncentracyjnych, odczytany został Apel Pamięci. Salwą honorową został oddany hołd wszystkim bohaterom Polskiego Państwa Podziemnego. Na zakończenie uroczystości pod pomnikiem przedstawiciele polskiego parlamentu, władz regionalnych i lokalnych, politycy oraz delegacje różnych środowisk złożyli wieńce i kwiaty. Wśród nich byli również przedstawiciele szamotulskiego koła WSPAK na czele z opiekunem – Piotrem Gotowym, prezes – Katarzyną Okraską oraz byłym prezesem koła Kamilem Malinowskim. Po uroczystościach przy pomniku odbyło się spotkanie w Auli Nova Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego dedykowane jubileuszowi 30-lecia Światowego Związku Żołnierzy AK Okręg Wielkopolska. Rozpoczął je wzruszający film dokumentalny pt. „Obowiązek pamiętania”, poświęcony kampanii wrześniowej z udziałem Wielkopolan. Wszystkim zgromadzonym zapadnie długo w pamięci przemowa Prezesa Związku 97-letniego płk. Jana Górskiego, który podkreślał olbrzymie zjednoczenie narodu polskiego. „Mimo klęski wrześniowej w Polsce nikt nie myślał o poddaniu się Niemcom lub Rosji” – mówił Jan Górski i powtórzył: – „80 lat temu zjednoczony naród, jak chyba nigdy przedtem i nigdy potem, nie uznał klęski, ale podjął zdecydowaną walkę aż do zwycięstwa i to zwycięstwo naród odniósł”. Bardzo ważnym momentem podczas uroczystości był awans na stopień kapitana – księdza kanonika Bogdana Kończaka, żołnierza Armii Krajowej mieszkającego na co dzień w Szamotułach. Obchody jubileuszowe zakończył koncert uczniów Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia nr 1 im. H. Wieniawskiego oraz Orkiestry reprezentacyjnej Wojsk Powietrznych w Poznaniu.

      Piotr Gotowy

    • PAMIĘTAMY O ZAMORDOWANYCH PROFESORACH LWOWSKICH
     • PAMIĘTAMY O ZAMORDOWANYCH PROFESORACH LWOWSKICH

     • Dzięki owocnej współpracy naszej szkoły z poznańskim Towarzystwem Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich od piątku w szkolnej czytelni oglądać można wystawę przygotowaną przez wrocławski IPN, z inicjatywy Poznańskiego Oddziału TML i KPW. Ekspozycja zatytułowana „Kaźń Profesorów Lwowskich - Wzgórza Wuleckie 1941” poświęcona została zbrodni na profesorach uczelni lwowskich (rozstrzelanych przez oddziały niemieckie SS 4 lipca 1941 r.), która jest jednym z symboli martyrologii narodu polskiego i przykładem nazistowskiej polityki niszczenia polskich elit społecznych i naukowych. Wykład otwarcia wygłosili Michał Wojtasiak oraz historyk Igor Megger, członkowie wspomnianego towarzystwa. Opowiedzieli oni zgromadzonej młodzieży o Lwowie - mieście wielu narodów - z okresów walk o niepodległość i międzywojnia, o jednym z najbardziej tragicznych (a zapomnianych) wydarzeń z czasów II wojny światowej, jakim była kaźń polskich profesorów we Lwowie, wreszcie o samych naukowcach, którzy nauce właśnie poświęcili życie. Wśród zamordowanych we Lwowie byli przede wszystkim wybitni lekarze, inżynierowie i matematycy. Na koniec goście, dziękując Dyrektorowi Zygmuntowi Sługockiemu i całej społeczności szkolnej za dotychczasowe wsparcie, zachęcali do udziału w kolejnej akcji charytatywnej pod nazwą „Serce dla Lwowa”. Od ponad 20 lat członkowie Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich organizują zbiórki żywności, odzieży i środków czystości dla najbardziej potrzebujących Polaków zamieszkujących dawne polskie województwa (lwowskie, tarnopolskie i stanisławowskie), by następnie - w okolicach świąt Bożego Narodzenia - spotkać się z Rodakami i przekazać im dary. Jesteśmy dumni, że możemy być częścią tej pięknej inicjatywy.

    • MAM COŚ NA JĘZYKU - MARATON CZYTANIA
     • MAM COŚ NA JĘZYKU - MARATON CZYTANIA

     • 26 września obchodzimy Europejski Dzień Języków. Święto ustanowione zostało z inicjatywy Rady Europy , a jego celem jest zachęcanie Europejczyków do nauki języków obcych.Mam coś na języku- maraton czytania- tym hasłem uczciliśmy dzisiejsze święto. Każde zajęcia językowe rozpoczęły się od czytania fragmentów książek. W tym roku szczególnie przypatrujemy się wszelkim aktom życzliwości wokół nas. Dlatego starannie wybraliśmy artykuły do omawiania. Podczas lekcji języka niemieckiego- młodzież analizowała teksty dotyczące tolerancji, a w trakcie zajęć języka angielskiego czytaliśmy " Kindness Challenge"- książkę o tym jak w kilku krokach stać się bardziej życzliwym. Książka stała się inspiracją do rozmowy o powinności bycia zawsze uprzejmi, ale przede wszystkim przekazała wskazówki jak to zrobić. Wyposażyła nas w motywacje i inspiracje oraz praktyczne narzędzia by zmienić nasze życie na lepsze.Warto uczyć się języków obcych !

      Anglistki i germanistki

    • ZAKOPANE NAPRAWDĘ NAS URZEKŁO
     • ZAKOPANE NAPRAWDĘ NAS URZEKŁO

     • W dniach 18-20 września klasa III Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych odwiedziła Zakopane i Kraków. Naszą przygodę w Zakopanym zaczęliśmy od Galerii Władysława Hasiora – pioniera polskiego asamblażu. Jego dzieła nawiązujące do surrealizmu zszokowały naszych uczniów. Następnym punktem były słynne Krupówki, gdzie znajdują się klimatyczne góralskie knajpki, oraz Muzeum Tatrzańskie z wystawą przyrodniczą i etnograficzną .Nie zabrakło również wędrówek górskich. W jesienno- zimowej scenerii przez Dolinę Jaworzynki i przełęcz między Kopami dotarliśmy na Halę Gąsiennicową, a następnie nad Czarny Staw Gąsiennicowy. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w schronisku Murowaniec na słynną góralską kwaśnicę.W Zakopanym odwiedziliśmy również Karczmę Góralską, gdzie serwowane były regionalne dania podhalańskie. Mogliśmy tam również posłuchać kapeli góralskiej.Ostatnim punktem wycieczki był Kraków. Zwiedziliśmy Katedrę na Wawelu, w której zobaczyliśmy m.in. śliczną Szopkę Krakowską. Na Starym Rynku wysłuchaliśmy hejnału z wieży Kościoła Mariackiego i zrobiliśmy zakupy w krakowskich Sukiennicach.

      Anna Dolińska, Ewa Kobylińska

    • POBIEGLIŚMY DLA POKOJU
     • POBIEGLIŚMY DLA POKOJU

     • 21 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pokoju, proklamowany przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1981 roku. Celem święta jest wspieranie idei pokojowej koegzystencji narodów i zachęta dla wszystkich krajów do wyrzeczenia się przemocy oraz powstrzymania od wszelkich aktów wrogości. Jego obchody rozpoczyna Sekretarz Generalny ONZ, który uderza w (znajdujący się przed siedzibą ONZ w Nowym Jorku) Dzwon Pokoju, opatrzony napisem „Niech żyje absolutny pokój na świecie”.W tym roku społeczność Zespołu Szkół nr 2 im. Stanisława Staszica w Szamotułach również podjęła działania na rzecz idei pacyfizmu. Międzynarodowy Dzień Pokoju upamiętniony został w szkole chwilą ciszy oraz pogadankami na temat potrzeby pokoju na świecie. Ponadto uczennice i uczniowie wzięli udział w Biegu dla Pokoju. Młodzież pod opieką nauczycieli wychowania fizycznego pokonała kilkusetmetrową trasę w przestrzeni miasta.Bieg dla Pokoju to inicjatywa, którą zainicjowaliśmy projekt „Świat się zmienia – a my z nim!”, realizowany w tym roku szkolnym przez naszą społeczność wspólnie ze Stowarzyszeniem „Jeden Świat” i współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagraniczny RP. W tym roku pragniemy podjąć rzeczywiste działania dla wspólnego dobra i środowiska naturalnego, budując tym samym kapitał społeczny oraz ekologiczny wokół bezcennego dobra, jakim jest świat.

      Koordynatorki projektu

    • ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2019/2020
     • ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2019/2020

     • 2 września o godzinie 9.00 nasza szkoła zainaugurowała nowy rok szkolny tradycyjnym apelem w sali gimnastycznej. Podczas uroczystości obecni byli członek Zarządu Powiatu Szamotulskiego p. Maciej Trąbczyński oraz Przewodnicząca Rady Rodziców w Zespole Szkół nr 2 p. Karolina Kozłowska. Przedstawiciel władz powiatowych, w imieniu Starosty Szamotulskiego p. Beaty Hanyżak, wręczył akt powierzenia stanowiska dyrektora szkoły dotychczasowemu dyrektorowi p. Zygmuntowi Sługockiemu. Poza tym członek Zarządu Powiatu wręczył naszym najwybitniejszym uczniom stypendia Starosty Szamotulskiego za bardzo dobre wyniki w nauce. Następnie zaproszeni goście, nauczyciele i uczniowie mieli okazję obejrzeć montaż słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów klas II TŻiUG/TTŻ pod kierownictwem p. Renaty Bednarczyk.

      Wszystkim uczniom w nowym roku szkolnym życzymy samych sukcesów w nauce!

    • 80 ROCZNICA WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ
     • 80 ROCZNICA WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ

     • W ramach upamiętnienia 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej w dniu 1 września 2019 r. delegacja WSPAK – Koło w Szamotułach, w skład której weszli uczniowie naszej szkoły, uczcili pamięć ofiar największego konfliktu w historii ludzkości. Rozpoczęło się od udziału we Mszy Świętej w kościele Świętego Krzyża celebrowanej przez ks. Łukasza Wegnera. Następnie delegacja WSPAK wraz z ks. Proboszczem Piotrem Mametem złożyła wiązanki kwiatów przy tablicach i pomnikach zlokalizowanych na terenie Szamotuł upamiętniających bohaterów i ofiary II wojny światowej.

      Piotr Gotowy

  • Kontakty

   • Zespół Szkół nr 2 im. Stanisława Staszica w Szamotułach, ul. Szczuczyńska 3
   • zsnr2szamotuly@onet.pl
   • tel. (+48) 61-29-21-559
   • ul. Szczuczyńska 3 64-500 Szamotuły
   • Dyrektor: Zygmunt Sługocki
   • Wicedyrektorzy: Ewa Peraj, Arkadiusz Majer
   • Kierownik szkolenia praktycznego: Anna Kaczmarek
   • NIP: 787-10-30-195
   • REGON: 000100078
   • Kontakt z administratorem strony: piotr.gotowy@poczta.onet.pl
  • Logowanie